ITlauuailj] Begroting 1958 gemeente Zierikzee niet sluitend gemaakt ten koste van alles WÊÊÊSBÊ Iff* lekker pittig! ZWARE SHAG ORCAM Burgh gaat akkoord met plan nieuwe weg parallel Burghse weg Raad had vrijwel geen bedenkingen In hoog tempo heeft de Zierik- zeese raad zich op de woensdag avond gehouden vergadering van de gemeenteraad, door de „dikke turf' van de gemeentebegroting 1958 en de begrotingen van enkele diensten, heen gewerkt. De beden kingen tegen deze begroting waren gering, waar uit bleek dat reeds met alle macht is gewoekerd met de cijfers. De gewone dienst geeft een toaal aan uitgaven te zien van f 2.211.769,29 en een totaal van ont vangsten van f 2.029.769,29, zodat een nadelig slot resulteert van f 182.000. De kapitaalsdienst toont in uitgaven van f 10.088.119,61 en in inkomsten f 9.917.666,70, zo dat een nadelig slot resulteert van f 170.452,91. Algemen beschouwingen Van de gelegenheid tot het hou den van algemene beschouwingen maakt de heer Rameijs, namens d: fiaktie van de P.v.d.A. gebruik. Spr. attendeerde op het sombere beeld van de begroting, die uiterste zuinigheid noodzakelijk maakt, ter wijl er toch nog een tekort is. Niet temin had spr. waardering voor h'et feit dat drie ton is gereserveerd voor de uitvoering van kapitaals- werken. Niettemin moeten vele ur gente zaken ongedaan blijven, als kademuren, zeeweringen e.d. De P.v.d.A.-fraktie vindt het juist dat aan de riolering voorrang is ge geven. Spr. wees ook op de woon gelegenheid, een kwestie die dient te prevaleren. Hij kon zich niet aan de indruk onttrekken dat de ge meenten teveel de gevolgen van de bestedingsbeperking moeten op vangen. Een verdere besnoeiing van de begroting is onverantwoord Daarom steunt spr. een poging om te komen tot een verhoogde uitke ring uit het gemeentefonds. Welis waar kan nog niet direct aan de bouw van bejaardenwoningen wor den gedacht, maar spr. beval aan alvast plannen te maken. Het is juist dat niet besnoeid is op het onderwijs. Gehoopt wordt dat spoe dig met de nieuwbouw van scholen - met name de openbare u.l.o.- school - kan worden begonnen. De kosten voor maatschappelijke zorg zijn aanmerkelijk groter, maar spr. kon zich met deze post verenigen. Hij gaf uitdrukking aan zijn spijt dat het industrieterrein nog maar weinig aftrek vindt en drong er bij b. en w. op aan niets onbeproefd te laten om industrievestiging te ver krijgen. Tot slot dankte spr. de se cretaris en het secretariepersoneel voor de verzorging van de begro ting, die in eigen beheer werd ge maakt. De woningbouwlening Ook de heer' M. J. Enzlin - kers vers in de raad - waagde zich reeds aan algemene beschouwingen. Spr. gaf in enkele trekken een beeld van de algemene economische toestand in het land en wees op de woning bouwlening van f 400 miljoen, waar de gemeenten evenwel nog niet mee uit de brand zijn. Spr. bleek ver heugd dat niet ten koste van alles de begroting is sluitend gemaakt. Hij karakteriseerde het gymnasium als een „financiële slokop". Spr. verzocht b. en w. de ontwikkeling van het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis - gelet op de belangrijke bijdrage van de gemeente - nauw keurig te blijven observeren. Dit zelfde geldt m.b.t. de mogelijkhe den die op het industrieterrein lig gen. Spr. hoopte dat de monumen tenzorg toch verder voortgang zal - vinden. De beslissingsbevoegdheid In antwoord op de sprekers deel de de voorzitter mede dat het alge mene beeld inderdaad niet verheu gend is, maar hij was ingenomen met de huidige instemming. Het is feitelijk zo geworden, aldus de voorzitter, dat de gemeenten maar in geringe mate beslissingen over eigen zaken kunnen nemen, spe ciaal of en hoeveel er in sommige gevallen dient te worden geïnves teerd. De beslissing is van de ge meenteraadszaal verplaatst naar de Ingezonden mededeling MEER KEU5. BETERE kamers der departementen, waar de dossiers zich opstapelen en dit is geen aanlokkelijke gang van zaken. Wat de woningbouwlening be treft is het toch weer maar een ge ring percentage voor nieuwe wer ken en een belangrijk deel voor consolidatie van de ingebrachte f 400 miljoen. Dit maakt, volgens spr., de propaganda voor volgende soortgelijke leningen moeilijk. Spr. verwachtte dat binnenkort twee firma's zich op het industrieterrein zullen neerzetten. Inderdaad zal het college nauwgezet de uitkomsten van het Rode Kruis ziekenhuis vol gen. Puntsgewijze behandeling De raad ging hierna over tot een puntsgewijze behandeling van de begroting, waarbij geen belangrijke wijzigingen meer werden voorge steld. De heer Enzlin kreeg de in formatie dat de kosten voor de B.B. voor de gezamenlijke gemeenten in de Kring naar rato worden gedra- i -> De „Washington Posi" nutrnl het „hoogst ongelukkig" «Ut Dulles uiting heeft gegeven aan zijn ge loof, dat onderhandelinge" met de Russen zinloos zijn, juir-t op het ogenblik dat de Navo- la iden be zig zijn het eens te woro ovei een nieuwe benadering vx:i M-js kou. -v 4 H.K.H. Prinses Marijke heeft woensdag met de andere leden van de kaboutergroep „De kleine Totemkring" een bezoek gebracht aan de kin derafdeling van het nieuwe Amersfoortse ziekenhuis „De Lichtenberg". Aan de patiëntjes werden zélfversierde Kersttakken aangeboden. Prin ses Marijke is hier gefotografeerd met de vijfjarige Bennie van de Wetering, die het langste van alle kinderen in het ziekenhuis verblijft; dat was dan ook de reden, waarom hij de Kersttak van het prinsesje kreeg. GEMEENTERAAD BROUWERSHAVEN Begin januari wordt begin gemaakt met uitvoering nieuwe Grachtweg Inrichting sportveld krügt ztfn beslag I. Woensdagavond kwam de raad der gemeente Brouwershaven in voltallige openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van bur gemeester J. L. van Leeuwen. In zijn openingswoord deelt de voorzitter mede, dat het herstel van de gemeentesecretaris, dhr. Gunst, thans zover gevorderd is, dat hij in januari a.s. voor halve dagen aan het werk kan. Bij de ingekomen stukken be vindt zich een schrijven van het Instituut voor Bestuurswetenschap pen betreffende de studiekring voor gemeente-administratie en ge- meente-financiën in Zeeland. De voorzitter licht toe, dat deze cur sussen voor het secretariepersoneel als een zgn. „vakopleiding" moeten worden gezien. De raad is unaniem vóór toetreding als lid, maar wil wel de wenselijkheid naar voren brengen dat de cursussen op het eiland worden gegeven. De heer Duinhouwer informeert a.v. het rapport Schooltandver- zorging hoe de schoolartsendienst werkt, daar er leerlingen zijn die in twee jaar niet onderzocht wer den. Wethouder Dekker geeft hier op een afdoende toelichting, waar bij de voorzitter nog meedeelt dat het in de bedoeling ligt dat de dis tricten der schoolartsen zullen wor den verkleind, zodat er een beter rouleringssysteem komt. De voorzitter deelt verder mede, dat begin januari een aanvang zal worden gemaakt met de uitvoering van de nieuwe Grachtweg, hetgeen ongeveer vier maanden zal vergen. Verkoop houten woning De voormalige houten burge meesterswoning is verkocht bij in schrijving (acht stuks) aan de Fa. Mes te Rotterdam voor de somma van f 4.040,zodat hieraan de be nodigde bestemming kan worden gegeven. Tenslotte deelt de voorzitter mede dat de verkiezing van een oudercommissie der gemeentelijke kleuterschool zijn beslag heeft ge kregen. Z.h.st. wordt goedgekeurd de ver lenging rekening-courantovereen komst voor 1958 bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Besloten wordt afstand te doen van het recht van erfpacht dat rust op een perceel grond in de Dril- hoekstraat, toebehorende aan de B. I.M.Z., teneinde deze instantie in staat te stellen de grond te kunnen '«rkopen aan de heer Slager, die deze ruimte een garage wil bou- xn. Unaniem juicht men dit plan e, daar hierdoor een opening in bebouwing verdwijnt en dit het inzien ter plaatse zal verhogen. Goedgekeurd wordt de dertiende ijziging der begroting 1956 en de :htste wijziging der begroting 1957. cze behelst de opbrengst van de outen burgemeesterswoning en de nnschaf van een kachel voor de bijzondere school, als onderdeel.van het voorzien van deze school van nieuwe kachels. De negende begro tingswijziging wordt eveneens goed gekeurd. De raad gaat akkoord met de ge meenschappelijke regeling der stichting Werkplaats Schouwen- Duiveland", welke in de plaats treedt van de statuten der stichting. De gemeenschappelijke regeling Beatrixschool wordt z.h.st. goedge keurd, waarbij door voorzitter en secretaris der Raad van beheer de toezegging is gedaan met het door Brouwershaven geopperde stand punt („er moet kunnen worden ver gaderd zonder dat de in artikel 7, lid 3 genoemde personen aanwezig zijn"), .terdege rekening te zullen houden en een voorstel tot wijzi ging van dit artikel in te dienen. Met deze toezegging wordt de ge meenschappelijke regeling zonder beperkingen aanvaard. Gunstig wordt beslist op het ver zoek van de heer J. de Jonge, Mo lenstraat 60 alhier, om in het genót te worden gesteld van een premie van overheidswege t.b.v. verbete ring van zijn woning. De voor de gemeente hieruit voortvloeiende kosten bedragen f 500, Een voorrangssplitsing Op voorstel van Ged. Staten zal in de Noorddijkstraat een bord ge plaatst worden inzake aanwijzing voorrangssplitsing van de Nieuw- straat met de Noorddijkstraat, ten einde de gebruikers van de Noord- dij ksraat er op te wijzen, dat men een splitsing nadert met een weg waarop het verkeer geen voorrang heeft. Door het bestuur der Vereniging tot stichting en instandhouding van een school met de Bijbel, is om medewerking gevraagd als bedoeld in artikel 72 der L.O -wet 1920, ter zake van de aanschaffing van een drietal kachels. Overeenkomstig artikel 75 dier wet verleent de raad haar medewerking. De eerste begrotingswijziging '58 behelst de inrichting van het sport veld, hetgeen gefinancierd zal wor den uit de opbrengst van de ver koop van de voormalige burge meesterwoning. Het ligt in de be doeling om twee stel doelpalen en twee betonnen kleedlokaaltjes aan te schaffen en een afrastering rond het sportveld en een tweetal toe gangshekken aan te brengen. De heer P. de Moor dankt namens de sportvereniging voor de totstand koming van deze voorzieningen. Na ampele discussie over de plaatsing van de hekken door diverse raads leden, wordt de wijziging goedge keurd. De raad gaat akkoord met de ga rantieverklaring inzake de bijdrage van f 1,per vaccinatie door de ouders betreffende de polio-myeli- tis, zulks op voorstel van de genees kundig inspecteur van de Volks gezondheid. gen van het aantal inwoners. Mr. du Croo wenste de mogelijkheid onderzocht te zien in de kersttijd een kerstboom in het stadscentrum te doen plaatsen. De voorzitter zal dit onderzoeken. De heer Enzlin vond de post: onderhoud torens en poorten erg gering. De voorzitter deelde mede dat het normale on derhoud uit deze post is te betalen. Inderdaad is de situatie van de poorten - met name de Zuidhaven poort - niet schitterend. Op de ka pitaalsdienst had de raad geen en kele aanmerking. Een vijftal begrotingswijzigingen gingen onder de hamer dooi*, t.w.: in verband met de premieregeling woningverbetering en woningsplit sing, aanleg straten en wegen, be planting binnen de wallen, aan schaf nieuwe vrachtauto, riolering c.a., uitbreiding en vei*plaatsing sportteri*ein, vitrines voor het mu seum. De begroting met de wijzi gingen werd hierna m.a.s. aange nomen, alsmede de begroting van de gemeente-gasfabriek en van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg. Voor behandeling van de begro ting legde het nieuw benoemde raadslid, de heer M. J. Enzlin - na binnengeleid te zijn door mevr. v. d. Werve-Schouls en de heer S. J. bij de Vaate - in handen van de voorzitter de vereiste geloften af. Een voorstel tot verkoop van de barak „De Zwaluw" aan de Lange Blokweg ging onder de hamer door. Ingezonden mededeling DOUWE EGBERTS Dr. Drees over Indonesische kwestie De Nederlandse minister-presi dent dr. Drees, heeft bevestigend geantwoord op een vraag, of de ontwikkelingen in Indonesië en de economische consequenties daar van voor Nederland van invloed kunnen zijn op de Nederlandse bij drage aan de NAVO. „De gebeurte nissen in Indonesië zouden daarop invloed kunnen hebben", zei dr. Drees. In antwoord op vragen hoe Ne derland zich voorstelt de gebeurte nissen in Indonesië eventueel voor te leggen aan de V.N., zeide dr. Drees, dat alle overeenkomsten met Indonesië zijn gesloten onder ver antwoordelijkheid van de Ver. Na ties en dat de U.N.C.I. - de speciale commissie van de V.N. voor Indo nesië - nooit is ontbonden. „De mo gelijkheid blijft dus bestaan daarop een beroep te doen", voegde de mi nister-president hier aan toe, „om dat Indonesië deze overeenkomsten niet heeft nageleefd. Het is een kwestie voor de V.N. bij uitne mendheid". AGENDA Heden (donderdag) Zierikzee: Huis van Nassau (boven zaal), 7.30 uur, jaarwisselingsbij eenkomst vrouwenbond P.v.d.A.; Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, feestavond N.C.L.B. Morgen (vrijdag) Zierikzee: Chr. Ger. kerk, 7.30 uur, ingebruikneming nieuw orgel. Haamstede: hotel Bom, 7.30 uur, uitvoering A.N.A.B. MARKTBERICHTEN CoBp. Tuinbouwveiling; der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 18 dec. 1957 Aardappelen f 4-12; Andijvie f 40; Grote Peen f 10-12; Gele kool f 12; Rode kool f 15; Prei f 23-25; Witlof II f 87; Zoete Alfeston f 52-65; Zoe te Ermgaard f 85; Goudreinetten f 71-88; Jonathan f 75-102; Golden Delicious f 80-111; St. Remy f 85; per 100 kg. Bosselderij f 15 per 100 bos. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor zondag 22 december a.s. luidt: 3e klasse D: Zierikzee-RKFC (half 3); Terneuzen-Axel; Zeeland Sport-METO; RCS-Grenswachters; Zeelandia-Biervliet; ODIO-Honte- nisse. 4e klasse G: Halsteren-Steenber- gen; Kaaise Boys-Renesse; Cluzo- na-SC Gastel; NSV-De Schutters; Noordhoek-Nieuw Borgvliet. Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking Verandei'lijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer; over wegend matige wind tussen zuid west en zuid; dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. 20 dec. Zon op 8.47, onder 16.32. Maan op 7.39, onder 16.18. Nieuwe maan: 21 dec. te 7.12. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 20 dec. 2.24 v.m. 14.44 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 dec. 2.41 v.m. 14.58 n.m. Springtij: 23 december Doodtij: 31 december. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 19-12. De afgelopen nacht is het frontensysteem van een tussen IJsland en Jan Mayen gelegen depressie ons land gepas seerd, waarna oceaanlucht binnen stroomde en de temperatuur overal tot boven het vriespunt steeg. In het westen was het vanochtend 5 ot 7, in het oosten omstreeks 4 gra den. De frontpassage bracht gemid deld over het gehele land 3 mm neerslag. Er viel zowel i*egen als sneeuw. Dit laatste in hoofdzaak in de oostelijke provincies. Een depressie, die gistermoi'gen op de westelijke oceaanhelft lag, is sindsdien met grote snelheid naar het noordoosten getrokken. Om 7 uur vanochtend bereikte ze met een barometerstand van 952 m.b. de zuidkust van IJsland. Zeer zware stormen in het zeegebied ten wes ten van Schotland waren hiervan het gevolg. Een boven Spanje aanwezig ge bied van hoge druk trekt naar mid den-Europa. Dit hogedrukgebied zal morgen het weer in ons land beheersen en de wind geleidelijk naar richtingen tussen zuidwest en zuid doen krimpen. Er zal daarom in hoofdzaak luchtaanvoer over land plaats vinden, zodat geen ver- dere stijging van temperatuur is te verwachten. De neerslagkansen zijn de eerstkomende dertig uur gering. Plaatsgebrek is de oorzaak dat vandaag ons politie-historisch artikel moet blijven overstaan. Gemeente heeft nog 12 woningen nodig Woensdagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. A. v. Citters. Na opening deelt de voorzitter n.a.v. de notulen mee dat het be- graaftoestel is aangekocht en dat de bespreking met G.S. betreffende het uitbreidingsplan is verdaagd tot 8 maai-t 1958. Verder zijn drie lantaarns besteld voor het Duin wegje en stenen zijn aangekocht voor de bestrating tussen de wo ningen van P. Rademaker en A. Kloet. De heer L. v. d. Klooster spreekt van een „gekke gang van zaken" nu de heer M. Fokker nog steeds in Noordwelle is ingeschreven waar hij reeds geruime tijd in Burgh woont. Spr. vindt het des te vreem der omdat de heer Fokker nog steeds wethouder van Noordwelle is. De voorzitter antwoordt dat de ze kwestie in Den Haag in behan deling is. Ingekomen is een schrijven van de Burgh- en Westlandpolder waai*- in wordt medegedeeld dat men be reid is een bijdrage van f 860 te leveren voor de verbetering van het Duinwegje, behoudens toestemming van de ingelanden. Het oude ziekenhuis De gemeente gaat accoord met het plan om het oude ziekenhuis te Noox*dgouwe te bestemmen voor een tehuis voor chronische zieken. De heer v. d. Klooster hoopt niet dat eenzelfde stichtingsvox*m zal wor den gekozen als voor het rusthuis te Haamstede. Er zijn geen aanmerkingen op de begroting 1956 van de districts- schoolartsendienst. De heer Duson betreurt het dat b. en w. niet heb ben gereageerd op het in de Zie- rikzeesche Nieuwsbode gepubli ceerde artikel over de toestand van de o.l.-school te Burgh. Een wijziging op de begraafrech- ten wordt m.a s. aangenomen, even als toetreding tegen een contiibutie van f 15 als lid van het instituut voor Bestuurswetenschappen. Inge volge art. 13 de L.O.-wet 1920 wordt aan de heer W. L. Deurloo een be drag van f 50 toegekend. In verband met de uitgifte van weidegronden verzoekt de herver kaveling om te wachten met ver pachtingen tot januari 1958. De heer W. v. d. Zande juicht dit plan toe wegens het uitvallen van wei degrond door verkaveling in Wes- tenschouwen. De raad heeft geen bezwaar tegen wijziging van de in tercommunale I.Z.A.-regeling Zee land. Aan de orde komt de gemeen schappelijke regeling betreffende de centrale werkplaats Schouwen- Duiveland. De heer Duson ziet graag drie adviserende leden in het dagelijks bestuur vanwege de Al gemene-, Christelijke- en Katholie ke groeperingen. Hij maakt hiervan een voorstel dat met 6 stemmen voor en 1 tegen wordt aangenomen. Tegen stemt de heer A. v. Zuijen. De heer J. C. Hanse wordt herbe noemd als lid van het Burgerlijk Instituut voor Maatschappelijke Zorg. Verhoogde uitkering In vex*band met de financiële uit komsten van dit jaar acht de vooi*- zitter het gewenst gebruik te ma ken van een vei-hoogde uitkering uit het gemeentefonds voor 1958. De heer v. d. Zande wijst er op dat de nieuwe weg en aansluiting wa terleiding en riolering in Westen- schouwen de gemeente het volgend jaar veel geld gaat kosten. In bespreking komt het rapport van de woningcommissie. De op zichter gaat niet voor 100 procent met dit rapport accoord en wil zo nodig de x*aad mondeling toelich ten. De voorzitter beantwooi'dt en kele vragen van de heer L. v. d. Klooster i.v,m. het schilderen van plafonds in woningen aan de Weel- deweg. Nieuwe weg De meerderheid van de raad gaat accoord met een plan van de ge meente Haamstede een weg te pro jecteren die parallel loopt met de Burghse weg, ter ontlasting van het kruispunt Weststraat-Ring. De weg begint aan de Sluispad en ein digt aan de Kloosterweg. De heer J. Duson verklaart zich tegen het plan. G.S. van Zeeland is bericht gezonden dat de gemeen te nog 12 woningen nodig heeft. De gemeente kan een stuk bouwi*ijpe grond kopen aan de Weeldeweg, te gen de boomgaax*d van de heer de Feijter. Het bouwrijp maken van de grond waarop de voormalige boer derij van de heer J. M. Beije, kost f 6,25 per m2. De heer v. d. Zande acht derhalve (de prijs ligt te hoog) de aankoop nutteloos. Dhr. v. d. Klooster acht voor de toekomst el ke vierkante m. grond waardevol. De heer Bouman pleit voor aankoop van grond, om particulieren de ge legenheid te geven huizen te bou wen. Het plan tot grondaankoop Weeldeweg werd aangenomen met 6-1 stemmen. Tegen stemt de heer Duson. De raad gaat hiei*na in besloten zitting. Na heropening wordt mede gedeeld dat de gemeente de woning A 80 verhuurt aan de heer A. de Jonge. Verder machtigt de raad b. en w. een woning beschikbaar te stellen voor bijzondere gevallen. Aanschaf van een motoi-maaima- chine zal op f 3.967 komen. De her verkaveling bericht dat het oude Hoge Bux*gh-paadje zal worden doorgetrokken over de nooddijk. Rondvraag Bij de rondvraag maakt de heer L. v. d. Klooster bezwaar tegen de grote raadsagenda. In antwoord op een vraag van de heer v. d. Kloos ter deelt de voorzitter mede dat de plannen voor de riolering Westen- schouwen nog niet binnen zijn. In de kwestie vuilniswagen zit schot. In antwoord op een vraag van de heer v. d. Zande antwoordt de voorzitter dat niet bekend is wat met het bx*inkje te Westenschou- wen gaat gebeuren. B. en w. zullen informeren. Wethouder Bolkenbaas wil grint in het Zandstx*aatje tot aan de Koe bel. De voorzitter besluit met zijn beste wensen voor het nieuwe jaax*, dat straks begint.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2