Vijftien landen aanvaarden Amerikaans aanbod voor raketten DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 No. 18278 114e jaargang ZlEfflKZEESCHEMNIEUWSBOÖE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikiee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De N.A.V.O.-topconferentie Onzeker wanneer Nederland ze krijgt PARIJS, 18-12. Ook de premiers van de vijftien NAVO-landen heb ben woensdag eenstemmig het Amerikaanse aanbod van raketten voor middelgrote afstand voor Eu ropa aanvaard. Daarna zullen de afzonderlijke regeringen zich over de aanvaarding moeten uitspreken. De premiers beraadden zich voorts over de andere punten van overeenstemming uit de ochtend vergadering der ministers van Bui tenlandse Zaken en Defensie: de behoefte van de NAVO om een evenwichtig opgebouwde gemeen schappelijke strijdmacht ter be schikking te hebben (welk beginsel vooral bij de marine, luchtverdedi ging en in de logistiek toegepast zal worden), samenwerking in mi litair onderzoek, ontwikkeling en produktie van wapens, waaronder de toekomstige vervaardiging van raketten voor middelgrote afstand in Europa zelf, wetenschappelijke samenwerking in een commissie en onder een wetenschappelijk advi seur (toegevoegd aan secretaris-ge neraal Spaak), wiens taak het zal zijn de bestaande bronnen doeltref fender te laten samenwerken en het aantal ervaren deskundigen te doen toenemen en economische samen werking om - naar men vermoedt - de economische politiek binnen en buiten de organisatie te dekken. Volgens een Belgisch delegatielid was ook hier nagenoeg volledige overeenstemming bereikt. Donderdag om 11 uur Nederland se tijd komen de premiers voor de laatste maal tijdens deze conferen tie bijeen om de slotverklaring zo nodig nog wat bij te schaven en de ze tenslotte goed te keuren. Gereed met alle onderwerpen Naar de Navo-secretaris, Spaak, op zijn persconferentie meedeelde, zal in het slotcommuniqué, dat don derdagmiddag wordt uitgegeven ook gezinspeeld worden op de ge beurtenissen in Indonesië. Zoals de plannen thans liggen zouden de raketten van het type „Nike" niet aan Nederland gele verd worden, zo is verder verno men. De constructie van de afweerin- richtingen voor strategische raket ten zal twee jaar in beslag nemen. Wanneer Nederland deze toegewe zen krijgt, zal een belangrijk punt van verdere bespreking moeten zijn, waar deze zullen moeten worden opgesteld. Ook in dit op zicht, zo werd nog medegedeeld, is de benoeming van generaal Hassel- man tot voorzitter van dit „Comi ty in permanent session" van be tekenis. De Indonesische kwestie Secretaris-generaal Spaak ver klaarde op zijn persconferentie dat men woensdag met alle discussie onderwerpen was gereed gekomen en dat de tekst van het slotcom muniqué op al deze punten - be halve de mogelijke besprekingen met de Russen, waarover men don derdag nader zal beslissen - nage noeg gereed was. Hij schatte dat de conferentie voor 14 uur Nederland se tijd zou zijn geëindigd. Het was mogelijk dat er twee documenten zouden worden uitgegeven: een be ginselverklaring en een opsomming van de resultaten der conferentie. In antwoord op vragen antwoord de hij éat de Navo niet van koers zou veranderen alleen omdat de V.S. er al dan niet in geslaagd wa ren een intercontinentale raket te lanceren. Het Poolse plan voor een atoomwapen-vrije zóne in Europa was woensdag niet besproken Mo gelijke ontwapenings-onderhande- lingen met de Russen zouden niet noodzakelijk op vijf-mogendheden- niveau behoeven te geschieden. Een uitbreiding van de bevoegd heid van de Navo op meer gebieden dan alleen defensie is in studie. De Portugese en Griekse gedelegeer den zullen zich bij de redactie-com missie van vier voor het slotcom muniqué voegen op het stuk van de tekst over economische kwes ties, waar zij hun speciale gezichts punten willen weergeven. Cyprus en Algerië zijn ter conferentie niet besproken Spaak dacht dat in het slotcommuniqué ook de kwestie van de Russische satellietlanden zou worden aangeroerd. Verkoeling tussen Rus land en Egypte NEW YORK, 18-12. - De „New York Times" schrijft, onder aan haling van welingelichte kringen te Cairo, dat er een merkbare verkoe ling in de Russisch-Egyptische be trekkingen is ingetreden door Egyp tische voorzichtigheid met betrek king tot de voorgenomen Russische lening, welke Egypte zou moeten helpen zijn industriële vijfjaren plan uit te voeren. In genoemde kringen zegt men, dat de Sowjet-autoriteiten zich zeer gepikeerd hadden getoond over voorzichtige Egyptische ver zoeken om garanties ten aanzien van prijzen, kwaliteit en levering van materiaal, dat door middel van de lening kan worden gekocht. Bus over dijk Woensdagavond om onge veer zes uur is de eerste btis van Monnikendam over de nieuwe dijk naar het voor malige eiland Marken gere den. Er is namelijk zoveel kruiend ijs op de Gouwzee, dat de bootdienst tussen het eiland en de vaste wal is ge staakt. De Naco, die deze dienst exploiteert, heeft een bus ingezet, uitsluitend voor Markers, die op het vaste land werken. De bus loopt op de tijden van de bootverbin ding en zal worden gehand haafd tot het tijdstip, waar op de bootdienst weer nor maal doorgang kan vinden. Aangezien het laatste ge deelte van de dijk voor de bus nog niet berijdbaar is, moeten de Markers eerst een stukje lopen om op het eiland te komen. Twee beelden, genomen voor het paleis Huis ten Bosch in Den Haag, die wel op zeer verschillende wijze een aankomst en een vertrek van het paleis weergeven. Links: de aankomst van minister-president Drees, die door de Koningin werd ontvangen om verslag uit te brengen over de N.A.V.O. topconferentie en rechts een soldaat van de erewacht, die het te kwaad kreeg en flauw viel. Hij moest door een paar kameraden worden weggedragen Chroesjtsjef wil gesprek op hoog niveau LONDEN, 18-12. De partijsecre taris Chroesjtsjef heeft medege deeld, dat de Sow jet-regering voor standster is van een ontmoeting tussen Amerikaanse en Russische leiders om te komen tot een ver mindering van de internationale spanning. De Russische partijleider ver klaarde dit in een brief aan het Britse linkse weekblad „The New Statesman", als antwoord op een open brief van de Britse filosoof Bertrand Russell in dat blad. Lord Russell had in deze open brief een beroep op Rusland en de V.S. gedaan om de vrede op grond van een vreedzaam naast elkaar bestaan te versterken. De „Oranje" in Napels De „Oranje" heeft woensdag, op weg van Djakarta naar' Nederland, enkele uren Napels aangedaan. Het schip was aan de vooravond van de recente gebeurtenissen in Indo nesië uit Djakarta vertrokken. De passagiers toonden zich uiterst terughoudend in hun mededelin gen. Het merendeel verborg niet de wens om, wanneer dit mogelijk is, naar Indonesië terug te keren, waar zij - voorlopig naar zij hopen - hun bestaan, eigendommen en dikwijls een deel van hun familie hebben achtergelaten. Bij de meesten schijnt een gevoel van ongerustheid te overheersen. Jachtakten worden duurder 's-GRAVENHAGE, 19-12. De re- gering wil de kosten voor jacht akten met vijf tot vijftien gulden verhogen met ingang van 1 april 1958. In de toelichting op het daartoe strekkende wetsontwerp wordt op gemerkt, dat in het jachtseizoen 1956-1957 19.993 jachtakten zijn verleend, waarnaast 76 bijzondere jachtakten zijn uitgereikt. Neemt men deze aantallen als basis, dan zal door de verhoging van de prijs van de jachtakte en de bijzondere jachtakte, een verhoogde opbrengst ten bate van 's lands schatkist wor den verkregen van plm. f 300.000. Zelfs al zou men aannemen, dat tengevolge van de verhoging van de prijs van een jachtakte het aan tal akten met bijvoorbeeld tien pro cent zou dalen, waardoor de meer opbrengst voor het land zou ver minderen met plm. f 110.000, dan nog zou het verschil een voordeel voor 's lands schatkist opleveren van plm. f 190.000. Enkele tientallen schepen van de K.P.M. zijn vanuit Indonesië uitge weken naar Singapore en liggen thans op de rede van deze Britse Kroon kolonie met aan boord een kleine 1000 Indonesiërs, die terug willen naar hun vaderland. Zij zijn onder militaire controle geplaatst en mogen de schepen niet verlaten. - De foto boven geeft een beeld van de haven van Singapore met de K.P.M.-schepen. - Onder: Indonesische militairen aan boord van een van de schepen ontvangen van ambtenaren van de mi- ■rratiedienst van Singapore een doorreisvergunning voor Tandjoeng- Pinang op het Indonesische eiland Riouw. Knoop doorgehakt MINISTER VAN DEFENSIE BESLUIT TOT OPHEFFING NATIONALE RESERVE Thans voldoende dienstplichtigen beschikbaar MIDDELBURG. De directeur-ge neraal van de arbeidsvoorziening, dr. ir. D. R. Mansholt, heeft woens dagmiddag in aanwezigheid van tal van genodigden, onder wie de Commissaris der Koningin in Zee land, Jhr. de Casembroot, het col lege van burgemeester en wethou ders van Middelburg en mr. dr. N. Bolkestein, de vroegere burgemees ter van Middelburg de nieuwe rijks werkplaats voor vaksontwikkeling op het industrieterrein te Middel burg in bedrijf gesteld. De minister voor Defensie zal binnenkort de nodige maatregelen nemen om eenheden van dienst plichtigen te vormen die de taken van de eenheden infanterie en re- serve-marechaussee der Nationale Reserve zullen overnemen. De af delingen luchtdoelartillerie zullen als gevolg van het feit dat de be wapening geheel is verouderd, op geheven worden. Indien deze maat regelen zijn getroffen, zijn de dien sten die krachtens de door hen aan gegane verbintenissen van de vrij willigers kunnen worden gevraagd, te weten die van infanterist, hulp marechaussee of luchtdoelartillerist overbodig geworden. Bij de reorganisatie van de terri toriale verdediging is rekening ge houden met het wegvallen van de Nationale Reserve, welke nimmer twintigduizend man sterk is ge weest, doch in feite op enig ogen blik hoogstens het getal twaalfdui zend heeft bereikt. Dit deelt de minister voor Defen sie mede in de Memorie van Ant woord op het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begro ting van het departement van Oor log voor 1958. De minister heeft gepoogd in diepgaand overleg met het Natio nale Insituut „Steun Wettig Gezag" tot een oplossing te komen, zonder deze echter te kunnen vinden. De kern van het vraagstuk De kern van het vraagstuk is dat terwijl tot voor kort voor de aan de Nationale Reserve opgedragen taken geen dienstplichtig personeel beschikbaar was en daarom vrij willigers een onmisbaar aandeel in de territoriale verdediging konden nemen, thans, als gevolg van een gewijzigde sterkt everhouding tus sen parate en mobilisabele troepen - uitvloeisel van de nieuwe leger- plannen - aan steeds groter aan tallen volledig geoefende dienst plichtigen geen mobilisatiebestem ming meer kan worden gegeven bij de normale mobilisabele eenheden van de NAVO-troepen en de troe pen bestemd voor de territoriale verdediging. In plaats van, zoals vroeger, is er dus thans een teveel aan beschikbare, volledig opgeleide dienstplichtigen. Deze omstandigheid dwingt tot een keuze tussen dienstplichtigen en vrijwilligers voor de onderwer- pelijke taken. Dientengevolge moet er een afweging zijn van de mili taire vooi*- en nadelen van vrijwil ligers en dienstplichtigen. Het resultaat van deze afweging is dat bij vervanging van de com pagnieën Nationale Reserve door infanteriecompagnieën, samenge steld uit dienstplichtig personeel, de gevechtskracht van de territoriale verdediging word verhoogd en bo vendien een aanzienlijke bezuini ging wordt bereikt. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, zal omstreeks Kerstmis twee of drie dagen lang besprekingen voe ren met Egyptische leiders, aldus heeft personeel van de Verenigde Naties woensdag te Cairo meege deeld. Hammarskjoeld zal Kerstmis bij de troepen van het noodleger van de Verenigde Naties te Gaza doorbrengen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Men denkt zoveel aan toe- komst en verleden, dat men daarbij vergeethet heden. Duizenden evacué's naar Singapore SINGAPORE, 18-12. Het gouver nement van Singapore heeft woens dag medegedeeld, dat Singapore direct 5.000 evacué's kan herbergen zonder bijstand van Britse militai ren te hoeven inroepen. De woord voerder voegde er aan toe, dat het onwaarschijnlijk is dat dit cijfer bereikt zal worden. Men verwacht echter de komende dagen ongeveer 3.300 evacué's aan boord van vier schepen, waarvan het eerste zater dag wordt verwacht. Vandaag is de laatste hand ge legd aan de inrichting van acht ba rakkenkampen en er zijn 30 leger tenten opgezet. Woensdag zijn 228 Nederlandse evacué's per vliegtuig aangekomen. Dit was de grootste groep die op één dag in Singapore is aangeko men. Het merendeel bestond uit ge zinsleden van Nederlanders, die in Indonesië werken. ,,Thor"lanceerbases in Engeland LONDEN, 18-12. Een woordvoer der van het Britse ministerie van Landsverdediging heeft woensdag avond medegedeeld dat Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten in beginsel overeenstemming hebben bereikt over de aanleg in Groot- Brittannië van vier bases voor het afvuren van „Thor"-raketten, bal listische projectielen voor middel bare afstand. Er is nog niet beslist, waar de bases zullen komen, doch van wel ingelichte Londensë zijde is ver nomen dat ze vermoedelijk in oost- Schotland zullen worden aangelegd. „Amerika kreeg les in nederigheid" NEW YORK, 19-12. - De „New York Herald Tribune" schrijft dat Amerika op de NAVO-bijeenkomst in Parijs een lesje in nederigheid heeft gehad. Het heeft geleerd meer te doen en minder te praten. Het blad schrijft de grote mate van overeenstemming in Parijs voor een aanzienlijk deel toe aan het werk van premier MacMillan van Enge land en de Westduitse bondskanse lier Adenauer. De „Cleveland Plain Dealer" meent daarentegen, dat de me ningsverschillen zullen blijven be staan. Het staat te bezien, aldus dit blad, of de conferentie een van de voornaamste doelen: het bondge nootschap nieuw leven inblazen, wel heeft bereikt. Van december 1955 tot heden zijn rond 89 000 militaire* gevacci neerd. Bij de landmacht en d.e luchtmacht zijn in die tijd elf ge vallen voorgekomen van hersen vliesontsteking als gevolg van deze vaccinatie, waarvan één met dode lijke afloop. Dit deelt de minister van Oorlog mee in de memorie van antwoord op de begroting 1958 van zijn departement. Algemene vergadering Nat. coöp. aan- en verkoopver. „Centraal Bureau" B(j voerartikelen overtrof verlies de winst AMSTERDAM, 19-12. In de van daag te Amsterdam gehouden alge mene vergadering van de Nationale coöperatieve aan- en verkoopver eniging voor de landbouw „Cen traal Bureau" G.A., heeft de voor zitter, de heer D. H. Louwes (Zuid- horn) in zijn openingswoord mede gedeeld, dat bij de voerartikelen de verliezen de winst overtroffen. De sterke prijsdalingen der grondstof fen na de Suez-crisis toonden hoe veel in enkele maanden kan gebeu ren. Gelukkig stonden daar belang rijke voordelen tegenover. Het was goed, zei spreker, steeds naar een zelfstandig houden van het fonds voor prijsverschillen te hebben gestreefd. De zware tocht door het boekjaar 1956-1957 is met een ongehavend Centraal Bureau volbracht. De stichting van een gemeen schappelijke markt der zes West- europese landen is sinds 1914 wel licht de belangrijkste gebeurtenis, die het levensklimaat van ons volk en zijn buren zal bepalen en vor men. Wij zullen ons, aldus de voor- ziter, ook mentaal en moreel op de zoveel nauwere ontmoeting met de overige deelgenoten moeten instel len. De Nedei-landse ondernemers zullen zich internationaal branche- gewijze en nationaal in hun tota liteit dienen te organiseren. Zonder onze coöperaties zouden wij veel minder gezaghebbend kunnen mee spreken. Het C.B. beweegt zich sterk op internationaal terrein, wij zijn paraat ook hier de belangen van boeren en tuinders te dienen. „In onze moderne en zeer om vangrijke coöperatiebedrijven mis sen wij de figuur van de commis saris". Spreker vroeg of deze niet op de een of andere wijze in de grote coöperaties geïntroduceerd zou kunnen worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1