Dr. Drees betreurt bepaalde Westelijke verklaringen President Eisenhower opende N*A*V*Ch~topconferentie te Parijs BIRMESE HULP BIJ EVACUATIE VAN LANDGENOTEN UIT INDONESIË Indonesisch beroep op NAVO-landen DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 17 DECEMBER 1957 No. 18277 114e jaargang Prijs voor de vrede hoog, maar betaalbaar Djakarta: „Alleen werklozen moeten weg" Van een speciale A.N.P.- verslaggever) PARIJS, 16-12. „Wij zUn hier bU- een gekomen om ons opnieuw te wyden aan de taak van het weg nemen der schaduwen, die over de vrUe wereld worden geworpen". Met deze woorden heeft presi dent Eisenhower maandagochtend om twaalf uur de openbare ope ningsvergadering van de NAVO- topconferentie in Parus het thema van de besprekingen aangegeven. Honderden journalisten uit alle delen van de wereld volgden in een speciaal ingerichte zaal op een mammouth-televisiescherm van 4 bij 5 meter de bijeenkomst. In de vergaderzaal zelf was slechts plaats voor de film- en televisie-opera teurs en 75 journalisten. De president zei, dat de vrede die de NAVO zoekt, een zich steeds uit breidende toestand van gerechtig heid en wederzijds begrip is Het is een vrede, waarin mannen en ^/rouwen vrijelijk hun onver vreemdbare rechten op leven, vrij heid en geluk kunnen ontplooien. De vrede die wij zoeken, aldus de president, is een scheppende en dynamische toestand van bloei ende instellingen, economieën en dieper geestelijk inzicht voor alle landen en mensen. Rede van Eisenhower President Eisenhower heeft op de openingszitting van de topconfe rentie van de NAVO verklaard, dat de vrede die de landen van de NAVO begeren, niet voor niets wordt verworven. De prijs zal hoog zijn, aldus Eisenhower. Hij vervolgde: maar dit hoeft ons niet te ontmoedigen. De vrije volkeren bezitten machtige hulp bronnen, waarmee zij elke drei ging het hoofd kunnen bieden. Het gaat er alleen maar om of wij of fers willen brengen. Willen wij in volle vrijheid de prijs betalen die betaald moet worden voor het be houd van de vrijheid? Eisenhower zei dat de afgevaar digden in Parijs bijeen zijn geko men „om zich opnieuw te wijden aan de taak de schaduwen te ver drijven die op de vrije wereld ge worpen worden". Wij zijn hier bijeen om de voor raad op te maken van onze grote activa aan mensen, Intellect en materiaal. Wij zijn hier bijeen om wegen en middelen te vinden, waardoor onze krachten gebruikt kunnen worden voor de bouw van een groot en veiliger tehuis voor de mensheid, aldus Eisenhower. Natuurkundige krachten Wij komen nu in een tijdperk, dat overschaduwd wordt door gro te natuurkundige krachten, aldus de president Ik geloof, dat de re geringen van de NAVO-landen klaar staan om de inspanningen van deze landen - en van andere volkeren, waaronder natuurlijk ook de Sowjet-Unie als zij hiertoe be reid is - te bundelen met het doel deze krachten in het belang van de gehele mensheid onder natio naal toezicht te brengen. Over de recente ontwikkelingen in Rus land merkte Eisenhower op dat het Kremlin in het openbaar heeft toegegeven dat er „tegenstellingen" bestaan tussen het verlangen van de arbeiders naar een betere le vensstandaard en de enorme som men, die door de staat worden ge bruikt voor kapitaalsinvesteringen en militaire doeleinden. De Russische regering heeft moeten afzien van de uitvoering van het huidige vijfjarenplan. In de Sowjet-Unie werkt men aan de decentralisatie van de industrie, die onvermijdelijk een decentrali satie van macht en een onafhan kelijke meningsvorming met zich mee zal brengen, aldus Eisenho wer. Hij merkte voorts op dat de uitwerking van de industriële plannen van de Russische leiders een steeds groter wordend aantal uitstekend geschoolde intellectue len eist. En het denken van derge lijke mensen kan niet voor onbe paalde tijd onderworpen worden aan controle en in overeenstem ming worden gebracht met de opinie van de communisten, aldus de president. De vrije volkeren hebben de mogelijkheid op vreed zame wijze de overwinning te be halen. Eisenhower vervolgde: de 15 lan den van de NAVO hebben een totale bevolking van bUna 500 mil joen zielen, die per hoofd circa drie maal zoveel opbrengen als de Russische bevolking. Bovendien hebben de NAVO-landen op het ogenblik het sterkste militaire ap paraat van de wereld. De president verklaarde dat de landen van de NAVO hun wil heb ben getoond om tot een algemene ontwapening en vrede te komen. Zij hebben in de afgelopen 15 jaar aan 20 landen met een totale be volking van 800 miljoen zielen on afhankelijkheid op politiek gebied verleend, aldus Eisenhower. Hij verwees verder niet recht streeks naar de brieven van pre mier Boelganin van de Sowjet- Unie, waarin deze erop aandringt de kernproeven met ingang van 1 januari 1958 voor twee of drie jaar stop te zetten. V/el herinnerde hij aan het wes telijke standpunt in deze door te verwijzen naar de voorstellen van de westelijke mogendheden, die op de ontwapeningsbesprekingen te Londen zijn ingediend. In deze voorstellen wordt het stopzetten van de kernproeven gekoppeld aan een overeenkomst over het be ëindigen van de produktie van splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden. Premier Gaillard van Frankrijk heeft vanochtend op de openings vergadering van de topconferentie van de NAVO verklaard, dat men bijeen is gekomen om „haat, vrees en ellende terug te dringen". Hij noemde de taak van de NAVO- regeringsleiders een „vredesmis sie". SINGAPORE. 16-12. De meer dan tweehonderd Nederlandse evacué's, die in het afgelopen weekeinde met speciale en normale toestellen van de Garuda en de B.O.A.C. in Singa pore uit Djakarta zUn aangekomen, waren op twaalf na allen vrouwen en kinderen van employé's van Unilever, Philips, de Handelsbank. Heinekens Brouwery en de K.L.M. De passagiers verklaarden dat toen zij Djakarta verlieten, de toe stand daar iets rustiger was, doch nog wel gespannen. Een uit drie leden bestaande Bir mese delegatie, onder leiding van het hoofd van de Birmese burger lijke luchtvaart, Tin Thein, pas seerde maandag Singapore op weg naar Djakarta, om daar toestem ming te vragen voor het landen van vliegtuigen van de Birmese lucht vaartmaatschappij in Djakarta om Nederlandse evacué's over te bren gen. Volgens de heer Thein heeft de K.L.M. aan Birma om hulp ge vraagd. „Wij zullen ons gaarne van deze taak van barmhartigheid kwij ten". Als toestemming wordt verleend, zal de nationale Birmese lucht vaartmaatschappij gebruik maken van Viscount-toestellen om eva- cue's van Djakarta naar Singapore te vliegen. Verklaring van Djakarta CANBERRA, 16-12. In een maan dagmiddag door een woordvoerder van de Indonesische ambassade in Canberra afgelegde verklaring zei deze, dat de acties van Nederland erop gericht zijn om de aandacht van het werkelijke probleem af te Leiden. De kern van de zaak is het geschil over westelijk Nieuw-Gui- nea, aldus de woordvoerder, die ten stelligste ontkende, dat de Indone sische regering de Nederlandse be drijven zou confisceren of nationa liseren. Deze zijn in de bestaande noodtoestand tijdelijk overgenomen. „Onnodig om te zeggen, dat de regering ten volle verantwoordelijk is voor elke stap, die wordt ge nomen ter verzekering van de orde en rust in het land". De woordvoerder zei verder, dat de Nederlanders is medegedeeld, dat 'de werkloze Nederlandse on derdanen - die nog steeds bij dui zenden in Indonesië worden gevon den - in de eerste plaats zouden moeten vertrekken, doch ondanks dat evacueren de Nederlanders, vrouwen en kinderen en Neder landse werknemers. Ontsparing bij de Ned. Spaarbankbond Ook de spaarcijfers van de spaar banken aangesloten bij de Neder landse Spaarbankbond, geven over november een ontsparing te zien. De totale inleg was groot f 76.383,150 en de terugbetaling f 113.330,854, zodat het negatief saldo f 30.947.704 DJAKARTA, 16-12 - De woord voerder van het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft maandag een beroep gedaan op „de NAVO-landen om op hun hoede te biyven voor het Neder landse verzoek (inzake solidariteit in verband met de Indonesische anti-Nederlandse acties) en niet hun eigen nationale belangen op te offeren ter wille van het Neder landse kolonialisme in West-Irian".' De woordvoerder zei, dat alle huidige gebeurtenissen in Indone sië „hun wortels hebben in het Ne derlandse kolonialisme in dat deel van Indonesië's grondgebied". Indien de NAVO zich door de Nederlanders zou laten overhalen tegen Indonesië op te treden, dan zouden de Aziatische en Afrikaanse landen een dergelijke handeling op vatten als steun van de NAVO aan het kolonialisme, zo zei hij. Indonesische kwestie op de NAVO-conferentie V.N.-commissie voor Indonesië bleef in gebreke (Van een speciale verslaggever van het A.N.P.) PARIJS, 16-12. Dr. Willem Drees heeft maandagmiddag op de eerste plenaire vergadering van de rege ringsleiders der vijftien NAVO- landen in Parijs betreurd, dat in de afgelopen paar jaar en maanden bepaalde openbare verklaringen in het Westen zijn afgelegd, die de Indonesische regering de indruk moeten hebben gegeven, dat haar revolutionaire en onwettige me thode weliswaar met enige be zorgdheid moet worden opgevat, doch geen ernstige kritiek ontmoet. Dergeiyke verklaringen konden al leen maar de radicale elementen in Indonesië aanmoedigen en de con structieve elementen alleen maar ontmoedigen. Toen tien dagen geleden de In donesische kwestie in de perma nente Navo-raad door de Neder landse afgevaardigde ter tafel ge bracht werd, zijn verzekeringen van solidariteit der Navo-partners ontvangen die zeer op prijs worden gesteld, aldus dr. Drees. Volgens hem kon men het belang van een gemeenschappelijke houding van alle westelijke mogendheden tegen over deze uitdaging van ordelijke internationale betrekkingen door Indonesië niet overschatten. De kwestie Nieuw-Guinea, zo vervolg de de Nedei-landse premier, is een van de gevallen die de afgelopen paar jaar door de Indonesische re gering als voorwendsel werden ge, bruikt voor de zogenaamde onmo gelijkheid voor normale betrekkin gen met Nederland. De huidige toe stand is er een die de nauwlettend- ste aandacht van de gehele weste lijke wereld vereist. Dr. Drees zei dat de Indonesische regering een nieuwe standaard van Maandagochtend is in Parijs de topconferen tie van de N.A.V.O. be gonnen, Op deze foto, een algemeen over zicht van de conferen tietafel, herkennen wij v.l.n.r.: Menderes, Mac Millan, Eisenhower, Spaak, Bech en Van- acker. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een kwartet is een groep van vier, waarin ieder denkt dat de andere drie niet kun nen zingen. 4nternationaal gedrag invoert en dat 'het duidelijk is waarom landen die als Indonesië handelen de volledige steun van Russische en Chinese communisten hebben. Dr. Drees legde er de nadruk op, dat de methode die Indo nesië gebruikt zoals „controle" of „nationalisatie", in het ge heel niet lijken op wat de wes telijke wereld hieronder ver staat. Het zijn gewoon vormen van inbeslagneming, op aan stichting van en dikwijls uit gevoerd door communistische organisaties. De Nederlandse premier zei dat hij niet zou uitwijden over de grote moeilijkheden van de Nederlanders wie het leven in Indonesië onmoge lijk wordt gemaakt en over wat het betekent een land te moeten verla ten waar generaties van Nederlan ders hebben gewerkt. Maar zei hij. hij kon de ogen niet sluiten voor de gevolgen die de huidige toestand wellicht zou kunnen hebben voor de algemene positie van Nederland, aangezien hij deze positie op econo misch en financieel gebied en op het gebied van buitenlandse valuta beïnvloedt. Dr. Drees had tevoren in herin nering gebracht, dat in 1949 onder handelingen waren gevoerd, onder auspiciën van de V.N., die een com missie (de V.N -commissie voor In donesië) hadden opgericht. Die commissie heeft een belangrijk aandeel gehad in het ontwerpen van verdragen die in de loop van dat zelfde jaar tussen Nederland en In donesië werden gesloten en nadruk- kelijk was overeengekomen dat de commissie toezicht zou houden op de uitvoering van die verdragen. Binnen een paar maanden begon de republiek Indonesië de overeen komsten te saboteren. Dit vond in 1956 zijn hoogtepunt in de opzeg ging van de overeenkomsten. De politieke regeling die men moei zaam had bereikt, werd door Indo- nesië opzij geschoven; financiële en economische verplichtingen opge zegd. Men kan vragen, aldus dr. Drees wat de V.N. en hun commissie die de Indonesische kwestie altijd op hun agenda hadden gehouden heb ben gedaan Het antwoord is „niets" Het verbreken van internationale verdragen aangegaan onder toe zicht van de V.N., baarde nauwe lijks opzien. H.M. de koningin teruggekeerd 's-GRAVENHAGE, 16-12. Naar de rijksvoorlichtingsdienst mede deelt zijn H.M. de Koningin en de twee Prinsessen, die in Londen het huwelijk van een achternicht van Koningin Elizabeth hebben bijge woond, vanmiddag om kwart over vijf per vliegtuig op Soesterberg aangekomen. 250 kg post uit Indonesië aangekomen DEN HAAG, 16-12. De P.T.T. deelt mede, dat gisteren 250 kg. post uit Indonesië in Amsterdam is aangekomen. Nieuwe overstromingen in Po-delta ROME, 17-12. De Po wast op- nieuw en de toestand in de delta wordt verontrustend genoemd. Het eiland Carbonelli is overstroomd. De bevolking die niet geëvacueerd wilde worden, zit op de daken. Nieuw olieveld in de Perzische Golf ontdekt DAHRAN, 16-12. De „Aramco" heeft een tweede olieveld in de Perzische Golf ontdekt. Dit reser voir ligt 16 km uit de kust en on geveer 250 km ten noordwesten van Dahran. Het zal Manifa I worden genoemd. De olie bevindt zich op een diepte van ongeveer 2.900 3.000 meter. Dit is het tweede olieveld, dat door de „Aramco" in de Perzische Golf is ontdekt. Het eerste olieveld is dat van Safanya, dat ten noorden van het nieuwe veld ligt. De vrouw in de straat LONDEN, 17-12. Maandag- 1 avond is in een Londense straat een vrouw aangehou den door een reportage- ploeg van de Britse televisie. Haar werd gevraagd door wie Engeland vertegenwoor digd wordt op de Navo-con- ferentie in Parijs. Miljoenen kijkers hoorden haar ant woorden: „Door president Eisenhower, veronderstel ik". h Volgens Robert Allen van de „New York Post" zou de leider van de communistische partij in de Sowjet-Unie, Chroestsjef, pogingen doen om een bezoek van het Britse koninklijke paar en de kinderen aan de Sowjet-Unie te arrangeren. Dr. Drees was zijn rede begonnen met te verklaren, dat de vorderin gen van de wetenschap een veel grotere-mate van coördinatie bin nen de Navo nodig maken. In de eerste plaats dient er vertrouwen onder de bondgenoten te bestaan. Dr. Drees sprak er zijn vreugde over uit dat president Eisenhower de conferentie kan bijwonen. De aanwezigheid van de leider dei- machtigste Navo-mogendheid, die grote verantwoordelijkheid in de wereld heeft, achtte hij op dit be langrijke ogenblik van groot be lang. Hij hoopte dat president Eisenhower naar de V.S. zou terug keren met de overtuiging dat wat ook de meningsverschillen zullen zijn die van tijd tot tijd in de Navo, als in alle vrije organisaties rijzen, de Navoleden in geval van nood volledig op elkaar kunnen rekenen. Minister Drees uitte voorts zijn oprechte waardering voor het feit dat de V.S. en Canada belangrijke strijdkrachten in Europa handha ven. Wat de Russische dreiging be treft zei hij, dat het grote gevaar waar de Navo naar het schijnt te genover staat, de indirecte manier is die de Sowjets gebruiken om het westen te ondermijnen in vele lan den te verzwakken en in bijzonder de betrekkingen van het westen met Afrika en Azië te vergiftigen. Dit is een der redenen, meende dr. Drees, waarom politiek overleg van de Navo-landen van zo uitnemend belang is. Na de Indonesische kwesties sprak de Nederlandse minister president nog over het midden oosten. ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11,'Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1