Steeds meer Nederlandse bedrijven worden onder beheer gesteld DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eisenhower te Parijs DE NAVO-TOPCONFERENTIE TE PARIJS Zware Amerikaanse kunstmaan De N.A.V.O. en Indonesië ANTWOORD OP DE UITDAGING WAARVOOR NAVO IS GEPLAATST De aardbeving in westelijk Perzië Vaste verkeersbrug stormvloedkering Hollandse Ussel aangebracht MAANDAG 16 DECEMBER 1957 No. 18276 114e jaargang ZIERIKZEESdEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f t,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Werkloosheid in Indonesië Extra afvaarten voor reizen naar Nederland DJAKARTA, 14-12. Terwijl dui zenden Indonesiërs werkloos zijn geworden na de represailles tegen het Nederlandse bedrijfsleven, maakten 48 Nederlandse passagiers zich zaterdagavond gereed om aan boord te gaan van een „Argonaut" .van de BOAC, die een speciale vlucht maakte naar Singapore. Vol gens vertegenwoordigers van de BOAC staan ook voor maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag extra vluchten op het programma. In uitgestrekte delen van het ha vengebied van Tandjong Priok ligt alle werk stil, sedert de regering het beheer over de K.P.M. heeft overgenomen en de schepen van deze maatschappij opdracht heeft gegeven in de havens voor anker te blijven. In Bandjermasin (Borneo) heeft de perschef van het militaire dis trict Zuid-Borneo zondag bekend gemaakt, dat de plaatselijke mili taire bevelhebbers opdracht hebben gekregen alle Nederlandse onderne mingen onder regeringstoezicht te stellen. Lege huizen In Djakarta staat het grootste deel van de Nederlandse panden in de woonwijken leeg daar de Neder landers hun meubels met het oog op hun repatriëring reeds weggehaald hebben. Dezer dagen zijn meer dan twee honderd Nederlanders, merendeels vrouwen en kinderen, uit Djakarta in Singapore aangekomen. Zij wer den vervoerd door toestellen van de Garoeda en de B.O.A.C. De Nederlandse diplomatieke missie in Ióndonesië heeft het vol gende bekend gemaakt: „Met betrekking tot de wens van Nederlandse staatsburgers voor een versnelde repatriëring uit Indone- Koningin Juliana bij huwelijk in Engeland Koningin Juliana heeft zaterdag met Koningin Elizabeth van Enge land het huwelijk van de 25-jarige mejuffrouw Ann Abel-Smith, een kleindochter van een tante van Ko ningin Elizabeth, bijgewoond. Prin ses Irene en prinses Beatrix waren bruidsmeisjes. Mejuffrouw Abel-Smith is in het huwelijk getreden met een 27-ja rige Schotse edelman, David Li- dell-Grainger. De plechtigheid werd voorts bij gewoond door koningin-moeder Elizabeth, prinses Margaret, de hertogin van Gloucester en de her togin van Kent. Er waren acht bruidsmeisjes, o.w. prinses Christain van Zweden. Prinses Beatrix was op het laatste ogenblik naar Engeland gevlogen om de plaats in te nemen van een bruidsmeisje dat ziek geworden was. „Periode van beproeving" President Eisenhower heeft za terdag bij aankomst in Parijs, waar hij de NAVO-topconferentie zal bij wonen, verklaard dat de regerings leiders der vijftien NAVO-leden „bijeenkomen om de uitdaging te ontleden, waartegenover wij ons zien gesteld", waaraan hij toe voegde: „wij zullen er eensgezind een afdoend antwoord op geven". De president zei dat de huidige periode er een van beproeving was, „niet slechts voor Frankrijk, doch voor alle vrienden van dit land en de zich daaronder bevindende bondgenoten". „Wij'zullen moeten uitmaken of wij' in vrijheid en waardigheid wensen te blijven leven, of dat wij slechts ondergeschikte handlangers van een staat, die alle macht aan zich heeft getrokken, zullen wor den", verklaarde hij. Eisenhower verklaarde voorts dat de Atlantische gemeenschap niet slechts zal streven naar versterking van het NAVO-schild, doch dat ook aandacht zal worden geschonken aan andere kanten van het Noord- atlantische bondgenootschap. sië, heeft de Nederlandse regering voorbereidingen getroffen voor een aantal afvaarten uit Surabaja, Se- marang en Tandjong Priok De In donesische regering heeft* toege zegd, hierbij haar volle medewer king te zullen verlenen. Uit verscheidene delen van Indo nesië wordt gemeld dat Nederland se ondernemingen aan de militaire autoriteiten zijn overgedragen. Zaterdag zijn 39 van de 59 Neder landse ondernemingen in Noord- Sumatra onder beheer van do re gering geplaatst. Het vervoer De heersende omstandigheden in Indonesië kunnen de Nederlanders, die dit land wensen te verlaten in de onmogelijkheid plaatsen hun passage financieel te regelen. Teneinde te voorkomen dat hier in een belemmering is gelegen voor een vlot verloop van het vertrek, is besloten de kosten verbonden aan het vervoer van Indonesië naar Singapore of andere aan te wijzen plaatsen, voor zover dit geschiedt met door de Nederlandse regering daarvoor aangewezen schepen en vliegtuigen, voor rijksrekening te nemen. De Indonesische regering heeft medegedeeld, dat alle deskundigen, met inbegrip van de Nederlanders, moeten in dienst genomen worden om een vlotte bedrijfsvoering bij de ondernemingen te verzekeren. Al leen de Nederlanders, die vroeger militair zijn geweest of werkzaam waren bij de inlichtingendienst van het Nederlandse leger, mogen niet meer worden aangenomen. „Rakettenvraagstuk" belangrijk agendapunt Vandaag (maandag) begint in Parijs de N.A.V.O.-topconferentie, waar de kopstukken der westelijke wereld, o.w. president Eisenhower aanwezig zullen zijn. Een belangrijk punt van bespre king zal op deze Navo-conferentie worden gevormd door de keuze van de lanceerplaatsen voor de af standsraketten met middelbare reikwijdte moeten worden opge richt, die de Verenigde Staten heb ben voorgesteld te leveren. Vooral de kleinere landen ontveinzen zich niet, dat deze lanceerplaatsen voor Rusland aanleiding zouden kunnen zijn tot bepaalde acties. Verschei dene landen zouden deze lanceer- installaties zelfs een uitdaging vin den aan het adres van de Sowjet- Unie. Noorwegen heeft intussen doen weten, dat het wel de afvuur- inrich tingen wenst te bezitten, doch niet eerder projectielen op zijn grondgebied wil toelaten dan De Verenigde Staten zijn van plan een kunstmaan van ruim 450 kilogram in de ruimte te brengen, aldus heeft het hoofd van de afde ling projectielen van het Ameri kaanse ministerie van Defensie, dr. Holaday, vrijdag gezegd. Hij zei dit, toen hem in de Se naat vragen werden gesteld over de landsverdediging. Holaday zei niets te kunnen me dedelen over het tijdstip van het lanceren van deze kunstmaan. Friese paarden geëxporteerd Twe ehengsten en vier merriën zijn onlangs met de „Amerskerk" van de Holland-Afrikalijn naar Zuid-Afrika vertrokken. Het zijn de stamboekhengst „Meint", de Twenther hengst „Sytse", de ster- merriën „Mennie" en „Mara", de Twenthermerriën „Saskia" en „Sytskje". Deze Friese stamboek- paarden zullen bij de fokkerij van de zg. Vlaamse paarden in Zuid- Afrika worden gebruikt. Ook naar Duitsland gingen wéér twee paarden en wel de stermerrie „Henta" en de stamboekmerrie „Mien". Aan de nieuwe eigenaar, Freih'err von Nagel, zijn nu dit jaar zes merriën en één hengstveulen verkocht. Nederland en de ge meenschappelijke markt De diplomatieke vertegenwoordi- gers van België, Nederland en Luxemburg hebben vrijdag in Ro me de ratificatie-oorkonde van het vedrag van Rome, waarbij de ge meenschappelijke Europese markt en de Euratoom werden ingesteld, gedeponeerd. Alle betrokken regeringen hebben hun het verdrag geratificeerd. Het treedt op 1 januari 1958 in werking. zodra het wordt aangevallen, of wanneer er een onmiddellijke be dreiging is ontstaan. Denemarken heeft bekend gemaakt, dat het de genoemde raketten in het geheel niet wenst, evenmin als de lanceer- inrichtingen Van Nederlandse zij de vraagt men zich af, waar men deze lanceerinrichtingen ln ons dichtbevolkt land zou moeten op stellen. m De voorzitter van de algemene vergadering der V.N., de Nieuw- Zeelander Leslie Munro, heeft vrij dag op een lunch van de vereniging van correspondenten bij de volke renorganisatie verklaard er van overtuigd te zijn, dat men moet blijven pogen met de Russen over ontwapening te spreken. Dit bete kende echter niet dat hij een prin cipieel voorstander van topbespre- kingen was, daar deze uitvoerige voorbereidingen vereisen. DEN HAAG WEL ZETEL WORDEN VAN HET EUROPESE HOF VAN JUSTITIE De Residentie, stad van het Vredespaleis De burgemeester van 's-Graven- hage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, heeft zaterdag in een brief aan de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, België, Italië, west- Duitsland, Luxemburg en Neder land, die op het ogenblik te Parijs bijeen zijn, medegedeeld, dat Den Haag in aanmerking wenst te ko men als vestigingsplaats van het Europese Hof van Justitie. De ministers zullen in de loop van de volgende week, naar ver wacht wordt, een beslissing nemen over de zetel van de instellingen van het Verenigd Europa. Burgemeester Kolfschoten geeft in zijn brief een korte schets van 's-Gravenhage als centrum van in ternationale rechtspraak. Hij vraagt welke andere Europese stad zich er op beroemen kan een reeks van conferenties te hebben ontvangen van een zo uitzonderlijke betekenis voor het internationale recht, zoals Den Haag dat deed. Hij herinnert de ministers aan de eerste confe rentie voor internationaal privaat recht in 1893, welke door soortge lijke conferenties werd gevolgd in 1894, 1900 en 1904 Alsmede aan de eerste en tweede internationale PARIJS, 15-12. „Het zou mij niet verwonderen als de Indonesische kwestie op de Navo-conferentie in Parijs ter sprake zou komen", zo heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, zon dag in de trein naar Parijs tegen over een verslaggever van het A.N. P. verklaart. Bijna 2000 km p/u. LOS ANGELES, 16-12. Een Amerikaanse jachtbommen werpereen tweemotorige F 101 A Voodoo, heeft don derdag het wereldsnelheids record voor straalvliegtuigen verbeterd en op 1.932 km. per uur gebracht. DE NAVO-TOPCONFERENTIE Naar een nauwere onderlinge samenwerking (Van een speciale A.N.P.-verslag gever) PARIJS, 16-12. „Wfj zullen een eensgezind en afdoend antwoord geven op de uitdaging, waartegen over de NAVO zich geplaatst ziet". Deze woorden van president Ei senhower, uitgesproken toen hy za terdag in Parijs aankwam, kunnen beschouwd worden als het thema van de NAVO-topconferentie die de regeringsleiders van de vijftien NAVO-landen met hun voornaam ste ministers voor drie dagen in Pa rijs heeft samengebracht. Op de korte openbare openings vergadering, die vanochtend om 12 uur in Palais de Chaillot zou begin nen, zal, naar men verwacht, de president zijn denkbeelden voor een nauwere NAVO-samenwerking op politiek, economisch, militair en wetenschappelijk gebied, als ant woord op de recente Russische suc cessen, uiteenzetten. De deelnemers aan de top-confe- rentie zijn in de afgelopen dagen Korps Rijkspolitie heeft nieuwe chef Bij Koninklijk Besluit is aan A. F. J Penders, met ingang van 1 de cember 1958 in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd, eervol ontslag verleend als algemeen inspecteur van rijkspoli tie, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. Tot zijn opvolger is bij Konink lijk Besluit benoemd de dirigerend officier der rijkspolitie le klasse J. Gerritsen, thans commandant van het gewest 's-Gravenhage der rijks politie. in Parijs gearriveerd en zij heb ben zaterdag en zondag onderling overleg gepleegd. De premiers beginnen maandag middag met hun werkconferentie; Verwacht wordt dat de Nederland se premier, dr. Willem Drees, dan onze bondgenoten op de hoogte zal brengen van de laatste ontwikke lingen in de Indonesische kwestie. Ruim 1800 journalisten en radio- en televisieverslaggevers uit acht en dertig landen zijn naar Parijs gekomen om deze conferentie te verslaan. Zondagavond leek het Pa lais de Chaillot wel een grote zoe mende bijenkorf. De samenwerking tussen de drie vakcentralen UTRECHT, 16-12. In zijn vanmor gen te Utrecht gehouden openings rede ter gelegenheid van de twee daagse verbondsvergadering van de Katholieke arbeiders beweging heeft de verbondsvoorzitter der K. A.B., de heer J. A. Middelhuis, er zijn vreugde over uitgesproken dat het N.V.V. in juni jl. een verklaring heeft afgelegd inzake de verbro ken samenwerking tussen de drie vakcentralen. Sindsdien, aldus de heer Middel huis, hebben wij in talrijke concre te vragen van de dag, praktisch reeds zoveel moeten samenwerken, dat er niet voldoende tijd overbleef om aan de nieuwe vorm van samen werking formeel gestalte te geven. Dat komt nog wel, zo zeide de K.A.B.-voorzitter, die daarbij op merkte, dat intussen de drie vak centralen getracht hebben hun bij drage te leveren tot herstel van het economische evenwicht met behoud van behoorlijke lonen en prijsver houdingen. vredesconferentie in 1899 en 1907. Niet zonder ontroering, aldus de burgemeester, zien wij hier in Den Haag, stad van het Vredespaleis, waar nu reeds meer dan veertig jaar internationaal recht wordt ge sproken, het Internationale Hof van Justitie bijeenkomen. De rechters zijn de bouwmeesters van een in ternationale jurisprudentie en hun moeizame arbeid zal door latere geslachten, die de vruchten der in ternationale samenwerking zullen plukken, tot een monument, duur zamer dan metaal, worden verhe ven. Volgens te Teheran ontvangen berichten heeft de aardbeving in west-Perzië aan dertienhonderd mensen het leven gekost. Er heb ben zich in het geteisterde gebied nieuwe aardschokken voorgedaan. Duizenden personen zijn dakloos geworden. Militairen en gendarmes helpen bij het reddingswerk in Farsanj en Sahnez. Hulporganisa ties in de gebieden rondom de ge troffen streek hebben opdracht ge kregen, medische en andere hulp te verstrekken. Er zijn reeds vijfhon derd tenten en duizenden dekens naar het rampgebied gezonden. Vrij voor winkelpersoneel Op de vrije halve dag van de Kerstweek voor winkelpersoneel dat op een van de vier werkdagen van de Kerstweek recht heeft op een vrije halve dag, mag worden gewerkt mits een vervangende vrije middag of maandagmorgen in ja nuari wordt gegeven. Deze vergun ning geldt niet voor winkels die op een of beide Kerstdagen geopend zijn. Aldus is beschikt door de staatssecretaris van Sociale Zaken. a Bij een ontploffing in een che mische fabriek te Elton in de Ame rikaanse staat Maryland, zijn vier mensen omgekomen en een aantal gewond. In deze fabriek wordt brandstof voor raketten gemaakt. De schooltandverzorging op Schouwen-Duiveland Aan het onlangs verschenen jaar verslag van de Stichting tot Be vordering van de Schooltandverzor ging op Schouwen-Duiveland over het schooljaar 1956-1957 kan het volgende worden ontleend. Bij deze stichting zijn nu 4 tand artsen werkzaam. In totaal zijn 2084 schoolgaande kinderen bij de tandarts op bezoek geweest. Er werden 1619 vullingen gelegd. In dien het leggen van vullingen ten gevolge van slechte gebitten of van te grote gaten te veel tijd gaat ver gen worden de kinderen naar de huistandarts verwezen. Dit kwam in het verslagjaar 151 maal voor. Het heeft onze aandacht getrokken, dat particulieren voor de behande ling van hun kinderen slechts het zelfde bedrag behoeven te betalen als het bedrag dat het Ziekenfonds betaalt voor kinderen van verze kerden. De gemeenten dragen ten slotte het tekort van de stichting. Aan het heilzame werk van de stichting doen nu alle scholen op het eiland mee, terwijl alle klassen worden behandeld. Een varken, dat zich in de modder heeft gewenteld, zoekt een schone persoon om zich er tegen te wrijven. Prov. Gezondheidsdienst Zeeland Het ontslag van de adjunct-directeur Inzake de moeilijkheden, die ge rezen zijn tussen de Stichting Pro vinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland, en de adjunct directeur dr. G. Grootenhuis, welke hebben geleid tot het ontslag van dr. Grootenhuis, moet in het hui dige stadium een minnelijke schik king niet uitgesloten worden ge acht. Dit heeft de voorzitter van de stichting, de heer J. P. Linden- bergh, medegedeeld in de algemene vergadering van deze stichting te Goes. Enkele kringen hadden voorge steld ter oplossing van deze kwes tie, een neutrale commissie in te stellen. Dit voorstel werd op de vergadering gehandhaafd, maar het bestuur achtte instelling van een commissie niet noodzakelijk. Zowel voor- als tegenstanders van de in stelling van een commissie kwamen aan het woord. Aan het slot van de discussie bleek, dat het bestuur van de stichting de verantwoordelijk heid niet kan verleggen naar een commissie. Dit ligt in de stichtings vorm opgesloten. - Aan het begin van de vergadering gaf de voorzitter een overzicht van de gang van zaken bij de gezond heidsdienst. Hij deelde o.a. mede, dat de maatregelen ten aanzien van de t.b.c-bestrijding minder soepel gehanteerd kunnen worden zonder evenwel grote risico's te nemen. De aktiviteiten van de dienst hebben zich vooral geconcentreerd op de abortus-bangbestrijding. Ten aan zien van het mond- en klauwzeer mag geen enkele verslapping van de waakzaamheid optreden. Spre ker deelde mede, dat gebleken is, dat de stichtingsvorm gemakkelijk hanteerbaar is. Eenvoudig als ze is, aldus de voorzitter, legt zii alle be voegdheden in handen van het be stuur, behoudens enkele rechten, welke aan anderen worden toege kend. De directeur, dr. J. Tesink, gaf vervolgens een overzicht van de werkzaamheden in het afgelopen jaar. Hij deelde o.a. mede, dat op het ogenblik in Goes een onderzoek wordt ingesteld naar de omvang en de aard van het voorkomen van t.b.c. bij vogels. Vooral bij zeemeeu wen schijnt deze ziekte veelvuldig voor te komen Tevens is gebleken, dat in bepaalde streken 50 pet. van het aantal kippen door t.b.c. wordt aangetast. Vogels en kippen kun nen deze ziekte overbrengen op an dere dieren. Gebleken is dat niet alleen in ons land, doch vooral ook in Duitsland en Zwitserland, grote belangstelling voor de resultaten van het in Zeeland verrichte onder zoek bestaat. D De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft za terdagmiddag het algemeen bestuur van het Beheerschap Recreatiege bied Braakman geïnstalleerd ten gemeentehuize t'e Hoek. a President Eisenhower heeft pre mier Gaillard van Frankrijk de ver- zekering gegeven, dat de Ameri kaanse politiek ten aanzien van het Algerijnse vraagstuk niet wordt in gegeven door commerciële overwe gingen. De Franse regering heeft om een dergelijke verzekering ge vraagd. Verkeer kan de brug nog niet gebruiken Vrijdag is de ruim 82 meter lange vaste verkeersbrug, die in de stormvloedkering Hollandse IJssel de oververbinding gaat vormen, zonder moeilijkheden ingevaren. Toen om kwart voor elf de sire nes van schepen en fabrieken be gonnen te loeien lag de brug op haar plaats en kon er voor het eerst gebruik van worden gemaakt. Enige uren van hard werken waren er aan voorafgegaan. Zoals gemeld werd dit stalen gevaarte van 540 ton in Krimpen aan de IJssel ge maakt en woensdag jl. op elevator- bakken geladen en naar de storm- vloedstuw gesleept. Om zes uur 's morgens begonnen de eerste werkzaamheden en het had al acht uur geslagen, toen men de brug ging „invaren". Omstreeks half tien lag de brug op haar plaats, zij het een meter te hoog. Met zwa re staaldraden werd het gevaarte verankerd en toen werd er water in de elevatorbakken gepompt. Voetje voor voetje zakte de brug en eerst vond de ene zijde rust op de betonnen pijlers, enige minuten daarna gevolgd door de andere kant. Op de zuidelijke oever van de stormvloedkering is de toegangs weg naar de brug al in grote trek ken gereed, maar het zal nog ge ruime tijd duren eer het verkeer gebruik van de brug kan maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1