Nooit de bedoeling geweest dat 50.000 Nederlanders het land uit moesten GROEP VROUWEN EN KINDEREN UIT INDONESIË OP SCHIPHOL AANGEKOMEN Dr. Drees ontving ook brief van Boelganin DE ZIERIKZEESCHE COURANT TE PARIJS BEGINT AANSTAANDE MAANDAG DE NAVO-TOPCONFERENTIE Tragisch lot Algerijnse vluchtelingen VRIJDAG 13 DECEMBER 1957 So. 18275 114e Jaargang BELANGRIJKSTE NEDERLANDSE ONDERNEMINGEN Indontift ÏMALAKKA Ver DïIi tabak-rt. SE RAW A K [Cultuur Mijl OoSlAU»! Borneo I Bandar Conctrn jSchccpvaort Mij-cn IBonKïn —Hondfis Ivfnnoot sc hoppen Cultuur I Geen nationalisatie van bedrijven 's-GRAVENHAGE, 12-12. - De woordvoerder van de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging In den Haag heeft donderdagavond een verklaring van de volgende in houd afgelegd: 1. De Indonesische regering be treurt ten zeerste de overhaaste stap van het hoofdkantoor van de Koninklijke Paketvaart Maatschap pij, om schepen naar Singapore of elders buiten Indonesië te dirige ren. Het is nooit dc bedoeling van de regering van de republiek Indo nesië geweest om K.P.M.-schepen in beslag te nemen. Indien op ver scheidene schepen gewapende mi litairen aan boord zijn geplaatst, dan is dit slechts een maatregel, voortvloeiende uit de staat van oor log en beleg, om de verbindingen tussen de eilanden te verzekeren. In dit verband kan worden ge wezen op de normale diensten van de andere scheepvaartmaatschap pijen op Indonesië, zoals de Inter Ocean Lines, de K.J.C.P.L., de Rot terdamse Lloyd, de Maatschappij Nederland en vele andere. De ge- Frankrijk wil belasting heffen van Nederlandse vrachtauto's 's-GRAVENHAGE, 13-12. Een de- legatie van de Nederlandse rege ring is naar Parijs vertrokken om met de Franse autoriteiten te on derhandelen over het voornemen van de Franse regering om per 1 januari 1958 Nederlandse vracht auto's, welke gebruikt worden voor het vervoer op Frankrijk, belasting te gaan heffen. Dit deelt de Koninklijke Neder landse Vereniging van Transport- Ondernemingen (K.N.V.T.O.) mede, die met de Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie (E. V.O.) en de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer Wegtransport (N.O.B.-Wegtrans- port), zich direct bij het vernemen van de plannen van de Franse re gering tot de betrokken Nederland se ministeries hebben gewend. volgen van deze overhaaste stap van de directie der K.P.M. blijken uit de stagnaties in het vervoer van goederen en passagiers. 2. Het is nooit de bedoeling ge weest en het is ook niet de bedoe ling van de Indonesische regering om Nederlandse bedrijven te con- fiskeren of te nationaliseren. Deze bedrijven zijn nu overal in Indo nesië onder regeringstoezicht ge steld om acties van derden te voor komen. De Indonesische regering beheerst de situatie volkomen. 3. Het is ook nooit de bedoeling van de Indonesische regering ge weest om de ongeveer 50.000 Ne derlanders uit fe wijzen. Wel is aan de Nederlandse regering gevraagd de werkloze Nederlanders in Indo nesië te doen repatriëren". Aldus de verklaring van de woordvoerder van de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging in den Haag. Stichting „Hulp aan landge noten in Indonesië", 's-Gra- venhage, giro 3 0 8. NET KIND DELFT, 12-12. De f 200 aan papieren geld die een doch- tertje van een familie aan de Goudenregenlaan te Delft in de w.c. zou hebben geworpen zijn terecht. Niet het perso neel van openbare werken dat het riool heeft doorge trokken, maar de moeder heeft het geld teruggevon den. Het kind had het netjes opgeborgen in een doosje, waarin nog andere kinder spulletjes werden bewaard. Met „Argonaut" uit Djakarta Bedienden huilden toen zij weggingen SCHIPHOL, 13-12. Dertien vrou wen en vijftien kinderen stapten vrft dagmorgen kwart voor vijf uit een gecharterde DC-4 „Argonaut" van de B.O.A.C. op het platform van Schiphol, doodmoe na een zware en zeer vermoeiende reis van Djakarta over Singapore en Lon den naar Amsterdam en toch ver heugd weer op vaderlandse bodem te zün. Op een enkele uitzondering na bestond deze groep uit de echtge notes met kinderen van de Neder landse employé's van het Unilever- concern te Djkarta, waarvan de lo kale directie bij wijze van voor zorgsmaatregel besloten had de vrouwen en kinderen naar Neder land te laten terugkeren. De groep was, toen men met een „Argonaut" van de B.O.A.C. maan dagavond van Djakarta naar Sin gapore vloog, groter geweest, maar na de lange reis met de „Brittan- nia" (er was nog een langdurig op onthoud in Karachi wegens motor storing) hadden enkele vrouwen er de voorkeur aan gegeven na aan komst op London Airport in de nachtelijke uren, niet meteen over te stappen in het gecharterde vlieg tuig van de Engelse hoofdstad naar Amsterdam. Op de Londense luchthaven wa ren de passagiers voorzien van warme kledij, jassen, jumpers en dassen, hetgeen geen luxe was in het koude, regenachtige weer dat 1 boven west-Europa en ook op Schiphol heerste. Diep in dekens gehuld werden de „kleintjes" op Schiphol naar de op dit uur van de nacht anders zo stille aankomst hal gebracht, waar de passagiers niet aan de voorgeschreven qua rantainemaatregelen konden ont komen. Felle lampen van filmope rateurs en televisiejournaals be schenen de slaperige blonde kopjes van de kinderen. Een jongetje van vijf jaar nog zo fris als 'n hoentje, in tegenstelling met de meeste an dere kinderen, die niet uit hun ogen konden zien van slaap en ver moeidheid, greep onmiddellijk naar een plaatjesboek, dat op een bank lag. Enkele seconden na aankomst was hij zo verdiept in spannende avonturen, dat hij niet bemerkte dat camera's zoemden en foto grafen een plaatje van hem maak ten. Vertegenwoordigers van Unilever hadden op Schiphol uren gewacht om de groep behulpzaam te kunnen zijn. Zij slaagden erin, met behulp van B.E.A.- en K.L.M.-personeel, de vrouwen en kinderen in mini mum van tijd af te handelen. Bevolking niet vijandig In de groep was mevrouw N. Ko ning, echtgenote van de commer ciële directeur van Unilever Dja karta, meegekomen, die - hoewel vermoeid - bereid was de talrijke verslaggevers te woord te staan. Mevrouw Koning bevestigde, dat de Nederlanders het in verschei dene delen van Indonesië heel moeilijk hebben, al wist zij weinig details te vertellen. In Djakarta viel het voor de Nederlanders, voorzover zij het heeft kunnen be oordelen, nogal mee. Op een enkele uitzondering na stond de Indone sische bevolking zeker niet vijandig tegenover de Nederlanders. „De be dienden huilden toen wij weggin gen, zij hadden ons de laatste da gen uitstekend geholpen". Mevrouw Koning gaf toe, dat de Nederlanders in Djakarta dit ver trek wel zo'n beetje hebben zien aankomen, al ging het allemaal toch nog snel en onverwacht. Vele vrouwen waren de eerste uren na het vertrek uit Djakarta nerveus. Begrijpelijk, want zij lieten immers hun mannen achter. Er zijn meer dwazen dan schelmen op de wereld: anders zouden de schelmen niet aan de kost kunnen komen. ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,15, per weak 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01 ilO-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgavo: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938 Indonesië krabbelt terug Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 's-GRAVENHAGE, 12-12. In een deze week door dr. Drees van de Russische premier Boelganin ont vangen brief, zegt de Russische lei der „in verband met de dreiging van een nieuwe wereldoorlog" de aandacht van de Nederlandse re gering te willen vestigen op de „stappen ter versterking van de oorlogsvoorbereidingen" van de V.S. en Groot-Brittannië, aldus verneemt het A.N.P. in den Haag. In deze brief aan de vooravond van de topconferentie van de NAVO in Parijs zegt Boelganin voorts, dat in het bijzonder de bewapening van de landen van de NAVO met atoom- en H-bommen en het in richten van bases voor het lance ren van raketten, de Russische re gering zeer verontrust. „Dit zou een verscherping van de internationale toestand teweeg brengen en tot een ongebreidelde bewapeningswedloop leiden", aldus de Russische premier. Hij betoogt voorts, dat speciaal voor de kleine landen het inrichten van Ameri kaanse bases „catastrofale gevol gen" heeft. De verlaging der personele belasting Twee opnamen uit het Palais de Chaillot in Parijs, waar op maandag 16 december a.s. de grote Navo-conferentie begint. - De bovenste foto toort het interieur van de zaal, welke voor pers en publiek is gereser- ^eerrl.. De 1.000 personen, die hierin een plaats kunnen vinden, kunnen de gebeurtenissen in de conferentiezaal volgen op het enorme televisie scherm op de achtergrond. - Onder: de conferentiezaal met de ronde tafel, waaraan de diverse regeringsleiders plaats zullen nemen. De man geheel rechts zit op de plaats welke voor president Eisenhower wordt gereserveerd. i BRIEF UIT MED AN 5 AMSTERDAM, 12-12. Blijkens een brief, die een employé van een grote Nederlandse instelling te Me- dan heeft geschreven aan zijn fa milie in Amsterdam (welke brief gedateerd was jongstleden zaterdag en die vanmorgen op normale tijd is aangekomen) geeft de toestand in Medan en omgeving voor de al daar wonende Nederlanders op het ogenblik geen reden tot klagen. Op de theeplantages wordt normaal gewerkt en zelfs heeft een groot Nederlands gezelschap, waaronder 18 kinderen, op de avond van 5 de- cember het Sinterklaasfeest ge vierd, waarbij de bisschop en zijn knecht niet ontbraken, geheel vol gens de traditie, zoals deze onder de Nederlandse gezinnen in Indo nesië bewaard is gebleven. Er heerste die avond een opgewekte stemming, in iveerwil van de onge twijfeld zorgelijke o-mstandigheden, waarin de Nederlanders verkeren, en waarmee zij dagelijks, ondanks de uiterlijke rust, geconfronteerd worden. Zij zijn zich er van bewust, dat de toekomst voor hen duister is, maar houden nog een sprankje hoop over, dat uiteindelijk een nor maler toestand zal terugkeren. In dien alle Nederlanders Indonesië zouden moeten verlaten, aldus deze Nederlandse bewoner van Medan, in de brief aan zijn familie, dan zou dit zeer geruime tijd vergen. Gesteld dat met passagiers- en vrachtschepen, met vliegtuigen en met behulp van Engeland en Aus tralië maandelijks 4000 Nederlan ders zouden kunnen repatriëren, dan zou met deze uittocht in ieder geval minstens een jaar gemoeid zijn. Aan de oostkxist van Sumatra houden de Nederlanders terdege rekening met deze mogelijkheid, howel zij aan de andere kant iet wat gerustgesteld zijn door de na dere Indonesische verklaring, dat het niet in de bedoeling ligt van de autoriteiten alle in Indonesië werkende Nederlanders te laten heengaan. De maatregel zou alleen betrekking hebben op die Neder landers, die thans geen werk heb ben of wier werkzaamheden ge makkelijk door Indonesische ar beidskrachten overgenomen kun nen worden. Voorshands gaan de Nederlanders aan de oostkust van Sumatra voort met hun arbeid. Alleen in sommige gevallen geeft men er de voorkeur aan, dat vrouw en kinderen het land zullen ver laten. Alles bij P.T.T. neemt toe Veel investeringen Bij de behandeling van de P.T T.- begroting heeft minister Algera donderdagmiddag in de Tweede Kamer opgemerkt, dat een voort durende bezigheid is na te gaan of er bij de P.T.T. een goede effi- ciëney is. De kapitaalbehoeften der P.T.T. zijn enorm groot Men heeft niet in de hand hoe snel dit bedrijf zich ontwikkelt. Dat wordt benaald door de gebruikers van zijn diensten. De omvang van het bedrijf neemt steeds toe. Het aantal poststukken vermeerdert enorm, het aantal te lefoongesprekken neemt zeer toe, vooral interlokaal. Die stijging moet kunnen worden opgevangen Er wordt goede service van de P. T T. verlangd en dan moet er ook veel worden geïnvesteerd. Telkenmale wordt getracht de ef- ficiëncy zoveel mogelijk te bevor deren, verklaart de minister, die daarvan een aantal voorbeelden geeft. Al die efficiency leidt echter 'sGRAVENHAGE, 13-12 De mi nister van Financiën vraagt bij zijn heden bij de Tweede Kamer inge diende ontwerp van wet tot wijzi ging van de begroting van zijn de partement. voor het dienstjaar 1956 o a. voor vergoeding aan provin ciën en gemeenten voor derving van inkomsten aan van f 7.300.000. In de memorie van toelichting deelt de minister mee dat de ten laste van dit artikel komende uitkeringen over het boekjaar 1956-1957 thans worden geraamd op f 32.300.000. Bij deze raming is uitgegaan van het bedrag dat is uitgekeerd over het boekingstijdvak 1955-1956, verhoogd met een geschat bedrag wegens na tuurlijk accres. Rusland heeft alle landen van de Verenigde Naties een nota doen toekomen, waarin wordt gezegd dat het gevaar van een oorlog met kernwapens belangrijk is toegeno men en dat er onmiddellijk stappen genomen moeten worden om de be trekkingen tussen de landen te ver beteren, aldus radio-Moskou. niet tot het resultaat, dat een slui tende begroting kan worden ver kregen. Dan is tariefsverhoging be slist nodig. De verhogingen hebben alle de strekking gehad de begro ting sluitend te maken. Er moet geïnvesteerd worden en daarom moet gezocht worden naar midde len voor de investeringen. Poging neutralisme te beteugelen PARIJS, 12-12. Maandag a.s. ko men in het Palais de Chaillot te Parijs, na weken van intensief di plomatiek overleg, de regeringslei ders der vijftien NAVO-Ianden bij een om zich te beraden over de maatregelen die genomen moeten worden ter versterking van de At lantische samenwerking als ant woord op de recente technische prestaties der Russen. Uitgangspunt voor het houden van deze confrentie, tijdens welke ieder regeringshoofd zal worden bijgestaan door drie ministers, is de verklaring die president Eisen hower en premier MacMillan op 25 oktober hebben afgelegd over de „onderlinge afhankelijkheid' der vijftien landen en volgens welke een werkelijke samenwerking slechts mogelijk is door het teza- menbrengen van alle krachten en bronnen, door het vermijden van tegenstellingen en rivaliteiten tus sen de partnerlanden, door het ple gen van onderling overleg niet al leen over militaire doch ook poli tieke vraagstukken en tenslotte door een nauwe samenwerking op wetenschappelijk gebied, waardoor wordt voorkomen dat de geleerden in de NAVO-landen naast elkaar hetzelfde onderzoek in een be paalde materie verrichten. In Franse kringen is men intus sen van oordeel dat deze topconfe rentie geen spectaculaire resulta ten zal opleveren. „De regerings hoofden der vijftien landen van de NAVO, die maandag in het Palais de Chaillot bijeenkomen, zullen de niet gemakkelijke taak hebben zich te ontdoen van het minderwaardig heidscomplex dat door het lanceren van de Spoetnik der Russen en de daarop volgend mislukking van zijn Amerikaanse rivaal is ontstaan", zo schreef het veel gelezen Franse blad „Le Monde" dezer dagen nog al openhartig. Maar niettemin is men het er in de Franse hoofdstad wel over eens dat de conferentie dringend noodzakelijk is om het opflakkerende neutralisme, dat met name in Griekenland valt waar te nemen, de kop in te drukken. In totaal zijn in Indonesië over de honderd meer of minder be langrijke ondernemingen gevestigd. De belangrijkste hiervan heb ben wij in deze kaart opgenomen. Hieruit blijkt dus duidelijk van welke bijzonder grote waarde het eiland Sumatra is. Djakarta is belangrijk als centrum van de scheepvaartmaatschappijen, banken en handelsvennootschappen, die zich uiteraard zeer veel met in- en exportzaken bezighouden. In gewoonlijk welingelichte krin gen in Parijs is gezegd, dat de brief van premier Boelganin aan de Franse premier, naar men meent een waarschuwing aan Frankrijk tegen een Brits-Amerikaanse „po litiek van kracht" inhoudt. GENEVE, 12-12. Het hoofdkwar tier van het Internationale Rode Kruis te Genève heeft donderdag dringend verzocht om hulp voor ongeveer 100.000 Algerijnse vluch telingen in Tunesië en Marokko. De toestand van deze vluchtelin gen, voor het merendeel vrouwen, kinderen en bejaarden, wordt „tra gisch" genoemd. Het verzoek werd naar de tachtig Rode-Kruis-, Rode-Halve-Maan- en Rode-Leeuw-en-Zonvérenigin- gen in de wereld gezonden Het Rode Kruis verzoekt in het bijzonder om geld, dekens, kleding en levensmiddelen (tarwe, olie, sui ker en gecondenseerde olie).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1