rose nieuws over Qofdu 25 ct. Radiotoren met televisieinstallatie in gebruik gesteld te Goes nu Popla rose, nieuw verpakt. EERSTE EVACUE'S UIT INDONESIË IN ONS LAND AANGEKOMEN Nederlandse hulp bij drooglegging in Griekenland Alvorens uit Athene te vertrek ken, hebben de Nederlandse des kundigen die de plannen voor drooglegging van de lagune van Missolonghi in Griekenland hebben bestudeerd, de Griekse staatssecre taris van Landbouw medegedeeld vol lof te zijn over het project. Ook de Nederlandse Grontmij heeft de plannen om een grote oppervlakte van de Missolonghi lagune droog te leggen onderzocht. Het gaat om de drooglegging van een moerasgebied van ongeveer 20 duizend hectare, in het zuid-westen van het vasteland van Griekenland. De Nederlandse regering moet nog beslissen over medewerking aan het project. Het door haar eventu eel beschikbaar te stellen bedrag zou, naar wij vernemen, voldoende zijn voor een enige duizenden hec taren omvattend gedeelte van het project. Het plan is, dat binnen deze paar duizend hectaren een klein proefobject wordt aangelegd en dat Griekse waterbouwkundigen nauw zullen samenwerken met Ne derlandse deskundigen. „Vliegende schotel" gedaald Onlangs is op een mistige avond in de duistere moe rassen van Yorkshire (En geland) een klein vliegend schoteltje geland, dat door de 48-jarige advocaat Fred Tay lor, die in zijn vrije tijd „Science Fiction" romans schrijft, is gekocht. De advo caat had met een paar vrien den de schotel „gloeiend als een vurige bal" in het moe ras zien neerkomen, doch een andere man was eerder ter plaatse dan hij. Deze man xoilde eerst 2.000 gulden voor z\jn vondst hebben, maar na enige onderhandelingen werd Taylor voor honderd gulden eigenaar van de schotel, die een doorsnede van 45 cm. heeft en ruim vijftien kg. weegt. Het geval is van zwaar koper en er staan te kens op die de advocaat tot op heden nog niet heeft kun nen ontcijferen. „Als het schoteltje niet echt is, heeft iemand in ieder geval ont zettend veel moeite gedaan om een reusachtige grap uit te halen", zo verklaarde Tay lor dinsdag. Twee leden uit partijbestuur C.P.N. Twee loden van het partijbestuur der Communistische Partij Neder land, de heer C. Geugjes en B. Brandsen (beiden uit Amsterdam), die tegen „de maatregelen" zijn, welke het bestuur tegen een partij functionaris uit Tilburg, de heer A. Verreijt heeft genomen (ontheffing uit zijn functies en royering als lid) zijn in verband daarmede uit het partijbestuur getreden, zo meldt „De Waarheid" in een bericht over „resoluties der C.PN." inzake het uittreden van beiden. Recreatief perspectief Met het aanvaarden van' een voorstel tot de aanleg van een zwem- en instructiebad nabij de veerhaven „De Val" in wording, heeft de Zierikzeese raad - naar onze smaak - een bijzonder geluk kig en wijs besluit genomen Wij schromen dan ook niet er onom wonden onze vreugde over uit te spreken. Zeer terecht is van de zij de der aanwezige deskundige er op gewezen, dat zwemmen in zoet wa ter, feitelijk betekent „zwemmen in chemicaliën" en wat zou dat voor een dwaasheid zijn, gelet op het heerlijke Scheldewater dat vlak bij de hand is. Het betrof hier ken nelijk geen politieke zaak en daar om zou het dubbel aantrekkelijk zijn geweest, indien de raad met algemene stemmen zich achter-het Valbad had geplaatst. De tegen stemmers zochten het echter in een andere richting en men kan moei lijk met hen verschillen van me ning over het feit, dat een all-round bad bij het Sportpark ook aantrek kelijk zou zijn geweest Maar dat blijkt nu eenmaal binnen de finan ciële grenzen niet te verwerkelij ken. Een goed zoetwaterbad is niet te bouwen beneden de f 500.000. Een andere mogelijkheid ware dan geweest, twee onvolwaardige ba den. Een soort „pierebak" op het sportveld en een Valbad, dat een plankier zou hebben gemist en de verdere outillage, die een zwem bad tot zwembad maakt. Zierikzee mag zich gelukkig prijzen dat het aan dit gevaar is ontsnapt. -Alles op één kaart zetten bleek - vooral na de uiteenzetting van de deskun dige - verre te prefereren, temeer omdat zich thans een wijds per spectief gaat openen. „De Val", toch al een centrum in de toekomst i.v.m. de veerhaven en de fraaie nieuwe weg, heeft nog ruimte voor bv. een speelweide en een kampeer terrein. Bij een goede „planning" kan hier voor Zierikzee een recre atief centrum ontstaan, dat in de zomer de mensen „bij honk" houdt en hen toch belangrijke ontspan ningsmogelijkheden biedt Dat nu eindelijk aan de toegezegde gelden De vertrouwde, door duizenden huismoeders gekochte Popla toiletrol wordt thans opgevolgd door de moderne, speciaal verpakte ROSE Popla toiletroL Voor beter en prettiger lichaamshygiëne. Voor comfortabel en zuinig gebruik. Iedere huismoeder weet thans, wat het begrip „modern"voor haar betekent. Zij heeft recht op de beste producten, die de tegenwoordige industrie haar kan aanbieden. Daarom is het moderne rose Popla toiletpapier iets noodzakelijks in haar gezin en bovendien een attentie tegenover haar huisgenoten en haar gasten. is het enige rose toiletpapier, dat volgens het moderne fabricageproces wordt gemaakt. Het doet er niet toe, hoe en waar u boodschappen doet. De ROSE Popla toiletrol behoort in élke boodschappenmand. u popelt om de nieuwe rose De prijs blijft laag: toiletrol vit te pakken. Vreugde in Zeeland Toren is 130 meter hoog Met het indrukken van een knop, waarna een kort filmprogramma volgde van de Nederlandse Televi siestichting, heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, Jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, dinsdagmiddag de radiotoren met de televisie-installatie te Goes officieel in gebruik gesteld in te genwoordigheid van een groot aan tal autoriteiten. De Commissaris der Koningin noemde in zijn toespraak de toren esthetisch zeer geslaagd en zeide te hopen dat er nu ook iets gevonden zal worden op de warwinkel van televisiemasten op de daken. Prof. Gerbrandy herinnerde in een korte rede aan het onderhoud dat hij na 1945 heeft gehad met dr. Anton Philips. De heer Philips zei toen ,Geen televisie voor Nederland, ons land is te zeer verarmd". Vijf da gen later kwam de heer Philips met de mededeling, dat hij van ge dachten was veranderd. „Nederland kan en mag niet achterblijven". Prof. Gerbrandy verklaarde, dat er veel kritiek kan zijn op de Neder landse televisie, maar hij wilde een woord van hulde uitspreken over wat tot dusver is gepresteerd. Ir. J. H. D. van der Toorn sprak van een verheugende dag. Hij deel de mede ,dat dit de eerste defini tieve, volledig ingerichte radioto ren met televisie-installatie is. Meer kijkers verwacht Goes krijgt met Markelo samen één golflengte. De toren in Goes is 130 meter hoog, inclusief de mast. De burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, veronderstelde in zijn toespraak, dat er nu ongetwij feld meer televisiekijkers in Zee land zullen komen. En daar moet het ook naar toe, aldus de burge meester. Want de gepaste verstrooi ing die de televisie biedt, moet ge meengoed worden. De Zeeuwse vreugde met de tot standkoming van de toren bleek toen een dame in Zeeuws costuum aan ir. van der Toorn een Zeeuwse pop aanbood. Vóór de ingebruikstelling is een korte technische uiteenzetting over de nieuwe toren gegeven. De totale bouwtijd, inclusief inrichting en in- Vier banden van een botanisch boek, dat Albertus Seba in het mid den van de 17e eeuw te Amster dam publiceerde, brachten op een Londense veiling 1700 pond sterling (ruim 17.000 guldén) op. van het Rampenfonds een goede en ieder ten goede komende be stemming zal worden gegeven, is tenslotte een zaak die Zierikzee toch moeilijk anders dan met vol doening zal kunnen vernemen. stallatie, heeft twee en een half jaar in beslag genomen. De toren vervult voorts een vi tale functie in het telefonie-nood- net. Teneinde het telefoonstraal- verbindingsbedrijf ook onder de allerongunstigste omstandigheden in stand te kunnen houden, zijn de begane grond en de eerste verdie ping van vitale apparatuur vrij ge houden. De straalverbindingen zul len worden onderhouden met Dom burg, Zierikzee, Terneuzen en Roosendaal. SOMBERE GELUIDEN OP VERGADERING VAN HOLLANDSE MIJ. VAN LANDBOUW Garantiebeleid kurk waarop de landbouw drjjft AMSTERDAM, 11-12. „In het to tale beeld van de wat gespannen nationale en internationale econo mie neemt de Nederlandse land bouw een weinig aangename uit zonderingspositie in. Als ik thans, aan het einde van 1957, de toestand in de landbouw overzie, ben ik ver vuld van zeer grote bezorgdheid". Deze woorden sprak de voorzit ter van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, de heer J. C. Dijksen uit Purmer, vanochtend in zijn rede ter opening van de 178e algemene vergadering dezer orga nisatie. Tegenover een aantal gunstige factoren, die bijdroegen tot de be- drijfstechnische vooruitgang van de landbouw - zoals het ter be schikking hebben van een goed uit gerust wetenschappelijk onderzoe kingsapparaat, een goede land- bouwvoorlichtingsdienst en het voortdurend beter wordende land bouwonderwijs - staan volgens de voorzitter een aantal ongunstige factoren waarop de boeren indivi dueel totaal niets en gezamenlijk slechts zeer weinig invloed kunnen uitoefenen. Hij noemde de sterk gestegen produktiekosten, de in ons land gevolgde garantiepolitiek (waarbij wordt uitgegaan van de gedachte dat de binnenlandse con sument de kostprijs moet betalen, hetgeen voor diverse produkten niet gemakkelijk is te verwezen lijken) benevens de ontwikkeling op de internationale markt. Bovendien hebben de weersomstandigheden in drie vgn de laatste vier jaren te gengezeten, waardoor vele boeren zelfs van een rampjaar konden spreken. De slechte produktiejaren De mogelijkheid het risico van slechte produktiejaren op te van gen door het vormen van reserves in gunstiger jaren, wordt - aldus spreker - de agrariër voor een groot deel onthouden door de Ne derlandse belastingpolitiek. In dit verband pleitte hij, met het oog op de precaire financiële positie, voor een spoedige uitbetaling van de ga rantietoeslag o- de melkprijs. Het belang hiervan gaat volgens de voorzitter verder dan de veehou derij, want in vele gevallen moet dit geld dienen om de achterstal lige betalingen te verrichten. Sprekend over het tot dusver door de regering gevoerde garantie beleid zei de heer Dijksen, dat dit zich meer en meer heeft ontwik keld tot de kurk, waarop de land bouw zich drijvend moet zien te houden. „Wij zullen tot elke prijs door moeten gaan om in de hui dige omstandigheden ons zoveel mogelijk onafhankelijk te maken van hulp van buitenaf". TOCH GEEN MASSA-UITWIJZING DJAKARTA, 11-12 Indonesische regeringskringen hebben vandaag verklaard, dat bij de opdracht aan werkloze Nederlanders om het land te verlaten, ongeveer 9.000 personen zullen zijn betrokken. Indonesië heeft geen algehele op dracht tot massa-uitwijzing van de naar schatting 50.000 Nederlanders in Indonesië gegeven, aldus zei den zij. Zij die moeten vertrokken, z\jn Nederlandse onderdanen zonder werkkring Volgens deze ambtena ren zou dit in de praktijk voor het grootste deel van toepassing zijn op mensen, die door Nederland ge steund worden. Toestand ginds zeer onoverzichtelijk SCHIPHOL, 11-12. Met de K.L. M. machine uit Singapore zijn woensdagmorgen op Schiphol de eerste evacué's uit Indonesië aan gekomen. In Singapore waren enkele leden van het K.L.M personeel, die met de Garoeda van Djakarta naar Sin gapore waren gevlogen, aan boord gekomen, maar in Bangkok moes ten zij de machine weer verlaten om plaats te maken voor passa giers, die reeds vóór hen hadden geboekt. De derde machinist R- Priem van de „Saroena", een stoomschip van de Shell (8800 ton) kwam met verlof uit het verre oosten in Amsterdam aan. Zijn schip was van de haven van Pa- lembang weggevaren, maar had niet de normale route naar Singa pore genomen. In Palembang, aldus deze machinist, was alles rustig ge weest, met af en toe een staking. Twee gezagvoerders van de K. P.M. bevonden zich aan boord van het Singaporetoestel. Zij vertelden in Bangkok te zijn ingestapt, kon den overigens geen mededelingen doen over hun ervaringen. De echtgenote van een h.b.s.-di- recteur uit Medan bevond zich met drie kinderen van 2 tot 5 jaar als evacué's onder de passagiers. Zij deelde mede, dat in Medan alle Ne derlanders aan het pakken waren, gereed om weg te gaan. Met een toestel van de G.I.A. was zij van Medan naar Singapore gebracht. De echtgenote van een B.P.M.- employé uit Djakarta had met haar twee kinderen Djakarta kunnen verlaten. In Singapore nam zij pas sage naar Amsterdam. Haar man is in Djakarta achtergebleven. Enkele passagiers op Schiphol zeiden: de Nederlanders hebben het in Soerabaja erg moeilijk. Uit de verstrekte gegevens blijkt overigens, dat de situatie in Indo nesië zeer onoverzichtelijk mag worden genoemd. DE VORST VAN SUPRANIA 36. De verzengende hitte van de tropenmiddag ligt zwaar over de rivier. Doodstil is de natuur, geen blad beweegt, geen vogel fluit, alle leven schijnt zich te verschuilen voor de onbarmhartig brandende zonnegloed. Dan klinkt ver over de stille stroom het geplas van pagaaien in het water. Twee lange kano's glijden nader bij. En plotseling is de lucht vol vleugelgeruis als honderden op geschrikte watervogels luid krijsend opwieken uit de brede riet velden langs de oever. Op de voorste kano wrijft Agua met een zenuwachtig gebaar langs zijn neus. „Bah", snuift hij misnoegd, „uren zitten we nu al in deze ellendige schuit. Als we niet gauw het gebied bereiken, waar die geneeskrachtige bladeren te vinden zijn, is het te laat voor hem". En hij werpt een bezorgde blik op Aram, die met gesloten ogen roerloos in de kussens ligt. „We zullen er spoedig zijn", stelt Niora hem gerust, „nog voor de zon daalt, zal uw meester gered zijn, Agua". Maar haar kalmte zou snel verdwenen zijn, als zij de zwarte krijgers gezien had, die vanaf de oevers de beide kano's spiedend opnemen!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6