PANG Owne de Cocao- Zierikzee besloot tot aanleg van zwem en instructiebad nabij „De Val" Hebt u de nieuwe RANG al geproefd? *i-»i 1 w v»v>iwwvvwvwr IVOROL Elke land een Sneeuwwitje ZEERIKZEESCHE NIEUWSBODE dondebdao 12 december 1951 No. i827s Ingezonden mededeling SlUUJUULmJUUULIULUJUJUUUUULLUiUULmJULUJUUUUUUUUJUUMJUUU^^ ^rrn mi nymTrirm t irm'iiTmTmTrmrmrrrmTnrrmrmTrrmrmrmrmTrirmrinrm'mTmnT^ een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. RUSSEN DOEN VOORSTEL TOT TOPCONFERENTIE VAN LEIDERS Geen nieuwe aspecten van Moskou In gewoonlijk betrouwbare di plomatieke kringen in Washington is verklaard, dat maarschalk Boel- ganin in zijn brief aan president Eisenhower een bijeenkomst van de „leiders" der Sowjet-Unie en het westen heeft voorgesteld. Het is nog niet duidelijk of Boel- ganin een conferentie van rege ringshoofden of van ministers van Buitenlandse Zaken wenst. Boelganin wil stop zetting kernproeven Maarschalk Boelganin, de Sow- jet-premler, heeft dinsdag in een brief aan premier Nehroe van India verklaard, dat de „Sowjet-regerlng bereid ls plechtig te verklaren, dat de Sowjet-Unie vanaf 1 januari 1958 geen kernproeven meer zal nemen, als de Verenigde Staten en Engeland zich bereid verklaren ook hun proeven met ingang van die datum te staken". Boelganin's brief was een ant woord op een boodschap van Neh roe over de kwestie van kernproe ven en de bewapeningswedloop. Indonesische troepen klaar voor N.-Guinea DJAKARTA, 11-12. Het links ge oriënteerde dagblad „Bintang Ti- mur" in Djakarta meldde vandaag, dat vier divisies voormalige gue- rillastrijders in afwachting zijn van het bevel der regering om Ne derlands Nieuw Guinea aan te vallen. Deze divisies zijn volgens het blad gevormd door het actie-comité Actie-commando voor West-Irian uit onafhankelijkheidsstrijders van west-Java en Djakarta. Het commando staat onder lei ding van Mohamad Said, met als onder-commandanten Susalit, Su- tan Lijat en Sofjan Sapi-ie. Voorts is er een staf van vijftien leden. Eisenhower toch naar Pariis President Eisenhower is zover genezen van de gevolgen van de lichte beroerte, die hij de vorige maand heeft gehad, dat hij de top conferentie van de Navo in Parijs kan bijwonen, aldus deelt het Witte Huis mee. Hij hoopt vrijdag naar Parijs te vliegen. Deze mededeling werd verstrekt na een onderzoek van zes dokters naar de gezondheidstoestand van de president. Na lezing van het medische rap port maakte de perssecretaris van het Witte Huis, James Hagerty, be kend dat Eisenhower het woord zal voeren op de eerste openbare zit ting van de topconferentie van de Navo, die maandag gehouden wordt. Hagerty zei dat Eisenhower za terdag om 3 uur 's middags pl. tijd op het vliegveld van Orly te Parijs hoopt aan te komen. Eisenhower zal dan donderdagnamiddag (19 de cember) weer naar Washington te rugvliegen. Soekarno zegt zijn volk ontberingen toe DJAKARTA, 11-12. President Soekarno, die vandaag in Soerabaia een rede van twintig minuten ge houden heeft, heeft daarin ver klaard, dat Indonesië veel ontbe ringen zal hebben te doorstaan tij dens de huidige vergeldingsactie tegen de Nederlandse belangen in Indonesië, als gevolg van het in gebreke blijven door de Verenigde Naties om het geschil over West- Irian (westelijk Nieuw-Guinea) op te lossen. „Wij moeten ons doel: de bevrij ding van West-Irian, bereiken", zo zeide hij. De strijd in Algerije 271 opstandelingen zijn in de af gelopen negen dagen in gevechten in oost-Algerië met Franse vlieg tuigen, met hefschroefvliegtuigen aangevoerde troepen en infanterie gesneuveld, aldus is dinsdag jl. te Algiers bekend gemaakt. De gevechten werden geleverd rondom versterkingen, die met on der elektrische stroom staande draadversperringen waren omge ven en die zijn aangelegd om de rebellen te beletten de grens met Tunesië te overschrijden. De strijd duurt nog voort. Volgens functionarissen biedt de Sowjet-premier in zijn brief niets nieuws. Zij beschouwen het schrij ven als een poging om het westen aan de vooravond van de Navo-be sprekingen te verdelen. De algemene strekking van de brief is volgens de functionarissen een aanval op de Navo en de V.S., welke een leidende rol zouden spe len in een „afdrijven naar oorlog". De Sowjet-leider stelde een confe rentie tussen oost en west voor om dit „afdrijven" tegen te gaan. Sabena-vliegtuigen naar Djakarta SCHIPHOL, 11-12. Mochten de besprekingen tussen België en Ne derland over het gebruik van Sa- benamateriaal voor een luchtbrug tussen Djakarta en Singapore, ten einde Nederlanders uit Indonesië te evacuëren slagen, dan ligt het in de bedoeling een DC-6 van de Belgische luchtvaartmaatschappij zo spoedig mogelijk naar het verre oosten te laten vliegen. Deze DC-6 zal 64 passagiers van Djakarta naar Singapore kunnen brengen Verder vernemen wij, dat drie complete bemanningen van de Sabena voor de pendeldienst tussen Djakarta en Singapore zullen worden aangewe zen. Ingezonden mededeling DE K.L.M. GAAT VIA DE NOORDPOOL OP JAPAN VLIEGEN Twee keer per week in beide richtingen SCHIPHOL, 11-12. Reeds gerui me tijd is de K.L.M. zeer intensief bezig alle voorbereidingen te tref fen met het oog op de nieuwe lijn Amsterdam-Tokio (en verder tot Biak) via het Noordpoolgebied, welke begin december 1958 zal wor den geopend. Het stafbureau voor de K L.M.-directie te Den Haag heeft reeds een dik dossier liggen, waarvan de oudste papieren een datumstempel van eind 1955 dra gen. Waarom heeft de K.L.M. de plan nen om via het Noordpoolgebied naar Tokio te vliegen niet eerder verwerkelijkt? zal men zich afvra gen. Het antwoord is afdoend: het wachten was op het geschikte vlieg tuigtype en het openen van een ge regelde dienst om de noord moest economisch verantwoord zijn. Nu de DC-7c in de K.L.M.-vloot is op genomen en de maatschappij in 1958 nog enkele machines van dit type van de Douglasfabrieken zal ontvangen is men van oordeel, dat technisch alle problemen, welke aan deze volokmen nieuwe route vastzitte, kunnen worden opgelost. Twee keer per week in beide rich tingen zal de K.L.M. over de pool gaan vliegen. Daar staat tegenover, dat de een maal wekelijkse verbin ding tussen Biak en Amsterdam over Manilla en Bangkok komt te vervallen. De dienst tussen Sydney en Amsterdam via het midden oosten en India en terug blijft ge handhaafd. Grotere ontspanningsmogelijkheid Financiering van twee baden bleek onmogelijk Met een stemverhouding van 6 tegen 3 (de heren Leidekker, de Moor en Ramejjs waren met kennisgeving afwezig), heeft de gemeenteraad van Zierikzee, tijdens de dinsdagavond onder voorzitterschap van bur gemeester mr. F. Th. Djjckmeester gehouden vergadering, zijn goed keuring gehecht aan het voorstel tot het aanleggen van een zwembad nabij de veerhaven „De Val" in wording. Financiering van dit belang rijke project is mogelijk door de toezegging van een gift door het Rampenfonds. Aanvankelijk was gedacht dit geld te bestemmen voor een jeugdgebouw, maar men zal zich herinneren dat de verschillende partijen het destijds over een dergelijk gebouw niet eens konden worden. Het geld werd toen bestemd voor een zwembad. Aan het besluit ging een langdurige bespreking vooraf, met als uit gangspunten: zwembadplannen gemaakt door de Ned. Heide Maat schappij en een advies van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Een technische toelichting werd gegeven - tijdens de geschorste ver gadering - door de heer Heidelberger van de Ned. Heide Maatschappij. Als inleiding op het debat over de geponeerde zwembadplannen hield de voorzitter een uitvoerige inleiding waarin hij stilstond bij de voorgeschiedenis. De aanvankelijk in de zomer van 1956 ontworpen plannen door ir. Wesseloo bleken te kostbaar. Het plan kwam neer op een bedrag van twee ton en b. en w. achtten dit niet gunstig om er een voorstel van in te dienen. De Nederlandse Heide Maatschap pij werd daarop gevraagd een ont werp te maken voor een zwembad dat moest blijven binnen de gestel de financiële limiet. De eerste op zet hiervoor was een bad in het sportterrein van 35 bij 20 meter met een provisorisch diep gedeelte. Tussentijds deed zich de moge lijkheid voor een zwembad te cre ëren bij „De Val", gebruik maken de van de plaatselijke situatie. Er zou kunnen worden gewerkt met zeewater, zodat geen waterzuive ring nodig zou zijn, hetgeen bij eventuele uitvoering goedkoper zou zijn. Het enig nadeel was de afstand van Zierikzee tot aan het zwembad. Teneinde de mening van school hoofden en verdere onderwijsauto- riteiten te vragen werd een be spreking gehouden, waarbij bleek dat een zwembad aan „De Val" voor leerlingen van de lagere scho len en u I.o. geen bezwaren had, maar wel voor leerlingen van de nijverheidsscholen en het lyceum. Bovendien hadden de sportleraren diverse bezwaren, o m. dat de bo dem van het zwembad van zand zou zijn. Deze vrees echter, aldus de voorzitter, is ongegrond want het wordt een bodem van cement. De conclusie mocht zijn dat een meerderheid geporteerd was voor een zwembad aan „De Val". Vooral het zwemonderricht voor de lagere scholen was urgent en dat kon hier plaats hebben. Overleg werd gepleegd met de inspecteur voor de lichamelijke oefening, de Planolo gische Dienst en de Koninklijke Nederlandse Zwembond. De voorzitter belichtte hierna de voordelen die het zwembad „De Val" heeft ten opzichte van een m structiebad in het sportpark, een combinatie waarvan evenwel mo gelijk zal zijn binnen de gestelde financiële grenzen. De Nederlandse Heide Maatschappij had gedacht aan een instructiebad in het sport park met een diepte van 30 a 90 centimeter en een waterzuiverings installatie. Het Valbad krijgt afme- tingen van 20 bij 25 meter en een volledig zwembad dat voor de in structie is te gebruiken alsmede voor de zwemsport en de recreatie in het algemeen. De sportcommis- sie had speciaal oog voor de belan gen van de middelbare scholieren en met name de sportleraren acht ten een bad in het sportpark zon der een speciaal diep gedeelte on voldoende. Van deze zijde werd een instructiebad voorgesteld met een diepte van 1.80 meter. Dit kleine kuipje in het sportpark zou juist door een zuiveringsinstallatie bij zonder duur zijn, terwijl emplooi naast schoolgebruik uiterst dubieus zou zijn, aldus de voorzitter. Bij de inrichting van een bad in het sportpark zou het bad aan „De Val" een rondlopend plankier kun nen krijgen, waardoor het aanmer kelijk in waarde vermindert. Geen schaap met vyf poten Een combinatie zou dus „een schaap met vijf poten zijn" en dat is het niet geworden, aldus mr. Dijckmeester. Ook bij een beperkte opzet moet nog altijd f 20 000 uit de gewone middelen der gemeente komen. Een extra uitkering uit het rampenfonds is onmogelijk. Spr. concludeerde daarom dat een keus moet worden gemaakt, omdat het niet mogelijk is aan alle wensen te voldoen. Spr. onderlijnde scherp de nuttigheid van het Valbad. Hij zag dit als een belangrijke attractie voor Zierikzee en het eiland. Mede uit het oogpunt van recreatie en vrijetijdsbesteding. Hij voorzag dat gezinnen in dit bad de dag zullen doorbrengen in de beschutting van de omringende dijken. Bovendien is een zeewaterbad een attractie op zichzelf. Bovendien komt bij het Valbad het grote restaurant dat van provinciale zijde zal worden ge bouwd. Men verwacht hier dus een typisch recreatief centrum, terwijl ook G.S. belangstelling hebben voor het zwembad op deze plaats als complement van het restaurant. Verder zijn er gunstige vervoers mogelijkheden. Het Valbad, aldus sprheeft nog verdere mogelijkhe den, daar men hier kan denken aan een kampeerplaats terwijl de Val- haven zich gemakkelijk tot een jachthaven kan ontwikkelen. Hier door worden de recreatieve moge lijkheden aanmerkelijk verhoogd, vooral gezien in het perspectief van het Deltaplan. De heer Simmers gaf aanvanke lijk zijn voorkeur te kennen voor een combinatie van baden. Wet houder Verheijen accentueerde de noodzaak van een instructiebad Hij had een wat diepere kuip ge dacht in het sportpark en zou gaar ne beide wensen vervuld zien, dus een zwembad aan de Val en een in- stuctiebad in het sportpark met een wat diepere kuip. Mevrouw van der Werve-Schouls onderstreepte de noodzaak van helder water, terwijl toezichthoudend personeel nodig zal zijn. De heer van Gastel vond het spijtig dat de grote groep van mid delbare scholieren moet afvallen. De heer van den Doel vond het gunstig dat de mogelijkheid is ont staan een doelstelling te bereiken die de gehele bevolking ten goede komt. Alles pleit zijns inziens voor het Valbad, vooral wanneer men ziet hoeveel mensen op warme da- ge^ricb. aan de zeedijken recreëren. Spr. vond het ook niet juist wan neer uitsluitend gelet wordt op de belangen van de leerlingen die uit de buitengemeente Zierikzee be zoeken. Valt hierop de nadruk dan is het zwembad een object voor een gemeenschappelijke regeling. Technische aspecten De heer Heidelberger van de Ne- derlandse Heide Maatschappij be antwoordde hierna enkele vragen. Spr. vond de opvatting van de sportleraren absurd. Er is geen zwembad in Nederland aan te wij zen dat voor instructie een dieper gedeelte heeft dan 90 centimeter. Bovendien stijgen de kosten on evenredig met de diepte, zodat een dieper bad op het sportpark zeer grote investeringen zou vergen. Een goed geoutilleerd zwembad bouwt men niet beneden een half miljoen, aldus spr. Vergeten dient ook niet te worden dat de chemi caliën toegevoegd aan zoet zwem water slechts een hulpmiddel zijn. Bij „De Val" heeft men het koste lijkste water voorhanden dat ook ergens maar aanwezig is. De heer Verheijen vroeg zich af waar de deskundigheid blijft van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten die ook in deze zaak adviseerd heeft en toevoeging van een wat dieper bassin aan een in structiebad op het sportveld moge lijk achtte. Spr. vroeg ook waar is de deskundigheid van de sportle raren die een diepte van 1.80 meter prefereren. De heer Uijl achtte het verstandig alles op „De Val" te concentreren. De heer Heidelberger merkte nog op dat bij de Val de mogelijkheden liggen voor een zeer aantrekkelijk bad, dat men anders in Zierikzee nooit zou krijgen. Mr. du Croo zag slechts het gehele probleem gere duceerd tot de kwestie van de af stand. Is dit nu wel een essentieel punt, vroeg spr. zich af. De toelichting van de heer Hei delberger vond plaats tijdens de schorsing van de vergadering. Na heropening zei de heer Simmers het belang van een jachthaven en zwembad bij „De Val" in te zien. Spr. trok zijn aanvankelijke be zwaren in en zei voor het Val-bad te zullen stemmen. De voorzitter meende dat bij de bouw van twee baden de kosten voor de gemeente zeer hoog zullen zijn en hij prefereerde de moge lijkheid van een mooi zwembad bij „De Val". Mr. du Croo zei nog dat het nu toch wel hoog tijd wordt dat de raad hierin een beslissing neemt. Er wordt in het Val-bad voldaan aan alle instructieve en recreatie-eisen en langer aarzelen zou fout zijn. De heer Verheijen zei geporteerd te blijven voor een instructiebad in het sportpark, met een gedeelte om te kunnen zwemmen. De voorzitter zei dat het hem speet dat de .wethouder aan een z.i. irreële zaak vasthield. De heer v. d. Doel zei dat het vooral aankomt op zwemgelegenheid voor de be volking. Het voorstel werd hierna in stem ming gebracht. Bij de uitslag bleek dat het aanleggen van een zwem bad bij „De Val" was aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. Tegen stemden: mevr. van der Werve- Schouls, wethouder Verheijen (bei den P.v.d.A.) en de heer v. Gastel. overige agendapunten Tevoren had de raad zich in snel tempo door een agenda van minder belangrijke punten heengewerkt. B. en w. verzonden een schrijven aan de raad, met de mededeling dat geen voorzieningen zullen wor den getroffen bij de gemeentelijke zandopslagplaats aan de St. Joost meet, om verstuiving tegen te gaan. Ten behoeve van de overgang van het Eerste Weegje naar de West- havendijk zal in eigen beheer een eenvoudig trapje worden aange bracht. Een zandbak in de Rave- slootstraat, waarvan de -bewoners last ondervonden, is met teelaarde gevuld, waarna bloemen zullen worden ingeplant. Mevr. v. d. Wer ve-Schouls wilde de zandbak graag op een andere plaats zien ingericht. Wethouder den Boer vond het om moedeloos te worden, dat alles in de omgeving van de bak maar wordt stuk getrapt. Er is een tegel pad, maar dat wordt niet gebruikt. Een omheiningsdraad is ook reeds kapot gelopen. De heer bij de Vaate merkte op dat de jeugd vaak moed willig de boompjes kapot maakt, terwijl de ouders er op staan te kijken. De herinrichting van de zandbak zal nog nader worden bezien. Een commissie, bestaande uit mevr. v. d. Werve-Schouls en de heren S. J. bij de Vaate en S. van Gastel onderzochten - na schorsing der vergadering - de geloofsbrie ven van de heer M. J. Enzlin. Bij monde van de heer bij de Vaate werd tot toelating van de heer Enzlin geadviseerd. Tot regent van het Burger Wees huis werd herbenoemd de heer J. J. Stols. Een stuk grond van 55 ca aan de Ravestraat zal worden ge kocht. Idem een stuk grond van de heer C. Legemaate. Een wijziging in de redactie van de kindertoe lageverordening ging onder de ha mer door. Idem enkele wijzigingen van de ontwerp-rechtspositierege- lingen gemeente-ambtenaren. Idem een wijziging van de gemeenschap pelijke regeling Instituut Ziekte kostenvoorziening Ambtenaren en een wijziging van het reglement van de Volkscredietbank. Voorts de wijzigingen t.a.v. de gemeenschap pelijke regeling van de werkplaats voor gehandicapte personen. Een bedrag werd beschikbaarge- steld voor herstel van de opgebro ken muur van de speelplaats der r.k. parochiale school, als gevolg van grondboringen. De heer G. A. d. Vlasakker werd m.a.s. be noemd tot leraar in vaste dienst aan de gymnasiale afdeling van het Professor Zeeman lyceum. De raad verleende toestemming tot het ge bruik van de mogelijkheid het re kening-courantkrediet te verhogen tot één miljoen gulden. De ge meente- en bedrijfsrekeningen 1952 werden goedgekeurd. Rondvraag Bij de rondvraag vestigde de heer Simmers de aandacht op een wo ning in de Venkel, die verbrokkelt. Dit is gevaarlijk voor de woning er naast. Bovendien vond hij dat de „gaten" in de huizenrij daar zeer lelijk zijn dichtgespijkerd met oude planken. Dit zou wat mooier moeten worden gemaakt. Spr. vroeg ook een stopstreep op de Melk markt-hoek Mol. De voorzitter er kende dat het een gevaarlijk punt is, maar met een stopgebod is men er nog niet. Spr. vroeg verder of de gemeente zich bij belangrijke jubilea wil laten vertegenwoordi gen. De voorzitter zegde dit toe. Tenslotte vroeg spr. naar een op lossing voor het Tempelierenhuis, zodanig dat de eigenaar er iet aan heeft. De voorzitter merkte op dat b. en w. dit ook noodzakelijk ach ten, daar er de eerstkomende jaren aan het Tempelierenhuis niet veel zal kunnen gebeuren. Mevr. v. d. Werve-Schouls zag graag een bord op de hoek Hoge Molenstraat-Schuithaven. De kwes tie van de uitgang der kleuter school zal nader worden bezien. Tenslotte vroeg mevr. v. d. Werve naar de wijziging van de normen A.O.W.-uitkering, zulks als com pensatie van de huurverhoging. Wethouder Verheijen lichtte toe, dat het wachten nog is op de lan delijke cijfers. Deze week komt de kwestie echter in de Adviescom missie. een historische wijziging GEMEENTEPOLITIE TE ZIERIKZEE WORDT OPGENOMEN IN RIJKSPOLITIE Hoe was het in vroeger dagen? I In het „oute uusje van de Weete" aan het Luitje was zo ongeveer een halve eeuw geleden dikwijls een gezelschap bijeen dat sterke ver halen kon vertellen. Als de wind uit het zuidwesten gierde en de re gen ijskoud in het gezicht sloeg, was men in dat „Weete-uusje" heerlijk beschut tegen de woeste elementen. Oude zeerobben, met grijze baarden, en rimpelige ge zichten, zaten daar op bankjes en vertelden van heel, heel lang ge leden. Schooljongens stonden met open monden naar de griezelver halen te luisteren. De oudsten wis ten nog heel goed dat vroeger aan de buitengalgen de lijken bengel den van hen die tot de strop waren veroordeeld. Dat alles was het werk van de veiligheidspolitie, die er was (en is) om de burgers te bescher men. Onrustmakers eindigden hun leven in het uiterste geval op het schavot. Sindsdien is er een zeer grote vooruitgang geboekt in de historie van politie- en rechtzaken. Voor ongeveer het jaar 1200 kende men de Volksgerichten in de gou wen. Hierin kwam verandering ten tijde van de graven. Deze stelden in elke streek, later in elke stad of parochie( dorp) een baljuw aan of een schout met rakkers (dienaren). De Ambachtsheer had de gehele zorg voor de veiligheid in stad of streek. De rakkers zouden we kun nen vergelijken met de politie agenten van vandaag. Zij werkten in hoofdzaak op provisiebasis, dus hoe meer zij aanbrachten hoe ho ger hun loon was. Het bleef echter, ook in de beste gevallen, een scha mel loon. Alleen als na een of an dere oorlog het uit huurlingen be staande leger werd afgedankt, had den de rakkers een goede tijd. De afgedankte soldaten, dikwijls tot werkloosheid gedoemd, stroopten Zoals bekend zal de ge meentepolitie te Zierikzee worden opgenomen in de Rijkspolitie. Deze wijziging is van historische betekenis en doet als vanzelf vragen hoe feitelijk in vroeger tij den de toestand op politio neel gebied was. Wij hebben een deskundig medewerker gevonden, die in een aantal artikelen hier over het een en ander zal vertellen. vaak het platteland af. Soms moes ten zelfs schutters worden aange nomen om een stad te beschermen. De straffen voor diefstal en in braak waren meest hoge geldboe ten maar ook lijfstraffen. Afkap ping van duim of hand, geseling, brandmerken, radbraken, onthoof ding, ophanging, dat waren wel de meest wrede straffen die men in die dagen toepaste. Minder erg was het „te kijk-gesteld worden", wat in Zierikzee gebeurde voor het Gravensteen of voor de Gasthuis- kerk voor de Breede Brugge. Het rondwandelen "door de stad met de stenen der wet (hingen eertijds aan het Zierikzeese stadhuis) of in het boetekleed, was ook een dikwijls toegepaste lichtere straf. Milde straffen waren hier de bedevaar ten naar Rome, Keulen en voor ge ringe overtreders naar de Kapel van Onze Lieve Vrouwe, die stond aan de voet van de duinen te Haamstede. Voorts kende men de verbanning uit stad of parochie voor tijdelijk of altijd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5