M.»"' maggi JUUENNESOEP 58 Cf. borden MINISTER ACHT DIEPTEPUNT IN DE LANDBOUW ZEKER VOORBIJ AüPlMG liBsaagn LAATSTE NIEUWS UIT INDONESIË DOUWE EGBERTS ZWARE SHAG ORCAM Havenversperring en laag water hielden boot buitengaats Bedrijfslaboratorium voor grond en gewasonderzoek te Goes officieel geopend Ingezonden mededeling Per Zilverzaki* voor 4 volle Begroting van Landbouw Beoogde doel evenwel nog niet bereikt Bij de behandeling van de be groting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, heeft minister Mansholt opgemerkt dat een be spreking van het beleid op lang zicht weinig zin heeft, ook met het oog op het feit dat hij naar een an dere functie zal overgaan. Men heeft thans te maken met een aantal moeilijkheden, waar- 1 voor een oplossing niet aanstonds is te geven. Wat de landbouw aan gaat kan zijns inziens worden ge zegd, dat men een zeker diepte punt voorbij is. Er is een verrui ming van het inkomen bereikt, al wil daarmede niet gezegd zijn dat het beoogde doel is bereikt. In feite blijft de hoofdzaak of de structuur van de landbouw de goede is. Spreker is van oordeel, dat men de beschikking heeft over een groot arsenaal van middelen om de moei lijkheden in de landbouw op te vangen. Die beperken zich niet lot aan de ene kant beperking der pro- duktie en aan de andere kant de subsidiëring. Spreker is geen voorstander van gedifferentieerde prijzen als daar toe geen noodzaak bestaat. Een aantal factoren heeft de gebruiker van de grond niet in de hand en dan kan de gedifferentieerde prijs een hulpmiddel zijn. In het alge meen echter gaat spreker mee met de gedachte van één prijs. Even eens gaat hij akkoord met de ge dachte aan een vervanging der mo nopolieheffingen door een algemene vaste heffing, als men die zo ver staat, dat deze bv. eens per jaar wordt vastgesteld. Deze kwestie is echter niet zo simpel. Redelijke vergoeding De minister verklaart op het standpunt te staan, dat de consu ment voor agrarische produkten een prijs moet betalen, welke een redelijke vergoeding voor de pro ducent mogelijk maakt, voor zover het goed geleide en economisch verantwoorde bedrijven betreft. De minister zegt niet te willen ontkennen, dat er in de practijk door de nieuwe pachtnormen moei lijkheden zullen ontstaan. Die zijn zijns inziens echter te overwinnen; de grondkamers zullen veel werk krijgen. Een tussentijdse pachtver- hoging kan in geen geval' worden toegestaan. Het is naar zijn opvat ting geen onrecht jegens de eige naar. De regering heeft moeten beslui ten het bedrag dat voor blokkering in aanmerking kwam te handhaven. Er wordt dus f 50 miljoen geblok keerd, hetgeen uitstel van betaling De post van en naar Indonesië DEN HAAG, 11-12. De persdienst van de P.T.T. deelt mede: Van de posterijen in Singapore is op na vraag van de Nederlandse P.T.T. medegedeeld, dat de gesignaleerde hoeveelheden post voor Indonesië, die in Singapore liggen te wachten, niet uit Europa afkomstig zijn. De post uit Nederland wordt met ge bruikmaking van alle beschikbare middelen naar Indonesië doorge zonden. Verder is 500 kg. post uit Indo nesië met de B.O A.C. via Enge land in Amsterdam aangekomen. Het betreft post, die op 6 en 8 de cember was verzonden. Olietrein greep militaire truck ROTTERDAM, 11-12. Vanmorgen tegen half zeven is er op de Dorps weg in Zuid een ongeluk gebeurd, dat nog veel ernstiger had kunnen aflopen dan nu het geval was. Er reed daar een olietrein van deN.S. met twee diesel-locomotieven en 33 met olie gevulde tankwagens. De bestuurder gaf bij de overweg de gebruikelijke signalen. Deze wer den dan ook opgemerkt door twee trucks van een militaire colonne, die de overweg wilde passeren. Een derde truck reed echter door en werd door de trein gegrepen. Er bevonden zich tien militairen in de auto, die allen verwondingen op liepen. De truck werd totaal ver nield en dertig meter meegesleurd. De 25-jarige wachtmeester J. Moer man, die naast de bestuurder zat, werd ernstig gewond naar het Zui derziekenhuis vervoerd. De overi gen kregen minder ernstig letsel en werden opgenomen in het barak kenkamp aan de Dorpsweg. De Legervoorlichtingsdienst be richtte later, dat de knipperlichten van de overweg niet zouden heb ben ^gewerkt omdat deze nog niet in gebruik zijn gesteld. Ook de beide chauffeurs van de voorste twee trucks zouden de signalen niet hebben gehoord wegens het lawaai van de motor en het overschakelen van de versnelling. tot begin 1959 betekent. Dat is uit financiële overwegingen geschied. In het financiële schema is het niet mogelijk de uitbetaling van de f 50 miljoen te vervroegen. Er is een regeringsnota over het land bouwbeleid gevraagd. Spreker kan daarop alleen niet beslissen, maar met de gedachte kan hij meegaan. Het is een der weinige positieve gedachten uit het betoog van de heer Biesheuvel, zo merkt de mi nister op. Als deze afgevaardigde vraagt of het een positieve gedach te was. De suggestie van de heer Vrede- ling om via boerenleenbanken boe ren die dringend geld nodig hebben aan een bedrag uit de nabetaling te helpen, besprekend, zegt de mi nister te vrezen dat er technische moeilijkheden zullen zijn. Hij kan geen enkele toezegging doen omdat overleg met de minister van Fi nanciën geboden is. Dat overleg zal hij plegen. Opmerkingen over de pachtprij zen beantwoordend, zegt spreker o a. dat als er reëele stijgingen zijn in de lasten der gebouwen, er niet aan is te ontkomen, dat die zwaar dere last in de pacht tot uitdruk king komt. Gestommel op de benedenverdieping RHENEN, 11-12. Gisteren om streeks het middernachtelijk uur hoorde de directeur van een hotel te Rhenen gestommel op de bene denverdieping. Hij trok onmiddellijk op onder zoek uit en constateerde dat het geluid van vermeende inbrekers uit de keuken kwam. Behoedzaam opende hij de deur en ontstak blik semsnel de verlichting. Tot zijn niet geringe verbazing stond daar midden in de keuken een levensgrote wasbeer, die zich te goed deed aan allerlei lekker nijen uit de door het dier geopende provisiekast. Lange tijd om na te denken had de directeur, de heer van Londen, niet. De beer, tijdelijk verblind door het plotseling opflikkerende felle lamplicht, bleef als versteend op zijn plaats staan. Dit was voor de heer van Londen genoeg om zich pardoes boven op de ruigha rige goedzak te storten en deze zo danig vast te grijpen, dat hij niet meer ontkomen kon. Met de voor zijn vrijheid worste lende beer in zijn linkerhand zag de heer van Londen kans om de telefoon in de naastgelegen hall te bereiken, waar hij zijn buurman Ouwehand opbelde. Deze kwam onmiddellijk naar hotel „De Grebbe", dat op ongeveer 500 meter afstand van het dieren park is gelegen, met in zijn wagen een stevige kooi om er de wasbeer in op te sluiten. Inderdaad bleek de wasbeer de zelfde avond uit het park te zijn ontsnapt en na een tochtje over de Grebbeberg door een open raam de keuken van hotel „De Grebbe" te zijn binnengekomen. Ingezonden mededeling Beroep van Australië MELBOURNE, 12-12. De Austra lische regering heeft donderdag een verklaring uitgegeven, waarin er bij de Indonesische regering op wordt aangedrongen niet toe te staan, dat in Indonesië iets gebeurt dat de democratische regering in Indonesië zou kunnen schaden. Dierenbescherming telegrafeert Soekaruo LEIDEN, 12-12. De voorzitter van de Wereldfederatie voor Dierenbe scherming, onze landgenoot mr. Hugenholtz uit Leiden, heeft pre sident Soekarno van Indonesië te legrafisch verzocht te bevorderen, dat de emigrerende Nederlanders hun huisdieren kunnen meenemen. Ingezonden mededeling Orgaan Jeugdvogelwacht „Schouwen - Duiveland" Verschenen is het eerste nummer van het contactorgaan van de jeugdleden der vogelwacht „Schou- wen-Duiveland". Het blaadje, dat de naam draagt „De dwergstern", bevat enkele voor de jeugd be langrijke artikelen over vogels, wintervoedering, een prijsvraag e.d. De 3.780 bewoners van het eiland Manam, bij de kust van Australisch Nieuw-Guinea, zullen moeten wor den geëvacueerd met het oog op de activiteit van de vulkaan op het eiland. De vulkaan is al enige maanden actief, maar de laatste dagen stoot hij dichte wolken stof cn stenen uit. n De voormalige Canadese minis ter van Buitenlandse Zaken Lester Pearson, die dinsdag jl. de Nobel prijs voor de vrede heeft ontvan gen, verklaarde woensdag in een toespraak te Oslo dat thans „de tijd voor het westen is aangebro ken om zich meer toe te leggen op de mogelijkheden, om met het Kremlin tot overeenstemming te komen, dan op die, welke tot me ningsverschillen leiden". KERKNIEUWS Gemeente-avond Herv. Gemeente te Haamstede Onder leiding van ds. Boer werd dinsdag een gemeente-avond ge houden in de „winterkerk". Na opening op de gebruikelijke wijze werden eerst verkiezingen gehouden ter vervulling van een tweetal vacatures. In de vac.-D. J. Braai werd gekozen de heer S. de Haas; in de vac.-M. C. Malipaard de heer Oosterhof. Beiden namen hun benoeming aan. De voorzitter richtte enkele woorden tot de schei dende leden van de lcerkeraad, in het bijzonder tot de heer Braai, die als 82-jarige. niet meer gekozen kon worden als ouderling-kerkvoogd. Niet velen zullen op zulk een leef tijd zo meeleven met het werk in de gemeente als de heer Braai tot nu toe heeft kunnen doen. Hij dankte hem voor al die arbeid. Ter vèrgadering werd besloten dat de heer Oosterhof als jeugd- ouderling zitting zal hebben in de kerkeraad, zodat het wenselijk ge acht werd dat in een volgende ver gadering alsnog een ouderling ge kozen zal worden, zodat dus dit college met één zetel uitgebreid zal worden. In bespreking kwam daarna de rekening 1956 en de begroting 1958. Verschillende vragen werden hier over gesteld en door de ontvanger op duidelijke wijze beantwoord. Tenslotte hield ds. Boer een korte inleiding over het onderwerp „Wat doen wij in de kerk?" Spr. wilde de kerkdienst zien als een hoogte punt in de eredienst van het leven van de kerkmens. Hij behandelde achtereenvolgens de verschillende punten in de dienst, daarbij de na druk leggend dat velen alleen de prediking zien als hoogtepunt. Vol gens spr. is heel de orde van dienst zeer belangrijk en hij wekte de aanwezigen dan ook op zich voor te bereiden op het bijwonen van de eredienst. De „Jacolga" moest er aan te pas komen Woensdag deed zich op de veer dienst Zierikzee-Katseveer een si tuatie voor, die de laatste tijd reeds enkele malen is voorgevallen: de provinciale boot kon nl. de haven niet binnenvaren. Oorzaak was de versmalling als gevolg van de werkzaamheden aan de keersluis en de lage waterstand, waaraan de zuidoostelijke wind schuld had. Toen de boot in de tweede mor gendienst het havenkanaal naderde bleek dat binnenvaren niet moge lijk was. Er werd daarop contact gezocht met de veerman de heer H. Berrevoets, die met de „Jacolga" uitvoer om de passagiers van de provinciale boot op te halen. Op Veeiüoot voet ua de Oosterschelde werden de passa giers overgenomen en aan het Luitje aan wal gezet. Evenzo wer den de passagiers met bestemming Katseveer met genoemd schip bui tengaats gebracht, waar zij over stapten op de provinciale boot. Voor het autovervoer zorgde de „Zandkreek". Eén boot met auto's evenwel moest blijven staan. Al was (en is) er dan ook een ont snappingskans, laag water geeft thans een belangrijke stremming van het verkeer en het valt te ver wachten, dat zich nog wel eens soortgelijke omstandigheden zullen voordoen, tot het tijdstip dat de sluis klaar is. Vergadering gemeenteraad Woensdag 18 december komt de gemeenteraad in openbare verga dering bijeen, 's avonds om 7 uur. De agenda vermeldt 14 punten, waarvan we noemen: aanvraag ver voerskosten schoolbezoek; toeken ning vergoeding ingevolge art. 13 der l.o.-wet 1920; wijziging inter communale I.Z.A.-regeling Zee land; vaststelling gemeenschappe lijke regeling betreffende de Cen trale werkplaats Schouwen-Duive- land; verkiezing lid burgerlijke in stelling voor maatschappelijke zorg '..v.m. periodieke aftreding van de heer J. C. Hanse; aanvraag ver hoogde uitkering uit het Gemeente fonds voor het Jaar 1958. „Voor het kind" De kinderen van de o.l.-school brachten met de verkoop van kin derpostzegels een bedrag bijeen van f 179,—. HAAMSTEDE Benoeming chef proeftuin Tot chef van de nieuwe Proef tuin aan de Hoge zoom is benoemd de heer Jan Jonker te Renesse. OUWERKERK Firma bood gezellige avond aan De firma J. Boot - VéGé-kruide- nier - bood in zaal Pankow een ge zellige avond aan. De conferencier opende de avond met enkele leuke liedjes met accordeonbegeleiding, waarna mevr. Datema het woord voerde over de Maggi-produkten, oorspronkelijk afkomstig van een Zwitserse bakker, Julius Maggi. In aansluiting op het causerietje werd een kop soep aangeboden. „Jilles de Puut" bracht een serie grappen en liedjes. Een vertegenwoordiger van de Nederlandse vleeswarenin- dustrie wees op de hygiëne, die bij de bereiding van vlees in acht ge nomen wordt. Zo is Gelderse rook worst het toppunt van Nederlands vakmanschap. Een aantal worsten werd verloot. Mevr. v. d. Hoven sprak over de Brintaprodukten, die rijk zijn aan vitamine-B Twee da mes gaven antwoord op de vraag: „Hoe bent u tot Brinta gekomen?" De heer P. de Bruin, vertegen woordiger van Arks beschuitfabrie ken liet kandij koek proeven, ter wijl de wijnhandel „De zwart kip" tracteerde op een glas zoete bes senwijn. De heer Boot dankte allen voor de geslaagde avond. DREISCHOR Nieuw bestuur „Jong Dreischor" Maandagavond jl. werd in het Dorpshuis een algemene ledenver gadering gehouden van de gymna stiekvereniging „Jong Dreischor", onder voorzitterschap van de heer A. L. Patmos. Het gehele bestuur was aan de beurt van aftreden, waarbij mevrouw C. M. Schot-van der Dussen zich niet meer herkies baar stelde. Na stemming werd het bestuur als volgt samengesteld: dhr. A. L. Patmos, voorzitter: mevr. J. Smulders-Doeleman, secretares se; en dhr. J. Klompe, penning meester. Voorts werden de navol gende commissarissen benoemd: mevr. M. Braber-Vos, mevr. D. Kie- senberg-de Bil en de heer J. Bos. Voor de afdeling volleybal werd tot bestuurslid gekozen de heer J. J. Schot. Voor de kascontrolecom missie werden benoemd mevr. van Felius-Hogerhuis, mej. W. C. Steen- land en de heer J. Slager. Doordat het reglement en de statuten der vereniging waren verouderd, wer den volgens het ingewonnen advies en het ontvangen model van de K. N.G.V. een nieuw reglement en sta tuten vastgesteld. Besproken werd voorts het a.s. winterprogramma, waarbij werd besloten in het a.s. seizoen een uitvoering te geven. De definitieve datum hiervoor zal na der worden vastgesteld. De voorzitter heette deze avond in het bijzonder welkom de heer H B. Dreijer, oud-directeur der vereniging. Rsuliotoepsraak van Prinses Beatrix 's-GRAVENHAGE. 12-12. Ter ge- legenhcid van Koninkrijksdag 1957 en haar aanstaand bezoek aan Su riname en dc Nederlandse Antillen zal H.K.II. Prinses Beatrix via de radio de bevolking van de beide rijksdelen toespreken. De rede van de prinses wordt door de Wereldomroep te Hilver sum uitgezonden op zondag 15 de cember a.s. te 0.01-0.04 uur Ned. tijd op golflengten 19.45 m, 19.71 m en 25.58 m cn door alle in Su riname en de Ned. Antillen aan wezige radiostations gerclayeerd. AGENDA Heden (donderdag) Zierikzee: Concertzaal, 8 uur, op treden Charlotte Kohier, Z.V.U. Haamstede: hotel Bom, 7.30 uur, vergadering Westeren Ban. Brouwershaven: Jacob Cats, 7.30 uur, donateursuitvoering muziek vereniging „Apollo". Morgen (vrijdag) Burgh: De Koebel, 7.30 uur, verga dering N.C.LB. Nieuwerkerk: Dorpshuis, 7.30 uur. uitvoering k.v. D.S.S. Verwachting tot vrijdagavond: Nevelig Zwaar bewolkt en nevelig met tijdelijk wat regen; overwegend matige wind tussen zuidoost en oost; dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 13 dec. Zon op 8.42, onder 16.30. Maan op onder 12.14. Laatste kwartier: 14 dec. te 6.45. Hoogwaterstanden Doodtij: 16 en 31 december Springtij: 31 december. ZIERIKZEE: 13 dec. 7.10 v.m. 19.46 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 dec. 6.51 v.m. 19.14 n.m. Van grote betekenis voor land- en tuinbouw in Zuid-west Nederland Woensdagmiddag heeft ir. A. W. van der Plassche, directeur-gene raal van de Landbouw, bij afwe zigheid van minister Mansholt, die in de Tweede Kamer aanwezig moest zijn bij de behandeling van de landbouwbegroting, het nieu we bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek te Goes officieel geopend. Dit laboratorium is van grote be tekenis voor de land- en tuinbouw in zuidwest Nederland en de klei gebieden in Noord-Brabant en Limburg. Voor de opening werd in hotel „De Korenbeurs" te Goes een korte feestelijke bijeenkomst ge houden, waar mr. J. F. G. Schlin- gemann als voorzitter van de be stuursraad van het laboratorium te Goes de vele land- en tuinbouw- autoriteiten begroette, onder wie de heer M. J. van Poelje, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting tot exploitatie van het Bedrijfslaboratorium van Grond- en Gewasonderzoek, de heer J. M. Van Bommel van Vloten, pre sident-curator van de landbouw hogeschool in Wageningen, prof. W. de Jong, rector-magnificus van deze school en leden van het ge meentebestuur van Goes. Mr. Schlingemann zeide verheugd te zijn over het feit, dat de bouw pre cies voor de bestedingsbeperking gereed is gekomen en noemde het complex de trots van de boeren stand in zuidwest Nederland. De lieer Louwes zeide in een rede, dat vanaf het begin in 1927 het bedrijfslaboratorium eigendom is van de georganiseerde landbouw. Ook voor de bosbouw Hij ging nader in op de geschie denis van het grond- en gewason derzoek en deelde mede, dat het bedrijfslaboratorium de gehele land- en tuinbouw bestrijkt, als mede de bosbouw. Ir. van der Plassche bracht in zijn rede de ge lukwensen over namens de minis ter en zeide dat de moeilijkheden zich op landbouwgebied opstapelen. Ook de industrie ontwikkelt zich steeds meer. Op de landbouw is dit van grote invloed, daarom moeten verbeteringen aangebracht worden. Om dit te bei'eiken, zijn gegevens nodig. Het bedrijfslaboratorium zorgt hiervoor. Spreker verklaarde dat het be drijfsleven, de wetenschap en de overheid op dit gebied nauw sa menwerken. 30 jaar geleden werd in Gronin gen met het laboratorium voor do land- en tuinbouw begonnen met 8 personeelsleden, thans is het be drijf uitgegroeid tot vier laborato ria, nl. in Groningen, Oosterbeek. Geldrop en Goes met 280 werkne mers. Wat Zeeland betreft is de belangstelling voor het grondonder zoek de laatste jaren aanzienlijk toegenomen, mede als gevolg van het feit, dat de herverkaveling in Zeeland een belangrijke plaats in neemt. Het nieuwe laboratorium te Goes kan per jaar een capaciteit berei ken van 23.000 monsters.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2