Installatie commissie „overgenomen" Nederlandse ondernemingen Communistisch plan Indonesië te maken tot een tweede Korea DE ZIERIKZEESCHE COURANT OOGGETUIGEN VERTELDEN HET RELAAS VAN HUN BELEVENISSEN Stevenson raadsman af Prins Wan zet pogingen voort STAD EN PROVINCIE DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 No. 18274 114e Jaargang ZIERIKZEGSCHEHIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v.^h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Militaire commandant van Djakarta gelast Situatie blijft zeer verward DJAKARTA, 11-12. De militaire commandant van Djakarta, overste Endang Dachjar, heeft woensdag een commissie geïnstalleerd die be last is met de regeling van het overnemen van Nederlandse onder nemingen in het gebied van Dja karta. De instelling van deze com missie, aldus Dachjar, heeft ten doel „de zuiverheid" van de wor steling om west-Irian veilig te stel len. In deze commissie hebben ver tegenwoordigers zitting van de mi litaire politie, van het gemeente bestuur, van het Openbaar Mini sterie, van verschillende regerings- departementen, van vakbonden en van het coöperatieve lichaam van de jeugd en militaire instanties. De commissie zal overgaan tot de stichting van „administratieve lichamen" die tot taak zullen heb ben het voorkomen van sabotage, het verhinderen van eenzijdige han delingen door de arbeiders cn het verzekeren van een regelmatig ver lopende produktie op de onderne mingen. Deze lichamen moeten ook „de juiste mensen voorbereiden op het vervullen van leidende functies, teneinde een vacuum In de be drijfsleiding te voorkomen" en zijn voorts belast met het handhaven van de discipline onder de arbei ders - aldus een bericht van het persbureau „Pia". De toestand op de „overgenomen" ondernemingen Vooraanstaande leiders van be drijven te Djakarta deelden aan de correspondent van het A N.P. mede, dat de situatie in de gedurende de laatste week door Indonesische werknemers „overgenomen" onder nemingen nog zeer verward is. Vol gens hen is de toestand bij de ene n De Franse politie heeft woens dag bij Nice een werkplaats van valse munters ontdekt en 30.000 bijzonder goed nagemaakte Ameri kaanse bankbiljetten van honderd dollar in beslag genomen. Twee Corsicanen zijn in verband met deze affaire gearresteerd. firma geheel anders dan die bij an dere en is de juridische status der overgenomen zaken onbekend Bij sommige dier zaken zijn bereids toezichthoudende lichamen inge steld, welker opdracht zij „vaag" noemden. Zij deelden de corres pondent mede, dat terwijl in som mige der firma's de zaken op de gewone voet worden voortgezet, bij andere het werk stagneert. Het „overnemen" gaat voort Onder de laatste Nederlandse firma's die zijn „overgenomen" be horen de drukkerij „De Unie" te Djakarta, de „Verenigde Prauwen veren" te Semarang en de levens verzekeringmaatschappij de „Nill- mij". De vakvereniging van het Unile- verconcern berichtte aan de plaat selijke bladen, dat de directie van Unilever geweigerd heeft, gevolg te geven aan een eis van de arbei ders tot instelling van een toezicht houdende commissie. Een van de bestuursleden der vakvereniging is in verband met deze aangelegen heid ontboden bij het plaatselijke militaire commando te Djakarta. Berichten uit andere steden op Java maken evenzo melding van voorbereidingen voor het „overne men" van Nederlandse zaken. Te Surabaja bv. heeft de vice-voorzit- ter van de nationale adviserende raad, Roeslan Abdulgani, medege deeld, dat de Nederlandse onderne mingen, banken en industrieën door de regering in de volgende da gen „systematisch" zullen worden overgenomen, onder de leiding van de commandant van het militaire district. Stichting „Hulp aan landge noten in Indonesië", 's-Gra- venliage, giro 3 0 8. Evacué's op Schiphol K.L.M.-dames wilden niets zeggen SCHIPHOL, 11-12. „Het was de schrik van m(jn leven, die muni tie-ontploffing van zondag in Ban doeng", vertelde woensdagavond een Nederlandse ambtenaar, die met z\jn gezin, echtgenote en drie kin deren, uit de K.L.M.-machine van Bangkok stapte. De zegsman heeft ZYi jaar in Bandoeng gewoond, als financieel adviseur van de Raad voor sociale aangelegenheden. „Wij hadden juist een week boy cot achter de rug en menigeen dacht toen die ontzettende knal om half negen des avonds over de stad golfde, dat er revolutie was uitge broken. Later werd ons verteld, dat Woensdagochtend is uit de haven van Den Helder Hr. Ms. onderzee bootjager „Drenthe" vertrokken naar de Nieuw-Guinese wateren, onder bevel van kapitein-luitenant ter zee H. A. van Corde. - Enkele familie leden zwaaien een van de bemanningsleden aan boord van Hr. Ms. ,J)renthe" onder de moderne bewapening, vaarwel. de ontploffing te 'wijten was aan een „ongelukje". De situatie in Bandoeng? Rumoe rig en zeer onrustig de laatste tijd ook toen wij de stad gisteren ver lieten. Ik was aan mijn verlof toe en ik kreeg toestemming om mijn gezin mee te nemen. De Garoeda bracht ons van Bandoeng, naar Bangkok en daar hadden wij pre cies een uur de tijd om in het K L.M.-toestel naar Nederland over te stappen. Een snelle reis Is he'1 dus geworden. Ik kan teruggaan maar het spreekt vanzelf, dat ik eerst overleg zal plegen met het ministerie in den Haag", zo besloot de zegsman. Eerste gezinnen van K.L.M.- vestiging gerepatrieerd Met de K.L.M.-machine uit Biak die woensdagavond een uur na het toestel uit Bangkok op Schiphol ar riveerde, keerden drie vrouwen met haar kinderen, echtgenotes van K.L.M.-grondpersoneel van de ves tiging te Djakarta, in Nederland terug. Dit zijn de eerste gezinnen van K.L.M.-personeel uit Djakarta, die terug zijn gekomen. Uit de mond van de drie vrou wen klonk, toen om nadere bijzon derheden werd verzocht, hetzelfde antwoord: geen commentaar. Ken nelijk was haar zwijgplicht opge legd. Met de Garoeda-machine wa ren deze gezinnen van Djakarta naar Singapore gevlogen en van daar met een toestel van een an dere luchtvaartmaatschappij naar Bangkok. In laatstgenoemde stad konden zij worden meegenomen door het K.L.M.-toestel dat van Biak was vertrokken. Naar nog nader vernomen wordt is een der bedrijfsdirecteuren van de K.L.M. naar Singapore vertrok ken om ter plaatse de plannen voor het repatriëren der K.L.M.-gezin- nen uit Djakarta en de andere ves tigingen verder uit te werken. In de komende weken mag de gelei delijke repatriëring der K.L.M.-ge- zinnen uit Indonesië worden tege moet gezien. WASHINGTON, 11-12. - Adlai Stevenson, de Amerikaanse demo cratische leider, heeft woensdag of ficieel ontslag genomen als demo cratisch adviseur voor NAVO- kwesties van de Amerikaanse re gering. Hij heeft deze functie 25 dagen bekleed. Stevenson had woensdag een laatste onderhoud met minister Dulles, dat anderhalf uur duurde. Het is niet bekend, in hoeverre de Amerikaanse regering rekening ge houden heeft met Stevensons ad viezen bij het opstellen van de voorstellen, die zij op de NAVO- conferenti® ter tafel zal brengen. Zeeland is itu officieel in het Nederlandse televisienet opgenomen. Dinsdag heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot (midden) door het indrukken van een knop de appa ratuur in de toren te Goes in dienst gesteld. We zien hier dat moment vereeuwigd, terwijl prof. mr. P. S. Gerbrandy en een meisje in Zeeuws costuum (mej. A. M. Polderdijk) toezien. De bankbiljetten van twintig gulden 's-GRAVENHAGE, 11-12. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer n a.v. het voorlopig verslag over het hoofdstuk finan ciën begroting 1958 deelt de minis ter van Financiën mede, dat hij na overleg met de directie van de Ne- derlandsche Bank tot de slotsom is gekomen, dat intrekking van de bankbiljetten van f 20 g®en aan beveling verdient. ONGEREGELDHEDEN IN NEPAL In de hoofdstad Kathmandoe van Nepal zijn woensdag betogingen gehouden om op korte termijn ver kiezingen uit te schrijven. Daarbij raakten 29 politie-agenten gewond. De politie trachtte met traangas de menigte uiteen te drijven en maakte 143 arrestanten, onder wie een communistische leider. De betogers wierpen met stenen naar de politie. Bankpapier weggespoeld De heer H. te Delft ontdekte dat zijn twee en een half ja rig dochtertje zat te spélen met een geopend doosje, waarin zich een bedrag van tweehonderd gulden aan bankpapier had bevonden. Op vaders aandringen ver telde het kind, dat zij de pa piertjes in de w.c. had ge gooid. Openbare werken heeft het riool „getrokken", zoals dat heet, doch zonder resultaat. NEW YORK, 11-12. Prins Wan van Thailand heeft woensdag te genover de pers verklaard, dat hij, ondanks de afwijzende houding van Hongarije en de Sowjet-Unie, zijn pogingen om de opdracht uit te voeren, die de Algemene Vergade ring hem heeft gegeven, niet op geeft. Televisiereportage aankomst Eisenhower De aankomst op zaterdag 14 de cember a.s. in Parijs van president Eisenhower, zal door de Franse te levisie direkt worden uitgezonden. De Nederlandse Televisie Stichting zal deze Eurovisie-uitzending van 14.50-15.10 uur via de Nederlandse televisie-zenders relayeren. Wildsterfte door vergiftigde gewassen VENLO, 12-12. Op verscheidene plaatsen, o a. te Arcen, Thorn en Maasniel is in de laatste tijd een aanzienlij!^ vogelsterfte veroor zaakt doordat fazanten, wilde dui ven en andere vogels op akkers waren neergestreken, waarvan de gewassen met vergiftige stoffen waren bestrooid of bespoten. De sterfte is van dusdanige omvang, dat een onderzoek wordt ingesteld of het gebruiken van zware vergif ten door tuinders wel wettelijk ge oorloofd is. Inmiddels zijn hier ook gevaren voor de volksgezondheid aanwezig. Al of niet te goeder trouw worden op het veld gevon den vogels te koop aangeboden. De poeliers zijn gewaarschuwd, opdat zij in geen geval dergelijk vergif tigd wild kopen en in de handel brengen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Elke dag brengt zijn gave 1 mede. Wijziging aangiftesysteem motorrij tuigenbelasting Het ministerie van Financiën deelt mede, dat met ingang van 1958 wijziging zal worden gebracht in het aangiftestelsel voor de mo torrijtuigenbelasting. Deze wijzi ging houdt in, dat de ontvangers der accijnzen motorrij tuigenbelas- tingkaarten afgeven waaraan een vervolgaangifte is gehecht. De toe zending van aangifteformulieren zal na de aangifte van een dergelijke belastingkaart achterwege blijven. De houders zullen er voor moeten zorgdragen, dat zij de vervolgaan gifte tijdig aan de ontvanger inzen den en de verschuldigde belasting voldoen. Aangezien de houders van motor rijtuigen thans nog in het bezit zijn van belastingkaarten waaraan geen vervolgaangifte is gehecht, zullen de ontvangers voor de eerste in het jaar 1958 in te leveren aangifte een formulier voor een vervolgaangifte toezenden. Ir. C. Koopman met pensioen Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zal ir. C. Koopman, directeur van het Ver- edelingsbedrijf van landbouwge wassen van het Centraal Bureau te Hoofddorp, op 31 december zijn functie neerleggen. In een op 19 december in Amsterdam te houden vergadering van het Centraal Bu reau neemt hij afscheid van deze organisatie. De heer Koopman studeerde tuin bouw aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. In 1922 begon hij een veredelings- en fruitteeltbe- drijf te Zierikzee, dat in 1937 werd overgenomen door de nationale coöperatieve aan- en verkoopver eniging voor de landbouw „Cen traal Bureau" G.A. te Rotterdam. Ir. Koopman werd belast met het veredelingswerk van deze organi satie. Behalve op het terrein van de plantenveredeling is de schei dende directeur steeds werkzaam geweest in het organisatieleven. Tot zijn opvolger is benoemd dr. ir. C. Mastenbroek, thans adjunct directeur van het bedrijf. Spoetnik-herinneringsbord De historische gebeurtenis van het lanceren van de eerste kunst maan, waarmede het Geofysische Jaar is ingeluid, is voor een Delftse aardewerkfabriek aanleiding ge weest, een speciaal herinnerings bord te ontwerpen met als opschrift „De eerste aardsatelliet gelanceerd - 4 oktober 1957". Een Zierikzeese firma introduceert het bord in Zie rikzee. Bezorgdheid in de wereld groeit Regering heeft zelfs op Java niet voldoende gezag LONDEN, 12-12. De „Financial Times" is van mening, dat er een ernstig gevaar bestaat, dat Indone sië dezelfde weg opgaat als Syrië. „President Soekarno kan zijn doel voorbijschieten en de gevan gene worden van de communisti sche krachten die hij zozeer heeft aangemoedigd. Het is reeds duide lijk, dat het verlies van de Neder landse handelsconnecties de Indo nesiërs zelf ernstige economische verliezen zal berokkenen". DJAKARTA, 11-12. De voorzitter van het Indonesische anti-commu nistisch front heeft verklaard „dat er een communistisch plan bestaat om Indonesië tot een tweede Korea te maken". Deze voorzitter, Kiai Isa Anshary, lid voor de Masjumi van' de constituerende vergadering, zette uiteen, dat dit plan „in de lijn ligt van het Moskouse mani- f«st van 19 november .11., dat ia on dertekend door 65 vertegenwoordi gers van communistische partijen uit de gehele wereld, waaronder de Indonesische communistische partij". LONDEN, 11-12. Gezaghebbende kringen in Engeland hebben de vrees te kennen gegeven, dat de In donesische communistische partij meester zal worden van de situatie op Java. Zonder te willen zeggen, dat de regering van ir. Djuanda onder communistische invloed staat merkt men toch op, dat de centrale regering zelfs niet op geheel Java haar gezag kan uitoefenen, en de communistische partij, die de mach tigste op Java is, zou van de situatie kunnen profiteren om zich van de macht meester te maken. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft op het departement van Buitenlandse Zaken een onderhoud gehad met de Indonesische zaak gelastigde in Den Haag, de heer M. Maramia, waarbij hij deze heeft in gelicht over de mening van de Ne derlandse regering betreffende de gebeurtenissen in Indonesië en over de demarches, die de Neder landse zaakgelastigde te Djakarta in opdracht van de Nederlandse re gering heeft ondernomen. De woordvoerder van het „State Department", White, deelde nog mede, dat ambassadeur Allison had gesproken met premier Djuanda en de minister van Buitenlandse Za ken Soebandrio, die hem beide hadden gezegd, dat de situatie in rustiger banen kwam. Amerikaanse waarnemers achten het mogelijk, dat de toestand inderdaad rustiger wordt, doch dit zal in hoge mate afhangen van hetgeen in Indonesië de communisten zullen doen. Enige honderden leden van de bemanningen van de 25 schepen van de K.P.M., die thans te Singa pore liggen, zullen zeker worden gerepatrieerd, aldus deelde de al gemene vertegenwoordiger van de K.P.M., de heer J. Kruyt mee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1