PANG Oume de Cacao- Hebt u de nieuwe RANG al geproefd ^WnrriiTaTiiiTrirnrii t trimiwrnrmrrrni'mTmirmriniTi mTmrmTmTrmrrrmTYrrrmTmTrmTrm'nTrrrrrr'yS SENATOR WIL AMERIKAANSE MODEL- DUIKBOTENVLOOT BUITENGAATS Het is mogelijk geworden rechtstreeks naar Westen=Schouwen te rijden Zelfstandig kruideniersbedrijf heeft 70 procent van de omzet in handen Kruidenkracht! HART ZIF.RIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 10 DECEMBER 1957 No. 18272 Ingezonden mededeling aUJUUJUUJUUXXIUJUUUUUJUJUUUJUJUUUUUUUUUUUJUUUUUUUJUJUU^^ een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. Voortgedreven door kernenergie WASHINGTON, 9-12. De demo cratische senator Henry Jackson, lid van de Amerikaanse Congres commissie voor de kernenergie en van de senatascommissie voor de strijdkrachten, beeft zondagavond in een televisie-uitzending gepleit voor het bouwen door de V.S. van een vloot van honderd door kern energie-motoren voortgedreven on derzeeboten, die in staat zouden zijn raketten af te vuren. Hjj achtte dit een passend antwoord op de dreiging van een Russische aanval. „Deze onderwatervloot zou voort durend in zee moeten zijn. Als wij nu gaan bouwen zou zij in 1960 bui tengaats kunnen zijn en zij zou de mogelijke vijanden van dit land voor een dilemma stellen, dat zij vermoedelijk gedurende lange tijd niet zouden kunnen oplossen", al dus Jackson. Senator Jackson zei verder, dat de V.S. thans z.i. hun programma voor de vervaardiging van raketten zouden moeten uitvoeren, alsof het land in oorlog was. „Wanneer het gaat om wapens, die het militaire machtsevenwicht zouden kunnen verstoren, moeten wij ons in vredestijd even krachtig inspannen als in oorlogstijd, willen wij niet de kans lopen vernietigd te worden", verklaarde hij. Russen willen raket terug LONDEN, 8-12. Bij monde van prof. F. Davitaya, vice-voorzitter van de Russische commissie voor het internationale geofysisch jaar, hebben de Russen zondagavond nogmaals een beroep op de Ameri kanen gedaan om de overblijfselen van de raket van de eerste Rus sische kunstmaan, die volgens de Russen in Alaska zijn terechtgeko men, terug te geven.% Prof. Davitaya sprak voor radio-. Moskou. Aarde wordt te warm TULSA, Oklahoma, 7-12. Dr. Edward Teller, de natuur kundige die wel „de vader van de waterstofbom" wordt genoemd, heeft verklaard, dat de wereld voor het einde van deze eeuw oververhit zal geraken wegens de toe neming van de hoeveelheid kooldioxyde in de lucht. Nauwkeurige metingen had den aangetoond, dat er sinds het begin van de industriële revolutie tioee procent meer kooldioxyde in de lucht is. Hij is van mening, dat bij een stijging van tien procent het ijs aan de polen zal be ginnen te smelten, waardoor het waterpeil zou stijgen. New York en Nederland zou den dan naar zijn mening onderlopen. Het meisje moet „ja" zeggen RABAT, 9-12. In een Marok kaans Koninklijk Besluit is be paald dat een Marokkaanse Mo hammedaan, die wil trouwen, min stens achttien jaar oud moet zijn, terwijl zijn bruid de vijftienjarige leeftijd moet hebben bereikt. Ook zal hij voortaan het betrokken meisje moeten vragen, of zij met hem in het huwelijk wil treden. Tot nu toe konden in Marokko huwelijken tussen jongens en meis jes in de puberteitsleeftijd worden gesloten. Ook kon de vader of de voogd van een meisje dit ten huwelijk ge ven, ongeacht haar persoonlijke voorkeur. Tante Pos blijft krap zitten Ook na de op 1 november inge voerde tariefsverhogingen van de posterijen moet voor de postdienst nog een tekort worden geraamd van 2,4 miljoen gulden. Dit deelt de minister van Verkeer en Wa terstaat mee in zijn antwoord op het voorlopig verslag van de Twee de Kamer over de begroting 1958 van de P.T.T. Over tariefsverhoging in het al gemeen merkt de minister op, dat deze pas wordt overwogen als an dere middelen tot het verkrijgen van een sluitende exploitatie niet uitvoerbaar blijken te zijn. Zo wor den maatregelen, die tot een gro tere efficiency in het bedrijf zou den kunnen voeren soms doorkruist door eisen, die de gebruikers van het P.T.T -apparaat hieraan op be paalde tijdstippen stellen, zoals bij de telefoon op werkdagen en bij de postcheque- en girodienst tegen het eind van de maand en het kwar taal. H.M. de Koningin en prinsessen naar Engeland H.M. de Koningin en H.H. K.K. H.H. de prinsessen Beatrix en Irene zullen zich tegen het einde van deze week naar Londen begeven ter bij woning van het huwelijk van Ann Abel Smith, de kleindochter van prinses Alice. De bruid verbleef in de oorlogs jaren in Canada, waar haar groot vader, nu wijlen de graaf van Ath- lone, gouverneur-generaal was en daar hebben de prinsessen haar le ren kennen. Prinses Irene zal bij het huwelijk, dat zaterdag 14 december wordt voltrokken, bruidsmeisje zijn. De koningin en de prinsessen, die in Londen in Kensington Palace zul len logeren, zullen maandag 16 de cember naar Nederland terugkeren. OM DE OLIEWINNING IN DE SAHARA De Koninklijke Shell, de British Petroleum en zes Amerikaanse oliemaatschappijen hebben nieuwe verzoeken ingediend om het recht in de Sahara naar olie te zoeken, aldus is zondag te Parijs meege deeld. Een woordvoerder van het Franse regeringsbureau voor speurwerk op het gebied van olie deelde mee, dat elf verzoeken zijn Ingediend voor een gebied rondom Toeggoert, Lag hoeat en Ghardaja. Het gebied waar deze maatschap pijen boringen willen verrichten, wordt op 24 januari vrijgegeven door twee Franse maatschappijen. In dit gebied is nog geen olie ge vonden, maar deskundigen vermoe den hier rijke bekkens. Hij Hass; Nessawoed zouden zich reserves van honderden miljoenen tonnen bevinden. Prov. Zeeuwse V.V.V. Subsidie van f 23.000 nodig Het werk van de Provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreem delingenverkeer is in de afgelopen jaren zeer toegenomen en in drie jaar tijds werd de begroting van f 10.000 gebracht op ruim f 30.000. Voor het jaar 1958 werd de begro ting gesteld op f 46.000. De provincie Zeeland verleende een jaarlijkse subsidie van f 16.000. Het bestuur der Prov. Zeeuwse V. V.V. heeft thans tot Prov. Staten het verzoek gericht, deze subsidie te willen stellen op f 23.000. Ged. Staten hebben meegedeeld het be lang van het toeristenverkeer in te zien en de verhoging der subsidie uit een zakelijk oogpunt gerecht vaardigd te achten. 's-GRAVENHAGE. In oktober zijn, volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, 8.057 woningen opgeleverd. Hierin zijn 658 systeemwoningen begrepen. Het aantal in oktober gereed ge komen woningen is groter dan ooit in een oktobermaand is voltooid. In oktober 1956 werd het tot nu toe hoogste aantal opgeleverde wonin gen genoteerd, nl. 7.105. Het wegenplan Het nieuwe vervangt veel schilderachtigs Kort geleden werden enige voor naam van Kraaiesteinseweg loopt de gemeenten Burgh en Haamstede belangrijke wegen opgeleverd. Tot nu toe was de kortste weg naar Westenschouwen de straatweg over beide dorpen. Door de aanleg van een geheel nieuw complex, is het nu mogelijk de dorpen te vermij den, en rechtstreeks naar Westen- schouwen te rijden. De nieuwe weg begin in de buurt van de vlasfabriek, waar men dus de hoofdweg naar Haamstede ver laat. De weg, Moerweg genaamd, loopt onder die naam door tot aan de Meeldijk, na een aftakking te hebben gemaakt naar Brabers, ver volgens een kruispunt passeren!, links naar Burghsluis, rechts naar Haamstede: weer doorlopend tot een aftakking naar Haamstede (de Sluispad) en dan haar einde vin dend aan de Meeldijk. Onder de KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BARNEVELD. In het St. Elisa- beth-ziekenhuis te Amersfoort is zondag overleden de heer E. van de Burgt uit Voorthuizen, die op 5 december tijdens een zware mist bij een verkeersongeval op de rijks weg Amersfoort-Apeldoorn ernstig werd gewond. De heer v. d. B. was 34 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. 's-GRAVENHAGE. H.M. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins der Ne derlanden hebben aan mej. A. A. Broers op haar verzoek met ingang van 1 januari 1958 op de meest eer volle wijze ontslag verleend als verzorgster van HH. KK. HH. de prinsessen, zulks onder dankbetui ging voor de vele belangrijke dien sten door haar in die functie .be wezen. Met ingang van dezelfde datum is mej. L. J. Ingen Housz te Beverwijk benoemd tot verzorgster van HH. KK. HH. de prinsessen Margriet en Marijke. NIJKERK. Op de Nijkerker- straatweg onder de gemeente Put ten is maandagmorgen omstreeks half acht een verkeersongeluk ge beurd, waarbij een dode te betreu ren viel. s-GRAVENHAGE. Naar het mi nisterie van Buitenlandse Zaken meedeelt, is, in overleg met het Va- ticaan, besloten Hr. Ms. gezanschap bij de Heilige Stoel binnenkort tot de rang van ambassade te ver heffen. HENGELO. Op de Deldenerstraat in Hengelo is een autobus van de Overijsselse Autodienst tegen de achterzijde van een linksaf slaande Duitse vrachtauto met aanhangwa gen gereden. De vijftig inzittenden werden tegen elkaar gesmeten. Twintig personen liepen verwon dingen op. Zij werden ter plaatse en in het nabijgelegen Koningin Julianaziekenhuis verbonden. Allen konden daarna hun weg vervolgen. UTRECHT. De 54-jarige model draaier A. N. van Houten is slacht offer geworden van zijn beroep. Hij was in zijn werkplaats aan de Am sterdamse straatweg doende een gat in een werkstuk te boren, toen de boor zijn stropdas greep. Door dat hij zich niet tijdig wist te be vrijden, werd hij door zijn das ge wurgd. Zijn echtgenote vond hem dood aan de werkbank. Het meest efficiënt op Amerika na hij verder tot aan het reeds vroe ger bestaande kruispunt; linksnaar de zeedijk, rechts naar de Hogeweg. Hij krijgt dan de naam Dingenes- weg en loopt door tot aan de boer derij van de heer L. van de Zande, vanwaar ze onder de naam van Lageweg doorloopt tot aan de wo ning van de heer Lysen. Tot hier is de weg volledig geasfalteerd, de rest naar Westenschouwen komt spoedig aan de beurt. We zijn in de veronderstelling dat deze ver korting in het aanstaande vreem- delingenseizoen stellig een verlich ting zal betekenen voor de oude wegen naar Westenschouwen Toch zullen velen onder ons met wee moed terugdenken aan diverse pit toreske weegjes die nu gedoemd zijn te verdwijnen. Wie kent niet het „lange padje", de korste weg voor de vroegere schooljeugd van Burghsluis, de Sluispad, de oude Moerweg? Zij allen moeten wijken voor de hedendaagse vooruitgang, die de herverkaveling brengt Veel schilderachtigs wordt zodoende ten prooi aan de grijpgrage kaken van de draglines. Laten we hopen, dat de „oudjes" die nu opgeruimd worden, het zul len toelaten op hun oude fun damenten de gewassen te laten „Niet zonder trots kan de krui denier er op wijzen, dat Nederland na Amerika het meest efficiënte kruideniersbedrijf bezit, waarbij de winstmarges zelfs nog de toets van de vergelijking met Amerika kun nen doorstaan", aldus de heer J. G. H. Cornelissen, voorzitter van de Algemene Nederlandse Kruide- niersbond in zijn in de radiorubriek „Uit het bedrijfsleven" gehouden rede over het kruideniersbedrijf. Spreker noemde als oorzaak van het efficiënte beheer van het krui deniersbedrijf in Nederland, de op komst van het grootwinkelbedrijf in de crisisjaren van 1930, waar door er een zeer scherpe concur rentie ontstond tussen de drie ver schillende bedrijfsvormen in deze branche, te weten het grootwin kelbedrijf, het zelfstandig kruide niersbedrijf en de verbruikersco- operatie. - In tegenstelling tot andere west- Europese landen neemt de ver bruikscoöperatie in Nederland een zeer bescheiden plaats in en kan ze nauwelijks op 5 procent van de omzet bogen, aldus de heer Cor nelissen. Het grootwinkelbedrijf heeft ongeveer 25 procent van de totale omzet, zodat 70 procent in handen is van het zelfstandige kruideniersbedrijf. Dit is een veel groter percentage dan in de mees te andere Europese landen. groeien die wij in de loop der jaren nodig zullen hebben. De driesprong Verder is een zeer overzichtelij ke situatie ontstaan op de drie sprong bij de villa „Boslust". De grote put die daar lag, is gedempt en de grote boom is gerooid. Op die plaats is nu een prachtige drie sprong geprojecteerd, die tot ieders tevredenheid het verkeer in goede banen zal leiden. Voor de wielrij ders die uit de richting Haamstede komen, wordt de situatie anders. Zij, die naar de vuurtoren moeten, verlaten bij de uitgang van „Bos lust" het oude fietspad, steken de hoofdweg, die nu enige meters is omgelegd, over, rijden dwars dooi de „druppel", steken de andere hoofdweg over, om dan met een bocht naar links hun weg naar de vuurtoren te vervolgen. Het oude rijwielpad tot aan de woning van Jhr. Röell komt te vervallen en wordt wandelpad. De hoofdwegen zijn wat smaller gemaakt, hetgeen dubbel uitkijken nodig maakt. Al met al een verbetering waarover iedere weggebruiker tevreden mag zijn. Korte tijd geleden werd te Burgh het nieuwe troephuis in gebruik ge nomen van de „Kaninefatengroep" der N.P.V. Het troephuis - waarvan kier een afbeelding - is gebouwd op een unieke plaats onder de gemeente Burgh, dicht tegen de duinen. Zo ergens dan kan hier het „spel van verkennen" op de juiste wijze worden gespeeld. (Eigen foto). BROUWERSHAVEN Muzikaal ontspanningsprogramma „Apollo" De muziekvereniging „Apolio" te Brouwershaven zal op donderdag en zaterdagavond a.s. een ontspan ningsavond uitvoeren, waarbij het accent vooral ligt op de muziek. Het tweede gedeelte van de avond zal worden gevuld door de vertoning der Agfacolorvoordrachten „Zwer ven door Schouwen-Duiveland" en „Schouwens schoonheid", een serie kleurendia's van de heer Jac. v. d. Berge te Haamstede. Ter verduidelijking zij nog mee gedeeld dat de uitvoering op don derdagavond alleen toegankelijk is voor donateurs met huisgenoten. De traditionele jaarlijkse muziek uitvoering met toneelstuk vindt plaats in februari 1958. Dit ter oriëntatie, omdat de mening soms zou bestaan dat deze „muziekavon den" als uitvoering worden aange merkt. Het muziekprogramma ziet er als volgt uit: 1. Imperial Echoes, mars, Safroni; 2. Fierial, ouverture, P. B. Bisselink; 3. Rigoletto, opera-selec tie, G. Verdi; 4. Cresus, ouverture opus 38, M. J. Cerfontaine; 5. Beier- sche Polka, solo voor trombone( so list A. Heijboer), Georg Lohmann; 6. De Postkoets, Jos Cleber; 7. Marche du Héros, H. Nicholls. Uit te voeren door dubbelkwartetten: 8. Priestermars uit „Die Zauber- flöte" (cornets, trompetten, cors, trombones), W. A. Mozart; 9. Hymne Triomphala op. 152 (cornets, trom petten, bariton, trombones), F. Jak- ma sr.; 10. „Foresters, sound the cheerfull horn" (bugles, cors, tubas) H. R. Bishop; 11. „In this hour of softened splendour" (bugles, bari tons, tubas, cornets), C. Pinsuti. OUWERKERK Burgerlijke stand en loop der bevolking over november. Geboren: 15. Jacobus Jan, z. van M. K. Romeijn en H. A. H. Lula; 26. Adriana Marina, d. van A. P. Boogerd en M. C. Dorst; 30. Jo hanna, d. van J. Flikweert en L. den Boer. Ingekomen: J. C. F. Pankow en gezin van Nieuwerkerk; C. B. Boo gerd van Haamstede. Vetrokken: S. B. Vasse naar Borger. Ingezonden mededeling HersteJ de schade die de moderoe, onnatuur lijke leefwijze in Uw lichaam aanricht. Wie de samenhang begrijpt tussen gestoorde spijsvertering, onzuiver bloed, vale huid, verstopping, enz., zal onverwijld zijn lichaam de natuurlijke zuiverheid teruggeven met HERBESAN Kruidenthee. Bevat 14 ver schillende Krulden met elk een eigen werking. Drink Herbesan Kruidenthee en word weer een gezond, dus jeugdig mens! Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f 1,80 per groot pak. (voldoende voor maanden.) <"XMX~XMX«X~X«XK~X~XMX"X~X~XK~X»<~X~X~X**XKK'<~X~X~XMX,<^~X"XMXMt,,X~X"X~X~X*«X*'X"X*« FEUILLETON Het 1 Zij hadden niet geschroomd. Nim mer had zij zich die dwaasheid kunnen voorstellen Dwaas? Het kwam overeen met haar verlangen. Zij hield immers van lm. Soms kon haar daarna de angst achtervolgen. Men zou immers zeggen, dat zij toch haar afkomst niet verloochend had. Irn zou onschuldig zijn. Alle andere meisjes heilig, zij echter be dorven. Maar er gebeurde niets. Irn was knap en wist veel. Het maakte hen zogelozer. Zij maakten zichzelf wijs dat iedereen zo was. Hun ideaal, de verloving nauwer grenzen toe te kennen dan het huwelijk hadden zij opgegeven. Waarom ook niet" Zo was het goed. Zij hielden im mers van elkaar. En als er wat gebeurde. Het kon haar niet schelen. Het zou van Irn zijn, van Irn. De tijd ging verder. Marcus Rogger raakte aan het sukkelen. Hij voelde zich telkens erg moe, hoewel Peter reeds lang 't zwaardere werk overgenomen had. Hij hoestte, was soms onrede lijk en kon meermalen lange tijd voor zich uitstaren. „Vader wordt oud", zei Peter. „Ja", antwoordde Maria, maarzij dacht er niet bij na. Zij zag eigen lijk niet, dat haar vader langzaam aan zwakker werd. Zij was geheel vervuld van dat wondere verlan gen. Haar leven scheen onderge dompeld te zijn in een wereld van zoete warmte en stille muziek. Irn, altijd Irn. Zij dacht daarbij niet na. Vroeg zichzelf niet af, of die ge- OORSPRONKELIJKE ROMAN door Dick Rebel No 30 voelens bedrog waren. Stelde zich niet zoals vroeger de vraag, wat het wel betekende, wat het nu wel precies was. Niets van dat alles. Irn, een mens, een man, een deel van haar. Soms kon zij evenals haar vader voor zich uitstaren. Maar haar ogen waren daarbij niet ledig. In tegendeel, er lag iets eigenaardigs iets van een droom Op haar gelaat waren dan warme kleuren. Totdat zij wakker werd en bewust besefte, hoe gelukkig zij zich voelde. Marcus zag dat. Hij zei echter niets meer over Irn. Maar het maakte hem nog \vel verdrietig, ja, soms zelfs wrevelig. Dat zij het toch niet zag, zij liep haar ongeluk tegemoet. Hij wist het immers. Haar moeder was ook zo geweest. Had naar niemand geluisterd dan naar hem. Hij, die zichzelf toen nog kende als de jongen, die onbe trouwbaar kon zijn, had zich wel eens afgevraagd, hoe een mens tot zulk een grenzeloos vertrouwen in een ander in staat was. Maria leek in alles op haar moeder en in een helder ogenblik had hij zichzelf de vraag gesteld, of hij Maria soms voor zichzelf behouden wilde. Ma ria, zij mocht niet ongelukkig wor den. Zijn enige dochter moest het goed en mooi hebben. Als die vent haar bedroogMarcus vloekte en schold in zichzelf Wat deed die sufferd bij Maria? Waarom bleef hij niet bij zijn boeken en zijn rijke oudelui? Zulke lui hadden immers geen gevoel. Nu nog, ja, omdat Ma ria mooi en nieuw voor hem was. Neen, Marcus kon niet tevreden zijn. Op een dag voelde hij zich ver schrikkelijk moe. Het leek wel of hij in elkaar zou zakken. Hij greep zich vlug vast aan de tapkast en hijgde naar adem. Peter vroeg wat er was. „Niks!" antwoordde Marcus knor rig. Maar Peter vroeg niets meer, droeg hem als een kind naar de huiskamer en liet Maria de dokter halen. Deze zei tegen Marcus, dat het niets bijzonders was, maar te gen Peter, dat hij goed op zijn va der moest letten. Maria schrok. Ineens zag zij ook, hoe ziek en verzwakt haar vader er uitzag. Daarmee scheen een an dere tijd aangebroken te zijn, want nog geen maand daarna kwam Irn hear vertellen, dat hij binnen kort in een andere stad ging stu deren. Slechts langzaam drong het tot haar door, wat dit betekende: alleen één zaterdag en één zondag in de maand zou Irn bij haar zijn. Angstig verrast zag zij hem aan. Irn praatte zo luchtig mogelijk. Het zou niet lang duren. Het be hoorde nu eenmaal bij zijn studie. Daar in die stad, dagen ver van huis, zou hij studeren als een gek. Wanneer hij klaar was, maar dat duurde nog jaren, dan kon hij een praktijk beginnen of bij een of an dere maatschappij in betrekking gaan. Dan zou hij Maria vragen voor altijd bij hem te komen wo nen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5