Nederlandse regering neemt financiële maatregel in verband met ontwikkeling DE ZIERIKZEESCHE COURANT VELE MEISJES NEMEN DEEL AAN UITGEBREIDE RELLETJES RUSSEN KANSLOOS IN OORLOG Zes K.P.M.-schepen weken uit SNELTREIN REED IN OP AUTO Gaitskell wil neutrale zóne in Europa Gemeente Noordwelle krijgt 90 subsidie voor de torenrestauratie DINSDAG 10 DECEMBER 1057 No. 18273 114e jaargang ZIERIKZEESCHE®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DE TOESTAND IN INDONESIË Naasting bedrijven gaat door op grote schaal rrxTii r>p o 19 nt'fi- of i/nn hwintifi milinpri «traite rlnl- Dp Aii'stmlicnhp n 's-GRAVENHAGE, 9-12. - Offi- ge van twintig miljoen straits dol- oieel wordt medegedeeld: lar per maand, tot bijna de helft De Nederlandse regering heeft teruggebracht, aldus schrijft het in besloten in de sector van het finan- j het Engels verschijnende dagblad eiële verkeer met Indonesië terug i „Singapore Standard". De toestand te keren tot het systeem van de 1 zou nog ^chter worden, indien de „bijzondere vergunningen" en het systeem van de algemene vergun ningen, tot nu toe geldend, te ver laten. De consequentie van bovenge noemde maatregel is, dat voor be schikkingen van Indonesische de- viezeningezetenen steeds een aparte vergunning nodig is. Het doel van deze maatregel is snel te kunnen ingrijpen indien de ontwikkeling van de verhouding tussen Neder land en Indonesië dit noodzakelijk maakt. Het ligt voorshands in het voornemen normale transacties te doen doorgaan. DJAKARTA, 9-12. Maandagmid dag laat heeft het Indonesische personeel van de industriële han delmaatschappij Gebr. van Swaay dit bedrijf bezet. Een rode en een roodwitte vlag werden boven het hoofdkantoor te Djakarta gehesen. Een afvaardiging van het personeel eiste de sleutels op, aan welke eis de directeur, de heer F. A. Bron- sting, geen gehoor gaf. De sleutels werden afgegeven aan het kantoor toestand voortduurt. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, R. Casey, heeft maandagavond medegedeeld, dat het Australisch kabinet op 11 de cember bijeen zal komen om te spreken over de Indonesische toe stand. Nieuwe onrust op Cyprus Aantal van hen werd gewond NICOSIA, 9-12. Op Cyprus heb ben zich maandag - de dag waarop het debat over Cyprus in de V.N. begon - ernstige ongeregeldheden voorgedaan. Hierbij werden minstens 84 men sen, onder wie 18 leden van de Britse veiligheidsstrijdkrachten, ge wond. 133 Cyprioten zijn gearres teerd. In vele plaatsen werden betogin gen gehouden en moest de politie van de militaire commandant te in ^et geweer komen om relletjes Djakarta. Een andere Nederlandse zaak die heden werd overgenomen, is de fa briek van vleeswaren van de firma Jenne en Co. te Djakarta. Volgens het Medanse blad „Utu- san" heeft een organisatie van voormalige guerillastrijders in noord Sumatra besloten een strijd groep te vormen voor de bevrijding van westelijk Nieuw Guinea van het Nederlandse bewind. Naar de correspondent van het A.N.P meldt, ziin nog twee Neder landse bedrijven overgenomen: de verffabriek van Regnault en de handelsonderneming „Europa-Azië" beide te Djakarta. Uit bij een in Amsterdam geves tigde handelmaatschappij binnenge komen berichten blijkt, dat op de kantoren van de in beslag genomen maatschappijen in Indonesië bijna overal een Indonesiër is toegevoegd aan elk bureau, waaraan een Ne derlands personeelslid werkt. De banken in Djakarta waren maan dagmiddag gesloten. Beeltenis dr. Plesman verdween De bronzen beeltenis van de op richter van de K.LM, wijlen dr. Albert Plesman, is maandag uit de passage-afdeling van de K.L.M. in Djakarta verwijderd, terwijl zijn beroemde leuze „Airocean unites all peoples", die met gouden letters op de panelen was aangebracht, is weggenomen. Door de huidige politieke toe stand in Indonesië is de handel van Singapore met dat land, ten bedra- de kop in te drukken. Zeer opvallend hierbij was dat er vele Cyprische meisjes aan de rel- letjes en betogingen deelnamen. Een aantal meisjes is gewond. De j ernstigste botsingen zouden hebben plaatsgevonden in Famagusta, Pa phos, Lefkonico en een tweetal dor pen. De Britse soldaten moesten in deze dorpen van hun vuurwapens gebruik maken om zich te kunnen onttrekken aan de zware aanvallen van de dorpelingen, mannen en vrouwen van alle leeftijden. De hele dag door heerste er een gespannen toestand in de hoofd stad Nicosia. Hier kwamen echter geen ernstige incidenten voor. Wel lag het werk stil omdat de Eoka - 1000 Indische Neder landers naar Z.-Afrika? PRETORIA, 9-12. - De minister van Binnenlandse Zaken van Zuid- Afrika, dr. Eben Donges, heeft he den bekendgemaakt, dat de rege ring van Zuid-Afrika heeft beslo ten voor duizend Nederlanders, die uit Indonesië worden uitgewezen, de mogelijkheid te openen een be staan te vinden in Zuid-Afrika. De regering van Zuid-Afrika meent, aldus deelde de minister mede, niet onverschillig te kunnen blijven wat betreft het lot van de Nederlanders in Indonesië, vooral waar het hier een volk betreft dat verwant is aan dat van Zuid- Afrika. Vlak voor het strand bij Kaap Nasi in de buurt van Trapani op het eiland Sicilië liggen triest en kreunend onder de kracht van grote bre kers het slocrmschip „Citta di Trapani" en de nietige sleepboot „Pirano". Het grote schip, dat hier was vastgelopen, was door de sleepboot al vlot aetrokken toen het door een woeste zee tegen de sleper werd geslagen en beid" vaartuigen strandden. Vier van de opvarenden van de sleep boot onder wie de kapitein, werden hierbij gedood. Men vreest, dat beide vaartuigen, welke onwrikbaar vast zittendoor de golven zullen worden omvergeslagen. de Cyprische verzetsorganisatie - een staking van 24 uur had uitge roepen. In Lanarca in het zuiden van Cy prus luidde men maandagavond de kerkklokken voor diensten, die speciaal gehouden werden i.v m. het debat in de V.N. Tankvaart rekent met kernenergie AMSTERDAM, 9-12. In een arli- kei in de E.S B. werpt de heer W. L. de Vries te 's-Gravenhage, di recteur-generaal voor de scheep vaart bij het ministerie van Ver keer en Waterstaat, een blik in de nabije toekomst ter zake van de weerslag van de kernenergie op de tankvaart Hij acht het niet onre delijk te veronderstellen dat de stij ging van de vraag naar olie in Europa en de rest van het oostelijk halfrond over een paar jaar gerin ger zal worden, juist op een tijd stip, waarop de wereldtankervloot op een nieuwe topcapaciteit zal staan. Twee mannen na auto- botsing verdronken DOKKUM, 10-12. Tussen Dok- kum en Leeuwarden, op de weg van Ferwerd en Blija, is gister avond omstreeks 21.15 uur een per sonenauto, na een botsing met een bus van de N.O.F., in de gracht ge beden. Twee inzittenden, de heren W. Boersma en G. B. Bulthuis uit Ferweradeel, verdronken. De derde inzittende, de heer O. Verbeek uit Blija, werd licht gewond. De rei zigers van de bus liepen geen let sel op. Plattelandsjongeren zoeken nieuwe wegen BAKKEVEEN, 9-12. In de volks- hogeschool „Alladsoog" wordt van 13 januari tot 8 februari voor jon gens en meisjes van het platteland een cursus „Plattelands jongeren zoeken nieuwe .wegen" gegeven. Deze vormingscursus is opgezet in samenwerking met het Konink lijk Nederlands Landbouwcomité, de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen en de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland, en gaat uit van de gedachten dat het platteland opnieuw in een cri sis- of overgangstoestand is ge raakt. De cursus is verdeeld in de vol gende drie onderdelen: de eerste grote verandering, de tachtiger ja ren van de vorige eeuw, de tweede grote verandering, de dertiger ja ren van deze eeuw, de huidige si tuatie, op zoek naar nieuwe wegen. Herverkaveling van Walcheren kostte f 100 miljoen VLISSINGEN, 9-12. In 1946 werd op Walcheren begonnen met de herverkaveling, welke thans gro tendeels is beëindigd. De totale uit voering kostte hel rijk ongeveer honderd miljoen gulden en het ad ministratieve gedeelte van deze herverkaveling is thans beëindigd Alleen de cultuurtechnische werken dienen nog te worden afgerond. In verband met het afsluiten van deze administratieve werkzaamheden zal op maandagmiddag 23 december in het Schuttershof te Middelburg een speciale bijeenkomst worden ge houden, waarvoor onder andere zes ministers zijn uitgenodigd. Maandagochtend hebben de zxvemsters Cockie Gastelaars en Corrie Schimmel hun visa voor Australië ontvangenzodat zij eerstdaags kun nen vertrekken voor hun tournee door Zuid-Australië op uitnodiging van de Australische zwembond. - V.l.n.r.: mevr. A. Vlothuizen-Foursoff, die meegaat als verzorgster, Corrie Schimmel en Cockie Gastelaars ont vangen hun visa uit handen van de „Chief Migration Officer" F. Robson op het Australische migratiebureau in Den Haag. Stichting „Hulp aan landge noten in Indonesië", 's-Gra venhage, giro 3 0 8. WASHINGTON, 9-12. De opper bevelhebber van de NAVO-strijd- krachten, generaal Norstad, heeft in een maandag te Washington ge publiceerd vraaggesprek gezegd, ztlat de Sowjet-Unie zal worden vernietigd als zij. een aanvalsoorlog zou ondernemen. De generaal zei dit tot een journalist van het Ame rikaanse tijdschrift „News and World report". Een besluit van de Sowjet-Unie tot het beginnen van een aanval met raketten of op andere wijze zal zekere gevolgen hebben. Het zou voor de Sowjet-Unie verwoes ting in een zeer hoge graad bete kenen. De aanvaller kan er zeker van zijn, dat hij wordt vernietigd, aldus de generaal. De generaal betoogde, dat de NAVO de Russen voor ogen moet blijven houden, wat de gevolgen van agressie zijn. PENANG, Malakka, 9-12. - Zes schepen van de K.P.M., die de lijn diensten uitvoert tussen de eilan den van de Indonesische archipel, zijn heden te Penang aangekomen. De gezagvoerders deelden mede, van de gewone vaarroute te zijn afgeweken in verband met de anti- Nederlandse campagne in Indone sië. De passagiers, die geen van alle paspoorten hadden, kregen geen toestemming de schepen te ver laten. De gezagvoerders wachten thans op orders uit Amsterdam. Vijftien doden MILAAN, 9-12. De sneltrein Mi- laan-Rome is maandagavond nabij Codogne, 65 km ten zuidoosten van Milaan, ingereden op een vracht auto en ontspoord. Uit de ravage van de moderne elektrische trein heeft men vijf lijken geborgen. Tien zwaargewonden werden naar een ziekenhuis overgebracht, aldus heeft de politie medegedeld. Volgens de politie schijnt de zware vrachtauto gevangen te heb ben gezeten tussen de gesloten bo men van een bewaakte- overweg. Later berichten spreken over 15 doden en dertig zwaar gewonden. President Eisenhower is op weg naar volledig herstel en zijn ge zondheidstoestand is uitstekend, zo heeft Sherman Adams, de voor naamste medewerker van de pre sident, maandag in St. Louis ver klaard. (De president is maandag avond van zijn boerderij in Gettys burg naar Washington terugge keerd, waar zijn doktérs dinsdag zouden besluiten of hij de NAVO- conferentie in Parijs kan bijwonen. NEW DELHI, 9-12. De leider van de Britse labourpartij, Hugh Gaits kell. heeft in New Delhi op een conferentie van parlementariërs van het Britse Gemenebest ver klaard, dat er „een neutrale zóne" in Europa moet komen. De buitenlandse strijdkrachten die in west-Duitsland zijn gelegerd moeten teruggetrokken worden en de Sowjet-Unie moet haar troepen terugtrekken uit oost-Duitsland, Polen en Hongarije en Tsjechoslo- wakije, aldus Gaitskell. Hij zei voorts dat men de aan wezigheid van de Russen in het Midden-Oosten als een feit moet aanvaarden en dat men moet trach ten voor dit gebied tot een of an dere regeling te komen, die wel licht de vrijmaking van dit gebied tengevolge heeft. Prins Moelai Hassan, zoon van koning Mohammed de Vijfde van Marokko, heeft voor de Marok kaanse radio een boodschap van zijn vader voorgelezen, waarin de bevolking wordt opgeroepen rustig te blijven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het bekennen van een fout i brengt goedwillende mensen i altijd dichter tot elkaar. I De subsidiëring van hel cultureel werk in Zeeland Ged. Staten van Zeeland stellen Provinciale Staten voor de subsi diëring van het culturele werk voor Zeeland voor 1958 te brengen van f 39.600 op f 41.000. In beginsel zijn Ged. Staten de mening toegedaan, dat men, gezien de bestedingsbeperking, geen ho gere uitgaven dient voor te stellen dan in 1957, doch ten aanzien van het beroepstoneel wenst men een uitzondering te maken, met het oog op de aanzienlijke stijging der uit koopsommen voor de toneeluitvoe ringen. Wanneer Provinciale Staten dit voorstel aanvaarden, zal in 1958 voor muziek f 18.000 aan subsidies worden verstrekt, voor toneel en letteren een bedrag van f 15.300, voor beeldende kunst (te weten sti mulering van werkzaamheid van Zeeuwse beeldende kunstenaars door subsidiëring van tentoonstel lingen en door aankoop van hun werken (eventueel opdracht) f 2.500, voor de Zeeuwse culturele dag f 2.000 en voor spreidingskosten f 1.000 en bijzondere culturele ma nifestaties f 4.200. 's-GRAVENHAGE. De stichting „Het nationaal Nieuw-Guinea co mité" is er door vele giften in ge slaagd een bedrag van ruim f 50.000 bijeen te brengen, dat bestemd is voor de bouw van een eenvoudig ziekenhuisje in de leprozerie in So- rong op Nederlands Nieuw-Guinea. „Simavi" (Steun in medische aan gelegenheden voor inheemsen) heeft 10.000 gulden bijgedragen. •s-GRAVENHAGE. Een Rotter damse handelmaatschappij heeft een nieuwe persing laten maken van een aantal vooroorlogse op namen van de evangelist Johannes de Heer. De eerste plaat zal aan de thans 91-jarige evangelist worden overhandigd op 13 december in zijn woning te Driebergen. De openbare lagere school niet op de urgentiel|jst Onder voorzitterschap van wnd burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens vergaderde vorige week de raad der gemeente Noordwelle. in aanwezigheid van alle leden. Het subsidiebedrag van het Rijk voor het goedgekeurde wederop- bouwplan is nog niet bekend. Goed keuring werd ontvangen van G.S inzake bouw van .een wachthuisje- idem t.a.v. een tweede leerkrach.1 over 1958. Uitvoerig werd gesproken ovc- het schrijven inzake de nieuwe be stemming van het ziekenhuis te Noordgouwe. De raad is unaniem van mening dat de b.l.o.-school tc Zierikzee moet blijven. Van het ministerie is bericht ont vangen dat door het R|jk negentig procent zal worden vergoed van he' begrote bedrag voor de torenres tauratie. De heer Boogerd gaf uiting aar zijn spijt dat de kerk niet tegelijl- kan worden opgeknapt. De archi tect zal worden gevraagd tot aan besteding over te gaan. T.a.v. de subsidiëring van dr Stichting Eilandgemeenschap word' een afwachtende houding aange nomen. De heer C. A. Boogerd had vooi-gesteld direct lid te wor den. Dit voorstel werd evenwel ver worpen met vier tegen drie stem men. Een straatkolk bij de schuur van de heer G. v. d. Hoek zal worden verplaatst. De leden van de woon ruimtecommissie werden herkozen In plaats van zuster Gersom werd, op voorstel van b. en w., de heer J. Pleune gekozen. De huren van diverse woningwetwoningen wer den vastgesteld op f 8,40 per week. Voor verschillende panden is nog ministeriële goedkeuring nodig. Ge noemd bedrag is met inbegrip van watergelden. Besloten werd over te gaan tot verkoop van het pand A 16 aan de heer L. P. Hanse. De ge meenschappelijke regeling aan gaande de haven Schelphoek met de gemeente Serooskerke werd in getrokken. Voor het verlorene wordt geen vergoeding gegeven. Wel zijn de schulden vergoed, maar niet het renteverlies. Brandstoffenverstrekking B. en w. legden hierna voor de kwestie van de verstrekking van brandstoffen. De heer Hendrikse achtte - gelet op de financiële po sitie der gemeente - de regeling ge schikt, nl. dit jaar voor de gehuw- len f 16,65 per jaar en voor onge- huwden f 11,35 per jaar. Het voor stel werd aangenomen. De vergoeding voor schoonhou den van de school werd gebracht op f 425,per jaar. De voorzitter deelde mede dat aan de noordoost zijde van de bebouwde kom grond vrij komt ter beplanting. De heer P. G. Boot vroeg afsluiting van de tapkraan bij vorst. De voorzitter zegde medewerking toe. In antwoord op een vraag van de heer S. Hart, deelde de voorzitter mede dat de school niet voorkomt op de urgentielij st, zodat op nieuwbouw niet kan worden ge rekend De heer Hendrikse bracht de woningbouw ter sprake en wees op een slecht weggedeelte van Noordstraat naar Wellandweg en aan de andere zijde vanaf de heer G. v. d. Hoek tot aan de wegsplit- ting bij de voormalge Grootheul. De neer Boogerd zeide dat dit provin ciale gedeelten zijn. Uitgevoerde restauraties zijn niet erg afdoende. Vervolgens wees de heer Hendrikse op de slechte riooltoestand achter de panden A 19, A 20 en A 21. De heer C. A. Boogerd informeerde naar grondbezit der gemeente in het herverkavelingsgebied. De voorzitter deelde mede dat ver zocht is deze grond te voegen bij de kom der gemeente.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1