Ned. Hervormde gemeente Zierikzee kreeg een fraai en modern jeugdgebouw Padvindersgroep „Kaninefaten" te Burgh=Haamstede kreeg troephuis STAD EN PROVINCIE Ike verlaat zijn farm gommeer met KAAS LAATSTE K.L.M.-TOESTEL VERTROKKEN bi n Middag in scout-stijl Hulp van Franse Lions-club maakte bouw mogelijk (Van onze redacteur) Met het wegtrekken van een we lige takkenbos, die tot dusverre de ingang blokkeerde heeft de hopman mr. G. Reddingius, namens het hoofdkwartier van de N.P.V. zater dagmiddag in aanwezigheid van een keur van genodigden het onder Burgh gebouwde nieuwe troephuis van de „Kaninefaten"-groep der Nederlandse padvinders, officiéél geopend. Het was het hoogtepunt van een stralende middag in scout stijl, die begonnen was met een ontvangst in de „Koebel" en zijn stijlvolle voortzetting vond met het hijsen van de vlaggen aan de nieu we - door de Rotary geschonken - masten, opgericht bij het nieuwe troephuis, het lezen van de wet en het zingen van het „Hoort zegt het voortdoor padvindsters en padvinders wier stemmen weer klonken onder een klare vrieshemel die de zon toestond wat goudtoet- sen te penselen op het golvend duinlandschap. In een toespraakje wees hopman Reddingius op de grote nood t.a.v. troephuizen, die er in Nederland bestaat. Gelet hierop zijn de „Kani- nefaten" met deze aanwinst enorm bevoorrecht. „Het is een fantastisch troephuis", aldus spr., die hoopte dat het vele jaren tot nut van de jeugdopvoeding in P.V.-verband zal mogen dienen. Spr. overhan digde hierna aan hopman P. van Waveren het ingelijste portret van Baden Powell. Na bezichtiging van het troephuis - keurig model in gericht en gelegen op een ideale plaats - keerden allen terug naar de „Koebel", waar de installatie plaats vond van hopman P. van Waveren, de man die zich voor de padvinderij in de Westhoek grote verdiensten heeft verworven. In handen van oubaas Nijhuis legde de hopman de gelofte af. Jan Jon ker werd geïnstalleerd tot vaan drig, zodat de padvindersgroep Burgh-Haamstede thans officieel geïnstalleerde leiders bezit, hetgeen de verder uitbouw van de groep slechts ten goede komen kan. Hop man Reddingius hechtte de insig nes aan de baretten van de geïn- stalleerden, waarna op zijn verzoek een driewerf „hoera" op hen werd uitgebracht. De totstandkoming Namens de Stichting Hulpverle ning rampgemeente Burgh en de HAAMSTEDE Ongeluk met bromfiels De heer van Schelven uit Haam stede gaf geen richting aan toen hij per fiets zijn erf wilde oprij den, met het gevolg dat hij door een achterop komende bromfiets werd gegrepen. Het ongeluk liep goed af, alleen moet de bromfiets bestuurster op doktersadvies haar „stoel" houden. De ongelukkige da me was mevr. Straaijer-v. d. Ende. Collecten De Herv. vrouwenvereniging „Priscilla" collecteerde voor „De Fakkels Bijeen", stichting voor Christelijke Blindenhulp voor alle gezindten. De opbrengst bedroeg f 84,40. Door 47 kinderen is het mooie bedrag van f 533 bijeengebracht, zijnde de opbrengst van de ver kochte kaarten en zegels „Voor het Kind". Lichtwachter vertrok Onze dorpsgenoot, de heer R. Saman, vertrok een dezer dagen naar Schiermonnikoog, in zijn functie van hoofdlichtwachter der Kustwacht. Saman is de jongste hoofdlichtwachter van Nederland. OOSTERLAND Leger des Heilsfilmavond Evenals in enige andere gemeen ten op het eiland werd hier in het Chr. Verenigingsgebouw de Leger des Heils-film „In Opmars" ver toond. Er bestond voor deze avond, waaraan de plaatselijke kerken me dewerkten, grote belangstelling. BROUWERSHAVEN Sinterklaasmiddag vaor de bejaarden A.s. dinsdagmiddag zal aan de bejaarden te Brouwershaven een vrolijke Sint Niklaasmiddag wor den aangeboden in het Nederlands Herv. Jeugdgebouw. Behalve de Sint met knecht zal er ook toneel spel te zien zijn. Het feest begint om half drie en iedere bejaarde is van harte welkom. Voor de schoolkinderen zal de Sint een bezoek brengen op don derdagmiddag a.s. in hotel Ringel- berg. Plaatselijke Commissie sprak Jhr. A. van Citters, die de geschiedenis releveerde van de totstandkoming van het nieuwe troephuis. In de oorlog werd het clubhuis te Haam stede voor bewoning gevorderd en toen werd het voor de groep zwer ven. De Stichting Rampgemeente ontving echter na de ramp een be drag van de Lions-club te Mar seille en in overleg met de Lions- club te 's-Gravenhage, werd dit bedrag bestemd voor de bouw van een nieuw troephuis. Van mevr van Royen-v. d. Lek de Clercq kon een prachtig terreintje worden ge kocht. De bouw van een blokhut - naar ontwerp van ir. F. Dingemans - ging niet door, maar uiteindelijk werd het dan een troephuis naar tekening van de heer A. Gilijamse te Haamstede. De kosten bleken ook hiervoor niet toereikend, maar de helpende hand werd geboden door mevr. de Casembroot geb. baronesse v. d. Feltz, die een som gelds schonk, na de ramp ontvan gen uit België ten behoeve van het jeugdwerk. Op zeer hartelijke wij ze dankte Jhr. van Citters allen, die morele en materiële steun bij de totstandkoming verleenden, in zonderheid de heer P. van Wave ren voor diens stuwende kracht. Namens de Lions te Den Haag sprak notaris de Smit, die enkele siertegels aanbood. De districts- commissaresse mevr. du Croo-Vo- gelenzang, feliciteerde namens de zusterverenigingen en zegde een cadeautje toe. Namens de P.C. Zie- rikzee sprak dr. J. C. Röhner, die wees op het belang van een eigen troephuis. Namens de padvindsters Burgh-Haamstede voerde mevr. Friederichs-Landegent het woord, Spr. bood een gastenboek aan. In de heer P. Verbeek te Zierikzee vond de Rotary zijn woordvoerder, terwijl jhr. R. Roëll de gelukwen sen overbracht van de gemeente Haamstede, hopend dat de padvin derij mede door dit nieuwe troepenhuis zal mogen groeien en bloeien. Hopman van Waveren dankte allen voor de hartelijke woorden en de ontvangen geschen ken. Het was voor de „Kaninefa- ten" een onvergetelijke middag. Ingeconden mededeling Jaarvergadering C.A.V. Vrijdagavond werd in het „Huis van Nassau" de algemene jaarver gadering gehouden van de Coöpe ratieve Aankoopvereniging „Schou- wen-Duiveland" G.A. Bij de ver kiezing van bestuursleden werden de periodiek aftredende heren Joh. v. d. Bijl-Boot (Zonnemaire), K. A. van Langeraad (Kerkwerve), J. A. van Nieuwenhuijze (Nieuwerkerk), C. J. van Schelven (Brouwersha ven) en C. Dalebout (Duivendijke) met bijna algemene stemmen her kozen. De balans per 30 juni 1957 toont aan ontvangsten en uitgaven f 2.042.133,24, de reserves bedragen f 52.962,24. De verlies- en winst rekening over het boekjaar 1956- 1957 geeft een voordelig saldo van f 71,65. De afschrijvingen bedragen f 124.878,58. De rekening en ver antwoording alsmede het jaarver slag (zie hiervoor elders in dit num mer) werden onveranderd vastge steld. Wegens aftreden en niet meer herkiesbaar zijn van de heer A. v. d. Stolpe te Ellemeet als lid van de commissie van toezicht werd in deze commissie gekozen de heer M. A. Krabbe te Nieuwerkerk. DREISCHOR De collecte ten bate van de vereniging „Het Hogeland" heeft in deze gemeente f 23,70 opge bracht. HAAMSTEDE Vergadering afdeling C.N V. In het gereformeerd jeugdge bouw te Haamstede werd voor de leden van de Christelijke Vakbe weging in de Westhoek een praat avond gehouden. De districtsbe stuurder voor Zeeland van het C.N.V., de heer Beenhakker uit Middelburg, behandelde het onder werp „Bestuursvorm en taak van het C.N.V.". Spr. wees er op dat het C.N.V. is ontstaan uit het christe lijk werkliedenverbond ..Patrimo nium". Uit de plaatselijke organi saties ontstond via de landelijke beweging tenslotte het C.N.V. Er ontstond een vruchtbare discussie hoewel het aantal bezoekers zeker te klein was. Op volgende praatavonden zal worden behandeld „De werkgele genheid in Nederland en in het bij zonder op Schouwen-Duiveland" en „De bezitsvorming". Zaterdag 7 de cember wordt een Sinterklaasmid dag gehouden voor de kinderen der leden. De avond stond onder lei-, ding van de voorzitter de heer J. Bouwman. OOSTERLAND Gevonden voorwerpen Bij de postcommandant van de Rijkspolitie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: twee kin- derportemonnaies, een wollen das, een lederen handschoen, een lede ren kinderlaarsje, een wollen hand schoen en twee benzinedoppen. GETTYSBURG, 1-12. President Eisenhower is voornemens maan dag van zijn boerderij in Gettys burg in de staat Pennsylvanië, naar Washington terug te keren, waar hjj eventueel een kabinetszitting zal bewonen. Men meent dat hij voornemens is de komende NAVO-topconferentie te Parijs bij te wonen, tenzij hem dit door zijn voornaamste dokter, generaal-majoor Snyder, volstrekt verboden zou worden. Beslissend zal ten deze zijn hoe de president zal reageren op een hervatting van zijn ambtsbezig heden. HAAMSTEDE Prominente middenstandszaak werd aanmerkelijk uitgebreid Een prachtig, modern sieraad voor de gemeente „Dat dit prachtig, modern sie raad voor de gemeente, in groei en bloei moge toenemen in het voor deel van U zelf en in het belang van de gemeente". Met deze woor den opende de burgemeester van Haamstede, Jhr. R. J. H. Q. Röell, de geheel vernieuwde zaak van de heer M. J. Jonker. Bij de opening van dit moderne pand waren o.m. aanwezig burge meester Jhr. R. Röell en echtgenote, de wethouders M. den Boer en J. D. van Nieuwenhuize, de heer J. Schuit te 's-Gravenhage namens de Kon. Ned. Middenstandsbond, de heer L. J. Verton, namens de plaat selijke middenstand, de aannemer de heer Giljam en de uitvoerders de heren C. A. Prince, M. Soeters en J. C. van Strien, de heer M. den Boer namens het boekhoudbureau v. d. Vate-den Boer en verder fa milie, vrienden en zakenrelaties. In zijn toespraak herinnerde Jhr. Röell er aan, dat na de oorlog de heer Jonker niets over had dan een half uitgebrande winkel. Spr. volg de nadien met groot respect de re gelmatige uitbreidingen van de zaak, die dank zij het grote door zettingsvermogen van de eigenaar tot stand kwamen. Met de bouw van 't pand was de eigenaar net op tijd, aldus spr., want een jaar latei- zou Waterstaat deze bouw niet meer hebben toegestaan. Spr. zag gaarne dat bestaande zaken wor den gemoderniseerd - zodat zij tot concurreren in staat zijn - dan het zich vestigen van nieuwe midden standszaken. Na de heer J. Schelling - een za kenrelatie - sprak namens de K.N. M.B. de heer J .Schuit, die opmerk te dat voor de Westhoek hier een symbool van het zakenleven is op gericht. De heer M. Soeters, spre kende namens de aannemers, noem de de klantenkring de binding van het dorp, die hard nodig is, wil de middenstand het hoofd boven wa ter kunnen houden. In zijn dankwoord merkte de heer Jonker op dat het pand met een geweldige worsteling tot stand is gekomen. Hij hoopte dat het pu bliek de weg naar de nieuwe zaak zal weten te vinden en de vernieu wing en uitbreiding ook zal weten te waarderen. De aanwezigen maakten hierop een rondgang door de nieuwe zaak. De inrichting Wanneer men binnenkomt, valt het direct op dat de oude binnen muur is verdwenen, zodat nu één grote ruimte is verkregen. De wan den zijn geheel vernieuwd en nu met (licht gekleurd) zg. accoustisch board uitgevoerd. Opvallend is de moderne verlichting, de nieuwste TL-verlichting in roaster-ornamen- ten gecombineerd met enige op een bepaald artikel gerichte schijn werpers zorgen dat overal een over vloed van weldadig aandoend licht valt. Nieuw op dit gebied zijn ook de stalen opbergrekken, een soort van vitrines waarop een keur van artikelen overzichtelijk is opge steld. Dit gedeelte is nu speciaal bestemd voor de verkoon van ga lanterieën en speelgoederen, ter wijl de rokers ook hier terecht kunnen. Het grote achtergebouw is nu enkel voor meubels bestemd. De keus is nu ook veel groter en uitgebreider geworden, wat de ko pers ten goede komt. Al met al is dit 35 meter lange pand één van de grootste zaken van ons eiland ge worden. Sinterklaas in Kaas? Neen, lieve kinderen, hebt geen vrees; de Goede Sint 16 niet overgestapt op kaas. Pepernoten en suikergoed hebben niet afgedaan. Toch, het Is geen gek Idee op 5 december eens een stukje verrukkelijke, hartige hollandse kaas te presenteren. A propos, kent U het Kaasreceptenboekje? Vraag het aan Uw winkelier (25 ct.of schriftelijk (25 ct. postzegel bijsluiten) aan Het Nederlands Zulvelbureau. Cort van der Llndenstraat 7, Rijswijk, (Z.H.). PublA»H« v« K.l N.d. Zulvlbuf «1)53 Geen passagiers aan boord DJAKARTA, 2-12. - Het laatste KX.M.-toestei is maandagmorgen te kwart voor twaalf Java-tijd van Djakarta naar Amsterdam vertrok ken, zonder passagiers of vracht. De passagiers, waaronder Neder landers, Amerikanen, Indonesiërs, Engelsen en Portguezen, kregen, in opdracht van de procureur-gene raal, geen toestemming om aan boord te gaan, aldus deelde een woordvoerder van de K.L.M. mede. Tot de passagiers, die passage ge boekt hadden, behoorde de echtge note van de Portugese ambassadeur in Indonesië, mevrouw Potier, die zich bij haar echtgenoot zou voegen die op het ogenblik in Bangkok vertoeft. AGENDA Heden (maandag) Zierikzee: Concertzaal, 8 u., Djeng- his Kahn, de veroveraar (18 jaar); Concordia, 7 uur, Sint Nicolaas- feest voor bejaarden. Haamstede: hotel Bom, 7.30 uur, ledenvergadering landbouwver- eniging C. et C.; bioscoop hotel Bom, 8 uur, De stad der despe rado's (14 jaar); hotel Bom, 7 uur, IJsvereniging. Morgen (dinsdag) Burgh: Cafetaria Burgh, 7 uur, IJsvereniging. V/AT UQT Dl Verwachting tot dinsdagavond: Hetzelfde weer Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden; weinig wind; vannacht lichte vorst, morgen over dag temperatuur om het vriespunt. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 3 dec. 0.13 v.m. 12.31 n.m. BROUWERSHAVEN: 3 dec. 12.13 n.m. n.m. Doodtij: 1, 16 en 31 december. Springtij: 9 en 23 december. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-12. Tijdens het week einde is het hogedrukgebied, dat zich zaterdag boven Scandinavië bevond naar midden Duitsland ge trokken. Daarna bewoog het cen trum naar het noordwesten, zodat het zich nu met een barometer stand van 1034 mb. boven Neder land bevindt. De koude lucht, die om dit hogedrukgebied naar het zuiden is gestroomd, bereikte zon dagavond al de Afrikaanse kust. Tot in het zuiden van Italië kwam lichte vorst voor. Uit zuid Duits land en westelijk Oostenrijk werd 8 tot 10 graden vorst gemeld. In Nederland hadden de afgelopen nacht Soesterberg en De Bilt met min 7 graden de laagste tempera tuur. Een van Zweden komend front, dat wordt gevolgd door min der koude lucht veroorzaakte gis teren in noord Duitsland en in het noorden van Polen sneeuwval. Met dit front samenhangende wolken velden drijven nu over ons land. Doordat het centrum van het ho gedrukgebied zich nu boven Neder land bevindt, heeft geen verdere aanvoer van koude lucht plaats. Het temperatuurverloop wordt daarom geheel bepaald door de aanwezige bewolking. In het alge meen moet worden gerekend op aanhouden van lichte vorst in de nacht en ochtend en temperaturen om het vriespunt overdag. Kans voor het jeugdwerk Oud-Zierikzeese schonk huis voor totstandkoming De Ned. Hervormde Gemeente heeft er een fraai, centraal gelegen, ruim en modern jeugdgebouw bij gekregen, een aanwinst waarvan de waarde maar niet zo een twee drie is aan te geven. De totstandkoming van dit jeugdgebouw aan het Visslop is - vooral op het punt van de financiering - niet eenvoudig geweest en het was de voorzitter van het bestuur van het Jeugdgebouw Ds. Bezemer, die daar tijdens de officiële openingsplechtigheid vrü dagmiddag het een en ander over heeft verteld. De officiële opening werd verricht door mej. S. A. v. d. Berg te Drie bergen, voorheen jarenlang inwoonster van Zierikzee, die de Hervormde Gemeente goedweegs op weg heeft geholpen met de realisering van dit jeugdgebouw door de schenking van een huis, staande in de Nieuwe Boogerdstraat, dat met toestemming van de schenkster werd verkocht en waarvan de opbrengst in het jeugdgebouw werd „gestoken". Een blijde opwekkende middag vormde de omlijsting van het openings evenement, dat het begin vormt van een periode vol nieuwe kansen voor het hervormde jeugdwerk. Meer dan een bijkomstigheid vormt het feit dat het „Ds. P. F. v. d. Berg"-jeugdgebouw (het is genoemd naar wijlen de vader van mej. van den Berg), ook zal worden gebruikt als bejaardensociëteit. De Zierikzeese bejaarden zijn met de fraaie ruimte, die ter beschikking staat werkelijk uit de brand. De daad van de ingebruikstelling geschiedde door mej. v. d. Berg, die een glasplaat onthulde, waarop de naam „Ds. v. d. Berg-jeugdhuis" staat vermeld. Tevoren hield mej. v .d. Berg een bewogen toespraakje, waarin zij herinnerde aan de tijd te Zierikzee doorgebracht. Door de evalcuatie na de stormramp kwam hieraan een einde en geruime tijd heeft zij in twijfel gestaan of zij te Driebergen moest blijven of naar Zierikzee terugkeren. Zij koos - zij het met moeite - het eerste, daar zij een nieuwe taak ontdekte, waar aan zij zich gevoelde te moeten wijden. Citerend enkele uitspraken van wijlen haar vader, hoopte mej. v. d. Berg dat in het nieuwe jeugd gebouw een taal zal worden ge sproken die God verstaat. In zijn openingswoord had ds. Bezemer een groot aantal genodig-. den een welkom toegeroepen. We noemen van hen de leden van het Pastoriefonds „Couvee", mr. W. E. van Vloten en echtgenote, ds. J. P. van Roon, de wethouders Den Boei en Verheijen (burgemeester mr. Dijckmeester gaf later op de mid dag blijk van belangstelling), de heer J. Sinke, provinciaal secretaris C.J.M.V., dames-bestuursleden U. V.V., leden van de wijkkerkeraad en ds. en mevr. Y. J. Tiemersma namens de gereformeerde kerk. De totstandkoming Ds. Bezemer herinnerde er aan hoe de zaak met het jeugdgebouw, dat het Rampenfonds wilde schen ken, scheef is gelopen. De herv. ge meente dacht toen aan plannen tot het ombouwen van een huis aan de Grachtweg, maar ook dit bleek niet te willen lukken. Een heel nieuwe impuls aan de inrichting van een jeugdgebouw werd gegeven door de schenking van mej. v. d. Berg. Dit huis werd verkocht, het pastorie fonds „Couvee" deed ook een duit in het zakje en met een lening van f 20.000,was toen al het geld aan wezig om het gebouw de huidige vorm en inrichting te geven. De op> brengst van het huis werd speciaal besteed om de bovenverdieping te moderniseren, maar voor de bene denverdieping (een speelzaal is daarvan de belangrijkste ruimte), moest worden geleend. Voorop stond de gedachte dat de verenigingen een eigen gebouw moesten hebben, terwijl het geheel ook geschikt is voor verdere cul turele doeleinden. Zo zal de be jaardensociëteit er haar intrek ne men, alsmede de mandolineclub en de schaakvereniging. Spr. dankte de hoofdaannemers en de onder aannemers en prees de ontwerper de heer J. M. Padmos. Andere sprekers Namens de gemeente sprak wet houder A. M. den Boer, die wees op de noodzaak van een goed sa menspel tussen jeugd en ouders, waarmede ook het geestelijke leven is gebaat. Ds. J. P. van Roon her innerde aan het prettige contact met mej. v. d. Berg, waardoor voor het jeugdgebouw goede besluiten konden worden genomen. Ds. Tie mersma hoopte dat de liefde symp tomatisch zal mogen blijken te zijn voor dit nieuwe gebouw, terwijl de heer Sinke m.b.t. deze nieuwe aan winst de jeugd op het hart bond: „wees er zuinig op". Namens de aannemers dankte de heer L. van den Houten voor de op dracht en het prettig contact met de bouwcommissie. De heer A. Jon ker deed enkele grepen uit de ge schiedenis van de C.J.M.V., die al veel vroeger onderdak vond in het (toen met eigen krachten wat op gekalefaterde) gebouw in het Vis slop. De heer L. M. Steendam vlocht enkele onbegrijpelijke elementen in zijn toespraak, terwijl mevr. Lugt- v. Heioma namens de U.V.V. het bestuur feliciteerde, onder aanbie ding van een set badhanddoeken. Baron van Slingeland, neef van mej. v. d. Berg, stond stil bii de fi guur van wijlen ds. v. d. Berg en gaf een ontroerend geloofsgetuige nis. Als laatste sprekers noemen wij nog de heer L. Uijl en mevr. van Hoorn, die beiden hun felicitaties uitbrachten. Na de plechtigheid be zichtigden allen het nieuwe gebouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2