Mislukte aanslag op Soekarno Alle publikaties in Nederlandse taal in Indonesië verboden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Staking tegen Ned. bedrijven in Indonesië CHURCHILL 83 JAAR Benjamino Gigli overleden K.L.M. mag niet meer landen VOORZITTER VAN WESTEN DER C.A.V. NAM AFSCHEID Minister Luns verwacht nationalisatie van Nederlandse bezittingen MAANDAG 2 DECEMBER 1957 No. 18268 114e jaargang Z1ERIKZEESCHEM1EUWSB0DE ■i.IM rrrai——— ■IHIW ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Met ingang van vandaag Zes dagbladen en vele weekbladen gedwongen te sluiten DJAKARTA, 1-12. De Indonesische regering heeft zondag alle publi katies ln de Nederlandse taal verboden. Deze maatregel houdt in, dat zes in het Nederlands verschonende dagbladen in Indonesië en ver scheidene weekbladen gedwongen zullen worden te sluiten en dat de invoer en verkoop van vele periodieken, die in Holland verschijnen en in Indonesië veel worden gelezen, niet meer zal worden toegestaan. In een decreet, dat zondag is be kendgemaakt, heeft de minister van Voorlichting, Sudibjo, de voor zitter van het „bevrijdingscomité voor Irian", ook het vertonen van films met Nederlandse onderschrif ten verboden. Het verbod op Ne derlandse publikaties geldt voor onbepaalde tijd. Verklaring In een verklaring, die met het decreet werd gepubliceerd, zegt de Indonesische regering het nodig te achten stappen te nemen, om het Indonesische volk te beschermen tegen Nederlandse invloeden, die de nationale strijd zouden kunnen schaden. In de verklaring wordt gezegd, dat Nederland nog steeds voortgaat met provocerende stappen, die ge richt zijn op het aantasten van de eenheid van het Indonesische volk. De tekst van het decreet is als volgt: 1. Het is verboden dagbladen, tijdschriften of andere publikaties in het Nederlands uit te geven of te verspreiden, ook die, welke uit Ne derland afkomstig zijn. 2. Het is verboden films te ver tonen; waarbij de Nederlandse taal wordt gebruikt voor de onder schriften. 3. Dit decreet treedt met ingang van vandaag in werking. Er zijn in Indonesië vier dagbla den die Nederlands eigendom zijn. DJAKARTA, 1-12. De Indonesl- sche minister van Voorlichting, Su dibjo, tevens voorzitter van het „Bevrijdingscomité West Irian", heeft zondagavond een algemene staking tegen alle Nederlandse on dernemingen in Indonesië aange kondigd. In een radio-uitzending voor het hele land zei Sudibjo, dat het ka binet goedkeuring hechtte aan een plan van het comité tot staking. Alle arbeiders in honderd-pro cent-Nederlandse ondernemingen kregen de opdracht op 2 december 24 uur te staken. Sudibjo zei dat de actie op ordelijke wijze moet ver lopen. De order tot staken werd ge geven twee dagen nadat de V.N. de resolutie inzake hervatting der on derhandelingen over Nieuw Guinea verwierpen. De Britse oud-premier Sir Win ston Churchill vierde zaterdag op zijn buitenverblijf te Chart well zijn 83-ste verjaardag. De verjaarstaart werd vrijdagavond al bezorgd, een royale taart van zeven kilo, ver sierd met herfstbladeren en, in tegenstelling tot de 82 kaarsjes van vorig jaar, met een grote kaars. Veldmaarschalk burggraaf Mont gomery, die in de tweede wereld oorlog nauw met Churchill heeft samengewerkt, was de gast van de familie op deze belangrijke dag. Voor het diner kon men kijken naar een program van een uur, dat de BBC ter ere van de grote staats man uitzond en dat door veldmaar schalk Montgomery werd ingeleid. De jarige is in goede gezondheid. Hij ontving duizenden telegram men en boodschappen met geluk wensen, alsmede vele geschenken, waaronder sigaren. De Britse admiraliteit heeft be kendgemaakt, dat het 1100 ton me tende m.s. „Shackleton", waarmee de Britse bases in het zuidpoolge bied van levensmiddelen enz. wor den voorzien, bij de zuidelijke Or kaden op een ijsberg is gestoten en in gevaar verkeert. De redding boten worden gereed gemaakt om te worden gestreken. Het zijn de „Javabode" in Djakarta, de „Preangerbode" in Bandjung, het „Nieuw Soerabajaasch Handels blad" in Soerabaja en het „Nieuws blad" in Medan. Er zijn voorts twee kranten, die in het Nederlands ver schijnen doch Indonesisch eigen dom zijn: de „Nieuwsgier" in Dja karta en de „Vrije Pers" in Soera baja. 55.000 exemplaren De gezamenlijke oplaag van al deze bladen wordt geschat op 55.000 exemplaren. Tussen de 40 en 70 van de lezers van deze zes bladen zijn Indonesische staatsburgers. Onder de tijdschriften zijn ook religieuze periodieken, die door het verbod worden getroffen. Het grootste is „Katholiek Leven" met een oplaag van ongeveer 9.000 exemplaren. Invoer De invoer van dagbladen uit Ne derland beperkt zich tot luchtpost abonnementen voor Nederlandse zakenlieden. Nederlandse weekbla den worden ook vrij veel gelezen door Indonesiërs en Chinezen. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" geeft een speciale wekelijkse over zeese editie uit, die in Indonesië on geveer duizend abonné's heeft. Bijna alle Indonesische boekwin kels hebben een grote keuze aan Nederlandse boeken in voorraad. ROME, 30-11. Volgens een Itnll- aans persbureau Is de beroemde Italiaanse zanger Benjamino Gigli zaterdagochtend overleden. Hij was 67 jaar. In 1955 is Gigli opgehouden met zingen. Als jongste zoon van een schoenmaker begon hij zijn car rière in de schola cantorum van de Sixtijnse kapel als bariton. Op 24- jarige leeftijd werd hij tenor. De zanger leed al enige tijd aan een hartkwaal. Vrijdag kreeg hij broncho-pneumonie, waaraan hij is gestorven in zijn villa te Rome. Gigli is te Recannati in noord- Italië geboren op 20 maart 1890. Zijn eerste opera-successen vierde hij in 1917 in Spanje. Een Frans militair vliegtuig met negen inzittenden is vrijdag bij Tindouf (Marokko) neergestort. Er zijn geen overlevenden, li Een moeder van negen kinde ren, inwoonster van de Canadese plaats Sherbrooke, die met haar oudste zoon van dertien de kerk had bezocht, bevond bij thuis- komst dat haar huis door brand was verwoest en dat haar overige acht kinderen, van acht maanden tot twaalf jaar oud, allen in de vlammen waren omgekomen. DJAKARTA, 1-12. De Indonesi sche regering heeft zondagavond aan de K.L.M. medegedeeld, dat haar vliegtuigen zou worden ver boden na dinsdag 06.00 uur plaat selijke t(jd te Djakarta te landen. De algemeen vertegenwoordiger van de KLM., A. Duyf, vernam dit in een brief getekend door de minister van Verbindingen Sukar- dan, zo deelde een woordvoerder van de maatschappij aan de corres pondent van het A.N.P mede. De Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De ryke is niet gelukkiger J dan hij, die genoeg heeft. brief zei, dat de K.L.M.-vliegtuigen werd verboden te landen op het Kemajoran vliegveld bij Djakarta vanaf 3 december. Het laatste K. L.M.-toestel arriveerde hier zon dagavond en zal vandaag (maan dag) vertrekken. De K.L.M. onder hield een dienst van vijf maal per week van Djakarta op Amsterdam. Deze route bestond sinds 1930. Na jaren van coöperatief werken Levenswerk vond bekroning in silo-bouw Acht doden en vele gewondenij DJAKARTA, 30-11. In een za terdagavond uitgegeven bekendma king van het presidentiële paleis wordt medegedeeld, dat op presi dent Soekarno een mislukte aan slag is gepleegd. De aanslagplegers gebruikten handgranaten. De pre sident en zijn gezinsleden zijn on gedeerd. De aanslag is te 21.00 uur plaat selijke tijd gepleegd. Hij werd uit gevoerd toen de president zich in de openbare school in het centrum van Djakarta bevond, die doorzijn kinderen wordt bezocht. Soekarno bezocht de school tijdens een her denking van het driejarig bestaan ervan. De handgranaten werden naar de auto van de president geworpen, toen deze op het punt stond naar zijn paleis terug te keren. Het hoofd van de geneeskundige dienst van Djakarta deed via de radio een beroep op dokters om zich met spoed naar het Centrale ziekenhuis ter plaatse te begeven en de slachtoffers te behandelen. Vernomen wordt dat tenminste vier en wellicht meer handgranaten naar de presidentiële auto werden geworpen. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, maar aangenomen wordt dat er acht doden zijn en meer dan honderd gewonden, onder wie vele kinderen. Volgens ooggetuigen was de vloer van het klasselokaal van de school in Tjikini - een van de voornaam-' ste Djakartaanse wijken, waar de gewonden, in'afwachting van hun vervoer naar het Centrale zieken huis, waren neergelegd, doordrenkt van het bloed. De omgeving van de school is door veiligheidstroepen afgezet. Adenauer heeft griep De Westduitse kanselier, dr. Kon rad Adenauer, stelt het bezoek, dat hij deze week aan Londen zou brengen, uit omdat hij aan griep lijdt, zo heeft een regeringswoord voerder te Bonn bekend gemaakt. Het nieuws van de aanslag werd verscheidene malen door radio- Djakarta omgeroepen. Hiervoor werd een uitzending van gamelan- muziek telkens onderbroken. De meeste slachtoffers vielen on der schoolkinderen, die zich in de omgeving van de presidentiële auto bevonden, toen deze op het punt was weg te rijden. Gemeld wordt dat twee leden van het motorescorte van de politie, die voor de auto uit reden, als gevolg van de aanslag zijn gedood. De garantieprijs voor melk In de op 4 december a.s. in Den Haag te houden bestuursvergade ring van het Landbouwschap zal een voorstel van de hoofdafdeling veehouderij betreffende het melk- prijsgarantiebeleid 1957 worden behandeld. De hoofdafdeling meent dat een algemene garantieprijs dient te worden vastgesteld op ba sis van de gewogen gemiddelde kostprijs voor alle kostprijsgebie- den, exclusief Friesland I en Noord Holland I. Deze garantieprijs wordt dan 30 65 cent per kg, melk met een vetgehalte van 3.785 procent. De verrekenprijs voor in consumptie te brengen melk zal volgens de hoofdafdeling moeten worden be paald op basis van de afspraken, die hierover vorig jaar zijn ge maakt. Deze prijs zou dan op 32.90 cent komen. Schaatsend) in Veenoord EMMEN, 2-12. Gisteravond om 7 uur is te Veenoord nabij Nieuw- Amsterdam het grote sportpark reeds opengegaan voor het be oefenen van de schaatssport. De ronde sintelbaan, die een lengte heeft van 400 meter, is een spie gelgladde ijsbaan geworden. Vermoedelijk is dit de eerste ijs baan van het gehele noorden van ons land, waarop gisteren is ge reden. ONAFGEBROKEN STROOM VOERTUIGEN Enorme drukte over nieuwe brug bij Scliellingwoude AMSTERDAM, 1-12. Wie zondag per auto van de stad naar Amster dam-noord of omgekeerd moest en haast had, zal er goed aan hebben gedaan niet de nieuwe route over de brug bij Schellingwoude geko zen te hebben. Tussen negen uur 's morgens en zes uur 's avonds trok namelijk een vrijwel onafgebroken stroom voer tuigen over de nieuwe brug. In to taal werden in beide richtingen samen 13.000 automobielen geteld, waarvan het leeuwendeel in de middaguren. De verkeerspolitie van Amster dam had er op gerekend, dat velen van het fraaie uitzicht over het Buiten IJ zouden willen genieten en liet zeventig man - kader inbe grepen - extra dienst verrichten. De politie had diverse lussen inge steld om de drukte te kunnen op vangen. Maar ln de middaguren was zelfs de grootste lus van oost naar noord nog te klein, vooral ook omdat de automobilisten op de brug heel langzaam reden. Er vormde zich dan ook op een zeker ogenblik een kilometerslange file in oost. DJAKARTA 1 GESPANNEN DJAKARTA, 1-12. In DJa- karta is de toestand zondag rustig, maar gespannen ge weest. Volgens automobUisten zijn na de aanslag op presi dent Soekarno op de grote we gen op verschUlende punten van en naar Djakarta ver sperringen aangebracht, waar voorbijgangers aan een nauw keurig onderzoek worden on derworpen. Onder de ruim honderd ge wonden als gevolg van de aan slag zijn 46 kinderen, onder wie een baby van een jaar oud. Drie personen, die in een zie kenhuis zijn opgenomen, be horen tot de huishoudelijke staf of de lijfwacht van presi dent Soekarno. De vier handgranaten zijn geworpen toen honderden kin deren bij Soekarno waren sa mengestroomd, voordat hij in zijn auto stapte om naar het paleis terug te keren. ,Ik heb alleen maar mijn plicht gedaan en jullie steken mij te veel naar boven. Zonder het bestuur en de leden had ik er niets van terecht gebracht. Ik zal de C.A.V. nimmer j vergeten". Deze woorden waren kenmer kend voor de man, die ze sprak: de heer C. J. van Westen, thans oud voorzitter van de C.A.V., die door een vijftal sprekers geroemd werd om zijn karaktervastheid en die het bedrijf in de afgelopen kwart-eeuw heeft gestuwd naar zijn huidige status: het grootste In het werkge bied en het modernste in de pro vincie. De bekende „C. J." wilde echter niets weten van al die loffelijke woorden: „ik heb niets dan mijn plicht gedaan" zei hij nogmaals. Na met al zijn overtuiging de C. A.V. gediend te hebben vond de heer van Westen nu het moment aangebroken om zijn belangrijke plaats af te staan aan een jongere figuur. De agenda vermeldde het afscheid met een enkele regel: ver kiezing bestuurslid wegens perio dieke aftreding van de heer C. J. van WestenEn vrijdagavond koos de algemene vergadering die in het „Huis van Nassau" werd ge houden een nieuwe „C. J", de zoon van de heer van Westen, C. J. van Westen junior. Wat er tot stand kwam Wat er tot stand kwam onder de energieke leiding van de oud-voor zitter? De heer J. Deïst gaf ant woord op die vraag en releveerde de belangrijkste feiten en jaartal len: gekozen tot voorzitter op 27 mei 1938; vanaf de oprichting bestuurslid; uitbreiding van het kantoor in 1939; aankoop scho- ningsinstallatie in 1943; 1946: aan koop grond Zelke; 1947: aanschaf graandroger; 1951: bouw mest- stoffenloods en benoeming van de heer van Westen in het Zeeuw se gew. bestuur; in 1953 aanschaf tweede graandroger en in 1954 de grote trots van de Aankoopvereni ging: de bouw van de silo. De oud-voorzitter presideerde 87 van de 89 gehouden bestuursver gaderingen en 26 van de 26 alge mene vergaderingen. Ere-voorzitter De vergadering benoemde de heer van Westen tot ere-voorzitter en koos vervolgens met praktisch al gemene stemmen zijn zoon als op volger in het bestuur. Donderdag wordt een nieuwe voorzitter ge kozen. De heer J. J. Hanse, directeur der C.A.V., huldigde zijn chef als een persoon van formaat die uit blinkt door een eenvoudige en op rechte manier van doen. Namens het gehele personeel dankte hij hem voor de goede samenwerking in al die jaren. Als oudste lid sprak de heer J.- v. d. Stolpe die herinnerde aan ondervonden vriendschap en steun. De heer G. H. Morsink van het Centraal Bureau sprak namens de directie en vond het spijtig dat „de grote man van het zuid-westelijk klei-gebied" nu heen gaat. De heer A. M. Geluk roemde de eenvoud, eerlijkheid en vastberadenheid van de ere-voorzitter en wenste hem een lange levensmiddag en -avond toe namens de aangesloten land- bouwverenigingen. „Denk er om" De heer van Westen wilde alvo rens de voorzittershamer definitief uit handen te geven nog een ding in het midden brengen: „denk er om", zo zei hij, „we zijn er nog niet". En hij bracht met klem onder de aandacht van de leden de noodza kelijkheid van een gladiolendroge- rij die vele vruchten zal kunnen afwerpen. Inderdaad, ook in zijn laatste woorden toonde de heer C. J. van Westen zich een grote verbreider van de coöperatieve gedachte. NA VERWERPING DER RESOLUTIE Den Haag wil graag tot besprekingen komen De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft vrijdag avond geweigerd zich te mengen in het geschil tussen Nederland en Indonesië over Nederlands-Nieuw- Guinea. Een resolutie, die dinsdag j.l. in de politieke commissie werd aanvaard met 42 tegen 28 stemmen en II onthoudingen, kon in de as semblee de voorgeschreven twee derde meerderheid niet behalen. De uitslag van de stemming was 41 stemmen tegen 29 met 11 onthou dingen. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft vanavond verklaard, dat nationalisatie van de Neder landse investeringen in Indonesië ter waarde van 1350 miljoen dollar „niet uitgesloten kan worden ge acht". In een commentaar op de uitslag van de stemming in de algemene vergadering van de V.N. over de kwestie-Nieuw-Guinea zei hij in een gesprek met journalisten, dat do stemming „hot wot gemakkelij ker voor beide landen heeft ge maakt om weer bij elkaar te ko men". „De Nederlandse regering zou gaarne besprekingen van enige aard voeren", zei hij. Voordat deze zouden beginnen zou het beter zijn, indien de leiders van de weder zijdse ministeries van buitenlandse zaken elkaar zouden ontmoeten om tenminste een begin van gemeen schappelijke benadering te vinden", voegde mr. Luns hier aan toe. Arbeider door draaiende as gegrepen Zaterdagmiddag is de 57-jarige transportarbeider K. Hamelink tij dens werkzaamheden in de silo van de cokesfabriek te Sluiskil door een draaiende as gegrepen en vrijwel op slag gedood. Het slacht offer was gehuwd en vader van drie kinderen. Verliezen Zeeuwse veerdiensten VLISSINGEN, 1-12. De Provtn- ciale stoombootdiensten in Zeeland hebben over 1956 een tekort opge leverd van f 3.186.919,41, waarin is inbegrepen een exploitatieverlies van f 396.130,41 voor de veerdien sten welke geheel voor rekening van de provincie Zeeland komen. Het nadelig saldo van de ver scheidene veerdiensten bedraagt respectievelijk: Vlissingen-Bres- kens f 1.097.302,Terneuzen-IIoe- dekenskerke f 320.427,50; Kruinin- gcn-Perkpolder f 1.373.059,50; Zie- rikzee-Katseveer f 310.594,Kort- gene-Wolfaartsdijk f 66.721,en Veere-Kamperland f 18.815,41. De schepen, aanleginrichtingen en gebouwen hadden op 31 decem ber 1956 een boekwaarde van f 7.973.075,13.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1