Tip plastic tochtgordijn VELE KAMERLEDEN TWIJFELEN AAN RECHT- VAARDIGE LASTENVERDELING KLAVER VIER Gevaarlijk experiment Deurloo's woninginrichting STAD EN PROVINCIE het gezonde gebaar: HART ZTERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag e december 1957 n». 19271 De nieuwe belastingvoorstellen Met cijfers gemotiveerd oordeel gevraagd DE VORST VAN SUPRANIA 's-GRAVENHAGE, 5-12. Versche- nen Is het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsont werp tot tijdelijke verlenging van de schorsing van de investeringsaf trek en tijdelijke verlenging van de vervroegde afschrijving; tijdelijke verhoging van omzetbelasting voor enige goederen en tijdelijke verho ging van de vermogensbelasting. Aan dit voorlopig verslag wordt het volgende ontleend: Vele leden zegden aan de rege ring hun volledige steun toe om ook langs deze weg van belasting verhoging 's lands financiële toe stand gezond te maken. Of de keuze van de middelen om tot het gestelde doel te komen uit een oogpunt van rechtvaardige las tenverdeling wel de meest geluk kige is, meenden zij te moeten be twijfelen. In haar streven „naar een evenwichtige spreiding van de ho gere lasten" lijkt de regering, wat de personele verdeling van de druk betreft, minder goed geslaagd. Deze leden gaven uiting aan hun over tuiging, dat de bevolkingsgroepen met hogere inkomens relatief in veel mindere mate worden getrof fen door de maatregelen tot beste dingsbeperking dan de gezinnen met kleine inkomens. Het principe van het belasten naar draagkracht is sinds een jaar danig in het ge drang gekomen. Door b.v. een ver hoging van de tarieven voor de ho gere inkomens en het heffen van hogere successierechten zou onge twijfeld een meer rechtvaardige lastenverdeling zijn verkregen. De verdeling van de lasten- toeneming Vele leden meenden dit in twij fel te moeten trekken. In ieder ge val zouden zij het op prijs stellen van de regering een met cijfers ge motiveerd oordeel over de perso nele verdeling van de lastentoene- ming in verband met de beste dingsbeperking te mogen ontvan gen, b.v. door vergelijking van ge zinnen met respectievelijk f 4.000, en f 12.000,inkomen. Ook de ver deling van de fiscale lasten in di recte en indirecte wijst naar de me ning van de hierbedoelde leden in een andere richting dan de eerder aan het woord zijnde leden voor staan. Deze waren met de regering overtuigd, dat naar een slagvaardi ger fiscaal beleid moet worden ge streefd, omdat de periode, die ge meenlijk ligt tussen het tijdstip van aankondiging van bepaalde maatregelen en de uitvoering daar van, veel te lang is. Vele andere leden hadden met grote bezorgdheid kennis genomen van de uiteenzetting van de minis ter, in het bijzonder met betrekking tot de maatregelen, welke beogen de bestedingsbeperking nog verder te versterken. Zij meenden, dat met dit omvangrijke complex van reeds genomen en thans voorgestelde maatregelen, de toekomstige wel vaart aan risico's wordt blootge steld, waarvan men zich in alle ernst moet afvragen of ze wel aan vaardbaar zijn. De rijksbegroting - zo vervolg den deze leden - geeft voor de ge wone dienst en het Landbouw- Egalisatiefonds tezamen een voor delig saldo van enige honderden miljoenen. Dit belangrijke bedrag aan gewone middelen is dus be schikbaar voor dekking van een deel van het nadelig saldo van de buitengewone dienst. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Uitzending elke zaterdagavond 9.45 uur, over Hilversum II (298 m,). Schrijf In elk dor tien vak|es een 1 of 2 of 3. Optellen. Plak dit formulier op ge frankeerde briefkaart met 50 cent extra porto op adreszijde. Inzenden aam Klaver Vier, Hilversum. Eén oplossing per kaart. Wekell|k* prl|zen tot een in nnn totale waarde v. minstens IU.UUU.- AU Radio-actie in samenwerking met en ten bate van St. „Prins Bernhardfonds",St. „Het Nederl. Blindenwezen", Ned. Ver. Sociale Zorg voor Minder-Validen „AVO" en St. „Ned. Org. voor Intern. Bijstand". Goed gekeurd bij besl. v.d. Min. v. Justitie d.d. 27-8-1957 no. 10261257. ornsai« IfelllllllllllllQ I1EXEM Tl UVCNBU6IM De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Sydney Smith, heeft gezegd het te betreuren dat steeds wanneer van Russische zij de besprekingen op hoog vlak tus sen de grote mogendheden worden voorgesteld, „niet nader aangedui- de officiële woordvoerders te Was hington" die voorstellen direct van de hand wijzen. Hij zei dit in ant woord op vragen in een parle mentscommissie. In de nacht van woensdag op donderdag is een zware vacht sneeuw op New York gevallen, er ligt nu een laag van 15 cm. WIJ OUDERS „Ik heb boven op zolder de ha mer laten liggen, die ik nu net no dig heb. Haal jij die even voor me, Pim?" De blik van de jongen vliegt naar moeder. Er ligt iets radeloos in zijn ogen: een bede om hulp. Vader ziet het ook. „Nog altijd bang in donker?" hoont hij. „Dat is waar ook, er is geen licht op zolder. Dan neem ie je ogen maar in de hand hoor. Die hamer vind je toch wel". Langzaam schuift Pim zijn stoel achteruit en loopt schoorvoetend de kamer door. Bij de deur draait hij zich met een laatste smekende blik nog eens naar moeder om. Maar wat kan ze doen? Ze kan va der toch niet openlijk afvallen. Als het kind de deur uit is, vraagt ze zacht verwijtend: „Waarom doe je dat nou? Je weet, dat hij als de dood is in het donker. Plaag hem er dan niet mee". Er uit krijgen? Fel antwoordt vader: „Daaróm juist. Een zoon van mij bang in het donker! Dat krijg ik er uit, dat be loof ik je! Ik heb die hamer hele maal niet op zolder laten liggen en ik heb hem niet nodig ook, maar hij moet zijn lafheid leren over winnen!" „Hij is toch nog maar zo klein Later gaat het vanzelf over", pleit moeder verdrietig. „Zes jaar is groot genoeg, om moed te hebben. Ik was ook niet bang in donker toen ik zes was en anders had mijn vader het er wel uit geranseld". De angst Zo zacht en traag als Pim de trap is opgelopen, zo daverend snel ho ren ze hem naar beneden komen stormen. Het lijkt of de duivel hem op de hielen zit en hij zijn eigen voeten niet kan bijhouden Buiten adem met doodsbleek gezicht en zweetpareltjes op zijn voorhoofd rolt hij de kamer binnen. „En heb je de boeman gezien?" plaagt vader. „Dede hamerwas er niet", stamelt Pim. „O nee? Nou, dan heb ik hem zeker ergens anders neergelegd" Er gaat een rilling door het kin derlichaam. Daarvoor moest hij dus naar boven, door die hel van angst en ellende, terwijl vader de hamer ergens anders had neerge legd. „Mam, mag ik naar bed, ik ben zo misselijk", fluistert hij. Hij haalt nog net de w.c. waar hij gaat staan overgeven. En de gevolgen? Moeder brengt hem naar bed. Ze blijft nog wat op de rand van zijn bed zitten en praat rustig en kal merend met hem over allerlei pret tige dingen, die ze morgen gaat doen Maar het kind laat zich niet afleiden; ze ziet, dat er nog altijd kleine rillingen door hem heen gaan. Als ze eindelijk weggaat, vraagt hij angstig of het licht op de gang aan mag blijven. Die hele nacht slaapt Pim onrus tig. Een paar maal wordt hij gil lend wakker, zodat moeder uit bed moet, om hem te laten drinken. En dan eindelijk weet ze vader de be lofte te ontrukken, dat hij met Pim niet meer zal experimenteren. Ja, het zijn gevaarlijke experi menten. Het heeft geen zin, een kind met geweld te willen dwingen zijn angst te onderdrukken en „heldendaden" te presteren. De kans, dat zich daaruit, ook op la tere leeftijd, allerlei angstcom plexen gaan ontwikkelen, is zeker niet denkbeeldig. MARCELLE. (Nadruk verboden). óo. jJe neger, die het huis, waar Agua en de 2ijnen verborgen zitten, rakelings passeert, is de eerste van een lange rij. Vol ont zetting staart Agua vanuit zijn schuilhoek naar de droeve optocht, die onder het raam aan hen voorbijtrekt. In trage, wiegende gang sjokken tientallen kamelen door de straat. De met speren en schild bewapende negers op hun ruggen schreeuwen en joelen en heffen dreigend hun stokken boven de hoofden van hun ongelukkige ge vangenen Eindelijk, als de laatste kamelen in de avondschemering ver dwenen zijn, wendt Agua, rood van woede, zich tot de mannen. We staan hier machteloos", zegt hij hees. „Terug naar de sloep". Ingezonden mededeling Last van trek of tocht! Hangt een achter uw overgordijn! 80 cent per m2 Inlichtingen: Zierikzee Telefoon 2946 Beeldende kunstenaars in nood De beroepsvereniging van beel dende kunstenaars, aangesloten bij de federatie, heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal, in verband met de be handeling van de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschap pen voor 1958. Dit adres is mede ondertekend door 745 beeldende kunstenaars. In dit adres geven de kunstenaars blijk van grote verontrusting over de verlaging van het rijkssubsidie voor aankopen en opdrachten, dat van f 245.000 in 1957 op f 150.000 in 1958 wordt gebracht. Zij wijzen er op dat deze verlaging plaats vindt op een ogenblik dat de omzet aan opdrachten krachtens de per centageregeling door de bouwstop tot een minimum is gedaald. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEVENTER De 25-jarige mej. J. M. Scholtens, coupeuse uit Apel doorn is, terwijl zij met haar zus ter in Deventer inkopen deed voor het Sint Nicolaasfeest, aangereden door een door de brandwacht R. bestuurde nevelspuit van de De venter brandweer en om het leven gekomen. AMSTERDAM. Marianne Sar- stadt, een pittig 15-jarig Amster dams meisje met grote donkere ogen en een paardestaart, is door talentzoeker Owen McLean aange wezen als één der kandida'atjes voor het vervullen van de hoofdrol in de Anne Frank-film waarvoor de opnamen in februari van het ko mende jaar in de studio's van Twentieth Century Fox zullen be ginnen. 's-GRAVENHAGE. Op de Nieuwe Waterweg tussen Maassluis en Vlaardingen is het 5595 brt. meten de Turkse schin „Tanar" en de Ne derlandse onderzeeër „Zwaardvis" met elkaar in aanvaring gekomen. 's-GRAVENHAGE. Naar verno men wordt kan worden verwacht dat de regering de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, dr. S L. Mansholt, zal voordragen als candidaat voor het lidmaatschap van de Europese commissie van de Europese Ge meenschap. Deze commissie zal het leidende uitvoerende orgaan van de nieuwe Europese gemeenschap worden, waarin elk der zes deel nemende landen een zetel zal heb ben. RIDDERKERK. De 28-jarige boorarbeider H. Grave uit Coevor- den is op het dijkje te Bolnes met zijn bromfiets onder een tankwa gen van de Nederlandse Aardolie Maatschappij gekomen en veron gelukt H. wilde de voor hem rij dende tankwagen inhalen en slipte met zijn bromfiets in de grasberm, toen hij ongeveer ter hoogte van de achterwielen was. Hij schoot onder de wielen en werd vrijwel onmiddellijk gedood. ZIERIKZEE Sint Nicolaasfeest Coöperatieve Vrouwenbond Deze week organiseerde de Co- operatieve Vrouwenbond een Sint- Nicolaasfeestje voor haar leden De presidente, mevr. Broekema- Snijders mocht verschillende nieu we leden welkom heten. Daarna hield de presidente een inleiding over de coöperatie. Na dit praatje werden de dames getracteerd op chocolademelk met koek. Geheel onverwacht kwam Sint Nicolaas, vergezeld van twee van zijn knech ten de feestzaal binnen. Verschil lende dames werden bij Sint op het matje geroepen. Al naar gelang werden zij geprezen of kregen een vermaning te incasseren. Onder tussen gingen de knechts rond met versnaperingen en begon de Sint met het uitdelen van de geschen ken. Voor elk lid was er een ge schenk met een daarbij passend gedicht, dat werd voorgelezen. Sint Nicolaas werd tenslotte uitge leide gedaan met een toepasselijk lied door alle dames dapper mee gezongen. Medegedeeld werd nog dat de volgende bijeenkomst 7 januari zal zijn. Vergadering gemeenteraad In een schrijven aan de raad stel len b. en w. - met het oog op de raadsvergadering op dinsdag 10 december as. - voor de heer J. J. Stols te herbenoemen tot regent van het Burger Weeshuis. Een an der voorstel heeft betrekking op de gemeenschappelijke regeling werk plaats voor gehandicapte person :n. Bij deze regeling zal een rechtsper soonlijkheid bezittend lichaam in gesteld v/orden en een algemeen bestuur worden gekozen uit de be sturen der deelnemende gemeen ten. Uit het algemeen bestuur zal een dagelijks bestuur worden ge kozen, bestaande uit maximaal vijf Ingezonden mededeling (t\ono Uee\°"v 85 leden. Een aantal adviserende le den kunnen hieraan worden toe gevoegd. De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten zond bericht genegen te zijn de gemeente Zierikzee te helpen met een verhoging van het rekening-courant krediet tot één miljoen gulden. BROUWERSHAVEN Sint vergat de bejaarden niet Het Comité ontspanning bejaar den te Brouwershaven heeft aan de bejaarden een onvergetelijke feest middag bezorgd in het Ned. Herv. Jeugdgebouw. Mevr. van Leeuwen verwelkomde de vele aanwezigen. Na het gebruik van een kopje thee werd een spel opgevoerd genaamd „De slaapstoel", dat met veel verve ten tonele werd gebracht. De ko mische voorvallen deden de bejaar den schateren van plezier Het hoogtepunt vormde de binnen komst van Sinterklaas met zwarte Piet, die de aanwezigen toesprak. Tevens moesten diverse personen bij hem komen om een waarderend en zelfs ook een vermanend woord in ontvangst te nemen. De oudere garde bleek de Sint Nicolaasliedjes nog niet te hebben vergeten want er werd uit volle borst gezongen. Tot slot van de middag werd een woord van dank gesproken door mevr. Jonker-de Moor aan alle medewerkenden en in het bijzonder aan de Sint die niet alleen de jeugd maar ook de ouden graag met een bezoek vereert. BRUINISSE November was droge maand November was in dit gedeelte van ons land een droge maand, ze maakte in zekere zin goed, wat door haar voorganers met name Sep tember, bedorven was Een gevolg was, dat de landbouwwerkzaam- heden, het rooien van de bieten en het ploegen en verder klaar maken van het land, onder gunstige om standigheden kon plaats hebben. Er viel op „Scheldemonden" te Brui- nisse volgens de regenmeter van het K.N.M.I 33 mm. regen, terwijl het normale voor november 70 mm. is. Evenmin werden er vorstdagen genoteerd, terwijl toch 7 dagen vorst.in november alweer tot het normale behoort. FEUILLETON Het overwint OORSPRONKELIJKE ROMAN door Dick Rebel No 28 „En nu nog even naar vader en moeder". Irn gaf Maria een arm. Zijn ouders zaten nog bij de tafel met kelkjes. Daartussen stond het aangesneden gebad, waarnaast een omgevallen bloemenvaasje lag. Met kleuren op haar wangen kwam Maria binnen. „Ga zitten kind", zei mevrouw Bloezer, „ik heb je nog wat te ver tellen Irn heeft vanavond gezegd dat ik je het liefst nooit gezien had, en daar doe ik geen woord van af. Maar sinds vanavond heb ik ande re opvattingen gekregen. Wij be horen wel niet tot de schatrijke klasse, maar toch wel bij de men sen, die een weelderig leven ge wend zijn. Ik voel mij daarom echter heus niet meer dan een ge wone arbeider, al denkt Irn dat misschien, maar ik voel mij wel een ander, doordat ik een geheel ander leven gewend ben. Wat men sen uit de arbeidersstand gewoon vinden, vind ik dikwijls raar. Daar wil ik niet mee zeggen, dat wat ik doe goed is en wat zij doen ver keerd is. Maar ik voel het wel aan alsalsja, hoe zal ik je dat zeggen, als iets wat ik in ieder ge val niet mooi vind. Hun taal is meestal ruwer. Zij zijn niet zo goed ontwikkeld Ik zou het met Irns woorden kunnen zeggen: wij verschillen enige graden. Irn mag dan zeggen, dat die paar graden niet van belang zijn, ik vind het toch een belemmering om met el kaar goed om te kunnen gaan. Om goed met elkaar om te kunnen gaan, moet je dezelfde taal spre ken env dezelfde manieren hebben, anders wen je niet aan elkaar en blijft er iets, dat een goede ver standhouding altijd weer in de weg zal staan. Dat klinkt nu misschien nog vreemd en uit de hoogte voor je, als je een paar jaar in onze kringen vertoefd hebt, zul je be merken, dat ik gelijk had toen ik je dit zei". Mevrouw Bloezer glim lachte en vervolgde: „Jij hebt je echter weten aan te passen. Je bent niet dommer dan ik. Je bent ook niet als de meeste meisjes van jouw soort Je bent iemand met wie ik zal kunnen opschieten, omdat wij elkaar zullen begrijpen, door dat er geen te grote verschillen zijn. Dat kon ik echter ook niet vooruit weten, maar nu ik het weet, zie ik je graag terug". Mevrouw Bloezer zweeg. Maria lachte slechts. Zij zou op dit ogen blik niet geweten hebben, wat zij zeggen moest. Als een vernedering voelde zij het niet. Wat haar ge zegd was, had zij van haar vader ook kunnen horen. Die zou er ech ter aan toegevoegd hebben, dat die paar graden verschil nog beston den. Het was nuchter gezien en ge zegd Er waren verschillen en af standen tussen de mensen, ook al waren zij in wezen hetzelfde. Een niet-ontwikkeld meisje kon beter met een dito man gaan dan met een geleerde. Er was ook verschil van stand, niet zo zeer omdat de een meer geld had dan de ander, maar wel omdat een rijk mens door zijn geld een geheel ander leven ge wend was dan een arm mens. Dat zij een uitzondering was, gaf haar nog niet het recht om te menen, dat het aanbevelenswaardig was niet op stand en. ontwikkeling te letten. Mijnheer Bloezer verbrak de stil te: „Zo, Maria, nu weet je alles van mijn vrouw en van mij ook, want zo denk ik er ook over. Zij heeft je wel niet verteld, dat er van haar kant een beetje valse schaamte bij kwam, maar dat ver tel ik je nu". „Maar man! Mijnheer Bloezer deed alsof hij niets hoorde en ging door: „Erg is dat wel niet, want wij hebben er allemaal wel eens last van!" Irn schaterlachte en zei: „Kom Maria, wij gaan, zij houden ons an ders aan de praat en zo vroeg is het niet meer". „Ja!" zei Maria, die toch blij was, dat er een eind aan dit ge sprek kwam. Het afscheid was hartelijk, zodat Maria, toen zij met Irn op weg naar huis was, op een prettige avond kon terugzien. Het was een mooie oktobernacht. Hoewel de lucht onbewolkt was en de sterren fel schitterden, vroor het niet. Integendeel, het was zacht, In „De Schuit" brandde nog licht, toen zij daar stilhielden. Va der was nog op, wist Maria. Die ging nooit naar bed als zij nog niet thuis was. Zij stonden onder een der kastanjes, welker bruingele bladeren nu zwart zagen. Maria voelde de wijn niet meer. Zij liet toe, dat Irn haar vaster tegen zich aandrukte. Zij nestelde zich tegen hem aan. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5