TONEEL EN FILM „Botsende jeugd" behandelt paedagogiseh vraagstuk „MOBY DICK" - ruige mannenfilm De belangrijkste film die tijdens het weekeinde op Schouwen-Dui- veland gaat, is zonder twijfel „Bot sende jeugd" („Rebel without a cause"), met o.m. James Dean, de ster rond wie - na zijn overlijden - in Amerika een soort cultus is ont staan, en Natalie Wood. „Botsende jeugd" draait in hotel- Bom te Haamstede. In de film wordt op indringende wijze het conflict geschetst tussen Jim en zijn ouders. Jim komt in aanraking met de politie en dan heeft hij eindelijk gelegenheid te zeggen hoe hij voort durend lijdt onder de slechte ver houdingen thuis. Op school gaat het ook niet erg met Jim, want hij komt in contact met een jeugd bende en hoewel hij deed wat hij feitelijk niet wilde, komt het con flict in zijn ziel tot een ernstige cri sis. Bewogen is de strijd die hij voeren moet en dramatisch de ver wikkelingen die nadien in zijn le ven volgen, maar uiteindelijk komt het tot beter begrip bij zijn ouders en vindt hij steun bij een meisje, in wie hij in het ontredderende mi lieu een gelijkgestemde ziel vond. Spelend in het milieu van wal- Du oeeict van totale vernietiging was te zien in de Londense voorstad Lewisham, waar woensdagavond een stoomtrein op een Diesel-elektrische trein reed. Meer dan zestig passagiers werden gedood en ruim honderdvijftig werden zwaar gewond. Van de wagons bleef niet veel meer over dan wat kleine wrak stukken, waartussen de reddingsploegen zich een moeilijke weg moesten banen om de ongelukkige reizigers te bevrijden. RENESSE Bezoek van Sint Nicolaas Op uitnodiging van de Culturele Vereniging hebben St. Nicolaas en zwarte Piet een bezoek gebracht aan het Dorpshuis, waar de zaal tot de laatste plaats was bezet door kinderen met hun ouders. De komst van de goed heiligman werd inge leid met vrolijke liedjes. De Sint sprak zijn tevredenheid uit over het gedrag van de kinderen die bij hem op het podium werden ge bracht door zijn zwarte knecht. De grijze bisschop genoot evenals de kinderen van een viertal leuke kin derfilms. Na afloop had hij voor elk een attractie. Woensdag bezocht Sint Nicolaas de kleuterschool waar ieder kind een presentje, in ontvangst mocht nemen. BRUINISSE 5-decemberfeest op Kleuter school Sint Nicolaas en zwarte Piet brachten ook dit jaar weer hun traditionele bezoek aan de kleuter school, waar ze de kinderen blij maakten met hun presentjes en ook de onderwijzeressen niet ver gaten. Van de kleuterschool ging het naar de ouden van dagen, die in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw bijeen waren en waar eveneens voor ieder een pakje met gelijke inhoud aanwezig was. Zowel bij de jongeren als bij de ouderen was de grijze bisschop met zijn zwarte knecht een gewaardeer de gast en verhoogde zijn komst de gezelligheid. Nieuwe weg in polder Bruinisse De verzwaring van de zeedijk in het uiterste noorden van de pol der Bruinisse had tot gevolg, dat de langs de weg lopende dijk van af de dijkpalen 0 tot 9 onder de dijk kwam te liggen, zodat er een nieuwe weg moest worden aange legd. Deze werd heel wat breder gemaak't dan de oude en zij kwam bij Stelleboersweel, dwars door deze weel te lonen, die nu gedeel telij is verdwenen. Van een deklaag voorzien van een bijzondere samenstelling, is het een prachtige weg geworden, waar van het alleen maar jammer is, dat hij niet wat dichter bij het dorp ligt, opdat meerderen van de gave oppervlakte van het wegdek zou den kunnen profiteren. Sint bezocht deze week ook de zieken in het Zweedse Rode Kruis- zikenhuis. De goedheilig man werd ontvangen door de plaatsvervan gend directeur-geneesheer dr. Wolfius. Op de foto verder de directrice zuster v. d. Weg en de chirurg dr. J. H. Motmans. Sint en.zijn Pieten temidden van een vrolijke kinder- zn zusterschaar (Eigen foto's) Paard kreeg attaque Een paard van de Oosterlandse veehandelaar S. Voorbeijtel, in ge bruik bij een landbouwersfamilie uit Bruinisse, kreeg in de Lange weg aldaar een attaque, waardoor het dier naar een noodslachtinrich- ting moest worden vervoerd. Activiteiten van Zevibel Zevibel, de organisatie die de Zeeuwse visserij samenbundelt, zal trachten de standpunten van de Commissie van Dertien, de com missie die na een jarenlange strijd voor het behoud van de Zeeuwsche Scheldierencultures enige weken geleden haar berucht geworden „ommezwaai" maakte en de groe pen van oesters en mosselkwekers, die het met deze ommezwaai niet eens waren, nader tot elkaar te brengen. Een nutteloze strijd, onder voor- en tegenstanders, over de vraag wie het gelijk aan zijn zijde heeft kan alleen maar schadelijk zijn voor beide partijen. Sedert enkele weken wordt van Bruinisse uit ook door een aan tal werknemers in de Rotterdamse haven gewerkt. Een dagelijkse pen deldienst haalt en brengt de men sen van en naar Anna Jacobapolder Het geschil tussen Jordanië en Israël NEW YORK, 5-12. De secretaris generaal van de V.N., Dag Ham- marskjoeld, heeft besloten een spe ciale persoonlijke vertegenwoordi ger aan te wijzen voor het voeren van onderhandelingen met Israël en Jordanië inzake de uitvoering van de overeenkomst over de berg Scopus, aldus is donderdag van de zijde van de V.N. meegedeeld. De naam van de speciale vertegen woordiger is echter nog niet be kendgemaakt. De Jordaanse minister van bui tenlandse zaken, Samir Rifai, heeft in Amman bekendgemaakt dat Jor danië een klacht zal indienen bij de Veiligheidsraad over Israëlische versterkingen in het gebied van de berg Scopus, een Israëlische en clave op Jordaans grondgebied. HENGELO. De 73-jarige J. Vaan- holt uit Hengelo is op de rijksweg Hengelo-Enschedé tijdens het over. steken van de weg door een uit Enschedé komende auto gegrepen en op slag gedood. De bestuurder van de auto, de 36-jarige O. J. R. van D. uit Enschedé werd licht ge wond. b Door een zeer dichte mist was er in de vroege ochtenduren van woensdag in sommige delen van Londen minder dan een meter zicht. Het wegverkeer kroop stap voets voort en spoor- en vliegtuig diensten werden tijdelijk stopgezet. Vele automobilisten verlieten hun auto en vervolgden hun weg te voet. Bovendien- werden op ver scheidene plaatsen de wegen extra gevaarlijk door opvriezing. b De Franse regering heeft don derdag in de Nationale Vergadering een vertrouwensstemming over haar soberheidswet, die in nieuwe belastingen en bezuinigingen voor ziet, gewonnen. Dit is door func tionarissen van de Nationale Ver gadering meegedeeld. VOGELLEVEN OP HUIZE „WESTERENBAN" Rijk gevarieerde vogelschaar tiereliert 's zomers in de tuinen Zeldzaamheden: Turkse tortel en braamsluiper (II). Vetballen, kaaskorstjes, pinda's, spekzwoerdjes en vogelzaad zijn een geliefkoosde lekkernij, terwijl een merel nog altijd iets ziet in een rotte appel. Maar dan komen ook de grotere standvogels, zoals de eenden, kraaien, bergeenden, wilde ganzen, meerkoeten en water hoentjes, zelfs meeuwen wachten en weten precies het uur waarop de kippen en tamme ganzen ge voerd worden. Onze zegsman zag zelfs in de winter '56-'57 dat een meeuw al vliegende een stuk brood wegpikte uit de poten van de hier aanwezig zijnde kangoeroe's. In deze zelfde winter zag de heer van Dijke, inplaats van twee Canadese zwarthals ganzen, die daar steeds aanwezig zijn, negen zulke ganzen. Ze bleven echter maar een paar uur, evenals de wilde zwanen, die vlak bij de ganzen waren neerge streken. Na de winter komt ook weer de lente en de vogels kunnen weer aan hun lot worden overgelaten. En wij krijgen de dank van hen voor hetgeen dat wij in de winter voor hen deden Op 17 maart '57 werd voor het eerst een tortelduif gehoord, niet beter wetende of deze duif was dit jaar bijzonder vroeg; de tortelduif komt hier meestal pas in het laatst van april of mei De snel gewaarschuwde heer Kouwen constateerde dat het een Turkse tortel was, die hier nooit eerder was waargenomen. Samen hebben de heren veel naar het nest ge zocht, doch het is niet gevonden. Wel werden vele nesten van de ge wone tortel gevonden, waarvan en kele jongen werden geringd. Vol gens de heer van Dijke is de stand van de kievitten en de grutto's iets teruggelopen. De scholeksters zijn in getal vooruit gegaan en op 4 mei werden reeds de eerste jongen ge boren, ook een heel vroege datum. Het was een lust om des mor gens vroeg in de tuinen van het landgoed rond te dwalen en te luisteren naar de tere geluiden van de merel, lijster, grote lijster, win terkoning, koolmees, pimpelmees, staartmees, wielewaal, fitis, tuin- fluiter, roodborstje, kwikstaartje, spotvogel, roodkraagmees, zwart kop, groenling, grasmus, ringmus, nachtegaal, houtduif, Turkse tortel, gewone tortel, sijsje, graspieper, duinpieper, tjiftjaf, grauwe vlie genvanger, grauwe klouwier, put ter, kneu, diverse vinken en de braamsluiper. Deze braamsluiper was hier nog nooit gezien of ge hoord. Volgens de heer van Oord is dit het 2e paar dat hij ooit op Schouwen had gezien. Opmerkelijk is het ook hoe som mige vogels de plaatsen uitzoeken om hun nest te bouwen. Zo was er dit jaar een koolmezenpaar dat hun nest in de brievenbus bouwde. Druk sleepten deze vogels het ma teriaal voor het nest aan dat hoofdzakelijk bestond uit mos met een binnenbekleding van paarden haar, koehaar en schapenwol. In dit nestje werden 6 eitjes gelegd, doch toen moest het vogelpaar voor een paar dagen door de schilder gestoord worden. Doch zie, nadat de schilder klaar was, kwamen ze prompt terug en ten laatste lagen er keurig 10 eitjes in, die allen uit gebroed werden. visvaarders, gaat met het weekein de in de Concertzaal de - hier reeds eerder besproken - film „Moby Dick" met sterren als Gregory Peck en Richard Basehart. De film is gemaakt naar het gelijknamige boek van Herman Melville. Het is een ruig mannenverhaal, vol span ning en avontuur. De film „Zaken zijn zaken" („Earthwom tractors") met Joe E. Brown, is er een in het zeer onge compliceerde genre. Joe is een han delsreiziger, wiens „snuisterijen" de weg naar een lief meisje ver sperren. Hij schakelt dan over naar degelijker waar, nl. tractors, maar aanvankelijk brengt hem dit ook geen gelukmaar later wel. WEEKEINDE-ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeind 7-9 december: dokter J. L. Braber, Dreischor, tel. K 01112 no. 280. ZONDAGS-ARTSENDIENST Zondag 8 december: dokter Van Hoorn, telef. K 01110 no. 2080. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 29 nov.: Neeltje Johan na Marina, d. v. Johannes Marinus Dekker en Adriana Cornelia van der Have; 1 dec.: Marius, z. van Pieter van Strien en Cornelia Geertje Muste (wonende te Nieu- werkerk); 1 dec.: Jannigje Klazina Theodora, d. van Joris Augustijn Kaaijsteker en Jacomina Peute. Overleden. 28 nov.: Adrianus Herman Goosens, 59 j., echtgenoot van Neeltje Maria Terlouw, wo nende te Renesse; 4 dec.: Adriaan van Nieuwenhuize, 62 j., echtge noot van Laurina Pieternella Kik, wonende te Haamstede. SPORT DAMMEN Brandenburg naar Goes In de strijd om het kampioen schap van Zeeland komt a.s. zon dag de heer F. Brandenburg uit tegen L. Anderson. De wedstrijd wordt te Goes gespeeld. Tot op heden is er zeer onregel matig gespeeld. Brandenburg bracht het in de tweede ronde tegen J. Engelvaart tot remise; zondag jl. won hij in de derde ronde van L. Goedbloed. Onze stadgenoot zit dus met vier punten uit drie partijen in de kopgroep. Anderson heeft nog slechts één partij gespeeld. Zierikzee I-Hontenisse I Zierikzee, dat momenteel met 14 punten uit 10 wedstrijden in theo rie slechts 2 verliespunten meer heeft dan de leider Terneuzen met 18 punten uit 11 wedstrijden (het is al zeker twintig jaar geleden dat de rood-zwarten er in de derde klasse zo uitstekend voorstonden), krijgt a.s. zondag op eigen terrein bezoek van Hontenisse. Hontenisse, dat lange tijd tot de kopgroep behoorde, incasseerde in de laatste twee wedstrijden twee nederlagen, o.a. thuis tegen Zeeland Sport (3-4); overigens kennen wij de kracht van Zeeland Sport vol doende. Een sterke ploeg als de gas ten kan echter spoedig de juiste ca dans weer vinden en wij achten hen een onberekenbare tegenstander. Het - dit seizoen - zeer constant spelende Zierikzee, dat volledig binnen de lijnen komt, zal a.s. zon dag met Hontenisse de vele toe schouwers ongetwijfeld een fraaie wedstrijd voor ogen toveren. Brouwershaven I-Dreischor I Zondagmiddag heeft Brouwers haven I, zij het op het nippertje de volle winst in eigen huis weten te houden. Na de aftrap trok Drei schor al direct ten aanval en in de 3e minuut wist het na een halve misser van back van Vossen een doelpunt te laten aantekenen door v. d. Velde. Brouw nam het spel direct in handen na deze kleine in zinking en lanceerde een golf aan vallen op het Dreischor-doel, waar bij de thuisclub veel pech had. Harde schoten van Duinhouwer en v. Schelven belandden tegen de lat en paal. Een ingeschoten bal waar bij doelman Slager reeds was ge passeerd wist Smits op de doellijn weg te werken. Een corner werd in de 33e minuut goed benut door M. v. d. Bos, die de bal voor zijn schoen kreeg en hard inschoot (1-1) In de 42e minuut bracht v. Dienst de bal door het middenveld op en Kooman die het leer in volle vlucht overnam doelpuntte kansloos (2-1). Na rust werd doelman Slager op nieuw aan de tand gevoeld, maar verdedigde zijn doel, zij het niet enige geluksballen, goed De aan vallen van Dreischor door Lems, van der Linde en de Bil leverden voor v. d. Bos geen moeilijkheden op. De gelijkmaker kwam toch nog onverwacht, toen Lems in de 34e minuut de goed spelende Brouwse verdediging wist te passeren en van dichtbij inschoot (2-2). Het ging er nu maar om, wie het winnende doelpunt zou maken. Dit deden de Brouwenaren in de 38e minuut, toen Duinhouwer een juweeltje van een trekbal weggaf die Kooman naast Slager plaatste (3-2). Een vrije trap voor Dreischorleverde ondanks het tête tête hinderen van de Bil voor keeper v. d. Bos niet het gewilde 3e goaltje op voor de gasten. Scheidsrechter Lockefeir leidde behoorlijk. (Door een onmissie eerst heden geplaatst). Schouwen en Duivelandse sportspiegel •j* Zaterdagmiddag speelt MEVO thuis tegen Kats. Zierikzee i' ontvangt Hontenisse en heeft alle kans op winst. Burgh krygt X bezoek van De Schutters. Chr. ulo doet uitstekend werk in x de hoofdklasse van de Schouwen-Duivelandse tafeltennisbond I?i de 2e klas B van het zaterdag middagvoetbal speelt MEVO, thuis, tegen Kats. MEVO zal zeker beter voor de dag moeten komen dan jl. zaterdag als het de winst in Zie rikzee zal willen houden. SVD is favoriet tegen Wissekerke. Kloe- tinge gaat met de beste papieren de strijd tegen Yerseke III aanbin den, terwijl Kapelle wel de baas zal blijven over Goes V. Heinkens- zand kon Bevelanders wel eens een puntje afsnoepen. In de 2e klas D zal SINOTO wel de eer moeten laten aan het bezoe kende Bruse Boys. Duiveland is sterk genoeg om MEVO II te klop pen. Bij Bruse Boys II-MEVO III geeft het terreinvoordeel wellicht de doorslag. In de juniorencompetitie heeft Zonnemaire weinig kans in de uit wedstrijd tegen Burgh. Duiveland kan, nu het op bezoek moet bij MEVO, zijn eerste overwinning boeken. In de 3e klas D speelt Zierikzee thuis tegen Hontenisse, dat na een goed begin nu reeds drie nederla gen achtereen heeft geleden. Wij houden het op eenr zege voor de thuisclub. Terneuzen kan winst boeken tegen Biervliet, evenals Zeeland Sport tegen Axel. Zeelan- dia gaat met. weinig hoop op be zoek bij ODIO. RCS zou om wat uit de gevaarlijke zóne te komen van RKFC moeten winnen, wat echter valt te bezien, METO zal zeker alles in het werk stellen om Grenswach ters van het lijf te houden, waartoe wij hen in staat achten. In de 4e klas G krijgt Burgh be zoek van De Schutters, die na hun degradatie uit de 3e klas nog al te genvallen. Een winstpuntje zit er voor de thuisclub zeker in. Renesse gaat op bezoek bij Noordhoek, dat thuis een moeilijk te kloppen te genstander is. Veel zuinst zien wij er voor de duinbewoners dan ook. niet in liggen. Kaaise Boys kan van SC Gastel winnen. Steenbergen kan zijn positie aan het hoofd van de ranglijst verbeteren door van Nw. Borgvliet te winnen. NSV kon tegen Cluzona wel eens een kostbaar puntje in de wacht slepen. In de le klas B van de afd. Zee land staat er in de ontmoeting tus sen Brouwershaven en Zierikzee II veel op het spel. Gezien het kleine terrein geven wij de thuisclub de beste kansen. Renesse II heeft, thuis, de beste kansen tegen Drei schor. In de 2e klas D krijgt *SVOWK het lang niet gemakkelijk in de uit wedstrijd tegen Zonnemaire. Het zou ons lang niet verwonderen als de Ouwerkerkers hier de eerste veer zouden moeten laten. Zierik zee III heeft de beste kansen tegen Brouwershaven II. Renesse III, dat nog ter elfder ure is ingedeeld, speelt zijn eerste wedstrijd thuis tegen Dreischor II. Daar ons van de kracht van de thuisclub niets be kend is valt hier moeilijk een voor spelling te maken. In de hoofdklasse van de Schou wen-Duivelandse tafeltennisbond doet Chr. ULO het uitstekend. Nu werd Lichtboei met 9-1 in de pan gehakt. Lyceum II bleek niet op gewassen tegen MEVO. dat met 6-4 aan het langste eind trok. De stand is nu: Chr. ULO 4 3 0 1 6 29-11 Lyceum 3 2 1 0 5 19-11 MEVO 4 2 115 19-21 Lyceum II 4 1 0 3 2 16-24s Lichtboei 3 0 0 3 0 7-23 In de le klas is Chr. ULO II al aardig op weg om de titel in de wacht te slepen. De naaste concur rent, Lyceum III, kreeg een 6-4 nederlaag te slikken. MEVO II, dat wel iets tegenvalt, fungeert in de ze klasse als hekkesluiter. Tegen Lichtboei II moest men met 6-4 het onderspit delven. De stand is: Chr. ULO 4 4 0 0 8 27-13 Lyceum III 3 1113 16-14 Lichtboei II 4 112 3 19-21 Chr. ULO III 2 10 12 10-10 MEVO II 3 0 0 3 0 8-22 MEVO III gaat in de 2e klas on geslagen aan het hoofd. Openb. ULO, dat zijn eerste rvedstrijd speelde, werd door MEVO III met 6-4 geklopt. De stand is hier: MEVO III 4 4 0 0 8 29-11 Lyceum IV 4 3 0 1 6 25-15 Lichtboei III 2 10 12 10-10 Lichtboei IV 4 10 3 2 13-27 Opb. ULO 1 0 0 1 0 4-6 Chr. ULO IV 3 0 0 3 0 9-21

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 3