IjBnaagil GELUKKIG Charlotte Kohier brengt „Yvette" in Concertzaal Sun balm HET WIL TOCH WEL WAT ZEGGEN^ 'N BLAD WAAR PIT IN ZIT! ZEEUWSE VOLKSUNIVERSITEIT Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling ik heb (»rt oüijL dekens! Donderdag 12 september zal de beroemde voordrachtskunstenares Charlotte Kohier, binnen het raam van een tournee dat zij maakt in verband met haar 25-jarig jubileum optreden in de Concertzaal met „Yvette", van de Franse schrijver Guy de Maupassant. Bij de pre mière van dit stuk was H.M. de Koningin aanwezig Zoals men zich zal herinneren begaf de vorstin zich na afloop van de voorstelling naar het toneel, om de gevierde voordrachtskunstenares te felicite ren. Wat betreft „Yvette" het vol gende: De novelle heeft drie bijzondere eigenschappen. Ten eerste is zij briljante vertelkunst, ten tweede wordt zij gedragen door de poëti sche gevoelens van Guy de Mau passant en tenslotte volgt de ene grote scène op de andere. Een der schoonste eigenschappen van de novelle is wel, dat, in de scènes op het land, de aarde als het ware deelneemt aan het gebeuren. In liefde en onheil leeft de natuur mee, de gebeurtenissen zijn gebed in natuurstemmingen, die door hun uitzonderlijk mooie beschrijvingen het verhaal een hoge poëtische in slag geven. Yvette is de dochter van „mar kiezin" Obardi, die in het eind-ne- gentiende-eeuwse Parijs een salon van twijfelachtig karakter houdt. Avonturiers, rijke adellijke of would-be-adellijke jongemannen, vrouwen die het met de zeden niet te nauw nemen, verkeren er avond aan avond. In dit milieu groeit Yvette op. Sprankelend van levens lust beweegt zij zich in de salons van haar moeder met een oprechte, bijna nog kinderlijke vrijmoedig heid, die haar aanbidders, èn met name Jean de Servigny, in het on zekere laat over haar ware aard. Is zij het onschuldige, zuivere, jonge meisje, dat zich volmaakt on bewust is van het leven dat haar moeder in werkelijkheid leidt? Of is ze al een geslepen en door de wol geverfde jonge vrouw, voor wie het leven niet veel geheimen meer heeft? Haar aanbidder Jean de Servigny wordt - ondanks zijn cy nische levenswijze of misschien juist daardoor - steeds meer ge boeid en getroffen door het raadsel Yvette. Hij wordt verliefd op haar - hij gaat van haar houden. Ook Ingezonden mededeling Telefoon 2946 - Zierikzee Yvette voelt zich tot hem aange trokken. Als door de loop der gebeurtenis- de ware achtergrond van het spec taculaire leven van haar moeder, leidt dit tot scènes en dramatische hoogtepunten, die Charlotte Kohier rijke mogelijkheden bieden om de veelzijdigheid van haar kunst te tonen en zij heeft deze mogelijkhe den ten volle aangegrepen De Z.V.U. meent - mede gezien de inhoud van de novelle „Yvette" - dat het nuttig is om nog eens on- der de aandacht van haar leden te brengen dat de avondvoorstellin gen der Z V.U. in beginsel bedoeld zijn voor volwassenen. Ingezonden mededeling nih fig'JlWf' ZIERIKZEE Oud-Zierikzeeënaar boekte succes in Japan Uit Tokio wordt bericht dat de oorspronkelijk uit Zierikzee afkom stige heer B. Joppe met een naar een landelijke Japanse tentoonstel ling ingezonden houtsnede, de zg „Japan Woodblock Association's Prize" heeft gewonnen. De heer Joppe beoefent het vervaardigen van houtsneden nog maar korte tijd, zodat de Japanse pers vaneen fenomenaal succes spreekt, temeer daar deze vorm van kunst in dit land bijzonder hoog ontwikkeld is. De heer Joppe (42 jaar) is werk zaam bij de Jacoberg Overzee N.V. te Tokio en woont reeds drie en een half jaar in Japan. De Japanse methode voor het maken van „woodblock-prints" heeft de heer Joppe afgekeken van de Japanees mr. Munakata. Populair gezegd he ten de „woodblock-prints" ginds „Hanga"-pictures en er is in Tokio allerwege verbazing geweest over de snelle wijze, waarop de heer Joppe met deze vorm van kunst vorderingen heeft geboekt. Na de expositie verklaarde mr. Muna kata dat het werk van de heer Joppe waard is op elke prominente expositie, waar ook ter wereld, te worden tentoongesteld. BURGH Burgerlijke stand en loop der bevolking over november 1957. Geboren: 16. Marianka Cornelia Adriana, d. van Sietse Stenekes en Wilhelmina Overbeke; 22. Josina Sara, d. van Hendrikis C. van Diest en Jacoba de Jonge; 23. Cornelia Janneke, d. van Jan C. Boot en Magdalena Geluk. Gehuwd: 1. Andries J Zijta, we duwnaar van J. v. d. Klooster, 59 j en Anna C. van Felius, weduwe van A. van Koten, 51 j.; 29. Fran- ciscus G. Helling, 59 j. en Neeltje J. Vermaas, 49 j. Ingekomen: 5. Lena J. Hoek, echt genote van W. den Haan, van Brui- nisse; 20. Dirk Kosten en echtge note, van Oosterland. Vertrokken: 7. Anna Korsman en kind, echtgenote van J. M. Bodbijl, naar Ellemeet; 19. Adriaan van Dongen naar Rotterdam; 19. Job van Dongen naar Rotterdam; 27. Jan J. Quist naar Ridderkerk. Zaterdag is een aanslag gepleegd op het leven van de president van Indonesië, ir. Soekarno. Hij bezocht met z^n zoontje Groentoer 'n school feestje, toen er een handgranaat werd geworpen. Foto boven: de Tjikini lagere school vlak voordat de aanslag iverd gepleegd. - Foto onder: een kijkje in het ziekenhuis waar de slachtoffers van de aanslag worden verpleegd. HAAMSTEDE Burgerlijke stand en loop der bevolking over november 1957. Geboren: 19. Hendrik Jacobus, z. van W. J. Goudzwaard en G. C. van der Meij; 20. Leendert, z. van P. Thijsse en L. de Reus. Gehuwd: 12. Abraham Weijert Nout, 25 j. en Marina Pieternella Deurloo, 26 j. Overleden: 6. Andries Jan Pim- melaar, 78 j., wedn. van Jannetje van den Hoek; 23. Cornelis Tram per, 72 j., wedn. van Kaatje Cor nelia Lindhout. Ingekomen: 11. L. Boer en echt genote uit Wisch; 18. M. B. M. van Moorsel uit Voorburg. Vertrokken: 2. P. F. Volkers en gezin naar Renesse; 4. J. Linden- bergh en gezin naar Alblasserdam; 6. R. Saman en gezin naar Schier monnikoog; 11. P. Nagtzaam en ge zin naar Kerkwerve; 16. F. van Dongen naar Rotterdam; 20. C. B. Boogerd naar Ouwerkerk. BROUWERSHAVEN Sint bezocht de scholen Donderdagmiddag heeft St, Nico- laas met zijn knecht een bezoek ge bracht aan Brouwershaven en wel allereerst aan de kleuterschool. Hier werd de Sint verwelkomd door de hoofdleidster mej. Quant. Onder de aanwezigen bevond zich burgemeester J. L. van Leeuwen en verschillende leden van de oudercommissie. De Sint sprak de kinderen toe met een vermanend en een goedkeurend woord. Alle kinderen mochten een cadeautje in ontvangst nemen. Vervolgens begaf St. Nicolaas zich naar hotel Ringel- berg, waar inmiddels de kinderen der openbare lagere school het langverwachte ogenblik verbeidden met zingen. Het welkomstwoord tot de grijsaard werd hier gespro ken door de heer H. P. de Munck, hoofd der school. Enkele kinderen moesten een liedje zingen, wat hun goed afging. Tot grote hilariteit moesten diverse leden der ouder commissie eveneens een liedje zin gen. De Sint sprak in zijn toespraak een waarderend woord tot het ge meentebestuur voor het keurig on derhoud van de stad. „Het is jullie plicht, om dit nog mooier te maken" zei de Sint tot de kinderen. Met zang, film en het verorberen van de gebruikelijke snoeperijen werd de middag verder gevuld. Dé piano begeleiding was in handen van de heer P. H. J. Everwijn. OOSTERLAND Vorst verdween op tijd De vorst is net oo tijd verdwenen want er bestond ernstig gevaar voor de suikerbieten die op ver schillende hofsteden in de polder nog in grote hoeveelheden aanwe zig zijn. Strenge vorst had funest kunnen zijn. Verschillende land bouwers hadden reeds voorzorgs maatregelen genomen, o.m. afdek ken met stro. Oud en jong vierde St.-Nicolaasfeest In het Chr. Verenigingsgebouw is met de ouden van dagen een gezel lige St. Nicolaasavond gevierd, on der leiding van mevr. de Putter- van Bendegem. De muzikale bege leiding was in handen van mevr. Capelle-de Ronde. Het poppen theater „De Tondeldoos" uit Zie rikzee bracht de bekende legende van Westenschouwen. Tussen het eerste en tweede bedrijf werd een traktatie uitgereikt. Na afloop dankte de heer A. Stoutjesdijk voor de voorstelling, die ook voor dit ge zelschap bijzonder sterk insloeg. De heer C. Bolle dankte namens de bejaarden voor de aangeboden avond, de cadeaux en de tractaties. Tot slot werd het bondslied gezon gen, waarna mevr. de Putter de St. Nicolaasviering besloot. In de middaguren bi-acht Sint een bezoek aan de leerlingen van de Chr. kleuterschool in de Con ferentiekamer. Het bijna voltallig bestuur was hier aanwezig en vele ouders. Een welkomstwoord werd hier gesproken door het hoofd der school. Traditiegetrouw liet Sint verschillende kleinen op het matje komen, teneinde een vermaning of een goedkeuring in ontvangst te ne men. Slechts weinigen moesten worden bestraft. Spelletjes werden afgewisseld met tractaties. Vooral .Lentespel" en het A.B C. vielen in de smaak. Ook de onderwijzeres wilde nog wel een speciaal cadeau van Sint ontvangen, nl. een aantal leden van de vereniging, waaraan grote behoefte bestaat. Daarop nam Sint weer voor een jaar afscheid na een spontaan hem toegezongen afscheidslied. OOSTERLAND Op de te Goes gehouden Kerstveetentoonstelling is door slagerij C. Stouten, Groenendaal al hier een drie-jarige os aangekocht. Het prachtdier, een roodbonte, ver wierf een tweede prijs. BRUINISSE Burgerlijke stand en loop der bevolking over november 1957. Geboren: 2. Jan, z. van J. Kik en A. de Koning; 7. Adriaan:je, d. van C. Jumelet en M. J. Kik; 16. Janna, d. van A. van den Berge en J. Bal; 20. Jacob Cornelis, z. van A. M. Bal en J. Giljam. Gehuwd: 1. Jacobus den Herder, 51 j. wedn. van P. Bouwens en Ca- tharina J. Quist, 36 j. j.d.; 2. Jacob Hubrecht Leendertse, 24 j. j.m. en Pieternella Maatje Hage, 24 j. j d 5. Willem den Haan, 23 j j.m. van Burgh en Lena Johanna Hoek, 21 jaar j.d. Ingekomen: Krijn van Dort en gezin uit Amersfoort; Gerrlt Da- vidse uit Grijpskerke; M. Kempe en gezin uit Hoedekenskerke. Vertrokken: Maatje P. Hagenaar Nijmegen; Toosje W. Hoek naar St. Philipsland; Lena Hoek naar Burgh; Johannes van den Bos naar Rotterdam; Ida Zakar naar Ven- raay. ST. PHILIPSLAND Raadsvergadering Tijdens de openbare raadsverga dering van St. Philipsland is be kendgemaakt dat de oprit aan de Oostdijk gereedgekomen is. Subsi die van 10 cent per boek werd toe gekend aan de bibliotheek der Ned. Herv. gemeente. Aan de Stichting Maatschappelijk Werk en Gezins zorg werd beschikbaar gesteld een bedrag van f 176,96. In het voor jaar van 1958 zal de Oostdijk bij de molen worden herbestraat. De heer J. Verwijs werd herkozen als lid van de gemeentelijke dienst voor sociale zorg. Bij „Ons Dorpshuis" te Anna Jacobapolder zal een berg plaatsje worden gebouwd voor het brandvvagentje van de B.B. PREDIKBEURTEN Zondag 8 december Ned. Herv. Kerk Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Bezemer; Ver.-gebouw: 10 uur ds. v. Royen (gezinsdienst), 7 uur ds v. Royen. Kerkwerve: 2.30 uur ds. v. Wijck. Serooskerke: 10 uur dhr. Mali- paard. Burgh: 10 uur ds. Swaak. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 10 uur ds. v. Liere. Noord- welle: 7 uur ds. v. Liere. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwers haven: 10 uur ds. Groot. Zonne- maire: 10 uur ds. v. Wijck. Noord- gouwe: 10 uur ds. Buinink. Drei- schor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof, 6.30 uur bijbelbespreking in „Re- hoboth". Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur lees- dienst, 6.30 uur ds. v. d. Brink. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Brink. St. Philipsland: 9.30 en 2.30 uur ds. v. Dieren (voorber. H.A.) Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. ds. M. E. Monsees. Gereformeerde kerk: Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma (bidstond voor nood in Indo nesië). Haamstede: 10 en 3 uur ds. Meijer. Renesse: 7 uur ds. Schudde- beurs. SeharendUke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Schuddebeurs. Zonne- maire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr. Bec ker. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds. A. Schippers uit Colijnsplaat. Brui nisse: 10 en 3 uur ds. Wielemaker. A. J.-polder ds. Kr. Smit, 10 en 2.30 uur (H.A.) Gercf. Kerk (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Kerkwerve: 10 uur godsdienstoefe ning, 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst, Nieuwer kerk: 10 en 3 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 u. leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur lees dienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 u. leesdienst. St. Philipsland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 u. ds. Mallan. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur de heer Gebraad Rooms-katholieke kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur H. Mis, 7 uur Lof. Burgh: 9.30 uur H. Mis (garage hotel 't Wapen van Burgh) Burgh"). Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-12. Het hogedrukge- bied, dat geruime tijd dicht bij ons land heeft gelegen, verplaatst zich nu al afnemend over Duitsland naar het oosten. Tegelijkertijd komt over de Britse eilanden een oce aanfront naderbij. Onder invloed hiervan waarde er vandaag een zuidelijke wind, waarmee koude lucht uit Frankrijk naar ons land werd aangevoerd. Op vele plaatsen handhaafde zich vanmorgen de mist nog. Het oceaanfront zal van avond en vannacht met regen over ons land trekken. Na de frontpas sage zullen morgen overal in het westen opklaringen voorkomen en zal met westelijke winden zachtere lucht van de oceaan worden aan gevoerd. Verwachting tot zaterdagavond: Later zachter Veel bewolking met aanvankelijk nog hier en daar mist en tijdelijk wat regen of motregen: later voornamelijk in het noordwesten van het land enkele opklaringen; zwakke tot matige wind, later rui mend naar west; aanvankelijk nog koud, later stijging van de tempe ratuur. 7 dec. Zon op 8.35, onder 16.31. Maan op 17.09, onder 8.26. 8 dec. Zon op 8.37, Onder 16.31. Maan op 18.08, onder 9.20. 9 dec. Zon op 8.38, onder 16.31. Maan op 19.16, onder 10.06. Volle maan: 7 dec. te 7.16. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 7 dec. 3.13 v.m. 15.30 n.m. 8 dec. 3.55 v.m. 16.13 n.m. 9 dec. 4.34 v.m. 16.51 n.m. BROUWERSHAVEN: 7 dec. 2.38 v.m. 14.54 n.m. 8 dec. 3.19 v.m. 15.34 n.m. 9 dec. 3.59 v.m. 16.11 n.m. Doodtij: 16 en 31 december Springtij: 9 en 23 december. Ingezonden mededeling Een feestelijk gezicht: Fijne DOPERWTJES (uit blik) met mayonaisesaus en gesnipperde hamstukjes. ingezonden mededeling dat REVUE - dit jonge, pittige familieblad - in korte tijd een vaste plaats heeft gekregen in de harten van honderdduizenden jonge huisgezinnen Géén wonder! Een staf van enthousiaste reporters is dag en nacht in touw om U steeds het beste van het beste te brengen - in woord en beeld - in Uw REVUE Na-feest - Illusie - Steken - Verder Wortels en Dennenwoud De verfrommelde gedichten, het papier, de dozen en de houtwol zijn alweer in de vuilnisemmers en het na-feest is voor de karremannen, die extra zwaar moeten sjouwen. De St. Nicolaasavond is onttakeld in de emmers terug te vinden, ver stard in wat vormeloze rommel. Zo gaat dat met de ouwe weldoener. Zijn glans is opeens verdoft en hij zal al vanmorgen schielijk benen hebben gemaakt naar het Spanje van de zon. Niet gek om het te rui len met de mistige 6 decembermor gen op Schouwen-Duiveland. Overigens past de bisschop zich goed aan. Zelfs in Indonesië is hij nog geweest, maar daar moeten wel dikke tranen in zijn baard zijn gedruppeld. Hij is er gekomen om de kinderen, tenminste nog de illu sie te geven, *van wat goedheid, wat liefde en genegenheid. Al te snel immers sterft de illusie in de harten van een kind en voor later is dat nooit best. Eilandman intussen - als ieder ander - heeft heel wat berijmde steken onder water moeten ver werken. Een stuk met kilo's em ballage eindigde in een kachelhout, omdat zijn sterkste kant brand hout houwen stellig niet is. Er was ook een complete pudding. Hoe Sint die over de daken heeft kun nen sjouwen zal wel een raadsel blijven. Dan was er een geld afge vende chocoladefiguur, kennelijke verwijzing naar de chronische geldarmoede, waarmede een mens soms te maken kan hebben. En zo gaat het dan vandaag maar weer verder, in de hoop dat Sint het ook in de toekomst vol zal houden. Eilandman zag vanmorgen een handvol slaperige gezichten, want men weet hoe boterletters en gebrek aan nachtrust knagen aan de gelaatstrekken. Er brandden wat lichten achter tranige bemiste vensters en in de nog nevelige tuin waren de koolmeesjes le zien, die dapper aan hun pinda's tornden, aan hun frêle pootjes hangend als bestond er geen zwaartekracht. Het nuttigste is wel - zonder te vervallen in bombastische frases - om maar dapper de tanden op el kaar te zetten en door de donkere weken tot Kerst heen te bijten. Het gaat er nu maar om een Kerst boom te pakken te krijgenmet wortels. Die worden er maar al te gezwind afgekapt en dat maakt het onmogelijk de naaldendrager over te planten. Dit jaar wil Eilandman extra goed opletten en dan maakt hij van zijn tuin een (z\j het be scheiden) niet-dominiaal-dcnnen- ivoud. Altijd gemakkelijk om het bij de hand te hebben, voor de hu- musvorming en de vogels.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2