Nederlandse bedrijven worden overgenomen door Indonesische regering DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hotel des Indes" bezet Het spoorwegongeluk in Engeland GOUVERNEUR VAN DE BANK INDONESIA WAARSCHUWT DE MACHTHEBBERS Wolkbreuk in Brazilië eist vele doden STAD EN PROVINCIE HANDELSBETREKKINGEN MET NEDERLAND ZULLEN WORDEN VERBROKEN VRIJDAG 6 DECEMBER 1957 No. 18271 114e ja»rf»ng ZIER1KZEESC1EWNIEIIWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Winst- en sociale transfers bevroren DJAKARTA, 5-12. Het Indone sische kabinet heeft vandaag be sloten, dat de Nederlandse bedrU- ven, die de laatste dagen door het Indonesische personeel werden „overgenomen", onder de leiding van de regering zullen komen. In een na een speciale kabinets zitting verstrekt communiqué wordt gezegd: „Alle Nederlandse bedrij ven, die de laatste dagen door het personeel werden overgenomen, staan nu onder beheer van de re gering". Het beheer zal worden overgedragen aan een raad van be stuur, aldus het communiqué. „De Koninklijke Paketvaart Mij. is door de regering overgenomen bij besluit van de militaire gezagheb ber-minister van Defensie, teneinde de veiligheid van het verkeer en vervoer onder de geldende staat van oorlog en beleg te handhaven". De dagelijkse leiding van de maat schappij zal worden toevertrouwd aan een „raad van bestuur van de K.P.M.". In het communiqué worden geen namen genoemd van andere Neder landse bedrijven, die sinds dinsdag door acties van het Indonesische personeel werden getroffen. In het communiqué wordt verder medegedeeld, dat het kabinet heeft besloten alle winst- en sociale transfers van de Nederlandse on dernemingen in Indonesië te „be vriezen". Met machinegeweren bewapende Indonesische militairen betraden donderdagavond het terrein van het onder Nederlands beheer staande „Hotel des Indes" in Dja karta" - het grootste hotel in de Indonesische hoofdstad en een der meest bekende in geheel Azië. Reeds 92 doden Bij de treinramp in de Londense voorstad Lewisham zijn volgens de laatste officiële cijfers 92 mensen om het leven gekomen. Hulpploegen bevrijdden donder dag weer een aantal lijken uit de resten van de twee treinen, die woensdagavond in dichte mist in botsing kwamen. Minstens 116 mensen zijn ernstig en 77 licht gewond. Het definitieve dodencijfer wordt vandaag (vrij dag) of zaterdag verwacht. De ramp speelde zich als volgt af: een sneltrein reed in dichte mist op het achterste gedeelte van een stilstaande diesel-elektrische trein. Een ijzeren viaduct over een spoorbrug stortte tengevolge hier van in. Honderden tonnen staal en beton kwamen neer op wagons die zich onder het viaduct bevonden. Het werd een enorm bloedbad. Somber St.-Nicolaaffeest Donderdagavond heeft de 50.000 mensen tellende Nederlandse ge meenschap in Indonesië het tra ditionele Sinterklaasfeest, dat bijna een nationale Nederlandse feestdag is, gevierd in een wel zeer bijzon dere sfeer. Terwijl de ouders poog den de stroom van aankondigingen van de Indonesische regering te verwerken, die een aantasting be tekenen van hun leven, hun zaken en hun toekomst, ontpakten de kin deren vrolijk de geschenken, die ongemerkt door zwarte Pieten wa ren thuisbezorgd. In vele huizen van Nederlanders waren de pogingen om onbezorgd te schijnen, niet zeer geslaagd. De gedachten van de Nederlanders wa ren thans niet bij de witgebaarde bisschop, doch bij de voor velen hunner plotseling afgesneden loop baan in dit tropische land, waar verschillenden hunner jaren heb ben gewoond. De waarde der Nederlandse be langen in Indonesië wordt geschat op omstreeks vijf miljard Neder landse guldens. Het „bevriezen" van de sociale en winsttransfers treft zowel de be drijven als de Nederlandse onder danen. Verleden jaar werd een bedrag van naar schatting vierhonderd miljoen rupiah door Nederlanders naar Nederland overgemaakt in de vorm van spaargelden, pensioen premies, enz. Er zijn achterstanden in de winsttransfers van Neder landse bedrijven, doch naar schat ting ging 24 procent van de totale winsttransfers in 1955 naar Neder land. Doorgangskamp in Singapore? Volgens een bericht van het Franse persbureau A.F.P. uit Sin gapore heeft de Nederlandse rege ring Singapore toestemming ge vraagd er een doorgangskamp te mogen inrichten voor Nederlan ders die mogelijk uit Indonesië ge repatrieerd zullen worden. Een woordvoerder van het bureau der minister-president van Singapore bevestigde vrijdagmorgen dit be richt. In een beschouwing over de mo gelijke gevolgen van de tegen de Nederlanders in Indonesië genomen maatregelen, met name de uitwij zing van werkloze Nederlanders en de vervanging van Nederlanders door Indonesiërs, zegt de corres pondent van Reuter te Djakarta o.a. dat volgens officiële schatting, de helft van de 50.000 Nederlanders in Indonesië, Indo-Europeanen zijn. Zij hebben een Nederlands pas poort, zijn geboren in Indonesië en vele van deze als Nederlanders te boek staande personen hebben Ne derland nog nooit gezien. Een enkel verstandig geluid Bevolking moet „naar de wet terugkeren" DJAKARTA, 5-12. In een toe spraak voor een besloten verga dering van de nationale opbouw- conferentie in Djakarta, welke me de werd bijgewoond door president Soekarno en oud-vice-president Hatta, heeft Sjaruddin Prawira- negara, de gouverneur van de Bank Indonesia betoogd, „dat wij de laatste tijd bij de pogingen tot het terugkrijgen van West-Irian din gen hebben gedaan, die een fla grante schending van de bepalin gen van onze grondwet zijn". Als voorbeeld van schending van de grondwet noemde Prawiranega- ra het eigenmachtig overnemen van buitenlandse bedrijven in Dja karta. „Nog erger is opgetreden in Su- Op 23 januari 1790 zonk in een baai van het Pitcoirn eiland in het zui delijk deel van de Stille Oceaan de „Bounty", omdat het schip door de muiters in brand was gestoken. Daags tevoren had men op open zee kapitein Bligh en zijn getrouwen in een open boot weggestuurd. De ont dekker van de wrakstukken was de bekende diepzee-fotograaf Lois Marden. - Foto links: de 21-jarige Tom Christian, in de vijfde graad nazaat van een van de muiters en assistent van Marden, bij het ruim 3Vi meter lange anker van de „Bounty". - Foto rechts: Fred Christian, nazaat in de vierde graad van een van de muiters, toont zijn 26-jarige zoon Fletcher (links) enkele met koraal overdekte voorwerpen, die af komstig zijn van het muiterschip. rabaja, waar de plaatselijke Neder landse gemeenschap een soort van concentratiekampbestaan voert, en tien tabaksschuren in brand zijn gestoken". Sjafruddin zeide, dat de chaoti sche gevolgen van dit optreden reeds merkbaar zijn: Er was een „run" op de Neder landse banken. Er was een volkomen chaos in da geldcirculatie. De im- en export werden stilge legd. De prijzen van rijst vlogen om hoog (in Djakarta stegen de prij zen van rijst, dat het voornaamste voedingsbestanddeel van de Indo nesische bevolking uitmaakt, in veertien dagen tijd tot 10 12 ru piah per kilogram). Sjafruddin, die een vooraanstaan de figuur is uit de Islamietische „Masjumi" deed aan het slot van zijn betoog een beroep op Soekamo en Hatta om hun invloed uit te oefenen, om de bevolking te over reden „naar de wet terug te ke ren". Atoomijsbreker „Lenin" te water gelaten De „Lenin" is de eerste door atoomkracht voortgedreven ijsbre- ker ter wereld. Het schip weegt 16.000 ton en heeft drie schroeven, welke door een door atoomenergie gevoede machine van 44.000 pk zul len worden aangedreven De snel heid bedraagt achttien knopen. De Russische atoomijsbreker „Le nin" is donderdag te Leningrad te water gelaten, aldus meldt het persbureau „Tas". De Amerikaanse marine heeft donderdag opdracht gegeven tot een nieuwe poging om de Ameri kaanse kunstmaan vrijdag af te schieten. Met de nieuwe poging zou overdag begonnen moeten worden. In een publikatie van h'et mi nisterie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid over de bouwacti viteit in het eerste halfjaar 1957 wordt medegedeeld, dat in deze pe riode 41.114 woningen gereed zijn gekomen, een aantal, dat tot nu toe in geen enkel eerste halfjaar werd bereikt. RIO DE JANEIRO, 5-12. In het noorden van de Braziliaanse staat Rio de Janeiro zijn naar verluidt negenendertig mensen omgekomen als gevolg van wolkbreuken die ri vieren buiten haar oevers hebben doen treden, bruggen weggespoeld en grondverschuivingen hebben veroorzaakt. De verbindingen zijn nagenoeg verbroken. Vluchtelingen zijn in Niteroi aangekomen. Verre televisie Een televisie-amateur te Melbourne, in Australië, heeft een uitzending van het televisieprogramma van de BBC van donderdag, waarin een beeld werd gegeven van de treinramp in de Londense voorstad Lewisham, opge vangen. De amateur, George Palmer, die hiermede een te levisie-uitzending over een afstand van 20.000 kilometer wist op te vangen, verklaart dat dit een record is. Nieuwe normen voor s koop- en pachtprijzen in de landbouw Verschenen is een Koninklijk Be sluit ter uitvoering van artikel 6 van de Wet op de vervreemding van landbouwgronden, waarbij nieuwe normen zijn vastgesteld voor de beoordeling van koopprij zen van landbouwgronden en agra rische opstallen. Deze nieuwe normen zijn een uit vloeisel van het garantieprijsbeleid in de landbouw, waartoe de rege ring enige tijd geleden heeft be sloten. Met name is in de normen rekening gehouden met de gestegen eigenaarslasten voor de gebouwen, welke in de koopprijzen tot uit drukking dienen te kunnen komen. In de normen is voorts voorzien, dat voortaan bij de bepaling van de hoogst toelaatbare koopprijzen, re kening dient te worden gehouden met de cultuurtechnische toestand van de grond. Voor de beoordeling van de hoogst toelaatbare pacht prijzen is in de Nederlandse Staats courant van woensdag een beschik king gepubliceerd, die overeenkom stige voorzieningen bevat. De problemen van de Zeeuwse visserij YERSEKE, 5-12. In een woens dagavond te Yerseke door de Partij van de Arbeid én de dr. Wiardi Beckmanstichting belegde openbare vergadering, heeft de heer C. Egas, lid van de Tweede Kamer, gespro ken over de problemen van de Zeeuwse visserij. Hij ging uitvoerig in op de jong ste ontwikkeling rond de oester- proef in het Veersegat en stelde met nadruk vast dat dit experiment z.i. doorgang moet vinden. Wat betreft de kunstmatige verwatering van mosselen is de heer Egas van me ning, dat hier op korte termijn een oplossing dient te worden gezocht. Voor zover de vissers door afslui ting van de zeegaten in moeilijk heden komen, moet hulp worden verleend. De jongeren zullen moe ten worden omgeschoold, terwijl voor de oudere vissers, die het be drijf dan willen verlaten, een scha deregeling moet worden getroffen; Uitvoerig ging de heer Egas voorts in op de ontwikkeling rond de ocsterproeven. Hij vond dat aan het slot van de behandeling van de Deltawet in de Tweede Kamer ten aanzien van experimenten in het Veersegat op ongelukkige wijze ge opereerd was in het belang van de mensen in Zeeland. Hij vestigde er de aandacht op, dat de wetenschap veel positiever over de proeven denkt. Bij de jongste ontwikkeling heeft de wetenschap het provin ciaal bestuur van Zeeland, de Ka merleden en de regering een slechte dienst bewezen. DE AMERIKAANSE KUNSTMAAN Vanmiddag de lucht ln? KAAP CARNAVAL, 6-12. Men is vrijdagochtend om 07.00 Ned. tijd verder gegaan met de voorberei dingen voor het afschieten van de raket met de Amerikaanse kunst maan. Men rekent erop, dat de con trole zeven uur zal duren, hetgeen erop neer zou komen, dat de raket eventueel om 14 00 uur zou kun nen worden afgeschoten. William Robert Poage, democra tisch lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft de Ame rikanen aangeraden hun mond te houden „totdat wij iets hebben ge daan". Naar aanleiding van de be richten over de lancering van de kunstmaan zei hij„Onze eigen pu bliciteit heeft ons meer kwaad ge daan dan het afschieten van de twee Russische satellieten. Zij doet me denken aan iemand die altijd over zijn prachtige kudde spreekt en tenslotte met oude manke koeien tevoorschijn komt". Stichting Zeeuwse V olksuni versiteit Op zaterdag 30 november jl. vond te Goes de jaarlijkse herfstverga- dering plaats van de ledenraad der Stichting Zeeuwse Volks Univer siteit. De voorzitter van het centraal bestuur, mr. F. W. Adriaanse, bracht verslag uit over de werk zaamheden van de Stichting in het jaar 1956-'57. Hij releveerde de voortreffelijke samenwerking tus sen de plaatselijke werkgroepen en het centraal bestuur en prees de toewijding waarmede de werkgroe pen en het bureau der Stichting hun taak ook in het afgelopen sei zoen hebben vervuld. Het aantal grote toneelvoorstellingen bleef on geveer gelijk (31), er werden 5 ope ravoorstellingen georganiseerd, 3. recitals en 5 instructieve concerten en 28 lezingen Voor de jeugd or ganiseerde de Stichting niet min der dan 31 toneelvoorstellingen, 16 concerten en 4 voordrachten, die alle bijzonder druk bezocht wer den. Voor en in samenwerking met anderen droeg de Z.V.U. zorg voor een viertal orkestconcerten met twee dito-jeugdconcerten alsmede voor een tweetal paedagogische concertavonden in resp. Renesse en Kruiningen. De jeugdboekerij is als vanouds een bloeiend bedrijf. De financiële resultaten van het totaal der werkzaamheden van de Stich ting zijn redelijk te noemen. Het saldo-verlies kon tot f 16,18 terug gebracht worden. De samenstelling van het centraal bestuur onderging geen wijzigingen. De vergadering was druk be zocht en de voorzitter prees de Z. V.U. gelukkig met een zo toegewij de en kundige staf van administra tieve en plaatselijke medewerkers. De Z V.U kan, aldus de voorzitter, hoewel voortdurende inspanning en waakzaamheid geboden blijft en ondanks de moeilijke tijden, voor lopig met gerustheid de toekomst tegemoet zien. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Morgen is vaak een woord i dat de arbeidslust van vandaag een gevoelige slag toebrengt. RENESSE Oud-papier-actie „Luctor et Emergo" Zaterdagmiddag zullen enige le den van de muziekvereniging „Luc tor et Emergo" weer beginnen met het ophalen van oud papier. Om te kunnen komen tot een vlotte af werking, wordt het zeer op prijs gesteld, als door de bewoners van te voren het papier bijeen wordt gezocht en gereed gelegd. Zo vlak na St." Nicolaas wordt een flinke hoeveelheid papier verwacht. Afbraak directieketen Deze week zijn de laatste zg. di rectieketen, welke als tijdelijke woning voor de rampslachtoffers dienst hebben gedaan, afgebroken en naar elders vervoerd. Ook de septic-tanks, riolering en afvoer putten zijn door de fa. de Oude en de Jonge in opdracht van de Rijks waterstaat opgegraven en afge voerd. De indertijd aangelegde be strating is in zijn geheel opgebro ken en gedeeltelijk afgevoerd. Wan neer alles is gezuiverd en afge voerd (er staan nog een tweetal lege houten woonketen, van parti culieren) krijgt het terrein zijn oude bestemming terug als weiland van de heer K. Steur te Noord- welle. Alleen de houten woning ge legen aan de Molenweg en bewoond door de heer Matthijsse zal nog enige tijd blijven staan. SIRJANSLAND Sint bezocht schooljeugd Dinsdagmiddag arriveerde hier Sint Nicolaas bij de school. De jeugd wist al van zijn komst en was hem reeds ongeduldig wach tende. De ouders en vele belang stellenden hadden zich ook bij de school opgesteld. Zwarte Piet had elders zulke drukke bezigheden dat hij helaas niet aanwezig kon zijn. De goed heiligman werd verwel komd door het hoofd der school, de heer A. Heule, waarna de kinderen enige liedjes zongen. Sinterklaas informeerde hierop naar de pres taties van de leerlingen en toonde zich hierover zeer tevreden. Het hoogtepunt voor de jeugd kwam toen de versnaperingen en cadeau tjes werden uitgereikt. Allen wer den met gulle hand bedeeld. In het Verenigingsgebouw be zocht Sinterklaas de bejaardenso ciëteit. Hij prees het bestuur voor de uitstekende organisatie. Ook hier kwam de hoogbejaarde gast niet met lege handen. De damer kregen elk een bloemstuk, de heren een doos sigaren. Ook was er voor ieder nog een chocoladeletter. Indonesiërs weg uit Nederland In principe moeten alle Nederlanders het land uit DJAKARTA, 6-12. De Indonesische minister Sudibjo heeft gezegd, dat de Indonesische diplomatieke missie in Nederland opdracht heeft gekregen om voorbereidingen te treffen voor het vertrek van de Indo nesiërs in Nederland, hetzij terug naar Indonesië, hetzij naar andere landen. Voorts maakte hq bekend, dat de regering plannen maakt voor het verbreken van alle handelsbetrekkingen met Nederland, en reeds de mogelijkheden heeft bestudeerd van overbrenging van de handel naar andere landen. Met betrekking tot het besluit van het kabinet om de Nederlandse bedreven, die door het personeel waren overgenomen, onder beheer van de regering te plaatsen, zeide Sudibjo, dat dit besluit betrekking heeft op de bedrijven, die woensdag werden overgenomen. Hij noemde met name de K.P.M. en de Geo Wehry. Hjj zeide dat in het algemeen de regering soortgelijke stappen zal nemen in gevallen waarin een con flict bestaat tussen de leiding van het bedrijf en het personeel. Met betrekking tot de repatrië ring van de Nederlanders verdui delijkte minister Sudibjo, dat de Nederlandse onderdanen niet zijn uitgewezen, doch dat hun „vriende lijk" is verzocht Indonesië te ver laten. „Indien er nog Hollanders in Indonesië wensen te blijven, kan deze kwestie verder worden be sproken. Doch in principe moeten zij allen eerst uit dit land ver trekken". Uitzonderingen zullen worden ge maakt voor Nederlanders die de re gering nog steeds nodig heeft, zoals hoogleraren, onderwijzers en an dere deskundigen. De Nederlandse diplomatieke missie is reeds op de hoogte gesteld van de „kwestie der repatriëring van de Nederlanders".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1