Zestig doden en vele gewonden bij treinramp in dichte mist te Londen Indonesië zal betrekkingen met Nederland verbreken als het niet anders kan DE ZIERIKZEESCHE COURANT Klein land! DONDERDAG 5 DECEMBER 1«57 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling f 4,15, per v/eek 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent par mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v. h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 MINISTER SOEBANDRIO: „Onze verhoudingen met Nederland zijn vlees noch vis" PARIJS, 4-12. (Van een speciale correspondent van het A.N.P.). - „Van Indonesische zjjdc is er nooit enige voorberaden wens geweest om de diplomatieke banden met Nederland te verbreken W(j willen dit ook nu niet, maar het zal een noodzaak kunnen worden. Altjjd worden betrek kingen met andere landen met tegenzin verbroken, omdat men geen andere mogelijkheid meer ziet. Dit geldt zeker voor onze betrekkingen met Nederland". Dit heeft de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, mr Soebandrio vanavond in Parijs in een onderhoud met een speciale verslaggever van het A.N.P. ver klaard. Minister Soebandrio is woens dagmiddag in Parijs aangekomen op doorreis van New York naar Djakarta. Door de mist maakte hij deze reis via Frankfort, waarnaar het vliegtuig in de ochtend v/as uitgeweken. Vis noch vlees Minister Soebandrio betoogde, dat voor Indonesië een nauwe sa menwerking met elk land altijd van groot voordeel is. „Wij zijn een nieuw onafhankelijk land, wij willen vriendschap en geen vijand schap en zeker met Nederland wil len wij proberen op vriendschap pelijke voet te leven. Er is echter een groot vraagstuk: onze verhou dingen met Nederland zijn vis noch vlees. Diplomatiek zijn zij abnor maal, hoewel ze op ander terrein normaal zijn doorgegaan. Betrekkingen normaliseren Wij zijn van mening, dat wij dit niet kunnen voortzetten, omdat wij door deze verhoudingen met Neder land in een mentale isolatie raken ten aanzien van de betrekkingen met de westerse wereld als geheel. Door de aard van onze verhoudin gen met Nederland zijn de andere buitenlandse relaties van Indone sië geremd. Ook op de binnenland se verhoudingen hebben zij invloed Wij moeten uit deze impasse ko men. Het beste kan dit gebeuren door de betrekkingen te normali seren. Indien dit niet mogelijk is, zal Indonesië met een schone lei moeten beginnen". Minister Soebandrio lichtte de tweede mogelijkheid nader toe met te verklaren, dat de Nederlands-Indonesische ver houdingen zouden kunnen wor den gereduceerd tot de waar de als betrekkingen tussen In donesië en IJsland. „Dat be hoeft echter geen vijandschap te betekenen", voegde hij hier aan toe. Nieuw-Guinea „De basis voor een normalisatie van de Nederlands-Indonesische betrekkingen is een oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea", zei mi nister Soebandrio verder. „Wij hebben herhaaldelijk in en buiten de Verenigde Naties besprekingen over -dit vraagstuk voorgesteld. Thans is het initiatief aan Neder land. Wij overwegen niet meer stappen te doen: wij hebben altijd het initiatief genomen. Het hangt er van af, of Nederland het de moeite waard acht de verhoudin gen te normaliseren en of het daar toe de moeite wil nemen. Onaanvaardbaar Op de vraag of het gesprek tus- Dinsda.gmxdd.ag heeft Z.K.H. Prins Bernhard op het vliegveld Soester- berg een demonstralie bijgewoond van de Nederlandse Helikopter Indu strie met een Kolibrie H3". Daarna begaf Z.K.H. zich naar Utrecht waar ter gelegenheid van het 18e lustrum de Koninklijke Utrechtse Studenten Weerbaarheid gala-uniformen kreeg aangeboden. - Foto on derZ.K.H. de Prins bekijkt een stuwstraalmotor aan een van de rotor bladen van de helikopter op het vliegveld Soesterberg. - Boven: na zijn aankomst inspecteerde Z.K.H. Prins Bernhard de gezamenlijke weer baarheidskorpsen uit Utrecht, Leiden, Amsterdam en Delft, die ston den opgesteld op het Domplein in Utrecht. sen Nederland en Indonesië moge lijk zal zijn zonder dat de souve- reiniteit van Nieuw-Guinea ter sprake zal kunnen worden ge bracht zei mr. Soebandrio: „Het is onder deze voorwaarden moeilijk voor ons over andere vraagstuk ken te spreken. Een gesprek op een dergelijke basis zou voor ons on aanvaardbaar zijn". Minister Soebandrio wilde niet ingaan op vragen over de moge lijkheid van nationalisatie van Ne derlandse bedrijven en onderne mingen in Indonesië: „Ik zal eerst weer contact moeten hebben met de overige leden van de regering in Djakarta". Hij zei niet te geloven, dat de Indonesische regering enige belemmering in de weg zou leggen, Indien de Nederlandse regering zou besluiten alle Ne derlanders uit Indonesië te evacueren. Terugkomend op de mogelijkheid van een gesprek met Nederland zei minister'Soebandrio: „Wij hebben de indruk, dat Nederland denkt zich te kunnen veroorloven in „disa greement" met Indonesië verder te kunnen gaan, zonder dat dit te veel nadeel oplevert. Wij hebben het gevoel, dat Nederland het niet op prijs stelt in goede vriendschap met Indonesië te leven. Wanneer dit wel het geval is, dan zal dit thans moeten blijken. Als Neder land bereid is Indonesië de vriend schapshand toe te steken zoals mr. Luns heeft medegedeeld, dan zal dit nader moeten worden gecon cretiseerd Dan zie ik er ook geen bezwaar tegen om daarop te rea geren". „Geen waarde" Mr. Soebandrio besloot het on derhoud als volgt: „Ik begrijp niet, waarom Nederland aan Irian - Nieuw Guinea - vasthoudt. Het heeft toch voor het land geen en kele militaire, economische of po litieke waarde. Waarom zet Neder land daarvoor zijn vriendschap met Indonesië op het spel? Bij de overdracht van de soevereiniteit in 1949 wilde de Nederlandse rege ring het Nederlandse volk niet te veel deprimeren door het het ge voel te geven, dat het gehele im perium verloren ging. Thans geldt dit argument niet meer. Ik geloof niet, dat het Nederlandse volk emo tioneel gebonden is aan Irian. Er zijn bepaalde groepen in Nederland die aandringen op een regeling van het geschil. Wij hebben echter nooit het gevoel gehad, dat deze progres sieve groepen erg decisief zijn en zij hebben bepaald geen in vloed kunnen uitoefenen op de politiek van de Nederlandse re gering in deze kwestie". W Mr. Soebandrio zal vrijdag door reizen naar Djakarta. Indonesië hervat radiotelefoonverkeer 's-GRAVENHAGE, 4-12. Van de zijde van de P.T.T. wordt vernomen dat de Indonesische P.T.T.-dienst heeft bericht, dat'vandaag (5 de cember) de radio-telefoondienst met Nederland zal worden hervat. Waterstofbommen voor Britse luchtmacht LONDEN, 4-12. - De bombarde- mentsgroep van de Britse lucht macht wordt uitgerust met water stofbommen, zo heeft de Britse on derminister van Luchtvaart, Char les Orr-Ewing, woensdag in het La gerhuis onthuld in antwoord op een vraag van labourzijde. De bommen zijn van megaton- kracht (een miljoen ton T.N.T. - een ontplofbare stof). Italiaans schip vergaan TRAPANI, 5-12. Het Italiaanse schip „Citta di Trapani" (2400 ton) met 13 passagiers en 47 beman ningsleden aan boord, is woensdag dicht bij Trapani (west-Sicilië) vergaan. Een van de te hulp geschoten sleepboten uit de haven van Tra pani, de „Pirano", is eveneens ge zonken De weersomstandigheden zijn bijzonder ongunstig. Het lijk van de sleepbootkapitein is inmid dels opgehaald. Volgens de jongste berichten zouden 36 personen zich in veiligheid hebben kunnen stel len. Wilde zwijnen bij Drunen DRUNEN, 4-12. In de Drunense duinen, het recreatieoord tussen Drunen, Loon op Zand en Uden- hout zijn wilde zwijnen gesigna leerd. Tijdens een drijfjacht wist de heer H. Snelting uit Eindhoven een kolos van 390 pond neer t'e leg gen. Ook in 1950 hielden zich in dit gebied wilde zwijnen op. Amerika bezorgd over Indonesië WASHINGTON, 5-12. - De toe- stand in Indonesië wekt steeds gro tere bezorgdheid in Washington. Gezaghebbende woordvoerders be perken zich ertoe te zeggen dat bet ministerie van Buitenlandse Zaken de ontwikkeling van de gebeurte nissen op de voet volgt. De Amerikaanse functionarissen wachten met grote belangstelling op de conclusies, waartoe de Indo nesische autoriteiten zullen komen met betrekking tot de identiteit van degenen, die verantwoordelijk zijn voor de moordaanslag van zaterdag op president Soekarno. Minder meikverbruik sedert prijsverhoging 's-GRAVENHAGE, 4-12. Op de vergadering van het produktschap voor Zuivel, vanochtend in 's-Gra- venhage gehouden, is een overzicht verstrekt van de indexcijfers over het consumptiemelkverbruik sedert de per 30 juni 1957 van kracht ge worden prijsverhoging. Uit deze door de economisch-sta- tische afdeling van het produkt schap voor Zuivel genomen steek proef blijkt, dat in de periode van begin juli tot eind september het meikverbruik geleidelijk gedaald is tot een indexcijfer van 94 in ver gelijking met het verbruik in de overeenkomstige periode in 1956,, dat op 100 gesteld is. Daarna is het indexcijfer in de periode van 29 september tot 26 ok tober weer opgelopen tot 96, terwijl het in de periode van 27 oktober tot 23 november nog verder opliep tot 98. 56.000 gulden voor vierjarige Kerstin Nilson uit Aafors, in zuid-Zweden, de vierjarige dochter van een glasblazer, heeft deze week de hoofd prijs van de Zweedse voet balpool, ter waarde van 7-5 duizend kronen - ongeveer 56.000 gulden - gewonnen, door de resultaten van twaalf voetbalwedstrijden juist te voorspellen. Zij deed dit met behulp van een spe ciale dobbelsteen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wy begeren niets zozeer als i wat wij ixiet behoren te heb- i ben. i Als wij 't kinderfeest hier vieren, gewaardeerd door klein en groot, zitten vele Nederlanders ver van hier in grote nood. Of zij iets misdreven hadden, wordt vandaag niet naar gevraagd om de politieke leuzen wordt hun leven zelfs belaagd. Niemand schijnt te kunnen helpen, geen instantie grijpt er in; een beroep doen op beloften heeft zelfs niet de minste zin. Ja, wij hebben wel een UNO en het Handvest bleef van kracht, doch die haar beheersen, streven zelf het meest naar geld en macht. Als het gaat om tin en olie, om de ruber en de thee, telt het recht in deze wereld meestal maar heel weinig mee. Een dozijn van resoluties stellen nog niet éne daad, en er liggen landgenoten reeds gestenigd op de straat. De beschaving gaat steeds verder, maar langs een gebroken lijn; dikwijls lijkt het of wij steeds nog in de Middeleeuwen zijn. Laten wij ook niet vergeten: waarheid, recht zijn nooit urgent als je in de grote wereld maar een heel klein landje bent JAAP MIJDERWIJK. (Nadruk verboden). De leider van een groep Moham medanen, Mohammed Belloenis, die in Zuid-Algerië opereert, heeft in alle centra en dorpen in zijn opera tiegebied een proclamatie doen op hangen, waarin hij plechtig verze kert, dat zijn „leger in nauwe sa menwerking en vriendschap met de Fransen strijdt om de bevolking te bevrijden van de wrede overheer sing van het nationale bevrijdings front en om het Algerijnse volk in staat te stellen zijn lot, onverbre kelijk met Frankrijk verbonden, in een harmonieuze sfeer te bepalen". Stoomtrein rijdt op achterdeel van diesel Viadukt stort in en doodt passagiers in ondergelegen rijtuigen LONDEN, 5-12. In de Londense voorstad LewiSham is woensdagavond een stoomtrein op het achterdeel van een stilstaande diesel-elektrische trein gereden, tengevolge waarvan een zestig personen de dood vond en 152 gewond raakten. Enkele wagons van de stoomtrein, die, evenals de diesel, overvol pas sagiers zat, schoven door de schok van de botsing boven op elkaar en ontzetten de onderbouw van een spoorbrug, die ter plaatse de spoor baan bovenlangs kruiste. ZEEUWS FRUITCORSO MISSCHIEN NAAR WERELDTENTOONSTELLING Eerst moeten veel moeilijkheden worden overwonnen GOES, 4-12. De leiding van het comité Wereldtentoonstelling 1958 heeft contact opgenomen met de organisatoren, die reeds enkele ja ren met succes het Zeeuwse fruit- corso verzorgen. Enkele bespre kingen over het overbrengen van het corso naar de Belgische hoofd stad zijn reeds gevoerd. De praktische mogelijkheden en de details van het plan moeten nog geregeld worden en ook moet de financiële kant nog worden beke ken. Is men, wat de financiën be treft, van Belgische zijde bereid enigermate over de brug te komen, dan is het zeer wel mogelijk dat volgend jaar het Zeeuwse fruit bij onze zuiderburen op aantrekkelijke wijze zal worden gepresenteerd. De organisatoren van het fruit- corso zijn ervan overtuigd, dat nog tal van moeilijkheden overwonnen zullen moeten worden, alvorens men naar Brussel zal trekken. Wordt het corso in Goes weer op zaterdag gehouden, dan zal - meent de corso-commissie - het gevolg daarvan zijn, dat de volgende dag (dus zondag) de stoet door Brussel zal trekken. Het fruit is namelijk niet langer houdbaar. Men is er echter ook van overtuigd, dat tegen dit plan bezwaren van principiële aard zullen rijzen. De neervallende stukken beton en staal maakten nog de meeste slachtoffers in de ondergelegen rij tuigen. Een derde trein, die op de viaduct stond, ontspoorde, maar daarbij vielen geen slachtoffers. Er heerste een zeer dichte mist. Onder de gewonden zijn 113 ern stige gevallen. Naar schatting be vonden zich ruim tweeduizend pas sagiers in beide treinen; meest ar beiders die naar huis gingen en huisvrouwen die kerstinkopen had den gedaan. Vroeg in de ochtend waren red dingsploegen, gehinderd door de beruchte „fog", nog steeds bezig slachtoffers uit de verwrongen rij tuigen te bevrijden. Tengevolge van het ongeluk bij Lewisham zullen enkele Londense stations tijdelijk gesloten blijven, waardoor naar schatting een half miljoen mensen donderdagochtend niet per trein naar hun werk in Londen konden gaan. Het wegver keer is bovendien ook zwaar ge handicapt door de dichte mist. Sedert de spoorwegramp van ok tober 1952 bij Harrow, noordwest- Londen, waarbij 112 personen wer den gedood en 349 gewond raakten, is dit de ernstigste spoorwegramp in Engeland. In de loop van de nacht, acht uren na het ongeluk, zagen de red ders zich gedwongen hun werk te staken, daar de vernielde spoor brug boven hun hoofd te veel ge vaar voor instorting opleverde.' Toen had men 60 lijken geborgen en waren er 152 gewonden geteld, van wie 113 zwaar. In de vernielde coupé's kon men evenwel nog een twaalftal lijken zien. Spoorweg mensen richtten schotten rondom de zwaarst vernielde wagon op om de omwonenden voor het gezicht te sparen. Aanvankelijk had men grote moeite alle doden en gewonden onder te brengen, daar de zieken huizen in zuidoost-Londen al snel niet meer konden opnemen. Omwo nenden en passagiers hielpen bij het reddingswerk en scheurden van lakens en tafelkleden noodverban den. Op de weg van Bristol naar Bath in west-Engeland is woensdagavond een autobus met 33 personen in een ravijn gereden. Er zijn geen doden te betreuren. De bestuurder had in de mist een andere auto aan gereden en was daarna van de weg geraakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1