STAD EN PROVINCIE Landgoed Westerenbari Landbouw en veeteelt Minister Luns stuurt Soekarno boodschap 's-GRAVENHAGE, 2-12. Het mi- nisterie van Buitenlandse Zaken deelt mede: Aan de Nederlandse zaakgelastigde te Djakarta werd opdracht gegeven, namens de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, de volgende bood schap door te geven aan de Indo nesische minister van Buitenland se Zaken ad interim: „Ik wens uwe excellentie de ver zekering te geven dat het mij een voldoening is te vernemen, dat de president en zijn kinderen onge deerd zijn ontkomen. Tezelfdertijd breng ik mijn oprechte sympathie over aan hen die gewond zijn en aan alle nabestaanden der slacht offers van deze wrede daad", (w.g.) LUNS Ned. minister van Buiten landse Zaken. Miljoenenorder voor Nederlands bedrijf ROTTERDAM. 30 nov. De N.V. machinefabriek Hensen te Rotter dam heeft de opdracht gekregen de complete installatie van kranen, zowel voor de hellingen als voor de afbouwkaden, te leveren ten behoeve van de nieuwe grote scheepswerf, die de Griekse reder Stavros F. Niarchos, directeur van de „Hellennic Shipyards Co Ltd. in Griekenland laat bouwen. Het betreft hier een exportopdracht van ongeveer 3^ miljoen gulden. RENESSE Bezoek St.-Nicolaas Op uitnodiging van de Culturele Vereniging brengt St. Nicolaas don derdag a.s. te 14.30 uur een bezoek aan het dorpshuis, waarbij alle kinderen uit de gemeente welkom zijn. Naast enige kinderfilms zal de kinderen een versnapering worden aangeboden. BROUWERSHAVEN Duivenhoudersvereniging organiseerde tentoonstelling Zaterdagavond hield de duiven houdersvereniging „Noordgouwe en Omstreken" een geslaagde tentoon stelling in café „Centrum" te Brou wershaven Er waren in het geheel 83 exemplaren aangevoerd, die ge tuige de uitslagen van goede kwa liteit waren. De dieren werden ge keurd door de heer J. C. F. Jopse uit Middelburg, die zich bijzonder van zijn taak heeft gekweten. Door de middenstand van Noord- gouwe, Zonnemaire en Brouwers haven waren mooie prijzen be schikbaar gesteld, voor welke geste de duivenhoudersvereniging zeer erkentelijk was. De uitslagen der keuring luidden: Oude doffers: 1. W. de Wilde (te vens schoonste duif); 2. L. J. Fon- teine; 3. J. M. Kloet; 4. A. J Flik- weert. Zeer eervolle vermelding: C. Westdorp. Oude duiven: 1. A. J. Flikweert; 2. idem; 3. Joh. Pannekoek; 4. L. J. v. d. Wielen. Jarige doffers: 1. W. de Wilde; 2. A. J. Flikweert; 3. J. M. Kloet; Z.E.V. Gebr. Wurth. Jonge duiven: 1. A. J. Flikweert; Z E.V. W. de Wilde. Jonge doffers: 1. C. Westdorp; 2. Gebr. Wurth; 3. C. Westdorp; 4. idem. Jonge duiven: 1. L. J. Fonteine; 2. Gebrs. Wurth; 3. C. Geelhoed; Z.EV. J. M. Kloet; Z E.V. L. J. v. d. Wielen. BRUINISSE Sint verleende massale audiëntie Sint Nicolaas, vergezeld van twee zwarte Pieten, vond zaterdagmid dag in de muziektent in de Korte Ring te Bruinisse enige beschutting tegen de felle oostenwind, toen hij daar de gehele jeugd van Bruinisse die daarvoor in aanmerking kwam, bij zich ontving en vermaande of prees, al naar het geviel. Honder den kinderen drukte hij daar de hand en van de zwarte knechten kregen de kinderen een sinaasap pel, terwijl de neperbollen de toe schouwers dikwijls om de oren vlogen. De middenstandsvereniging, c.q. het winkelweekcomité, die de goe de Sint had gevraagd, naar Bru te komen, zorgde voor een ordelijk verloop van deze massale audiëntie. Na afloop daarvan werden de zie ke kinderen bezocht, 's Avonds werd de Vossejacht een groot suc ces. Vijf personen hadden waarde bonnen bij zich en het publiek deed met de vraag „Bent U de vos?", moeite om daarvan in het bezit te komen, wat uiteindelijk gelukte. „Nu met Hope" blies er, ondanks de koude, lustig op los. AMERSFOORT. Zondagmorgen omstreeks elf uur is de 79-jarige dr. W. H. Moll op de Utrechtseweg nabij het oude ziekenhuis „De Lichtenberg" door een personen auto aangereden. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht waar hij omstreeks twaalf uur overleed. De heer Moll was gepensioneerd le raar van de HB.S. en het gymna sium te Amersfoort. ZIERIKZEE Nieuw Hervormd jeugdgebouw heeft moderne inrichting Een speelzaal en twee vergaderlokaliteiten De verbouw en modernisering van het Hervormd jeugdgebouw in het Visslop, was in eerste aanleg een zaak van gelijkmaken der vloe ren, een heel karwei, omdat hier wel van oneffenheid kon worden gesproken. Bij het binnenkomen treft men links een keurig inge richte koffie- en theekeuken aan (onmisbaar odnerdeel van een jeugdgebouw). De gang is in over eenstemming gebracht met de stijl, waarin het gebouw is uitgevoerd. De toiletten werden ingebouwd en voorzien van deuren in de natuur lijke houtkleur. De gang leidt naar de moderne speelzaal, een flinke ruimte, overvloedig verlicht door TL-lampen. Een typisch effect ge ven de stijlvolle ramen. Via de open trap (uitkomend in de gang) belegd met rubberoid en „gebiesd" met ehroomstaal komt men op de bovenverdieping. Het trappenhuis krijgt licht door een apart aange bracht venster. Op de bovenver dieping is een groot vergaderlokaal met ale dominerend element de monumentale schoorsteen, waarbo ven de heer M. Mol een gevoelige afbeelding schilderde van de Goe de Herder. Er is hier gewerkt met vier soorten behang, waardoor een verrassend effect is verkregen. Een kleinere lokaliteit op deze verdie ping, is „in eigen beheer" door de jongelui zelf opgeknapt en ziet er eveneens keurig uit. De lokaliteiten worden verwarmd met oliestook en Bij nijverheidsonderwijs 347.000 lerlingen 's-GRAVENHAGE, 2-12. - Uit een door het centraal bureau voor de statistiek samengestelde stati stiek van het nijverheidsonderwijs 1957 blijkt, dat op 1 januari j.l. 347.000 leerlingen vakonderwijs ge noten tegen 322.000 een jaar tevo ren (stijging 8 pet.). Hiervan be zochten er 81.000 (71.000) een lage re technische dag- of vakschool, 50.000 (52.000) een avondnijver heidsschool en 9300 (9300) een ho gere technische school. Nijverheidsonderwijs voor meis jes werd door 174.000 (158.000) leer lingen gevolgd, van wie 89.010 (78.000) een korte cursus volgden. Giften voor landgenoten in Indonesië welkom Storting mogelijk op giro 3 0 8 's-GRAVENHAGE, 2-12. - De stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië", gevestigd Anna Pau- lownastraat 11 te 's-Gravenhage, die al haar hulp aan landgenoten in Indonesië verleent t in overleg met de bevoegde instanties, deelt ons mede, dat haar bestuur naar Uit het boek der natuur heeft een rijke vogelstand Vogels van diverse pluimage in rustige omgeving (I.) Het landgoed Huize „Westeren- ban", gelegen in de Westhoek, ge meente Haamstede, is niet alleen een lustoord voor de bewoners, maar door zijn prachtige en rustige ligging gelijk een oase, tevens èen geliefd oord voor de vogels en wel in het bijzonder voor de kleine zangvogels. Nu is het landgoed niet voor het publiek toegankelijk en zelfs streng verboden te betreden, wat vooral voor de vele natuur liefhebbers in de vacantie's een grote teleurstelling moet zijn, maar wat juist de kleine vogelstand ze ker ten goede komt, daar deze vooral in de broedtijd door iemand gestoord mogen worden. Het personeel van het landgoed houdt een oogje in het zeil om het natuurschoon met al wat daar in leeft en bloeit te beschermen, en aldus mede te helpen met de op bouw van de vogelstand, die me nige vacantieganger of lid van de Vogelwacht zoveel schoons in de natuur te bieden heeft. Wij hopen onze lezers een plezier te doen met een kleine indruk van wat er zoal leeft in de dicht met bomen en heesters begroeide ter reinen van het landgoed, beter be kend als de „Villa". De beheerder van de terreinen, de heer Joh. van Dijke, steekt zijn liefde voor de na tuur niet onder stoelen of banken, leeft hier rustig temidden van zijn gevleugelde vrienden en kan ze uitstekend observeren. Zelfs in de winter als alles in de natuur dood en kaal is, is er voor de ware na tuurliefhebber nog veel te zien en we mogen gerust zeggen dat het een lust voor het oog is om de wintervogels zoals de merel, het roodborstje en winterkoninkje druk in de weer te zien met het driftig weggooien van de afgeval len bladeren om hun voedsel te be machtigen, waarbij ze tevens me dewerken om een groot aantal in secten te verdelgen die schadelijk zijn voor de land- en tuinbouwge- wassen. Ook een kool- en een pim pelmees komen aangevlogen om in het kale hout der bomen prachtig te kunnen worden waargenomen en men moet deze sierlijke vogels bewonderen om hun acrobatische toeren die zij verrichten om de za den van de elzenpruimen te be machtigen. Het is opmerkelijk hoe mak deze wintervogels worden. Bij het spitten ziet men als het ware de roodborstjes en de merels op de spade zitten om de steek na te zien of er soms een worm of een emelt boven komt. Bijzonder aardig is het om in deze stille omgeving de bonte specht te horen en te zien. Ze hangt als het ware aan de bomen, zoekt een plek waar buit achter zit en begint te hameren dat de spaan ders in het rond vliegen. Wat men ook zo menigmaal kan beluisteren is het „krrr krrr" van de bonte en zwarte kraai en de roep van een kouwtje. Zolang het open weer is kunnen deze vogels hun voedsel wel vinden, maar zo dra de vorst zijn intrede heeft ge daan, wordt het ook voor hen moeilijker, of zelfs geheel uitge sloten. Vooral het drinkwater is voor hen van veel belang. De werkzaamheden liggen dan toch stil en het beste is als vogelvrien den voor hen te gaan zorgen. Dit brengt, veel werk met zich mee, doch dit weegt niet op tegen het genot dat de vogels ons in de zo mer schenken. Een paar maal per dag goed drinkwater neer zetten op bepaalde plaatsen is een eerste vereiste. De vogelvoertafels zijn reeds voor de vorst geplaatst om de vogels er aan te wennen en de ze worden van voer voorzien. Meestal is het op de tafels druk ker dan in menige cafetaria. aanleiding van de jongste gebeur tenissen in Indonesië hedenmor gen in vergadering bijeen is ge weest. In deze bijeenkomst is be sloten, dat de stichting op korte termijn een vergadering zal uit schrijven, waartoe afgevaardigden van aanverwante organisaties en verenigingen zullen worden uit genodigd. In deze vergadering zal worden beraadslaagd over de wijze waarop onder leiding der stichting, naast de maatregelen welke de overheid zal nemen, de particulie re hulp aan landgenoten in Indo nesië zal worden georganiseerd en gecoördineerd. Volgens de stich ting zegden deze aanverwante or ganisaties in beginsel reeds hun medewerking toe. Het ligt in het voornemen van het bestuur der stichting voorstellen te doen, welke leiden tot een beroep op de bevol king van Nederland, in de geest zoals na de Hongaarse opstand werd gedaan. De stichting deelt mede, dat zü nu reeds gaarne bijdragen en giften in ontvangst zal nemen. Haar giro nummer is 308. In de stad Leura, honderd km. van Sydney, zijn door een daar doorgedrongen bosbrand al tachtig huizen verloren gegaan. De gehele bevolking is naar elders uitgewe ken. Ook winkels, een kerk en een school zijn uitgebrand. Het vuur breidt zich uit in de richting van het dorp Wentworth Falls. elektrische radiatoren. Zoals wij reeds in het openingsverslag mede deelden, is de nieuwe aanwinst voor hervormd Zierikzee belang rijk. Rest nog te vermelden, dat een overseharige zolder nog de moge lijkheid biedt tot inrichting ten dienste van de handenarbeid. Het werk werd uitgevoerd door de heer G van Ruiswijk, met als onder aannemers de heer L. v. d. Houten (metselwerk), fa. J. Steutel Zn. (elektrische installaties), M. Kou- wenberg Zn (loodgieterswerk), M. Mol (schilderwerk) en fa Gebrs. Lokker en J. M. Tuinman (respek- tievelijk meubilair en vloerbedek king). Landbouwschap wil voorschot op melkgarantleprijs Het Landbouwschap heeft er bij de ministerraad nogmaals op aan gedrongen een voorschot te verle nen op de uitkering melkgarantie- prijs 1956-'57. Het Landbouwschap betoogt, dat de ongunstige weers omstandigheden, welke zich nu reeds drie jaar achter elkaar heb ben voorgedaan, doch in het bij zonder in het laatste jaar door de wateroverlast grote schade hebben aangericht, het weerstandsvermo gen van tal van bedrijven hebben ondermijnd. Er is een steeds stij gende achterstand in de betalingen tengevolge van veevoederschulden vaak nog uit de vorige winter, ter wijl de huidige hoge rente in ge vallen waarin crediet wordt ver leend, deze situatie nog verergert. De minister van Landbouw heeft - na overleg met de minister van Financiën - meegedeeld, dat een voorschotuitkering thans niet mo gelijk is gelet op de positie van 's Rijks schatkist en dat de voor de uitkering van de garantietoeslag benodigde gelden pas in maart 1958 beschikbaar gesteld kunnen wor den. Dit stelt de veehouders in de ko mende wintermaanden, wanneer de produktiekosten juist bijzonder hoog zijn, voor onoverkomelijke moeilijkheden. SPORT VOETBAL Brouwershaven III-Duivcland I 2-11 Brouwershaven III speelde een wedstrijd tegen Duiveland I. Over het spelbeeld valt te schrijven- dat Duiveland over alle linies beter speelde dan de Brouwenaren. Hoe wel de thuisclub bij tijd en wijle wel eens aardige dingen liet zien, was het voor Duiveland maar kin derspel. Vooral in de voorhoede met de snelle midvoor Roks en de spelers Beije en v. d. Werf, werd het kanon regelmatig met kogels gevoed, waarbij de meeste schoten treffers bleken te zijn. In de tweede minuut viel het eer ste doelpunt uit een corner, waar naar keeper Willemse niet goed kon duiken omdat de scheidsrechter in de weg stond, die zich eveneens in het doel had opgesteld (0-1). In de 15de minuut werd een voorzet van De Bruine ingekopt door Roks (0-2). Bij een Brouw-aanval werd even verwarring gesticht in de Dui- velandverdediging hetgeen v. Stein benutte en langs Bouman schoot (1-2). Duiveland zette de doelpun- tenmachine open en maakte voor de rust het halve dozijn vol door doelpunten van Roks (2 x), Beije en v. d. Werf (1-6). In de 8ste minuut na de rust is het opnieuw Roks die scoorde (1-7). Toch weet Brouw opnieuw te sco ren en wel in de 13de minuut uit een voorzet van v. Stein, die v. d. Wekken benut (2-6). Dan komt Brouw er niet meer aan te pas en de stand wordt regelmatig opge voerd door Roks (2 x), Beije en De Bruine. Als scheidsrechter v. d. Werf einde blaast, is de stand 2-11. LAND- EN TUINBOUW Evenwichtige voeding van onze vruchtbomen Op de landelijke bodem behan delingsdag van de afgelopen win ter heeft ir. Bos een belangrijke le zing gehouden. Het is zeker niet overbodig hierop nog eens terug te komen. In de fruitteelt gaat het om „evenwichtige voeding" en wel om een evenwicht op hoog niveau, want er moeten hoge opbreng sten worden verkregen. De voed- selopname geschiedt door middel van het wortelgestel. Er moet dus voldoende voedsel in opneembare vorm in de grond aanwezig zijn. Ook al zijn er geen kalk-gebreks- verschijnselen bij vruchtbomen, toch mag de betekenis van kalk niet onderschat worden. De om standigheden voor de ontwikkeling van het wortelgestel zijn goed bij een goede structuur. Om een goede structuur te behouden is een gere gelde toevoer van organische stof noodzakelijk. In de meeste geval len zal in de praktijk hiervoor al leen een groenbemester of gras in aanmerking komen. Gras heeft vele voordelen, het maakt gemakkelijker werken bij de aanplant mogelijk, het gaat het op treden van bepaalde gebreksziek- ten tegen. Het is evenwel van be lang om vlak bij de stam een strookje grond zwart te houden. Betreffende de hoeveelheden, die men van de meststoffen moet strooien, merkte ir. Bos op, dat hiervoor geen algemeen geldend antwoord is te geven. Het analyse rapport van het grondonderzoek is hiervoor doorslaggevend. Als er magnesium-gebreksver schijnselen optreden, dan moet men die wegwerken door een bespuiting met magnesiumsulfaat, maar als die weggewerkt zijn en er is met magnesium bemest, dan moet men de kali-bemesting voortzetten. Het is dus niet kali óf magne sium, maar kali èn magnesium Bij de kalibemesting gebruike men uitsluitend kaliumsulfaat (zwavelzure kali) of, wanneer de grond magnesium-behoeftig is, komt Patent-kali in aanmerking, beide chloorarm. Wil men eerste klas fruit telen, denk dan om de evenwichtige voe ding van uw vruchtbomen, denk ook aan een goede kalibemesting in chloorarme vorm. MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 2-12. Klei aard appelen (35 mm opw.): Eigenhei mers f 10-19, Bintjes f 9-12, Beve landers f 13-14, Furore f 15-15,75, Meerlander f 13-14, IJsselster f 11- 12; zand aardappelen: Noordeling f 9-10, Libertas f 8,50-9,50, Gieneke f 7-8; v o e r aardappelen f 1,50-2. Prijzen berekend per 100 kilogr. en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 2-12. Binnenland se granen, ochtendbeurs (officieuze noteringen per 100 kg franco Rot terdam). Tarwe: rode op vochtconditie met minder ruim aanbod, voor de prima tot f 28,90, doorsnee-kwali teit f 28,60. Voedergranen: zomergerst, maal- kwaliteiten kalm tot f 25,75, kippe- gerst vast bij weinig aanbod V.Z. van f 27,25 tot f 28; haver: vast, naar kleur en droogte van f 23,50- 24,50, extra blanke tot f 25; rogge: goed prijshoudend, doorsnee-kwa liteit tot f 20, bakrogge f 20,75. Peulvruchten: groene erwten tot circa f 37; schokkers tot circa f 54; bruine bonen in de prima kwaliteit droog en blank circa f 61, mindere kwaliteit moeilijk te plaatsen. SPORT VOETBAL Burgh n-Zierikzee II 1-2 Dat het niet zo gemakkelijk gaat Burgh II op eigen terrein te ver slaan heeft ook Zierikzee II onder vonden. Doordat v. d. Pol in de laatste minuut een kapitale fout maakte, kwam Zierikzee met de hakken over de sloot. Het was geen beste wedstrijd. Aan weerszijden werd veel ge knoeid. Zierikzee heeft de over winning verdiend en hoofdzakelijk te danken aan de linksback Ver west, die de gehele Burgh-aanval in zijn zak had. Bij Burgh viel het spel op van v. d. Weele, die deze wedstrijd als linksback speelde; de Glopper was voor Bolkenbaas een niet te nemen hindernis. Al direct komen beide keepers in actie voor harde schoten van v. d. Werf en Bolkenbaas. Burgh for ceert dan een corner die door drie spelers achter elkaar gemist wordt. Bij een volgende Burgh-aanval schiet v. d. Werf net over, maar in de volgende minuut doet hij het beter en schiet hard in (1-0). Zie rikzee zet dan een offensief in en als v. d. Pol reeds gepasseerd is kan L. v. Nieuwenhuize op de doellijn redden. De Zierikzee-speler J. Ha- gesteijn krijgt een onwillige knie en wordt door keeper Kouijzer van het veld gedragen. Na de rust drukt Zierikzee de groen-zwarten in de verdediging. Bij een doelworsteling is een klein tikje van Bolkenbaas voldoende om de gelijkmaker aan te tekenen (1-1). De' Burgh-verdediging moet zich met paniek-voetbal behelpen om meerdere doelpunten te voorkomen. Een serie corners op het Burgh- doel levert niets op. De linksbui ten van Zierikzee komt alleen voor doel maar zijn schot gaat huizen hoog over. Dan ontworstelt Burgh zich aan de Zierikzee-druk en W. de Jonge krijgt de kans van zijn leven, maar hij mist jammerlijk. Een vrije trap schiet De Glopper hard in handen van Kouijzer. Burgh is nu weer sterk in de aanval, maar door gebrek aan doortastendheid en een goed schot wordt dit overwicht niet uitgebuit. In de laatste minuut zet Zierikzee nog een aanval op, waaruit v. Hattem een tam schot lost, dat door v. d. Pol opgevangen wordt, maar hij laat de bal uit zijn handen vallen en de meegekomen rechtsbinnen heeft geen moeite het winnende doelpunt te maken (2-1). Scheidsrechter v. d. Linde leidde prima. Jun. Brouwershaven-Duiveland In een aardig partijtje voetbal hebben de Duivelandjunioren za terdagmiddag de puntjes aan Brouw moeten afstaan met een 4-1 nederlaag Deze score bleef tot vier tegendoelpunten beperkt door het sublieme werk van keeper Klink, die zijn club voor een doelpunten- regen heeft behoed. Het eerste doelpunt werd in de 20e minuut gemaakt door Platteschorre waarna K. de Moor vijf minuten later het tweede doelpunt voor zijn reke ning nam. Even later was het links buiten J. Malipaard die het derde aantekende. Net voor de rust kreeg Duiveland een mooie kans toen de bal door het middenveld gespeeld keeper de Jonge ver deed uitlopen en deze niet kon duiken doordat, den Boer in de weg liep. Stam was er als de kippen bij om hem te passeren en in het lege doel te schieten (3-1). Een andere aanval plukte de Jonge voor de voeten der aanstormende midvoor weg. In de tweede helft ging het spel op en neer, waarbij de Moor opnieuw een scoringskans kreeg, maar schoot tegen de lat. Het laatste doelpunt werd evenwel toch door de Moor gemaakt in de 28e minuut toen keeper Klink wegtrapte en de te ruggeschoten bal vlak voor doel tussen een paar spelers bleef lig gen. De Moor hoefde hem toen maar over de doellijn te schuiven (4-1). Renesse jun.-Mevo jun. 7-0 Door beter spelinzicht en grotere snelheid wisten de junioren van Renesse een ruime overwinning te behalen op MEVO. De MEVO-aan- val ging vooral mank aan stoot kracht, zodat de kleine Renesse- doelman van Sluijs weinig moei lijk werk kreeg. Voor de rust nam Renesse een 3-0 voorsprong door doelpunten van C. Bakker en A. Kooman (2 x). Na de hervatting schoot Bezuyen uit een corner in eens raak. A. Kooman, G. Kooman en L. Jonker, via een achterspeler van MEVO, brachten de eindstand op 7-0. DE VORST VAN SUPRANIA 32. Behoedzaam klauteren Agua en zijn mannen uit de sloep, de verlaten kade op. Nergens is enig teken van leven te bespeuren. „Kom", zegt de hagedis droog, „laten we eens gaan kijken welke stommeling daar de pap heeft laten aanbranden". Maar als ze de eerste straat binnentreden, is Agua's spotlust spoe dig verdwennenHet nauwe straatje biedt een luguber schouw spel. Kruiken en vazen, manden met fruit en allerlei huisgerei liggen her en der en daartussen vinden de mannen tot hun schrik de roerloze gestalten van enkele Arabieren.... Zwijgend loopt het groepje verder door de stille straten, die allen hetzelfde beeld bieden van plundering en strijd. Dan, als ze een dei- huizen zijn binnengegaan, duwt Agua de anderen plotseling met een waarschuwend gesis terug in de schaduw van een pilaar. Uit een der zijstraten verschijnt, hooggezeten op een kameel, een neger krijger, een aan de polsen geboeide Arabier met zich meevoerend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6