ZAANHAGEL P.T.T. organiseerde een voorlichtingsavond in Concertzaal te Zierikzee Hoe zit dat HART ZIERDCZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 3 DECEMBER 1957 No. 18269 NEDERLANDSE FABRIEKEN EN KANTOREN TE DJAKARTA GESLOTEN Worden uitreisvisa voor Nederlanders ingetrokken? DJAKARTA, 2-12. Als gevolg van de 24-uurs staking bij alle Ne derlandse ondernemingen in Indo nesië, op last van het „Comité tot bevrijding van West-Irian" en met goedkeuring van het Indonesische kabinet, waren maandag tal van Nederlandse kantoren en fabrieken in Djakarta gesloten, brouwerijen, im- en exportzaken en de kanto ren van de cultuurondernemingen. Volgens ontvangen berichten wordt het stakingsbevel in geheel Indonesië nageleefd en ligt het werk op vele thee-, rubber, koffie- en suikerondernemingen op geheel Java stil. Er zijn nog geen berichten ont vangen van de buitengewesten, doch een woordvoerder van een der Nederlandse bedrijven in Dja karta zeide, dat men verwachtte dat ook op Sumatra en Borneo het werk zal zijn neergelegd, ondanks de omstandigheid dat de stakings instructie eerst zondagavond dooi de minister van Voorlichting in een Werkt Rusland aan raketvliegtuigen Het Russicshe blad „Sovletskaya Aviatzia" schrijft, dat Russische geleerden en ingenieurs werken aan vliegtuigen die, als raketten, in de hoogste lagen van de atmo sfeer kunnen vliegen. Deze „raket vliegtuigen" zouden in het heelal kunnen doordringen en naar de aarde terugkeren en als gewone vliegtuigen kunnen landen. De vleugels van het toestel zouden in trekbaar zijn. In genoemd blad zegt generaal Pokrofsky, dat de Russische inter continentale ballistische raket met een waterstofbom elk doelwit in de wereld nauwkeurig kan treffen en vernietigen. Franse parachutiste doodgeschoten Een Frans parachutiste, die als verpleegster In Algerië werkte, is doodgeschoten toen zij uit een he likopter sprong om op een ge vechtsterrein hulp te verlenen, al dus is zaterdag te Algiers verno men. De verpleegster, Jacqueline Domerque, is vroeger nationaal kampioene valschermspringen ge weest. Zaterdag werd haar hulp ingeroepen voor de gewonden van een gevecht, dat 25 kilometer ten zuiden van Algiers werd geleverd. De Fransen verloren zes man aan floden en achttien aan gewonden; ongeveer veertig opstandelingen werden gedood. De wetenschappelijke wedloop tussen Rusland en de V.S. In een rapport dat de presiden tiële commissie van geleerden en technologen aan Eisenhower heeft uitgebracht, wordt verklaard dat de vorderingen der Russen op de meeste wetenschappelijke gebieden zich in een dergelijk snel tempo voltrekken dat, tenzij de Verenigde Staten hun eigen inspanning op dit gebied versterken en over een groter gebied uitstrekken, er wei nig twijfel aan bestaat, dat de Sow- jet-Unie ten deze over vijf, of tien jaren in de meerderheid zal zijn. De commissie, die in haar rap port zegt dat de Verenigde Staten zich voor een „reusachtige taak" zullen zien gesteld, indien zij de Sowjet-Russische uitdaging aan vaarden, wijst er oo dat de grootste kracht der Verenigde Staten ligt in de hulpbronnen, waarover zij en hun bondgenoten beschikken. binnenlandse radio-uitzending was gegeven. In Djakarta doen geruchten de ronde, dat alle uitreisvisa voor Ne derlanders voorlopig zouden zijn ingetrokken, doch hiervan kon nog geen bevestiging worden gekregen. Moedige redding Zondagavond heeft de 26-ja- rige politie-agent W. P. Kruiswijk een hond gered uit het kanaal bij de brug Haringkade-Nieuwe Duin weg te 's-Gravenhage. Hij liet zich langs een touw, dat door een collega werd vast gehouden tot bij het water zakken en kon het dier in het nekvel grijpen. De hond schoot los en raakte in een riool. Politieman Kruisioijk kroop hierop achterwaarts het riool in. Hij moest onge veer twintig meter ver krui pen om de hond te kunnen redden. ROTTERDAM. In Rotterdam zuid is de 63-jarige losse werkman E. B. de Prouw uit de tweede etage van zijn woning aan de Lombok straat gevallen. Hij wilde het bo venlicht van een straatvenster ze men en had daartoe het opschuif- raam uit zijn sponningen gehaald. Zijn vrouw hield dit binnenshuis vast, terwijl hij op het kozijn klom en zich aan het bovenlicht vast wilde houden. Vermoedelijk heeft hij mis gegrepen, althans hij ver loor het evenwicht en viel met het hoofd op het trottoir. •s-HERTOGENBOSCH. Het 8- jarige jongetje M. Bemelmans te 's-Hertogenbosch is, toen hij plot seling de Graafseweg aldaar over stak, door een passerende auto ge grepen en zo ernstig gewond, dat hij kort daarna in het ziekenhuis St. Joan de Deo is overleden. ingezonden mededeling Gratis dierfiguurtjes bij ZAANHAGELI Vraag inlichtingen bij Uw winkelier voor het verkrijgen van 10 plastic dierfiguurtjes in ivoor- en transparante kleuren. Uw kinderen zijn er de hele dag zoet mee. de lekkerste chocoladekorrels van échte chocola POLITIE STELT ONDERZOEK IN NAAR DUBIEUZE PUZZELS Onderzoek brengt rare dingen aan het licht ROTTERDAM, 2-12. De Rotter damse politie stelt - in overleg met de officier van justitie, mr. H. van Buuren - op het ogenblik een on derzoek in naar puzzels, die de laatste tijd in verschillende bladen zijn verschenen. Zoals bekend hebben eerst be drijven prijsvragen het licht doen zien en hun voorbeeld is gevolgd door particulieren. Grote bedragen worden in het vooruitzicht gesteld, aldus de politie, en ook verliezers kunnen nog voor prijzen in aan merking komen. Daarnaast gaat volgens de advertenties ook geld naar liefdadigheidsinstellingen, maar welke deze bedragen in han den krijgen, wordt niet gepubli ceerd. De politie zegt verder bij be schouwing van enkele puzzels te hebben vastgesteld, dat het begrip zwendel ernstig wordt benaderd. Gezien de onlogische manier van BRITSE ZUIDPOOL-EXPEDITIE Vijf uur met voertuig op rand van kloof gehangen Met Kerstmis aan de Pool LONDEN, 2-12. De leider van de Zuidpoolexpeditie van het Gemene best, dr. Vivian Fuchs, is met een „sno-cat", een vrachtauto op rups banden, door het ijs gezakt. Hij heeft samen met zijn medepassa gier vijf uur lang met zijn voertuig aan de rand van een twintig meter diepe kloof gehangen voordat hij door andere „sno-cats" kon wor den weggetrokken. Zaterdag ontmoette de expeditie over een afstand van drie kilo meter twintig kloven. De voertui gen werden aan elkaar gebonden en als er één weg zakte, trokken de anderen hem vrij. De expeditie, die op weg is naar de Zuidpool, bereikte zaterdag een punt 85 km ten zuiden van de lucht machtbasis Shackleton. Men moet nog 365 km afleggen om het punt te bereiken, waar een groep van twee man de expeditie opwacht. Gezamenlijk hoopt men tegen Kerstmis aan de Zuidpool te ko men. Men wil gedurende de korte poolzomer zoveel mogelijk doen. De temperatuur is nu slechts tien graden onder nul. Een les in telefoneren Een uitstekende service aan de abonnes Met het organiseren van voorlichtingsavond in de Concert zaal te Zierikzee, in verband met het Invoeren van de automatische telefoon, heeft P.T.T. de abonné's een dienst bewezen. De Concertzaal was uitstekend bezet. De bijeen komst werd geopend door de direc teur van het telefoondistrict Breda, ir. R. Diks. De chef van de Buitendienst van het telefoondistrict, B. J. M. Ober, gaf een toelichting op de telefoon automatisering van Schouwen- Duiveland. Spr. herinnerde er aan dat er na de ramp een keus was tussen herstel van de telefoon met handbediening of herstel met de mogelijkheid tot overschakelen tot de automatische telefoon. Het laat ste werd gekozen. De montage er van geschiedde in eigen beheer. Er zijn thans 2800 nummers. In de ge schiedenis van P T.T. op Schouwen- Duiveland nam het huis „De ver keerde wereld", het voormalige P.T.T.-kantoor in de Meelstraat een een voorname plaats in. Blijkens de bouw van de nieuwe telefoon centrale op dezelfde plaats kon P. T.T. de oude grond niet vergeten. Op 1 januari 1957 lag 229 kilometer lokale en interlokale kabel in de grond. Thans is dit reeds opgelopen tot 302 kilometer, hetgeen overeen komt met de afstand van Gronin gen naar Maastricht. Bovendien is de straalzender in gebruik. Spr. had lof voor de samenwerking met de gemeenten en ook het begrip dat de burgerij, ondanks allerlei hinder, voor de, in verband met de automatisering te nemen maat regelen, aan de dag legde. met het kauwgom? Wij kennen allen dat goedje uit Amerika, kauwgom geheten, dat vooral na de tweede wereldoor log de aarde heeft overstroomd, terwijl het ook in het land van herkomst een ware plaag gewor den Is. Kauwgom wordt bereid uit een boomsoort uit Zuid-Amerika en thans in zeker 300 landen ge kauwd. Als men alle stukjes gom die in de loop der jaren genut tigd zijn, eens achter elkaar leg de, dan zou men een lint krijgen, dat van de aarde tot de zon reikte. Als eerste Europeanen maakten de Spanjaarden twee eeuwen gele den kennis met kauwgom, toen zij in Mexico meisjes van de Az teken op gom zagen bijten. Het viel hun daarbij op dat deze meisjes bijzonder mooie en gave tanden bezaten, hetgeen zij aan dat „gom-bijten" toeschreven. Het zou echter nog tot 1869 duren, alvorens een tandarts op het idee kwam het sap van de sapodilla- boom te zoeten en te gaan ver handelen. Veel belangstelling be stond er niet voor. Totdat de zeepfabrikant William Wrigley ten tonele verscheen. Om zijn klanten te animeren, sloot hij bij elk stuk zeep een stukje kauwgom in. Al spoedig bleek nu, dat de mensen niet zijn zeep, maar wel de kauwgom op prijs stelden. Wrigley besloot toen het over een andere boeg te gooien. Hij zette een punt achter zijn zeephandel en begon zich op de verkoop van kauwgom toe te leggen. Direct begon hij met grootscheepse reclamestunts, waarvoor hij in één jaar tijd f 200.000 spandeer- de. Evenwel liet het succes nog even op zich wachten, zodat hij bijna spijt van zijn onderneming begon te krijgen. Het jaar 1907 bracht uitkomst en merkwaardigerwijze bracht juist de toen heersende grote werk loosheid zijn artikel in de mode. De Amerikanen begonnen nl. te kauwen „om hun zenuwen te stillen" en deze gewoonte groei de uit tot de hedendaagse ver slaafdheid. (Nadruk verboden). Een snufje geschiedenis Nog even teruggrijpend in de postale geschiedenis merkte spr. op dat op 9 juli 1766 de raad van Zierikzee de briefport invoerde. Tweemaal verzending van brieven werd toen mogelijk. Per jaar gin gen er 4585 brieven de deur uit, een aantal dat nu per dag bereikt wordt. In 1907 werd Zierikzee op het telefoonnet aangesloten. Per dag werden eerst elf interlokale en 12 lokale gesprekken gevoerd. Thans dagelijks 4800 gesprekken! In 1941 waren er 787 aansluitingen. Er zijn er thans 2130 zodat de ont wikkeling een gestadige groei heeft te zien gegeven. Geassisteerd door een collega en een charmante telefoniste gaf hier na de heer C. A. v. d. Velde een toelichting op de gang van zaken bij het automatisch telefoneren. De toelichting en de gebruikte media waren bijzonder origineel bedacht De verschillende tonen die zich bij het automatisch telefoneren laten horen werden via een luidspreker gerelayeerd terwijl de methode van „opbellen" praktisch werd gede monstreerd. Alle lof voor deze op vallend goede service aan de tele- foonabonné's, die vrijdagavond in grot'e getale de Concertzaal be volkten. In de middaguren was een vergelijkbare bijeenkomst gehou den waarop de voorlichting werd verstrekt aan verschillende burge meesters en wethouders van ge meenten op Schouwen-Duiveland en een aantal hoofden van dienst. De bijeenkomst werd besloten met de vertoning van de documentaire film „Telefoon, de ontwikkeling van een uitvinding", een fraaie rol prent die in vaak frappante beel den de betekenis van het medium telefoon in de moderne samenle ving belichtte en op begrijpelijke wijze het principe van de telefoon uiteenzette. Het staat tenslotte allemaal precies in het telefoonboekje hoe het moet bij automatisch telefoneren, maar „het oor wil ook wat". Daarom was het een gelukkige gedachte van de P.T.T. een uitstekend verzorgde voorlichtingsavond te organiseren, waarop het hoe en wat rond automatisch telefoneren op duidelijke wijze werd uiteengezet en hoorbaar gemaakt. beredeneren, die de samenstellers aanvoerden bij het beantwoorden van de gestelde vragen, was het onmogelijk een juiste oplossing te geven. Zodoende konden zij een grote „pot" vormen waardoor het deelnemen aantrekkelijk moest worden gemaakt, aldus wees het onderzoek verder uit. Grote bedra gen werden bovendien genoemd, doch men vertelde er niet bij, dat dit het brutobedrag was, waar nog een groot gedeelte aan onkosten, verdiensten e.d. af moest. Bij wijze van voorbeeld zegt de politie nog, dat bii een onderzoek naar voren was gekomen, dat van een bedrag van f 3000 f 190 naar liefdadige instellingen ging. Dit is ongeveer 6^ procent en niet 20 procent zoals werd geannonceerd. In de pot bleef f 780, want de puz zel had geen goede antwoorden op geleverd en f 2030 werd voor sa laris en onkosten gebruikt. Hoewel dus f 780 in de pot aanwezig was, werd de volgende puzzel aanlok kelijk gemaakt door het brutobe drag van f 3000 vet te vermelden, zo zegt de politie. Negen jongens van 13 tot 18 jaar die zaterdag een wandeltocht in de blauwe bergen ten noorden van Sydney (Australië) maakten, zijn door een bosbrand overvallen, waardoor zeker vier, maar waar schijnlijk acht van hen om het le ven zijn gekomen. S.A.S. gaat nu op Djakarta vliegen STOCKMOLM, 2-12. Het Zweed- se persbureau meldt, dat het hoofd kantoor van de S.A.S. een voorlo pige vergunning heeft gekregen om een luchtlijn Stockholm-Dja karta te onderhouden. Het eerste vliegtuig op deze lijn zal op 24 ja nuari a.s. vertrekken. Elke week zal één Douglas DC-6 b toestel In elke richting op dit traject vliegen. De toestellen vliegen van Stock holm via Kopenhagen, Dusseldorp, Wenen, Rome, Athene, Abadan, Karachi, Bangkok en Kuala Lum pur naar Djakarta. Stevenson niet naar Parijs NEW YORK, 2-12. - Adlai Ste- venson, tijdelijk adviseur van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken, heeft ver klaard niet te verwachten dat hij zal deelnemen aan de NAVO- top conferentie, die 16 december in Parijs begint. Als de regering hem zou verzoeken te gaan, zou hij dat verzoek ongetwijfeld in overwe ging nemen. Stevenson voegde hieraan toe, dat zijn adviserende taak deze week zal eindigen, iets eerder dan verwacht werd. ZO VERTROK DE LAATSTE Dertig passagiers mochten niet vertrekken met de „Electron" Controletoren te Djakarta bleef stil SINGAPORE, 2-12 - De gezag voerder van de „Electron", P. J. Krouwel, die in de loop van de dag met zün toestel in Singapore arri veerde, deelde mede dat de 30 pas sagiers van dit laatste K.L.M.- vliegtuig uit Djakarta, die reeds aan boord waren, van een officier van het Indonesische leger op dracht kregen weer van boord te gaan, toen het toestel reeds aan stalten maakte om te vertrekken. Alleen de bemanning kreeg toe stemming tot vertrek. Gezagvoerder Krouwel zeide, dat het besluit om het vertrek der pas sagiers te verhinderen, werd ge nomen na vier uur lang gerede twist tussen de burgerlijke en mi litaire autoriteiten. De ene partij wilde toestemming geven, en de andere niet. De militaire autori teiten hadden tenslotte het laatste woord - alleen de bemanning zou mogen vertrekken. Voordat het toestel vertrok, kwa men Indonesische militairen aan boord, die het grondig doorzochten, zelfs alle papieren blad voor blad inspecteerden en ook onder stoelen keken. De bagage van de passa giers, die ook reeds aan boord was, werd door de bemanning en enke le Europese employe's van de K.L.M. weer uit het toestel gela den, terwijl het Indonesische per soneel van de luchthaven werke loos toekeek. Toen het toestel eenmaal in de lucht was, weigerde de controle toren in Djakarta de signalen van de „Electron" te bevestigen, zodat onmiddellijk contact met Singapo re moest worden opgenomen, hoe wel het vliegtuig zich nog steeds in het verkeersgebied van Djakar ta bevond. De K.L.M. heeft voorlopig toe stemming gekregen om Singapore tot eindstation te maken voor de dienst op zuid-oost-Azië, na de intrekking van de landingsvergun ning in Djakarta. HEER HUGOWAARD. Zondag middag om kwart over vier is een personenauto in volle vaart op de middenweg te Heer Hugowaard tegen een aan de rechterzijde van de weg geparkeerd staande vracht auto gereden. De gevolgen waren verschrikkelijk. De 22-jarige Jan Kraakman uit Zuid Scharwoude was op slag dood. Hij zat naast zijn broer uit Heiloo, die de wagen be stuurde. Deze en twee andere pas sagiers, de broers N. en J. Bolten uit Heiloo zijn met verwondingen naar het St. Elisabeth ziekenhuis in Alkmaar overgebracht. *X**X~x^"X"X~X"X^^'<^X"X"X"X~X"X"XKK«X«X^X"X~X«X-*'X«X"X'X*X"X~X"X'«X"X«: FEUILLETON Het OORSPRONKELIJKE ROMAN door Dick Rebel No 26 Ah, zij had de zaak door. Irn en Jasper waren samen overeengeko men, dat zij vanavond niet in de knoei zou komen. Goed zo.' Fijn van hen. Zij dacht zelf verkeerd. Onwillekeurig had zij zelf ook de gedachte gekregen, dat haar af komst niet zo fraai was en dat zij daardoor minder was dan de an deren. Daarom keek zij ook zo ver baasd op toen Jasper over het café begon, maar hij sprak daar juist over om haar aan te tonen, dat dit helemaal niet in haar nadeel be hoefde te zijn. Als men zelf goed was, wat deed het er dan toe, uit welke omgeving men kwam? Mijnheer Bloezer had Jasper door en knipoogde tegen hem. Men kon merken dat de jongens psy chologie studeerden. Hij kreeg schik in het geval, vooral nu hij Wist, dat Irns keus inderdaad niet slecht was. Maria had een goede indruk op hem gemaakt. Ondertussen was Jetty een ander gesprek begonnen, nadat zij opge merkt had dat Maria een idioot als Jasper liever maar moest laten praten. Mevrouw Bloezer schonk nog eens koffie in. Henry was nu druk in gesprek gewikkeld met mijnheer Bloezer, Jasper en Irn. Gelach. Rnkelende kopjes. De stemming kwam er in. Later in de avond werd wijn en oude klare geschonken. Nog waren de glaasjes niet op tafel, of Jasper zei grijnzend: „En nu, geachte fa milie Bloezer, zal ik u het wonder baarlijkste nieuws van deze tijd vertellen!" Allen keken hem nieuwsgierig aan, terwijl hij vervolgde: „Maria Rogger, opgeroeid in de gelagka mer van een eerste klas jenever tapper en kleinkind van koning Cognac, dit meisje is van plan aan geheelonthouding te gaan doen". De anderen schoten in de lach, Maria deed alsof zij niets hoorde. „Zij heeft op een avond (Irn heeft het mij bij een van zijn be keringspogingen verteld) tegen mijn geachte collega en haar dierbare vriend verteld, datJasper wachtte even en keek allen een voor een aan: dat cognac en wat daar op lijkt vergif is! Had u ooit kunnen denken, dat iemand zulk een verraad zou plegen aan zo'n goede zaak? Ik heb niets op met dergelijke lieden, doch haar onloochenbare schoonheid en beto verende glimlach hebben mij tel kens weer belet haar mijn vijand schap kenbaar te maken. Thans is het echter zo ver, dat ik tegen deze tweeslachtigheid ga optreden. Een borrel alsjeblieft!" Jasper zweeg. Zijn bombastische taal tuitte Maria nog in de oren. Eigenaardig manneke, dacht, zij, om iemand op zo'n manier, even de waarheid te zeggen, grappend, niet kwaad bedoeld, maar toch raak. Zij lachte echter met de anderen mee. Mijnheer Blozer stond op en greep naar zijn glaasje: „Nou kin deren, dat jullie veel geluk mogen hebben samen!" Lachend keek hij van Irn naar Maria en toen naai zij n vrouw. Deze greep ook naar haar glaasje en stond eveneens op. Maria was haar niet tegengevallen. Waarom dan nog langer tegenge- streefd? Het hielp toch niet. Beter was nu te doen, wat haar man haar aangeraden had: er van te maken, wat er van te maken was. Mee doen, ja! En ineens zag zij iets, dat haar moederhart toch goed deed: Irn was een fijne jongen, die zich niet stoorde aan onbelangrijke ver schillen. En vrolijk stootte zij haar kelkje tegen dat van haar man: „Op de gezondheid van Maria en Irn!" Nu sprongen ook de anderen op. Jasper trok Maria overeind. De glaasjes klonken. „Santé, enfants!" riep Jasper. „Proost!" zei Henry er boven op. Het was een wondermooi tafe reel, die lachende mensen met ge heven kelkjes. Het elektrisch licht fonkelde donker op in de wijn en schitterde in de oude klare. Plots zette Jasper in: „Lang zullen zij leven!" Allen zongen mee. Geen lied had op dit moment echter en warmer kunnen klinken. Daarna was er weer geroezemoes van stemmen. Maria voelde zich gelukkig. De wijn had haar warm en dromerig gemaakt. Het ging toch goed van avond. Mijnheer Bloezer zou haar niet tegen zijn, dat kon zij aan alles bemerken en mevrouw Bloezer viel erg mee. Zij bespeurde aan niets, dat zij hier eigenlijk niet zou ho ren. Aan de manieren en gebruiken had zij zich reeds kunnen wennen bij Jetty en Rie. De gesprekken die gevoerd werden, kon zij gemak kelijk volgen, doordat zij veel ge lezen had. Zij mocht dan uit een omgeving komen van andere ge woonten en geringer ontwikkeling, niemand zou dat bemerken. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5