Geen Nederlander wordt meer in Indonesië toegelaten DE ZiERIKZEESCHE COURANT De kwestie-Algerië „DE TOESTAND VAN VELE NEDERLANDERS IN INDONESIË IS AFSCHUWELIJK" De moordaanslag op president Soekarno DINSDAG 3 DECEMBER 1937 No. 18269 114e jaargang ZÏERIKZEESCHEMMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Pr»jj per 3 m.iancfen bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Loise nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAA,..."!H®ENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lokenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Ook verbod voor bemanningsleden van schepen DJAKARTA, 2-12 Het hoofd van de immigratiedienst te Djakarta heeft maandag op een bijeenkomst van vertegenwoordigers v. scheep vaartmaatschappijen te Tandjong Priok meegedeeld, dat van maan dag af geen Nederlander meer in Indonesië wordt toegelaten. Ook Nederlandse bemanningsle den van vliegtuigen en schepen, die Indonesië aandoen, mogen geen Indonesische grond betreden. Uit zonderingen kunnen evenwel wor den toegestaan. Op het Nederlandse passagiers schip „Oranje" van de maatschap pij „Nederland", dat dinsdagoch tend uit de haven van Tandjong Priok zou vertrekken, had men met moeilijkheden te kampen dooi de algemene staking van Indone siërs tegen Nederlandse maatschap- NEW YORK, 2-12. De Saoedl- Arabische vertegenwoordiger in de politieke commissie van de Alge mene Vergadering, Sjoekari, heeft maandag bij de behandeling van de Algerijnse kwestie de volgende voorwaarden genoemd voor een op lossing van dit probleem: 1. Onvoorwaardelijke erkenning van de Algerijnse onafhankelijk heid. 2. Erkenning van een voorlopige regering die met Frankrijk onder handelingen kan voeren. 3. Vrijlating van de politieke ge vangenen. 4. Een staken van het vuren. De postadministratie van de Ned. Antillen zal ter gelegenheid van het Internationale Geofysische jaar op het eiland Curagao twee waarnemingsstations oprichten, nl een Nederlands geodetisch astro nomisch station en een Amerikaans kunstmaan-waarnemingsstation, 'n bijzonder postzegel uitgeven. pijen. Havenarbeiders wilden niet laden en ook Indonesisch personeel van het schip deed aan de staking mee. Maandagavond werd echter verwacht, dat het schin met slechts een geringe vertraging naar Neder land zal kunnen vertrekken. In scheepvaartkringen zei men maandagavond, dat er geen teke nen zijn, die er op wijzen, dat er tegen Nederlandse scheepvaart maatschappijen dezelfde maatrege len genomen zullen worden als te gen de K L.M. ROTTERDAM. Sinterklaasliedjes weerklonken over het water, toen gistermorgen het s.s. „Maasdam" van de Holland Amerika Lijn uit Canada en Amerika aan de Wllhel- minakade te Rotterdam arriveerde. Het merendeel van de 700 passa giers waren emigranten, die in de nieuwe wereld zo goed boeren, dat zij zich een reisje naar hun vroe gere vaderland kunnen permitte ren en hier de komende feestdagen kunnen meemaken. Alle visa voor Indonesië vervallen Naar een woordvoerder van de Indonesische vertegenwoordiging in den Haag na een langdurige staf vergadering mededeelde, heeft de Indonesische regering maandag „de bevoegdheid van de Indonesische vertegenwoordiging in den Haag om visa te verlenen, tot nader or der ingetrokken". Ook de reeds ver strekte visa zijn maandag ongeldig verklaard. Dit geldt ook voor de „re-entry permits", hoewel daar over nog een definitieve beslissing door de Indonesische autoriteiten in Djakarta zal worden genomen. Van maandag 16 tot woensdag 18 december a.s. zullen de oplei dingsschepen „Eider" en „Trave" van de marine van de Duitse bondsrepubliek een niet-offieieel bezoek brengen aan Rotterdam. De „Tilburg" op Schiphol Ongerustheid en onzekerheid allerwege SCHIPHOL, 2-12. Maandagavond acht uur arriveerde oo de Amster damse luchthaven de K.L.M.-Con- stellation, de P.H.-L.D.T. (.Tilburg') die zondagmorgen volgens dienst regeling uit Djakarta was vertrok ken en via Bangkok, Rangoon, Ka rachi, Damascus, Beiruth en Boe dapest naar Schiphol is gevlogen. De „Tilburg" was de laatste ma chine van de K.L.M. die nog met passagiers van het vliegveld Ke- majoran is opgestegen alvorens de door de Indonesische autoriteiten uitgevaardigde bijzondere maatre gelen het volgende K.L.M.-toestel in Djakarta, de „Electron" onder gezagvoerder Krouwel troffen. Op Schiphol was de Nederlandse accountant, de heer H. G. Ottjes, bereid enkele bijzonderheden over het vertrek van het vliegveld van Djakarta en de toestand in Indo nesië te vertellen. „De toestand van vele Nederlan ders is afschuwelijk", aldus de heer Ottjes, die zelf in zuid-Sumatra ge weest was om een opdracht voor de firma, waarvoor hij werkzaam is, uit te voeren. „Vele Nederlan ders willen uit Indonesië weg in verband met de onzekere toestand. Plannen worden gemaakt om vrouw en kinderen eerst terug te sturen. Men maakt zich in Nederlandse kringen op de ene plaats meer, op de andere plaats wat minder onge rust. Ik zelf had het voorgevoel, dat er iets ging gebeuren. Want men had mij geboekt voor de „Electron" welke maandag vertrok. Ik vroeg aan ons kantoor in Djakarta of ik niet met een eerdere machine mee kon gaan. Dat gelukte en zo bevond ik mij", aldus ging de heer Ottjes verder, „zondag op het vliegveld Kemajoran, tezamen met twintig andere passagiers".' Dit is de opvatting van een - deskundig - tekenaar over de lancering van de Amerikaanse kunstmaan. Op de onderste foto zien we het mo ment, waarop de eerste trap van de raket (een „Vanguard") wordt af geworpen. Op de bovenste foto zien we hoe de tweede trap afgeworpen wordt en de derde trap met de kunstmaan de reis in de ruimte voortzet. De derde raket-met-maan heeft hier al een hoogte van 450 km. en suist met oen snelheid van 27000 km./u. door de ruimte. De ontslagen bij de Nationale Reserve 's-GRAVENHAGE, 2-12. Op vra- gen van het Tweede Kamerlid de heer Roosjen over het verlenen van ontslag per 1 januari 1958 aan een vijftigtal vrijwilligers bij de Natio nale Reserve in verband met de opheffing hiervan, heeft de heer Staf, minister voor Defensie, geant woord: In het begin van het jaar, nadat de minister in de Eerste Kamer had gesproken over de toekomst van de Nationale Reserve, heeft de inspec teur der Nationale Reserve reeds enkele maatregelen getroffen, wel- ke bij opheffing noodzakelijk zou- den moeten worden genomen. Bij de Nationale Reserve is een I aantal vrijwilligers In dienst, die in het algemeen een onderofficiers- rang bekleden. I De inspecteur van de Nationale Reserve heeft deze rond vijftig vrij willigers geschreven. Daarna heeft deze inspecteur echter nagegaan, in overleg met de hoofddirecteur per soneel van het ministerie van Oor log, in hoeverre aan de betrokke nen een functie in beroepsdiensf-in uitzicht kon worden gesteld. Een moeilijkheid is, dat een aan- tal vrijwilligers te oud - boven de vijftig jaar, enkelen zelfs boven de zestig jaar - is en zij vrijwel allen geen militaire opleiding tot onder officier hebben gehad. Toch werd aan rond dertig personen van deze groep een functie in beroepsver- band, zij het niet steeds in dezelfde rang, aangeboden, welk aanbod tot dusverre door vijftien werd aan vaard. De vorst, welke nog tamelijk onverwacht bezit heeft genomen van Ne derland, heeft zondag alom de schaatsliefhebbers naar de gladde, zij het dik ingevette, ijzers doen grijpen en naar de hier en daar inderhaast kunstmatig aangelegde ijsbanen doen trekken. - Foto: in het tennispark „Hanenburg" in Den Haag, waren zondag reeds velen op de natgespo ten tennisbanen aan het schaatsen. DE „ROYAL OAK" WORDT GEBORGEN LONDEN, 2-12. Het 29 000 ton metende Britse slagschip „Royal Oak", dat in de tweede wereldoor log voor de kust van Noord-Schot land tot zinken werd gebracht door een Duise duikboot, zal geborgen worden. De Britse admiraliteit wil het schip, dat 2% miljoen pond ster ling heeft gekost (circa 26 miljoen gulden), laten slopen, omdat de waarde van het metaal groot is. Zij heeft daartoe een inschrijving opengesteld. Zoals bekend is ligt het schip in de haven van Scapa Flow. De Brit se admiraliteit wilde het schip a2 in 1949 laten slopen. Het plan ging toen niet door. De bewoners van de eilanden voor de Schotse kust wa ren nl. van mening dat men het graf van de bemanning met rust moest laten. Van de bemanning, die uit meer dan 1200 koppen bestond, werden slechts 414 man gered. Het schip werd getorpedeerd op 14 oktober 1939. De Duitse duikboot wist te ontkomen. Wrak van deBounty' gevonden WASHINGTON, 2-12. Het wrak van de „Bounty", het Britse fregat dat in 1789 op last van de adelborst Flet cher Christian na de mui terij van de bemanning tot zinken werd gebracht, is door Louis Marden, een des kundige op het gebied van het diepzee-onderzoek, nabij het Britse eiland Pitcairn, dat duizend mijl ten westen van het Paaseiland in de Stille Oceaan ligt, ontdekt. Marden heeft zijn vondst be kend gemaakt in een artikel in het maandblad van de Amerikaanse „National Geo graphic Society". Marden deed zijn ontdekking tijdens 'n langdurig verblijf op Pit cairn, waar de muiters van de „Bounty" indertijd hun toevlucht hadden gezocht, nadat zij de commandant van het fregat, William Bligh, en zijn weinige getrouwen in een kleine sloep in volle zee hadden achtergelaten. Mar den had oorspronkelijk de opdracht een onderzoek naar de afstammelingen van de muiters in te stellen. Hij vond het wrak in de modder van de baal. Bij zijn onder zoek werd hij geholpen door Tom Christian, een nakome ling van de leider van de muiters. 's-GRAVENHAGE. De A.N.W.B. is begonnen fnet het plaatsen van een zeventigtal nieuwe riviernaam borden, waardoor het totale aantal van deze borden op 470 wordt ge bracht In 1953 begon de bond met het plaatsen van deze borden ter weerszijden van sluizen, bruggen en veren over rivieren en kanalen De 70 nieuwe borden worden thans geplaatst langs waterwegen in het gehele land. Zo zullen er in de noordelijke provinciën en in mid den-Nederland ieder 26 nieuwe borden komen terwijl zuid-Neder land er 18 krijgt. De zendtijd voor politieke partijen In het zendschema, opgenomen in de brief, waarin minister Cals aan de Tweede Kamer zijn besluit tot vordering van zendtijd voor poli tieke partijen meedeelde, zijn de zenddagen van 3 en 10 januari om gewisseld. De bedoeling is, naar de minister in een nieuwe brief aan de Kamer meedeelt, dat op vrijdag 3 januari 1958 de P.v.d.A. over de zender Hilversum I zal uitzenden en op 10 januari 1958 de V.V.D. over Hilversum II. Het verbeterde schema is dan als volgt: 2 januari 1958 donderdag A.R.P., Hilversum II, tussen 18 en 20 uur; 3 januari 1958 vrijdag P.v.d.A., Hilversum I tussen 18 en 19.30 uur, 7 januari 1958 dinsdag K.V.P., Hilversum II tussen 18 en 20 uur; 9 januari 1958 donderdag C.H.U., Hilversum II tussen 18 en 20 uur; 10 januari 1958 vrijdag V.V.D., Hilversum II van 19.25 tot 19.35 uur. En zo vervolgens elke veertien dagen. Dieren schuldig aan griep-epidemie WARSCHAU, 2-12. Een vooraan- staande functionaris van de We reldgezondheidsorganisatie (W.H. O.) heeft op een persconferentie in Warschau gezegd, dat de recente griepepidemie in de wereld ver oorzaakt zou kunnen zijn door dieren. De W.H.O stelt in 27 landen bij varkens en paarden een onderzoek in om uit te staan of deze dieren wel of niet iets hebben uit te staan met de griep onder de mensen. Volgens de WH. O.-functionaris is niet bekend of bij de grote griep epidemie onmiddellijk na de eerste wereldoorlog dieren de ziekte op mensen hebben overgebracht of an dersom. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De dwaas doet wat hij niet laten kan, de wijze laat wat hij niet doen kan. i DJAKARTA, 2-12. Het Indone- sische kabinet is maandagavond in bijzondere vei-gadering bijeen geweest ter bespreking van de mis lukte moordaanslag op president Soekarno. Kwesties betreffende de werkzaamheden van de commissie van zeven inzake het leger en de aclie tot bevrijding van West-Irian. In een na middernacht uitgegeven communiqué worden bijzonderhe den meegedeeld over de behandel de onderwerpen. Minister-president Djuanda Kartawidjaja zei slechts, dat de aangelegenheden nog „van geheime aard" waren. Goedbewapende veiligheidspoli tie met stalen helmen bewaakten maandag de residentie van oud- vice-president Hatta. Ook de hul zen van de ministers waren onder strenge bewaking gesteld. De mili taire autoriteiten namen maatre gelen om eventualiteiten in ver band met de mislukte aanslag op president Soekarno te vooi-komen. Door de aanslag zijn er tot nu toe negen doden en 150 gewonden. n Dag Hammarskjoeld, de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, heeft gisterochten opnieuw een onderhoud gehad met de Jor daanse minister van buitenlandse zaken, Samir Rifai. Men meent te weten, dat Hammarskjoeld tevre den is over de ontvangst die hem door de Jordaanse autoriteiten is bereid en vooral over het begrip waarvan minister Rifai blijkt heeft gegeven. „De secretaris-generaal is optimistisch", zei een van de le den van zijn delegatie. ZIERIKZEE Vergadering gemeenteraad Zwembadplannen zullen worden toegelicht Op dinsdag 10 december a 9. zal een vergadering worden gehouden van de Zierikzeese gemeenteraad. Op deze vergadering zal een on derzoek ingesteld worden Tiaar de geloofsbrief van het nieuw inko mende raadslid de heer M. J. Enzlin Benoeming zal plaats vinden van een regent van het Burger Wees huis. Verdere voorstellen hebben o.m. betrekking op de gemeen schappelijke regeling voor de werk plaats voor gehandicapte personen, herstel muur langs de speelplaats R.K.-parochiale school, de vaste aanstelling van de heer G. A. v. d. Vlasakker als Ieraar aan het ge meentelijk lyceum, en verhoging van het crediet in rekening-cou rant bij de N V. Bank voor Neder landse Gemeenten. Verder komen op deze vergade ring de zwembadplannen aan de orde. Hierop zal een toelichting ge geven worden door de heer Hei- delberger van de Ned. Heide Maat schappij. Ir. M. A. GEUZE SPRAK VOOR GRONINGER MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW Prijspolitiek is en blijft primair GRONINGEN, 2-12. - Ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, heeft van middag tijdens de algemene verga dering van de Groninger Maat schappij van Landbouw gesproken over enkele voorwaarden voor een positief landbouwbeleid. Na een algemeen beeld van de nationale landbouwsituatie in ons land te hebben geschetst, merkte spreker op, dat de prijspolitiek pri mair is en blijft. Ernstige bezwaren circuleren er tegen het systeem der monopolie heffingen, dat het goedkoopste is voor de schatkist onder de huidige financiële omstandigheden, doch nadelen bezit voor de veehouderij. Mét de verbetering van het i"esti- tutiesysteem schijnt men nu wel op de goede weg te zijn en de restitua- tie aan de pluimveehouderij, hoe wel niet volmaakt, voorziet zeker in een te lang onbevredigd gehou den behoefte, aldus spreker. Hij verwierp de gedachte van een stelsel van algemene toeslagen per hectare zolang men over middelen beschikt het nagestreefde doel op andere wijze en met tegemoetko ming aan bestaande en gebleken praktische bezwaren te verwezen lijken. Hij legde de nadruk op het beginsel, dat de heffing gelijk moet zijn voor alle voergranen, terwijl de indruk tevens bestaaT, dat de heffing zelf niet teveel mag wisse len. Op die wijze worden twee zeer belangrijke bezwaren geëlimineerd, te weten het feit, dat het wereld marktprijsverloop niet richtingge vend zou zijn voor onze nationale produkten en het feit, dat voortaan meer op economische wijze op de wereldmarkt voedergranen zullen worden aangekocht, hetgeen ge koppeld aan een juiste restitutie methode, de exportpositie en mede de exploitatie van onze veehouderij niet onbetekenend zal helpen ver stevigen. Produktiebeperking moet altijd pas in allerlaatste noodzaak gebe zigd worden, aldus spreker. Iedere produktiebeperking betekent over de gehele linie ook beperking op de goedkoopst werkende bedrijven, re sulterend in kostprijs verhoging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1