GELUKKIG Gezelligheidsargunient Modder TWEEDE KAMER AANVAARDT BEGROTING SOUALE ZAKEN EN VOLKSGEZONDHEID De ongerustheid van de Tweede Kamer over de ontwikkeling van de werkgelegenheid heeft geleid tot een motie van Lier (Soc.) die tenslotte z.h.s. werd aangenomen. In dit voorstel wordt de regering uitgenodigd aanvullende kredieten te vragen, zodra dit noodzakelijk mocht zijn. De Kamer was van oordeel, dat de begrotingspost voor aanvullende werken bij toenemen de werkloosheid wel eens te laag kan zijn. Men is bereid, om bin nen het raam van het algemeen financieel- en economisch beleid, extra gelden ter bestrijding van de werkloosheid uit te trekken. Minister Suurhoff zag deze motie die mede was ondertekend door de V.V.D.- en de C H.-fracties, als een ondersteuning van zijn beleid. Hij had geen enkel argument om zich tegen dit voorstel te verzetten. De K.V.P.-fractie heeft deze motie aanvaard zonder er één woord over te zeggen. Wel zeide de heer van Vliet (Kathhet te betreuren, dat we het jaar 1958 ingaan met een STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE DE TELEFOONAUTOMATISERING Zevental telefonistes vertrekt naar elders De telefoonautomatisering heeft uiteraard zijn gevolgen voor de al hier in dienst van P.T.T. zijnde te lefonistes. Momenteel werken al hier 23 telefonistes, maar 14 van hen zijn geleend van andere kan toren. De personeelsvoorziening was uiteraard moeilijk, juist met het oog op de automatisering, waar door de neiging te solliciteren ge ring was, omdat het werk zichtbaar op zijn einde liep. De veertien „geleenden" ver trekken uiteraard naar hun oor spronkelijke standplaatsen. Van de resterende negen hebben twee ont slag aangevraagd. De cheffin mej. Meester gaat naar Utrecht. Van de zes resterende meisjes gaan er vier naar Rotterdam en twee naar Goes. Ook in het ressort is de automa tisering van invloed op de perso neelsvoorziening. Gemeenschappelijke kandi datenlijst A.R., C.H.U.en S.G.P Naar wij vernenien hebben' de kiesverenigingen van de A.R., de C.H.U. en de S G.P. besloten bij de komende raadsverkiezingen uit te komen met een gemeenschappelij ke kandidatenlijst. De ledenverga deringen hebben aan dit besluit reeds hun goedkeuring gehecht. Van de zijde van genoemde kies verenigingen werd ons medege deeld, dat men door deze bunde ling op politiek terrein wil komen tot een duidelijke uitspraak, dat - naar de mening van genoemde ver enigingen - de christelijke beginse len als norm worden gekozen voor de gemeentelijke politieke proble matiek. SEROOSKERKE De bouwplannen voor gemeentehuis In verband met het in het num mer van donderdag opgenomen ver slag van de gemeenteraad te Se- rooskerke, delen wü mede dat de bouw van een verenigingsgebouw annex gemeentehuis in deze ge meente, afhankelijk is van de goed keuring van G.S. Speciaal uit de „kop" boven het verslag zou men - ten onrechte - te lage begroting voor de aanvul lende werken. Nu is minister Suur hoff wel van goede wille, maar of zijn voornemen slaagt om eventu eel meer geld voor deze werken uit te trekken, hangt niet alleen van hem af. Staatssecretaris van Rhijn be greep niets van de principiële be zwaren van de heer van Dis (S.G.) tegen een vijfdaagse werkweek. Een beroep op het gebod: Zes da gen zult gij arbeiden, is naar het oordeel van deze bewindsman een verkeerd Bijbelgebruik. Dit gebod wil zeggen, dat één dag per week geheiligd moet worden. Dat was vroeger de Sabbath en is nu de zondag. Met een vijfdaagse werk week heeft dit dus niets uit te staan. De begroting is tenslotte z.h.s. goedgekeurd. Ingezonden mededeling Talloze Rheumatieklljderi vonden baat bij 'n bloedzuiverende knor met Eruschen Salts. En 't betekent als het ware een herwonnen leven, als ge, bevrijd van uw rheumatische pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin morgen zonder verwijl met Kruschen Salts; U zult al gauw zelf ervaren, hoe goed ge er U bij voelt. Geslaagde bejaardenmiddag De veertiendaagse -bejaarden- middag, die zich nog steeds in een grote belangsteUing verheugt, had donderdag 28 november weer een bijzonder karakter. Een der vaste helpsters, mej. Adrie Jumelet hoopt volgende week in het huwelijks bootje te stappen en dat was aan leiding voor een extra versnape ring. Mevrouw IJzelenberg-Olree bracht in een door haar zelf ge maakt gedicht de gelukwensen van allen over en releveerde daar in het een en ander uit de geschie denis van de bejaardenmiddagen. Mevrouw Michaëlis vertelde het een en ander over haar pas beëin digde reis naar Noorwegen. Zowel ds. als mevrouw van den Brink, als ds. en mevrouw Wielemaker waren aanwezig en zoals gebruikelijk werd de middag weer met Schrift lezing en gebed gesloten. De „Elodie" geborgen Het motorschip „Elodie", dat maandagavond na in het Zijpe te zijn aangevaren, in de vluchthaven te Zijpe was gezonken is naar een werf te Hansweert vertrokken. Te. voren was door de Wits Bergings bedrijf te Rotterdam een noodre- paratie aangebracht, waardoor het schip drijvende kon worden maakt. Daar het schip tegen de kant van de vluchthaven was ge trokken was deze reparatie betrek kelijk eenvoudig. De pompboot „Transport" van de firma de Wit vergezelde de „Elodie" naar de werf waar het schip, dat lelijk ont- ramponeerd is, weer vaarklaar zal worden gemaakt. De winkelweek De opening van de winkelweek te Bruinisse is een gebeurtenis ge worden zonder uiterlijk vertoon. De etalagewedstrijd, waarvoor het pu bliek zelf de jury was, werd ge wonnen door wed. D. Muller in de Prinses Beatrixstraat. Bij de vossenjacht op zaterdagavond 30 november zal de muziekvereniging zijn medewerking verlenen. Het communistische Tweede Ka merlid de heer Gortzak heeft de minister van Defensie gevraagd, of het niet mogelijk was te voorko men, dat een deel der dienstplichti gen net voor St. Nicolaas onder de wapenen komen moet. Een der vragen van de heer Gortzak luid de letterlijk: „Is de minister bereid de datum voor opkomst voor bo vengenoemde dienstplichtigen, zo danig te veranderen, dat zij in de gelegenheid worden gesteld het St. Nicolaasfeest in de huiselijke kring te vieren?" De minister bleek niet bereid, want volgens de bewinds man komen de dienstplichtigen met Kerst en Nieuwjaar aan hun trekken, terwijl door verschuiving van de datum het kader en een heel opvangapparaat drie volle da gen werkeloos zouden moeten wach ten. We laten gaarne die argumen tering voor rekening van de minis ter, maar wat te denken van een communistisch Kamerlid dat zich verschuilt achter een gemijterde bisschop om te pleiten voor Neder landse soldaten, die tenslotte wor den getraind, om - als het nodig zou zijn, wat God verhoede - het vaderlandse erf te redden van de rode barbarij? Het is een wrang trucje, temeer omdat het Kamerlid in casu schermt met de gezellig heid van de huiselijke kring. Zou hij en zijn partijgenoten dit „gezel ligheidsargument" nu niet eens één keer kunnen gebruiken, om vrijla ting te bepleiten voor de miljoenen gevangenen, die hun kapotte licha men afbeulen in Workoeta en an dere Siberische kampen? Misschien dat zij meer succes hebben in Mos kou met dergelijke warmmense- lijke en hartelijke vragen, dan bij minister Staf. Of niet natuurlijk. Verschillende bladen hebben zich gehaast - met de rond moordzaken gebruikelijke voortvarendheid - de vrijgesproken taxichauffeur in de moordzaak Nieuw en St. Joosland, na zijn vrijlating te intervieuwen. De taxichauffeur heeft de kans schoon gezien de Zeeuwse politie te sneren op een wijze, die meer dan bar was, om niet te zeggen ergerlijk. Zwart op wit stond te le zen, dat rechercheurs „onbeschofte veldwachters" zijn en dat er in Ne derland volop methoden op ge vangenen worden toegepast, die herinneren aan de tijd van de Duit se bezetters. Het papier was ge duldig en het kwam allemaal zwart op wit in de krantenkolommen. Eén dag overigens maar, want in de bladen van heden komen de openhai*tige en eerlijke verklarin gen los, alsmede de redactionele commentaren, dat het helemaal niet zo is en dat de taxichauffeur tij- Ingezonden mededeling Dit fraaie BOLS-glas wordt U gratis toegezonden na inzending van 2 onbeschadigde Lucas Bols-merkjes die afgebeeld staan op de zwarte hals-capsules van BOLS Z.O. Genever /r'/erkruiken. Adresseer aan „Erven Lucas Bols, afd. Z Amsterdam" en schrijf in linkerbovenhoek van .envelope: „Eiken dag een glaasje!". Vermeld Uw naam en a. .s in blokletters. Deze aanbieding is geldig tot 1 januari 1958. Alleen inzendingen van het capsule-ge deelte met de volledige afbeelding van het Lucas Bols- merkje komen in aanmerking. De capsule ïoals hierneast is afgebeeld aaa de achterzijde opensnijden en het door c stippellijnen aangegeven NCAsLiL gedeelte uitknippen, - opplakken en inzenden. BURGH/HAAMSTEDE Planologische Dienst heeft plannen voor grote ijsbaan IJsclub vergaderde in „Wapen van Zeeland" In het „Wapen van Zeeland" te Burgh vergaderde donderdagavond de ijsclub Burgh-Haamstede. Aan wezig waren 20 leden. De leiding van deze bijeenkomst berustte we gens ziekte van de voorzitter de heer M. Evertse, bij de heer J. Bol kenbaas. De oud-voorzitter de heer Beuving, had bericht van verhin dering gezonden. Het financieel verslag toonde eèn voordelig saldo van f 21,60. Hierna volgde uitloting van acht aandelen. De volgende nummers werden uit geloot: 84, 22, 41, 80, 73, 82, 29 en 23. Tegen inlevering van hun aandeel kunnen zij die deze nummers in hun bezit hebben, op de Boeren leenbank hun geld krijgen. Win terprogramma In de duinen lopende koeien heb ben de baan voor een gedeelte langs de oevers dichtgetrapt. De Planologische Dienst heeft plannen voor een grote en mooie ijsbaan in de duinen. Deze baan zal beter zijn dan de huidige. De heer M. den Boer deelde mee dat de gemeente Haamstede een keet beschikbaar zal stellen om te dienen als ijstent. Als nieuw bestuurslid werd geko zen de heer C. v. d. Kreke. De af tredende bestuursleden, de heren N. Dambruin en P. den Engelsman, werden bij acclamatie herkozen. De rekening over het afgelopen boek jaar werd goedgekeurd. Rondvraag In antwoord op een vraag deelde de voorzitter mee dat in het ver volg ook de aandeelhouders een uitnodiging voor de vergaderingen zullen ontvangen. Het beste is wel dat de aandeelhouders ook lid wor den. dens het proces volop onwaarheid heeft gesproken, zodat zijn verkla ringen achteraf variëren van uiterst dubieus tot volkomen gelogen. Wel licht ware het beter geweest dat de chauffeur de gelegenheid niet had gekregen, om deze mod der rond te smijten, want „er blijft altijd iets van hangen" en dat is regelrecht gezagsondermijnend. Respect voor het gezag is wellicht net nog iets belangrijker dan een snorkend sensatieverhaal voor ene dag. Vragen werden gesteld over de f 2.000,waarborgsom aan de ge meente Haamstede. De heer C. B. Blom wenste te weten waarom de ijsclub geen rente ontvangt over dit bedrag. De heer M. den Boer zal deze kwestie in de raad ter sprake brengen. De voorzitter deelde nog mede dat diegenen die hun uitge loot aandeel niet inwisselen, pas het laatst aan de beurt komen voor heruitloting. Dit kan wel 12 a 15 jaar duren. Er werd nog de nadruk op gevestigd dat de leden die willen bedanken, dienen te bedenken dat zij de dubbele contributie moeten betalen als er weer ijs is. Hierna werd de vergadering gesloten. ZIERIKZEE In wintermaanden IJssalon wordt koeltechnische showroom Het IJsbedrijf van de heer F. Hogerheijde alhier heeft de alleen vertegenwoordiging voor Schou- wen-Duiveland gekregen van koel technische appratuur van de N.V. Geo-Wehry Co. te Rotterdam. Daartoe is gedurende de winter maanden de ijssalon aan de Dam, herschapen in een showroom, waar de verschillende koelkasten over zichtelijk staan geëxposeerd, zowel op het gebied van de technische- als de huishoudelijke koeling. De huishoudelijke koeling heeft ook in de landbouw steeds meer ingang gevonden, omdat groenten en de „slacht" niet meer worden geweckt, maar bevroren in speciale koelkas ten. Voor de koeltechnische tak van zijn bedrijf, heeft de eigenaar bo vendien een magazijn doen bouwen aan de Baden Powell-weg. Vindster broche beloond Hare Majesteit de Koningin heeft de wens te kennen gegeven aan mevrouw Drost-Posthuma, de vindster van de broche, welke Ha re Majesteit tijdens haar bezoek aan Leeuwarden verloren had, een stoffelijk blijk van haar dankbaar heid te schenken. De aanbieding hiervan - een kunstvoorwerp - heeft inmiddels plaats gehad, zo meldt de. R.V.D. Aardedonker in Assen Tengevolge van kortsluiting is donderdagochtend brand uitgebro ken in een transformatorhuis in Assen. De Drentse hoofdstad heeft wat de verlichting betreft hierdoor een herinnering gekregen aan de oorlog 1940-'45. In de straten en op het spitsuur, toen kantoren en werkplaatsen leegstroomden, was het werkelijk gevaarlijk in het verkeer. De be volking wapende zich met petro leumlampen en kaarsen. Het ver schil met de bezettingstijd was dat de ramen niet behoefden te worden verduisterd. Om half tien hadden de technici van laagspanningsnetten Gronin gen het weer zover, dat er een noodverlichting tot stand was ge komen. De lampen in de woningen gingen weer branden. De straatlan taarns eveneens. Assen herademde. Voor Nederlandse brom fietsers in België Verplichte W.A.-verzekering Op 1 januari 1957 werd in België voor buitenlanders de verplichte W.A.-verzekering ingevoerd. Aan bromfietsers werd destijds evenwel nog een jaar uitstel verleend. Daar deze termijn thans bijna verstreken is, vestigt de A.N.W.B. er de aan dacht op dat van 1 januari 1958 af ook bromfietsers bij een bezoek aan België tegen W.A. verzekerd moe ten zijn. Men zal daartoe als be wijs van verzekering de zg. „groene kaart" moeten tonen. Indien men deze niet bezit, moet aan de grens een verzekering voor tien dagen worden gesloten, waarvoor een pre mie van honderd Belgische francs moet worden betaald. Bij een lan ger verblijf in België dient deze verzekering, na het verstrijken van de geldigheidsduur, dan uiteraard te worden verlengd. Ingezonden mededeling ik heb 7xüïlOyk. dekens! KERKNIEUWS Ger. Gemeenten Bedankt voor Slikkerveer: J. B. Bel, Krabbendijke. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-11. In de luchtdruk verdeling zijn boven noord-Europa belangrijke wijzigingen gekomen. Achter een depressie, welke over Zweden en Polen naar Rusland trok steeg de luchtdruk in Scandinavië namelijk aanzienlijk. Vrijdagmor gen bevond zich een nieuw, nog in betekenis toenemend, hogedrukge- bied van 1036 mb. boven midden- Zweden. Tussen de depressie boven Rusland en- - het iiogedrukgebied transporteren krachtige noordwes telijke winden koude lucht naar het zuidwesten. De vorst breidde zich reeds uit over Denemarken. De begrenzing van de koude lucht bereikte vrijdagmorgen het noord oosten van ons land. Verwacht mag worden, dat deze koude lucht voor zaterdagmorgen Nederland geheel zal hebben overstroomd. De tempe raturen zullen daarbij komende nacht in het oosten van het land reeds tot enkele graden beneden het vriespunt dalen. Gedurende het weekeinde zullen de temperaturen waarschijnlijk een verdere daling ondergaan, waarbij des nachts de temneratuur tot om streeks vijf graden beneden het vriespunt kan dalen. Overdag komt de temperatuur vermoedelijk nau welijks boven nul. Op de oceaan houdt de depressie activiteit aan, maar de verschil lende kernen bewegen op grote af stand van west-Europa in ongeveer noordelijke richting naar het zee gebied tussen IJsland en Groenland. Verwachting tot zaterdagavond: Kouder met opklaringen Overwegend droog weer met op klaringen; zwakke tot matige wind tussen noordoost en zuidoost; be langrijk lagere temperaturen met in de nacht in het oosten van het land lichte vorst en morgen over dag maximumtemperaturen slechts enkele graden boven het vriespunt. 30 nov. Zon op 8.26, onder 16.35. Maan op 13.27, onder 0.57. 1 dec. Zon op 8.27, onder 16.34. Maan op 13.48, onder 2.01. 2 dec. Zon op 8.29, onder 16.34. Maan op 14.10, onder 3.05. Eerste kwartier: 29 nov. te 7.57. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 30 nov. 9.02 v.m. 21.49 n.m. 1 dec. 10.11 v.m. 23.00 n.m. 2 dec. 11.26 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 30 nov. 8.47 v.m. 21.22 n.m. 1 dec. 9.58 v.m. 22.35 n.m. 2 dec. 11.11 v.m. 23.46 n.m. Doodtij: 1, 16 en 31 december. Springtij: 9 en 23 december. Ingezonden mededeling KERKNIEUWS DREISCHOR. In tegenstelling met de opgave vermeldt in de lijst van predikbeurten (elders in dit nummer opgenomen), zij gemeld dat wegens ziekte van ds. Duyven- dak, zondagavond om 7 uur ds. uur ds. Buinink van Noordgouwe zal voorgaan. BRUINISSE Bij de in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse gehouden verkiezing van ambtsdragers zijn de heren M. Krijger en A. Kik, bij enkele kan didaatstelling als ouderling herko zen. De heer H. L. Kleppe werd op dezelfde wijze herkozen als diaken. Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" gedwongen de contributie te verhogen Nog steeds meer vogelwachters nodig De Vogelwacht „Schouwen-Dui veland" hield donderdagavond een vrij druk bezochte vergadering in hotel Bom te Haamstede. De voor zitter, de heer L. F. van Santen Kolff, opende de vergadering met een kort welkomstwoord en deelde mede dat voor deze avond een vier tal films beschikbaar was gesteld door de Canadese ambassade. Hierna kreeg de heer J. F. J. van den Berge gelegenheid twee van deze films te vertonen, handelende over het vogelleven in Canada. Vele, voor Schouwen-Duiveland vreemde, maar toch ook wel en kele bekende vogels, kwamen in deze fraaie kleurenfilms op het doek. Daarop volgde behandeling van enkele huishoudelijke punten. De voorzitter deelde mede dat de kos ten van de vereniging per lid/per jaar waren opgelopen tot f 2,34, waartegenover een minimum-con tributie staat van f 1,—. Tegenover de subsidies die de vereniging ont vangt is handhaving van de con tributie op f 1,niet meer verant woord. Op voorstel van het bestuur werd daarom besloten met ingang van 1 januari 1958 deze op f 2, te brengen, waarbij getracht zal worden de resterende f 0,34 door meer „zelfwerkzaamheid" van het bestuur t.a.v. het verenigingsblad .,Sterna" te financieren. Indien meer leden van één gezien lid zijn, geldt de verhoging slechts voor één lid. Voorts werd besloten kennis te maken met het orgaan van de Ne derlandse Vereniging tot bescher ming van vogels", „Het Vogeljaar", waarvan het abonnementsgeld via de Vogelwacht slechts f 2,per jaar bedraagt. Vogelwachters nodig Uitvoerig behandelde de secreta ris, de heer N. H. Lysen, de kwestie vogelwachters. Ons eiland bezit en kele waardevolle vogelkolonies, die, willen ze niet verloren gaan, in voorjaar en voorzomer, vooral 's za terdagsmiddags en 's zondags, be waakt dienen te worden. Daarom zijn vogelwachters nodig. Er mag zeer zeker een beroep worden ge daan op alle vogel- en natuurlief hebbers om mede te helpen aan het behoud van onze karakteristiek- Schouwse vogels. Een aantal leden gaf zich hiervoor op, doch het aan tal is nog te klein en meer opgaven zijn welkom. Vervolgens deed de secretaris een beroep op de leden mede te wer ken aan een in de komende zomer in te richten diorama of expositie (opgezette vogels). Doel hiervan is propaganda voor de Vogelwacht en versterking van de kas. Van ver schillende kanten werd medewer king toegezegd. Tenslotte werd nog een tweetal Canadese kleurenfilms vertoond, die zeer interessante dingen lieten zien uit het leven van een zalm en van een aantal eendensoorten, waarna de voorzitter de bijeen komst sloot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2