DE ZIERIKZEESCHE COURANT Waardering voor beperkingen in Begroting van Financiën getemperd Ringdijk (300 meter) rond bouwput voor schutsluis in de Zandkreek gesloten VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 No. 18267 114e jaargang ZIER1KZEESCHEHNIE11WSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Gevarieerde critiek in voorlopig verslag 's-GRAVENHAGE, 28-11. In het voorlopig verslag der Tweede Ka mer over de begroting van het de partement van Financiën merkten vele leden op, dat hun aanvanke lijke waardering met betrekking tot de beperkingen, welke deze begro ting in vergelijking met die voor 1957, zowel wat de gewone dienst als de buitengewone dienst betreft, te zien geeft, by nadere analyse van de cUfers aanzienlijk getemperd wat. De lagere ramingen van totaal f 38.904.203 voor de gewone dienst hebben immers overwegend be trekking op van nature aflopende posten, als daar o.a. zijn oorlogs schade-uitgaven (f 62.480.000) en watersnooduitgaven (f 7.800.000). Hetzelfde is het geval met de la gere ramingen van de buitenge wone dienst, in totaal begroot op f 313.582.291. Zo is b.v. hier de post „voorschot aan het ouderdoms- fonds" ad f 230.000.000 een eenma lige geweest. Vele andere leden zouden weer waardering hebben voor de boven staande opmerkingen, indien posi tieve suggesties waren gedaan over EISENHOWER TOCH NAAR PARIJS? WASHINGTON, 28-11. Het Witte Huis heeft donderdag bekendge maakt, dat de artsen nog moeten uitmaken of president Eisenhower in december naar Parijs zal kun nen gaan om deel te nemen aan de NAVO-conferentie van regerings leiders. Mocht de president van mening zijn, dat hij niet naar Parijs kan gaan, dan zal hij vice-president Nixon verzoeken als leider van de Amerikaanse delegatie op te tre den, aldus de bekendmaking. Spanje en Marokko RABAT, 28-11. De Marokkaan se waarnemende minister van Bui tenlandse Zaken, Bendsjelloen, heeft donderdagavond te Rabat meegedeeld, dat de Spaanse rege ring had beloofd haar protectoraat in het zuiden omstreeks de ver jaardag van de troonsbestijging van koning Mohammed V in het begin van deze maand aan de Marok kaanse regering terug te geven „Wij wachten nog altijd op deze te ruggave", aldus Bendsjelloen. Het protectoraat ligt ongeveer 200 kilometer ten zuiden van de Spaanse enclave Ifni. in deze begroting aan te brengen bezuinigingen of verminderingen door het afsnijden of beperken van bepaalde met name te noemen taken. De eerder bedoelde leden menen evenwel, dat dit niet op de weg van de Kamer ligt. Zeer vele leden zouden het op prijs stellen van de minister te vernemen, welke resultaten in het verstreken jaar konden worden be reikt met betrekking tot het stre ven naar een zo groot mogelijke doelmatigheid in de Rijksdienst. Wat de organisatie van het de partement van Financiën zelf be treft, meenden vele leden, nu de bestedingsbeperking een bijzonder stempel op deze begroting heeft ge drukt, de bewindsman te mogen verzoeken hen in staat te stellen een oordeel te vormen over de be tekenis van de bezuinigingen, wel ke aan dit departement zullen worden doorgevoerd. Bij tal van leden bestond de in druk, dat door de snelle oplegging van voorlopige en nadere voorlo pige aanslagen in de inkomstenbe lasting, waartegen een beroep niet mogelijk is, de belastingplichtigen veelal wel erg lang moeten wach- Enige Sowjet-duikboten hebben atoomraketten WASHINGTON, 29-11. De Sow- jet-Unie beschikt over enige - misschien vier - duikboten, die atoomraketten met een reikwijdte van 1 450 km. kunnen afschieten. Dit is, naar veriuidt, meegedeeld door Allen Dfciles, ifoofd van de Amerikaanse centrale geheime dienst, toen hij werd gehoord door de subcommissie van de Senaat, die een onderzoek instelt naar de paraatheid van de V.S. Deze Russische duikboten zouden New York en andere steden aan de Amerikaanse oostkust kunnen verwoesten. Zij zouden ook onder water de kernprojectielen kunnen afschieten. Eisenhower gaat vooruit WASHINGTON, 29-11. De pers chef van het Witte Huis, Hagerty, heeft donderdagavond in antwoord op vragen meegedeeld, dat de moeilijkheden, die president Eisen hower bij het spreken ondervindt, nog niet zijn verdwenen, maar dat het spreken wel veel beter gaat dan een etmaal geleden. ten op de restitutie van te veel be taalde belasting, omdat in tegen stelling tot hetgeen geschiedt bij de voorlopige aanslagen, met het opleggen van de definitieve weinig haast wordt gemaakt. Zijn aan de inspecteur aanwijzingen gegeven om reeds voorlopig rekening te houden met de bezwaren? Vele leden, die niet zeer gerust waren over de spoedige totstand koming van de algemene belas tingherziening, zouden gaarne van de minister vernemen, of hij niet met hen van oordeel is. dat de commissarissenbelasting en de per sonele belasting zo spoedig moge lijk behoren te worden afgeschaft. Vroeg natuurkunde onderwijs LONDEN, 28-11. De Britse sterrenkundige drRichard Wolley, die een paar dagen geleden van een reis door de Sowjet-Unie in Groot-Brit- tannië is teruggekeerd, heeft woensdag in een lezing te Hastings meegedeeld, dat Russische kinderen reeds op vijfjarige leeftijd het eerste onderwijs in natuurkunde ontvangen. Volgens dr. Wol ley moeten de wetenschap pelijke successen van de Russen worden toegeschre ven aan hun onderwijsstelsel Sir Winston Churchill, die a.s. zaterdag zijn 83ste verjaardag hoopt te vieren, heeft woensdag het ereburgerschap van de stad Margate ont vangen. Een delegatie van de stad onder leiding van burgemeester John G. Read, kwam sir Winston het certificaat in een kistje, dat was ge maakt van eikenhout afkomstig uit de gebombardeerde Heilige Drie- eenheidkerk te Margate, welke voordien sinds onheuglijke tijden een navigatiepunt voor de marine was, aanbieden in zijn woning aan het Hyde Park Gale te Londen. - Op de foto ziet men de bejaarde staats man met het eikenhouten kistje. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De vierjarige D. J. de J. uit Utrecht is spelenderwijs te water geraakt en verdronken. Het kind dat woonde op het schip „Hand", dat gelegen is in de Vaart- se Rijn te Utrecht, werd om één of twee uur 's middags vermist. Tegen vijf uur werd het lijkje uit het wa ter opgehaald. DOETINCHEM. Op het pluim veecongres te Doetinchem heeft de heer ir. H. M. K. Frings, Rijks- pluimveeteeltconsulent voor Gel derland en Utrecht te Apeldoorn, donderdagmiddag gesproken over de vooruitzichten van de pluimvee houderij. Ir. Frings merkte op, dat de algemene situatie in de pluim veehouderij niet gunstig is en dat er moeilijkheden zijn voor de ver schillende groepen personen, die te maken hebben met de pluimvee houderij. 's-GRAVENHAGE. Woensdag is de Nederlandse schrijfster Margo Sybranda Everdina Scharten An- tink te Florence, waar zij n# de dood van haar man, de letterkun dige C. Th. Scharten, woonde, over leden. Zij is op 7 september 1869 te Zutphen geboren. ROTTERDAM. Zaterdag 30 no vember in de loop van de morgen wordt het s.s. „Maasdam" te Rot terdam verwacht met een groot aantal na ar Canada en Amerika ge- emigreerde landgenoten, die de ko mende feestdagen in de familie kring in het vaderland door te brengen. 's-GRAVENHAGE. De ingebruik neming van het gerestaureerde koor van de Kloosterkerk aan het Lange Voorhout in den Haag zal zaterdag 30 november met een dienst in deze kerk worden gevierd. ROTTERDAM. Ook dit jaar krijgt Rotterdam weer een grote kerst boom uit Noorwegen. Deze boom zal op zaterdag 21 december om acht uur 's avonds door de loco burgemeester van Oslo, de heer T. Oksaved, aan burgemeester Van Walsum worden aangeboden. MIDDELBURG. De arrondisse mentsrechtbank te Middelburg heeft de 27-jarige Belg C. uit IJzen- dijke veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. De rechtbank achtte bewe zen dat C. op 12 januari een poging tot doodslag heeft ondernomen te gen de 41-jarige landbouwer C. Doens, wethouder van IJzendijke. ROTTERDAM. Zonder dat er zich moeilijkheden hebben voorgedaan zijn donderdag met behulp van de drijvende bok „Actief" de eerste twee sluisdeuren van de storm vloedkering Hollandse IJisel ge plaatst. Woensdag is de nieuwe brug over de Nederrijn bij Rhenen officieel (loor de secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Water rat, mr. A. H. C. Gieben, opengesteld. - Op de bovenste foto z^en we noe mr. Gieben met een fakkel het bellekoord van de - nu builen ge bruik gestelde - pont verbrandt. Op de onderste foto zien we een grote groep ruiters op de nieuwe brug na de openstelling. De strijd tussen kruideniers en de textieldetaillisten 's-GRAVENHAGE, 28-11, De be- sturen van de Algemene Neder landse Kruideniersbond, de Chris telijke Kruideniersbond en de Ne derlandse Rooms-katholieke Krui deniersbond hebben besloten zich tot hun respectievelijke centrale middenstandsbonden te wenden in zake publikaties over een bepaalde theesoort bij de textieldetaillisten. Aanleiding tot deze stap zijn pu blikaties van textielzijde inzake de prijzen en marges van de thee, die door genoemde organisaties mislei dend worden genoemd. Voorts ne men zij stelling tegen een voor stelling van zaken, alsof de moei lijkheden met betrekking tot de cadeaugeverij voornamelijk zouden liggen bij de detailhandel in krui denierswaren. Van de midden standsbonden zal worden gevraagd dat zij de organisaties van de tex tielhandel hierover op korte ter mijn ter verantwoording zullen roepen. Even voor Sint Nicolaas onder de wapenen 's-GRAVENHAGE, 28-11. De mi- nister voor Defensie is niet be reid de datum van opkomst (3 de cember) voor eerste oefening van een aantal dienstplichtigen zodanig op te schuiven, dat bedoelde jon gelui Sinterklaas thuis kunnen vieren De minister deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vra gen, die hem waren gesteld door het lid van de Tweede Kamer, de heer Gortzak. Ziekenfondspremie in 1958 wordt 4.4 's-GRAVENHAGE, 28-11. Op ad- vies van de Ziekenfondsraad en van de Sociaal Economische Raad heeft de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid besloten de premie voor de verplichte zie kenfondsverzekering te verhogen van 4,2 op 4,4 pet. Deze verhoging is noodzakelijk door de stijging van de uitgaven der ziekenfondsen. Zo als bekend houdt de werkgever de helft van de premie op het loon van de werknemer in. Het werkne mersaandeel van de ziekenfonds premie wordt derhalve verhoogd van 2,1 op 2,2 pet. Dit nummer bestaat uit 10 pagina'» Geld maakt vijanden van 1 verwanten. Rotterdam aanvaardt plan-Europoort ROTTERDAM, 28-11. Zonder hoofdelijke stemming heeft de ge meenteraad van Rotterdam van middag het plan-Europoort aan vaard. De vier man tellende fractie van de CP.N. onttrok zich aan de stemming door de zaal te verlaten, nadat de heer L. van Halm (CPN) als enige spreker in tweede instan tie het woord had gevoerd. Door de goedkeuring van de raad kunnen b. en w. nu die maatregelen nemen, die voor een snelle verwezenlij king nodig zullen blijken. Boven dien kan het college nu met een voorstel komen tot formele aanwij zing van het voorhands benodigde kiediet. Zoals gemeld houdt het plan een havencomplex in voor zeer grote schepen op de kop van het eiland Rozenburg tegenover Hoek van Holland. Het eigenlijke industrieterrein omvat 930 ha. van de beschikbare 1550 ha. Het plan kost naar schatting 165 miljoen gulden. Bankbiljetten te groet en te klein AMSTERDAM, 28-11. Bij de Ka- mer van Koophandel voor Gronin gen zijn klachten binnengekomen omtrent het formaat van de bank biljetten. Deze klachten komen hierop neer, dat er geen bepaald verband bestaat tussen het formaat van de bankbiljetten en de waarde die zij vertegenwoordigen. Zo is bv. een biljet van 1000 gulden be langrijk kleiner dan een biljet van 100 gulden, en is een biljet van 25 gulden groier dan een biljet van 50 gulden. Bovendien zijn vooreen zelfde coupure verschillende bil jetten van uiteenlopend formaat in omloop. Voor kassiers en bankiers betekent dit moeilijkheden bij de sortering van de bankbiljetten Ook het publiek ondervindt hiervan ongemak. Aldus heeft de Kamer van Koophandel in een brief aan de Nederlandsche Bak meegedeeld. In haar antwoord aan de K. van K. zegt de Nederlandsche Bank, dat de klacht over het ontbreken van een verhouding tussen de af metingen en de waarde der ver schillende coupures haar oorzaak daarin vindt, dat er nog diverse coupures zijn waarvan verscheiden ne modellen in omloop zijn. De vulkaan Etna op Sicilië heeft donderdagavond hete as uit gestoten als gevolg van een groot aantal ontploffingen in de berg. Vulkanologen deelden mee, dat donderdagavond een paar uur ach tereen elke minuut tien ontploffin gen zijn geteld. Er bestaat op het ogenblik geen gevaar voor een ge vaarlijke uitbarsting, zo zeiden de ze deskundigen. a De partijsecretaris Chroesjtsjef, premier Boelganin en president Worosjilof van de Sowjet-Unie hebben president Eisenhower tele grafisch een spoedig herstel toege wenst, meldt radio-Moskou. Uitvoering Drie-eilandenplan stap dichterbij 's-GRAVENHAGE, 28-11. De drie honderd meter lange ringdijk rond de bouwput voor de schutsluis in de toekomstige secundaire dam in de Zandkreek tussen Noord- en Zuid-Beveland is vandaag geslo ten. De bouwput is reeds tot 6.50 meter beneden N.A.P. uitgebag gerd. Het maken van de bouwput met een gedeelte van de afsluit- dam met bijkomende werken is op 19 februari jl. aanbesteed. Begin 1958 zal het maken van de sluis worden aanbesteed. De sluiting vond meer dan vier uur eerder plaats dan aanvanke lijk geraamd was, zodat niemand van de genodigden bij dit, in het kader van het Drie eilandenplan groots gebeuren aanwezig kon zijn. Deze ringdijk in de Zandkreek is in feite precies eender als de ring dijk in het Haringvliet, doch van minder grote proporties De dijk in de Zandkreek omsluit slechts een gebied van vijf zes hec taren, waarin de sluis, die een afmeting krijgt van 140 x 20 me ter, gebouwd zal worden. De totale lengte van de ringdijk bedraagt ongeveer 900 meter met inbegrip van een reeds gelegd stuk perma nente afsluitdijk ter lengte van 220 meter, welke de ringdijk en dus de bouwput met de vaste wal van Noord Beveland verbindt. Dit deel van de permanente afsluitdijk heeft echter een functionele wer king in de ringdijk De oprijhelling naar deze afsluitdijk werd even eens gelegd. In totaal is voor de aanleg van deze ringdijk benodigd 450.000 m8. zand, 18.000 m3. klei, 14.000 m*. mijnsteen, ofwel 20.000 ton en rond 13.000 m2. meter zink- stukken. Onmiddellijk na het slui ten van het gat in de ringdijk is men begonnen met deze plaats op hoogte te brengen van drie meter plus N.A.P. Begin volgende week zal rrfen de bouwput zover leegpompen, dat er in deze wei'kput een waterstand wordt bereikt van 1 60 meter min N.A P., hetgeen noodzakelijk is voor het afwerken van de binneu- talud van de ringdijk. Begin volgend jaar zal de aan besteding worden gehouden voor de bouw van deze sluis, terwijl daarna de aanbesteding zal volgen van het gedeelte der afsluitdijk van deze ringdijk, die na het ge reedkomen van het sluiscomplex grotendeels zal verdwijnen naar de vaste wal van Zuid Beveland over een lengte van 500 meter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1