Serooskerke mag verenigingsgebouw bouwen annex gemeentehuis Minister Cals wijst ondenvijzersspelling af Onaanvaardbare eigenaardigheden by radicale vereenvoudiging 's-GRAVENHAGE, 27-11. Minis ter Cals is geen voorstander van de „onderwijzersspelling". De mi nister zegt dit in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over zijn begroting. De voorstellen van de zijde van het lager onderwijs tot een radicale vereenvoudiging zou tot zulke eigenaardigheden in de spelling leiden, dat de minister deze als niet-aanvaardbaar van de hand moet wijzen, aldus de memorie. Inzake de spelling van de bas taardwoorden deelt de minister mee dat hij met instemming van de Bel gische regering aan de gemengde Nederlands-Belgische commissie, de zg. woordenlijstcommissie heeft verzocht te trachten hiervoor regels De zoetwateroverlast in Drenthe MEPPEL, 28-11. Tijdens een bij eenkomst te Bloemberg (gemeente Zuidwolde, Dr.), hebben de boeren uit het stroomgebied van de Reest vastgesteld, dat in dit gebied een noodtoestand heerst en dat op korte termijn een oplossing voor de steeds opnieuw optredende wateroverlast moet worden gevonden. De besturen van de afdelingen van het Drents Landbouw Genoot schap, van de Overijsselse Land bouw Maatschappij en van de Chr. Boeren- en Tuindersbond uit dit gebied, bespraken de problemen rond het grensriviertje tussen Over ijssel en Drenthe. Ook de gemeente besturen uit deze contreien waren aanwezig. Koks winnen halve ton ROTTERDAM, 27-11. Een groep van tien man keukenpersoneel van het Holbeinrestaurant te Rotter dam heeft vandaag de prijs van f 50.000,in de Staatsloterij ge wonnen op een heel lot. Veel post voor minister Cals Per dag komen er op het mi nisterie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen ge middeld tussen de 1000 en 1500 stukken binnen. Be houdens een hoogst enkele uitzondering worden de in gekomen stukken binnen een paar weken in behandeling genomen. Dit deelt minister Cals mee in zijn memorie van antwoord over de be groting van O. K. en W. De minister heeft een onderzoek laten instellen naar aanlei ding van klachten uit de Ka mer over „buitengewoon trage afdoening van zaken". Inderdaad komt het voor, dat bepaalde zaken veel tijd vereisen, omdat nadere in formaties moeten worden in gewonnen. In zulke geval len zou de betrokkenen kun nen worden meegedeeld, dat aan hun zaak gewerkt wordt maar dat zou weer extra werk en tijd vergen, en daarom voelt de minister er niet voor. RECHTZAKEN Zierikzeese melkfabriek veroordeelt tot boete Tijdens de deze week gehouden zitting te Middelburg heeft de po litierechter de Zierikzeese melkfa briek veroordeeld tot een geldboe te van f 1000 en de verantwoorde lijke bedrijfsleider Q. J. J. van D. tot een boete van f 100, waarvan f 60 voorwaardelijk, met een proef tijd van twee jaar. De melkfabriek werd ten tijde van de alhier gehouden Z.L.M.- tentoonstelling gecontroleerd door ambtenaren van de Keuringsdienst voor Waren. Zij troffen de flessen- vulmachine, de capsuleermachine en de lopende band in vervuilde toestand aan. De bedrijfsleider wilde het uit gebrachte rapport niet bestrijden, maar wees er op dat het in de snik hete zomermaanden uiterst moei lijk werken was. Het was de druk ste tijd van het jaar en men had te kampen met ongeschoold per soneel. De keurmeester deelde me de dat nadien de zaak enorm veel verbeterd is. De officier mr. Ph. M. Schen- kenberg van Mierop meende dat het toezicht van het hoofdkantoor te Rotterdam te wensen had over gelaten. De bedrijfsleider deelde nog mede, dat alle delen waarmede de melk in aanraking kwam, schoon waren geweest, maar de economische politierechter wilde daar geen rekening mee houden. Tijdens een dinsdagavond te Maastricht gehouden pijprookwed strijd tussen leerlingen van de middelbare hotelschool en de be staande pijprokersclub ,,'t Piepe- kopke" heeft het lid van laatstge noemde club, de heer L. Packbiers met 3,3 gram tabak onder controle van een jury gevulde pijp gerookt in een recordtijd van 116% minuut. De laatstbekende recordtijd op dit gebied blijkt te zijn 115 minuten. te ontwerpen, die een verlichting zouden geven, in het bijzonder bij het lager onderwijs en waarbij de bezwaren worden vermeden, die naar de mening van de vaste com missie van advies inzake de schrijf wijze van de Nederlandse taal en ook naar zijn mening verbonden zijn aan de voorstellen van de com- missie-Damsteegt, waaraan eerder een advies hieromtrent was ge vraagd. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Ir. A. de Mooij ACzn. 75 jaar Dinsdag 26 november 1957 be reikte ir. A. de Mooij A.Cz. te Den Haag de leeftijd van 75 jaar. Geboren te Zierikzee, waar hij de H.B.S. bezocht, trad ir. de Mooij na voltooiing van zijn studie te Delft in dienst van het Nederlands- Indische gouvernement. Zijn loop baan aldaar beëindigde hij in 1926 als hoofd van het technisch-econo- misch bureau van het departement van gouvernementsbedrijven en adviseur van het gouvernement in zake de volkshuisvesting. Na zijn terugkeer in Nederland werd ir. de Mooij als tijdelijk ad viseur toegevoegd aan de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen ter voorbereiding van een wettelijke regeling van het op toepassing gerichte natuurweten schappelijk onderzoek in Neder land. Dit was het begin van de langdurige en intense werkzaam heid van de heer de Mooij voor de organisatie T.N.O., in de opbouw waarvan hij een belangrijk aan deel heeft gehad en waarvan hij in de jaren 1932 tot 1949 zowel alge meen secretaris als penningmeester is geweest. HAAMSTEDE Feestavond voor Ger. Jeugdgebouw Op zaterdag 30 november wordt in het Geref. jeugdgebouw een ge zellige middag en avond georgani seerd. De middag is speciaal voor de kinderen gereserveerd met knik kerspelen, sjoelen, balwerpen enz., terwijl des avonds voor de groteren diverse aantrekkelijke nieuwe spe len worden gehouden. Om het re sultaat van deze dag zo groot mo gelijk te maken, zijn ook oliebollen verkrijgbaar. RENESSE Uitvoering jeugdclubs Op zaterdag a.s. beleggen de ver schillende clubs van het Hervormd jeugdwerk te Renesse een openba re avond in het dorpshuis, waarop door de leden verschillende stukjes en schetsjes ten tonele zullen wor den gebracht. Het doel van de avond is, de belangstelling voor dit werk onder de gemeente levendig te houden. Daarom zal de toegang vrij zijn voor allen. Het is te hopen, dat velen zullen komen, opdat er ook voor de jongeren zelf aanmoe diging van uit zal gaan! BROUWERSHAVEN Winkelweek ingezet Woensdagavond werd te Brou wershaven de St. Nikolaasweek of ficieel geopend door burgemeester J. L. van Leeuwen. Na een kleine mars door de muziekvereniging „Apollo" sprak de burgemeester een kort openingswoord in de voor zaal van het stadhuis. Spr. wees er op dat de plaatselijke middenstand deze jaarlijkse actie organiseert om het publiek op een aangename en originele wijze kennis te laten ma ken met de diverse artikelen die hier te koop zijn. Ook wees de bur gemeester op het goede doel op de achtergrond, nl. door middels deze aktie een bedrag bijeen te brengen voor een zeer nuttige plaatselijke instelling: „Het Groene Kruis". Met de beste wensen uit te spreken voor het welslagen der initiatiefnemers en deelnemers, verklaarde de bur gemeester de winkelweek voor ge opend. „Apollo" omlijstte het ge heel met pittige marsmuziek. De heer P. de Moor, voorzitter der plaatselijke middenstandsver eniging, sprak de hoop uit dat deze winkelweek zal mogen slagen met aller medewerking en dankte in het bijzonder „Apollo" voor de muzi kale medewerking. OOSTERLAND Leger des Heilsfilmavond Donderdagavond zal ook in onze gemeente een Leger des Heils- avond worden gehouden, en wel In het Chr. Verenigingsgebouw, waar de boeiende film: „In opmars" zal worden vertoond. Zowel de Her vormde als de Gereformeerde kerk zullen op deze avond hun mede werking verlenen. Sinterklaasfeest voor bejaarden Het ligt in de bedoeling, om op woensdagavond 4 december met de ouden van dagen in het Chr. Ver enigingsgebouw het jaarlijkse Sin terklaasfeest te vieren. Het comité hoopt hiervan een gezellige avond te maken, waarop uiteraard zal worden getracteerd. De attributen, waarmee de oudjes zich op de bij eenkomsten vermaken kunnen, zijn met één vermeerderd, nl. een tafel biljart. Nieuwe koster Gereformeerde Kerk Tot koster van de Gereformeer de Kerk te Bruinisse is de vorige maand benoemd de heer W. M. Wiebrens alhier. Met de benoeming van de heer Wiebrens is op haar verzoek eervol ontslag uit die be trekking verleend aan mej. wed. L. van den Berge-Hoek. Mej. van den Berge-Hoek heeft de betrekking van kosteres zeer vele jaren ver vuld en zij heeft dit gedaan op een wijze die niet voor verbetering vat baar was. Nederlandse koffie Een partij koffie, die ge oogst werd door Nederlandse immigranten in Brazilië is onderweg naar Nederland. Zij zal op 2 december a.s. met het s.s. „Zaanland" te Amsterdam arriveren. Deze eerste zending van 250 balen Hollambra-koffie werd on der grote belangstelling en in aanwezigheid van de mi nister van Landbouw van de staat Saopalo op 13 novem ber te Santos verscheept. De koffie is een produkt van de Nederlandse Fazenda Ribei- rao. Het is de eerste koffie- export van Nederlandse im migranten in Brazilië. Ingezonden mededeling Gratis dierfiguurtjes bij ZAANHAGEL! Vraag inlichtingen bij Uw wankelier voor het verkrijgen van 10 plastic dierfiguurtjes in ivoor- en transparante kleuren. Uw kinderen zijn er de hele dag zoet mee. 68°ccntm ZAANHAGEL de lekkerste chocoladekorrels» van échte chocola Chr. Ger. Kerk Bedankt voor Nieuw Amsterdam: L. Holtrigter, Onstwedde; voor Driebergen: H. van Leeuwen, Arn hem. De drie inzittenden van het „Avenger" verkenningsvliegtuig van de Marineluchtvaartdienst, dat dinsdagmiddag op dertig mijl ten westen van IJmuiden in de Noordzee is gestort, zijn dinsdagavond door de red dingboot „Neeltje Jacoba" in IJmuiden aan de wal gebracht. De man nen hadden zich aanvankelijk in een rubberboot weten te redden, wa ren daarna aan boord genomen door het kustvaartuig „Ahoy" en daar van later overgestapt op de „Neeltje Jacoba". - De foto toont de drie mannen na hun aankomst in W»»|uiden staande voor de reddingboot. BROUWERSHAVEN Leger des Heils-fiim in Jeugdgebouw V Evenals in andere plaatsen op het eiland werd woensdagavond jn het Ned. Herv. Jeugdgebouw 'He Brouwershaven de mooie film „In opmars" van het Leger des Heils vertoond. Deze bijeenkomst werd door ds. L. P. Schuddebeurs met een kort woord geopend, waarna werd gezongen „Er ruist langs de wolken". De film liet een duidelijk beeld zien van al hetgeen het Leger des Heils doet op allerlei gebied o.a. moedertehuizen, reclassering, tehuizen voor invaliden en langdu rige zieken, jeugdcentra enz. In de pauze werd door enkele leden van het plaatselijk muziekkorps gemu siceerd o.l v. de heer A. Clarisse. De bijeenkomst werd gesloten met een dankwoord door ds. C. Groot, die de goedé hoedanigheden van het Leger des Heils ten voorbeeld stelde. Tot slot werd gezongen Ge zang 280 1 ,,'k Wil U o God mijn dank betalen", waarna ds."Groot met gebed eindigde. RENESSE Filmavond Alg. Ned Bouwbedrijfsbond In samenwerking met de afde ling Burgh-Haamstede van de A'l- gemene Nederlandse Bouwbedrijfs bond hield de afd. Renesse deze week, in het dorpshuis, een film avond, welke werd verzorgd dóór de A.N.B. filmdienst. Deze goed bè- zochte avond werd door de voor zitter van de afd. Renesse, de heer J. de Wit, met een welkomstwoord geopend. Voor de pauze werd een drietal filmpjes vertoond. De eerste „Vrij buiten" behandelde de recre atie van de mens in de vrije natuur. „Kinderogen glunderen weer" liét de aanwezigen een beeld zien van het werk van de „Unicef", het kin derfonds van de Verenigde Naties, in de onderontwikkelde gebieden. Ten slotte werd een filmpje ver toond over het kindertehuis van de A.N.B. „De Kloek". De districts bestuurder de heer J. v. d. Hout, sprak hierna een propagandistisch woord. Naast het leden werven vroeg spr. speciaal ook aandacht te schenken aan het ledenbehoud. Verder vroeg hij aandacht voor de verloting ten bate van het kinder tehuis „De Kloek". In de pauze werd een groot aantal loten hier voor aan de man gebracht. Na de pauze draaide de hoofdfilm „Mor gen is het te laat", een zeer boei ende en leerzame film die de aan wezigen zeker iets te zeggen had t.a.v. de opvoeding van de eigen kinderen, 's Middags genoten ruim 230 kinderen volop van de boeien de voorfilmpjes cn de hoofdfilm ,De vuurrode bloem". Ger. Kerken Beroepen te Bennebroek, Nieu- werbrug a.d. Rijn en Lexmond: kand. H. A. van Bottenburg, Hil versum; te Hellendoorn: E. J. Duursema, Vorden. ZIERIKZEE Filmmiddag voor bejaarden Dinsdagmiddag bood de Zierik zeese afdeling van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond aan alle bejaarden een filmmiddag aan in de Graanbeurs van het „Huis van Nassau". De oudjes stelden de ze geste zeer op prijs. Vertoond werd o.m. de boeiende film „Mor gen is het te laat" en verder „Kin deren glunderen weer" en „Vrij buiten". Er was een flinke belang stelling voor deze middag. Showroom in recordtijd ingericht Door koop heeft de heer R. ten Kate, drogist en fotosmalfilmhan- delaar alhier, het naast zijn win kel gelegen pand, voorheen schoen- handel Bliek, in bezit gekregen. De nieuwe eigenaar wilde zo snel mo gelijk zijn expositieruimte vergro ten en heeft derhalve vorige week de voormalige schoenwinkel een flinke opknapper gegeven. De eta lages werden uitgebroken en de muren behandeld. Twee grote ver plaatsbare stands met overkapping werden opgesteld en ingericht in verband met de St. Nicolaasdagen. De verschillende artikelen, parfu merieën e.d. konden in deze stands op smaakvolle wijze worden ge- exposeerd. Het ligt in de bedoeling van de eigenaar t.z.t. het gehele pand een opknapper te geven en te doen versmelten met de be staande zaak, terwijl de bovenver dieping voor bewoning blijft gere serveerd. Voorlichtingsavond over machinaal melken Gisteravond werd in de boven zaal van het „Huis van Nassau" een voorlichtingsbijeenkomst ge houden, die verzorgd werd door de importeur van een bekend merk melkmachine. Er bestond voor de ze avond gi-ote belangstelling Het woord werd gevoerd door de heer H A. Bruggink, die voorheen se cretaris was van de voormalige Centrale Melkcommissie. Momen teel is de heer Bruggink directeur van Manus-Holland N.V. In een objectieve causerie wees spr. op het feit dat voor 1940 het machinaal melken in Nederland grotendeels mislukte. Momenteel echter zijn er 19.000 installaties in gebruik. In Zeeland zijn op 70 be drijven melkmachines aangeschaft, wat wil zeggen dat van de Zeeuw se veestapel ongeveer 4 pet. ma chinaal wordt gemolken. Dit is be langrijk lager dan de landelijke cijfers. Van doorslaggevende betekenis bij het melken met een machine is het kermen van de individuele eigenschappen van de koe en het op het juiste moment aanzetten van de tepelhouders. Ook de voorbe handeling is van groot belang. Als dan nog de tepelhouders op tijd worden afgenomen en met de hand wordt nagemolken melkt men vol gens de goede methode. Van in vloed zijn ook het op de juiste wij ze opstallen van het vee en het goed reinigen van de machine. Verwachting tot vrijdagavond: Zwaar bewolkt Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat motregen; matige wind tussen west en noordwest; weinig verandering in temperatuur. 29 nov. Zon op 8.24, onder 16.36. Maan op 13.07, onder Eerste kwartier: 29 nov. te 7.57. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 29 nov. 8.07 v.m. 20.45 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 nov. 7.50 v.m. 20.17 n.m. Doodtij: 1, 16 en 31 december. Springtij: 9 en 23 december. HET WEEROVERZICHT Het hogedrukgebied dat zich nu al dagenlang uitstrekt van de alpen over Frankrijk naar zuidwest En geland en Ierland handhaaft zich nog steeds al neemt het nu lang zaam iets in betekenis af. Een wei nig betekenend storingsgebied trok langs de noordflank van dit hoge drukgebied over het noordelijk deel van de Noordzee naar Scan dinavië. Deze storing wordt ge volgd door een nog in betekenis toenemende rug van hoge lucht druk tussen Noorwegen en IJsland. Naarmate deze rug zich over de Noordzee uitbreidt, zullen de win den in ons land, die tijdelijk wat toenemen, weer zwakker worden. De winden blijven westelijk en de lucht welke wordt aangevoerd is nog steeds zacht en tamelijk voch tig. Op de oceaan trok een diepe depressie in vrijwel noordelijke richting naar de zuidpunt van Groenland, een volgende vormt zich ten noorden van de Azoren. Vei-wacht mag worden, dat deze naar de omgeving van IJsland zal trekken en geen directe invloed op het weer in west Europa zal uit oefenen. De heer Bruggink concludeerde dat de machine zo goed is als de man die er mee omgaat. Van groot belang noemde spr. ook het kun nen rekenen op deskundige voor lichting bij de aanschaf van een machine. Na de causerie werden enkele instructieve films vertoond terwijl ook nog het woord werd gevoerd door de heer H. J. Lantinga, hoofd- ass. bij de R.V. en Z.V.D. Deze avond kwam tot stand in samen werking met de firma Schipper en Zn. te Goes. Inwoners moeten oude o.l -school afbreken De raad der gemeente Seroos kerke (S.) kwam in openbare ver gadering bijeen onder voorzitter schap van wethouder J. Klompe. Ingekomen was een schrijven van de Reinigingsdienst „Duiveland", waarin deze mededeelde, dat de ge meenteSerooskerke (S.) niet kon toetreden tot deze dienst wegens overbezetting van materiaal en per soneel. De voorzitter zei dit te be treuren, temeer ook omdat ook de andere gemeenten in de Westhoek van Schouwen met dit probleem zitten .Hij hoopte dat één dier ge meenten t.z.t. het intiatief zal ne men om een reinigingsdienst voor de Westhoek op te richten, waar aan dan ook o.a. Serooskerke kan deelnemen. N.a.v. de onlangs gehouden ver gadering over de bestemming van het voormalige ziekenhuis te Noord- gouwe, bracht de voorzitter ver slag uit van deze vergadering. Vol gens hem is de exploitatie wel mo gelijk van 'n tehuis voor chronische zieken en ouden van dagen. En een dergelijk gebouw op ons eiland is minstens even aantrekkelijk als er gens anders in de provincie. De kosten zullen «jan naar evenredig heid even hoog zijn, terwijl men het voordeel nog heeft dat bezoek van familieleden practisch altijd mogelijk is. De brandweer Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat hij momenteel tracht om de vrijwillige brandweer nieuw le ven in te blazen. Het resultaat daar van zal t.z.t. ter kennis van de raad gebracht worden. De heer Hanse merkte naar aanleiding hiervan op dat getracht moet worden jongelui te werven, die de militaii'e dienst plicht al vervuld hebben, teneinde zoveel mogelijk mutaties tegen te gaan. Hierna besloot de raad het per ceel bouwland naast de rioolwater zuiveringsinstallatie voor het jaar 1958 te verhuren aan de heer C. J. Hart voor f 151,per gemet. Besloten wordt voorts geen lid te worden van de Stichting Eilaridge- meenschap, doch af te wachten hoe deze stichting zich in de toekomst zal ontwikkelen. Een wijziging van de gemeen schappelijke regeling voor de I.Z.A. in Zeeland, wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De periodiek aftredende leden van de Woonruimtecommissie wor den herkozen. In plaats van de heer W. P. L. Moelker, die wegens ver trek naar elders heeft bedankt, wordt gekozen de heer C. v. d. Male. De haven Schelphoek Het voorstel van b. en w. tot in trekking per 1 januari 1958 van de gemeenschappelijke regeling inzake de exploitatie van de haven Schelp- hoek, werd met algemene stemmen aangenomen. De voorz. betreurde het dat dit besluit genomen moet worden als gevolg van de ramp. Vervolgens werd op voorstel van b. en w. besloten een geldlening ad f 56,553,4% °/o aan te gaan met- de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten ten behoeve van de woningbouw. De lening werd aangeboden via het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Voorts kwam wederom het voor stel aan de orde tot onderhandse aanbesteding van de bouw van een verenigingsggebouw annex ge meentehuis. Het college van b. en w. heeft nogmaals besprekingen ge voerd met de architect en de laagste inschrijver en daarmee tot eindi-e- sultaat gekomen dat thans een aan vaardbare' prijs is vei"kregen. De benodigde goedkeuringen zijn in middels aangevraagd, zodat ver wacht mag worden dat nu binnen kort met de bouw begonnen kan worden. De laagste inschrijver is de firma C. A. Prince te Haam stede. Naar aanleiding hiervan deelde de voorzitter mede, dat in het be stek de clausule is opgenomen, dat de inwoners zelf zorgen voor de af braak van de oude o.l. school, om dat van deze school de bruikbare materialen verwerkt zullen moeten woi'den in het verenigingsgebouw De voorzitter deelde voorts mede dat vooraf een vergadering met de inwoners belegd zal worden, teneinde een en ander uitvoeriger te bespreken en te organiseren. Hij hoopte dat een ieder zijn medewer king zal verlenen. Hierna kwam in bespreking de kwestie van de erfafscheiding van de percelen A 34 en A 36 aan de Dorpsring. Getracht zal worden van de bewoonster van het perceel A 34 (wed. P. Teeling-Korbijn) een ge deelte tuingrond te kopen om dit te voegen bij de tuin van het per ceel A 36 en van het perceel A 36 een gedeelte aan de tuin van A 34 toe te voegen, opdat een rechte af scheiding zal worden vei'kregen. De raad betuigde haar instemming met dit plan. Vervolgens werd de raad de be groting 1958 aangeboden. Rondvraag Tijdens de rondvraag bracht de heer M. Geluk nogmaals ter sprake dat de in losse dienst zijnde ge meentewerkman nog steeds geen vakantiebonnen heeft ontvangen, terwijl hij daar toch recht op heeft. De secretaris deelde hierop mede. dat deze kwestie zijn aandacht heeft en dat hij zal trachten hiervoor een oplossing te vinden. Gedacht wordt de werkman een aanstelling als ambtenaar in de zin van de Pen sioenwet te geven, zodat ook zijn pensioen in den vervolge geregeld is. De heer Hanse vroeg vervolgens of het mogelijk is dat de bouwval len van de woningen aan de Pro vinciale weg naar Zierikzee zo spoe dig mogelijk afgebroken kunnen worden, aangezien ze een gevaar gaan opleveren voor de jeugd. De vooi'zitter deelde mede. dat deze bouwvallen vermoedelijk eigendom zijn van de Herverkaveling en hij zal aldaar er op aandringen dat zo soedig mogelijk tot afbi-aak zal worden overgegaan. Tenslotte werd nog besproken het schoonhouden van de nieuwe o.l.-school.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2