Eisenhower gaat goed Regeling voortgezet onderwijs in EEN wet mogelijk DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 28 NOVEMBER 1957 No. 18266 114e jaargang Z1GRIKZEGSCHEMEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikiee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Oorzaak van aanval nog steeds niet bekend WASHINGTON, 27-11. - In een doktersverklaring, die om 19.00 uur is uitgegeven, wordt gezegd, dat president Eisenhower tot dus ver uitstekend vooruit gaat. Hy heeft een goede nachtrust gehad. Vanochtend heeft hy geschilderd, gepraat met familieleden en met naaste medewerkers. De perschef van het Witte Huis heeft meegedeeld, dat het spreken nog kleine moeilykheden oplevert, maar veel is verbeterd. De perschef zei dat de president niet overweegt een deel van zyn werk aan anderen over te dragen. De artsen weten nog steeds niet, aldus de perschef, of de aanval is veroorzaakt door een bloedstolsel of door een bloedvatkramp. De ziekte is lang niet zo ernstig als de hartaanval van september 1955. De spreekmoeilijkheden van de presi dent zijn volgens de dokters geen vorm van verlamming. Vice-president Nixon heeft op op een persconferentie meegedeeld, dat de vooruitzichten op herstel van de president uitstekend zijn. Hij ziet er goed uit, is even helder van geest als altijd en brandt van verlangen om aan het werk te gaan, aldus Nixon. Woensdag heeft president Eisen hower een portret geschilderd van prinses Anna, de dochter van ko ningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië, hij maakte het schilderij aan de hand van een kleine foto van de prinses. De broche, die H.M. de Koningin in de Beurs te Leeuwarden had verloren, werd door mevrouw D. Drost-Posthuma gevonden. Door haar echtgenoot werd de vondst bij de politie aangegeven. - Op de foto ziet men mevrouw Drost- Posthuma. Rusland zou weer mee doen in ontwapenings gesprek OTTAWA, 27-11. Het Canadese persbureau meldt van gezagheb bende zijde vernomen te hebben, dat de Sowjet-Unie de westelijke mogendheden heeft laten weten, dat zij eventueel bereid is komend voorjaar de ontwapeningsbespre kingen te hervatten. Het overleg zou niet noodzakelij kerwijze in het verband van de V.N. behoeven te worden gevoerd, maar men zou op grond van een tweezijdige overeenkomst tussen dé V.S. en de Sowjet-Unie van ge dachten kunnen wisselen. Zoals bekend hebben de Russen onlangs de door de V.N. aanvaarde resolutie voor een uitbreiding van de ontwapeningscommissie van elf tot 25 leden verworpen. Raket voor kunstmaan van V.S. staat opgesteld NEW YORK, 27-11. De directeur van het Amerikaanse aardsatelliet- plan „Vanguard", dr. John Hagen, heeft meegedeeld dat de eerste complete proefraket voor het lan ceren van een kunstmaan op het proefterrein van Cape Canaveral in Florida 'staat opgesteld. De kunstmaan met een diameter van 15 cm. zal pas de dag voor het lan ceren worden aangebracht. De proef zal in december worden ge nomen. Dr. Hagen zei geen precie zere tijdsaanduiding te kunnen geven. Eisenhowers predikant heeft het Amerikaanse volk verzocht donder dag, de nationale feest- en dank dag in de Verenigde Staten, te bid den voor herstel van de president. Nixon zei, dat de president hem heeft verzocht dezelfde taken op zich te nemen als in 1955 na Eisen howers hartaanval. Deze taken zijn voor het grootste deel ceremonieel, aldus de vice-president. Ook hou den zij in, dat hij voorzitter is van de vergaderingen van het kabinet en de Nationale Veiligheidsraad. Het nemen van besluiten blijft voorbehouden aan president Eis- hower, aldus Nixon. TOENEMENDE SPANNINGEN AAN DE ISRAËLISCHE GRENZEN Klacht van Saoecli-Arabië bij Veiligheidsraad De spanning aan de Israëlische grenzen is dinsdag weer toegeno men door schietpartijen aan de grens van Israël met Jordanië en Syrië en een klacht van Saoedi- Arabië bij de Veiligheidsraad over schending van het Saoedische luchtruim door een Israëlisch vlieg tuig. Secretaris-generaal Hammar- skjoeld is inmiddels bezig met de voorbereiding van zijn reis naar Jordanië om te proberen de toe stand te sussen. Hij vertrekt vrij dag uit New York. Bij het meer van Galilea, waar zondag een Israëlische boer door Syriërs werd doodgeschoten, heb ben Syrische militairen volgens de Israëliërs weer het vuur geopend. De Israëlische politie schoot terug. Volgens de Israëliërs zijn op Sy- risch gebied langs de grens sluip schutters opgesteld die op Israëli sche boeren en het verkeer op Is raëlisch gebied schieten. Voorts is van Israëlische zijde verklaard, dat Jordaniërs een Isra ëlische militair ernstig hebben ge wond en dat bij een serie inciden ten aan de Jordaans-Israëlische grens een herdersjongen is ont voerd. De politie die een onderzoek instelde werd van Jordaanse zijde beschoten, doch niemand werd ge wond. Paus bidt voor Eisenhower VATICAANSTAD, 27-11. - Paus Pius VII heeft een persoonlijke boodschap aan president Eisenho wer gezonden, waarin hij zegt te bidden voor zijn spoedig en alge- heél herstel. Staking op Parijse vliegvelden Ruim 900 douanebeambten op de Parijse vliegvelden Le Bourget en Orly hebben woensdagavond mee gedeeld, dat zij met ingang van woensdag te middernacht voor 24 uur in staking zouden gaan. Zij eisen hogere salarissen. Israëlische functionarissen be schuldigen Jordanië er van, dat het probeert een aantal Israëliërs te ontvoeren, die het als gijzelaars wil vasthouden om later eventueel uit te leveren tegen vrijlating van een Jordaanse boer die vorige week donderdag door een Israëlische pa trouille is aangehouden. Zomer in november In de tuin van de heer J. van den Bom in Terschuur schijnt het zomer te zijn. Hoewel november reeds bij na verstreken is bloeiden in deze tuin dezer dagen de frambozen en niet slechts enkele, doch een flinke hoe veelheid. Het gehele gezin heeft er van kunnen profi teren en bovendien heeft men verscheidene flessen met frambozen geweckt. CORRUPTIE-SCHANDAAL IN BRIGHTON Politiemannen beschuldigd van aannemen van steekpenningen Grote belangstelling voor proces BRIGTON, 27-11. In de Zuiden gelse badplaats Brighton is maan dag jl. een proces begonnen tegen de plaatselijke hoofdcommissaris van politie, de 57-jarige Charles Ridge, en twee van diens mede werkers. De drie politiemannen worden beschuldigd van het aannemen van steekpenningen van de eigenaar van een nachtclub in Brighton, de „Astor Club", in de volksmond „De bloedemmer" genaamd vanwege de vele vechtpartijen, die de cliëntèle - zwarte handelaren en andere, minder gewaardeerde burgers - er met een hardnekkigheid, een be tere zaak waardig, leverde. Hoofdcommissaris Ridge zou oog luikend hebben toegestaan dat de club veel langer openbleef dan vol gens de wet was toegestaan. Hij zou in het algemeen veel te lank moedig zijn opgetreden in verband met voorvallen in de club. Er staan ook twee burgers, na melijk een buffethouder en een be roepswedder, terecht. De Noorse echtgenote van de eigenaar van de nachtclub, de Lonr dense zakenman Allan Roy Ben nett - die reeds voor verschillende feiten met de politie in aanraking Amerikaanse troepen in Marokko WASHINGTON, 27-11. Vandoor- gaans welingelichte zijde wordt vernomen, dat er in Washington een voorlopig akkoord is bereikt iver het legeren van Amerikaanse iepen op basés in Marokko, is geweest - verklaarde woensdag XÏOi toen zij als getuige werd verhoord, haar man gewaarschuwd te heb ben tegen het omkopen van politie mannen. Een andere vrouwelijke getuige is er mede bedreigd dat zij „met een scheermes behandeld" zou wor den, indien zij haar getuigenis zou afleggen. Zij werd onder politiebe scherming naar de rechtszaal ge bracht. Er bestaat grote belangstelling voor dit proces. Bestedingsbeperking bij O., K. en W. „beperkt" Minister Cals meent dat de schade aan Onderwijs, Kunsten en Weten schappen toegebracht door de be stedingsbeperking, in de begroting tot een minimum is beperkt, hoe zeer het inkrimpen en afremmen van de uitgaven ook moet worden betreurd. In zijn Memorie van Antwoord over de begroting van O., K. en W. zegt de minister niet te kunnen toe geven, dat de druk van de beste dingsbeperking op de buiten het onderwijs liggende sectoren zeer ongelijkmatig zou zijn verdeeld. Bij de bestedingsbeperking dient het oog niet alleen te zijn gericht op het heden, maar ook op de toe komst. Het afwijzen van een nieuw of de verhoging van een bestaand subsidie kan veel ernstiger bezwa ren met zich meebrengen dan het doen vervallen van een reeds vroe ger uitgetrokken subsidie. Het is dan ook niet juist, aldus de minister, de bestedingsbeperking uitsluitend te beoordelen aan de hand van de vervallen of vermin derde subsidies. Minister van O.K. en W. meent: Herziening nijverheidsonderwijswet dringend geboden 's-GRAVENHAGE, 27-11. - Of schoon zich veel problemen en moeilykheden voordoen by de voor bereiding van het wetsontwerp, acht minister Cals het tot nu tóe wel mogelyk, de gehele materie van het voortgezette onderwys in één wet te regelen. Hy is, naar hy ln de Memorie van Antwoord over zyn begroting meedeelt, tot dus verre niet op bepaald onoverko- menlyke moeilykheden gestuit. Als de belangrijkste moeilijkhe den en problemen noemt de mi- In Washington is een subcommissie uit de Amerikaanse Senaat begon nen met een onderzoek naar de achterstand welke de V.S. al of niet zouden hebben opgelopen bij Rusland op het gebied van raketten en geleide projectielen e.d. - Deze foto toont dr. Edward Teller (midden), de „vader" van de waterstofbom, in gesprek met (links) Edwin Weisl en (rechts) senator Lyndon B. Johnson, respectievelijk hoofd-adviseur en voorzitter van de subcommissie. nister: het vinden van een zoda nige formulering van artikelen, die thans in verschillende redacties in de vigerende onderwijswetten voorkomen, dat zij alle vormen van voortgezet onderwijs bestrij ken; de overgang van de leerlin gen van het lager onderwijs naar het voortgezet onderwijs en van het ene schooltype naar het ande re bij verkeerde schoolkeuze (leer plan); de vaststelling van de stich- tings- en subsidiëringsnormen (planning, objectieve normen voor stichting en eerste subsidiëring, als mede opheffing en verlies van sub sidie); de plaatsbepaling van land en tuinbouwonderwijs, midden- standsonderwijs en kunstonder wijs; de financiering der scholen (kapitaals- en exploitatie-uitgaven); de regeling der bevoegdheden, de eindexamenrechten, het overgangs recht. Ten aanzien van de nijverheids onderwijswet erkent de minister, dat een herziening dringend nodig is Maar het opnemen van het nij verheidsonderwijs in een wet op het voortgezet onderwns acht hij evenzeer geboden. Men denke hier alleen maar aan de verhouding van het voortgezet lager onderwijs en het lager technisch onderwijs. In de wet op het voortgezet onder wijs kan bovendien aan de bezwa- Minister gaat onderwijzers werven Minister Cals stelt zich voor in de eerste maanden van 1958 een pro- paganda-actie te laten voeren voor het onderwijzers- en leraarsambt. Deze actie zal worden gevoerd via radio, advertenties en dergelijke. Voorts zal hij ouders en verzorgers van de leerlingen van de hoogste klasse van de scholen voor u.l.o. en v.h.m.o. schriftelijk wijzen op de betekenis en de aantrekkelijkheden van deze ambten. Aldus wordt meegedeeld in de Memorie van Antwoord inzake de begroting van O., K. en W. ren van de tot op zekere hoogte verouderde nijverheidsonderwijs wet worden tegemoetgekomen, al dus de memorie van antwoord. Dirksland lieeft kinderziekenhuis Woensdag is onder grote belang stelling het nieuwe kinderzieken huis te Dirksland, geschenk van de organisatie „Radda Barnen" (Redt het kind), aangeboden aan het be staande Van Weel-Bethesda zie kenhuis, in gebruik genomen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zien is beter dan horen zeg gen. Nederlandse tanker aan de grond in Suezkanaal PORT SAID, 27-11. Het 8819 ton metende tankschip „Purfina" is woensdag in het Suezkanaal tussen Suez en Ismailia ten gevolge van een motordefect aan de grond ge lopen. De „Purfina" maakte deel uit van een konvooi dat in noordelijke richting door voer. Vaartuigen, die achter de „Pur fina" kwamen konden ook niet verder. Twee sleepboten zullen trachten het tankschip los té krijgen. De klassebezetting in scholen De klasse-bezetting bij het open baar gewoon lager onderwijs be droeg op 1 januari van dit jaar 34,71 en per half september 34,74. Voor het bijzonder onderwijs zijn deze cijfers respectievelijk 35,76 en 35,59. Bij het openbaar onderwijs wa ren er op 1 januari 2453 g.l.o.-scho len, 69 v.g.l.o.-scholen en 274 ulo scholen. Per 16 september waren deze aantallen 2463, 68 en 276. Bij het bijzonder onderwijs wa ren er op 1 januari 5009 g.l.o.-scho- len, 209 v.g.l.o.-scholen en 741 ulo scholen. Hier waren deze aantallen op 16 september respectievelijk 5062, 209 en 761. Aldus wordt meegedeeld in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Vliegtuig niet atoomkracht Een door atoomkracht voort gestuwd vliegtuig is met suc ces in de Sowjet-Unie be proefd, aldus meldt 't pers bureau „Nieuw China" on der aanhaling van het Rus sische tijdschrift „Jonge Technicus". Het ingewikkel de probleem om het gewicht van de uitrusting voor de bescherming der inzittenden tegen atoomstraling te ver minderen, is .door de Russi sche geleerden opgelost, al dus het blad. Binnen niet al te lange tijd zullen atoom vliegtuigen met grote snel heid en zonder landing rond de aarde kunnen vliegen. Om het personeel op vlieg velden tegen radio-activiteit te beschermen zullen turbi nestraalmotoren voor het op stijgen worden gebruikt, wanneer een grote hoogte is bereikt gaat men over op atoomkracht, aldus „Jonge Technicus". De veiligheid van de V.S. MENING VAN GENERAAL DOOLITTLE OVER ONDERLINGE KRACHTSVERHOUDINGEN Amerikaanse jeugd zal hard moeten studeren De Amerikaanse generaal b.d. James Doolittle, die in de tweede wereldoorlog de eerste luchtaanval op Tokio heeft geleid, heeft vöor de subcommissie van de Ameri kaanse Senaat, die zich bezig hotidt met het onderzoek naar de paraat heid van de Amerikaanse defensie, verklaard dat Rusland een voor sprong heeft op Amerika voor wat betreft projectielen die van de grond worden afgevuurd, maar dat Amerika Rusland voor is op het gebied van projectielen, die van een vliegtuig naar een ander doel in de lucht worden afgeschoten. Doolittle verklaarde dat er in de Amerikaanse generale staf geen overeenstemming bestaat over de ontwikkeling van de raketten en was voorts van mening dat de luchtverdediging van de Russen sterker is dan die van de Ameri kanen. Volgens hem zijn de V.S. op mi litair gebied over het algemeen ge nomen sterker gebleven van de Sowjet-Unie. Doolittle zei dat hij, terwille van de wijzigingen die hij wil zien doorgevoerd, voorstander is van een „directe en belangrijke verhoging van het militaire bud get". Hij verklaarde voorts dat de Amerikaanse jongens en meisjes op de lagere en middelbare school harder zullen moeten werken, wil len de V.S. op wetenschappelijk ge bied een voorsprong krijgen op de Sowjet-Unie. Dr. Hagen, de leider van het Vanguard-project verklaarde voor de subcommissie, dat de V.Sals zij aan het Vanguard-project gro tere voorrang hadden gegeven, een behoorlijke kans hadden gehad eerder dan de Russen - dus vóór 4 oktober - een kunstmaan de ruimte in te sturen. Maar, zo zei hij, bij het begin van de uitvoering van de plannen op dit gebied is be paald dat hét Vanguard-project nimmer de uitvoering van het pro gramma voor ballistische projectie len, dat de hoogste voorrang had, mocht belemmeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1