RUSSISCH AGENT MOEST PRESIDENT TITO VAN HET LEVEN BEROVEN Onzekere toestand in de Nederlandse landbouw duurt voort CHROESJTSJEF WIL WEDLOOP MET AMERIKA OP INDUSTRIEEL GEBIED Hoe zit dat VOOR DE R.T.M. WAS 1956 EEN BIJZONDER MOEILIJK JAAR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 26 november 1957 No. 18295 Verklaring van contra-spion Moskou wilde ook gegevens over A-bommen NEW YORK, 25-11. Een vroegere agent van de Amerikaanse contra spionage, de film producer Boris Morros, schrijft in het nummer van maandag van het Amerikaanse tijdschrift „Look", dat een Russi sche samenzwering tegen het leven van president Tito van Zuid-Slavië in maart 1953 twaalf minuten voor het vastgestelde tijdstip van de aanslag werd afgelast. Een Russische agent, vermomd als geestelijke, zou met medewer- „Snellere tijd" in oneindige ruimte Professor Vitaly Ginzburg, lid der Sowjet-academie van wetenschap pen, heeft verklaard dat het mo gelijk is bepaalde aspecten van Einsteins relativiteitstheorie via de kunstmanen te toetsen. „Tass" meldt, dat Ginzburg vier van dergelijke aspecten noemde. Een er van was het verschil tussen de tijd in de oneindige ruimte en op aarde. Volgens Ginzburg zou het verschil tussen de aardetijd en die van de kunstmaan in een jaar tijds geen seconde bedragen. Doch dit verschil zou in de oneindige ruim te, waar met lichtjaren wordt ge rekend, tot vele maanden en zelfs jaren uitgroeien. „Passagiers van een ruimteraket, die de aarde voor een langdurige reis in het heelal zouden verlaten, zouden, wanneer hun tocht ver scheidene jaren zou duren, by te rugkeer op aarde bevinden, dat al daar, sinds hun vertrek, tientallen jaren waren verstreken", aldus de Soivjet-Russische professor Vitaly Ginzburg. Zuid-Slavië tekende Moskouse communiqué niet De Zuidslavische ambassadeur in Moskou heeft vrijdagavond op een ontvangst in de Libanese ambas sade te Moskou verklaard dat Zuid Slavië het communiqué van de twaalf communistische landen niet had ondertekend omdat Zuid-Sla vië „het er niet mee eens was". De ambassadeur van een communis tisch land zei dienaangaande nog dat Zuid-Slavië weliswaar een „socialistisch land is, maar niet tot het socialistische kamp behoort". Operatie-kankerpit' In het Britse leger begon maandag een „operatie-Kan kerpit", waarbij 9.000 Britse militairen hun hart kunnen luchten en vertellen mogen wat er volgens hen aan de dienst mankeert, zo meldt de Sxinday Dispatch". De operatie is georaaniseerd door hst ministerie van De fensie, dat wil nagaan op welke manier de dienstne ming bij het leger aantrek kelijker gemaakt kan wor den voor vrijwilligers. Het leger heeft per maand 23 duizend rekruten nodig en het onderzoek houdt kenne lijk verband met het plan van de regering de dienst plicht op te heffen en een geheel uit vrijwilligers be staand leger op te bouwen. Het eerst komen militairen aan het woord die in Duits land, op Cyprus en Oost- Azië zijn gelegerd. king van een zestal andere agen ten de moordaanslag plegen. De Russische tegenorder bereikte de vermomde agent twaalf minuten voor de aanslag. Volgens Morros werd hij door de Russen naar Zuid-Slavië gezonden om daar als Amerikaanse film pro ducer gegevens te verzamelen. Hij had over zijn activiteit een rap port van zeventig bladzijden uit gebracht, waarin hij wees op het grote aantal Rooms-Katholieke geestelijken, dat in Zuid-Slavië reist. Dit rapport heeft kennelijk een rol gespeeld bij het op touw zetten van de samenzwering, aldus Morros. Verder schrijft hij in „Look", dat hij als Amerikaanse contra-spion heeft vernomen, dat de veroordeel de Russische spion Soble foto's een plaatsaanduidingen had ontvangen van bunkers, waar Amerikaanse atoombommen lagen opgeslagen. Soble kreeg verder inlichtingen over het aantal atoombommen in de Verenigde Staten en over de snelheid waarmee deze wapens worden aangemaakt. Over een mislukte proef met een Russische waterstofbom in 1951 schrijft Morros, dat hierbij een Amerikaan, een Brit en een Itali aan, die voor de Russen werkten, om het leven zijn gekomen. „Hulp aan landgenoten in Indonesië" 's-GRAVENHAGE, 25-11. De hui- dige gespannen situatie in Indone sië heeft de stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" genoopt, de voorbereiding van de verzen ding van kerstpaketten aan be hoeftige Nederlanders in Indonesië in een versneld tempo te doen ge schieden. De stichting is daarom voornemens een beroep te doen op de Nederlandse bevolking tot me dewerking. Geregeld zendt de stichting voor tienduizenden guldens aan levens middelen, babyvoedsel en textiel naar Indonesië, daarbij verleent zij hulp bij repatriëring en betaalt zij de overtocht naar het moederland en elders in spoedgevallen. Het belang van de middenstand De middenstandscommissie van de Christelijk Historische Unie heeft een rapport uitgebracht, waarin zij onder meer bespreekt de maatschappelijke betekenis van de middenstand, de problemen van de middenstander, de problemen van de middenstandsonderneming, de problemen van het middenstands bedrijfsleven en de taak van de overheid. Een van de conclusies inzake de maatschappelijke betekenis van de middenstand is, dat het bestaan van een groot aantal kleine bedrijven het ondernemerschap spreidt en daardoor aan een groot aantal per sonen de gelegenheid schenkt tot een dagelijks beleven van eigen verantwoordelijkheid, welke hen stimuleert tot grotere levensont plooiing dan waartoe zij in een af hankelijke positie zouden hebben kunnen geraken. De stormvloedkering in de Hollandse IJssel Eerste schuif gereedgekomen In de afgelopen maanden is de erste schuif, een der hoofdbestand delen van de stormvloedkering in de Hollandse IJssel, gereed geko men. De schuif heeft afmetingen van 81,2 bij 11,5 meter. De staalcon structie heeft enigszins het aan zicht van een boogbrug die op een zijde ligt. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden zullen op 15 december de twee reeds bij het transport van de vaste brug voor de stormvloedkering gebruikte ele- vatorbakken in gereedheid zijn ge bracht voor het opleggen van de grote schuif voor hetzelfde bouw werk. Daartoe wordt op het bouw terrein gebruik gemaakt van twee schuifbanen Een schuifbaan was al reeds aanwezig, de tweede schuifbaan is speciaal voor dit doel gebouwd. h Blanche Thedom, de prima don na van de Metropolitan Opera van New York, arriveert 30 november in Moskou waar zij zal optreden. Zij gaat vervolgens naar Lenin grad en Kief. De komst van Blan che Thedom luidt de hervatting in van de culturele betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en de Verenig de Staten, die een jaar lang zijn onderbroken. Kon. Nederlands Landbouivcomité Teveel werd afgegaan op toezegging regering „Alleen V.S. kunnen conflict ontketenen" NEW YORK, 25-11. Twee Ame rikaanse dagbladen, „Journal Ame- rican" en „New York Mirror", pu bliceren een vraaggesprek, dat de Russische partijsecretaris Nikita Chroesjstsjef onlangs heeft ver leend aan de uitgever William Ran dolph Hearst jr. en twee van diens medewerkers. Chroesjtsjef had zonder omwe gen verklaard, dat de Sowjet-Unie de bewapeningswedloop had ge wonnen en dat, ingeval de Sowjet- Unie door de V.S. of een van hun bondgenoten zou worden aangeval len, „de Amerikaanse steden en ba ses van het aardoppervlak zouden kunnen worden weggevaagd". „Alleen de V.S. zouden een con flict kunnen ontketenen, want geen der andere landen zou een derge lijk initiatief durven nemen". De partijsecretaris zei, dat de Sowjet-Unie geen „onuitgelokte" aanval zal ondernemen. Hij was voorstander van een nieuw soort wedloop tussen de V.S. en de Sow jet-Unie: op het gebied van handel en produktie. Op een vraag antwoordde hij, dat met de sigaret De sigaret, met welke naam eigen lijk kleine sigaar bedoeld wordt, was reeds bekend bij de India nen ten tijde van Columbus Zij rookten „rook-kruid", samenge steld uit maisbladeren. De Egyptenaar Carreras maakte in 1787 met de sigaret opgang in Londen door deze met de hand te fabriceren van Virginia-tabak. Toen in 1832 de Syrische vesting Jeane d'Arc door de troepen van Ibraham pasja was veroverd, zond de onderkoning van Egyp te aan zijn troepen grote hoeveel heden tabak en pijpen. Echter niet alle manschappen kon den een pijp krijgen en zo kwam een kanonnier op het idee de hem verstrekte tabak in een stuk van een artilleriehuls van In disch papier te stoppen. Zo ont stond dan de sigaar „met een hemmetje". Franse troepen leerden de sigaret kennen na de verovering van Constantine in Algiers in 1837. Zelfs werd het roken van zelf gemaakte sigaretten bij de Fran se soldaten in 1840 een ware rage. Keizerin Eugénie, gemalin van Na poleon III, leerde de sigaret in 1869 kennen bij de opening van het Suezkanaal. Zij was het, die het sigarettenroken bij de Franse burgerij in de mode bracht. In middels hadden Engelse soldaten er ook al kennis mee gemaakt door hun Franse wapenbroeders. In 1873 kwamen de sigaretten ook hier te lande meer in zwang. Het was in hoofdzaak import uit En geland, met en zonder mondstuk. Sedert de laatste jaren van de eerste wereldoorlog nam ook het roken door vrouwen zeer toe. De oudste sigarettenfabriek in Europa was die van Eckstein te Dresden in Duitsland Hij werd geopend in 1842. In 1843 werd er een in Wenen geopend, welke „Papierzigarren" maakte van ge sneden ordinaire pijptabak en voorzien van een mondstuk van dik bordpapier. Te Suez begon de eerste sigarettenfabriek in 1854 te draaien Eigenaar was de Griek Nestor Giamachis Zijn landgenoot Miltiades Melachrino opende in 1863 de eerste fabriek in Londen. niet het Amerikaanse volk, de bour- goisie, de intellectuelen of bepaalde kapitalisten, de oorlog willen, maar de vertegenwoordigers van mono- nolies, die voordeel zouden trekken uit een conflict. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. In diergaarde Blijdorp te Rotterdam zijn enige hyenahonden geboren, maar wat bij deze diersoort meer voorkomt is ook hier gebeurd: de moeder heeft haar jongen verstoten. Een hond zal nu de moedertaak over moeten nemen, wil men de jonge hyena's behouden. Diergaarde Blij dorp zoekt nu een hond die zelf sinds enige dagen jongen heeft. De pasgeboren hyena's zullen dan bij de jonge honden in het nest moe ten worden gelegd, zodat de jonge dieren tezamen door mama-hond gezoogd worden. VLISSINGEN. De 64-jarige me vrouw E. de Badts-van Voorn is van de trap in haar woning geval len en werd zo ernstig aan het hoofd gewond, dat zij vrijwel on middellijk is overleden. AMSTERDAM. Uit het water van de Admiralengracht te Am sterdam is het lijk opgehaald van de 12-jarige M. W. van Amstel, die sinds vrijdagavond werd vermist. Waarschijnlijk is de jongen bij het spel te water geraakt. IJMUIDEN. Zondagmorgen bij het binnenkomen in IJmuiden van het vrachtschip „Vliestroom" is de 22-jarige matroos J. G. uit Amster dam bij het binnenhalen van de loglijn door een draaiende winch gegrepen en tegen het schip ge smakt. Hij brak zijn nek en was onmiddellijk dood. Het stoffelijk overschot is in IJmuiden gebleven. De verdere reis van het schip on dervond vertraging door het poli- tie-onderzoek. DRACHTEN. Op de betonweg in Boelenslaan, een dorpje bij Drachten, zijn twee personen auto's tegen elkaar gebotst waarbij de bestuurder van een der wagens, de heer P. de Jong, autosloper te Heerenveen, zo ernstig werd ge wond, dat hij ter plaatse overleed. Zijn echtgenote werd zwaar ge wond. Zij werd, evenals de inzit tende van de andere auto, de heer J. van der Woude uit Gorredijk en zijn echtgenote, naar het Protes tants ziekenhuis vervoerd. De heer van der Woude brak het rechter been, zijn vrouw liep hoofdwon den op. „Het is duidelijk dat de huidige toestand beslist niet gunstig is voor het verkrijgen van een betere belo ning van ondernemer en werkne mer in land- en tuinbouw. Toch zal er iets moeten gebeuren, want de situatie is er in de loop van dit Jaar beslist niet beter op geworden. De land- en tuinbouw dient er dan ook met alle kracht naar te blijven streven dat de belastingheffing aan x haar bijzondere omstandigheden wordt aangepast, hetzij door belas tingheffing naar het gemiddeld in komen over vijf jaar, hetzij door een systeem van belastingvrije re serve". Aldus verklaarde de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité, ir. C. S. Knott- nerus, tijdens zijn openingsrede ter gelegenheid van de algemene ver gadering van dit comité in het Kur- haus te Scheveningen. Spreker drong aan op de vast stelling van een instituut voor fun damenteel onderzoek. Op de uit dit onderzoek verkregen gegevens zou den dan particuliere en coöpera tieve exporteurs kunnen voort bouwen. De oprichting van een dergelijk instituut acht ir. Knott- nerus zeer urgent. De continuïteit is een belangrijke factor in een goede en goedkope agrarische produktie, zo zei hij ver der. Eén van de pijlers heeft de landbouw in dit opzicht steeds ge zien in de toezeggingen der rege ring. Spreker geeft toe dat hij mis schien wel te veel enkel en alleen op de toezeggingen der regering is afgegaan. De landbouw heeft mis schien wel te veel gemeend dat de regering alles kan als ze maar wilde. De ontnuchtering is groot nu blijkt dat dit niet het geval is. Het geeft echter altijd een zeer onple zierig gevoel als blijkt dat anderen wel bescherming van hun belangen genieten en vele boeren in Neder land hebben dit gevoel. Aan het einde van zijn rede deed ir. Knottnerus een dringend beroep op de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening en op de regering snel de nodige maat regelen te nemen want, zo merkte hij op, de toestand van onzeker heid waarin de landbouw thans ver keert, is haast nog funester voor de stemming onder de boeren dan het kennis nemen van ongunstige of onjuiste beslissingen. STICHTING SIGARETTENINDUSTRIE DOET BEROEP OP TWEEDE KAMER Tegen voorgestelde verhoging omzetbelasting 's-GRAVENHAGE, 25-11. In een adres aan de Tweede Kamer heeft de Stichting Sigarettenindustrie een beroep op de Kamer gedaan, te wil len medewerken aan een wijziging in het ingediende voorstel tot ver hoging van de omzetbelasting op sigaretten. De voorgestelde verhoging van het tarief van omzetbelasting op sigaretten van 5 procent op 8 pro cent, waarmede het totale belas tingtarief - accijns en omzetbelas ting tezamen - stijgt van 67 procent tot 70 procent van de kleinhandels prijs, is volgens de adressante niet in, overeenstemming met de ver klaring, respectievelijk toezegging, neergelegd in de bestedingsnota van 15 februari 1957, en die moet wor den gelezen als sluitstuk van de be sprekingen, die in januari 1957 tus sen overheid en bedrijfsleven zijn gevoerd. In deze verklaring wordt gezegd: „Indien een geringere stij ging van de opbrengst van de ta baksfabrikanten zou plaats vinden dan waarmede rekening is gehou- Nu al 20.000ste schip in Rotterdamse haven ROTTERDAM, 25-11. Toen kapi- tein M. J. Teunissen uit 's-Graven- hage met zijn schip, de „Pieter S", de Rotterdamse Waalhaven in draaide, hoorde hij tot zijn verwon dering de radionieuwsdienst zeg gen, dat zijn schip het 20.000ste was, dat dit jaar de haven van Rotterdam was binnengelopen. Vanmiddag kwam een delegatie van de stichting „Havenbelangen" met aan het hoofd voorzitter mr A. C. W. Beerman hem met dit heuglijke feit feliciteren. Spr. her innerde er aan, dat men eerst het 10.000ste schip had verwelkomd, toen de plechtigheid had verscho ven naar het 15.000ste schip en dat nu reeds voor het derde achtereen volgende jaar aandacht aan het 20.000ste schip wordt geschonken. In 1912 kwamen voor het eerst meer dan 10.000 schepen in de Rot terdamse haven binnen. den, zou naar andere compensaties moeten worden uitgezien". Verder zien de sigarettenfabri- kanten een vergroting van de dis criminatie in tweeërlei richting: tussen de sigarettenroker en die van sigaren en shagtabak zowel als tussen de sigarettenindustrie en de sigaren- en kerf(shag)tabakindu- strie wegens een verzwakking van de concurrentiepositie van de siga rettenindustrie. AMSTERDAM. De 51-jarige heer H. A. van der Wielen is levenloos aangetroffen in zijn woonschip „Fiehenjo", dat in de Singel ligt. De oorzaak van zijn dood Is zeer waarschijnlijk kolendampvergifti ging. Het slachtoffer was maandag niet op zijn werk verschenen, en daar hij een zeer plichtsgetrouw man was, besloot men te gaan in formeren of hij soms ziek was. De heer van der W. woonde alleen op het schip. Een bijzonder boek De burgemeester van Rot terdam, mr. G. E. van Wal- sum, heeft aan de ambassa deur van de Bondsrepubliek Duitsland, dr. H. Milhlen- feld, de eerste exemplaren aangeboden van de luxe edi tie van de Duitse bewerking van het boek „De geschiede nis van tien jaren wederop bouw" onder redactie van ir. C. v. Traa. Het werk is ver schenen onder de titel: „Rot terdam, der Neubau einer Stadt". De overhandiging geschiedde in de residentie van de Duitse ambassadeur. Het eerste exemplaar is be stemd voor de Duitse Bonds president, dr. Th. Heuss. In een opdracht in het boek schreef de burgemeester van Rotterdam, dat het boek in de geest van een groeiende Europese samenwerking aan geboden wordt. In het boek voor dr. Mühlenfeld wordt met waardering gewag ge maakt van het werk van de ambassadeur ter bevorde ring van goede Duitse be trekkingen. Reizigersvervoer daalde, goederenvervoer nam toe AMSTERDAM, 25-11. Voor de N.V. Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij te Rotterdam is 1956 bijzonder moeilijk geweest. De strenge vorstperiode in februari le verde die maand een nadelig ex ploitatietekort op van ruim f 75.000. Dit heeft een stempel gedrukt op het gehele verslagjaar. Begin no vember 1956 werd de gemengde tram- en autobus-exploitatie in de Hoekse Waard en op Goeree-Over- flakkee vervangen door uitsluitend auto-tractie, met het gevolg dat de trambanen zullen worden opge broken. Het exploitatieresultaat vóór af schrijvingen bedroeg f 436 231 (vo rig jaar f 677.997). Het lagere sal do is voornamelijk een gevolg van de verhoogde lonen. De bijzondere baten beliepen f 241.468 (uitkering oorlogsschade en winst op verko pen bedrijfsactiva). Na interestont vangst is het totaal der baten f 681.063 (f 919.000). Na storting vernieuwingsfonds tramwegen, af schrijving en reservering voor bij zondere doeleinden, is een onver anderd voordelig saldo beschik baar van f 14.000 Uitgekeerd wordt een divident van f 14 (onveran derd) per aandeel van f 1.000 en f 3,50 per onderaandeel van f 250. In mei 1956 is een verhoging van de abonnementstarieven aange vraagd, die niet werd goedgekeurd. Een hernieuwd verzoek werd in juni 1957 wel goedgekeurd. Het rei zigersvervoer is gedaald, het post en goederenvervoer daarentegen gestegen. Voor de vloot van de maatschappij is het geen gunstig jaar geweest, vooral wegens de strenge winter in februari. Er zijn weer ernstige moeilijkheden onder vonden met de personeelsbezet ting In 1956 werd in het bedrijf ge- investeerd ca. f 677.000, circa f 140 duizend minder dan in 1955. Het automaterieel was hier het voor naamste onderdeel van. De sterke stijging van de uitbetaalde lonen baart het bestuur zorg. De inko mens in de landbouw op de zee kleigronden blijven ver achter bij die in de industrie, aldus het ver slag. Het indexcijfer van de uit betaalde lonen (basis 1949 100) steeg vorig jaar van 158 tot 170. De veerdienst Zijpe-Anna Jaco- ba-Polder heeft zo zegt het jaar verslag, 197.770 personen- en vrachtauto's vervoerd. Op deze dienst was het mogelijk 2/3 van het normale aantal vaarten te doen, de ijsgang was minder sterk. De veerdienst Zijpe-Numansdorp- haven heeft van 29 januari tot 8 maart geheel stilgelegen. Opgemerkt wordt dat de elek- trisch-hydraulische stuurinrichting van het s.s. „Krammer" bijzonder goed blijft voldoen. „Vaers" - Variant - Sleuteltje - Stomverbaasd Supporter en „Kweeken" Voor deze keer, deze variant op een bekend „vaers": „Het is een feit, sinds overoude dagen en de ondervinding staaft het nog, dat snedigheid en list bedrog, somtijds de veerman fopt, in spijt van al zijn (nee, het laatste maar niet, want dat zou onvriendelijk zijn). Hoe was het dan wel met de veer man. Er stond te A.J.-Polder U kent uiteraard de gezellige Rivièra- badplaats aan het Zijpe) bij mistig weer een wachtende file auto's. Helemaal vooraan een „knoest" van een vrachttruck en helemaal achteraan een lief Volkswagentje. Chauffeur van Volkswagentje zag dat hij „lauw kans" had, om een voetbalterm te gebruiken, chauf feur van vrachtwagen voelde zich „happy" en dronk een milkjein de bar. Chauffeur van Volkswagen leende sleuteltje van overeenkom stig vrachtautomerk, reed de truck naar een zandhoop, legde planken tgen zandhoop en reed zijn (lief) wagentje zo maar op de schouders van de grote sterke broer, reed daarna truck weer vooraan op zijn plaats, stapte op het „kleine boot je" naar de overkant en kwam net op tijd om de bus naar de West hoek te halen, een grote schare wachtenden eenvoudig stomver baasd achter latend. Kan dat zo maar te A.J.-Polder? Niet altijd, naar Eilandman hoorde, maar in dit geval wel, want tj-uck en Volks wagen behoorden toe aan dezelfde eigenaar en dat verklaart uiter aard veel. Een voetbalsupporter te Renesse vond de wedstrijd maar matig en dacht het (beroemde) „kw&" en verder: ,,'k ga mijn vrouw maar ophalen te Scharendijke". Hij pakte de brommer en reed er vandoor, maar de brommer bromde slecht. Hij sputterde, maar viel toch niet helemaal stil. Na bij de landpalen van Scharendijke kwam het zoon tje van de supporter hem reeds te gemoet, tuk op een ritje. „Stap maar op de duo" riep pa 'en stopte. Maar er was geen duo. Het was een verkeerde brommer. Fluks reed de supporter (nu zichzelf aan moedigend) terug naar Renesse om de bromfiets te ruilen en dat is nog gelukt ook. Bij de intocht van Sint Nicolaas zag Eilandman zaterdagmiddag een verrukte moe, haar zoon zoeken in de rij van opgewonden kinderen. Ja, daar was hij. „Ei je Sinterkloas gezie?" vroeg ze ijlings. „JA", schreeuwde de amper vierjarige: „in 'k weet wie 't is 6k". Of dit lie verdje 's morgens iets in zijn schoen gevonden heeft is onbekend. Tenslotte nog een nieuwtje op 't gebied van de flroa in de West hoek. Ze lachen daar om zware bieten of wat ook, want ginds zijn „kweeken" te vinden van wel lYs meter lengte. „Schodde" dus maar.'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5