Nederland houdt het been strak bij behandeling kwestie Nieuw-Guinea V*V*V+ Burgh-Haamstede besloot de contributie te verdubbelen DE ZIERIKZEESCHE COURANT 5 december-feest DINSDAG 26 NOVEMBER 1957 No. 18265 114e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers tO ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-188» REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikree, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Politieke Commissie der V.N. Resolutie inzake goede diensten" onaanvaardbaar In de politieke commissie der V.N. is maandag het debat over de status van Nleuw-Guinca hervat. Er hadden zich niet minder dan 31 sprekers aangemeld. De Nederland se minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. M. A. H. Luns, sprak een rede uit, waarin h\j de Neder landse weigering om over de toe komst van Nieuw-Guinea onder handelingen te voeren met Indone sië, herhaalde. Hij zette uiteen, dat zijn regering dit standpunt inneemt „omdat over haar toekomst t.z.t. dient te wor den beslist door de bevolking van het gebied zelf". „Als - aldus mr. Luns - haar keuze zou zijn een vereniging met Indonesië, dan zal Nederland die wens eerbiedigen" Met betrekking tot een uitlating van dr. Soebandrio, gedaan in de politieke commissie woensdag jl., namelijk dat het begrip „zelfbe stemming" eerst onlangs is uitge vonden en toegepast op het vraag stuk van West-Irian, zeide de heer Luns, dat deze opmerking „alleen kan worden verklaard uit een merkwaardige vergeetachtigheid van de leider der Indonesische de legatie". „Te beweren dat dit be ginsel van zelfbestemming eerst onlangs is uitgevonden en toege past op het vraagstuk Ned. Nieuw- Guinea - terwijl het juist een steeds terugkerend punt is geweest in alle overeenkomsten die voorafgingen aan de rondetafel-conferentie van 1949 - is een ongewone interpre tatie van het woord „onlangs" - aldus minister Luns. Spr. noemde de beweringen over militaire bedoelingen bij de geza menlijke Australisch-Nederlandse verklaring van 6 november „boos aardige verzinsels". „Deze bewe ringen bevatten geen spoor van waarheid". De resolutie, die bij de politieke commissie is ingediend, waarin wordt aangedrongen op onderhan delingen tussen Den Haag en Dja- Sint Nicolaas is een zinvol feest, want aan goed heilige mannen heeft de wereld nog altijd een schreeuwend gebrek. Aan die kwa lificatie (goed en heilig) dankt wel licht het St. Nicolaasfeest zijn taai heid. Zo uitgesproken gehecht aan tradities immers is ons volk niet, maar 5 december blijft toch maar 5 december en het „heerlijk avondje" wil oud en jong zich niet laten ontnemen. Het Sint Nicolaas feest is al 't ware symbool van de huiselijke intimiteit, die in Neder land wordt gecultiveerd op een wijze zoals het buitenland niet of veel minder kent. Rond het Sint Ni colaasfeest gevoelt men intuïtief de waarde van deze „huiselijkheid", die gerangschikt onder de goede eigenschappen van het Nederlandse volk, op 5 december een duidelijk hoogtepunt vindt. Daarom hebben wij allen, ook in de tijd van Spoetniks en raketten- nieuws, behoefte aan dit feest vol ongekunstelde vreugde of liever: juist in een tijd als deze. Het geeft meer dan een toevallige compen satie voor veel dat in deze wereld verontrust en dat soms aan rede lijkheid, eerlijke goedwilligheid en naastenliefde, doet twijfelen.. Men heeft de peperbol en de taai taai-poppen wel eens als symbolen willen zien van Nederlandse geza pigheid, maar hier ligt toch een duidelijke misvatting. De vanzelf sprekendheid vna Sint's rechten op en rond zijn jaardag en zo menig hartelijk gebaar, dat al of niet in een misleidende vermomming ge maakt wordt, bewijzen wel dat hier een stuk eerlijk volksleven open baar wordt en daarom is Sint Ni colaas een zo uiterst waardevol feest geworden van vriendschap en genegenheid. Daarom geloven wij ook in 1957 onverminderd in Sint Nicolaas en gunnen wij de bisschop zijn be langrijke rechten. Iets van de vreugde zal dan af kunnen stralen op de jeugd, die met verwennerij ook in deze dagen niet gebaat is, maar wel via Sint iets bespeuren kan en moet van de liefde die de ouderen door alles heen, haar toe draagt. karta, waarbij de heer Hammars kjoeld. zijn goede diensten zou moe ten verlenen om deze onderhande lingen te vergemakkelijken noemde mr. Luns „onaanvaardbaar". De Australische delegatieleider R. Walker, aldus de heer Luns, heeft deze ontwerp-resolutie reeds op bekwame wijze ontleed en de onverenigbaarheid er van met het handvest der V.N. aangetoond. „De door hem aangevoerde redenen voor de verwerping er van zijn de zelfde als die, welke de Nederland se delegatie nopen, er stelling te gen te nemen". De geachte afgevaardigde van Indonesië heeft verklaard, dat deze kwestie voor Indonesië ernstig is. Ik wens er geen twijfel over te la ten bestaan, dat zij ook voor Ne derland hoogst ernstig is - en wel om verschillende redenen. In de eerste plaats is zij ernstig, omdat hier een misleide poging wordt gedaan de territoriale in tegriteit van het Koninkrijk der Nederland te schenden door het gebruik van bedreigingen, het mis bruik maken van gelijke rechten en zelfbeschikking van volkeren als niet ter zake doende op zij te schui ven. Ten tweede is deze kwestie ern stig omdat een aantal delegaties het standpunt schijnt in te nemen dat de eerbied voor de verplichtingen, die voortkomen uit verdragen en andere vormen van internationaal recht, veronachtzaamd kunnen worden en dat een land, dat de nog niet voorgekomen stap heeft ge daan, de wereld mede te delen dat het niet langer gebonden zou zijn aan enige overeenkomst, aangegaan met mijn land, dit ongestraft zou kunnen doen en tezelfder tijd on derhandelingen eist op basis van overeenkomsten, die het zelf heeft verloochend. De veiligheid der V.S. VERLOREN TECHNOLOGISCHE SLAG IS NOG GEEN NEDERLAAG Gevaarlijke achterstand bij Sowjet-Unie WASHINGTON, 25-11. Senator voor paraatheid van de Senaat, VOOr paittatuciu vau uc «e "Vf heeft maandag verklaard, dat de Unie hadden". „Wij hebben een be- V.S. gevaarlek by de Sowjet-Unie langrijke slag op het terrein der ma 1.1T1 „nUïnrl lTörlnrDlV mOOr oon 17PV— V.o. yt;vtiaiiijiv Mij ut uw.»jv,* zjjn achtergeraakt op het gebied van projectielen en het onderzoek van de wereldruimte. Hij opende een onderzoek naar het defensieprogram, dat drie da gen zal duren en waarbij vooraan staande personen op openbare en besloten bijeenkomsten het woord zullen voeren. Er was grote belang stelling op de eerste dag. Johnson zei, dat het Amerikaan se volk verontrust is over de ge weldige militaire en wetenschappe lijke prestaties van de Sowje-Unie. HAMMARSKJOELD NAAR AMMAN NEW YORK, 25-11. De secreta ris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, zal vrijdag naar Amman, de Jordaanse hoofd stad, vliegen, om te proberen een einde te maken aan de explosieve toestand aan de Jordaans-Israë- lische grens, zo is maandag in New York officieel bekendgemaakt. Hammarskjoeld verwacht op 8 december in New York terug te zijn. Hij zal waarschijnlijk ook met andere regeringen in het Midden- Oosten besprekingen voeren als de tijd het toelaat. Minder Turkse troepen aan Syrische grens BEIROET, 25-11. De Saoedische ambassade in Beiroet heeft maan dag bekendgemaakt, dat Turkije besloten heeft een belangrijk deel van de Turkse troepen aan de Sy rische grens terug te trekken, nu de manoeuvres in dat gebied afge lopen zijn. De Turkse regering heeft bij haar besluit rekening gehouden met het standpunt van koning Saoed van Saoedi-Arabië in het geschil tussen Turkije en Syrië. Zij heeft het stre ven van de koning naar Arabische eenheid willen steunen. Saoedi-Arabië hoopt, dat het Turkse besluit zal bijdragen aan toenadering tussen Turkije en de Arabische wereld, aldus het com muniqué van de ambassade. De zitting van het Congres der Fondation Européenne de la Cul ture, die zaterdagmiddag in het Concertgebouw te Amsterdam is gehouden en waarop dr. Adenauer en Paul Henri Spaak redevoerin gen hebben uitgesproken, werd bijgewoond door Koningin Juliana en door premier dr. W. Drees. Na de redevoeringen volgde een con cert. _j-ii. senator „Ons volk had gedacht, dat wij wat Lyndon Johnson, democratisch wetenschappelijke wapens, techno- voorzitter van de subcommissie logie en wetenschap betreft een be- xi-_2 j .1 - Cxnnnl hnnrliilra Tinnrcnrnnff nn Ho Kmxnpt.- JWglC Cll WCWIBVIIUC - hoorlijke voorsprong op de Sowjet- technologie verloren; maar een ver loren slag is geen nederlaag". Vader stak bij vecht partij dochter neer UTRECHT, 26-11. Een 22-jarig Utrechts meisje is gisteravond door haar vader met een mes neerge stoken en aan de gevolgen over leden. Het meisje, M. de K. uit de Knip- straat te Utrecht, kwam tussen beide toen haar vader, de 60-jarige G. de K., met zijn schoonzoon, de 24-jarige A. van D., voor de wo ning van De K. aan het vechten was. Van D., die sinds okrt met een dochter van De K. is getrouwd, wilde gisteravond enige kleding stukken van zijn vrouw halen. Er ontstond tussen Van D. en De K. een twistgesprek, dat ontaarde in een vechtpartij op straat. De K. trok daarbij een mes, waarmee hij zijn schoonzoon verwondde. Toen de 22-jarige dochter van De K. tus senbeide kwam, werd zij door hem dodelijk aan de hals verwond. Zij overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. Ook Van D. liep verwondingen op en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. De K. is in verzekerde bewaring gesteld. Nieuwe onderwijstentoonstelling „De suiker" 's-GRAVENHAGE, 25-11. Ir. H. ftietberg, directeur van het insti tuut voor rationele suikerproduktie te Bergen op Zoom, heeft vanmid- j in het Maerlandth'ceum te Den Haag aan de stichting onderwijs tentoonstellingen een nieuwe on- derwijsexpositie „De Suiker" over gedragen. Deze tentoonstelling is uitgevoerd in samenwerking met en in op dracht van de Nederlandse suiker industrie. Na de overdracht werd de ten toonstelling officieel geopend door de heer F. C. de Joode, inspecteur voor het lager onderwijs te Den Haag. De nieuwe tentoonstelling „Sui ker" sluit aan op een reeds in rou lering gebrachte tentoonstelling Akkerbouw en geeft een beeld van de verwerking van suikerriet en suikerbiet. Het Witte Huis deelt mede, dat president Eisenhower kou heeft ge vat en op medisch advies het bed moet houden. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's 1 Naar alles grijpen is alles verliezen. Dierenmishandeling 'TER APEL, 25-11. Enige jongens hebben bij J. V. te Ter Apel in de wei lopende schapen zo ernstig mishandeld, dat een der dieren moest worden afgemaakt. Twee andere schapen werden zodanig mishandeld, dat ze kreupel werden. De politie zoekt naar de daders. Een Indisch persbureau heeft te Bombay meegedeeld, dat in de nacht van zendag op maandag in 't Portugese gebied Daman in Voor- Indië negen personen om het leven zijn gekomen door ontploffing van een tijdbom, die onder een brug was geplaatst. Onder de doden zijn vier Portugese officieren, aldus dit persbureau. Protest tegen belasting verhoging auto's 's-GRAVENHAGE, 25-11. - De RAI en de BOVAG, organisaties van de wegtransportmiddelenindu- strie en -handel, heben zich geza menlijk tot de Staten-Generaal ge wend met een rekest, waarin ern stig bezwaar wordt gemaakt tegen de aangekondigde verhoging van de omzetbelasting op personenauto's, motorrijwielen en banden voor deze voertuigen. In een dezer dagen door de mi nister van Financiën bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp wordt - nadat reeds medio oktober een verhoging van 3 procent was ingegaan - voorgesteld het tarief voor deze goederen met ingang van 1 januari te brengen van 15 op 20 procent. Ofschoon de formulering van het wetsontwerp de indruk vestigt, dat de overheid met enige schroom tot dit voorstel is overgegaan, zo zeg gen beide organisaties, zal het ge volg van aanvaarding van het wets ontwerp zijn, dat alleen voor per sonenauto's en motorrijwielen een extra hoge omzetbelasting van 20 procent zal gaan gelden. Dit is een tarief dat nog uitgaat boven de mo menteel toegepaste weeldebelasting. De organisaties zijn van mening, dat met het jongste voorstel van de regering de economische functie van deze motorvoertuigen te enen male wordt miskend. De mogelijkheid bestaat, dat het raketdeel van de eerste Russische kunstmaan vrijdag a s. naar bene den komt, zo heeft het Britse mi nisterie van Bevoorrading maan dag bekend gemaakt. Deze voor spelling is gebaseerd op bereke ningen van het luchtvaartinstituut te Farnborough. De eerste Spoet nik zelf zal volgens deze bereke ningen ongeveer half januari in de dampkring terugkeren. Weinig belangstelling van middenstand Vuurtoren weer open voor bezoekers? In hotel ,,'t Wapen van Zeeland" te Burgh is maandagavond een ver gadering gehouden van V. V.V. Burgh-Haamstede, onder voorzit terschap van de heer R. J. H. Q. Röell. Op deze vergadering is de finan ciering van V.V.V. uitvoerig ter sprake gekomen. Tijdens de verga dering is - na een breedvoerige dis cussie - een voorstel aangenomen de contributie met honderd procent te verhogen. Het voorstel kwam aan de orde binnen het raam van de behandeling der begroting. De begroting was geraamd op f 4.900,(inkomsten) en f 4.905, (uitgaven), zodat het nadelig ge raamd saldo f 5,— bedraagt. Onder de inkomsten zijn begrepen een subsidiebedrag van de gemeente Haamstede ad f 100,van de ge meente Burgh ad f 100,en van de R.T.M. ad f 50,Het bestuur is bezig met een poging iets meer dan 5 cent los te krijgen van de Do meinen ten behoeve van V V.V. De subsidie aan de Vogelwacht werd verhoogd tot f 50,—. De heer v. d. Klooster verwachtte dat t.a.v. V.V. V. de financiële offers der gemeen ten groter worden. De voorzitter merkte op, dat de gemeente Haam stede materieel een groot bedrag aan V.V.V. schenkt. Volgens de heer v. d. Klooster worden nog bredere wegen, toegangswegen tot de stranden, parkeerterreinen e.d. gemist. Contributieverhoging door de middenstand is een eerste ver eiste. De voorzitter deelde mede dat te Middelburg hard wordt gewerkt aan het streekplan voor westelijk Schouwen. Het speet de heer Fe- lius dat zo weinig middenstanders aanwezig zijn. De heer v. Proosdij wilde de con tributie verdubbelen. De heer W. v. d. Berge wilde f 1,per bed op leggen per seizoen. Dr. v. Zuylen gevoelde iets voor een contributie verhoging van 50 pet. Gestemd werd tenslotte over verhoging met honderd procent, met het boven vermeld gevolg. Het voorlopig financieel verslag 1957 toont een saldo van f 92,77. Spreiding van gasten Over het afgelopen seizoen toon de de voorzitter zich tevreden, de propaganda heeft goed gewerkt. Merkbaar was ook de spreiding der gasten. Rond Pasen kwamen reeds de eersten. In de drukke tijd kan Haamstede rekenen op 3.500 gasten, Burgh op 2.500. Meer dan 6000 toegangskaarten voor de Do meinen werden verkocht. Deze zomer zullen de toiletten, wisselcabines en consumptietent op het strand worden aangebracht die door de storm zijn weggeslagen. Hoogstwaarschijnlijk zal de beton- rommel op het strand op Rijkskos ten worden opgeruimd. De vrijw. contributieverhoging heeft f 125 opgebracht. Over de gemeentelijke subsidies zegt de voorzitter dat de ze bedoeld zijn als administratieve bijdragen. P.T.T. ziet geen kans (door de bestedingsbeperking) om telefooncellen te plaatsen. Een postzegelautomaat te Westenschou- wen heeft de aandacht van het be stuur. Een interdepartementale commissie zal dit jaar een bezoek brengen en zich op de hoogte stel len van de verlangens van de V.V.V.'s. De heer C. A. Hartogh gaf een overzicht van het seizoen 1957. Ket was een record jaar, waarbij zelfs velen moesten worden afgewezen wegens plaatsgebrek. 1400 schrifte lijke verzoeken om logies waren ingekomen, het totaal der aanvra gen beliep 2008 stuks. De verkoop der blauwe folders werd geen suc ces, er bleven er te veel over. Dc heer C. A. Hartogh ere-lid De voorzitter richtte zich hierna tot de heer Hartogh, die met een kleine onderbreking van 1952-1957 als administrateur werkzaam was. „U stond altijd klaar om de gas ten te helpen", aldus de voorzitter. Als blijk van waardering werd de heer Hartogh benoemd tot ere-lid. Ook kreeg hij een geschenk onder couvert aangeboden. De heer Hartogh dankte de voor zitter en de vergadering voor het mooie aandenken, nu hij 25 jaar als bestuurslid werkzaam is geweest. Er waren geen schriftelijke solli citaties ingekomen op de geplaat ste advertentie voor een nieuwe administrateux-. Mondeling werden inlichtingen gevraagd door de he ren J. Kloet en Quist. Het bestuur benoemde tot administrateur de heer Quist, voorlopig tijdelijk tot januari a.s. De benoeming is voors hands „tijdelijk" omdat eerst sta tuten dienen te worden ontworpen. In de januari-vergadering komen nieuwe statuten en een huishou delijk reglement aan de orde. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Quist gekozen in de plaats van de aftredende heer C. A. Har togh. Hij verkreeg 18 stemmen. Rondvraag Naar aanleiding van het neer zetten van een „planken ding" in één der mooiste sti'eken (achter de Schuilhoek) vraagt de heer Lysen of dit zo dooi-gaat in de toekomst. De voorzitter ant woordde dat het huisje moet ver dwijnen. Volgens de voorzitter is er langs de gehele Noordzeekust geen bouwgrond meer beschikbaar, daar deze grond geheel is vastge zet. De heer W. v. d. Berge deelde mede dat het hoofd van de Kust wacht alle medewerking heeft toe gezegd, om in het komende seizoen de vuurtoren te doen openstellen voor de toui'isten. De heer Felius vroeg een volgende vergadei'ing wat te animei-en, bv. door het draaien van de Texel-film. De heer Lysen deelde mede, dat het vol gend seizoen zal worden gepoogd een diorama op te zetten, mits hier een geschikte gelegenheid voor ge vonden wordt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1