Zware shagmeneer de eotdc! zware shag enkele en dubbele tassen Üv HART kop en schotels De Wolbaai ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 26 NOVEMBER 1957 No. 18265 OUDERAVOND O.L.-SCHOOL BROUWERSHAVEN Uiterste reinheid blijft voor schoolkind een gebiedende eis Schoolgaan brengt gevaren met zich mee Zoals gemeld heeft de schoolarts de heer A. J. Schilstra op de al hier gehouden ouderavond van de o.l. school een causerie gehouden i over „Algemene schoolhygiëne". Dokter Schilstra begon zijn cau serie met het in herinnering bren gen van een drietal ziekten, nL de cholera, de typhus en de kinder verlamming Eerstgenoemde ziek ten zijn de laatste tijd uit west- Europa verdwenen en wel door de invoering van betrouwbaar drink water, de af voer van afvalstoffen d.m.v. een deugdelijke riolering. De kinderverlamming, die la feite net als de andere genoemde ziekten een darmziekte is, wordt verwekt door een virus (met bijzondere mi croscoop waar te nemen) dat via de mond en het darmkanaal ons lichaam verlaat. Het is juist deze ziekte, die de laatste jaren, en vooral verleden jaar ook in ons land de nodige slachtoffers heeft geëist. Verschillende kinderen heb ben deze ziekte in lichte mate ge had. De ziekte kenmerkte zich door hoge koorts en verstijvingsver schijnselen. In ons land betrof het de k.v. die ook in Amerika heerst en wel met de bekende aantasting der ademhalingsspieren. De heer Schilstra verbond aan zijn betoog de zo nodige hygiëne, zowel op school als in het gezin. Tijdens de vele k.v. gevallen vorig jaar zijn de nodige maatregelen genomen ter bestrijding en wel de invoering van de papieren handdoeken, het ontsmetten der w.c.'s en urinoirs. Spr. beklemtoonde vooral het handen wassen na gebruik w.c., na het eten en na het spelen. Hier kan niet genoeg de hand aan wor den gehouden. Ook het gebruik van één handdoek in het gezin heeft bewezen, dat deze gebruiksvoor werpen een ware haard van virus kunnen zijn. Evenzo kunnen de naden in de vloeren der school een ware verza melplaats worden van de zg. .wormeieren". Vele kinderen heb ben wormen, welke meestal in de school worden opgelopen. Het is de taak der schoolartsen om te voorkomen dat een ziekte van het ene kind op het andere overgaat. Daarom dient de nodige reinheid in acht genomen te worden. De heer Schilstra besloot zijn in teressante causerie met de opmer king, dat het nog steeds is te be treuren, dat het Rijk onvoldoende inzicht heeft m.bt. het gevaar, dat schoolgaan met zich brengt Hij lichtte dit met een practijkgeval toe. De voorzitter, de heer Lijbaart. dankte spreker voor zijn lezing, waarna de heer Ph. v. d. Velde zijn financieel verslag gaf. Hieruit bleek dat de kas met een batig sal do sloot. Bij de bestuursverkiezing werd in de vakature van de heer P. de Moor gekozen de heer J. C. A. Koster. Met algemene stemmen werd besloten St. Nikolaas dit jaar weer uit te nodigen voor een be zoek aan de school. ALARMOEFENING KON. LANDMACHT •s-GRAVENHAGE, 25-11. Heden- morgen te 10 uur heeft de chef van de generale staf het bevel gegeven voor de alarmoefening, die onlangs werd aangekondigd en waarbij na- genoeg de gehele Koninklijke Landmacht is betrokken. De oefening heeft ten doel de paraatheid van de troepen op de proef te stellen en zal niet langer dan enkele dagen duren. Zij speelt zich in hoofdzaak af op de Veluwe en vooral in Overijssel en de Ach terhoek. Mikojan verklaarde op de re ceptie dat er met Gomulka geen verschil van mening was geweest ten aanzien van het communiqué. Verging in 1955 Russisch slagschip KOPENHAGEN, 25-11. Het Rus- sische slagschip „Novorossiisk" van 23.000 ton (gebouwd in 1911) zou op 29 oktober 1955 in de haven van Sebastopol zijn gezonken, waarbij 1500 opvarenden de dood zouden hebben gevonden, aldus een be richt van de correspondent van het Deense conservatieve blad „Ber- lingske Tidende". Slechts 21 be manningsleden zouden er het leven afgebracht hebben. De correspon dent schreef dat de Russen er in geslaagd waren deze ramp twee jaar lang voor het westen verbor gen te houden totdat een der ge tuigen, kapitein Predtsjefski, on langs naar west-Duitsland uitweek en het vertelde. De „Novorossiisk", het oude Ita liaanse oorlogsschip „Giuli Cesare" zou op een Duitse mijn zijn gelo pen, waardoor de romp een scheur van zeven bij een meter had ge kregen. Huizen staan (nog) leeg te Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 25-11. Nog steeds staan de 32 nieuw gebouw de woningen aan de Generaal Spoorstraat en de Victoriestraat te Bergen op Zoom, waarvan de eer sten reeds in augustus werden op geleverd, leeg. De daken van deze woningen vertonen golvingen, waardoor de architect ze niet wenste op te leveren. Aan deze toe stand zal dezer dagen een einde komen. De oorzaak van de door zakking der daken ligt in het feit, dat niet de voorgeschreven dakele menten zijn gebruikt. De gemeente zal deze week beginnen de daken op kosten van de aannemer in orde te brengen, terwijl deze week de woningen tevens kunnen worden betrokken, daar de noodzakelijke herstellingen kunnen worden uit gevoerd, ook al zijn de woningen bewoond. Oud-premier Pierre Mendes- France heeft zaterdag op het con gres van de Franse radicaal-socia listische partij een felle aanval op de regeringspolitiek ten aanzien van Algerië gedaan en gepleit voor aanvaarding van de hulp van Tu nesië en Marokko om de strijd in dat gebied te beëindigen. Het me iden deel van de afgevaardigden bracht Mendes-France aan het einde van diens rede staande een ovatie. Felix Gaillard, de tegen woordige minister-president, die ook lid is van de radicaal-socialis tische partij, zat zwijgend naast Mendes-France. Het OORSPRONKELIJKE ROMAN door Dick Rebel 's Avonds vond hij Rie alleen bij zijn moeder. Wat later waren zij natuurlijk weer samen in de ka mer. Plotseling had hij in Rie weer gezien wat hij in Maria zag: een- mooie, lieve vrouw. Bij deze ge dachten was hij warm geworden. Waarom ook niet een beetje van Rie te houden? Hij had gezwegen en zich afgevraagd, of Rie bevroe den kon wat er in zijn hersens spookte. Zij lachte. Een lieve, on deugende lach. Met moeite be dwong hij zich. Rie, mooie, lieve Rie, bonsde zijn hart. Nu zou hij wat hij in negen maanden van haar vastgrijpen willen, zeggen wil len, dat hij van haar hield. Haar kussen en omhelzen, zoals hij zo dikwijls Maria gedaan had In een enkel moment van haar winnen Maria gewonnen had. Duidelijk had hij in die ogenblikken beseft, dat hij van vrouwen, van mooie, lieve vrouwen hield. Lachend was wat later zijn moe der binnengekomen: „Kom kinde ren!" had zij opgewekt gezegd, „zullen wij gedrieën eens gezellig een kopje thee drinken!" Irn was No 22 tot verwondering van de anderen in een lach geschoten, omdat zijn moeder zo slim was. Hij had geen hekel aan haar gehad. Zij bedoel de het immers goed. Hij voelde zich daarna opgelucht en kon na de thee opgewekt zeggen: „Ik zal je mantel halen, Rie, anders wordt het zo laat". Het eerste eind hadden zij zwij gend naast elkaar gelopen. Irn had er over gedacht, hoe hij tegen Rie over dit netelige onderwerp begin nen moest, tegelijk had hij dat vreemde weer in zich voelen op komen. Het liefst had hij Rie een arm gegeven en stijf tegen zich aangedrukt. Hij stelde zich voor, dat Rie blij zou zijn en zou zeggen: „Ik wist wel, dat jij bij mij komen zou, Irn, jongen, wat heb ik daar naar verlangd, maar nu voel ik mij gelukkig". Plots had Rie echter heel iets anders gezegd: „Ga je nog steeds met dat meisje uit het café?" Die vraag was beslissend geweest Nog kon hij antwoorden: „Ja, maar ik voel, dat ik bij jou behoor!", maar reeds zei hij: „Met Maria, bedoel je, ja, mag ik haar eens meenemen naar jou?" Rie had gelachen, alsof het iets heel gewoons was, wat hij vroeg. Maar Irn had de teleurstelling ach ter die lach gehoord. Rie hield van hem. Zij had op hem gerekend en geheel onverwachts had hij haar hand gegrepen: „Rie?" Maar Rie had gedaan alsof zij die vraag niet begrepen had en was rustig gebleven Zij was door ge gaan op Irns vorige vraag, of hij Maria eens meebrengen mocht: „Doe het gerust, ik wil graag eens met je vriendin kennis maken. Het zal beslist wel een bijzonder meis je zijn, anders had jij haar niet ge nomen". Dit had hem goed gedaan en op de rest van hun wandeling hadden zij gezellig over allerlei dingen gepraat. Tot slot had Irn gezegd: „Ik hoop gauw kennis te maken met jouw aanstaande man. dan zullen wij dikwijls met ons vieren uitgaan". „Ik blijf vrijge zelle" had Rie geschertst. Wat Irn van zijn moeder onder vond, had Maria van haar vader te verduren. De oude man was niet zo opgewekt meer als vroeger en keek altijd somber wanneer Irn bij Maria was. Toen zij op een keer gezegd had, dat hij niet zo stug moest doen tegen Irn, had hij ge antwoord: „Ik doe niet stug, maar ik had het liever anders gezien en dat neemt mij tegen hem in. Ik kan nog steeds niet geloven, dat die jongen het met jou volhouden zal. Hij meent het nu wel, maar zijn studie duurt nog lang en on dertussen wordt jij voor hem een gewoon meisje, hij went aan je en zal onder bekoring komen van vreemde meisjes. Een rijke jongen en dan nog een jongen zoals hij, heeft de gunst van meer dan één meisje". Maria had gezegd, dat hij ver trouwen in haar moest hebben. „Dat heb ik ook, maar in hem heb ik het niet voldoende. Kind, doe toch niet zo dwaas, neem een jongen van ons soort, ga een jaar of wat met elkaar en trouw". Peter had dat ook gezegd: „Het gaat niet om Irn, Marietje, die zal het heus wel menen. Maar je zult eens zien, wat er gebeuren moet voor jullie trouwen. Je hebt zelf gezegd, dat zijn moeder er op tegen is, nou, en dan kan je nog van alles verwachten. Vader heeft gelijk. Het behoeft wel niet te gaan zoals hij heeft voorspeld, maar je ziet het toch dikwijls. Is het nu wel beslist nodig, dat je al die moeilijkheden ondervindt? Trouw een jongen zo als Rein!" (Wordt vervolgd) Dan móet U de echte zware VAN NELLE proberen. Dat is tabak die U zal bevallen smaakt anders, ruikt anders: eerlijk - pittig. In het blauwe pakje van de Weduwe zit stoere, pure tabak voor de man die wil weten wat hij rookt. AANZIEN doet gedenken U zult verbaasd staan van ons sortiment, o.a.: Schemerlampjes Moderne papierbak Drinkservies Gebakstel Tafelmessen Roomklopper Weegschaal Geldkist Luxe bloempot U ontvangt bij ons „CONTACT"-zegels Het van ouds bekende adres: Firma Wed. R. DE VRIES Melkmarkt 11 Zierikzee Voor brillen en reparaties steeds uw adres: Firma J. W. GUDDE MOL 9 ZIERIKZEE Bestelt uw BOTERLETTERS GEVULD en SPECULAAS bij P. DUSON - Zierikzee Hoofdpoortstraat 16 Porceleineri Borgmeijer Renesse In luxe WEKKERTJES en REISWEKKERTJES uitgebreide sortering R. van der Bijl Appelmarkt Zierikzee Zoekt U een mooi en nuttig St Nicolaas cadeau? U/ij hebben grote sortering in Garage C. V. d. Bout Mol 11 Zierikzee lie in de goede reuk siaal SIRIUS 20 cl. "kAMIL 22 ct. AVISO 31 ct. Voor nuttige Sint Nicolaas- geschenken brengen wij U: Wollen Velours Shawls zowel voor dame als iets arts Zuiver wollen dan en kindershawls. Talrijke stellen (mu en wanten), vanaf 1 Voorgeschilderde lopers en kussens Voorgetekende kleedjes, ontbijtlakens, overhanddoeken kapmantels, schorten, enz. Dubarry en du Pare nylons in leuke verpakking!! Dames-, heren- en kinderzakdoeken in leuke verpakking vanaf 98 ct per doosje enz. enz. Zie etalage Melkmarkt, tel. 759, Zierikzee in velerlei uitvoering SCHRIJFMAPPEN mei en zonder riis POEZIE-ALBUMS meer dan veertig soorten SCHOOLETUI'S vanaf f 1,25 en een leuke sortering: Prentenboeken Kleurboeken Kartonboeken Loparello's Van zelf bfj: BOEKHANDEL W. DE VRIES Rz ZIERIKZEE Adverteren doet verkopen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 17