Opleidingsschool voor Pieten Sinterklaas goed keilig man ONZE ST-NICOLAAS mm® liicMüi ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 26 NOVEMBER 1957 No. 18265 Theorie in het beklimmen van gevels Ook nu vragen wij de aandacht van de puzzelaars(ters) onder onze lezers voor een Sint Nicolaas-prljsvraag. De bedoeling is onderstaande fi guur in te vullen volgens de onder staande omschrijvingen. Wij twijfelen er niet aan dat, even als voorgaande jaren, velen hun krachten er op zullen beproeven en er enige tijd gezellig mee zullen doorbrengen. De hokjes onder en naast de stoom boot moeten volgens de hieronder vermelde omschrijvingen worden in gevuld: Van links naar rechts: 1. vaartuig 5. deel v. e. fiets 8. groet 9. zangnoof. 10. onder andere (afk.) 11heden 12. meisjesnaam 15. bovenlipversiersel 17. vriendin (Fr.) 18. soort hond 20. rivier in Utrecht 21. vogel 22. Russisch heerser 24. tijdperk 26. Frans voegwoord 27. taaie lekkernij 29. Aziatisch schiereiland 31. slot 33. dierengeluid 34. werkschuw 35. dwingen, nopen 40. Utrecht (afk.) 41. afstandsmaat (afk.) 43. eveneens 44. zangnoot 45. edelsteen 48. vis 50. dwaze 52. naaml. vennootschap (Fr. afk.) 53. buigzaam 55. pronkzuchtig 57. voorzetsel 58. bijwoord 59. onbekende 62. water in Brabant 64. rangtelwoord 67. bijbelse naam Wij bezochten de Het beklimmen van daken en glijden door schoorstenen is een vak (Van onze speciale verslaggever) MADRID (P P) - „Buenos dias senoros", luidde de groet van een kleine neger, die voor ons de zwa re eiken deur opende van het mo numentale gebouw aan de avenida San Nicolas te Madrid. Wat er in dit gebouw gebeurde hadden wij reeds gelezen in gouden letters boven de ingang „Escuele para Pe- dros negro", ofwel school voor zwarte pieten. Hier wilden wij wel eens een kijkje nemen. De kleine neger ging ons voor door de prachtige, marmeren gan gen. Aan weerszijden waren klas sen en we hoorden de aanstaande Pieten hun lessen opdreunen. Plot seling bleven we even voor een 68. boter uit melk afzonderen 71. zangstuk 72. buit 74. beest 76. vluchtige stof 77. voorzetsel 79. klein roofdier zalf 81. godheid Van boven naar beneden: 1. goedheiligman 2. uitroep van blijdschap 3. hetzelfde 4. vogel 5. tijdelijke toestand van rust 6. Europeaan 7. soort bij 13. zee (Eng.) 14. telwoord 16. wrede keizer 17. werelddeel 18. orik 19. kindergroet 23. plaats in Noord-Holland 25. zangnoot 28. soort steen 30. dubbelklank 32. de onbekende (afk.) 36. voegwoord 37. sluiting 38. zonder zorgen 39. krantenjongen 40. vogel 42. stof 44. soort beloning 46. bevel 47. kindergroet 48. Engelse fifef 49. duur 50. pers. voornaamw. 51. soort onderwijs (afk.) 54. groet (Lat.) 56. bedekking 58. muziekterm 60. aanzien 61. mij (It.) 63. persbureau 65. dierengeluid 66. op de vermelde dag 69. eerste man 70. bijwoord 72. gerecht 73. meisjesnaam 75. als volgt (afk.) 78. selenium (afk.) Oplossingen, uitsluitend de ingevulde figuur hierbij afgedrukt, worden inge wacht uiterlijk zaterdag 7 dec. a.s. bij: Redactie Zierikzeesche Nieuws bode, Jannewekken 11, postbus 1 Zierikzee. Op de briefkaart of enve loppe vermelden: Sint Nicolaasprijs- vraag. Als prijzen stellen wij beschikbaar: 1 waardebon ad f 25, 1 waardebon ad f 15, 1 waardebon ad f 10, 1 waar debon ad f 5 en 6 waardebonnen ad f 2,50, te besteden vóór 25 december a.s. bij een der zaken op Schouwen- Duiveland, die in dit nummer (dgs van dinsdag 26 november) een adverten tie hebben geplaatst. Hun, die per post inzenden, wordt vriendelijk verzocht hun inzending te frankeren met KINDERPOSTZEGELS, En nu aan de slagl Veel succes wordt U toegewenst door DE REDACTIE, klas staan. Hier hoorden we onze moedertaal. In koor riepen de zwarte pieten: „Sin-ter-klaas! Zwar-te Piet! Schim-mei! Ka-do tje! Huis! Dak! Schoor-steen! Stou te jongen! Roe! Boehhü!" „Wilt u hier eens een kijkje ne men?" vroeg het kleine negerjon getje in prima Nederlands. Ver wonderd keken we hem aan Spreek jij Nederlands?" vroegen wij verwonderd. „Natuurlijk", lachte hij. „Wij leren alle talen. Anders zouden wij geen goede pieten zijn. In deze klas wordt les in Nederlands gegeven zoals u hoort. En omdat u hier plotseling bleef stilstaan, begreep ik, dat u Nederlanders moest zijn". „Dat is heel verstandig van je Piet", pre zen wij. „Inderdaad zouden wij in deze klas graag eens een kijkje ne men". En zo stapten we het lokaal binnen. Niet onsterfelijk We werden hartelijk welkom ge heten door de docent, professor van Dalen, een Nederlander, die aan dit opleidingsinstituut werd verbonden als buitengewoon hoog leraar in de Nederlandse taal, ze den, gewoonten en folklore. Pro fessor van Dalen vond het buiten gewoon aardig, dat Nederlandse journalisten eens een kijkje kwa men nemen bij de bakermat der zwarte Pieten. „Hier is in Nederland nog heel weinig over bekend", vertelde 'hij ons. „De meeste mensen daar den ken, dat de knechten, evenals de eeuwenoude Sint Nicolaas onstei"- felijk zijn, maar daar vergissen zij zich in. De Pieten zijn mensen net als u en ik. Er komt voor hen een tijd, dat ze ouder worden, hun le nigheid en behendigheid kwijt ra ken en'niet meer in staat zijn op de daken te klimmen en door de schoorstenen te glijden. Ik zal er u dadelijk meer over vertellen'" ging de hoogleraar voort, „maar dan zal ik eerst mijn leerlingen even aan het werk zetten". Prof. van Dalen ging voor de ka theder staan en droeg zijn-pupillen op de tekst van het Nederlandse lied „Zie ginds komt de stoom boot", op pagina 408 van het leer boek Nederlandse Sint Nicolaas- verzen te bestuderen. „Zo, die zijn voorlopig zoet", glimlachte hij „Nu kunnen we verder gaan". Wij gin gen met de professor aan een ta feltje zitten in een hoek van het lokaal en onder het genot van een kop koffie met taai en marsepein begon ons gesprek. Veel verloop „Ik zal maar bij het begin begin nen", begon onze gastheer. „Zoals u al hoorde, komt er een tijd, dat de Pieten niet meer voor het vak geschikt zijn. Zij krijgen dan een uitkering volgens de noodwet San Nicolas. Een soort overbrugging, want bereiken ze de leeftijd van 65 jaar, dan worden ze opgenomen in .het tehuis voor zwarte Pieten op jaren, een prachtig buiten bij To ledo, waar ze van een onbezorgde oude dag kunnen genieten. Ook raken bepaalde Pieten verloofd en gaan trouwen. Uit deze gang van zaken zult u begrijpen, dat er Lichamelijke oefeningen in de gymnastiekzaal steeds nieuwe Pieten nodig zijn. Er is om zo te zeggen een behoor lijk verloop en er is dus geregeld aanvulling nodig. Hiervoor zorgt ons instituut. Zwartjes, die de leeftijd van 14 jaar hebben bereikt, kunnen na een strenge keuring op ons insti tuut worden toegelaten. De oplei ding is erg zwaar. Buitengewoon veel aandacht wordt besteed aan de lichamelijke oefeningen, want daar hangt zeer veel van af, zoals u zult begrijpen. Onze Pieten moe ten ware geveltoeristen zijn. In het eerste jaar doen ze heel veel aan sport, zoals gymnastiek, atletiek, gewichtheffen en wat al niet meer. Er is juist les in de gymnastiekzaal. Voelt u er iets voor, daar eens een kijkje te gaan nemen?" vro'eg onze gastheer. Natuurlijk sloegen wij dit niet af. In de gymnastiekzaal zagen we de aanstaande Pieten aan het werk aan de toestellen. Enkelen deden oefeningen aan het Zweedse rek, anderen op het paard, aan de rin gen, in de touwen, op de brug enz. Het viel ons op, dat ze bij al de ze oefeningen niet in turncostuum gekleed waren, maar in hun offi ciële pakjes. „Is dat niet lastig?" wilden we weten. De professor glimlachte. „Maar heren, dat is juist noodzakelijk, want later zul len ze in die'pakjes ook hun werk moeten doen en daarom wennen ze van 't begin af, daarin te werken". Wij knikten begrijpend. Van het gymnastieklokaal gingen we weer terug naar de klas. Prof. van Dalen begon met een les in het dichten, waarbij een Spaans-Nederlands rijmwoorden boek op de lessenaars verscheen. Toen volgde een theoretische les in het beklimmen van daken en het glijden door schoorstenen. En toen maakten we nog een les mee in gezellig pakjes pakken. All-round „U ziet onze leerlingen krijgen een all-round opleiding", verklaar de de hoogleraar met trots. „Ze leren alle talen, krijgen een ideale lichamelijke opleiding, worden ver trouwd gemaakt met de zeden, ge woonten en folklore van de lan den, die ze zullen bezoeken; kort om, worden met alles op de hoogte gebracht, wat in het vak te pas kan komen. De opleiding duurt in totaal vijf jaren en dan doen ze eindexamen. Dat is een heel zware test. Hebben ze het diploma behaald, dan wor den ze geplaatst in het zwarte- Pietendepot, waaruit de goede Sint kan putten. Wij leerkrachten doen ons uiterste best om de goedheilig man bekwame helpers te leveren en ik mag wel zeggen, dat we hier tot nog toe zeer goed in geslaagd zijn". Met een diep respect, nog meer dan we reeds als kind hadden, zul len we voortaan de zwarte Pieten beschouwen, want het zijn ware wonderkerels. Dat is wat wij leer den bij ons bezoek aan de school voor zwarte Pieten te Madrid, een uniek instituut in de gehele we reld. (Nadruk verboden) Gezellige pakjes maken is een kunst Uit de woorden „Sinterklaas, goed heiligman", het deel uit een bekend Sint Nicolaasversje, zullen wij bijna allen opmaken, dat hiermede wordt bedoeld: Sinterklaas goede heilige. Wanneer wij echter bedenken, dat Sint Nicolaas onder andere de pa troon is van de trouwlustigen, dan kan het ook een andere betekenis krijgen. Hef oude woord „hijfik" betekent namelijk huwelijk en „hijlikman" is een huwelijksmakelaar. Het woord „heiligman" zou dan een verbaste ring van „hijfikman" zijn. Hiervoor is veel te zeggen, omdat „heiligman" aan elkaar geschreven wordt, terwijl het in de zin van goede heilige „Hei lig man", los van elkaar moet zijn. Het is dus niet toevallig, dat Sint Ni colaas, wanneer hij als patroon der trouwlustigen geen geschikte vrijer of vrijster weet te vinden, als surro gaat op zijn verjaardag een taai- of speculaas-vrijer geeft) Antl-Sinterklazen-actle Luther sprak: „Men moet de kin deren niet verwijzen naar de heiligen, die zelf door de genade moeien za lig worden, maar naar God van wie alle goeds komt". Dat de reformatie in Nederland dus enigszins afwijzend stond tegenover feesten als die van Sint Nicolaas is zeer begrijpelijk. De wereldlijke overheid heeft daarom al het mogelijke gedaan om het Sinter klaasfeest de kop in te drukken. In 1657 kwam het zelfs zover, dat de he ren van het Gerecht er toe overgin gen, de Sinterklaaskramen op de Vij gendam te Amsterdam door haar die naren omver te laten werpen. In 1622 werd te Arnhem een ver bod tot het bakken van Sinterklaas koeken uitgevaardigd. Delft was een der eerste steden die reeds in 1600 het opslaan van kramen op 5 december verbood, daar in deze kramen goe deren werden verkocht die men aan de kinderen gaf en waarvan men vertelde dat Sint Nicolaas deze ge schonken had. Dit leidde volgens de overheid tot afgoderij en „waenge- loof". Men heeft de liefde, die het volk voor het Sint Nicolaasfeest had, niet kunnen doven en nog in deze twin tigste eeuw wordt door het gehele land het feest van de goede kinder vriend gevierd. Sinterklaas kreeg de schuld U wist het misschien nog niet, maar Sint Nicolaas heeft in het verleden ook nog met politiek te maken gehad. Toen aan het einde van de 18e eeuw de Patriotten en Prinsgezinden met elkaar twistten, maakten de Prinsge zinden van de Sint Nicolaasavond in 1782 gebruik om zich met Oranje te tooien en door de straten trekkend zo hard mogelijk „Oranje bovenl" te ten beschreven als „een vreselijk ru moer, dat door Sinterklaas was aan gestookt". Zij besloten de heilige van zijn rang vervallen te verklaren in verband met het aanstoken van deze ongeregeldheden. Waarom „marsepein"! Marsepein en Sint Nicolaas zijn bij na onverbrekelijk met elkaar verbon den. Hoe dit lekkers aan zijn naam is gekomen, is nog niet geheel dui delijk. Vele geleerden hebben zich er reeds het hoofd over gebroken en er zijn dan ook twee theorieën ont staan. De eerste meent, dat de Neder landse kooplieden vroeger het mar sepein in Arabië kochten en dit be taalden met „mazzapani" (Arabische muntstukken). Deze naam zou later verbasterd zijn tot marsepein. De tweede categorie meent, dat de naam afgeleid zou zijn van „Marei Panis", hetgeen brood van Marcus betekent. Wij vermoeden, dat er nog een derde mogelijkheid zal zijn en dat deze de juiste is. Marsepein rijmt op fijn en omdat marsepein fijn is, zal men het deze naam gegeven hebben, want dat is met het maken van een Sint Nicolaasrijmpje zo gemakkelijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 13