DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brits Koninklijk paar in maart naar Nederland De samenwerking tussen de V.S. en Engeland Geheimzinnig luchtvaar tuig boven Denemarken Ver. Staten wijzen Westduits voorstel af De Amerikaanse ruimtepl; annen STAD EN PROVINCIE STICHTING VOOR EUROPESE CULTUUR HIELD CONGRES TE AMSTERDAM WAAROM M0L0T0F VERDWEEN Russisch „offensief" tegen vrije wereld SINT NICOLAAS EN ZIJN PIETEN MAAKTEN HUN INTOCHT IN ZIERIKZEE MAANDAG 25 NOVEMBER 1957 No. 18264 i 114e ja^rganjf ZIERIKZEE SdE®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: - Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. De eerste maal in de geschiedenis H.M. de Koningin van Engeland en Noord Ierland en Z.K.H. de her tog van Edinburgh hebben met ge noegen de uitnodiging van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden aangenomen tot het brengen van een staatsiebezoek aan Nederland op 25, 26 en 27 maart 1958. Aldus wordt door het minis terie van Buitenlandse Zaken mee gedeeld. Het is de eerste maal dat een Engels koningspaar een staatsiebe zoek aan Nederland zal brengen. In 1950 hebben koningin Juliana en prins Bernhard een staatsiebezoek aan Londen gebracht, doch uit de formulering van het officiële be richt over de komst van koningin Elisabeth en prins Philip blijkt, dat in dit geval niet van een tegenbe- WASHINGTON, 23-11. Te Was hington is zaterdag een conferentie gehouden, waarop de leiders van de Amerikaanse en de Britse com missie voor atoomenergie en hoge ambtenaren van de respectieve mi nisteries van Defensie en Buiten landse Zaken van gedachten heb ben gewisseld over de plannen voor samenwerking tussen de twee lan den op kern- en defensiegebied, welke president Eisenhower en premier MacMillan vorige maand hebben opgesteld. Deze plannen hebben ten doel een antwoord te geven op de Rus sische prestaties op het gebied van satellieten en raketten. Het overleg zal op een niet nader genoemd tijdstip worden voortge zet. KOPENHAGEN, 23-11. Officie ren van de Deense luchtmacht en vloot op het eiland Boraholm heb ben aan hun meerderen gerappor teerd dat zij een geheimzinnig luchtvaartuig hadden gezien, dat zich op geringe hoogte met grote snelheid voortbewoog Nadat het plotseling even had stilgestaan was het met een veelkleurig schijnsel aan de horizon verdwenen. Volgens een blad is ook op en kele plaatsen in Jutland het ge heimzinnige voorwerp waargeno men. De eerste krant Een collectie van 45 num mers van de „Nieuwe Tij dinghen", door Abraham Verhoeven in 1618 tot 1622 uitgegeven „In de guide sonne" te Antwerpen, is op een velling in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel zaterdagnamiddag aan een liefhebber uit Ne derland toegewezen voor 33 duizend fr. De nummers van de „Tijdinghen", die in open bare bibliotheken en parti culiere verzamelingen nog te vinden zijn, zijn uiterst zeld zaam. Abraham Verhoeven die zijn courant in 1605 stichtte, dus 25 jaar voordat Theophraste Renaudot te Parijs de Gazette de Fran ce" oprichtte, gaat terecht door voor de stichter van de eerste Europese krant. zoek kan worden gesproken. In 1950 gold het bezoek immers de toenmalige Engelse koning George de vijfde. Koningin Elisabeth en prins Phi lip zullen aan boord van het Britse jacht „Brittannia" naar Nederland reizen. WASHINGTON, 24-11. De VS. hebben een Westduits voorstel, door von Brentano bij zijn bezoek aan Washington met steun van Italië ingediend, om overleg bin nen Navo-verband verplicht te stellen voordat men belangrijke be sluiten op het gebied van de bui tenlandse politiek neemt, afgewe zen, aldus is van gezaghebbende zijde in Washington vernomen. Op een medisch congres te Na gasaki is meegedeeld dat talrijke inwoners van deze stad na het atoombombardement in 1945 gees telijke afwijkingen vertonen. Bij een onderzoek op ruim 7000 perso nen bleken ruim 500 hieraan te lijden. EISENHOWER NAAR PARIJS PARIJS, 24-U. President Eisen hower zal op 15 december in Parijs aankomen ter bijwoning van de topconferentie van de Navo, die 16 december begint, en minstens tot 18 december in Parijs blijven, aldus heeft de perssecretaris van het Witte Huis, James Hagerty, zondag bekend gemaakt. Hagerty verklaarde dat president Eisenhower wellicht nog langer dan 18 december in Parijs zal blijven als de besprekingen dit eisen. NEW YORK, 23-11. Volgens „As- tronauticus", het orgaan van de Amerikaanse vereniging inzake ra ketten, zijn geleerden van het on derzoekcentrum van de Ameri kaanse luchtmacht te Bedford (Massachusetts) van plan om bin nen vijf jaar drie kunstmanen van ongeveer 445 kg. tot een hoogte van minstens 6.400 km. te lance ren. De satellieten zouden alle ver schillend zijn De ene zou bedoeld zijn voor geofysische onderzoekin gen, de tweede voor bestudering van de natuurkunde van de zon en de derde voor een studie van kosmische stralingen en nabije planeten. Verloren broche van de Koningin terecht Bij haar bezoek aan Friesland op woensdag jl. heeft H.M. de Konin gin een gouden broche verloren. Deze broche bestaat uit twee bo ven elkaar geplaatste sterren, wel ke zijn voorzien van vijf punten De gehele broche is bezet met dia manten en briljanten. Inmiddels verwittigde een dame te Leeuwarden de politie in de Beurs een broche te hebben gevon den. Toen men zich naar de woning van de vindster spoedde bleek het inderdaad de verloren broche van de Koningin te zijn. De dame had het sieraad gevonden en achteloos in de mantelzak gestoken, niet ver moedende de grote waarde er van. Na oproep van de politie meldde zij zich. RUBENS ONTDEKT VENLO, 23-11. Bij een openbare verkoping uit de nalatenschap van wijlen de heer P. Oirbans te Venlo heeft de Venlose antiquair Lom men een oud schilderij aangekocht, dat na een gedeeltelijke schoon maak een fraai werk uit de zeven tiende eeuw blijkt te zijn. Volgens voorlopige vermoedens gaat het hier om een werk uit de school van Rubens, mogelijk van de hand van deze Antwerpse meester zelf. Het schilderij zal door de deskundige prof. dr. Timmers uit Maastricht nader worden onderzocht. Het is 1.60 x 1.20 groot en stelt voor de onthoofding van Johannes de Do per. Televisie-uitzendingen via Goes AARDENBURG, 23-11. De proef- uitzendingen die via Goes worden uitgezonden blijken niet in geheel de provincie Zeeland even goed te worden ontvangen. In de streek rond Aardenburg hebben de tele visie-kijkers geconstateerd, dat zich op het beeld een raster ver toont, waardoor het beeld minder duidelijk is. Zeker vijftig mensen zijn za terdagavond om het leven geko men en meer dan vijftig gewond bij het verongelukken van een trein op circa 150 km. van Bombay. Volgens de eerste berichten zijn de locomotief en de eerste drie wa gons van de trein ontspoord en vier wagons omgeslagen. De Britse missionaris dr. Wil fred Tidmarsh, die in het oerwoud van Ecuador bedreigd zou worden door wilde Idianen, blijkt gezond en wel te zijn. De radio-oproep, waar in hij om hulp zou hebben gevraagd bleek verkeerd te zijn verstaan. ZIERIKZEE Opening Jeugdgebouw Wij vernemen dat het „Ds. P. F. v. d. Berg"-jeugdgebouw in de Vis- straat, op vrijdag 29 november a.s. officieel zal worden geopend. Dronken Heden vochten Vrijdagmiddag ontwikkelde zich een vechtpartij tussen D. B te Nieuwerkerk en S. J. L. te Bergen op Zoom. Strijdtoneel was het bouwplan-Malta, waarheen de po litie zich ijlings per auto begaf. Beide lieden bleken onder invloed van sterke drank te verkeren. Toen de vechtenden waren gescheiden, bleek B In het bezit te zijn van een dolk. Ter ontnuchtering werden beidiT vechtersbazen naar het politiebu reau overgebracht. Tegen B. werd proces verbaal opgemaakt wegens het in staat van dronkenschap de veiligheid van derden bedreigen en tegen L wegens het verkeren in staat van dronkenschap. Mr. Keuning thans lid P.v.d.A. Het onlangs afgetreden raadslid van de oppositiepartij „Roer Om" is nu definitief toegetreden tot de Partij van de Arbeid. Mr. Keuning werd na ballotage als lid aange nomen. HAAMSTEDE Veel sollicitanten chef nieuwe proeftuin De Ver. tot bevordering van het Tuinbouwonderwijs op Schouwen- Duiveland hield vrijdagavond in hotel Bom een zeer korte vergade ring. Het enige belangrijke punt van de agenda was da wijziging van art. 2 van de statuten. In ver band met de opnieuw aangevraag de Koninklijke Goedkeuring was het noodzakelijk de statuten te wij zigen, zodat deze goedkeuring weer voor 29 jaar verleend kan worden. Met algemene stemmen machtig den de leden het bestuur hiertoe over te gaan. Aan het einde van de vergade ring maakte de voorzitter de heer K. J. Dambruin bekend dat zich 34 sollicitanten hebben gemeld om dit voorjaar de leiding van de nieuwe tuin op zich te nemen. Het bestuur hoopt na ingewonnen informaties zo spoedig mogelijk tot benoeming over te gaan. Prins Bernhard sloot de zitting Eind vorige week is te Amster dam een congTes gehouden van de Fondation Europeënne de la Cul ture, waarop een groot aantal spre kers het woord hebben gevoerd en suggesties z(jn gedaan tot behoe ding en bevordering van de West- europese cultuur en wetenschap. Zondagmiddag heeft prins Bern hard, president van de stichting en voorzitter van het congres, een slot woord gesproken. „Het organiseren van dit congres is een brutaal avontuur geweest", zei hij, „omdat wij van te voren niet zeker konden zijn van uw be langstelling en morele steun". Hij betrok in zijn dankwoord ook de Europese en niet-Europese pers, radio en televisie, die tot zijn be- H(j was het niet eens met „offensieve" buitenlandse politiek moediging zeer grote aandacht aan het congres hebben besteed. „Wij hebben nu een basis bereikt om sa men verder te gaan", vervolgde hij tot de deelnemers. „Er is in Europa plaats en noodzaak voor een orga nisatie, die niet onder politieke in vloeden gebukt gaat en niet door de geringen wordt gecontroleerd maar die niettemin de idee van Europese eenheid zal uitdragen en bevorderen. Als zo'n organisatie eenmaal tot ontwikkeling is geko men en voldoende leden heeft, dan zou die naar ik geloof de coördi natie op zich kunnen nemen van de delicate, maar vitale banden, die bestaan tussen het culturele en eco nomische Europa", .aldus Prins Bernhard. CAIRO, 24-11. De Egyptische journalist, die vorige week een vraaggesprek met Chroesjtsjef ge voerd heeft, schrijft in het Egypti sche blad „Al Ahram", dat Molotof uit de topregionen van de Sowjet- Unie verwijderd is, omdat hij het niet eens was met Chroesjtsjefs wens een „offensieve" buitenlandse politiek te voeren. Molotof wilde dat Rusland 2ich niet in zou laten met het midden oosten, terwijl Chroesjtsjef van mening war dat dit „catastrofale" gevolgen zou hebben. Volgens de Egyptische journalist huldigde Chroesjtsjef het stand punt, dat het niet juist was een defensieve politiek te voeren, dat de aanval de beste verdediging is Chroesjtsjef had het besluit geno men hen te steunen die de „wes telijke overheersing" in het mid den-oosten verwierpen, teneinde er zeker van te kunnen zijn dat dit midden-oosten geen militaire basis, gericht tegen Rusland, zou worden, aldus de Egyptische journalist. BROUWERSHAVEN De St. NicjIaas-winkeJweek Aanstaande woensdag 27 novem ber, des avonds half acht, zal ten stadhuize te Brouwershaven de jaarlijkse St. Nikolaaswinkelweek, welke loopt tot en met donderdag december, worden geopend door burgemeester J. L. van Leeuwen. Evenals vorig jaar is hieraan weer een grote loterij verbonden met mooie prijzen. Ook zal weer een interessante etalagewedstrijd wor den gehouden waar jong en oud aan mee kan doen. De muziekver eniging „Apollo" zal de opening weer muzikaal omlijsten zodat een en ander weer een aantrekkelijk programma belooft te worden. De opbrengst der loterij is voor een goed doel bestemd, nl. het Groene Kruis in deze gemeente. DREISCHOR Geslaagde instuif avond De eerste instuifavond voor de jeugd, die zaterdagavond jl. In het dorpshuis werd gehouden is een succes geworden. De zaal werd door een groot aantal jongens en meis jes gevuld, die uit een keur van overzichtelijk opgestelde spelen hun keus konden maken. Vooral tafeltennis, biljart en het voetbal spel waren erg in trek. Alvorens de jeugd met het be oefenen der spelen een aanvang kon nemen heette de vice-voorzit- ter van de Stichting „Dorpshuis Dreischor", wethouder J. J. Klaasse die met vele bestuursleden aanwe zig was, de jongeren hartelijk wel kom. Het verheugde spreker dat zovelen aan de oproep van het be stuur om de instuifavond te be zoeken gehoor hadden gegeven. Hij sprak de hoop uit dat deze avond en de volgende instuifavonden tot leer en vermaak voor de jeugd zouden zijn, doch hij deed een be roep op de jongens en meisjes om vooral met netheid van het mate riaal gebruik te maken.' Kerkdienst op de geluidsband De druk bezochte kerkdienst in de Ned. Herv. kerk van zondag morgen, waarin voorging de plaat selijke predikant, ds. G H. Duy- vendak, werd gedeeltelijk op een geluidsband opgenomen. Deze ge luidsband zal naar de kerkelijke gemeente van Fairborn in Ameri ka worden gezonden in het kader van de actie van dank voor de res tauratie van de Ned. Herv. kerk alhier. Het kerkkoor verleende in deze dienst haar medewerking. Ook van de zondagsschool werd een op name gemaakt. Voor de opnamen zorgden de heren Snoek en Leij- dekker uit Zierikzee. Op de te houden gemeente-avond woensdag a.s. om half acht in de consistoriekamer zal de geluids band worden afgedraaid. DE NIEUWLANDSE MOORDZAAK Twintig jaar geëist tegen taxichauffeur H. De procureur-generaal van het Haagse Hof heeft zaterdagmiddag twintig jaar geëist tegen de Nieuw - landse taxichauffeur Laurens H een zelfde straf als de Middelburg se rechtbank hem in juni had op gelegd. Hij kwam tot deze eis na een kort requisitoir waarin hij be wezen achtte dat H. de moord op de jonge weduwe Sien K. had ge pleegd en dat de taxichauffeur ten minste drieduizend gulden van Sien had gestolen. Zaterdag 6 de cember zal het Hof in déze zaak arrest wijzen. In zijn requisitoir wees de proc.-gen., mr. J. Zaaijer, op drie punten: eerste de aanwij zing van de politiehond. Het twee de hoofdpunt is dat H. vroeg in de middag van 8 januari over de moord bijzonderheden heeft ver teld die hij alleen maar heeft kun nen weten als hij er bij is geweest, aldus de procureur-generaal Het derde punt is het mislukte alibi. BCRGH Op het te Goes gehouden exa men van de Stichting Landelijke Vakopleiding Schildersbedrijf is voor het leerling-diploma schilde ren geslaagd onze dorpsgenoot J. A. de Meij. RENESSE De heer St. v. d. Hoek alhier slaagde te Amsterdam voor het vakdiploma ijsbereiding. ANNA JACOBA POLDER Ledenvergadering Stichting „Ons Dorpshuis" In „Ons Dorpshuis" werd een le denvergadering gehouden van de Stichting „Ons Dorpshuis", onder leiding van de sekretaris ds. Kr. Smit. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden, de dames mevr. Vogelaar-Franfois en mevr. van Hoeve-Noordermeer en de heer C. Quist bij akklamatie herbenoemd. De vierde aftredende, de heer L. Quist Az. werd opge volgd door de heer M. A. v. d. Vel de, die met meerderheid van stem men gekozen werd. De instuifavonden De bedoeling hiervan kan in het kort worden samengevat, nl. voor jeugd en ouderen een kontakt- avond. Het spelelement mag hierin echter niet gemist worden. De jeugd moet op verantwoorde en gezellige wijze de avond kunnen door brengen. Spreker sprak van een parallel tussen 'n instuifavond en een militair tehuis. Door het veelvuldig gebruik van het dorpshuis werd verzocht de vergaderingen uiterlijk half elf te sluiten. De leeftijdsgrens voor de instuifavonden is gesteld op 12 jaar, de entree op f 0,25. Nadat in de pauze de verschillen de spelen werden bezichtigd en ge probeerd werd door de voorzitter, de heer G. J. de Jager, die inmid dels achter de groene tafel was verschenen, de rondvraag aan de orde gesteld, waarin aan de orde kwam de exploitatierekening en een begroting. Hierop kon geen af- Dit nummer bestaat uit G pagina's Het antwoord aan s: zwijgen. De Sowjet-vice-premier Anas- tas Mikojan en de Albanese pre mier Mehmet Sjehoe hebben te Moskou een overeenkomst gete kend betreffende economische en technische bijstand. Albanië krijgt een krediet van 60 miljoen roebel, dat het door de levering van goe deren zal afbetalen. PHILADELPHIA, 25-11. De vice- president van de Verenigde Staten, Nixon, heeft zondagavond te Phi ladelphia verklaard, dat het te Moskou gepubliceerde manifest van de communistische partijen uit 64 landen een waarschuwing is, dat Rusland „een grootscheeps nlet- militair offensief ter omverwer ping van alle vrije regeringen" ontketent. Hij zei dit in een toe spraak tot de Nationale Raad van Rooms-Katholieke jongeren te Phi ladelphia. Volgens Nixon kan en zal de vrije Gereld deze uitdaging niet ne geren. De niet-communistische lan den kunnen thans verwachten, dat de Sowjet-Unie haar economische, psychologische en ondermijnende activiteit over de gehele wereld zal vergroten, aldus Nixon. Marokkaanse koning naar Amerika RABAT, 24-11. Koning Moham med V van Marokko is zondag avond, met gevolg, in het persoon lijke „Super Constellation"-vlieg- tuig „Colombine" van president Eisenhower naar de V.S. vertrok ken. De vorst, die een officieel bezoek aan Amerika brengt, wordt verge zeld door zeventien zijner zonen, ministers en andere hoge ambte naren. Ook zijn broeder prins Moe- lai Hassan maakt de reis mee. AGENDA Heden (maandag) Zierikzee: Concertzaal 8 uur: Ge zworen kameraden (18 j.) Burgh: hotel de Koster, 7.30 uur: vergadering V.V.V. Morgen (dinsdag) Zierikzee: Concordia, 7.30 uur: E. V.O -voorlichtignsavond; Con cordia, 8 uur: vergadering Kring- bestuur Rode Kruis; Huis van Nassau (bovenzaal:, 8 uur: pro- paganda-avond Volksonderwijs; Concertzaal, 8 uur: De spion van de onderwereld (14 j.) Nieuwerkerk: Ger. noodkerk: Le ger des Heils filmavond. doende antwoord gegeven worden omdat de zaak nog maar een paar maanden draait. „Heerlijk middagje" in de Beur9 Een waardevolle traditie is her steld Sint Nicolaas en z(jn ge volg, bestaande uit drie zwarte Pie ten, heeft zaterdag zyn triomfante lijke intocht in Zierikzee gemaakt. De Sint arriveerde om half vijf per Provinciale boot en vele honderden schoolkinderen en een duizendkop pige menigte bereidden hem een enthousiaste ontvangst. Op het Luitje nam Sint plaats op een witte schimmel en onder de vrolijke klanken van de Konink lijke harmonie „Kunst en Eer" - die een uitgezocht repertoire van 5-de- cember-liedjes bleek te hebben in gestudeerd - begon de „joyeuze en tree" langs hagen van mensen, via Nieuwe Haven, Nieuwe Boogerd- straat naar de Beurs, waar Sint op een verhoging plaatsnam, zodat hij de menigte kon overzien. Het was burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester die de Sint hartelijk wel kom heette en zijn bewondering voor zijn komst hier niet onder stoelen of banken stak. Sint Nico laas dankte met enkele woorden voor de hartelijke ontvangst. Dank zij een geluidsinstallatie was het gesproken woord op het gehele Ha venplein uitstekend te verstaan. Intussen hadden ook de leerlin gen van de drie kleuterscholen een plaatsje gevonden in de Beurs en met assistentie van de Pieten reikte Sint zakjes lekkers uit, hetgeen tot groot enthousiasme van de jeugd en niet minder van de mama's leidde. Het was een heel karwei elk kind aan zijn trekken te laten ko men. „Kunst en Eer" had zich ter zijde opgesteld en gooide de tonen de lucht in als waren het peper noten. Na ongeveer anderhalf uur vond Sint het tijd op te stappen. De tocht ging - met „Kunst en Eer" voorop - naar de Lange Nobelstraat. Bij het café aan het eind van deze straat werd de stoet ontbonden, temeer omdat de mannen van „Kunst en Eer" na de peperbolen ook nog wel iets wilden drinken. Nu dat kon, want Sint was in een beste bui. Het was een met al een genoegelijke middag en alle lof voor de initia tiefnemers die beslisten dat Sint dit jaar naar Zierikzee moest komen. In de Concertzaal was het zater dagmiddag ook een grote drukte. Op uitnodiging van de gezamen lijke „Kroon"-winkeliers kwam de Goed Heiligman daar voor honder den kinderen van het hele eiland. De kleintjes leefden mee met de drieste avonturen van „Dikkie Dap per", die werden opgevoerd door een gezelschap uit Utrecht. Voor allen was er een geschenkje.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1