bescBiermt yw mond N BLAD WAAR PIT IN ZIT» HART ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 22 november 1957 No. i82«3 I Wij OUDERS l Aan waardering trekt een kind zich op Sientje is van nature een opge ruimde, kleine meid met een zon nige aard. De eerste jaren is ze graag naar school gegaan en kwam altijd thuis vol vrolijke verhalen over alles, wat ze beleefd had en er in de klas gebeurd was. Maar langzamerhand is dat afgezakt en nu gebeurt het vaak, dat Sientje met een bedremmeld snuitje thuis komt, stil in haar stoeltje gaat zit ten en vanuit haar ooghoeken moe der in de gaten houdt. Moeder weet dan al hoe laat het is. Het kind verraadt zichzelf Dat komt om dat ze zich schuldig voelt, denkt moeder met iets van triomf. Ja, Stientje wéét. dat ze in ge breke is gebleven met iets, wat voor moeder heel zwaar telt. En omdat ze van moeder houdt, wil ze haar graag dat plezier doen en drukt het haar enorm, als ze haar in haar verwachtingen teleurstelt. Het brengt een domper op haar onbevangen levensvreugde. Daarom durft ze niet te zingen en blij te zijn, zoals eigenlijk in haar natuur ligt, maar gluurt ze tersluiks naar moeder, terwijl ze gekweld wacht op de onvermijde lijke vraag: „Was het weer mis? Heb je er weer niets van terecht gebracht? Laat zien je schrift. Ze ker weer al je sommetjes fout, of een verknoeid dictee!" Ze doet haar best Dan komt de schaamte verplet terend over Sientje neer. Moeders toon geeft haar het gevoel, iets héél ergs te hebben gedaan. En ze heeft toch echt haar best gedaan, om het goed te doen. Ze wil niets liever dan het goed doen, maar het is soms zo moeilijk. De enkele malen, dat het Stien tje lukt en ze mooie cijfers krijgt, wacht ze met bonzend hartje, dat moeder blij tegen haar zal lachen en haar prijzen zal. Maar dat ge beurt niet. Er wordt dan wel niet gebromd, maar een aanmoediging krijgt ze ook niet En daarom heeft Stientje een hekel aan school ge kregen. Daar komt alle ellende vandaan. Ze is er bang voor. Die angst maakt haar al van tevoren onzeker, waardoor ze nog meer met haar werk knoeit. Stientje is een lief, hartelijk en o zo gewillig kind, dat het ieder naar de zin zou willen maken. Maar ze is niet meer dan middelmatig begaafd en heeft op de lagere school al moeite om mee te komen Met geduld en wat aanmoediging komt ze er wel, maar het besef, dat ze moeder vaak teleurstelt, verlamt haar vermogen. Een dom kind De ouders, moeder vooral, heb ben gouden bergen van haar intel lect verwacht, omdat ze altijd zo'n bijdehand klein ding was. Dat dit nu bitter tegenvalt, kan moeder niet verwerken. Er wordt op het kind gevit. Uit de treure wordt haaj- verteld, dat ze dom en onop lettend is en beter haar best moet doen. Op een dag, dat het weer heel erg is, roept moeder in haar erger nis vader er bij. „Moet je zien, wat een dóm kind", zegt ze bits, terwijl ze hem het dictee vol rode aanstre pingen laat zien. Stientje krimpt als het ware ineen. Ze is niet meer dan een zielig hoopje ellende. En dan krijgt vader ineens een helder ogenblik. „Maar het is keurig ge schreven, Stientje", zegt hij vrien delijk, en legt zijn hand op haar hoofdje. In de blik, die ze naar hem op slaat ligt een grenzeloze dankbaar heid. Later bespreekt vader het met moeder: „We moeten haar méér prijzen. Aan waardering trekt een kind zich op. Eeuwige afkeu ring stompt af. En laat haar dan maar eens een jaar blijven zitten, als ze het zelfvertrouwen, dat wij haar ontnomen hebben, maar weer terug krijgt!" MARCEL LE. (Nadruk verboden). Ingezonden mededeling 'n Bloedzuiverende kuur met Krusehen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke liheumatische Pijnen eruit. Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheumatische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende organen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeug dig. En zo - naarmate tet bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pijn verwekkende onreinheden langs natuurlijke weg. Vraag Krusehen bij Uw apotheker of drogist. DE VORST VAN SUPRANIA 26. Aram komt weer tot bewustzijn met een loodzware druk kende pijn in het hoofd. Verward strijkt hij met de hand door het haar. Maar wat is dat? Zijn linkerarm rust in een draagverband en is geheel ingezwachteld. En waar is hij? Is het zijn duizeligheid of deint de kamer werkelijk op en neer? Neen, de lantaarn boven zijn hoofd slingert piepend aan de haak heenen weer, de kamer be weegt! Moeizaam klautert Aram van zijn rustbed en strompelt naar de houten trap, die naar de uitgang voert. En als hij met stijve knieën het trapje beklommen heeft en in de deuropening staat, zakt zijn mond open van verbazing. Daar, bij een getuigde mast, staan Agua, Presto en nog andere bekenden 1 Hij bevindt zich aan boord van een schipeen schip in volle zee Internationale politie- leger peperduur Groot-Brittannië heeft een be drag van een miljoen dollar be schikbaar gesteld als „speciale bij drage" tot de oplossing der moei lijkheden, waarmede de financie ring van het internationale politie- leger der V.N. gepaard gaat. De Verenigde Staten hebben, als gemeld, reeds eerder 12 000.000 dol lar voor hetzelfde doel toegezegd. Secretaris-generaal Hammars- kjoeld heeft verklaard dat deze toezeggingen zijn gedaan „in de veronderstelling, dat ook de andere leden der internationale organisa tie verhoudingsgewijs aan de kos ten van het politieleger zullen bij dragen". Men verwacht, dat de algemene vergadering spoedig met het debat over de toekomst van het 5.600 man sterke internationale politieleger zal beginnen. Naar aanleiding van de tegen spraak van de Australische minis ter van Buitenlandse Zaken, Ri chard Casey, dat Australië troepen naar Nederlands Nieuw Guinea heeft gezonden, herhaalde Silas Papare, het van westelijk Nieuw- Guinea afkomstige lid van het In donesische parlement, donderdag zijn bewering hierover berichten uit westelijk Nieuw-Guinea te heb ben ontvangen. Nu lx poetsen voldoende! Natuurlijk is het ideaal om na elke maaltijd uw tanden te poetsen. Maar daartoe is u niet altijd in de gelegenheid. Daarom zochten de Prodent laboratoria naar een nieuwe formule en ontwikkelden het actieve Dispergon-A, waardoor Prodent tandpasta langduriger èn krachtiger bescherming geeft. Eenmaal poetsen met Prodent geeft parelwitte tanden en een frisse mond-. de klok rondl De Russische hulp aan Egypte CAIRO, 21-11. De Egyptische mi nister van Industrie, Aziz Sidqy, zal het komende weekeinde naar Moskou gaan om de bijzonderheden te bespreken van de Russische eco nomische hulp aan Egypte, aldus meldt het Egyptische blad „Al Ahram". Het blad schrijft voorts dat deze hulp er toe zal bijdragen dat Egypte zijn vijfjarenplan voor industrialisatie zal kunnen uitvoe ren. Met het Russische geld en de Russische goederen zullen fabrie ken worden gebouwd. Egypte zal over vijf jaar uit de door de fabrie ken gemaakte winst kunnen begin nen met de aflossing van zijn schuld, aldus „Al Ahram". Naar hervorming wettelijke tijd AMSTERDAM, 21-11. Er zal een voorlopig comité Euroklok worden gevormd. Prof. mr. dr. G. van den Bergh te Amsterdam deelt mee van een groot aantal personen schrif telijk bericht te hebben ontvangen, dat zij in beginsel bereid zijn mede te werken tot oprichting van een vereniging, welke zich ten doel stelt invoering van de door prof. van den Bergh gesuggereerde Euro- klok, dus hervorming van de wette lijke tijd, te bevorderen. Binnenkort zal nu uit hen een voorlopig comité worden gevormd, dat dan alle belangstellenden bij een zal roepen, teneinde definitief tot oprichting van zulk een vereni ging te besluiten. sirjansland Filmvoorstelling Culturele Vereniging De Culturele Vereniging zal za terdagavond een filmvoorstelling geven welke, naar ons werd mede gedeeld, uitermate actueel zal zijn. Om het publiek zoveel mogelijk te gemoet te komen heeft het bestuur gemeend de te geven avonden zo gevarieerd mogelijk te moeten ma ken. Daar de vereniging nog maar in de kinderschoenen staat en voor velen onbekend terrein, is het te hopen dat er ook zaterdagavond grote belangstelling is. Voor de koude behoeft niemand thuis te lijven, daar het verenigingsgebouw thans uitstekend verwarmd kan worden. KERKWERVE Vergadering afd N C.V.B. Dinsdagavond vergaderde de plaatselijke afdeling van de N.C. V.B. in het verenigingsgebouw o.l. van mevr. Franke-van Nes. Na be handeling van enkele huishoudelij ke zaken sprak mej. Timmermans te Zierikzee over de betekenis van maatschappelijk werk. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor zondag 24 november a.s. luidt: 3e klasse D: Zeelandia-Zierikzee; Grenswachters-RKFC; Axel-ME- TO; Hontenisse-RCS; Biervliet- Zeeland Sport; ODIO-Terneuzen. 4e klasse G: Cluzona-Burgh; Nw. Borgvliet-Renesse; De Schut- ters-Halsteren; NSV-Kaaise Boys; SC Gastel-Noordhoek. Het parlementslid Pugar heeft de Indonesische regering verzocht om de Nederlandse hoogleraren aan Indonesische universiteiten te ontslaan, en te vervangen door hoogleraren van andere nationali teiten. Ingezonden mededeling HET WIL TOCH WEL WAT ZEGGEN.. dat REVUE - dit jonge, pittige familieblad - in korte tijd een vaste plaats heeft gekregen in de harten van honderdduizenden jonge huisgezinnen Géén wonder! Een staf van enthousiaste reporters is dag en nacht in touw om U steeds het beste van het beste te brengen - in woord en beeld - in Uw REVUE 1 FEUILLETON Het overwint K^~X^*<*<mX~XmX* OORSPRONKELIJKE ROMAN door Dick Rebel No 20 DERDE HOOFDSTUK Negen maanden waren verlopen na de middag, waarop Maria Irn halfdronken had gevonden bij Jas per in de gelagkamer. Hij was toen echter niet half, maar helemaal dronken thuis gekomen en had ru zie gemaakt met zijn moeder, die hem onthaald had met de woorden: „Je behoeft niet te vragen, waar hij vandaan komt. Of zij hem ook in haar macht heeft!" Hij had ge stotterd, dat zij haar mond te hou den had. Het ging haar niks aan, wat hij deed. Als zij het niet goed vond, wilde hij wel meteen gaan. De volgende dag had hij van niks geweten. Alleen dit was hem dui delijk bijgebleven, dat Maria giste ren teleurgesteld was. Waarom wist hij wel niet, maar hij was er toch absoluut zeker van. De zaterdag daarop had Maria hem alles verteld „Sterke drank is vergif" had zij gezegd. Zij had er niks aan gevonden, dat hij dron ken was geweest. „Je was jezelf niet meer, maar een ander. Een mens zonder wil. Iemand, die in een even gevaarlijke toestand ver keerde als een ruiter, die de rij kunst niet machtig was, maar des ondanks op een wild paard zat. Als hij van zichzelf hield, moest hij het niet meer doen. Als hij van haar hield, zou hij het om haar laten. Verder hadden zij er niet meer over gepraat. Hij had Maria het ge sprek met zijn vader verteld en ge sproken over de houding van zijn moeder. Eerst had hij willen zwij gen, maar dat zou niet goed zijn, had hij ogenblikkelijk daarna vast gesteld. Maria moest weten, wat er gebeurde en hoe 't er in hem uitzag. Daarom had hij ook verteld over zijn plotseling genegenheid voor Rie van de dokter. „Eigenaardig, Maria, ik had het gevoel, dat ik jou zou kunnen ver geten, totaal, en dat ik van Rie zou kunnen houden evenveel als van jou. Ik weet niet, maar ik geloof dat dit een karaktertrek van mij is die ik van mijn vader heb. Mis schien vergis ik mij daarin wel, want toen ik jou zag, dacht ik niet meer aan Rie. Ik vertelde je het echter, omdat je weten moet, met wie je te doen hebt,"Maria. Ik hoop, dat ik altijd open en eerlijk tegen over jou zal blijven of heb je lie ver, dat ik huichel?" Maria had gelachen en gezegd: „Mooi is het wel niet, wat je mij vertelde. Begrijpen kan ik het ook niet, want ik word door geen en kele andere jongen aangetrokken Ik overdrijf niet als ik zeg, dat ik steeds aan jou denk. Maar ik ge loof, dat jongens anders zijn". Daarna hadden zij een tijdlang gezwegen. Zo waren de dagen verder ge gaan. Soms hadden zij elkaar veel te vertellen, soms zwegen zij. Lang zamerhand leerden zij eikaars wen sen kennen. Maria hield van studeren, wist Irn nu. Hij kon dat eerst niet be grijpen en veronderstelde, dat het leven van een caféhouder nog zo kwaad niet was. Hij had er zelfs wel eens aan gedacht, straks samen met Maria een café te doen. Hij in de gelagkamer en Maria in huis. Niks te doen te hebben met al die gewichtige boeken. Eenvoudig le ven en eigen baas zijn. Maar toen hij het Maria had verteld, had zij hartelijk gelachen. „Een malle ben je!" had zij ge zegd, „je stelt je het helemaal ver keerd voor. Het leven van een ca féhouder is niet zo eenvoudig als je wel denkt. Misschien kun je er overdag nog wel eens uit, maar des avonds ben je in een behoorlijk ca fé altijd druk, dikwijls tot diep in de nacht. Zaterdags en 's zondags heb je geen tijd, dat je kijkt Je mag ook niet te gevoelig zijn. Je moet je klanten liefdevol dronken voeren en een veertienjarige jon gen het drinken leren. Je moet schik hebben en vriendelijk doen, terwijl je er eigenlijk van walgt. Wat noem jij een vrij leven? Wan neer er geen boeken aan te pas ko men? Malle vent! Juist door je boe ken wordt je vrij, leer je jezelf en anderen kennen. Je moet naar school, 's avonds studeren en je wilt zeggen, dat je daardoor altijd gebonden bent. Maar je vergeet, dat dit voor ons ook geldt, terwijl jij nog vrije dagen in de week en vrije maanden in het jaar hebt. Wat zou jou dat tegenvallen!" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 9