IRggaajlin Punt voor stadsuitbreiding BURGEMEESTER MR. DIJCKMEESTER OPENDE NIEUWE ZAAK IN PLAN-MALTA Melk- en kruidenierszaak op „strategisch punt' ZIERIKZEE, 21-11. In de Malta straat, dicht bü de kruising dam Jannewekken en Grachtweg, heeft de heer A. J. Hage een nieuwe melkzaak, annex kruidenierswaren, ingericht, die zowel door de keu rige inrichting als door de ligging op een „strategisch punt" de aan dacht trekt en een bijzondere plaats inneemt in de ry van stedeiyke be- drüven. Het is de eerste zaak in het bouwplan-Malta en in aanwezig heid van een groot gezelschap ge nodigden heeft burgemeester rar. F. Th. Dyckmeester het nieuwe zakenpand hedenmiddag officieel geopend door de deur te ontsluiten, plaats te nemen achter de „toon bank" en met een druk op de knop de verlichting te ontsteken. Burgemeester Dijckmeester ver klaarde getroffen te zijn door de verzorgde indruk die de zaak maakt. „U is er in geslaagd een bijzonder fraaie winkel op te zetten", aldus spr., die uiteraard in het bijzonder onderlijnde dat het hier de eerste winkel is in het bouwplan-Malta. Voorheen zag het er hier geheel an ders uit en het is zonder twijfel de ramp die alles een ander aanzien heeft gegeven, zo vervolgde de bur gemeester. Hij noemde de heer Hage de pionier in deze sector van de stad en de nieuwe zaak geeft ook een eigen nieuwe toon aan deze wijk, dicht gelegen ook bij het zie kenhuis. Spreker vond het een gun stige omstandigheid dat deze wijk zich beweegt in opgaande lijn, het geen voor een zaak een gunstig moment is om te starten. Namens het gemeentebestuur verklaarde de burgemeester dan ook, dat voor de gemeente Zierikzee de zaak - op vallend door een moderne opzet en een originele frisheid - een belang rijke aanwinst betekent. Spreker feliciteerde eigenaar en familie ten slotte en hoopte dat het initiatief van de eigenaar met groot succes zal mogen worden bekroond. „Spelen op twee instrumenten" Namens de C.M.M.C. sprak de voorzitter, de heer D. Eveleens, die het voornemen van de eigenaar ter sprake bracht, zowel in melk als kruidenierswaren te gaan hande len. Gelet op de ijver van betrok kene en zijn gezin, meende spr. dat dit „spelen op twee instrumenten" hem stellig vlot zal afgaan. Intus sen is de „achterhoede" van wo ningen belangrijk, maar belangrij ker voor succes is uiteraard nog de „service", die de heer Hage zeker in deze zaak aan zijn klantenkring zal bieden. Spreker feliciteerde hem namens de Zeeuwse Melkfederatie. De secretaris van de vakgroep, de heer Boone, was onder de in druk gekomen van de aparte bouw van de nieuwe zaak. "Weliswaar ziet men in vakkringen een combinatie van een melkzaak met iets anders niet zo gaarne, maar dit geval is afgestemd op de vraag: „wat wil het publiek?", waarbij vanzelfspre kend de rentabiliteit van een be drijf mede een woordje meespre ken mag en moet. Namens de V.Z. sprak de heer T. Smalheer, die reeds van tevoren „iets moois" had verwacht, in welke verwachting hij niet teleurgesteld is geworden. De heer G. L. Beuzenberg uit Haamstede sprak namens de col- Landbouwstatistiek Op een deze week te Zierikzee gehouden vergadering heeft een bij uitstek deskundige gesproken over de toekomstige ontwikkeling van het gemengde bedrijf op Schou- wen-Duiveland. Uit deze lezing blijkt wel dat de strijd aan het agrarische front reeds hard is en nog harder zal worden. Dalende prijzen staan tegenover stijgende lasten en dit moet zich wel wreken op het netto-inkomen van de boer. De deskundige - wij doelen op de causerie van ir. C. W. C. van Bee- kom voor de C.B.T.B. gehouden - heeft er vooral op gewezen, dat het meer nog dan in het verleden zal' aankomen op de kwaliteit van de boer. De kennis en het inzicht van de landbouwer kunnen beslissend zijn voor de rentabiliteit van het bedrijf, ook nu de prijzen scherp zijn gecalculeerd. Naar aanleiding van deze verga dering kwam ons cijfermateriaal ia handen, dat deze stelling wel bij zonder duidelijk illustreert. Er be staat een statistiek van marktbare gewassen over de oogstjaren 1954, 1955 en 1956. Wij zien dan bv. in 1954 voor het „hoogste bedrijf" (lees het best geëxploiteerde be drijf) een saldo van f 2625 per ha. per produktierichting. En voor het „laagste bedrijf" (het slechtst be heerde bedrijf) een saldo van f 683. Voor de andere jaren liggen deze verschillen in dezelfde orde van grootte. Voor de rundveehouderij zien wij liefst een verschil van f 1606 per h.a. Dit is kortweg ge zegd een verbijsterende statistiek, aan de juistheid waarvan niet be hoeft te worden getwijfeld, al wordt er bij het materiaal ook een „mediaan" gevoegd, aanduidende de cijfers voor een gemiddeld be drijf. Is in dit licht gezien de stel ling te stout, dat het nog altijd aankomt op de kundigheden van de boer? lega's-melkslijters op Schouwen - Duiveland en bood namens de Melkslijtersvereniging een stenen kip aan. Namens de Kroon-organisatie sprak de heer Postma, die wees op het zelfbedieningssysteem zoals het in deze zaak zal worden toegepast. Feitelijke toonbanken ontbreken dan ook. Er is een overzichtelijke uitstalling van waren, mede met behulp van vitrines, koelkast enz. Op deze zelfbediening is de in richting van de zaak afgestemd. Tot slot sprak. mej. Hage, zuster van de eigenaar. De heer A. J. Hage dankte alle sprekers en verder allen die bij de bouw betrokken waren, t.w. de fa. Chr. C. Timmerman, die een uit stekend ontwerp maakte en uit voerde en het electro-technisch be drijf J. A. Kosters. Een schat van bloemen sierde de zaak op deze feestelijke dag. ingezonden mededeling KLAVER VIER Uitzending elke saterdagavond 9.45 uur, over Hilversum II (298 m.). Schrijf in elk der tien vakjes een 1 of 2 of 3. Optellen. Plak dit formulier op ge frankeerde briefkaart met 50 cent extra porto op adreszijde. Inzenden aan: Klaver Vier, Hilversum. Radio-actie in samenwerking met en ten bate van St. „Prins Bernhardfonds", St. „Het Neder!. Blindenwezen", Ned, Ver. Sociale Zorg voor Minder-Validen AVO" en St. „Ned. Org. voor Intern. Bijstand". Goed gekeurd bij besl. v.d. Min. v. Justitie d.d. 27-8-1957 no. 1026(257. N Een beeld van de begrafenisplechtigheid van de Tsjechische president Antonin Zapotocki: we zien hier de kist met het stoffelijk overschot het kasteel te Praag verlaten op weg naar het crematorium. Rechts naast de dragers loopt premier Siroky; links van hen de president van de Sowjet-Unie, Worosjilof. VERGADERING VAN HET BESTUUR VAN HET LANDBOUWSCHAP In de woensdag in het gebouw van het Hoofdproduktschap Akker- bouwprodukten gehouden openba re vergadering van het bestuur van het Landbouwschap werd de nota van dit schap behandeld, waarin het standpunt inzake de voor het agrarische deel van ons volk meest gewenste ontwikkeling van de be volkingsspreiding wordt geformu leerd. Onder de titel: „Naar een gelijk matiger spreiding van de bevol king in Nederland" worden in die nota de industriële vestiging buiten het westen, de deconcentratie van het overheidsapparaat en de ont wikkeling in het westen besproken. Daarbij wordt allereerst gesteld, dat een meer gelijkmatige spreiding der bevolking zal moeten worden bevorderd door stimulering van de vestiging van bedrijven en over heidsdiensten in gebieden buiten de randstad Holland. Van verschillende zijden had men lof voor deze nota van de commis sie grondgebruik en planologie. Onder meer werd gewezen op de noodzakelijkheid voor Zeeland en voor het noordoosten van ons land meer industrievestiging te krijgen De ontsluiting van de gebieden, waarheen men de bevolkingssprei ding wil richten, werd zeer nood zakelijk geacht. De conclusie, waarin wordt ge zegd, dat het weren van nieuwe vestigingen binnen het westen, door middel van planologische maatregelen en/of een stelsel van door de overheid te verlenen ver gunningen in het algemeen als on gewenst wordt beschouwd, liet men vervallen. Afd. Volksonderwijs De afdeling van „Volksonderwijs" belegt een propaganda-avond al hier op dinsdag 26 november a s., waarop het woord zal worden ge voerd door de heer J. J. Feringa. Medewerking zal worden verleend door het toneelgezelschap „Kunst vrienden" te Goes. Voor „Volks onderwijs" dus een gevarieerd pro gramma, dat de aandacht van be langstellenden zal kunnen trekken. ST. PHILIPSLAND Winkelweek met St.-Nicolaas In de week van 29 november tot 5 december zal door de Koninklijke Ned. Middenstandsbond, afdeling St. Philipsland/Anna Jacobapolder, weer een winkelweek georganiseerd worden. Aantrekkelijke prijzen zul len weer beschikbaar worden ge steld. EEN STUDENTEN-INITIATIEF Artis beschikt thans over onzichtbare vis AMSTERDAM, 21-11. Levens kracht is in het Latijn „vis vitalis", vermoedelijk de enige vis die nog ontbreekt aan de aquarium-collec tie van Artis in Amsterdan\. Deze gedachte heeft er de vijf eerste jaars studenten van de ora torische vereniging Akademeia van de Vrije Universiteit te Amsterdam toe gebracht ter gelegenheid van de 32ste verjaardag dezer vereni ging dr. E. Jacobi, directeur van Artis, de vis vitalis plechtig aan te bieden. Op 2 december a.s. zal het aquarium nl. 75 jaar bestaan en behalve met een uitbreiding van het aquarium, waaraan thans hard gewerkt wordt, zal dit feit - voor zover tot dusverre bekend - verder niet gevierd worden. Kort na het middaguur over handigde één van de vijf studenten, die door vele andere leden, van Akademeia werd geflankeerd, dr. Jacobi in de hal van het aquarium een jampotje met helder water, waarin de onzichtbare vis met haar activiteiten hem rond zwom. Dr. Jacobi toonde zich bijzonder getroffen door dit gebaar. „In ons aquarium was de vis vitalis tot nu toe niet te zien", zei hij, „doch ge lukkig beschikken wij al jaren over vitale vissen. In het 75-jarig be staan van het aquarium is dit de eerste maal, dat ons de vis vitalis wordt aangeboden. Ik noem dit dan ook een uiterst origineel denkbeeld. Het is onbegrijpelijk dat zo'n gran dioos idee uit een menselijk brein kan voortspruiten". De directeur wilde zijn dank ook op stoffelijke wijze tot uitdrukking brengen. „In het wapen van uw oratorische vereniging heb ik als symbool der wijsheid een uil opge merkt", zei hij, „van onze kant dragen wij gaarne bij tot verhoging van uw wijsheid". Daarna trok hij met een sierlijk gebaar een doek weg en daar stond - met de ogen even knipperend tegen het plotse linge licht - trots, wijs en rustig een prachtige Javaanse visuil, het enige exemplaar, dat Artis bezit. BELASTINGSCHULD VAN RUIM f 73.000,— Aannemer uit Haamstede zocht goed heenkomen (Eigen bericht) ZIERIKZEE, 21-11. - De aanne mer W. A. K. van B., voorheen woonachtig aan de Kloosterweg te Haamstede, is nog juist ontkomen aan de greep der fiscale recherche, door met onbekende bestemming een goed heenkomen te zoeken, naar verondersteld wordt in het buitenland. H(j heeft een schuld aan de Staat der Nederlanden we gens niet-betaalde inkomsten-, ver mogens- en omzetbelasting van ruim l 73.000,—. Op het roerend goed, o.m. een dragline, een uit golfplaten samen gestelde garage, een aftandse auto mobiel en een houten zomerhuisje, alsmede ook op het onroerend be zit, is beslag gelegd door de deur waarder der Directe Belastingen te Middelburg. De veronderstelling dat v. B. is uitgeweken naar het buitenland wordt gebaseerd op het feit dat hij de afgelopen zomer een langdurige vakantie in Frankrijk heeft door gebracht. Men vermoedt dat hij toen reeds deze financiële cata strofe heeft zien aankomen en maatregelen heeft genomen om de dans te ontspringen. PREDIKBEURTEN Zondag 24 november Ned. Hervormde kerk Zierikzee: 9.30 uur ds. Bezemer. 11 uur ds. v. Royen (H.A.), 7 uur ds. Bezemer; Ver.-gebouw: 7 uur ds. v. Royen. Kerkwerve: 2.30 uur ds. Duyvendak. Serooskcrke: 10 u. dhr. Malipaard. Burgh: 10 uur ds. Swaak. Haamstede: 10 uur (H.D.) en 7 uur ds. Boer. Renesse: 10 uur ds. v. Liere. Noordwelle: 7 uur ds. v. Liere. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban; woensdag 27 nov.: 10 uur ds. Boer, 7 uur ds. v. d. Ban (dankdag). Brouwershaven: 10 uur ds. Groot. Zonnemaire: 10 uur dr. J. Sperna Weiland uit Rotterdam. Noord- gouwe: 10 uur ds. v. Wijck. Drei- schor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Wester hof, 6.30 uur bijbelbespreking in „Rehoboth". Oosterland: 10 en 6 u. ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur lees-, dienst, 2.30 uur ds. Bezemer (H.D.). Bruinisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Brink. St. Philipsland: 9.30 en 2.30 uur ds. v. Dieren. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. ds. J. Ris te Amsterdam. Gereformeerde kerk: Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Meijer. Renesse: 7 uur ds. Meijer. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper; woensdag 27 nov.: 10 uur ds. Schuddebeurs, 7 uur ds. Kam per. Brouwershaven: 10 uur lees- dienst, 2.30 uur ds. Tiemersma. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Wielemaker. Oosterland: 10 en 2.30 uur dr. W. H. van Zuylen uit Rotterdam. Bruinisse: 10 en 3 uur ds. Wielemaker. Anna Jacobapol-, der: 10 en 2.30 uur ds. Smit. Geref. Kerk (vrygemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Kerkwerve: 10 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk. 10 en 3 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 u. leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur lees dienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 u. leesdienst. St. Philipsland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst; 28 nov.: 7 uur ds. Honkoop uit Goes. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur dhr. Gebraad. Rooms-katholieke kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur H. Mis, 7 uur Lof. Burgh: 9.30 uur H. Mis (garage hotel 't Wapen van Burgh) Burgh"). Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst. 7.30 uur verlossingssamenkomst. Ingezonden mededeling WIJ GEVEN U ADVIES DE nOOISTE KEUS „Nieuw Amsterdam" heeft geen brandsporen meer ROTTERDAM, 21-11. Op de „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Ame- rika Lijn, waarop niets meer te be speuren valt van de brand, die en kele weken geleden gewoed heeft, heeft zich vandaag ingescheept de Belgische zangeres Mona Barany. Zij zal o.m. aan het Amerikaanse comité „Expo '58" te New York een maquette gaan aanbieden van het „Atomium", dat ten behoeve van de wereldtentoonstelling te Brussel op de daarvoor bestemde terreinen wordt gebouwd. Eenzelfde model heeft zij de kapitein van de „Nieuw Amsterdam" aangeboden om op dit schip te worden geëxposeerd. Met de „Nieuw Amsterdam" ver trok tevens naar de Verenigde Sta ten Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, perma nent gedelegeerde van Nederland bij de Noordatlantische Verdrags organisatie. De Britse en de Franse minister president, MacMillan en Gaillard, zullen, naar donderdag in welinge lichte kringen te Londen werd ver wacht, binnenkort bijeenkomen voor besprekingen op het hoogste niveau. In deze kringen achtte men het mogelijk, dat MacMillan maan dag naar Parijs zou vertrekken. DE WESTDUITSE WEERMACHT Het Westduitse ministerie van Landsverdediging werkt thans aan een aanvulling op de dienstplicht wet welke een eerste stap naar de algemene verdedigingsplicht zal zijn. Deze verdedigingsplicht zal zowel de militaire als de burger lijke sector - bv. luchtbescherming - betreffen. Men wil o.a. een elas tischer toepassing van de dienst tijd - maar geen verlenging ervan - mogelijk maken, met name bij de territoriale eenheden. Bij deze laatste zullen hoofdzakelijk dienst plichtigen worden ingedeeld. Men denkt aan een kader van twintig duizend beroepsmilitairen of vrij willigers met langere diensttijd voor deze eenheden, waarvan de totale omvang nog niet is vastge steld. De territoriale troepen zul len ingeval van oorlog de ruimte achter de fronttroepen tegen op treden van de vijand moeten be schermen. Amsterdam ontfermt zich over het dier AMSTERDAM, 21-11. Niet min- der dan 2664 honden, 2792 katten, 13 duiven, 6 meeuwen, 2 konijnen, een egel en een cavia vormen de dierlijke oogst, waarover de ver eniging „Asyl" in Amsterdam zich in het afgelopen verenigingsjaar heeft ontfermd. Voornamelijk tij delijk heeft ontfermd, want alleen al van de honden konden er 409 aan hun eigenaren worden teruggege ven, terwijl maar liefst 1752 exem plaren een nieuwe baas vonden. Van de overige 503 was een zeer groot deel bij ongelukken zo ern stig gewond - de „speciale brigade" van het asyl rukte voor 352 „die- ren-ongelukken" uit - dat ook de dierenarts geen uitkomst meer kon brengen. Slechts enkele zeer oude of ern stig zieke honden moesten uit hun lijden worden geholpen, maatrege len, die ook voor het asyl minder prettig zijn. Immers, de taak van de vereniging is allerminst dieren af te maken. Het werk bestaat voor een groot deel uit het opnemen en verzorgen van noodlijdende dieren, waarna er een nieuw tehuis voor ze wordt gezocht. TONEEL EN FILM Amerikanen maken speelflim in Duivendrecht AMSTERDAM, 21-11. De Ameri kaanse filmproducent en regisseur William Lee Wilder heeft besloten in de Cinetone studio's te Duiven- drecht een speelfilm „Spy in the sky" op te nemen. Behalve de Amerikanen Steve Brodie, George Coulouris en San dra Francys zullen ook Nederland se acteurs en actrices in deze film optreden. Reeds gecontracteerd zijn Andrea Domburg, Bob de Lange en Hans Tiemeyer. Het ligt in de bedoeling van de heer Wilder, indien de produktie van deze eerste volledige in Dui- vendrecht opgenomen Amerikaanse speelfilm naar wens verloopt, m de toekomst meerdere films in ons land te maken. Verklaring van Dulles AANVAL OP NAVO-TROEPEN IS AANVAL OP AMERIKAANSE TROEPEN Er wordt niet gewacht op oorlogsverklaring Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op een persconferentie in Chicago ge zegd, dat als NAVO-strydkrachten te velde zouden worden aangeval len, zy „bijna zeker" terug zullen slaan zonder te wachten op een oorlogsverklaring. De beslissing zon door de bevelhebbers te velde ge nomen worden. Men had Dulles gevraagd wan neer een beslissing zou worden ge nomen met het oog op een moge lijke aanval met kernwapens op NAVO-troepen. Volgens Dulles zal een dergelijke aanval bijna zeker Amerikaanse troepen in het ge weer brengen, „omdat de NAVO- strijdkrachten zo vermengd zijn". De aanval zou zeker beantwoord worden als hij te vergelijken zou zijn met bv. de aanval op Pearl Harbor. De Amerikaanse minister zei voorts, een overeenkomst met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, bereikt te hebben over de verscheping van Ameri kaanse wapens naar Tunesië. Dul les weidde echter niet verder hier over uit. Piene" - Borreltje - Diagnose - „Purcent" Afrekenen en Geloven Aardappelen rooien is zwaar werk vrienden, en zo was er dan ook een Scliouwse man, die van dit zware werk beslist opvallend moe was. Hij was moe en hy had „pie- ?ie", zoals dat kort en duidelijk in het „laege van Schouwen" wordt genoemd. De man had - om nog wat duidelijker te zijn „piene z"n rik", een lichamelijk storingsver- schijnsel dat niet altijd alleen staat, want in het ziekenhuis was een man met „piene z"n rik, piene z'n oad en mi last van duuzelig- heid", het geen (Hollandse) zuster voor enorme problemen stelde by de diagnose van hetgeen er precies op deed. Dit overigens tussen haakjes. De man klaagde bij de boer over die „piene z'n rik" en de landbouwer dacht ogenblikkelijk aan kou. „Man", zei hij„ik zal een borreltje voor je halen, dat helpt". De volgende dag was de pijn nog niet over en toen kwam er nog een borreltje, want die smaakten ken nelijk goed, ondanks de pijn. De derde dag was de pijn nog niet over, maar toen zei de boer tegen het slachtoffer dat hij toch maar eens naar de dokter moest gaan.. De arts bestudeerde de ontblote rug met een nauwkeurigheid de aescu- laap eigen, keek zijn patiënt aan en zei: „aardappelmoeheid, twee dagen Tusten". Als U dit als een „bon mot" wil beschouwen, dan het volgende mis schien ook wel. Er kwam een man met heel veel geld bij de spaar bank, met het verzoek dit bedrag te willen bijschrijven. De spaar bankheren hadden daar helemaal geen bezwaar tegen, want zo zijn spaarbankheren wel. De man ging echter dadelyk vreemde dingen zeggen. Hij merkte op: „overa krieg je vuuf in un oalf of zes purcent, m& op tun band md zovee". Eiland man vindt dat niet vriendelijk van die man en wellicht de spaarbank heren ook niet, maar ja soms zeg gen mensen zo maar van alles. De spaarbankheren maakten dan ook bezwaren, toen de man zei: ,,'k mó zovee percent anders neem ik oal mun geld op". De spaarbank- heren keken er beduusd van op. Er werd wat heen en weer gepraat, maar de hardnekkigheid van de man was groot, Zoveel en anders De spaarbanklieren zeiden tenslotte natuurlijk dat ze er niet aan dachten en toen zei de man: „even afrekenen heren", (zo zei hij het letterlijk) en de man nam al zijn geld mee, hetgeen reeds uit stond en hetgeen hij wilde uitzet ten. En Eilandman maar blij zijn dat hij geen spaarbankman is. Overigens nog dit, wie aan de vreugden van Oosterland zou wil len twijfelen, die denke aan de witte mus en wie ooit kopzorg heeft over Sirjansland, die herinnere zich de monsterbiet van boer Bolle, om daarna hardnekkiger dan ooit te gelovenal les sal reg kom!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6