GELUKKIG FRANSE MACHINE SCHRIJFT ROMANS SINTERKLAAS-SURPRISE BRUINISSE Leger des Heils-film „In opmars" vertoond Boelend verfilmd relaas van Heils-werk Voor de film „In Opmars" van het Leger des Heils, bestond te Bruinlsse grote belangstelling. De avond (op woensdag 20 november 1957 in het Ned. Herv. Verenigings gebouw) werd met gebed geopend door ds. C. A. Wielemaker, Geref. predikant te Bruinisse, nadat ge zongen was „Er ruist langs de wol ken". In zijn openingstoespraak prees ds. Wielemaker het vele goe de werk van het Leger des Heils, waaraan vele gemeenteleden een voorbeeld kunnen nemen. Kapitein Vermeulen uit Amster dam, prees zich gelukkig dat hij op Schouwen-Duiveland was aange komen en zeide dankbaar te zijn voor de ontvangst die hem op Brui nisse was bereid. In de middagvoorstelling waren vele kinderen geweest en ook nu stemde de volle zaal tot tevreden heid, terwijl hij het Bruinisser kerkkoor bereid had gevonden zijn medewerking aan deze avond te verlenen. Dit Hervormd kerkkoor gaf daar na enkele nummers ten beste, waar na de reeds genoemde film werd gedraaid. De bezoekers kregen uit deze film een duidelijk beeld van het werk van het Leger des Heils. Het eerste deel liet het sociale werk zien, het tweede deel het evangeliserende werk, naar het woord van de stichter van het Le ger des Heils, William Booth, dat men eerst de mensen een volle maag moet geven, omdat zij dan ontvankelijker zijn voor de evan gelische boodschap dan zonder de ze stoffelijke gaven. Van het werk in kroegen en achterbuurten, de straatprediking en alles wat daar mee samenhangt kreeg men een duidelijk beeld, evenals van de ver- STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Vergadering Coöperatieve Vrouwenbond In het „Huis van Nassau" verga derde deze week de Coöperatieve Vrouwenbond, onder presidium van mevr. Broekema-Snijders. De presidente deelde mede dat de C.V. sinds haar oprichting vorig jaar, haar ledental reeds meer dan ver dubbeld heeft. De Coöperatie orga niseert ook dit jaar weer een feest voor de jeugd met St. Nicolaas. Hieraan moet het bestuur en de Vrouwenbond haar medewerking verlenen Hierna sprak mevr. Ver- loo te Middelburg, die een uitvoe rige causerie hield over het werk van de huishoudelijke- en gezins voorlichting. Enkele gestelde vra gen werden na de pauze door spr. beantwoord. Een groot aantal mee gebrachte folders ging voor enkele centen per stuk van de hand. De presidente dankte daarop spr., als mede de dames voor hun opkomst en aandacht. De volgende bijeen komst zal plaats vinden op 3 de cember a.s. Meisjes vonden 1200 gulden Twee leerlingen van de land- bouwhuishoudschool, Lenie de La ter en Ineke de Keijzer uit Drei- schor hebben gistermiddag op het Havenplein een portefeuillé gevon den, die een bedrag van ruim 1200 gulden bevatte. De kostbare vondst werd teruggegeven aan de eigenaar de heer L. van der Bijl te Zonne- maire. Men gelieve voor het woord „Vakgroep" in het verslag van de opening der nieuwe melk- en krui- denierswarenzaak alhier, opgeno men elders in dit nummer, de woor den „Bedrijfschap Melk en Zuivel - produkten" te lezen. HAAMSTEDE Voorlichtende Végé-avond In „Tavenu" werd een voorlich tende VéGé-avond gehouden. Op het als etalage ingerichte toneel van de zaal heette de heer A. J. de Bruine de aanwezige dames wel kom. De heer P. de Bruin, verte genwoordiger van Ark's fabrieken, sprak een inleidend woord namens de fabrikanten. De heer Romijn - amateur-conferencier - wist dade lijk daarop de goede stemming er in te brengen, met een grap en en kele flitsende sneltekeningen. Me vrouw Datema gaf een uiteenzet ting over het ontstaan der Maggl- soepen, waarna een kop van een der nieuwste soepen werd gepre senteerd. De heer de Bruin sprak over de Ark's produkten, gevolgd door de Brinta-produkten, behan deld door mevr. v. d Hoven. Het districtshoofd Zeeland, de heer Boers, hield een causerie over het VéGé-concern, waarbij in Zeeland reeds 160 zaken zijn aangesloten. Andere produkten die op deze avond ter sprake kwamen waren van de „Zwarte Kip", Nescafé en als klap op de vuurpijl volgde een verloting met tal van prijzen. De heer H. Fierens bracht de fabri kanten dank voor het gebodene. schillende opleidingscentra, het ontspannings- en recreatiewerk, de reclassering enz. Nadat nogmaals het Herv^kerk koor voor het voetlicht was getre den, eindigde kapitein Vermeulen met het uitspreken van dankwoor den aan allen die deze avond tot een succes hadden gemaakt. Er werd door alle aanwezigen nog een lied gezongen, „Beveel gerust uw wegen", waarna kapitein Vermeu len met dankgebed eindigde. Ingezonden mededeling 7W«Jere huid? Babyderm-zeep afd NOORDWELLE Bijeenkomst Plattelandsvrouwen De afdeling Noordwelle en om streken hield dinsdag jl. een ver gadering in het Dorpshuis te Re- nesse, onder voorzitterschap van mevrouw Elenbaas. Deze verwel komde inzonderheid mej. van Es, die namens de Commissie voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande een lezing hield ge titeld: „Zo ben ik een goede gast en zo een goede gastvrouw". Mej. van Es wees op de inner lijke beschaving, de mensenkennis en zelfkennis die een goede gast vrouw dient te bezitten. Het hart kan hierbij veelal de goede weg wijzen. Om een goede gast te zijn wordt het vermogen vereist tot aanpassing aan de omgeving, het blijk geven van belangstelling en het kiezen van de juiste woorden op de juiste plaats en tijd. Op een flanelbord demonstreerde mej. van Es tenslotte de goede wijze van tafeldekken. Na een dankwoord door de pre sidente aan mej. van Es voor haar nuttige lezing, hield de vergadering zich nog bezig met de op te richten gymnastiekclub voor kinderen van 8-12 jaar. Bij voldoende deelname zal een eerste bijeenkomst gehou den worden op dinsdag 3 december a.s. in het Dorpshuis te Renesse. De volgende ledenvergadering zal gehouden worden op maandag 16 december a.s. te Noordwelle. Dit zal een kerstavond worden. NOORDGOUWE De kinderpostzegelverkoop De eveneens in deze gemeente door leerlingen der vijfde en zesde klas van de lagere school verzorgde kinderpostzegelverkoop heeft opge bracht het mooie bedrag van f 224. Hierdoor is de ijver van genoemde leerlingen stellig rijkelijk beloond. ZIJPE „Kramer" had pech Door een defect aan de telegraaf kon de veerpont „Krammer" van de veerdienst Zij pe-Anna Jacoba- polder donderdagmiddag enkele uren geen dienst doen. Van 2 tot ongeveer half vijf lag de dienst dan ook stil en natuurlijk gaf dat de nodige stagnatie voor de auto's die van en naar ons eiland willen. Er waren enkele vaarten nodig om deze stagnatie op te heffen. De E.H.B O.-cursus in Duiveland Volledigheidshalve laten wij hier de namens volgen van de geslaag den voor het examen ter verkrij ging van het E.H.B.O.-diploma. Van Sirjansland slaagden de dames: Willy van Dienst, Rie Heule, Corrie Klink, Janny Zandijk en de heren L. Dorst, A. Heule, J. Padmos en B. de Ronde. Van Nieuwerkerk slaagden de dames: Janny Brou wer, Koba de Bil, Ria van Klinken en de heer Sijrier. Van Ouwerkerk slaagde de heer S. v. d. Berge. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Spijkenisse: G. Ca- zemier, Wanneperveen; te Lex- mond: Joh: Kruijt, Neder-Lang- broek. Aangenomen naar Idaard c.a.: G. J. J. Rensink. Dalen. Ger. Kerken Tweetal te Gapinge: kand. A. J. Aaftink, Amsterdam en kand. M. Boot, Woerden. Bedankt voor Gorredijk: H. Al- ting, Wijckel (Fr.). Ned Herv. Kerk, Bruinisse Bij de herstemming voor twee notabelen in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse werden donderdag avond uitgebracht 74 stemmen. Hiervan verkregen W. A. Jumelet- van Dienst 38 stemmen en H. L. Kesteloo 36 stemmen, terwijl op de heren M. van Popering en C. Hoo- gerwerf ieder 34 stemmen werden uitgebracht. Eerstgenoemden wer den dus gekozen. Geref. Kerk BRUINISSE. In de Geref. kerk preekt zondag a.s. niet, zoals in de predikbeurtenlijst (elders in dit nummer opgenomen), ds. Wiele maker maar dr. Becker. Men ge lieve dus te lezen: 10 en 3 uur dr. Becker. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND •s-GRAVENHAGE De teraarde- bestelling van het stoffelijk over schot van prof. G. Wisse zal a.s. za terdagmiddag om 2 uur te Doorn geschieden na afloop van een rouwdienst in de Herv. Kerk al daar. Daarin zal voorgaan prof. J. J. van der Schuit, rustend hoogleraar te Utrecht. 's-GRAVENHAGE. Als aanvul ling op zijn opleiding als missie- predikant vanwege de Ger. Kerken op Soemba, krijgt ds. R. van Be- them te Baarn ook een opleiding van enkele weken in een jeep-ga rage opdat hij, als dat op zijn dienstreizen op Soemba noodzake lijk zou blijken, ook zelf reparaties aan zijn auto kan verrichten. UTRECHT. Op de Utrechtseweg in de gemeente De Bilt is ter hoogte van het Van Boetzelaerpark de 71- jarige melkhandelaar G. Kon bij het oversteken aangereden door een militaire vrachtauto, die nog tracht te hem te ontwijken, maar hem tegen het wegdek slingerde. Hij is onderweg naar het ziekenhuis te Utrecht overleden. NIJMEGEN. In de St. Annastraat te Nijmegen is een motorrijder door een blauwe vrachtauto aangereden en ernstig gewond. De bestuurder van de blauwe vrachtauto reed door alsof er niets gebeurd was. De commissaris van politie te Nijme gen verzoekt opsporing van de chauffeur van de blauwe vracht auto. TONEEL EN FILM Gezworen kameraden": een ontroerend filmwerk Spanning in „De spion van de onderwereld" Dit weekend gaat in de Concert zaal de film „Gezworen kamera den" („Battle Cry") met Van Heüin en Aldo Ray. Het gaat over een groepje vrijwilligers die na een harde mariniersopleiding terecht komen bij een regiment waar een ijzeren discipline heerst. Het regi ment wordt naar Australië gezon den en daar komt de liefde in het spel: een van de hoofdfiguren uit het verhaal, de jeugdige Andy, stapt in het huwelijksbootje. Bij een invasie in de Pacific loopt hij verwondingen aan een been op. Dit moet geamputeerd worden en An dy verbitterd hierdoor. Hij weigert zelfs de post van zijn vrouw te lezen. Als hij echter hoort dat hij vader is geworden, herwint Andy zijn levensmoed. Hij wordt op ge lukkige wijze herenigd met vrouw en kind. Een ontroerende film. Zondagmiddag en dinsdag draait „De spion van de onderwereld", een sterke creatie van Edward G. Ro binson. Het gaat hier over een of ficier van justitie die een moorde naar ter dood veroordeeld weet te krijgen. Te laat om de executie af gelast te krijgen blijkt dat de jon geman onschuldig is. De officier, Scott, raakt hierdoor volkomen van de kaart en neemt zijn ontslag. De drank krijgt hem hierna snel berg afwaarts. Scott gaat als advocaat voor de „onderwereld" optreden Ingezonden mededeling Qeveltourist bezorgde politie Toen patrouillewagen 12 van onze hoofdstedelijke politie gisteravond langs de gebruikelijke route reed, meende een van de twee inzitten de agenten op een gevel naast een groot bankgebouw onraad te be speuren, Naast de schoorsteen stak namelijk duidelijk het silhouet van een zittende man af tegen de hel dere lucht. Terstond parkeerden zij hun wagen in een zijstraat en snel den naar het bewuste huis. Nadat zij gebeld hadden en de slaperige bewoner een korte uitleg hadden gegeven, slopen zij de trap op en kropen door een zolderraam op het dak. Zij schrokken van een merk waardig geluid dat veel weg had van het hinneken van een paard. Wat was dat nouMaar zie: de gebogen figuur bleek Sinterklaas te zijn en in de dakgoot stond zijn schimmel, „Nachtmerrie" geheten. Eerbiedig kwamen de politieman nen naderbij. „Wij meenden onraad te bespeuren, Sint Nicolaas", leg den zij verontschuldigend uit. „Nee, vrienden", zei de goed-heiligman bedachtzaam, „het is goed volk zo als u ziet". De linkerhand van de Spaanse bisschop speelde onder het spreken met zijn patriarchale baard. In de rechterhand hield hij een mooi boek. „Kijk, vrienden", zei de Sint, „ik stond op het punt dit excellente boek hier in de schoorsteen te doen, toen ik plotse ling bedacht, dat ik het zelf nog niet eens gelezen had. En ik weet graag, wat ik aan de brave kinde ren geefalleen het mooiste!" De Sint knipoogde welwillend te gen hen en legde vervolgens uit, dat het album „De Bonte Droom van het Circus" zo spannend was, dat hij twee uur achtereen op het dak had zitten lezen. „Ik ben u er kentelijk, dat u me weer geroepen hebt tot mijn wereldse en geeste lijke plichten!" En als teken van zijn dankbaarheid gaf de Sint de dienaren van Hermandad ieder zo'n album cadeau. Dankbaar verwij derden zij zich om dit heuglijke feit te gaan rapporteren en op dit ogenblik zit zelfs de hoofdcommis saris het album uit te spellen! Koopt ook u dit unieke Sinterklaas geschenk bij uw roomboterleveran- cier of bestel het rechtstreeks bij Kantoor „Roomboteralbum", Post bus 47, 's-Gravenhage. U krijgt dan het album per omgaande toegezon den onder rembours. De bijbeho rende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Volg het voorbeeld van de goede Sint voor slechts f 2,50 geeft u het mooiste Sinterklaascadeau! En neem niet alleen voor de zondag, maar ook voor Sinterklaas een pakje extra! Een foto van een nieuw type tractor, de „Fordson Dexta", die deze week door de Engelse Fordfabrieken is geïntroduceerd. Amerikanen doen onderzoekingen naar mogelijkheid van ruimtestations Ook bemande ballistische raketten? WASHINGTON, 21-11. De plaats vervangende chef van de Ameri kaanse luchtmachtstaf, belast met de zorg voor het materieel, gene raal Irvine, heeft in een rede te Washington verklaard, dat de V.S. onderzoekingen doen om tfc komen tot de lancering van ruimtestations van aanzienlijke omvang en van bemande ballistische voorwerpen. Generaal Irvine zei er van over tuigd te zijn, dat de V S. een ruim- tevoorwerp van aanzienlijke om vang kunnen afschieten en dat zij over raketten en voortbewegings systemen beschikken, met behulp waarvan een aardsatelliet gelan ceerd kan worden. Naar zijn me ning zou bij een groot conflict de beheersing van de ruimte beslis send zijn voor de overwinning. De Amerikaanse luchtmacht, al dus de generaal, ontwikkelt zeer omvangrijke radarinstallaties, die op lange afstand werken, voor het ontdekken van ballistische projec tielen. Ook worden een nieuwe su personische bommenwerper en een onderscheppingsvliegtuig gecon strueerd. Deze vliegtuigen zouden meer dan 3.200 km. per uur moeten kunnen vliegen. De bommenwer pers zullen „werkelijk interconti nentaal" zijn, aldus generaal Irvine. doch tenslotte wordt hij in ere her steld. Eerst valt hij echter toch ook als slachtoffer van de gangster bende. Een rolprent waarin sterke sentimenten het beeld beheersen. In hotel Bom te Haamstede gaat ditmaal „De Hofnar", met Danny Kay in de hoofdrol, een film die reeds eerder op deze plaats be sproken Is. Communistische topconferentie PEKING, 21-11. Het streven van de communistische partijen is 'ge richt, op de „verwezenlijking van het socialisme op vreedzame wijze, zonder tot burgeroorlog over te gaan", en op een „geschikte actie" om oorlog te voorkomen. Dit wordt gezegd in een gemeen schappelijk communiqué, dat te Moskou is uitgegeven na de confe rentie van de leiders van twaalf communistische landen, die veer tien en vijftien november in de Russische hoofdstad van gedachten hebben gewisseld. De tekst van de ze verklaring werd donderdag door het communistische persbureau „Nieuw China" bekend gemaakt. De schadeloosstelling van slachtoffers van de nazi's BONN, 21-11. Naar in welinge lichte kringen te Bonn verluidt, bereidt de Westduitse regering een nota voor betreffende schadeloos stelling voor de mensen uit de door Duitsland bezette landen die in een concentratiekamp gevangen hebben gezeten. Men verwacht, dat de no ta niet vóór het komende jaar ge reed zal zijn. Volgens genoemde kringen kan er geen twijfel bestaan over de be reidheid van de Bondsregering om, „tot de grenzen van het mogelijke" te gaan. De minister van Buiten landse Zaken, von Brentano, zou de zaak in het kabinet hebben be pleit, omdat zijns inziens hiermee de Europese eenheid wordt ge diend. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-11. Het hogedruk- gebied boven het vaste land van Europa is in de afgelopen 24 uur snel in betekenis afgenomen, mede onder invloed van een actieve de pressie, die donderdag ten westen van Schotland was gelegen en die vanmorgen boven midden Noorwe gen was aangekomen. Een hoge- drukgebied op de oceaan trok lang zaam naar het oosten en nam nog in omvang toe. Daardoor ontstond aan de achterzijde van de depressie boven Noorwegen een krachtige n.-westelijke luchtstroming waar mede maritiem polaire lucht naar de Britse eilanden en de Noordzee werd gevoerd. Het front, dat deze lucht begrenst en waarlangs een regenzóne voorkomt, lag vanmor gen boven het westen van het land. Het front verplaatst zich in zuid oostelijke richting waarna het ge hele land in de maritiem polaire luchtstroming komt met wisselen de bewolking en enkele buien, die van zee het land binnendrijven en met temperaturen hoger dan die van de afgelopen dagen. Ingezonden mededeling ik heb COyk. dekens! Verwachting tot zaterdagavond. Wisselende bewolking Wisselende bewolking met enkele buien, voornamelijk in de kustpro vincies. Normale temperaturen voor de tijd van het jaar. Matige, tijde lijk krachtige wind tussen noord en west. 23 nov. Zon op 8.15, onder 16.41. Maan op 9.52, onder 18.32. 24 nov. Zon op 8.17, onder 16.40. Maan op 10.42, onder 19.33. 25 nov. Zon op 8.18, onder 16.39. Maan op 11.22, onder 20.38. Eerste kwartier: 29 nov. te 7.57. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 23 nov. 4.13 v.m. 24 nov. 4.56 v.m. 25 nov. 5.31 v.m. BROUWERSHAVEN: 23 nov. 3.35 v.m. 24 nov. 4.20 v.m. 25 nov. 4.59 v.m. 16.31 n.m. 17.09 n.m. 17.48 n.m. 15.54 n.m. 16.33 n.m. 17.12 n.m. Bezorgers van geïllustreerde tijdschriften zijn op arbeidsover eenkomst werkzaam. Dit betekent dat zij aanspraak kunnen maken op alle voor arbeiders in loondienst geldende voorzieningen. Deze uit spraken hebben de arrondisse mentsrechtbanken van Utrecht en Almelo enige tijd geleden gedaan naar aanleiding van principiële rechtzaken die aanhangig waren gemaakt door de Algemene Neder landse Grafische Bond A.N.G.B. WEEKEINDE-ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeind 23-25 nov.: dokter W. Terpstra, Brouwershaven. ZONDAGS-ARTSENDIENST Zondag 24 nov.: dokter v. Hoorn. Ingezonden mededeling Machinale „literatuur" zeer platvloers, maar lezers zijn er dol op (Van een correspondent). Ongetwijfeld zijn er nog vele machines uit te vinden, zolang de machine, die zelf uitvindingen doet, nog niet is uitgevonden. Na de machine, die boeken uit het Frans en het Engels vertaalt en de machine, die een liedje componeert, is thans een machine gemaakt, die, zoals Frangois Lionnais, president van de Franse vereniging van we tenschappelijke auteurs, dezer da gen te Parijs in het „Palais de la Dècouverte" meedeelde, gehele ro mans kan schrijven. Het principe, volgens hetwelk de machine werkt, is betrekkelijk een voudig. Zij vervaardigt in zekere zin „doorsnee-romans" op basis van een aantal bestaande romans, waar mede zij tevoren is „gevoed" en handelt dan verder volgens de waarschijnlijkheidsleer. Tot dit doel bestuderen de uit vinders honderden romans woord voor woord, In het bijzonder letten zij er daarbij op, hoe dikwijls be paalde woorden steeds weer op el kaar volgen. Best-sellers! Er werd een lange lijst van typi sche opeenvolgingen van woorden samengesteld: een „gezicht" bleek meestal „markant" te zijn, bij „ver zoeken" behoort bijna altijd „vrien delijk" en een „gil" schijnt zonder de bijvoeging „vertwijfeld" onmo gelijk te zijn. Op deze wijze werden alle romans volgens de orthografische, gramma- tikale en feitelijke gezichtspunten geanaliseerd. De machine behoeft dan nog slechts het aanwezige ma. teriaal volgens de principes van de waarschijnlijkheidsleer te mengen en te sorteren. Het is voldoende, haar vervolgens alleen nog de na men van de personen en de eerste zin te geven. Voor de nieuwe machine zullen vooral de uitgevers belangstelling hebben, want enige proefromans van de machine, die aan een breed lezerspubliek zijn voorgelegd, von den veel bijval en ontwikkelden zich tot „best-sellers". Banaal Slechts de kritici waren niet zo tevreden over de produkten. Uit de werkwijze van de machine volgt, dat de romans wemelen van gemeenplaatsen en banaliteiten. Originele ideeën zijn natuurlijk uitgesloten. Maar bij een grote kring van lezers bestaat daaraan klaarblijkelijk weinig behoefte. Anders ligt het geval bij een bij zonder soort van literatuur: de ma chine kan ook op het schrijven van liefdesbrieven worden afgesteld. Die machinale produkten hebben echter bij de lezers geen geestdrif tig onthaal gevonden: zij werden te conventioneel en te stijf geacht. Maar misschien is dat wel te wijten aan het feit, dat de machine, die de liefdesbrieven schrijft, de kin derschoenen nog niet is ontwassen, (Nadruk verboden).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2