DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister J. Zijlstra constateert een verbetering in de economische toestand VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 No. 18263 114e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIE1IWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikxee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. TWEEDE KAMER Uitvoer ontwikkelt zich op verheugende wijze Tijdens de behandeling van de begroting van Economische Zaken in de Tweede Kamer, heeft minis ter Zyistra in zün antwoordrede op de sprekers, die in eerste in stantie het woord voerden, een analyse gegeven van de economi sche situatie. Hü merkt op, dat niet is te voorzien waar de conjunctuur cyclus 1052-1958 z(jn uitloop zal vinden. Daarnaast kan men zich af vragen of deze cyclus zo zal ver lopen, dat er na een afvlakking een opleving komt. Spr. gaat na welke de oorzaken zijn van de overspanning waarmee men op het ogenblik worstelt. Daar uit zal men de therapie moeten na lezen opdat men weer zal komen tot een overschotsituatie, welke z.l. verwacht kan worden. De minister merkte o.m. op, dat er een vrij sterke voorraadvorming ook in speculatieve zin heeft plaats gehad. In de periode van midden 1956 tot midden 1957 is er voor vijf zes miljoen gulden een specula tieve voorraadvorming opgetreden. Minister Zijlstra betoogt o.m. dat de uitvoer zich op verheugende wijze ontwikkelt. Er is onmisken baar een verbetering aan de gang, maar het is nog te vroeg om te zeggen, dat het economisch even wicht is herwonnen. De bestedings beperking doet haar werk, zo kan men uit de verbetering van de uit voer concluderen. De minister is van oordeel, dat een conjunctuur-politiek in vol doende mate is gevoerd; het lijkt hem, dat diep genoeg is ingegrepen. In de toekomst zal men zich z.i. in het licht der ervaringen moeten bezinnen op de normen der loon politiek. Spr. zegt gewaakt te heb ben voor diep ingrijpen. Men moet naar zijn mening niet te vroeg con cluderen dat we er al zijn. De eisen van het structuurbeleid zijn bepalend voor het economisch beleid. De politiek is op de beteke nis van het structuurbeleid gericht geweest. De buitenlandse economische betrekkingen Komende tot de in het debat ge maakte opmerkingen bespreekt de minister vervolgens de buitenland se economische betrekkingen. Mid den 1957 is besloten de kwestie van do vrijhandelszone aan te pakken en midden oktober heeft de Raad van ministers in de O.E.E.S. een resolutie aanvaard, waarin de wil werd uitgesproken een vrijhandels- zöne in te stellen. Van overhaasting in deze kan naar sprekers mening niet worden gesproken. Eventuele wijziging van het ver drag der E.G.K.S. is in studie. Aan een vraag inzake gelijktrekking van de omzetbelasting op cokes in de verschillende landen, verklaart spr. aandacht te zullen schenken. Onder meer geeft hij als zijn me ning te kennen dat een tegendruk van de kolenmarkt voor de prijzen betor is dan een permanente sub-" sidiëring. Dat geldt evenzeer voor andere artikelen dan kolen. Met betrekking tot de opmerkin gen over industrialisatie zegt spr., dat in het algemeen de industria lisatie-nota voor beoordeling van het beleid zal moeten worden af gewacht. Hij hoopt, dat die nota in maart of april zal kunnen ver schijnen. De door de heer Assman ge noemde premieregeling is niet spe ciaal voor zuidwest-Brabant stop gezet. Dat is voor alle ontwikke lingsgebieden geschiedt, behalve voor die van Overijssel. Een ge richte premieregeling lijkt hem moeilijk te verwezenlijken. Nieuw-Guinea in de V.N. AUSTRALIË WIJST ALLE INDONESISCHE AANSPRAKEN VAN DE HAND Zelfs geen rechtvaardiging voor debat NEW YORK, 22-11. Bij de her- vatting van het debat in de politie ke commissie der V.N. over de kwestie-Nieuw-Guinea heeft de Australische afgevaardigde, Ronald Walker, elke rechtmatigheid in de Indonesische aanspraken inzake soevereiniteit over dit gebied en elke rechtvaardiging voor een nieuw debat op dit ogenblik ontkend. De vorige bijeenkomst van de al gemene vergadering heeft slechts acht maanden geleden een Indone sische resolutie verworpen, waarin hervatting van de onderhandelin gen werd gevraagd. De Australische afgevaardigde sprak als zijn overtuiging uit dat de Nederlandse regering haar ver antwoordelijkheid ten opzichte van Westelijk-Nieuw-Guinea volgens het handvest der V.N. geheel aan vaardt: „Artikel 73 c van het handvest draagt Nederland op de „Interna tionale vrede en veiligheid te be vorderen" wat betreft zijn bestuur in westelijk Nieuw-Guinea. Ik ge loof dat ieder, die objectief de toe- Donderdagochtend, is in de haven van Napels, Italië, het 2285 ton me tende Italiaanse vrachtschip „Anna Maria Levoli" in de lucht gevlogen. Ten gevolge van de ontploffing zijn zeker twee mensen om het leven gekomen terwijl ruim honderd personen werden gewond. - Op de foto ziet men hoe men met ladders het wrak van het schip opklimt om eerste hulp to verlenen. stand in Nederlands-Nieuw-Guinea waarneemt het er over eens zal zijn dat deze taak wordt uitgevoerd. In het land zelf is de situatie in het gebied volkomen rustig en normaal en naar buiten vormen het Neder landse bestuur in westelijk Nieuw- Guinea en het geringe aantal mili tairen, die Nederland daar gesta tioneerd heeft, voor niemand een bedreiging". Angstige familieleden en kennissen wachten aan de poort van een mijn in Muirkirk Schotlandwaar een ondergrondse explosie plaats heeft gevonden. Twee mijnwerkers kwamen op slag om het leven; vijftien anderen werden van de buitenwereld afgesloten en konden ondanks de heldhaftige pogingen van de redders niet meer tijdig gered worden. Dit is d« ernstigste mijnramp in Schotland sinds 1950 Catastrophale gevolgen van ontploffing aan boord van schip Havenkwartier van Napels opgeschrikt Geen 40-urige werkweek in Engelse industrie LONDEN, 21-11. De werkgevers In de Britse scheepsbouw- en ma chine-industrie hebben donderdag de door de vakverenigingen geëiste werkweek van 40 uur voor bijna drie miljoen arbeiders in deze in dustrie verworpen. Inwilliging van de eis zou volgens hen meer over uren en bijgevolg hogere produk- tiekosten tot gevolg hebben. De meeste arbeiders werken nu 44 uur per week. Dit is het eerste grote conflict in de particuliere industrie sedert de regering waarschuwde, dat loons verhogingen zonder produktiever- hogingen een ramp voor het land zouden zijn. De werkgevers hebben ook eisen voor grotere vakantietoeslagen en een verplichting voor de arbeiders om hun vakantiedagen op te nemen, verworpen. De moordzaak-Gein WAUTOMA (V.S.), 21-11. De ad- vocaat van de 51-jarige Edward Gein, die heeft toegegeven twee vrouwen vermoord te hebben, ter wijl de stoffelijke resten van nog dertien andere vrouwen in zijn boerderij werden aangetroffen - heeft de rechtbank, waarvoor zijn cliënt donderdag werd gedaagd op beschuldiging van moord, verzocht de beschuldigde krankzinnig te verklaren Hij voegde hieraan toe een psychiatrisch onderzoek te zul len verlangen, indien de rechter een dergelijke verklaring niet zou willen geven. Aan Edward Gein is het ver moorden van de 58-jarige Bernice Worden, wier onthoofde lijk in de keuken van de door hem bewoonde boerderij werd aangetroffen, ten laste gelegd. Hij wordt ook be schuldigd van het leegroven van de ijzerhandel van de verslagene. Gein werd, in afwachting van zijn berechting, in hechtenis ge steld. De Sowjet-Unie is plotseling, naar van officiële zijde werd ver nomen, een belangrijke olieleve rancier voor Groot-Brittannië ge worden. De waarde van de Engelse invoer van uit de Sowjet-Unie af komstige olieprodukten heeft in de eerste 9 maanden van dit jaar meer dan twee miljoen pond sterling be lopen. Het is de eerste maal sedert de tweede wereldoorlog, dat dit cij fer zo hoog is. Het is tien keer zo groot als dat van 1956 en zesmaal zo groot als dat van het beste na oorlogse jaar. NAPELS, 21-11. In de haven van Napels heeft zich donderdag een zware ontploffing voorgedaan aan boord van het 2.285 ton metende Italiaanse schip „Anna Mario le voli". Zeker drie personen - een douanebeambte en twee havenar beiders - zijn om het leven geko men, een honderdtal personen i9 gewond. Twintig gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. De ontploffing scheurde een groot gat in de romp van de „Anna Ma rio Ievo2i". Een uur na de explosie, vermoedelijk een ketelontploffing, zonk het schip. Mensen die voor reddingswerk aan boord waren, doken in de haven om niet met het wrak onder te gaan. Duikers zijn onmiddellijk afgedaald om na te gaan of er zich nog lijken in het Chroesjtsjef over intercontinentale raket CAIRO, 22-11. Het in Cairo ver schijnende blad „Al Ahram" meldt, dat de leider van de communisti sche partij in de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef, in een vraaggesprek met het blad gezegd heeft, dat als iemand er aan mocht twijfelen, dat de Sowjet-Unie een intercontinen tale ballistische raket heeft, zij een „praktische demonstratie" wil ge ven. Chroesjtsjef zei verder, dat de Russische waarschuwingen aan de Verenigde Staten en Turkije een aanval tegen Syrië hadden voor komen Aan deze koude oorlog zou een einde moeten komen en de vreedzame samenleving zou moeten beginnen. De communistische lei der was van oordeel, dat de com munistische en kapitalistische stel sels elkaar thans op vreedzame wijze naar de kroon zouden moe ten steken. Toen hem gevraagd werd of de Russen spoedig de maan denken te bereiken, had Chroesjtsjef gezegd, dat niet precies te weten. Maar hij hoopte, dat de vraagstukken van de aarde dan eer9t opgelost zouden zijn. Urgentieprogram textieldetaillisten AMSTERDAM, 21-11. De Alge- mene Nederlandse Bond van Tex tielhandelaren en Kleermakerijen „Anetek", die is aangesloten bij het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen, heeft op een in Krasnapolsky te Amsterdam gehou den vergadering met algemene stemmen een urgentie-program aangenomen bevattende een zes tiental punten, die de bond wil ver wezenlijken in samenwerking met alle vertegenwoordigers van de textieldetaühandel en de kleerma kerijen. wrak bevinden. Er worden nog drie bemanningsleden vermist. De gehele havenbuurt werd door de explosie opgeschrikt. Het per soneel van kantoren en pakhuizen rende de straat op. Honderden rui ten werden door de luchtdruk ver brijzeld. Een stalen plaat van tien bij vijf meter werd honderd meter ver door de lucht geslingerd en kwam op een plein terecht. Het verwondde een paar voorbijgangers en vernielde de bovenleiding van de tram. Arts reed kinderen aan en stopte niet De huisarts M. C. J. H. S. uit Blerick, die dinsdagmiddag na een aanrijding met zijn auto was door gereden, verkeerde, naar de politie vermoedt, onder invloed van sterke drank. Hij keerde terug van een familiefeestje. De arts bevindt zich nog in arrest en zal voor de officier van justitie te Roermond worden voorgeleid. De twee jongetjes, die door de aanrijding ernstige verwondingen hadden opgelopen, zijn in het zie kenhuis te Venlo opgenomen. De toestand van een van hen liet zich ernstig aanzien, maar men hoopt dat het levensgevaar thans is ge weken. NIJMEGEN. De wethouder van financiën van Nijmegen, mr, J. de Haas, heeft bij de opening van „Americain", een nieuw hotel, café restaurant annex cafetaria op Plein 1944, het nieuwe zakencentrum van Nijmegen, medegedeeld, dat thans het eigenlijke hart van Nijmegen geheel hersteld is. 's-GRAVENHAGE. Donderdag avond omstreeks zeven uur is even buiten Almelo een ongeluk gebeurd waarbij de balletdanseres Maryska Doom naar men vermoedt een ge broken arm en inwendige kneuzin gen heeft opgelopen en nog twee anderen werden gewond. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De zon wil ook wel door 1 kleine raampjes schijnen. Ziekenfondspremie invaliditeitsrente- trekkers verhoogd 's-GRAVENHAGE, 22-11. De zie- kenfondspremie voor invaliditeits- rentetrelckers, die een rente hebben van tenminste f 125,per jaar en jonger zijn dan 65 jaar, wordt met ingang van 1 januari a.s. verhoogd van f 1,50 tot f 2,50 per maand. Bij deze verhoging is rekening gehou den met de stijging van de inva- liditeitsrente sedert 1951. Deze rentetrekkers zijn sedert dat jaar verplicht-verzekerd. De premie, die nog steeds onveranderd is ge bleven, wordt op hun rente inge houden. In verband met de geste gen kosten van de ziekenfondsver zekering moet thans ook deze pre mie worden verhoogd. Ook na deze verhoging blijft de premie voor deze groep van de be volking nog belangrijk lager dan nodig zou zijn om de kosten van hun ziekenfondsverzekering te dek ken. Radiotelegrafist werd arts Woensdag deed de K.L.M.- telegrafist eerste klasse R. de Wit met goed gevolg zijn arts-examen aan de gemeen telijke universiteit van Am sterdam. Bijna tien jaar heeft de heer de Wit, die reeds in zijn jeugd het beroep van arts als zfre ideaal beschouw de, naast zijn normale werk zaamheden als telegrafist, medicijnen gestudeerd. Op 1 oktober 1936 kwam hij bij de K.L.M. in dienst als aspirant radio-telegrafist. Geduren de de tweede wereldoorlog was hij bij het provinciaal elektriciteitsbedrijf van N.- Holland werkzaam. Na de oorlog kwam hij terug en werd in januari 1948 radio telegrafist eerste klasse. Toen begon hij ook daadwerkelijk aan de studie, waaraan hij reeds jaren zijn hart had v rpand. Nadat hij het can- didaats-examen met goed gevolg had afgelegd wist de K.L.M. dat de heer de Wit zijn studie „au serieux" nam en kreeg hij de volle mede werking bij zijn verdere studie. Hij werd altijd zo op de routes ingedeeld dat hij gelegenheid tot studeren overhield en ook tentamens en examens kon afleggen. De heer de Wit, die 11.000 vlieguren heeft, gaat de K. L.M. niet verlaten. Hij zal zich gaan bezighouden met algemene medische vraag stukken die het vliegen be treffen. a De melk uit de omgeving van Windscal in Cumberland, waar ruim een maand geleden radio-ac tieve damp uit een atoomfabriek ontsnapte, zal na zaterdag weer in de handel gebracht mogen worden. Het verbod is dan 41 dagen van kracht geweest In die tijd heeft men tienduizenden liters besmette melk in zee laten lopen. De zee gaf terug TIENTALLEN SCHEEPSWRAKKEN m DROOGGEVALLEN ZUIDERZEEPOLDERS ZWOLLE, 21-11. Tot nu toe zijn in de drooggevallen IJsselmeerpol- ders een kleine 200 scheepswrak ken aangetroffen, met name 20 in de Wieringermeer, 158 in de Noord- Oostpolder en 18 in Oostelijk Fle voland. Verwacht wordt dat in het onlangs drooggevallen Oostelijk Flevoland nog ongeveer 100 wrak ken zullen worden gevonden. Dit hbeft do oudheidkundige G. D. van der Heide, die belast is met de dagelijkse leiding van het oud heidkundig museum op het voor malig eiland Schokland in de Noord Oostpolder, medegedeeld op de wintervergadering van de „Vereni ging tot beoefening van Overijssels regt en geschiedenis" te Zwolle. Het bergen van wrakken uit zee is een gecompliceerde en kostbare onderneming en het is dus alles zins begrijpelijk dat daarvan tot nu toe vrijwel niets is gekomen. Aan de ongeveer 200 in de IJsselmeer- polders gevonden schepen wordt grote wetenschappelijke waarde toegekend. De werkelijk oude scheepswrakken zijn betrekkelijk gering in aantal en lang niet alle schepen zijn belangwekkend. Veer tig wrakken zijn nu opgegraven, in tekening gebracht en uitvoerig be schreven Binnen niet al te lange tijd hoopt men bovendien een sa menvattend overzicht te voltooien. Het bewaren van de wrakken in hun geheel is niet mogelijk. Alleen het onderbrengen er van zou al een onoverkomelijk probleem vormen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1