fè n w HART STAD EN PROVINCIE Hoe zit dat uw trots vlekvrij door en door ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 No. 18262 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM - De inspecteur van het tuinbouwonderwijs Ir. B. K. Bartelds, heeft de eerste lagere Tuinbouwschool, speciaal voor de opleiding van hoveniers, in ons land officieel geopend. Deze eerste hoveniersschool, ondergebracht in de Watergraafsmeerschool aan de Huismanshof in Amsterdam-oost, is opgericht door de afdeling Am sterdam van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Tuin bouw- en Plantkunde. BONN - De voorzitter van de Westduitse socialistische partij, Erich Ollenhauer, zal op uitnodi ging van de PvdA een bezoek aan Nederland brengen. Hij zal op 23 november in Den Haag het woord voeren voor het partijbe stuur, de parlementsfractie en de commissie-buitenland PvdA. 's-GRAVENHAGE De secreta ris-generaal van de Noordatlanti- sche Vterdragsorganisatie, Paul Henri Spaak, is in Den Haag aan gekomen voor een driedaags be zoek aan ons land. De heer Spaak heeft reeds de Verenigde Staten en Engeland bezocht en dit is zijn eerste bezoek in zijn functie van secretaris-generaal aan Nederland. Tengevolge van het mistige weer was hij niet per vliegtuig doch per trein uit Brussel vertrokken. AMSTERDAM - In de keuken van zijn woning in de Indische buurt te Amsterdam werd de 49- jarige G. H. Poulus door z'n vrouw dood aangetroffen. Het slachtoffer had zich des morgens in de keuken willen wassen en daarbij om wat warmte te krijgen de oven van het gasfornuis aangestoken. Vermoe delijk hebben de staven slechts ge deeltelijk gebrand. De man heeft dit niet gemerkt en is door gas- verstikking om het leven gekomen. UTRECHT - De Nederlandse katholieke bond van sigarenwin keliers heeft op een te Utrecht ge houden vergadering haar grote on gerustheid uitgesproken over het heden bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp tot verhoging van de omzetbelasting op sigaret ten met drie procent Deze verho ging kan volgens de bond beteke nen, dat de sigaretten per pakje gemiddeld met 10 pet. verhoogd moeten worden, daar ook over de verhoogde omzetbelasting 62 pet. accijns zal moeten worden be taald. GOIRLE - Het vijfjarig jongetje E. N. S. stak plotseling de Bergse- straat te Goirie over, waarbij hij door een Belgische personenwagen werd gegrepen. Het kind is ter plaatse overleden. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. FEUILLETON Het overwint OORSPRONKELIJKE ROMAN door Dick Rebel No 19 De moorden in Plainfield (V.S.) De 51-jarige vrijgezel Edward Gein, in wiens boerderij de stoffe lijke resten van tien vrouwen en het onthoofde lijk van een elfde werden aangetroffen, heeft ver klaard, dat hij de overlijdensbe richten in de bladen nauwgezet volgde en dat hij aan de hand daarvan de graven van pas bijge zette vrouwen opende. De tien gevonden vrouwensche dels zouden volgens hem dus de hoofden van overleden vrouwen zijn geweest. De politie onderzoekt Geln's verklaring. MIJNONGELUK IN SCHOTLAND Zeventien doden MUIRKIRK (Schotland) 20-11 - Bij een ontploffing in een mijn te Muirkirk in Schotland, die zich dinsdagavond heeft voorgedaan, zijn zeventien mijnwerkers om het leven gekomen. Drie mijnwerkers zijn in een ziekenhuis opgenomen. Hun verwondingen zijn „niet ern stig". Prinses Margaret van Engeland heeft van de eigenaar van de dia mantmijnen in Tanganyka, die zij in oktober 1956 tijdens haar be zoek aan oost-Afrika heeft be zichtigd, als aandenken aan dat bezoek een broche ter waarde van 180.000 gekregen. De schoen heeft een rijke historie achter zich liggen. De eerste voet bekleding bestond uit een soort sandalen van dierenhuid. De Egyptenaren droegen schoeisel van bladeren van de papyrus- plant. Ook in het Oude Testament is reeds sprake van schoeisel. De Israëlie ten droegen schoenen, die achter eenvolgens van hout, linnen en leder waren. De Griekse wijsgeer Pythagoras (582-507 v. Chr.) ried zijn leer lingen aan schoenen te dragen van wiigenschors. De Romeinen gaven het voorbeeld voor het dragen van zeer dure leren schoe nen voor de vrouwen, zelfs met ivoren en gouden versierselen en kostbare stenen. Ten tijde van Karei de Grote - om streeks 800 - was het dragen van schoeisel nog lang niet algemeen. In het museum te Wenen be vindt zich nog een paar schoenen van hem. Zij reikten nog niet tot de enkel doch waren rijk gebor duurd. In het midden van de 15e eeuw werden in Engeland schoenen ge dragen met zulke buitensporig lange punten, dat deze moesten worden opgebonden aan de knie- en om het lopen mogelijk te ma- De prijsverhoging van sigaretten De verhoging van de omzetbe lasting op sigaretten tot 8 pet. be tekent dat de sigaretten in het z.g tussentarief worden gerangschikt. De regering ontveinst zich niet, aldus de memorie van toelichting op de begroting, dat deze maatre gel tot prijsstijging zal leiden. Dat zij haar, niettegenstaande het feit dat met ingang van 1 maart 1957 een uniforme prijsstijging van 10 cent per pakje heeft plaatsgevon den, voorstelt, steunt op de over weging dat van de prijsstijgingen die uit de verzwaring van de be lastingen op het verbruik voort vloeien, een stijging van de siga- rettenprijzen nog het minst be zwaarlijk mag worden geacht. De consument behoudt overigens de mogelijkheid uit te wijken naar het gebruik van goedkopere siga retten De minister van financiën schrijft voorts dat de ervaringen, welke zijn opgedaan bij vroegere prijsstijgingen niet de verwachting wettigen dat handel en industrie een belangrijke terugslag ervan zullen ondervinden. In New York wordt een collectie Zwitserse postzegels geveild, die heeft toebehoord aan wijlen Alfred Caspary. De verzameling geldt als een der kostbaarste ter wereld en zal naar schatting meer dan drie miljoen dollar opbrengen. ken. Hiervoor werd wel gebruik gemaakt van gouden of zilveren kettinkjes. Pas omtrent 1633 kwam de huidige vorm en in de 19de eeuw werden pas linker en rechter schoenen gemaakt. In 1668 kwam de gesp in zwang als ornament, welke mode werd voortgezet tot het be gin der 19e eeuw. Tijdens de regering van de Franse koning Lodewijk XIV droegen de leden der hofhouding hoge laar zen. Keizer Napoleon I was bij zonder gesteld op mooie schoe nen, vooral bij dames, die diep uitgesneden schoentjes droegen met smalle zijden, zilveren of gouden bandjes kruiselings om het been. In 1929 dacht een Hongaarse schoenmaker schoenen uit met elektrische verwarming. Het wa ren schoenen met dubbele zolen met onder de voetzool een elek trische verwarmer, waarvan het kontakt aangebracht was in de hak. Alvorens uit te gaan bracht men het elektrisch kontakt tot stand door middel van het licht- net. Aldus kon men de voeten gedurende een anderhalf uur warm houden. (Nadruk verboden). ZIERIKZEE B P.M. verzorgt Nutsavond Het Nutsdepartement biedt haar leden een avond aan op vrijdag 22 november in de Concertzaal. De avond zal worden verzorgd door de Bataafse Petroleum Maatschap pij, met als onderwerp: „De opspo ring en winning van aardolie". De voordracht zal worden toegelicht met enkele uitstekende films en met demonstratie-materiaal, zodat het weer een goede Nutsavond be looft te worden. NOORDWELLE De laatste herverkavelingswerken Vorige week is in deze gemeente een aanvang gemaakt met de uit voering van de laatste herverka velingswerkzaamheden. Het be treft de oude provinciale weg met nog enkele hectares, die moeten worden ge-egaliseerd. Het verkeer ondervond tot dusverre enige hin der van de grote hoeveelheden grond, die bij de aftakwegen der nieuwe provinciale weg lagen. Hierin zal dus nu verbetering ko men. Binnenkort zal dus het tota le grondgebied, vallende onder deze gemeente, verkaveld en ge- egaliseerd zijn. De arbeidsmarkt op Schouwen-Duiveland Op 15 november stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Zie- rikzee ingeschreven 131 mannelij ke werklozen. Hier stonden tegen over 67 aanvragen van werkge verszijde. Voor vrouwen bedroegen deze aantallen resp 30 en 15. Er was vraag en aanbod in de ver schillende branches. KERKNIEUWS Het conflict inzake Psalter-Hasper Overeenkomstig het in het con tract bepaalde zal het conflict dat gerezen tussen de generale synode der gereformeerde kerken en de stichting tot bevordering van het geestelijk lied inzake de psalter- Hasper langs de weg van arbitrage worden opgelost ter voorkoming van het feit, dat de wereldlijke rechter hier zou moeten oordelen. De stichting heeft naar wij ver nemen prof. dr. H. Bergema, hoog leraar aan de theologische hoge school der gereformeerde kerken te Kampen, aangewezen als arbi ter en de generale synode dr. J. Schouten te Rotterdam, oudlid der Tweede Kamer en der anti-revo lutionaire partij. Zij hebben sa men als derde aangewezen Dr. A. A. L. Rutgers te Wassenaar, vice- president van de raad van state, die als voorzitter van dit scheids- rechterscollege zal optreden. „Kom, zo erg is het ook weer niet. Als je elkaar een paar weken kent, mag je gerust nog wel eens twij felen, of niet?" Jasper antwoordde niet. Zij wa ren ondertussen voorzichtig terug gelopen en naderden de ingang van het café. Irn was Rie vergeten. Toen hij Maria had horen zingen, had hij evenals Jasper daaruit opgemaakt, dat zij zich blij en gelukkig voelde. Tegelijkertijd had hij zich plotse ling ontzettend laf gevonden en duidelijk zijn vals begeren naar macht over vrouwen gezien. Wat wist men eigenlijk van elkaar, ter wijl Maria van blijdschap zong, overwoog hij haar de bons te ge ven. Fijne vent was hij. Somber schudde hij zijn hoofd. Zij gingen de donkerachtige ge lagkamer binnen. Weg waren al zijn twijfelingen. Niet uit beklag ging hij hierheen. Verre van dat. Maria, haar stem reeds was vol doende geweest om dat schijnbaar verloren gegane verlangen in alle hevigheid terug te geven. Maria! Maria! Zijn hart bonsde nu hij de gelagkamer binnentrad. Vanavond zou hij met haar meegaan. Maria, de mooie Maria, hij hield van die meid. Hij zou haar vastgrijpen. Haar warmte zou hij voelen. Hij zou diep gelukkig met haar zijn. Marcus Rogger groette stug. Irn begreep die stugheid. Het deed hem goed. De oude hield veel van zijn dochter en had haar altijd bewaakt en tussen haar en het ru we manvolk gestaan, dat zich hier dronken zoop en schreeuwde om een meid. „Twee borrels, Marcus!" riep hij en zijn stem klonk warm. Zij zetten zich neer bij het raam naast de deur. Er was op dat moment nie mand anders. Iemand kwam zingend van het huis naar de gelagkamer. Het was Maria, die er geen flauw vermoe den van had, dat Irn hier zat. Zij had een oude jurk aan en een stof doek in haar hand. Reeds opende zij de deur van de gelagkamer, maar toen zij zag, wie daar waren, trok zij 2ich verschrikt terug. Zij wilde niet, dat Irn haar zo zag. Waar zij zich ook al niet wat van aantrok? Zij keek in de spiegel. Zo gek zag zij er nog niet uit. Maar wat zij ook tegen zichzelf zei, het hielp niet. Zij wipte naar boven, verkleedde zich vlug en ging weer naar beneden. Zij maakte de thee klaar, riep haar vader en ging zelf naar de gelagkamer. „Hallo, Maria!" Jasper schreeuw de veel harder dan nodig was en zwaaide druk. Irn had de bekende kleuren en in zijn ogen lag de eigenaardige schittering van de al cohol. Terwijl Maria zich verkleed de, hadden zij elk een borrel of vijf achterover geslagen. Marcus had groter kelkjes dan anders gebruikt en sterker drank dan gewoonlijk. Hij had er niet bij willen naden ken. Hardnekkig had hij geluisterd naar de stem, di ehem dit voorzei. Nu vond Maria de jongens half dronken. Jasper schreeuwde om meer drank en Irn lachte aanhalig en sentimenteel. Bah! een ogenblik keek ze be dremmeld toe. Zij voelde zich te leurgesteld en verweet zichzelf, dat zij dit had kunnen voorkomen. Voor het eerst drong het duidelijk tot haar door, dat de alcoholische drank eigenlijk een mensonwaardig pro duct was. Gemakkelijk nam zij dit echter niet aan. Daarvoor was de alcohol al te lange tijd de goede vriend van haar en de haren ge weest. Met dit product had haar vader immers de boterham voor zich, Peter en haar verdiend. Zelfs in de slechtste tijd had de drank hun voldoende voedsel verschaft. Neen, vlot ging het niet, maar toch voelde zij heel goed, dat drank het leven niet mooier maakte, dat zij haar teleurstelling aan dat goedje te danken had. Zij voelde zich geneigd de glaas jes in de prullemand te werpen. Wat had zij nu nog aan Irn? Een halfdronken vent was niet om uit te staan. Zo was Irn zichzelf niet, maar een ander. Zij lachte nog wel, maar het ging vanzelf, het behoor de nu éénmaal zo. Maria zakte tussen de jonens op een stoel. Een ogenblik leek het haar goed nu mee te doen en ook te drinken. Waarom niet? Maar zij deed het niet, omdat de gewoonte onder het bedienen niet te drinken sterker was dan de drang om door drinken haar teleurstelling te ver geten. Irn sloeg zijn arm om haar heen. Jasper aapte hem na en flapte er allerlei onzin uit. Zij deden kinder achtig, onnozel en gek. Maria liet hen begaan, totdat zij haar vader hoorde komen. Toen sprong zij op, lachte lief maar koel en ging naar binnen. In de gang keek zij haar vader niet aan. Een ogenblik kon zij zelfs een hekel hebben aan de man, die op zijn stille, doch harde manier haar plannen dwarsboomde Zij beet op haar lippen. Wat lange, lange tijd niet was gebeurd, ge beurde nu, Maria huilde. Maar dat wilde zij niet. Zij wilde sterk en flink zijn, boven haar gevoelens staan. Het gaf haar echter niets. (Wordt vervolgd). met de schoen MCM Het is een genot om de verschillende modellen Zilmeta bij uw Gero-leverancier te bekijken. Het is uw trots om het model Zilmeta uwer keuze te bezitten. Hoe prettig ligt dat Zilmeta couvert in de hand en hoe duidelijk spreekt de practische doelmatige vorm. Hoe prachtig is dit door en door vlekvrije metaal, hoe gering het onderhoud, afspoelen is voldoende. Bedenk eens, dat een complete cassette vooreen gezin van zes personen (6 tafel- en 6 dessert couverts, 6 tafel- en 6 dessertmessen, 1 messen- scherper, 1 soep-, 1 saus-, 1 groente- en 1 aard- appellepel) reeds verkrijgbaar is vanaf f 120,1 5 In Zilmeta is een prachtig assor- timent geschenk-etuis verkrijgbaar: b.v. een tafelcouvert met mes vanaf f 8,1 5; 12 theelepels vanaf f 9,75: 1 kaasschaaf vanaf f 5,10.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 9