Talrijke boeiende projekten onderhanden in de gemeente Zierikzee Regering komt voor de dag met aangekondigde belastingmaatregelen IV0R0L maakl Sneeu willes Cden Blijf meester ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 No. 18262 Vermogensbelasting omhoog Sigaretten, t.v.-apparaten en motorvoertuigen duurder De regering heeft bU de Tweede Kamer de voorstellen voor de be lastingmaatregelen ingediend, die in de Miljoenennota reeds waren aangekondigd. De voorstellen omvatten: 1 een tijdelijke voortzetting van de schorsing yan de investe ringsaftrek tot eind 1958; O een tijdelijke verlenging van de vervroegde afschrijving met mogelijkheid, deze in bepaalde gevallen of in het algemeen terug te brengen tot 5 procent tot eind 1958; O een tijdelijke verhoging van de omzetbelasting tot 1 augustus 1959 op sigaretten van 5 op 8 procent, televisietoestellen van 10 op 18 procent, personen auto's, motorrijwielen en ban den van 15 op 20 procent; A een tijdelijke verhoging van de vermogensbelasting van 5 op 6 pro mille in 1958 en 1959. In de algemene toelichting tot deze voorstellen schrijft de minis ter van Financiën, dat de gedach ten van de regering enerzijds zijn uitgegaan naar voorzieningen, die - met zo min mogelijk schade voor de ontwikkeling van de nationale welvaartsbronnen - een belangrijk effect ten gunste van het herstel van een juiste verhouding tussen bestedingen en middelen doen ver wachten, terwijl anderzijds is ge streefd naar evenwichtige spreiding van de hogere lasten, die onver mijdelijk zijn. De motorvoertuigen Tot de verhoging van de omzet belasting op personenauto's, motor rijwielen en banden heeft de rege ring niet dan na aarzeling kunnen besluiten. De regering heeft noch tans gemeend, dat de noodzaak van versterking der rijksmiddelen het tijdelijk verhogen van het tarief onvermijdelijk maakt. Russische raketten naar Egypte LONDEN, 20-11. - De Sowjet- Unie zal raketten naar Egypte zenden, aldus heeft het Britse blad „Daily Mail" woensdagochtend ge meld. Er zouden reeds lanceerin- richtingen aan Egypte zijn gele verd. Egypte wordt een schakel in een door de Sow jet-Unie ontwor pen keten van raketbases, aldus het blad. Het is niet bekend of het hier raketten voor korte of middelgrote afstand betreft. Ontwapeningscommissie der V.N. In de algemene vergadering der V.N. is een Westelijk zesmogend- hedenvoorstel aangenomen om de commissie uit te breiden tot 25 le den. Hierdoor zal de ontwapenings commissie van een januari a s. af bestaan uit de elf leden van de veiligheidsraad en de volgende 14 landen: Argentinië, Australië, België, Birma, Brazilië, Egypte, India, Italië, Mexico, Noorwegen, Polen, Tsjecho-Slowakije, Tunesië en Zuid-Slavië. De rangschikking van televisie toestellen onder het weeldetarief kan, meent de regering, onder de heersende omstandigheden weinig bezwaar ontmoeten. Het is een niet te loochenen feit, dat deze goederen een uitgesproken luxe-karakter hebben. De regering meent aan een ma tige verhoging van de vermogens belasting de voorkeur te moeten geven boven een verzwaring van de belastingen naar het inkomen, waarvan het tarief op zichzelf nog steeds zwaar is. In verband met de bestaande be lastingvrije aftrek vangt de ver hoogde heffing aan bij een ver mogen van f 30.500,voor gehuw den en f 23.000,voor ongehuw- den, welke bedragen verhoogd wor den met f 7.500,voor elk kind en met f 20.000,voor oudere en in valide belastingplichtigen. H.K.H. prinses Beatrix in februari 1958 naar de West Bezoek neemt gehele maand in beslag 's-GRAVENHAGE, 20-11. - Of ficieel wordt medegedeeld: het be zoek dat hare Koninklijke Hoog heid prinses Beatrix volgend jaar op uitnodiging van de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen aan deze rijksdelen zal brengen, teneinde met de verschil lende aspecten van de samenle ving kennis te maken, zal de ge hele maand februari in beslag ne men. De prinses zal als een der pas sagiers van een gewoon lijntoestel der KLM op 2 februari uit Neder land naar de Nederlandse Antil len vertrekken en op de 3e in Wil lemstad aankomen. Het verblijf op de Ned. Antillen zal tot 17 febru ari duren. Op die datum vangt het bezoek aan Suriname aan. Op 3 maart wordt de terugreis naar Ne derland eveneens per KLM-vlieg- tuig, aanvaard. De prinses zal op haar reis ver gezeld worden door jonkvrouwe C. E. B. Roel!, hofdame van hare ma jesteit de Koningin, die eveneens tot het gevolg van HM de Konin gin en ZKH de prins der Nederlan den bij hun officiële bezoek aan deze rijksdelen behoorde, de se cretaresse van HKH, mej. mr. M. Meurs en de adjudant van de ko ningin, kapitein-luitenant ter zee P. J. S. de Jong. Ingezonden mededeling De Olympische zomer spelen in 1960 Het organisatiecomité voor de zomerspelen te Rome in I960 zet de vooi-bereidende werkzaamheden op allerlei gebied krachtig voort. Zo heeft het besloten voor de jour nalisten, die zulks wensen, een groot en modern gebouw aan de via Aurelia beschikbaar te stellen. In dit „journalistendorp" zullen alle persdiensten - telegraaf, tele foon, telex, foto-afdeling enz. - worden gecentraliseerd en de jour nalisten zullen er zowel een onder komen als gelegenheid tot het ge bruiken van maaltijden vinden, voorzover zij het hun „home" wil len maken. Het ligt op vrijwel ge lijke afstanden (van 7 tot 9 km) van de belangrijkste Olympische centra en ongeveer 5 km van het centrum van Rome. Ingezonden mededeling over Uw zenuwen. Neem Mljnhardt's Zenuwtabletten Ringbijeenkomst Hervormde vrouwen Dinsdag hebben de Hervormde vrouwen van Schouwen-Duiveland in h'et Huis van Nassau een grote ringbijeenkomst belegd, die onder leiding stond van mevrouw J. van der Brink-van der Knaap uit Brui- nisse. De heer Overduin uit Zeist hield in de morgenuren een inlei ding over het Chr. blindeninsti tuut „Bartimeus" aldaar en ver toonde daarna een instructieve film over het blindenwerk. In de middagpauze gebruikten de onge veer 300 dames gezamenlijk een broodmaaltijd, 's Middags sprak da. Stegeman uit Den Haag over het onderwerp „Ouder worden". Ook werd nog een grote verloting gehouden. De na-oorlogse woningwet woningen MINISTER VAN VOLKSHUISVESTING GEEFT RICHTLIJNEN OVER HUURPRIJZEN Huurbepaiingen volgens „vergelijkende methode" De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft thans aan de gemeentebesturen enige nadere richtlijnen gegeven voor berekening der huurprijzen van na-oorlogse woningwetwonin gen. De minister vertrouwt dat door deze nadere richtlijnen de nodige uniformiteit in de vaststel ling van die huurprijzen wordt verkregen, en dat de verhogingen worden beperkt tot hetgeen strikt noodzakelijk is om evenwichtige huurverhoudingen tot de oudere woningen tot stand te brengen. Het betreft hier woningen, tot stand gekomen met rijkssteun op voet van de beschikkingen „ver minderde bijdragen woningwet- bouw 1950 en 1950". De vraag of, en zo ja met hoeveel, de huurprij zen van deze woningen wordt ver hoogd, zal moeten worden beant woord door vergelijking met de gemiddelde huurprijs van verge lijkbare woningen, behorende tot de categorie waarvan de huren op grond van de gewijzigde huurwet per 1 augustus 1957 met 25 pro cent zijn verhoogd. Bij die verge lijking zal rekening moeten wor den gehouden met de woonwaarde van de te vergelijken woningen die onder meer tot uiting komt in woongerief en ligging. Aan de gemeentebesturen wordt overgelaten te bepalen op welke wijze zij de woningen het beste kunnen vergelijken. Zij kunnen dit bijvoorbeeld doen door com plexen nieuwe woningen te verge lijken met complexen vooroorlogse woningen. Ook kan toetsing plaats hebben aan een complex vergelijk bare woningen, waarvoor steun is verleend op voet van de beschik king woningwetbouw 1948. Naast deze methoden van recht streekse vergelijking kunnen ge meenten ook aan de hand van normen voor huren per eenheid van oppervlakte of inhoud langs indirekte weg tot vergelijking ko men. Deze normen moeten dan nog worden afgeleid uit de gemiddelde huurprijzen van vergelijkbare vooroorlogse woningen en van ver gelijkbare woningen van de rege ling 2948. In de aldus vast te stellen nor men dienen dan kwalitatieve ver schillen tussen de voor- en na oorlogse woningen tot uitdrukking te worden gebracht. Bij een toe nemende grootte van de woningen zal een zekere vermindering in de normen noodzakelijk zijn. Atoomwapens voor Europa John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, verwacht dat op de ko mende NAVO-topconferentie in Parijs zal worden gesproken over opslag van atoomwapens en aanleg van bases voor het lanceren van geleide projectielen in Europa. De Verenigde Staten zullen echter geen enkele Europees NAVO-land dwin gen in te stemmen met de opslag van atoomwapens of de bouw van lanceerterreinen op hun gebied. De onderhandelingen hierover zouden vermoedelijk in de eerste plaats door generaal Norstad, de opperbevelhebber van de NAVO in Europa, gevoerd worden. Gedacht wordt aan overeenkomsten gelij kend op het akkoord van Ber muda, dat de Ver. Staten in Maart met Engeland gesloten hebben. Dulles merkte in dit verband op, dat de in Engeland opgeslagen atoomladingen het „technisch be zit" van de Ver. Staten zijn geble ven. Voortgaande perfektionering Keersluis kan in 1959 gereed zijn Het zoemend geluid van een elektrisch aangedreven reuzekraan, het klikken van lierkranen tegen stalen damwandplaten en het klot sen van het havenwater tegen de meerpalen dat zijn zo de ge luiden, die het werk aan de keer sluis in het Zierikzeese havenka naal beheersen, nu het „petsch- boem" van het heien achter de rug is. De bouw van de keersluis is in een volgend stadium gekomen en wie ziet wat uit niets daar in het groenige water van de haven wordt opgebouwd, komt onder de indruk van het projekt en draagt tevens de overtuiging mede, dat Zierikzee straks een goede sluis zal bezitten, die tegen een stootje kan en de stad de zo nodige beveiliging zal geven. ALGEMENE LEDENVERGADERING NUTSDEPARTEMENT ZIERIKZEE Winterprogramma nog niet definitief vastgesteld De jaarlijkse Algemene leden vergadering .van het departement Zierikzee van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen werd dins dagavond in de bovenzaal van res taurant „Mondragon" gehouden Het bestuurslid de heer M. Doele- man H.J.zn. was met kennisgeving afwezig. De rekening 1955-'56 toonde aan ontvangsten f 3.910,15, aan uitga ven f 2.910,37, alzo een goed slot van f 999.78. Voor het jaar '56-57 waren de cijfers: ontvangsten f 3.161.86, uitgaven f 2.046.04, goed slot f 1.115.82. Onder dankzegging voor het accuraat beheer werd de penningmeester de heer J. Stols décharge verleend, na hiertoe strekkend advies van d'e kascon trolecommissie door de heer Rog geband. Benoemingen Wegens periodiek aftreden werd in het bestuur van de Nutsspaar- bank herbenoemd, de heer P. Hee- ring, in de afdeling bibliotheek de heren T. Broere, A. Brand, M. Pol dermans en G. H. Breetvelt. In de commissie tuingrondverhuring werd herbenoemd de heer C. O. J. Hendrikse. In de plaats van de heer M. J. W. Boogerd, die zich wegens gevorderde leeftijd niet herkiesbaar stelde, werd in deze commissie benoemd de heer J. Deïst. Als lid werd aan de kascon trolecommissie toegevoegd de heer H. E. C. Heringa, die in de plaats komt van d'e heer Roggeband. Alle benoemingen geschiedden bij ac clamatie. Winterprogramma De voorzitter, de heer D. C. A. Lugt deelde hieromtrent mee nog geen bindende toezeggingen te kunnen geven. Wel ligt het in de bedoeling om de traditionele jaar lijkse toneelavond ditmaal te laten verzorgen door de Middelburgse Dilletantentoneelvereniging. Hier over zijn besprekingen gaande. Wat betreft de andere Nutsavon- den voor deze winter is dus nog niets definitiefs bekend. Ook is men nog in overleg over een te houden volkszangavond en de voorzitter verwachtte hierover spoedig nadere mededelingen te kunnen doen. Rondvraag De heer Roggeband opperde h'et denkbeeld van een contributiever hoging doch het bestuur was van mening dat daar op dit moment nog geen noodzaak toe js. Tenslot te dankte de heer Lugt de „stille werkers" die onmisbaar zijn voor het werk van het plaatselijk de partement. Zoals bekend zal de sluis worden voorzien van een stel sector en een stel puntdeuren, voorzien van de nodige geleidings- en remmings- werken. De doorvaart zal \2Vz m. bedragen, terwijl de diepte komt op 4 20 meter min NAP. Het reus achtige werk is begonnen met het heien van de palen. Dit werk is thans voltooid. Er waren nodig 254 palen van tien meter en 93 van 5 meter. De palen werden in het sluislichaam geheid toen de dam- wandkuip er nog niet stond. Deze kuip is thans in wording en om spant het hele betonwerk van de toekomstige sluis. Voor het maken van de sluis heeft men een ring van stalen damwand aangebracht met de bedoeling dat men - na droogmaling - in de kuip straks zal kunnen werken. Om het sa mendrukken van de kuip tegen te gaan is aan de binnenzijde een stelsel van betonnen ringen aan gebracht, te weten een van boven en een beneden, zodat de dam wand ook na leegpomping van de kuipen straks de druk van het buitenwater zal kunnen doorstaan. Een der ringen is thans reeds los- gekapt uit het houtwerk en is dui delijk te zien. De sluis is niet precies in het midden van de haven geprojec teerd, maar meer naar d'e oostelij ke dan de westelijke havendijk. In november 1958 kunnen de deuren gesteld zijn, maar het wordt wel 1959 voordat de gehele sluis ge reed zal zijn. Bij de uitvoering van het project bestaat een.innige sa menwerking tussen het "architec tenbureau Bos en Witteveen en de andere instellingen die gul zijn met hun deskundige adviezen, zo als T. en O., het Rijksbruggenbu- reau, het bureau voor Stuwen en Sluizen van de Rijkswaterstaat Grondmechanica e.d. Juist ook door deze uitmuntende samenwer king wordt een goed werk uitge voerd. Teneinde de leden van de raad in de gelegenheid te stellen zich een duidelijk beeld te vormen van de hoe danigheden der verschillen de projekten, die thans on derhanden zijn, werd dins dagmiddag door het college van B. en W. een trip langs de in uitvoering zijnde open bare werken georganiseerd. In bijgaand verslag staat vermeld hetgeen tijdens deze oriënteringstrip de aandacht vroeg. Het rioleringsstelsel Een geheel ander project is het stelsel van de rioolgemalen waar van er thans twee in aanbouw zijn, te weten in de Zuidhoek en bij de R.k. begraafplaats aan de Gracht- weg. De rioolgemalen moet men zien als een logisch uitvloeisel van de verbetering der riolering door middel van een ringriool dat alle Een beeld van de keersluis in wording. Duidelijk is de betonnen ring te zien, die de - inmiddels reeds voor een groot deel ingebrachte dam wand - rond de kuip moet stutten. (Eigen foto) Met kracht wordt gewerkt aan de voltooiing van het bouwplan Malta, waardoor Zierikzee een belangrijke uitbreiding ondergaat. Op de foto een rij reeds voltooide en een rij in aanbouw zijnde woningen. Eén straat in Malta krijgt z.g.n. hoogbouwhuizen, zoals in de Raveslootstraat (Eigen foto) sectoren van de stad omvat. Uit eindelijk doel van de rioolgemalen is het rioolvuil van het gemaal in de Zuidhoek te voeren over het Sas via een thans in uitvoering zijnd buizenstelsel naar de nieuw bouw in het plan Malta en van daar met inschakeling van het in uitvoering zijnde gemaaltje aan de Grachtweg naar de Zuidwellebrug waar eveneens een rioolgemaaltje zal worden gebouwd. Hiermede zal het werk gereed zijn met uit zondering van de rioolwaterzuive ringsinstallatie waarop Zierikzee dan nog met temeer smart zal zit ten te wachten. Zodra namelijk het gemaaltje aan de Zuidwellebrug gereed is zal aldaar in de Gracht een grote vervuiling optreden. In afwachting van de totstandkoming van de rioolwaterzuiveringsinstal latie kan hierin nog geen verbete ring worden gebracht omdat een dergelijke installatie nu eenmaal het sluitstuk is van het geperfec tioneerde rioleringsstelsel De ge- maaltjes zijn van eenvoudige uit voering. Ze bezitten een kelder en een soort „koffiemolen", een snij- rooster, waarin het vuil wordt vermaald, alsmede een pompinstal- latie. Het plan-Malta Binnen het raam van het z.g. plan Malta zijn thans 79 woningen in aanbouw. Deze woningen zijn van het woningwettype en ver schillen dus in geen enkel opzicht van de huizen die aan het Slab- berswerf worden gevonden. Boven dien zijn thans tien middenstands woningen bestedingsgereed. Deze woningen zullen een slaapkamer meer bevatten en zijn derhalve bedoeld voor grotere gezinnen. Zierikzee zou graag 31 van der gelijke middenstandswoningen wil len bouwen, maar voor 21 is de financieringsregeling nog niet ge reed. De gemeente hoopt echter te kunnen profiteren van de woning bouwlening en omdat men de ont wikkeling heeft zien aankomen is men thans voor, daar de plannen gereed zijn, zodat de bouw kan worden gerealiseerd wanneer het financieringsprobleem is opgelost binnen het raam van de woning bouwlening. Voor de nieuwe sport velden wordt dit jaar nog de man teling aangeplant, tussen de wo ning van de heer M. Doeleman en de Ronde weel. De beplanting be staat uit een rij meidoorns en een rij opgaande bomen met onderbe groeiing, zodat een dicht struweel wordt verkregen dat kan dienen als windschut en tevens een be lemmering vormt vrij uit te zien op het sportveld. De uitbreiding van het stadhuis - door gebruikmaking van het oude Waaggebouw - is inmiddels ook in een spectaculair stadium gekomen. Men moet het zo be schouwen dat de „middenmoot" van de Waag gevoegd wordt bij het stadhuiscomplex. Op die mid denmoot is een nieuwe verdieping gebouwd, die rechtstreeks wordt ingelast bij de secretarie. Vooral de bovenverdieping is een keurige ruimte geworden, voorzien van dubbele ramen en een moderne t.l.-verlichting. De benedenverdie ping zal worden gebruikt voor ar chief. Later bestaat dan nog de mogelij kheid het achterste gedeel te (naar de Verrenieuwstraat) te moderniseren en in te richten. Het ruimteprobleem in het stadhuis zal met deze verbouwing zijn op gelost. Het werk kan in februari 1958 gereed zijn. Rest nog te vermelden, dat na de excursie werd medegedeeld, dat van de zijde der provincie de pon ton bij het Luitje, met aanloop- brug, weegbrug en kantoortje te koop is aangeboden. De directeur van de Centrale Dienst, db heer A. J. Argelo, die ook talrijke tech nische uiteenzettingen gaf tijdens de trip merkte op, dat de ponton niet meer geheel in beste staat is. Ook de weegbrug is stuk. De raad gaf b. w. de toestemming naai' bevind van zaken te handelen. Ge steld werd dat de ponton van blij vende waarde moet worden geacht voor de gemeente.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5