1 *C t ZAANHAGEL ROMANCE IN LAMBARENE _r\ mi> I (J Afdeling Zierikzee N.C.V.B. vierde feestelijk tweede lustrum Leden werd aantrekkelijk programma voorgezet In het Ned. Herv. Verenigings gebouw kwam woensdagavond d afdeling Zierikzee van de Ned Chr. Vrouwenbond bijeen om hao 2e lustrum te vieren. Op waarlij 1 voortreffelijke wijze heeft deze af deling haar jubileum gevierd, ir een feestelijk met bloemen en plan ten versierde zaal. De drie aanwezige bestuursleden (door ziekte waren de overige be stuursleden verhinderd) werden binnengeleid door een commissie van ontvangst. Toen de presidente, mevr. A. M Baas-Kloet deze jubileumavond opende, was de gehele zaal gevuld en de feeststemming stond op de gezichten te lezen. Een koortje, on der leiding van mevr. J. Bij de Vaate-Eckhardt, zong 2 coupletten van het „Wilt heden nu treden", waarpo de pres. in een korte me ditatie n.a v. Ps. 28 5, aansloot, door naar voren te brengen de re gel: „Hem bovenal loven", wat ook op dit heuglijk feit zozeer van toe passing was. Mevrouw Baas heette alle aan wezigen welkom, in het bijzonder de gasten, mevr. J. de Jong-Bikker, gewestelijk presidente, de presi dentes en enkele bestuursleden van de zusterafdelingen Haamstede en Kerkwerve, de heer en mevrouw Everse, hoofd der chr. school te Zonnemaire en de heer F. C. van Dorp uit Rotterdam, declamator. Hierna memoreerde mevr. Baas de oprichtingsvergadering op 8 ok tober 1947, waarbij begonnen werd met 35 leden en noemde mej A. Joppe als degene, die de stoot daar toe had gegeven. Met waardering herdacht zij het werk van haar voorgangsters. Verder deelde zij mede, dat alle nadere gegevens om trent de afdeling tot aan de wa tersnoodramp 1953 verloren waren gegaan. Thans telt de afdeling plm. 200 leden. Vele schriftelijke gelukwensen, die waren binnengekomen, werden voorgelezen, en een jubileumgift van f 10 werd dankbaar aanvaard. Hierna werd met grote aandacht geluisterd naar het optreden van de heer W. J. Everse, die met orgel begeleiding door mevr. H. de Bruij- ne-de Vlieger een tweetal num mers ten gehore bracht op een zin gende zaag Het woord was vervol gens aan de heer F. C. van Dorp, die op gevoelvolle wijze een zestal gedichten met ernstige inhoud de clameerde. Afgewisseld door twee pauzes konden de aanwezigen nogmaals genieten van het zangkoortje, dat op zuivere en beschaafde wijze enige liederen liet horen en van het optreden van de heer van Dorp, thans met een programma van meer humoristische inslag en mu ziek op de „zignende zaag" door de heer Everse. De gewestelijke presidente, me vrouw de Jong, sprak namens het hoofdbestuur woorden van geluk wens tot de jubilerende afdeling en bood haar als eerste afdeling in het land een jubileuminsigne aan, dat zij zelf aan het N.C.V B.-vaandel hechtte. Namens de leden sprak mevr. v. d. Klis-Veltman Zij bood het bestuur een voorzittershamer aan met zilveren plaatje en in scriptie en tevens een doos choco lade Vervolgens sprak zij ook ge lukwensen uit namens de Chr. Ger. vrouwenvereniging. Mevr. Beze- mer-Parlevliet deed dit namens de beide Hervormde vrouwenvereni gingen en mevr. M. J. Potappel-v. 1 Doel namens de Ger. vrouwen- ereniging. Namens de zusterafde- ingen Haamstede en Kerkwerve bracht mevr. de Haas-Verton feli citaties over, welke gelukwensen alle door mevr. Baas werden be antwoord. In haar slotwoord dank te de presidente allen, die aan de uitvoering van het programma had- ien medegewerkt, benevens de spreeksters, de commissie van voor. bereiding, de organiste, mej. Joppe, iie reeds 10 jaren de samenzang begeleidt, en alle anderen. STAD EN PROVINCIE Geslaagde film en demonstratie-avond Fa. R. P. Hoogerheide organi seerde dinsdag in Concordia een goed geslaagde film- en demon stratieavond, waarop de klanten in grote getale acte de presence gaven. Medewerking werd ver leend door bekende firma's als de Ned. OXO Mij NV. te Rotterdam en de firma Scholten te Amster dam. De heer Hoogerheide opende de avond met woorden van welkom en vreugde over de grote opkomst. Het woord werd hierna gevoerd door de heer Ruissen over de door de OXO Mij uitgebrachte bekende produkten waarna een boeiende bedrijfsfilm werd vertoond. Enke le gratis aangeboden koppen soep overtuigden de dames van de goede kwaliteiten van deze pro dukten. De heer Catshoek vroeg de aandacht voor de Scholten's MIX produkten, waarmee verras- de resultaten zijn te verkrijgen. Het publiek mocht proeven van de aangeboden cake. De heer Hooger heide zelf sprak op interessante wijze over zijn reis naar Frank rijk en zijn bezoek aan de land streek Bourgogne. Het hoeft geen betoog dat de aangeboden Bour gogne zich hierbij goed liet sma ken. Een stukje toast belegd met Fray Bentos Corned Beef deed het hierbij bijzonder. Voorts werden enige aardige filmpjes getoond en een hersengymnastiekwedstrijd ge houden wat allemaal goed in de smaak viel. De avond werd beslo ten met een gratis verloting met tal van prijzen. Zaterdagmiddag arriveert Sint Nicotaas Sint Nicolaas heeft voor de Zie- rikzeese kinderen een goede tij ding gedaan: zaterdag a.s. arri veert de Goed Heiligman met de provinciale boot om half vijf aan het Luitje. De koninklijke harmo nie „Kunst en Eer" zal de sint een vrolijk welkom toeblazen en ook de jeugd wordt in grote getale ver wacht. Na de ontscheping zal hij zich op de waardige wijze die hem zo geliefd heeft gemaakt, over de Nieuwe en Oude Haven naar de Beurs begeven. Tenminste dat ligt in de bedoeling van de grote kin dervriend. Hij ziet echter wel wat tegen die lange afstand op daarom bestaat nog de mogelijk heid dat hij zijn route anders zal kiezen. Maar hij beloofde ons om dit tijdig via de krant kenbaar te maken In de Beurs zal Sint Nico laas met gulle hand de allerklein sten tracteren, Wat er met de stoute kindertjes zal gaan gebeu ren heeft hij ons niet verklapt Wel heeft de Sint gezegd dat zelfs de ondeugenden niet bang behoeven te zijn en gerust met hun kame raadjes naar de Beurs mogen ko men. Belgen vrijaesproken van stroperij De kantonrechter mr. W. E. van Vloten heeft gistermorgen schrifte lijk vonnis gewezen in de opval lende zaak van de „stropende Bel gen te Renesse" en de verdachte, mr. D. J. M. C. de R., rechter te Antwerpen, vrijgesproken van het hem tenlastegelegde. Bij zijn uit spraak heeft de kantonrechter over wogen dat ten aanzien van mr. de R. geen voldoende bewijsmateriaal is aangevoerd. De zoon van mr. de R., die ook een rol speelde in deze jachtge- schiedenis, werd veroordeeld tot een geldboete van f 25,subs, twee weken tuchtschool en verbeurdver klaring van de katapult. De R. jr. werd vrijgesproken van de hem primair tenlastegelegde overtreding der jachtwet.. Zoals bekend waren de beide Belgen op 3 september te Renesse aangetroffen op het jachtgebied van de jager-metselaar C. van K. De zoon was in het bezit van een katapult. Ook hadden ze een hond bij zich. De Rijkspolitie maakte hiervan proces-verbaal op. De raadsman, mr. C. J. B. du Croo, had ter zitting reeds het be grip „jagen", zoals dit door de of ficier werd geïnterpreteerd, bestre den en tot vrijspraak geconclu deerd. Kruideniersexamens Voor het te Goes gehouden krui deniersexamen zijn geslaagd de volgende personen: mevr. v. Liere- Stoutjesdijk, mevr. Onnouw-Dek- ker, de heer J. de Oude, de heer H. Raven, de heer J. v. d. Hoek, allen te Zierikzee; mevr. P. Stoutjesdijk- Stuik, de heer N. P. v. d. Werf, de heer H. D. Hage, de heer C. M. Bolle, allen te Oosterland; mej. P. Mulder, Bruinisse; mevr. Manni- van Es, Noordgouwe. De cursus werd gegeven door de heer E. v. d. Zee te Goes. Twee candidaten werden afgewezen. BROUWERSHAVEN Pico-film voor V C.J.C. Heden (donderdag)avond wordt om 8 uur in het Jeugdgebouw voor de leden der V.C.J.Coud-leden J.B. Vrije Vogels door de alge meen secretaresse uit Utrecht de PICO-film vertoond. Deze film zal een beeld laten zien hoe of de as Pinksterconferentie weer gehouden zal worden, welke in 1958 te Om men plaats vindt. Andere belang stellenden zijn eveneens van harte welkom, zodat een ieder kan ken nis maken met het belangrijke werk der jeugd, dat ook in onze gemeente de nodige belangstelling verdient. Nuts-filmavond Dinsdagavond hield de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen alhier haar tweede avond in dit seizoen. Het programma vermeldde deze keer een mooie kleurenfilm „Sissi", de roman van een prinses met Romy Schneider in de hoofd rol. De geheel gevulde zaal van hotel „Jacob Cats" werd een hartelijk welkom toegeroepen door de voor zitter, de heer P. Lijbaart, die de aanwezigen een prettige avond toe wenste. De film had de grootste bewondering, vooral in het ge deelte van de sprookjesachtige hu welijksplechtigheid. Bijzonder jam mer was het dat het geluid zeer slecht was, hetgeen tot gevolg had dat een groot gedeelte niet te ver staan was, zodat het somstij ds op een stomme film geleek. Een an dere teleurstelling was, dat een ge deelte van het voorprogramma ver viel, omdat de films niet gearri veerd waren, ondanks herhaalde pogingen van de zijde van het be stuur. In zijn slotwoord drukte de voorzitter zijn spijt uit over dit ge val. Tenslotte deelde hij mede dat op de eerstvolgende Nutsavond de bekende goochelaar Langini een programma zal verzorgen, met des middags een apart kinderprogram ma. Op het dinsdag en woensdag te Goes gehouden examen van de Stichting Landelijke Vakopleiding Schildersbedrijf, slaagde voor het „leerling diploma schilderen" onze stadgenoot de heer P. A. v. Dongen. NOORDGOUWE Televisietoestel voor gemeenschappelijk werk De Hervormde Jeugdraad alhier nam in zijn dezer dagen gehouden vergadering een belangrijk initia tief. Dank zij een gift en verder door het aantrekken van een rente loze geldlening kon worden over gegaan tot het aanschaffen van een televisietoestel, hetwelk wordt be trokken van de plaatselijke leve rancier de heer Quartel. Het ligt i£. de bedoeling dat de televisie-pro gramma's door alle inwoners dezer gemeente kunnen worden bekeken, door regelmatig de uitzendingen te vertonen in het verenigingsgebouw der Hervormde gemeente aan de Ring te Noordgouwe. Mede met het oog op de beperkte beschikbare ruimte, zullen speciale uren wor den gereserveerd voor de bejaar-r den, de jeugd tussen 12 en 16 jaar en de kleuters. De eerste uitzending zal plaats vinden zaterdag 23 no-» vember a.s. Indien wij goed zijn geïnfor meerd, heeft Noordgouwe hiermede de primeur van het eiland. DREISCHOR Instuif in Dorpshuis Het bestuur van de stichting .Dorpshuis Dreischor" besloot in haar vergadering van maandag avond jl. om ook in deze gemeente een instuif te organiseren voor de; jeugd. Deze instuif, die zal worden gehouden in het dorpshuis, is toe gankelijk voor alle jongens en meisjes van 13 jaar en ouder en zal elke zaterdagavond worden gehou den, te beginnen op zaterdag 23 november a.s. van 7 tot 10 uur. Dé toegangsprijs bedraagt 25 cent. Op deze instuifavonden zal er gelegenheid zijn voor het beoefe nen van spelen, zoals: ping-pong, biljarten, magnetisch voetbalspel, sjoelbakken, dammen, schaken, kaarten, monopolie, halma, kwar tet enz. Het bestuur hoopt dat yele jon geren deze inBtuifavonden zullen bezoeken. Ingezonden mededeling Gratis diarflguurtjM bij ZAANHAGELI Vraag inlichtingen bij Uw winkelier voor het verkrijgen van 10 plastic dierfigu uitjes in ivoor- en transparante kleuren. Uw kinderen zijn er de hele dag zoet mee. de lekkerste chocoladekorrels van échte chocola OUWERKERK De netto-opbrengst der Klap rooscollecte 1957 bedraagt in deze gemeente f 18,21. BRUINISSE Winkelweek Van 25 november tot en met 5 december zal alhier - traditiege trouw - een winkelweek worden gehouden. Uiteraard zullen de win keliers hun beste beentje voorzet ten om zoveel mogelijk aan de man te brengen. Voor de S.G.P.-afdeling zal vrijdagavond 22 november optre den ds. Smits te Sliedrecht. Spr. houdt een tijdrede getiteld „Een ernstige waarschuwing" in de kerk van de Gereformeerde Gemeente. Aan de vissersvloot is toege voegd de Bru 34 van de gebrs. Kik Wzn. Machinefabriek Maaskant zal in dit schip een motor plaatsen. - De collecte voor de blindenin- richtingen „De Fakkels bijeen", bracht te Bruinisse f 68,op. AFDELING WEST-SCHOUWEN NED. VER. VAN HUISVROUWEN Interessante lezing over het Pestallozi-dorp in Zwitserland Poging leed der kinderen te verzachten In hotel ,,'t Wapen van Zeeland", te Burgh vergaderde dinsdagmid dag de afdeling W.-Schouwen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, onder voorzitterschap van mevr. E. Fokker-de Oude. De lezing: „Pestallozi-dorp" werd ingeleid door mej. Mons, assistente van dr. de Vletter, die wegens ziekte ver hinderd was te komen. Spr. on derwierp de hongertochten in 1944/ '45 aan een beschouwing en herin nerde aan het trieste feit, dat in de oorlog 30 miljoen huizen in de wereld werden verwoest, waar door 150 miljoen mensen dakloos werden. Hieronder bevond zich 'n groot aantal kinderen. Besloten werd 200.000 kinderen uit de ge teisterde gebieden naar Zwitser land te halen. Veel propaganda voor de idee maakte Walter Ro bert Cortig, zulks in navolging van J. H. Pestallozi in 1771. Het nieu we Pestallozi-dorp is gelegen in Troben (Zw.) Het gehele dorp leeft van giften. De huizen zijn gezellig maar sober. De leeftijd van de kin deren varieert van 5 tot 18 jaar. Elk jaar komen er weer andere kinderen bij. Als voertaal wordt het Duits gehanteerd Momenteel vertoeven er 200 kinderen van verschillende nationaliteit. Ze krij gen normaal onderwijs; zeer veel wordt aan muziek gedaan. Tijdens de pauze werden speld jes en chocolade verkocht ten bate van het dorp. Tot slot werd de film „Le village des enfants" ver toond, die een beeld geeft van het leven in Pestallozi-dorp. Ook zang der kinderen werd ten gehore ge bracht. De presidente deelde in haar dank- en slotwoord nog me de, dat de Kerstmiddag zal wor den gehouden op 19 december. Landbouw en veeteelt Landelijke expositie van hoenders en konijnen AMSTERDAM, 20-11. Op 29 en 30 november en 1 december wordt in één der zalen van het RAI-ge- bouw te Amsterdam een landelijke tentoonstelling gehouden van hoen ders, konijnen, sierduiven en wa tervogels, georganiseerd door en kele Amsterdamse verenigingen, met medewerking van een tiental verenigingen uit Noord-Holland on der de naam „Combinatie Amster dam" en „Holland Show". Men verwacht een totale inzen ding van 2200 dieren, waarvan 1500 duiven, 350 hoenders en watervo gels, alsmede ruim 300 konijnen. Als bijzondere attractie zal de be kende „Muizenstad' aanwezig zijn, 'een miniatuurstad met gebouwtjes, kerken, scholen, enzovoort. Laboratorium voor grondonderzoek te Goes 's-GRAVENHAGE, 20-11. De mi- nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. A. L. Mans- holt, zal op 11 december in Goes een nieuw laboratorium van de stichting tot exploitatie van het bedrijfslaboratorium voor grond en gewasonderzoek openen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-11. De wolkenvelden boven het vaste land van Europa namen in omvang af. In noord- Duitsland kwamen woensdag al flinke opklaringen voor. Deze breid den zich in de afgelopen nacht over 't noorden en midden van Neder land uit. Daardoor trad een sterke afkoeling op waarbij de tempera tuur vanmorgen in Leeuwarden en Soesterberg tot 4 graden onder nul daalde. De nachtelijke afkoeling veroorzaakte hier en daar ook mist. In het zuiden van het land hand haafde zich de bewolking, waar door de temperatuur in deze stre ken boven het vriespunt bleef. Intussen neemt het continentale hogedrukgebied langzaam in bete kenis af. Gelijktijdig ontwikkelde zich boven het zeegebied tussen V/AT m t Dl i3i n Verwachting tot vrijdagavond. Lichte vorst in de nacht Veranderlijke bewolking met plaatselijk mist en hier en daar motregen. Vannacht op vele plaat sen lichte vorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Aanvankelijk wei nig wind, later overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. 22 nov. Zon op 8.13, onder 16.43. Maan op 8.53, onder 17.36. Nieuwe maan: 21 nov. te 17.19. IJsland en Schotland een nieuwe depressie onder invloed waarvan zachtere oceaanlucht in de richting van de Britse eilanden wordt ge transporteerd. Deze depressie zal later ook het weer in ons land gaan beïnvloeden. De komende nacht echter zal er bij opklaringen op vele plaatsen weer lichte vorst op treden. Het ziet er evenwel naar uit dat daarna de temperaturen, zowel in de nacht als vandaag, weer ho ger zullen worden. Koopvaardijschip. kernschip Aan de New York Shipbuil ding Corporation te Camden in New Yersey is opdracht gegeven tot het bouwen van het eerste door kernenergie voortbewogen koopvaardij schip, dat bijna 21 miljoen dollar zal kosten. Met de Babcock and Wilcox Com pany is een afzonderlijk con tract gesloten voor de voort bewegingsinstallatie, die 9 miljoen dollar zal kosten. De maritime administration en de commissie voor kernener gie hebben gezamenlijk be kend gemaakt, dat volgens het bouwprogramma de kiel van het schip het volgende jaar gelegd zal worden, de stapelloop in 1959 zal plaats vinden en de indienststelling in 1960. Slapte in textielbranche ALMELO, 20-11. Tegen het mid den van februari, dus over drie maanden, zal het bedrijf van de N.V. Wolspinnerij, Weverr en Ver verij J. ten Bos te Almelo worden gesloten. De onderneming wordt volledig opgeheven, nadat de lo pende orders zijn afgewerkt. Zater dag a.s. wordt aan 264 van de 500 personeelsleden ontslag aangezegd. Het bedrijf te Almelo, waar te vens de zetel van de onderneming is gevestigd, zal gedurende de ko mende drie maanden in gedeelten worden stopgezet. Van de bezetting van 228 mannen en vrouwen al daar, wordt zaterdag aan 193 per sonen ontslag aangezegd. De overstromingen in de Po- delta breiden zich nog steeds uit. Tengevolge van een hoge vloed in de Adriatische Zee zijn in de nacht van woensdag op donderdag weer enkele dijken van plaatselijk be lang bezweken, waardoor zeventig huizen in het water zijn komen te staan. In de afgelopen dagen is steeds meer land overstroomd. Op het ogenblik staat reeds 15.000 ha blank. Ir. C. W. C. VAN BEEKOM VOOR DE C.B.T.B. De ontwikkeling van de gemengde bedrijven op Schouwen-Duiveland Netto-opbrengst akkerbouwbedryven loopt achteruit Op dinsdagavond 19 dezer verga derde de gewestelijke afdeling van de C.B.T.B. „Schouwen-Duiveland" te Zierikzee in het „Huis van Nas sau" aldaar. Na Schriftlezing en gebed open de de wnd. voorzitter de heer L. de Ruiter deze bijeenkomst met een welkomstwoord; hij begroette daar bij speciaal dr. ir. C. W. C. van Beekom, rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden te Goes, die daarop gelegenheid verkreeg tot het houden van een inleiding over „De ontwikkeling van de ge mengde bedrijven op Schouwen- Duiveland". Spreker betoogde dat de toekomst van de landbouw onzeker en moei lijk is; door allerlei factoren wordt de positie van de landbouw snel minder belangrijk. Was in 1850 43 pet. van de Nederlandse bevolking bij de landbouw betrokken, in 1947 bedroeg dit percentage n*og slechts plm. 20 pet. Uit deze cijfers blijkt duidelijk dat het voor de agrariër niet meevalt zich t.o.v. andere tak ken van volkswelvaart, zoals han del en industrie, te handhaven. Door herverkaveling is de pro ductiemogelijkheid verbeterd, zo dat een meer rationele bedrijfsvoe ring, die in deze tijd een dringende noodzaak is, mogelijk is geworden. Aan de hand van een berekening toonde spreker aan dat de netto opbrengst per hectare in de ge mengde bedrijven in de jaren 1954 t.m. 1956 sterk is teruggelopen, speciaal voor de akkerbouwpro ducten. Spr. stimuleerde een voor zichtige uitbreiding van de vee houderij. Mogelijk zal het dan ook worden de herverkavelingskosten te betalen uit de verbetering. Stijgende bedrijfskosten Intussen blijken de bedrijfskos ten enorm te zijn gestegen, zulks als gevolg van de eveneens sterk gestegen arbeidslonen. Meer dan ooit komt het aan op persoonlijke capaciteit van de boer. Interessant waren inderdaad de cijfers, die spr. gaf over de percentages der bevol king van Amerika en Nederland, die werkzaam zijn in de landbouw. De achteruitgang is wel bijzonder opvallend. Amerika: 1850 (60 pet), 1957 (13 pet.), en 1980 (te verwachten 5 7 procent. Nederland: 1850 (43 pet.), 1947 (20 pet.), 1957 (13 pet.) en in 1980 (te verwachten) 10 procent. Aan het slot van zijn betoog waarschuwde hij voor een overdre ven mechanisatie in de kleinere be drijven en gaf hij aan iedere boer de raad goed te rekenen, alvorens tot kostbare investeringen over te gaan. Op deze rede volgde een geani meerde bespreking; de heer de Ruiter vertolkte de gevoelens van de vergadering toen hij de heer van Beekom dankte voor zijn leer zaam betoog. Na het afdoen van enkele huis houdelijke zaken sloot de voorzit ter deze bijeenkomst waarna de heer J. Boot Pz. eindigde met dank gebed. Deterding-miljoenen voor hospitaal in Afrikaanse oerwoud STRAATSBURG (P P) - De zer dagen kreeg professor Albert Schweitzer een uitnodiging om le zingen in de Verenigde Staten te houden. De 82-jarige oerwouddok- tfer antwoordde daarop, dat hij misschien in 1959 zou komen; eerst moest hij terug naar Lambi- rene, om er de opleiding van zijn assistenten en ziekenverplegers voort te zetten. Schweitzer bevindt zich op het ogenblik weer in de Elzas in zijn geboortedorp Günzbach, om er, na de vermoeienissen van de tropen jaren, wat op verhaal te komen. Verondersteld wordt, dat hij, in Afrika teruggekeerd, iemand zal aanwijzen, die de leiding van het beroemde hospitaal in de jungle van hem zal moeten overnemen. In dit verband wordt de naam ge noemd van de jonge Engelse dok ter Frank Catchpool. Schweitzer heeft onlangs verklaard, dat hij zich „langzaam oud" voelde wor den en een opvolger zocht, die ,arts, jong en gehuwd" moet zijn. Catchpool is in het begin van het iaar naar Lambarene gekomen en wilde daar oorspronkelijk slechts een half jaar assisteren. Olga kwam, zag en Het heeft bijna de klank van een filmverhaal, maar het Is klaarblij kelijk een echte romance: de jonge Britse dokter was nog geen maand in het oerwoud, toen Olga Deter- ding, dochter van de kort voor de oorlog overleden Nederlandse olie magnaat Sir Henry Deterding, in Lambarene verscheen. Men hield haar reis naar Frans West-Afrika eerst voor de gril van een rijke, verwende vrouw. Olga Deterding liet maanden lang niets van zich horen. Pas enige weken geleden ontving haar moeder, die in Parijs woont, een brief van haar, waarin de 28-jari- ge Olga schreef: „Ik ben verliefd. Hij is dokier en heet Frank Catch pool. Wij werken hier samen en willen hier blijven". Ontwikkelt' deze romantische geschiedenis zich tot aller tevredenheid, dan zou prof. Schweitzer misschien ver lost worden van de financiële zor gen, die het hospitaal in Lamba rene hem baart. Honderd miljoen Tot nog toe heeft hij zijn prach tige, menslievende werk moeten financieren door middel van vrij willige bijdragen en de gelden, die zijn lezingen, orgelconcerten en boeken hem opbrachten. In de laatste tijd heeft hij bovendien vrij grote bedragen ontvangen uit de opbrengsten van Eirka Andersons Schweitzer-film. Olga Deterding echter zal op zekere dag ruim 100 miljoen gulden bezitten. Schweitzer zelf zou gaarne voor zijn terugkeer nog enige lezingen in Zwitserland en Engeland hou den, want, zo zegt hij: „ik heb geld nodig voor nieuwe gebouwen in Lambarene". Maar zijn oude, vertrouwde huis houdster en secretaresse, Emy Martin, voegt daaraan toe: „Hoe de professor daaraan kan denken, is mij een raadsel. Hij is overver moeid; hij overschat zijn krachten. Het enige, dat hij nu nodig heeft, is rust!" (Nadruk verboden)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2