ZIERIKZEESCMEWNIEUWSBODE w Laatste appèl van Indonesië tot V.N.' mm i fV DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 No. 18262 114e jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per v/eek 32 cent. Losse nummers 10 ct.- - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 De kwestie Nieuw-Guinea in de politieke commissie der V.N. Mr. SOEBANDRIO DREIGT: ir NEW YORK, 20-11. De Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Soebandrio, heeft van daag b(j de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de poli tieke commissie van de Verenigde Naties de mogelijkheid uitgespro ken, dat z(jn regering thans wel licht haar laatste appèl tot de Ver. Naties richt om te helpen bij het vinden van een oplossing van het geschil over Nederlands Nieuw- Guinea. „Ik zelf en mijn regering hebben de mogelijkheid niet uitgesloten uit deze impasse te geraken op een wijze, die kan bijdragen tot de ver betering van de internationale be trekkingen als een geheel", zei hij. „Dat is de reden, waarom wij weer hier naar toe zijn gekomen om te streven naar een oplossing via de Verenigde Naties, hoewel het moei lijk te zeggen valt of dit niet de laatste poging in deze richting zal zijn. Het geduld van een volk is niet onuitputtelijk", voegde hij hier aan toe. Bydrage der V.N. „Naar onze mening kunnen de V.N. een belangrijke bijdrage leve ren tot het bevorderen van het zoe ken naar een oplossing van het ge schil. Indonesië is als altijd bereid volledig bij een dergelijke poging samen te werken, daar wij over tuigd blijven dat. een dergelijke vreedzame wijze van oplossing van dit probleem van gemeenschappe lijk belang is". Minister Soebandrio vervolgde, dat de Indonesische delegatie bereid is „een resolutie te aan vaarden die een goede werk wijze of een instrument schept om beide partijen bij te staan bij het vinden van een vreed zame oplossing van dit geschil, dat reeds te lang onopgelost is gebleven als een groeiend ge zwel in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië". De normalisatie van die betrek kingen, die zou kunnen worden be reikt bij het streven naar het op lossen van „de kwestie West-Irian" zou niet alleen heilzaam zijn voor de twee betrokken landen, maar ook „in het werkelijke belang van de internationale gemeenschap als een geheel, met inbegrip natuurlijk van ons nabuurland Australië". „Gevaarlijk" Eerder in zijn rede had minister Soebandrio betoogd dat geen enkel land dat zichzelf respecteert zou kunnen blijven toelaten „dat zijn redelijk verzoek om onderhande lingen genegeerd wordt, hoofdza kelijk omdat de andere partij van mening is dat het zich kan veroor loven een dergelijke houding aan te nemen op basis van haar supe- Nog geen bemande satellieten PARIJS, 20-11. De voornaamste adviseur van de Navo op lucht vaartgebied, de uit Hongarije af komstige dr. van Karman, heeft in een vraaggesprek met het week blad „Jours de France" verklaard, dat de Amerikanen noch de Rus sen binnen tien tot vijftien jaar in staat zullen zijn, een bemande sa telliet te lanceren. Hij zei dat het vraagstuk van het ontbreken van de zwaartekracht voor mensen be langrijker is dan ingeval van die ren. Volgens prof. Stanjoekowitsj van het Moskouse polytechnische insti tuut is het niet zeker, dat de twee de Russische kunstmaan geheel verbrand als zij weer in de damp kring komt. Stukken van de satel liet zouden op de aarde terecht kunnen komen. rioriteit wat betreft haar physieke kracht". „Dit is een zeer gevaar lijke houding en zou kunnen leiden tot onvoorziene en ongewenste zelfs explosieve gebeurtenissen op inter nationaal gebied". De Indonesische minister ver volgde: „Indien wij gedwongen zijn onze huidige aandacht voor vreed zame constructieve activiteiten in het binnenland en op internatio naal terrein op to geven en in plaats daarvan ons moeten concen treren op het opbouwen van onze physieke kracht, kunnen ook de huidige grondslagen van onze bui tenlandse betrekkingen in karakter veranderen". t; -v Wr REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman 61 Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Tekst resolutie Volgens Agence France Pies- se is de tekst van de reso lutie, ingediend door Afgha nistan, Bolivia, Birma, Cey lon, Egypte, Ethiopië, India, Indonesië, Irak, Jordanië, Libanon, Libië, Marokko, Nepal, Saoudi-Arabië, Soe dan, Syrië, Tunesië en Ye men, als volgt: „De Algemene Vergadering, gezien de kwestie West- Irian (West-Nieuw-Guinea), met grote bezorgdheid zien de, dat het voortduren van dit politieke geschil waar schijnlijk de vreedzame ont wikkeling van dit gebied in gevaar brengt, zich realise rend, dat een vreedzame op lossing van dit vraagstuk zonder uitstel moet worden verkregen, 1. nodigt beide pariijen uit hun pogingen om een op lossing van het geschil in overeenstemming met de beginselen van het hand vest der Verenigde Naties voort te zetten; 2. verzoekt de secretaris-ge neraal de betrokken par tijen bij te staan wanneer hij het nodig oordeelt voor de uitvoering van deze resolutie, en aan de der tiende bijeenkomst van de Algemene Vergadering rapport uit te brengen. Kerst- en nieuwjaars verloven voor militairen 's-GRAVENHAGE, 20-11. De ml- nister van Oorlg heeft ter gelegen heid van Kerstmis 1957 en de jaar wisseling ten aanzien van het ver trek met verlof en de terugkeer van verlof voor verschillende groepen militairen data bepaald. Voor een bepaalde groep militai ren is het vertrek, voor telkens vijftig procent der sterkte, bepaald op zaterdag 21 december tussen ze ven uur en negen uur des morgens of vriidag 27 december na vier uur 's middags, de terugkeer is vastge steld op vrijdag 27 december voor 12 uur 's middags of op donderdag 2 januari 1958 voor zeven uur des avonds. Voor een andere groep militairen is het vertrek bepaald op zaterdag 21 december na een uur 's middags en de terugkeer op onderdag 2 ja nuari 1958 voor twaalf uur 's mid dags. De verlofregeling ls per land machtorder aan de landmacht be kend gemaakt. Clinge Doorenbos ereburger van Naarden NAARDEN, 20-11. Vanavond is in de Burgerzaal van het stadhuis te Naarden de dichter en liedjes zanger J. P. J. H. Clinge Dooren bos gehuldigd omdat vijftig jaar geleden zijn artiestenloopbaan een aanvang nam. De burgemeester van Naarden, de heer N. Cramer, bood de jubilaris het ereburgerschap van de stad Naarden aan. VRIJWILLIGE BESCHIKBAARSTELLING WOONRUIMTE Aan boord van de „Willem Ruys" is in Rotterdam gearriveerd de heer H. O. Wagenaar met zijn vrouw en tienjarige zoontje Henk, drie van de weinige overlevenden van de ramp bij Biak met het K.L.M.-vliegtuig „Neutron". - De foto toont het gelukkige gezin aan boord van het schip na aankomst te Rotterdam. VERMOORDDE GEIN VIJFTIEN VROUWEN? Nog meer stoffelijke resten gevonden MADISON (Wisconsin, V.S.). 20-11. Het Amerikaanse staatslaborato- rium voor het onderzoek van mis daden heeft woensdag medegedeeld dat de 51-jarige vrygezel Edward Gein, die op een afgelegen boer derij i" het midden van de Ameri kaanse staat Wisconsin woont, toe gegeven heeft ook een tweede vrouw te hebben vermoord. Gein had reeds bekend de 68-ja- rige mevrouw Bernice Worden, wier onthoofd lijk in zijn keuken was aangetroffen, te hebben ver moord. Hij had echter staande ge houden dat de schedels en andere stoffelijke resten van tien vrouwen, die in zijn boerderij werden aan getroffen, afkomstig waren uit door hem geschonden graven. Doch de opsporingsambtenaar van het naburige Bancroft herken de in een van de twee vrouwen hoofden, die Gein had gebalsemd, Amerikaanse stafchef wil rakettenprogramma van zes miljard dollar Ernstig besluit voor landsverdediging op komst NEW YORK, 20-11. - De „New York Times" bericht dat de staf chef van het Amerikaanse leger, generaal Maxwell Taylor, er bij de regering-Eisenhower op aange drongen heeft minstens zes miljard dollar uit te geven voor de ontwik keling van een raket voor het on derscheppen van het Russische in tercontinentale projectiel. Deze ra ket moet omstreeks 1960 gereed zijn. Het blad weet te melden dat ge neraal Taylor, op basis van be paalde proefnemingen, ervan over tuigd is dat de raket van het leger, de „Nike Zeus", zodanig kan wor den ontwikkeld en uitgerust met een atoomkop, dat zij het Russische intercontinentale ballistische pro jectiel kan opsporen en vernieti gen. Om In drie of vier jaar zover te kunnen komen, is het volgens generaal Taylor noodzakelijk dat het plan in de begroting de hoogste voorrang krijgt, aldus de „New York Times". Taylor zou gezegd hebben dat men in de Sowjet-Unie op het ogenblik grote vorderingen maakt bij de ontwikkeling van projec tielen, die van de grond worden afgeschoten naar vliegtuigen. Dit zou volgens hem de doeltreffend heid van de Amerikaanse strate gische luchtmacht verminderen. De regering-Eisenhower zou door Taylor's opmerkingen geconfron teerd worden met wellicht het ern stigste besluit dat met betrekking tot de huidige begroting genomen zal moeten worden, omdat het plan voorziet in uitgaven voor militaire doeleinden, die ver uitgaan boven hetgeen tot nu toe in het openbaar is bekendgemaakt, aldus het blad. onmiddellijk de gelaatstrekken van de 54-jarige mevrouw Mary Hogan, die bijna drie jaar geleden op ge heimzinnige wijze was verdwenen uit de herberg, die zij op ongeveer tien kilometer afstand van Geins boerderij dreef. Hierna bekende Gein haar ook vermoord te hebben De politie heeft voorts stoffelijke resten, met name neuzen, gevonden, die niet afkomstig kunnen zijn van de tien aangetroffen vrouwenhoof den. Hierdoor is het aantal vrou wen, wier stoffelijke resten in Geins boerderij zijn aangetroffen, tot vijftien gestegen. De hiervoor genoemde opspo ringsambtenaar uit Bancroft heeft thans verklaard dat Gein loog, toen hij zei beenderen en schedels uit graven te hebben weggehaald (zie elders in dit nummer). „Gein vermoordde de vijftien vrouwen, wier stoffelijke resten wij op zijn boerderij hebben ge vonden", verklaarde hij. 's-GRAVENHAGE, 20-11. - Mi nister Klompe; heeft de moeilijk heden tot het verlenen van bijdra gen in de kosten, verbonden aan hët vrijwillig beschikbaar steilen van woonruimte, aanzienlijk uit gebreid. Dit is vervat in een be schikking, welke inmiddels ter kennis is gebracht van de gemeen tebesturen. Op 1 december treedt de nieuwe beschikking in werking en vervalt de oude van 1948. De nieuwe beschikking voorziet in een rijksbijdrage,'indien de ge meenten besluiten de kosten te vergoeden van degenen, die voor zieningen laten aanbrengen om voor meer gezinnen woongelegen heid te verkrijgen, of door wier verhuizing meer woonruimte ter beschikking komt. Een en ander houdt in, dat men op grond van deze regeling voor de volgende vergoeding in aanmerking kan ko men: ten hoogste f 800 (voorheen f 400). Bij het vrijwillig treffen van voorzieningen, waardoor sa menwoning mogelijk wordt, of kan worden voortgezet, b.v. door het inrichten van een noodkeuken en het aanbrengen van een eigen toilet. Onder bepaalde voorwaax*- den kan dit, behalve voor gezin nen, ook gelden voor alleenstaan den, die een eigen huishouding moeten voeren. 100 pet. van de kosten van het inboedel transport, volgens plaat selijke normen, indien men zijn grotere woonruimte vrijwillig ter beschikking stelt, alsmede een be- Geen NAVO-atoom- wapens op Deens gebied KOPENHAGEN, 20-11. - Het is vry wel zeker, dat Denemarken geen opslag van atoomwapens voor de NAVO op Deens gebied zal goed keuren. Zo heeft de Deense minister van Defensie woensdag tegenover een medewerker van het conservatieve blad „Berlingske Aftenavis" ver klaard. 's-GRAVENHAGE. De Chr. Mid denstandsbond is voornemens zijn veertigjarig jubileum op 22 en 23 april a.s. te Groningen te vieren. Het gewest Groningen van de bond heeft reeds de voorbereidende werkzaamheden voor deze herden king tor hand genomen. De gebeurtenissen in Indonesië •s-GRAVENHAGE, 20-11. Naar aanleiding van dinsdag in de Tweede Kamer tijdens het debat over de begroting van Maatschap pelijk Werk gemaakte opmerkingen heeft minister mejuffrouw Klompé hedenmiddag het volgende gezegd: „De regering volgt niet alleen met de grootste aandacht, maar ook met zorg de gebeurtenissen in In donesië en leeft zeer mee met de aldaar wonende Nederlanders, die onder zulke moeilijke omstandig heden verkeren. De geachte afgevaardigden moe ten zich wel realiseren dat de re gering van de souvereine staat In donesië volgens de regels van het volkenrecht de volle verantwoor delijkheid draagt om de bescher ming van de in haar land woon achtige buitenlanders, inclusief dus de Nederlanders, effectief te waar borgen. Ik vraag de Kamer om in het on verhoopte geval, dat zich ernstige gebeurtenissen zouden voordoen, vertrouwen te hebben in de rege ring, dat zij het nodige en moge lijk» doet". drag voor inrichtingskosten (hier onder niet begrepen de aanschaf van meubilaire goederen), gelijk aan ten hoogste 2/3 van de huur waarde volgens de personele be lasting van de in gebruik genomen kleinere woning of het kleinere woninggedeelte en tenslotte een eenmalige tegemoetkoming van ten hoogste f 100, indien opslag van meubilair noodzakelijk is. (Volgens de oude regeling werd bij verhui zing in totaal niet meer vergoed dan de huurwaarde van de verla ten woning). Minister Klompe heeft er de aan dacht van de gemeentebesturen op gevestigd, dat vergoeding van kos ten voor voorzieningen slechts kan worden gegeven, wanneer het oog merk voorziet om meer gezinnen woongelegenheid te verschaffen of te blijven verschaffen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een goede naam behoudt ook in het duister zijn glans. De secretaris-generaal van de N.A. V.O., Paul Henri Spaak, is dins dagnamiddag in Den Haag aange komen voor een driedaags bezoek aan ons land. Bij zijn aankomst op het station Hollands Spoor in Den Haag werd hij begroet door staats secretaris drs. E. H. van den Beu gel. Rechts dr. E. N. van Kleffens, de Nederlandse permanente verte genwoordiger bij de N.A.V.O. Roebels en dollars voor Egypte CAIRO, 20-11. Naar het Egypti sche nieuwsbureau Midden-Oosten bekend maakt, heeft de Sowjet- Unie zich bereid verklaard Egypte economische hulp ter waarde van 700 miljoen roebel te verschaffen. De hulp zal verstrekt worden voor een vijfjarenplan ten behoeve van economische ontwikkeling van Egypte en zal in een periode van 12 jaar in termijnen worden terugbe taald. WASHINGTON, 20-11. Het Ame rikaanse departement van Buiten landse Zaken heeft woensdag een bericht bevestigd, volgens hetwelk de Verenigde Staten 600.000 dollar aan Egypte hebben geleend voor een plattelandsontwikkelingspro ject. Friezen bereidden H.M. de Koningin een grootse ontvangst Bezoek aan voormalig „achtergebleven gebied" Vele Friezen, en met name de in woners van de hoofdstad der pro vincie, van het dorp Oenkerk en van de buurtschap „De kleine Geest", hebben gisteren enthousiast hun Koningin begroet, die hun pro vincie een ééndaags niet-officieel bezoek kwam brengen. In Leeuwarden bezocht de Ko ningin de coöperatieve condensfa- briek „Friesland". Gedeputeerde J. L. Hoogland, voorzitter van de pro vinciale commissie „De kleine Geest", vertelde, vooruitlopend op het volgende programmapunt, iets over het structuurverbeteringsplan „De kleine Geest". In dit 2.000 hec tare grote gebied in de gemeente Tietjerlcsteradeel, dat door versnip pering van de eigendom, door de slechte ontwateringstoestand en doordat vele eigenaren er niet zelf woonden, tot voor kort een „ach tergebleven gebied" was, is nu door samenwerking tussen de ministe ries van Financiën, van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Verkeer en Waterstaat, de ge meente, de provincie en de betrok-, ken waterschappen, een plan tot Nieuwe veerboot voor Zeeland gedoopt RIDDERKERK, 20-11. Vonmid- dag is het motorschip „Prinses Beatrix", dat voor het provinciaal bestuur van Zeeland wordt ge bouwd op J. en K. Smit's scheeps werven N.V. te Kinderdijk, ge doopt. Doordat de waters! and op het moment te laag was, kon het schip niet te water worden ge laten, maar werd alleen de doop plechtigheid verricht. verbetering in uitvoering. De grond wordt opnieuw verkaveld, de cul tuurtoestand verbeterd, van de vele waterschappen en polders is één waterschap gemaakt, de polderdijk is ingekort van 80 tot 17 km en heeft nu de gewenste hoogte en sterkte. De Koningin bezocht voorts „De kleine Geest" en Oenkerk. In het kunstcentrum „Prinsen tuin" te Leeuwarden onderhield de Vorstin zich voorts met bestuurs leden van provinciale organisaties en bezichtigde het Fries museum. De Palestijnse vluchtelingen NEW YORK, 21-11. Saoedi-Ara- bië heeft woensdag een beroep ge daan op de Verenigde Naties, op een andere manier te trachten een oplossing te vinden voor het pro bleem van de bijna een miljoen Pa lestijnse vluchtelingen. Wijziging NAVO-structuur Ter vergadering van de perma nente NAVO-raad te Parijs, heb ben enkele afgevaardigden persbe richten ter sprake gebracht, vol gens welke Engeland en Amerika plannen uitwerken voor een mili taire taakverdeling binnen de NA VO. Die plannen zouden op de ko mende NAVO-topconferentie be sproken moeten worden. Verschei dene afgevaardigden van Europese landen zouden de vrees uitgespro ken hebben, dat die plannen tot een Brits-Amerikaanse suprematie binnen de NAVO zouden leiden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1