ignHagn r> hoekje AMSTLEVEN leven sverzekerir HART ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 19 november 1957 no. i826i afdeling n.f.o. Beregening biedt mogelijkheden voor fruitteelt op droge Westhoekgronden Watertekort op verschillende bedrijven In verband met de steeds toe nemende droogte verschijnselen in de "Westhoek, sprak voor de N.F.O. in samenwerking met „Pomomj,", ir. C. ten Cate van het I.T.T. te Wageningen over „Beregening'. De voorzitter, de heer J. Priemis. opende de vergadering. Na zijn welkomstwoord herinnerde sprker aan vroegere tijden, toen men op vele plaatsen (de Pitten) winter en zomer nauwelijks kon lopen van het overtollige water. De laatste jaren 2ijn er grote veranderingen opgetreden. Nu is het reeds zover dat op verscheidene bedrijven een watertekort optreedt. Daarom moe ten er nu maatregelen genomen worden. Ir. ten Cate, die hierna het woord verkreeg, deelde mede dat de droogteverschijnselen over het ge hele land toenemen. Voor een ma ximale opbrengst is men van vele factoren afhankelijk. Heeft men de waterbeheersing in de hand dan is men al een heel eind. Verdere fac toren zijn klimaat, windschut en wateroverlast, hier is in te voorzien door drainage. Voor maximale op brengsten is de voedselopname van groot belang en hiervoor is water nodig. Krijgt men nu de droge voor jaarsperiode met schrale noor delijke winden dan heeft de boom nog geen last van verdroging, om dat de wortels erg diep zitten. De toegediende voedingsstoffen liggen in de bovenste grondlaag en is daar nu een tekort aan water, dan volgt direct minder voedselopname, dus ook geen maximale opbrengsten meer. In zo'n periode moeten we extra water geven. De lichtere gronden zijn het meest droogtege- voelig. De Westhoek mag van geluk spreken dat er overal voldoende goed en zuiver water te vinden is. Er zijn 3 manieren om water te ge ven: het oudste systeem is de be vloeiing, voor onze bedrijven niet uitvoerbaar. Als 2e methode komt de ondergrondse bevloeiing of in filtratie in aanmerking. Een me thode die weinig geld kost; aange legde dammen en de drains doen het werk. In de bollenstreek heeft deze manier veel opgang gemaakt. De 3e manier noemen we bere- Enorme bosbranden in Australië SYDNEY, 18-11. In de Blauwe bergen op een 100 km afstand van Sydney woeden op het ogenblik he vige bosbranden, die men niet meer in bedwang heeft. Zes plaatsen worden door de vlammen bedreigd. Bij het gehucht Sallys Flat in de buurt van Bathurst trachten zes honderd mensen hun bezittingen in veiligheid te stellen voor de brand, die al op drie km afstand is ge naderd. In het plaatsje Linden lek ken de vlammen reeds langs de straten. Een personentrein zag zijn weg door het vuur versperd. Alarmoefening Kon. Landmacht De legerleiding heeft het voor nemen om vóór het einde van 1957 een alarmoefening te bevelen voor het onder de wapenen zijnde per soneel van de Koninklijke Land macht, zo deelt de Legervoorlich- tingsdienst mede. Voor deze oefening zal geen per soneel worden opgeroepen, waar aan groot of klein verlof is ver leend, en zal geen materieel wor den gevorderd. Aan de oefening zal voorafgaan een verhoogde paraatheid, d.i. een toestand waarin de commandanten hun personeel en materieel gereed houden voor de uitvoering van na dere bevelen. Brits watervliegtuig stortte neer Een viermotorige Britse vlieg- boot met 58 personen - 50 passa giers en 8 bemanningsleden - aan bood is nabij het dorp Brook, tus sen Yarmouth en Freshwater, op het eiland Wight neergestort en in brand gevlogen. 43 mensen lieten hierbij het leven. De 15 overleven den werden naar een ziekenhuis overgebracht. Sommigen hadden zware brandwonden opgelopen maar wisten vrijwel ongedeerd uit het toestel te ontsnappen, enige se conden voordat het in brand vloog. Vele passagiers waren voor vakan tie op weg naar Madeira. De reusachtige 25 ton wegende vliegboot, „Sydney" genaamd en van het type „Solent", was vlak voor het ongeluk uit Southampton vertrokken met bestemming Lissa bon. De piloot van het toestel, dat eigendom is van de luchtvaartmaat schappij „Aquila", meldde, dat hij motorstoring had en naar Sou- hampton terugkeerde. De „Solent" kwam in een bos te recht. Het toestel baande zich een weg door bomen, stortte neer op een heuvel en vloog in brand. gening; dus op natuurgetrouwe wij ze water aan de grond toevoegen. Het grote voordeel van beregenen is het geringe aantal liters water dat men nodig heeft in vergelijking met de eerste 2 methodes. Het bes te resultaat krijgt men met de klei ne draaiende sproeiers, die over de bomen heen water geven. Onder de bomen door is practisch niet uit te voeren. Men krijgt door deze bere gening ook absoluut geen grotere schurftaantasting. Het water mag niet ijzerhoudend zijn, daar anders beschadigingen optreden. Een ideale capaciteit van de in stallatie is die, welke overeenstemt met 3-5 mm. neerslag. De grond kan deze hoeveelheid opnemen zon der piasvorming dus zonder struc- tuurbederf. Door de geringe neer slag zijn de sproeiers weinig ar beidsintensief, het is dus veel beter gedurende een lange tijd water te geven dan ineens een hele massa. Teveel water ineens zakt weg en zijn we kwijt. De goedkoopste ma nier is 3 kub. meter per uur per ha. Bij grote hitte kan men ook des avonds en 's nachts doorwerken. De waterverdeling van de huidige in de handel zijnde installaties is prima, overal komt een gelijke hoe veelheid water. Wel moet met over lappingen gewerkt worden daar an ders <ft-oge hoeken ontstaan. Van groot belang is ook de grootte van de spuitmondjes, die van 6-7 mm. voldoen momenteel het beste, men bereikt dan een straatlengte van ongeveer 30 meter. Wil iemand een apparatuur aanschaffen, dan dient hij van te voren een uitgebreid schema te laten opstellen met alle berekeningen van pomp-capaciteit, motorsoort, aantal sproeiers en de diameter der leidingen. Het I.T.T. te Wageningen doet dit tegen beta ling van een kleine vergoeding. Het is zeer goed mogelijk met de beregeningsinstallatie ook de nacht vorst te weren. Een nachtvorst met -5 gr. C. hoeft voor een bedrijf niet funest te zijn. De gehele nacht doorwerken met wat kleinere sproeiers (3 mm.) geeft een uitstekend resultaat. Voor de aandrijving der pomp is de elektromotor nog steeds het goedkoopst en het bedrijfszekerst. Voor het slaan, van de bron liggen de omstandigheden voor elk bedrijf anders, wel moet het een gepulste bron zijn. De Amerikaanse defensie-uitgaven De V.S. zullen waarschijnlijk volgend jaar aan defensie minstens één miljard dollar meer besteden dan het huidige maximum van 38 miljard dollar, zo verluidt in wel ingelichte kringen te Washington. Men verwacht, dat de regering weinig moeilijkheden zal hebben om dit van het Congres gedaan te krijgen, na de verklaring welke president Eisenhower dezer dagen heeft afgelegd. De president deelde toen nl. mee, dat het zeer aanzien lijke extra-uitgaven zal vergen om de Sowjet-Unie op het gebied van projectielen en raketten in te halen. Ingezonden mededeling AUPUlG KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BREDA. Tijdens een nachtelijke ruzie tussen de 23-jarige L. en de 46-jarige H K. op de Haagweg te Breda, is de laatste gevallen, waar bij hij schijnbaar bewusteloos op de grond bleef liggen. Een dokter van de G.G.D., die gewaarschuwd werd, moest constateren dat de man over leden was. In verband hiermee stelt de politie een uitgebreid onderzoek in. De 23-jarige L. is gearresteerd. MUIDEN. In een dikke mist heeft zondagavond de automobilist H. van der Meulen uit Amsterdam, toen hij op de rijksweg no. 1 tus sen Muiden en Hakkelaarsbrug een voor hem rijdende wagen passeerde en daarbij op de linkerweghelft kwam, een uit de richting Amster dam naderende motor gegrepen. De bestuurder van de motor, de 21- jarige W. Hagen uit Bussum, was vrijwel op slag dood. VLISSINGEN. Op de werf van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen is het 24.600 ton d.w. me tende motortankschip „Naess Ti ger" te water gelaten. Het schip is gebouwd voor rekening van de Ne derlandse Norness Scheepvaart Maatschappij N.V. te Amsterdam. AMSTERDAM. De 59-jarige me vrouw A. Eckenhausen-Crijs, die vrijdagavond in de Plantage Dok laan te Amsterdam van een rijden de tram stapte en ten val kwam, is zaterdag in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam aan de bekomen verwondingen overleden. AMSTERDAM. Een personen auto is op de Oostenburgergracht te Amsterdam geslipt en tegen een boom gereden. De bestuurder, de 48-jarige Th. Hose, die alleen in de wagen zat, werd met ernstige ver wondingen naar het Weesperplein- ziekenhuis overgebracht, waar hij later is overleden. DIEREN. Onder grote belangstel ling van de plaatselijke bevolking en in het bijzijn van talrijke auto riteiten, onder wie de Commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland, mr. H. P. Bloemers, functionarissen van Rijksweterstaat vertegenwoordigers van de ge meentebesturen uit de naaste om geving, alsmede afgevaardigden van het bedrijfsleven, heeft de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, directie Gelder land, ir. A. Burger, de nieuwe sluis in Dieren geopend. UTRECHT. H.M. de Koningin h'eeft in Utrecht de viering bijge woond van het tweede lustrum van de Nederlandse Bond van Maat schappelijk Werkers. TILBURG. De 38-jarige handels agent A. N. J. H. Breuers uit 's-Gravenhage is met de door hem bestuurde auto in Tilburg in de na bijheid van de voormalige Klok- kenberg tegen een boom gereden en aan de gevolgen overleden. Het is nog niet bekend wat de oorzaak van het ongeluk is. Ingezonden mededeling KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sliedrecht: J. Noltes, Ernst. Aangenomen het beroep van de Prov. Kerkvergadering van Zuid Holland tot pred. voor buitenge wone werkzaamheden (dir. jeugd zorg van de Centr. Herv. Jeugdraad Groot-Rotterdam): A. P. van der Made, sinds 1 sept. jl. eervol ont slagen predikant van 's Heeren- hoek; naar Papendrecht: H. C. Bultman, Dussen (N.B.). Bedankt voor Oosterwolde (Gld). C. Graafland, Ameide en Tienho ven; voor .Meerkerk: H. C. Bult man, Dussen (N.B.). Ger. Kerken Beroepen te Leerdam: G. Henge- veld, Woubrugge; te Gorredijk: H. Alting, Wijckel (Fr.). Bedankt voor Exeter (Ontario, Canada): C. L. Timmers, Sint Pan- cras. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Tweetal te Rotterdam-Kralingen: Z. G. van Oene, Sliedrecht en G. Spijker, Bedum. Het Centraal Genootschap voor kinderherstellingsoorden en gezondheidskolonies (Ingezonden). Ieder jaar vertrok tot heden een groep Zierikzeese kinderen naar een herstellingsoord in bos, hei of duin om daar herstel van gezond heid en nieuwe krachten op te doen. Ieder jaar opnieuw werd deze uitzending behartigd door de Zie rikzeese afdeling van het Centraal Genootschap. Ieder jaar kon tot nogtoe aan el ke redelijke aanvraag om uitzen ding worden voldaan. Thans dreigt echter het gevaar, dat deze jaarlijkse traditie niet zal kunnen worden g^iandhaafd. Ver hoging van de vCTpleegprijs in de tehuizen en een verlaging van het aantal leden in Zierikzee vormen een ernstige aangelegenheid, waar door het niet denkbeeldig is, dat in de nabije toekomst de middelen gaan ontbreken om elk kind, dat dit behoeft, uit te zenden. Het werk van het Centraal Ge nootschap is in Zierikzee welbe kend en populair. Het zal afhan gen van de Zierikzeese gemeen schapszin, of de hierboven vermel de jaarlijkse tradities gehandhaafd blijven. Eén dezer dagen zal aan alle inwoners om een bijdrage ge vraagd worden door middel van de jaarlijkse collecte. Het vorige jaar meende het bestuur van de afde ling Zierikzee er goed aan te doen de collecte niet te organiseren, daar toen het geld beter kon worden be steed aan de Hongaarse slachtof fers. Nu is echter de kinderuitzen ding weer actueel geworden en zelfs in een critiek stadium komen te verkeren. Het ledental moet eveneens weer omhoog! Nieuwe leden kunnen zich te allen tijde melden bij de secre taresse van de afdeling Zierikzee: Mevrouw mr. M. J Keuning-Istha, Oude Haven, Zierikzee. Moge de collecte zodanig zijn, dat de uitzending in het komende jaar ongestoord kan worden voortgezet en moge de aanmelding van nieu we leden een zo grote vlucht ne men, dat in de toekomst nimmer meer critieke stadia moeten wor den overwonnen. Namens het bestuur: A. J. SCHILSTRT, voorzitter. Gratis dierflguurtjes bi) ZAANHAGELI Vraag inlichtingen bij Uw winkelier voor het verkrijgen van 10 plastic dierflguurtjes in ivoor- en transparante kleuren. Uw kinderen zijn er de hele dag zoet mee. a^r ZAANHAGEL de lekkerste chocoladekorrels van échte chocola Door blikseminslag in drie hut ten in het Emboeboela-district bij Durban, zijn achttien mensen ge dood, onder wie zeven kinderen. De hutten brandden geheel af. BRUIN ISSER VISSERSVERENIGING ZOEKT STEUN BIJ „ZEVIBEL" Actie tegen „Commissie van Dertien" Door het bestuur van de Brui- nisser vissersvereniging „Algemeen Vissersbelang" is een schrijven ge zonden aan het bestuur van de Ver eniging tot Behartiging der Zeeuw se Visserijbelangen (Zevibel). In dat schrijven wordt verzocht, de be langen van de vereniging tot dus ver behartigd door de zg. Commis sie van Dertien", over te nemen. Zoals bekend heeft de Bruinisser vereniging met deze Commissie ge broken, om de houding aangeno men na en tijdens het Deltadebat in de Tweede Kamer. Daarom is een afschrift van dit schrijven ge zonden aan alle leden van die Ka mer, aan alle bestuursleden van het Produktschap voor Vis en Vispro- dukten, aan de Stichting van de Nederlandse Visserij enz., terwijl ook aan alle andere vissersvereni- SPORT DAMMEN Om het kampioenschap van Zeeland De voor 17 november vastgestelde partijen van de 2e ronde zijn' uit gesteld tot 24 november a.s. In deze ronde speelt Fr. Brandenburg tegen J. Engelvaart. gingen in Zeeland een dergelijk schrijven is uitgegaan. De Bruinisser leden, die precies weten wat er op de vergadering, die zij als afgevaardigden hebben bezocht, ook door anderen, is ge zegd en gedaan, hebben zich ver wonderd over het communiqué dat over deze vergadering aan de pers is verstrekt. De voorstelling alsof alleen de Bruinisser afgevaardig den van mening verschilden met het bestuur van de Commissie van Dertien is toch wel in flagrante strijd met de werkelijkheid. NIEUWERKERK Korfbalvereniging D.S.S. vierde zilveren jubileum Geslaagde feestvergadering in „Ons Dorpshuis" Zaterdag 16 november herdacht de korfbalvereniging „D.S.S." te Nieuwerkerk haar 25-jarig bestaan. Des middags werd in „Ons Dorps huis" een receptie gehouden, waar o.a. aanwezig waren: het voltallige college van b. en w., de ere-voor- zitter, de heer D. Eveleens uit Zie rikzee, afgevaardigden van zuster verenigingen van het eiland en van plaatselijke verenigingen, bestuurs leden van de Schouwen-Duive- landse Korfbalbond, zomede oud leden van de vereniging. Te half vier sprak de v.oorzitter van de jubilerende vereniging, de heer J. Buysse, een openingswoord, waarin hij een groot gedeelte van de geschiedenis van „D.S.S." de re vue liet passeren. Daarna bracht het muziekgezelschap „Oefening en Uitspanning" de vereniging een muzikale hulde. Hierna feliciteerde de voorzitter van „N. en U.", de heer J. van Dijk, de vereniging met haar zilveren jubileum, waarbij hij o.a. opmerkte dat de muziek de korfbalvereniging aanvankelijk als een concurrente beschouwde, maar dat er thans de meest prettige ver standhouding tussen beide bestaat. Namens „N. en U." wenste hij „D. S.S." ook in de toekomst veel suc ces toe. Verder voerden nog ver scheidene sprekers het woord, waarvan wij noemen: de voorzitter van de S.D.K.B., de heer J. Th. Brouwer, burgemeester A. A. van Eeten namens het gemeentebesuur, de ere-voorzitter de heer D. Eve leens, de heer J. A. van Nieuwen- huijze namens het leesgezelschap en de stichting „Eilandgemeen schap", en afgevaardigden van de verenigingen „Burgh" en „Zee meeuwen". Sommigen hunner de den hun woorden vergezeld gaan van een geschenk, o.a. een fraaie beker, de S.D.K.B.-voorzitter een bal en de afgevaardigde van „Zee meeuwen" vier hoekvlaggen voor het terrein. Voorts getuigden tal van bloemstukken, o.a. van het ge meentebestuur, van het medeleven het het jubileum. De heer Buysse dankte elke spre- wer afzonderlijk voor de tot „D.S. S." gerichte woorden, waarbij hij op enkele genoemde punten, o.a. het beoefenen van gymnastiek, nog wat dieper inging. Des avonds werd, eveneens in „Ons Dorpshuis", een feestverga dering gehouden van leden en oud leden, waarbij de opkomst van laatstgenoemden echter wat tegen viel. Niettemin verliep de vergade ring, waar ook de ere-voorzitter aanwezig was, gezellig, zodat, alles samengenomen, „D.S.S." op een ge slaagde jubileumviering mag terug- Veel gewetensgeld Blijkens een opgave in de Staatscourant van vrijdag jl. hebben opnieuw 151 Ne derlanders, die 's Rijks schat kist bij het betalen van be lastingen en rechten tekort hebben gedaan, hun gewe ten gezuiverd door het beta len van gewetensgeld. De 151 posten, die de bekendma king van de minister van Financiën omvat, belopen een bedrag van 282.509,23 totaal. Het grootste der af zonderlijke bedragen is een post van f 45.000, ontvangen bij de ontvanger der directe belastingen te Baarn we gens „te weinig betaalde in komsten-, vermogens-, on- dernemings- en omzetbelas ting". De kleinste post be draagt f 0,75, ontvangen door de ontvanger der direc te belastingen te Apeldoorn, wegens „te weinig betaald zegelrecht". «en htm l/ltscktkcnd dpt f/et ouster - uscuc leger op iedere werkelvk dienstdoende soldrrt - twee omMW "CCFr. COMMRNOEREN6ooo SOLDRTEN. Ingezonden mededeling FEUILLETON Het OORSPRONKELIJKE ROMAN door *t* overwint Dick Rebel No 18 „Een mens kan veranderen, dat heb ik het best nog aan jou be merkt. Zo raak je weg van 'n kell- nerinnetje en zo val je flauw voor een doktersdochter. Een mooi ex emplaar ben jij!" Jasper trok zijn kameraad mee. „Kom, kom heerschap, ik zal je to nen, waarom ik mijn plechtige ge lofte verbrak". Zij liepen het dorp weer in en gingen langs een omweg naar „De Schuit". Voor zij daar waren, hiel den zij echter stil op het Berken pad bij no. 27. Jasper floot twee maal kort en eenmaal lang. Een deur klapte. Iemand kwam aanren nen alsof er brand was. Triomfan telijk zag Jasper zijn vriend aan: „Wat zeg je er van? Daar is mijn schooljuffrouw!" „Keurig gedresseerd!" zei Irn met verwondering in zijn stem. Jasper stelde nu zijn schooljuf frouw, Jetty Teller, voor, hield een kwasie-deftige toespraak, die hij besloot met: „Kom aan, makker, wij gaan een borrel kopen. Tot ziens, Jetty!" „Waar?" vroeg zij. „In „De Schuit" natuurlijk, bij het kellnerinnetje van mijn geach te collega". Jetty lachte als iemand, die vol komen op de hoogte is en wuifde ten afscheid. „Wat zeg je van haar?" „Een schat van een meid, zij lijkt veel op Maria". „Goed gezien, ik hou van dat soort". Zij hadden er flink de pas in en waren al gauw op de dijk, waar aan „De Schuit" lag. Een meter of tien van het café hield Irn plotse ling zijn pas in. Dit duurde zo een halve minuut, toen zei hij. „Hoor je niets bijzonders?" „Een boerenkar in de verte", ant woordde Jasper schouderophalend. „Een pracht van een compliment voor Maria!" zei Irn lachend. „Wat heeft Maria daar nu mee te maken?" „Wel, hoor je haar niet zingen?" Jasper luisterde scherper. „Ja, nu hoor ik het ook. Wacht, laten wij om de Schuit heen naar de huis deur gaan. Zij is vast in de keu ken". Voorzichtig, op hun tenen liepen zij verder. Een boer, die langs kwam, keek hen wantrouwend aan. Jasper stak joviaal zijn hand op. De man keek knorrig voor zich uit. Bij de huisdeur bleven zij staan. Maria zong nog steeds. Liedjes van de lagere school. De jongens keken elkaar veelbetekenend aan. Irn verwachtte een grap, maar Jasper werd ernstig: „Eigenlijk is het le ven iéts moois". „Waarom ineens die ontboeze ming?" „Wel, ik denk er zo aan, dat wij ons dikwijls bezopen hebben. Jij niet zoveel als ik, maar toch meer dan eens. Ik ben in de stad ook nog wel eens dronken geweest en een enkele maal heeft Geerten mij mee genomen. Die heeft mij veel laten zien, dat ik nooit meer vergeten zal. Meisjes, bijna kinderen nog, vrouwen, zo oud als mijn opoe, alles was daar te koop. Ik heb er ruzie gemaakt en niet meegedaan. Zij moesten mij altijd die huizen uit gooien, doch niet voor ik mijn por- temonnaie kwijt was. Ik deed niet mee, maar niet omdat ik beter was dan Geerten, die wel meedeed, doch omdat ik dronken was en dan maak ik altijd herrie dat weet'jij ook wel". „Maar wat heeft dit nu te maken met die opmerking?" „Dat komt nog. Nu ik Maria hoorde zingen, dacht ik ineens aan die andere meisjes en vrouwen. Maria, een mooie flinke meid, niet verpest door de drank, die zovelen van haar standgenoten vergiftigd heeft. Trouw aan haar natuur ge bleven ondanks haar omgeving. Maria zingt, omdat zij gelukkig is. Daarom vond ik het leven ineens mooi. Wat prachtig toch wanneer je kunt bijdragen tot het geluk van een ander, wanneer je het leven van een ander aangenamer en mooier maken kunt. Als ik het ge luk van een meisje zie, dat haar diepste wensen in vervulling ziet gaan, voel ik mij steeds weer ge drongen om uit te gaan naar de plaatsen der ellende. Dan ben ik blij, dat ik voor psycholoog studeer evenals jij en dat wij samen straks mogen werken voor een gelukki ger leven door zielsproblemen op te lossen. Daar straks zeurde je over uitgaan met anderen en over Rie Beurtman. Ik wou daar niet op in gaan, omdat ik niet goed horen kon, dat jij ook al gemene gedach ten had". „Gemeen?" „Ja natuurlijk, want jij stond te overwegen, of je Maria of Rie zou nemen, terwijl Maria het volste vertrouwen in je heeft". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5