Donip® bevrijd! NIET ALLEEN BIJBELTEKSTEN Prof. dr. J. Zijlstra voorstander van samengaan tussen A.R. en C.H.U. UTRECHT, 18-11. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft vanavond in Utrecht op een vergadering van de centrale Anti-Revolutionaire kies vereniging „Nederland en Oranje" inzake het vraagstuk van de toe nadering tussen de protestants- christelijke partijen verklaard, dat hU behoort tot diegenen, die het samengaan van A.R. en C.H.U. nodig achten. De theologische verschillen in de vorige eeuw kunnen ons niet meer inspireren. De jongeren kennen deze verschillen niet meer en wil len ze ook niet kennen, zei minister Zijlstra. „Samenwerking tussen gerefor meerde politieke partijen, graag. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Treedt A.R.-wethouder af? Wij vernemen dat op een heden (dinsdag)avond te houden vergade ring van de A.R.-kiesvereniging „Nederland en Oranje" zal worden beslist over het al of niet aanblij ven van de heer A. M. den Boer, als wethouder der gemeente Zie- rikzee. De heer den Boer zou te kennen hebben gegeven zijn func tie als wethouder neer te willen leggen. Verder komt ter sprake de candidaatstelling voor de gemeen teraadsverkiezing 1958 en de Prov. Statenverkiezing 1958. Mededelin gen zullen verder worden gedaan voor de samenwerking met andere politieke organisaties. Weer blindgangers gevonden Bij het ploegen aan de havendijk heeft de landbouwer L. de Boer 2 granaten aangetroffen. De mijnop- ruimingsdienst is door de politie van deze gevaarlijke vondst op de hoogte gestel 1. HAAMSTEDE Ouderavond Chr. Nationale School De Christelijk Nationale school te Burgh-Haamstede organiseerde een geslaagde ouderavond, waarop het woord werd gevoerd door ds. Kei zer uit Brouwershaven, die sprak over het onderwerp: „Past op uw kinderen". Een groot voorrecht, al dus spr., is dat wij thans onze kin deren lichamelijk goed kunnen ver zorgen, want in het verleden kwam het vaak voor dat men niet altijd aan het kind kon geven wat het nodig had. Belangrijker is echter nog de geestelijke verzorging, want het kind als geschenk van God, moet worden opgevoed tot Zijn eex'. De belangrijke taak daartoe berust op de schouders van ouders en opvoeders. De taak van de chr. school is de ouders bij het opvoe den te helpen. Eerst als het kind merkt dat bij ouders en opvoeders het woord van God ook inderdaad leeft, mag van een juiste opvoeding van het kind worden gesproken. Weliswaar zijn kinderen van chris telijke scholen niet anders dan an dere kinderen, maar als gedoopte kinderen dragen zij wel een belofte met zich mee. De voorzitter, de heer G. A. van Oord, dankte de spreker voor het gebodene. De voorzitter der ouder commissie de heer Jonker, deed enkele mededelingen betreffende het schoolreisje en de Kerstfeest viering. Het hoofd der school, de heer P. J. van den Berg, sprak over de mogelijkheden en moeilijkheden die bij het vak handenarbeid naar voren komen. Op een eind januari te houden „kijkavond", zullen de verschillende werkstukjes tentoon gesteld worden. In de vacature ont staan door het vertrek van de heer M. O. Hanse Lz. werd gekozen de heer J. v. Dijke Fz. Ds. Keizer sloot de ouderavond met DREISCHOR Kinderen voegen schakel in vriendschapsketen Zaterdagmiddag kwamen de kin deren van de Zondagsschool van Dreischor bijeen om in een aardige optocht met witte en blauwe bal lonnen achter de trommelslager H. Visser naar het terrein achter het postkantoor te marcheren. De plaatselijke predikant, ds. Duyven- dak, zette hier voor de vele toe gestroomde ouders en belangstel lenden uiteen, wat de bedoeling van dit festijn was. De vorige week maakten alle kinderen vlaggetjes en kettingen, die door bemiddeling van de Nederlandse Zondagsschool- vereniging naar kinderen in andere landen worden verstuurd. Als sym bool van de vriendschap die daar mee wordt uitgedrukt worden nu deze ballonnen opgelaten, die ook hun weg naar anderen zullen vin den. Na het tweestemmig zingen van een lied, dat hiervoor speciaal is gemaakt, werden de ballonnen tegelijk opgelaten. Zij verdwenen al spoedig in de nevelige lucht. De kinderen trokken daarna weer naar de consistoriekamer, waar hen een tractatie werd aangeboden. Zeer benieuwd waar hun ballonnen te recht zijn gekomen en ook verlan gend naar berichten uit verre lan den, gingen zij daarna zeer voldaan over deze geslaagde middag huis waarts. Maar deze mag niet staan in het teken dat gereformeerd lijkt, het geen in wezen het aanvaarden van de liberale beginselen is", aldus de minister. Hij zei voorts een uitlating van ds. Hommes op de onlangs gehou den vergadering van de „Johan Althusiusstichting", nl. als zou men meer hebben aan enkele teksten uit de Bijbel dan aan de ingewikkeld-, heden van de S.E.R. en de Stichting van de Arbeid, niet onweersproken te willen laten. „Wij moeten geen bijbelspreuken gebruiken als vlucht uit de werkelijkheid, want hoe in gewikkeld de samenleving ook is, we hebben er mee te maken, omdat we er middenin staan", aldus mi nister Zijlstra. Hij was van mening dat we moeten bouwen aan deze samenleving en hij zou zich ver heugen „als we dat zouden kun nen gaan doen in reformatorische eendracht". Ingezonden mededeling neus,keel en borst van vastzittend slijm BROUWERSHAVEN Geslaagde klantenavond In hotel Ringelberg heeft een groot aantal dames genoten van een voorlichtingsavond die georgani seerd werd door de heer J. de Nooijer, VéGé-kruidenier. Verschil lende vertegenwoordigers van be kende fabrieken gaven hun mede werking aan de bijeenkomst. Zo sprak de heer de Bruin namens Ark's beschuitfabrieken over het door dit concern uitgebrachte arti kel. Mevrouw Datema sprak over Maggisoepen, waarvan een kopje werd geserveerd ter kennismaking. Ook het Scholten produkt „Brinta" werd onder de loep genomen. Een tweetal bezoeksters verdiende een mooie prijs met een spraakwater val over dit produkt. De heer Ho- genboom sprak over de wijnen en advocaat van „Zwarte Kip" Mevr. Datema sprak ook nog over Nes café. Als amateur conferencier goochelaar zorgde de heer Romijn uit Goes voor de vrolijke noot op deze geslaagde avond. Een grote verloting met een lawine van prij zen completeerde deze klanten avond. Arie Roon in „Bravo Brigade" Omdat Arie Roon uit Brouwers haven de moed opbracht om in de diepe keersluis te duiken waarin zijn kameraadje Kees de Moor was terechtgekomen en Kees op de kant bracht werd hij gekozen als vertegenwoordiger van de goede Nederlandse jeugd in de „Bravo Brigade" van het „Vrije Volk". Achttien jongens en meisjes wer den uit tientallen kandidaten in deze jeugdbrigade gekozen en Arie behoorde bij de gelukkigen. Zater dag liep hij tussen tientallen kin deren op de Dam te Amsterdam om de glorieuze intocht van Sint Nicolaas in de hoofdstad meè te maken. Met anderen was hem na melijk een heerlijk weekeind in de hoofdstad aangeboden met o.a. een maaltijd in Krasnapolsky. Een ding heeft de Sint bij de zo in het zon netje gezette jongelui bijzonder weten te waarderen, de bescheiden heid die deze moedige jongelui siert. OUWERKERK M. Reckman sprak voor Culturele Vereniging Ook voor de Culturele Vereniging te Ouwerkerk trad vorige week de bekende 'journalist de heer M. Reckman op, verbonden aan het Algemeen Dagblad en Elsevier's •Weekblad, met zijn onderwerp „Achter de coulissen van een krant" De spreker werd ingeleid door wethouder Kuijper. De heer Reck man wees er op dat het de taak van de journalist is te staan te midden van zijn volk en te wijzen op verkeerde toestanden maar ook de grote prestaties die het volk ver richt. Het kleine Nederlandse volk kan groot zijn in het leveren van buitengewone prestaties. Steeds staat bij het weergeven door de journalist het belang van het va derland voorop. Vreugde en ver driet wisselen elkaar af en het geeft spanning aan zijn leven en werk. Hetgeen in de krant komt moet niet te moeilijk zijn en reke ning dient te worden gehouden met de gemiddelde intelligentie van het lezend publiek. Spr. toonde met staaltjes aan hoe groot de macht van de pers is. In dit verband her innerde hij aan zijn actie „Het le ven begint bij veertig". Ook noem de hij zijn fulmineren tegen de „examenwaanzin" zoals hij het noemde. Na de pauze somde hij en kele sprekende voorbeelden op van de moeilijkheden en gevaren waar van een journalist is blootgesteld (omkoping e.d Om journalist te zijn is een goede opleiding en goe de talenkennis niet voldoende om dat men voor de meest onverwach te en vreemde situaties kan komen te staan. Spr. behandelde ook nog zijn bezoeken aan verschillende gevangenissen in Nederland, waar hij op allerlei misstanden is gesto ten. In antwoord op een vraag deel de spr. nog mede dat foutieve be richten veelal ontstaan door onbe trouwbare relaties. NOORDGOUWE De „instuif" gestart Zaterdagavond werd gestart met de instuif in het verenigingsge bouw van de Hervormde gemeente te Noordgouwe in de kom. De heer J. L. G. van den Broecke memo reerde bij zijn openingswoord in het kort de geschiedenis, welke aan een en ander was voorafgegaan en stipuleerde met name, dat deze in stuif bestemd is om de ongehuwde jongeren aan te trekken. Hierna sprak burgemeester N. A. van Wijk zijn openingstoespraak uit, waarbij hij lof uitsprak voor dit mooie initiatief en het doel en om dat alle lagen der bevolking grote medewerking in de tot stand ko ming hebben verleend. Onder aan bieding van zijn beste wensen voor de toekomst aan het adres van de ze organisatie, daaraan de hoop vastknopende, dat vele jongeren zich waarlijk kunnen vermaken besloot spreker zijn speech. Vervolgens werd het woord ver kregen door dr. van Eldik, namens de kerkvoogdij der Herv. gemeente. Deze spreker zag het zo, dat geen hinder werd ondervonden voor de tot stand koming van deze instuif van het kerkisme, maar dat de kerkvoogdij unaniem van mening was om het gebouw voor dit doel ter beschikking te stellen t.b.v. de gemeenschap. Nadat deze sprekers het woord hadden gevoerd, besloot voorzitter v. d. Broecke het officiële gedeelte met het voorlezen van een toepas selijk gedicht, opgemaakt door een ingezetene der gemeente, welk ge dicht weerklank vond bij de aan wezigen. Van de zijde van het ge meentebestuur was mede aanwezig wethouder Visser. Nadat verversin gen waren aangeboden werd een rondgang door de diverse lokalen gemaakt, waarbij werd gekonsta- teerd, dat het geheel een prettige indruk maakte Een behoorlijk aan tal jongeren genoot dan ook wel dra van het gebodene, zodat op een geslaagde start mag worden terug gezien. SIRJANSLAND „De macht van het kleine" De propaganda-avond van „De macht van het kleine" is een succes geworden. Door het energieke aan pakken van Cobi Noorthoek en Mi- neke Bal konden 43 leden worden ingeschreven. De administratie is in handen van mevr. Klink-Brekel- mans. Sinds enige weken zijn de laatste aansluitingen op het elek trisch net een feit geworden. Dit betreft de bewoners van Dillings- weg tot aan de Gantelhoeve. ANNA JACOBA POLDER Documentaire-film in „Ons Dorpshuis" In „Ons Dorpshuis" werd een do cumentaire film vertoond over de opleiding van legerpredikanten. Vooraf hield ds. K. Smit een cau serie over de geestelijke verzorging onder de militairen. Spr. wees er op dat „in dienst" de jongens los komen uit hun gezin en de arbeids gemeenschap. Zij worden daar overgezet in een andere wereld met een speciale taak. Het werk van de legerpredikanten bestaat er me de in de militairen ook op die har de werkelijkheid te wijzen. Op het Gevo-uur (geestelijke verzorging) worden allerlei problemen bespro ken, w.o. de vrije tijdsbesteding. Taak van de predikant is de jon gens te wijzen op de leiding Gods in hun leven. De militaire tehuizen zijn er om de huiselijke gezellig heid te vervangen. De jongens die hun principe trouw blijven hebben het in het begin moeilijk, maar op de duur wordt hun houding door de anderen gerespecteerd. In het leger is plaats, ruime plaats voor predikanten, aldus spr. Ingezonden mededeling Speciale correspondentie Sinterklaas 1957 studeert letteren "Reeds van verre zagen wij, dat Sint Nicolaas een geletterd man was. Van onder zijn sneeuwwitte tab berd, links en rechts van onder zijn vuurrode mantel staken heel verleidelijk puntjes van boterlet ters. Hoe hij het allemaal kon tor sen, was ons een raadsel. Overigens hing rond de goed-heilig-man een weldadige geur die kenmerkend is voor de fijnere banketbakkerijen. .Sinterklaas", begonnen wij heel timide, „slechts een paar woorden, wij zijn van de pers!" „Natuurlijk^, gaf de eeuwenoude bisschop groot moedig toe. En in het daarop vol gende gesprek bleek de goede Sint een geletterd man in de meest let terlijke zin van het woord, maar vooral een kwaliteitskenner. Hij vertrouwde ons onder meer toe, dat hij alleen maar ROOMBOTERlet- ters wilde hebben, zoals al zijn duizenden voorgangers trouwens. Maar de studies in de letteren van de goed-heilig-man strekten zich verder uit. Enthousiast vertelde hij ons, dat hij letter voor letter het hele prachtige roomboteralbum „De Bonte Droom van het Circus" had uitgespeld. „Fantastisch boeiend, zelfs zo spannend, dat ik het in één adem heb uitgelezen!" was het lite rair bescheid van de goede Sint. „Avonden achtereen heb ik geno ten van die komische, maar ook dieptragische mensenlevens, de wondere circussensaties van alle eeuwen!" De goede Sint werd al sprekende hoe langer hoe geest driftiger en vertelde ons in vertrou wen, dat hij zélf duizenden exem plaren van deze unieke albums had besteld. Volgt u dit excellente voor beeld in het kiezen van het leukste Sinterklaascadeau. Het is een boei end en afwisselend verhaal, ver lucht met talloze pentekeningen, vele kleurenplaten en plaatjes; ge schreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Tho mas. Koop het bij uw roomboter- leverancier voor slechts f 2,50 of bestel het rechtstreeks bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag, U krijgt dan het album per omgaande toegezonden onder rembours. De bijbehorende plaatjes ontvangt u GRATIS voor rijksbo- termerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem niet alleen voor de zondag, maar ook voor Sinterklaas een pakje extra! Gereformeerde Kerk Zierikzee LEZING OVER „EFFATHA" op geslaagde gemeente-contactavond Op een eind vorige week onder voorzitterschap van ds. Y. J. Tie- mersma gehouden gemeente-con tact-avond van de Gereformeerde kerk in het Ned. Herv. verenigings gebouw, heeft de heer Kooy, te Voorburg, vertegenwoordiger van de Protestants Christelijke inrich ting voor doofstomme kinderen „Effatha", een causerie gehouden met lichtbeelden over deze inrich ting van barmhartigheid. ..Effatha" is een van de vijf in stituten in Nederland, waar derge lijke kinderen - deels in internaat- verband, deels dagelijks de school bezoekend - terecht kunnen. Op neming van een doofstom kind brengt kosten met zich mee, die f 30 per week bedragen. Financieel onvermogen der ouders is echter geen reden om een kind af te wij zen, maar „Effatha" is natuurlijk aangewezen op hulp van buitenaf. Een veel gemaakte fout is te menen aldus spr., dat de kinderen én doof én som zijn. Het een hangt echter samen met het andere. De kinderen spreken niet, omdat ze doof zijn. De methodiek bij de spreekmetho- de is het zg. liplezen, hetgeen bij zonder moeilijk is voor de kinde ren, die altijd monotoon spreken, omdat zij het gesproken woord niet kunnen controleren door het ge hoor. Onder elkaar bedient de jeugd zich van gebarentaal. In de praktijk komt de hantering van de taal neer op een zeer primitief woordgebruik, waarvan spr. enkele voorbeelden gaf. Door de moderne hoorapparaten wordt soms bij het kind een „profitabele gehoorrest" ontdekt, die de resultaten van het onderwijs vrijwel onmiddellijk ten goede komt. De handvaardigheid der kinde ren is vaak groot, maar de alge mene woordontwikkeling (het woordbezit) komt gemiddeld niet hoger dan van een normale leerling van de lagere school. De heer Kooy illustreerde zijn causerie met fraaie dia's en met een geluidsband met opnamen in „Effatha" gemaakt. GIPSTOEWIJZINGEN (Ingezonden). Door samenwerking van de plaat selijke commissie der Herverkave ling en de Landbouwvoorlichtings- dienst is een nagift gekomen van 5000 ton gips voor Schouwen-Dui- veland. Deze kleine hoeveelheid is met veel zorg verdeeld en toege wezen voor die plaatsen op verka velde percelen waar nog structuur- bederf voorkomt. Het is dan ook de bedoeling dat diegene welke een gipstoewijzing ontvangt, deze gips op die kavel aanwendt! Mocht dit niet het geval zijn, dan is aanvrage van een even tuele taxatie der gewassen in 1958 niet mogelijk. Het vervoer van deze gips vergt een hele organisatie. Het is dus van 't grootste belang dat de betrokkene op het juiste tijdstip welke op de bon vermeld staat op het depót aanwezig is. Een mogelijkheid van vlot wer ken met grote kwan turns of veel kleine kwantums is het aanbeste den hiervan door derden. Indien U niet op het vermelde tijdstip aanwezig bent wordt geen gips meer verstrekt. Op het depót is een kraan aan wezig voor het laden en iemand voor toezicht en inname der bon nen. AANBESTEDINGEN Landbouwschuur te Capelle Door architect L. Bei je te Veere werd in hotel „Concordia" te Zie rikzee aanbesteed: het bouwen van een landbouwschuur met veestal ling en aardappelbewaring, voor de heer A. Geluk te Capelle bij Zie rikzee. De begroting was f78.500. Ingeschreven werd als volgt: W. Capelle, Oosterland f 80.766; Fa. Bijkerk-Steur, Burgh f 82.036; P. B. van Velthoven, Zierikzee f 83.900; M. Slager, Dreischor f 84.200; J. v. Velthoven, Zierikzee f 84.745; C. A. van Velthoven, Zierikzee f 85.000; Fa. Kloote, Zierikzee f 85.100; W. Stouten, Zonnemaire f 85.724; Fa. Radewalt, Nieuwerkerk f 86.299; M. J. Padmos, Dreischor f 89.600; C. A. Prince, Haamstede f 90.150; L. Tieleman, Nieuwerkerk f 90.200; S. de Vlieger, Zierikzee f 90 200; Fa. Berrevoets, Zierikzee f 92.370; Gebr. Holm, Zierikzee f 92.450; D. Meerman, Ouwerkerk f 92.500; Fa. Roggeband &'Zn., Zierikzee f 94.170; A. C. de Bruijn, De Heen f 94.200; Jac. Vos, Tholen f 94.600. De gunning werd aangehouden Verwachting tot woensdagavond: Afnemende mistkansen Overwegend droog weer met in het algemeen veel bewolking en hier en daar mist; matige tot zwakke wind tussen oost en zuid oost; dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 20 nov. Zon op 8.10, onder 16.45. Maan op 6.30, onder 16.07. 21 nov. Zon op 8.12, onder 16.44. Maan op 7.45, onder 16.48. Nieuwe maan: 21 nov. te 17.19. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 20 nov. 1.45 v.m. 21 nov. 2.40 v.m. BROUWERSHAVEN: 20 nov. 1.08 v.m. 21 nov. 2.01 v.m. 14.06 n.m. 14.59 n.m. 13.36 n.m. 14.26 n.m. KERKNIEUWS Actie: het „Onze Vader" voor alle mensen De „Bond zonder naam" voert een actie om het „Onze Vader" te doen bidden met een levendig be sef van zijn inhoud. De bond noemt deze actie „Het-Onze-Vader voor alle mensen". Uitgegaan wordt daarbij van de gedachte, dat in deze veelbewogen tijd het „Onze Vader" een zeer bijzondere bete kenis heeft om de geestelijke een heid van alle mensen te bevorde ren. De tekst is uitgevoerd op een wandkaart, in Nederlandse of Vlaamse, katholieke of protestantse tekst, in tweekleurendruk, in go tische sierletters. Op aanvraag, on der opgave van de gewenste soort, wordt de wandkaart aan iedereen gratis toegezonden door de „Bond zonder naam" te Haarlem. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ter Aa: A. den Har- togh, Amersfoort. Aangenomen naar Blokzijl (toez.) D. Keuning, Almen-Herfsen. Ger. Kerken Beroepen te Amsterdam: dr. F. H. van Meijenfeldt, Leiden; te Lei den: C. W. de Vries, Lollum (Fr.); te Oosthem (Fr.): kand. W. B. van der Meulen, Amsterdam. Bedankt voor Oenkerk: H. J. Swierts, Enkhuizen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-11. De luchtdruk verdeling boven Europa ondergaat de laatste dagen nagenoeg geen wijziging. Nog steeds bevindt er zch een krachtig gebied van hoge druk, dat vanochtend zijn centrum in west-Rusland had. Boven Fin land onderging het hogedrukgebied een belangrijke versterking. Op enkele honderden kilometers ten westen van Ierland beweegt zich een depressie in noordelijke richting; deze is echter niet in staat haar invloed tot het continent uit te breiden. Als gevolg hiervan komt er in onze omgeving geen belang rijke verandering in de weersitua- tie. De zuidoostelijke wind wordt iets zwakker, hetgeen samenhangt met barometerstijgingen boven Frankrijk. De kans op mist blijft groot, zowel in ons land als in Bel gië, waar de aanwezige lucht nog betrekkelijk vochtig is. Ingezonden mededeling MENU VAN DE DAG NEEM BL1KGROENTEN In 4 minuten k'aor op tafel De wapenleveranties aan Tunesië ROME, 19-11. Volgens het in het Engels verschijnende blad „Rome Daily American" zou de Tunesische ambassadeur in Italië gezegd heb ben dat Tunesië een Russisch aan bod om wapens te leveren heeft afgeslagen. Het blad meldt dat de ambassa deur - de zoon van president Bour- guiba van Tunesië - in een vraag gesprek heeft verklaard, dat Tune sië in het westelijke kamp wil blij ven. Hij had voorts ontkend dat Tunesië geweigerd heeft Frankrijk waarborgen te geven dat de wa pens niet in handen van de Alge rijnse opstandelingen zouden val len. Reis - Vrouwelijke List - Weiland - Pion Schijnvertoning en Gevoel Dit is hét verhaal van de twee ossen. Van de twee ossen die wil den leven en dood moesten. Van de twee ossen, die hun best deden aan het schietmasker te ontkomen. Van de twee manne-koeien ook, die door vrouwelijke list in het abattoir terecht kwamen. De ossen stamden uit Goes - naar Eilandman vernam - en ze maakten de reis naar Zierikzee - hun laatste levens bestemming - per provinciale boot. Of ze teveel prikkelende zeelucht snoven onderweg, is niet bekend, maar feit is dat de ossen er de voor keur aan gaven zelfstandig Zierik zee te gaan verkennen, zonder halsband en zonder een dirigerend officier van het slachthuis vlak achter zich. De ossen schoten weg in de richting Laan van St. Hilaire. Zij hobbelden met hun vleesrijke derrières onder 'n grauwe Schouw- se hemel, de Westhoekpolder in, een onbekende (en heerlijk veron derstelde) vrijheid tegemoet. Zij hadden iets van een - naar de ka lender vreemde, maar toch levens echte - voorjaarsjubel in de kop en wie zou ossen zo iets misgunnen, gelet op het feit dat ze bestemd waren te vallen op het onvegetari sche altaar der dagelijkse vlees voorziening? De ossen sprongen in en over sloten en belandden tenslotte in een (vreedzaam) weiland, met vier (vreedzame) koeien. Verneemt vrienden, hoe plotseling de ossen hun capriolen staakten en zich grazend mengden onder de koeien, die wel dromerig opkeken, maar de vreemdelingen in nood accepteer den met een vanzelfsprekendheid, die zelfs onder mensen nauwelijks wordt gevonden. Intussen - U moet dat al hebben begrepen - zaten de mensen niet stil. Ze hadden - als gezegd - andere plannen met de ossen, maar aan vangen viel niet te denken, ivant een recalcitrante os is sterk in ontsnappingslistigheid. Maar vlak de mens ook niet uit. Een pion voor de ossen bij het spel - met het leven als inzet - was het feit, dat er geen veewagen aan wezig was, waaraan de mensen al weer dadelijk hadden gedacht. De osseliefde is daar in die hoek van de Schouwse polder toen op een wrede manier gefrustreerd. Wat geschiedde immers. Een koe (een van de vreedzame in het wei land), werd weggeleid naar het abattoir, een lugubere schijnverto ning, met de bedoeling de ossen te lokken. En ze zijn er regelrecht in- getippeld. De ossen zijn de koe stomweg achterna gelopen, omdat ze haar aardig vonden, omdat ze dachten „zij weg, wij ook weg". Deze kapitale vergissing hebben de mensen uitgebuit. De koe is bij het slachthuis aangekomen, maar werd verder geleid naar een stal, waar haar puik bieteblad wachtte en lijnkoeken, omdat ze haar taak had volbracht. Maar de ossen voelden vrijwel onmiddellijk het schietmas ker en dat was dan tevens het laat ste gevoel. Eilandman wil wel ver klappen dat de eigenaar van de koe voor zijn lidmaatschap van de com missie van goede diensten, van de slager een „stükkie" vlees heeft ge kregen. Maar daar gaat het hier niet om. Wel om het feit dat er meer dierentragiek is, dan alleen met het Spoetnik-hondje. Ja, had den die ossen ook maar niet zo stom moeten doen. Maar wat wilt U

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2