Prijzen grond Noorse woningen te Ouwerkerk vastgesteld DE ZIERIKZEESCHE COURANT BEPERKTE COMMUNISTISCHE AGRESSIE WAARSCHIJNLIJKER DAN OORLOG FRANKRIJK BLIJFT BIJ NAVO Amerikaanse kunstmaan eerder de lucht in INDONESISCH MINISTER SPRAK MET DULLES P.T.T. zorgt voor waardevol St.=Nicolaas= geschenkde telefoonautomatisering Schorrenbegroeiïngen in Deltagebied ten dode opgeschreven DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 No. 18261 Ü4e jaargang ZIERIKZEESdEMIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes [max. 15 mm.) f },- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1777-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. f. Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Stevenson doet mee Rode economische doorbraak gevaarlijk De leider van de democratische party in de V.S., Stevenson, is zon dag in Washington aangekomen voor besprekingen met Amerikaan se leiders over de in december te houden conferentie van regerings hoofden der NAVO-landen. De Amerikaanse regering heeft Ste venson voor deze besprekingen uit genodigd. In een persverklaring heeft Ste venson o.m. gezegd dat „beperkte communisische agressie" waar schijnlijker is dan een totale oorlog me kernprojectielen. Stevenson is voorts van mening, dat een communistische economi sche doorbraak in de minder ont wikkelde gebieden een even groot gevaar is als een Russische over heersing met behulp van lange-af- standsprojectielen. Het Westen, aldus Stevenson, moet blijven volharden in het stre ven naar ontwapening: „de beste hoop op een voortbestaan". De democratische leider beveelt het gebruik aan van „uiterst mo biele strijdkrachten", die moeten verhinderen dat kleine oorlogen tot grote uitgroeien. „De Spoetnik heeft ons wakker geschud en daar ben ik blij om", zo zei Stevenson. Een grotere in spanning op het gebied van het we tenschappelijk onderzoek en de ont wikkeling van projectielen, acht Stevenson geen voldoende ant woord op de thans duidelijke uit daging. „Wij moeten het vertrou wen tussen de Verenigde Staten en hun bondgenoten weer opbouwen. Zij hebben ons nodig en wij hen meer dan ooit". Nauwere vereniging Stevenson zei te zullen trachten, een nauwere militaire en politieke vereniging door middel van de NAVO tot stand te brengen. „Wer kelijk bondgenootschap betekent meer dan het samenbrengen van onze militaire en wetenschappelijke hulpmiddelen. Wij moeten ook tot een gemeenschappelijk beleid ko men in gebieden van gemeenschap pelijk belang waar gevaren voor ons allen dreigen, voordat crises als de Suez-crisis kunnen ont staan". Vandaag begint V.N.- debat over Ned. Nieuw-Guinea NEW YORK, 18-11. De politieke commissie der Verenigde Naties heeft maandag besloten dinsdag te beginnen met het bespreken van de Indonesische aanspraak op Ne derlands Nieuw-Guinea. Minister Subandrio, die het stand punt van Indonesië moet uitspre ken, is in Washington opgehouden door het onderhoud dat hy maan dag met minister Dulles had. PARIJS, 18-11. De „Reuter"-cor- respondent Harold King schrijft maandag, van Franse ambtenaren vernomen te hebben, dat Frankrijk, ondanks zijn geraaktheid over het zenden van Britse en Amerikaanse wapens naar Tunesië, niet voor nemens is de banden met zijn NAVO-bondgenoten te verbreken. Doch de Franse regering zal in de toekomst waarschijnlijk onder scheid maken in haar betrekkingen met Groot-Brittannië en die met de Verenigde Staten. Uit Franse perscommentaren - die voor een groot gedeelte zijn voortgesproten uit mededelingen van officiële zijde - blijkt dat de Franse autoriteiten van mening zijn dat het geen nut heeft de Ameri kaanse regering hard te vallen i.v. m. de wapenzendingen aan Tune sië, daar de Verenigde Staten hier bij dezelfde politiek aanhouden, die zij reeds sinds de crisis om het Suezkanaal voeren. De Russische eerste waarne mende minister van Buitenlandse Zaken Koeznetsof heeft maandag avond tegenover verslaggevers ver klaard, dat het jongste voorstel tot uitbreiding van de ontwapenings commissie der Verenigde Naties tot 25 leden voor de Sowjet-Unie ge heel onaanvaardbaar is. De voorzitter van het democra tische nationale comité, Paul But ler, heeft gezegd, dat de rede van Eisenhower op 7 november groten deels mededelingen bevatte, die reeds in 1955 zijn gedaan. Hij acht een grondig en constructief onder zoek van het gehele Amerikaanse defensieprogram geboden. In zijn rede van 7 november weidde Eisenhower uit over Ame rikaanse defensieprogramma's en benoemde hij dr. Killian tot hoofd van de afdeling ontwikkeling van toekomstige wapens. WASHINGTON, 18-11. De kans bestaat, dat de eerste volledig met instrumenten uitgeruste Ameri kaanse kunstmaan eerder dan aan vankelijk voorzien was, zal worden gelanceerd. Volgens de plannen zou de satelliet in maart de ruimte in gezonden worden, doch als het lan ceren van een proofsatelliet in de loop van de volgende maand slaagt, zal dit reeds eerder kunnen ge schieden. Een woordvoerder van het „Van- guard"-satellietproject van de Amerikaanse marine heeft dit maandag in Washington bekend gemaakt. De eerste proefsatelliet zal een doorsnede hebben van 15 cm., de eerste volledig met instru menten uitgeruste kunstmaan meet 50 cm. in doorsnede. De Nieuw-Guinea-kwestie WASHINGTON, 18-11. De Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Soebandrio, heeft maan dag na zijn onderhoud met minister Dulles in Washington verklaard, bezorgd te zjjn over „mogelijke mi litaire verwikkelingen in de jongste Australisch-Nederlandse verkla ring over Nieuw-Guinea. Minister Soebandrio voegde hier aan toe: „Ik betreur deze verkla ring ten zeerste. Ik ben er niet ze ker van dat zij geen militaire im plicaties heeft. Indien dat zo is, zou dat zeer erg zijn". Soebandrio zei, dat tijdens zijn onderhoud van 45 minuten met mi nister Dulles hij het Indonesische standpunt ten aanzien van Nieuw- Guinea had uiteengezet. „Ik heb gewezen op de noodzaak de aan dacht, die door dit vraagstuk is ge wekt, in de sfeer van overleg tus sen Nederland en Indonesië te brengen". Gevraagd naar de reactie van minister Dulles zei minister Soe bandrio: „Naar mijn mening is het in het algemeen moeilijk voor de Verenigde Staten in dit probleem partij te kiezen, daar alle drie de landen, die erbij zijn betrokken, - Indonesië, Nederland en Australië - van groot belang zijn voor de Ver enigde Staten. Ik kan deze positie begrijpen". Met de verkoop van de eerste kinderpostzegels begon maandagochtend in het Haags gemeentemuseum officieel de Kinderpostzegelactie-1957. Foto: de directeur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn, koopt de eerste kinderzegels van mevrouw Kuipers-Sluyters, de enige nog levende dergenen, die op deze zégels zijn afgebeeld. Haar vader, wijlen Jan Sluyters maakte nl. indertijd een jeugdportret van zijn doch ter. Het kopje prijkt nu op de S cents kinderpostzegel. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Trouw is de grondslag aller deugden. Bejaarden- gepensioiieerden wenden zich tot minister 's-GRAVENHAGE, 18-11. De in het centraal orgaan samenwerken de organisaties samenwerkende bonden van ouden van dagen en gepensioneerden hebben zich tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gewend met het verzoek de uitkering van de alge mene ouderdomswet te verhogen, omdat de kosten voor het levens middelenpakket zijn gestegen. Ge vraagd wordt of de minister er bij eventuele verhoging van de A.O.W. bij de gemeentebesturen op zou willen aandringen de verhoogde uitkering niet af te trekken van de aanvullende steun van gemeente wege. Tenslotte wordt aangedron gen op verhoging van de huurcom- pensatie voor bejaarden, omdat blijkt dat in veel gevallen de huur verhoging de daarvoor gegeven compensatie niet onaanzienlijk overtreft. AMSTERDAM. Prins Bernhard heeft zich als voorzitter van het zijn naam dragende fonds met een persoonlijk woord tot het Neder landse volk gericht naar aanleiding van de tweede radiocursus van de stichting „Openbaar Kunstbezit", die op 17 januari a.s. begint. Mijlpaal in zicht Officiële ingebruikstelling te Zierikzee Aan de vooravond van het „heer lijk avondje" krijgt Schouwen- Duiveland een Sint Nicolaasge- schenk, waarvan de waarde in de toekomst steeds groter zal blijken te zijn. Voor de aanbieding van dit cadeau zal Tante Pos zich hullen in het gewaad van Sint Nicolaas en ze komt dan uit de bus met de telefoonautomatisering van het eiland. Zoals gemeld zal de officiële han deling van de ingebruikstelling ver richt worden door de Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot. Zowel lokaal als interlokaal zal Schouwen-Duiveland dan auto matisch kunnen „bellen". Met dit grote gebeuren voor ogen beijvert P.T.T. zich de bevolking vertrouwd te maken met de gang van zaken, want enige voorlichting is uiteraard wel nodig. Zo zal in verband met deze auto matisering op 29 november in de Concertzaal een instructie- en voor lichtingsavond worden gegeven voor de telefoonabonnees, met de bedoeling hen vertrouwd te maken met de nieuwe wijze van telefone ren. O.m. zal een film worden ver toond en de werking van de auto matische telefoon op populaire wijze worden gedemonstreerd. De zelfde dag zal voor een beperkter gezelschap een soortgelijke bijeen komst worden gehouden. Intussen heeft de directie van het telefoondistrict Breda van de P.T.T. zich met een schrijven over de automatisering gewend tot de abonnees. Hierin wordt uiteraard allereerst medegedeeld dat op woensdag 4 december de telefoon netten Nieuwerkerk, Renesse. Scha- rendijke en Zierikzee zullen wor den ge-automatiseerd. Het net Ouwerkerk wordt - blijkens dit schrijven - op het tijdstip dat de automatisering in werking treedt, opgeheven. De abonnees aangeslo ten op dit net zullen in het telefoon net Nieuwerkerk worden opgeno men. Op 4 december a.s. zullen de abonnees gedurende een korte tijd na 13 uur (het tijdstip van de auto matisering) geen gebruik kunnen maken van hun aansluitingen, zulks in verband met de aan de automa tisering verbonden werkzaamheden Draadjes knippen De draadjes waaraan een label is bevestigd, dienen om 13 uur (4 december) op de aangegeven plaats te worden doorgeknipt. Is dit op genoemd tijdstip niet mogelijk, dan dienen de draadjes zo spoedig mo gelijk nadien te worden doorge knipt. In de geautomatiseerde net ten kunnen de thans in gebruik zijnde telefoonnummers niet wor den gehandhaafd. De nieuwe (auto matische) nummers zijn reeds op genomen in de telefoongids van de sector Zierikzee. In geciteerd schrijven wordt verder nog mede gedeeld, dat het abonnement voor de hoofdaansluiting met ingang van 1 januari 1958 f 5,25 per maand zal bedragen. Voor de abonnees, die thans in sluitingstijd van het kan toor Ouwerkerk zijn doorverbon- Gruwelijke vondst op boerderij Boer doodde tien vrouwen PLAINFIELD, Wisconsin 18-11. In de afgelegen boerderij van de vrijgezel Ed Gein te Plainfield in Wisconsin, waar men zondag het lijk heeft gevonden van een vx-ouw, dat geen hoofd meer bezat, plus de resten van vier andere vrouwen, ontdekte men maandag nog vijf hoofden. In totaal zijn er nu tien lijken gevonden in de boerderij. Men verdenkt Ed Gein van kan nibalisme. Hij is verscheidene uren ondervraagd, maar ontkende dat hij de vrouwen in stukken heeft gesneden. De officier van justitie van het district verklaarde dat Ed Gein volgens hem zonder enige twijfel schuldig is aan de moord op de vrouwen en dat hij over voldoende bewijsmateriaal beschikt. De groep Afrikaanse en Aziati sche landen in de V.N. heeft maan dagmiddag een besloten bijeen komst gehouden, waarin van ge dachten is gewisseld over een ont- werp-resolutie over de kwestie westelijk Nieuw-Guinea, die leden van de groep in de politieke com missie willen indienen. De opgave in de Staatscourant van maandag jl. van het aantal aangegeven gevallen van besmet telijke ziekten over de week van 3 tot en met 9 november bevat onder meer twee gevallen van lepra, voor den, vervalt de hiervoor verschul digde vergoeding met ingang van de datum der automatisering. Op de dag van de automatisering vindt in de morgenuren in „Con cordia" voor de genodigden nog een uiteenzetting plaats Het blijkt dus wel dat P.T.T. er alles aan ge legen is, de overschakeling op het automatisch telefoneren zonder schokken en strubbelingen te doen geschieden. Rest te vermelden dat de abonnees een handig en duide lijke handleiding is toegezonden, hoe zij onder de straks te onstane nieuwe omstandigheden hebben te handelen. GEVOLGEN VAN DELTAPLAN Veel te weinig begrip voor natuurbescherming 's-GRAVENHAGE, 18-11. De Ne derlandse Jeugdbond voor Natuur studie heeft een Deltanummer van zijn orgaan, „Amoeba" uitgegeven waarin door leden van de bond prognoses zijn gegeven van te ver wachten wijzigingen in de natuur door de uitvoering van de Delta werken. Volgens dit Deltanummer zullen de afdammingen een grote verarming van onze zeewierenflora ten gevolge hebben. De beroemde schorrenbegroeiïngen in het Delta gebied zijn onherroepelijk ten dode opgeschreven. Bepleit wordt voor de reservering van enkele gebieden om de veranderingen te kunnen be studeren. Ook wordt aandacht geschonken aan de bedreigde zeehondenpopu latie en de wijzigingen in de fauna der vissen en andere waterdieren, terwijl ook de verschillende visse rijen en cultures worden besproken. De gevaren van de vervuiling van het water en het vermogen van planten en dieren, radioactiviteit in zich te concentreren, komen even eens ter sprake. Een ernstige waar schuwing wordt gericht aan het adres van Rijkswaterstaat, wegens het voornemen tot gebruik van ra dio-actieve glaspareltjes in de zee armen. Voorts wordt geschreven over de toekomst van de Brabantse Bies- bosch. Het land van Saaftinge zou voor goed tot natuurmonument moeten worden gemaakt. In het noorden liggen de vogelbroedterreinen Vent jagersplaat en Scheelhoek, die door de Deltawerken ernstig bedreigd worden. Verwacht wordt dat de zwanen na de uitvoering der Delta werken zich zullen gaan uitbreiden, doch dat de eendachtigen en de steltlopers naar de zeekant zullen moeten uitwijken. Het natuurmo nument De Beer wordt eveneens ernstig bedreigd door de plannen voor de aanleg van de haven „Euro poort". Het lijkt boud gesproken, aldus het slotartikel, maar men krijgt wel eens de indruk, dat men in deze hoek van het land nauwelijks weet wat natuurbescherming en landschapsverzorging betekent. De inhoud van dit Deltanummer van „Amoeba" is geheel overgeno men in „Natura", het orgaan van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische vereniging. Politieverordening voor de haven verscherpt De gemeenteraad kwam onder voorzitterschap van burgemeester Romeijn in openbare vergadering bijeen. Afwezig was de heer A. Hage. Een subsidie van f 10,voor het jaar 1958 wordt verleend aan de Stichting 1940-45. Na enige discus sie besluit men, eveneens voor f 10,lid te worden van de Stich ting „Eilandgemeenschap". Een subsidie wordt verleend aan de gezamenlijke instellingen voor maatschappelijk werk en gezins verzorging op Schouwen-Duive land. Hierbij wordt in aanmerking genomen dat deze instellingen hun werkzaamheden tot Ouwerkerk uit gebreid hebben. Afwijzend wordt beschikt op een subsidie-aanvrage van de Federatie van verpleegin richtingen voor langdurige zieken. Een wijziging van de toren-be kroning vindt algemene instem ming. Overeenkomstig het concept wordt een nieuwe verordening be grafenisrechten vastgesteld, hou dende o.m. een belangrijke tarie ven wijziging. In verband met enkele voorge komen moeilijkheden wordt de po litieverordening betreffende de ha ven gewijzigd. Thans bestaat hier door de mogelijkheid dat de sche pen welke niet gelost of geladen behoeven te worden, te weren en voorts een verhoging van de ge stelde boeten van f 3,of f 5, tot ten hoogste f 300 en een hech tenis van hoogstens twee maanden. Op voorstel van de heer J. L. Kuij- per zullen deze bepalingen voor de tijd van een jaar gelden. Enige wijzigingen in de begrotin gen '57 en '58 worden vastgesteld i.v.m. de financiële nood der ge meente. De gemeenschappelijke re geling voor de Beatrixschool, zo als deze nader is geredigeerd, wordt vastgesteld en op de begro ting een bedrag van 67 cent per in woner gereserveerd voor de tot standkoming van de drie fasen van de uitbreiding der school. Aangekocht worden de volgende gronden: het perceel D 870 van A. M. Bakker, groot 390 m2, a f 0,70 per m2; 200 m2 van perceel D 869 f 2,per m2 en ongeveer 1800 m2 van perceel D 869 a f 0,70 per m2. Voor f 0,10 per m2 worden voorts 180 m2 grond, zijkanten van wegen, aangekocht van de erven mej. J. H. Grothe. Verkoop gronden Noorse woningen Thans kan worden overgegaan de grond aan de eigenai"en van de Noorse woningen door te verkopen. De door het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid vastgestelde verkoopprijzen zijn: J. M. Helmstrijd: 500 m2 f 1.200, P. Hendrikse: 500 m2 f 1.200, ex-ven Sies: 500 m2 f 1.200,wed. Raamsdonk: 500 m2 f 1.700,S. de Rijke: 500 m2 f 1.200,J. B. Manni: 675 m2 f 1.462,50; P. L Bo- lijn: 500 m2 f 1.200,wed. Bolijn- Verton: 500 m2 f 1.200,J. Dorst: 500 m2 f 1.200,—; M. de Rijke: 500 m2 f 1.700,wed. Lonke-Jonker: 500 m2 f 1.200,A. M. Boogerd: 500 m2 f 1.700,wed. v. d. Stel: 500 m2 f 1.200,—; M. L. Hendrikse: 500 m2 f 1.200,—; L. J. Boogerd: 500 m2 f 1.200,A. de Rijke: 675 m2 f 1.462,50. De raad besluit een vergoeding te heffen van f 0,50 per roe voor het gebruik van de volkstuintjes. De verkoopprijs van de perceeltjes grond, die door de verlegging van de West-Achterom achter de wo ningen aan de Zuidstraat zijn ont staan, wordt gesteld op f 1,50 per m2. Aan J. B. Manni wordt een strook grond verkocht voor f 1,50 per m2, dat door de gewijzigde aan leg van de Noorsestraat naast diens bedrijf is vrijgekomen. Tijdens de rondvraag wijst de heer Raamsdonk op het water dat op de Achterom tussen Boot en Dekker blijft staan. De districts opzichter zal hierop wor-den gewe zen. De heer Smits wijst op de wil dernis aan de Stx-aatweg en op de rioolstank van de woningwetwo ningen. Ook dit zal worden doorge geven aan de opzichter. N.a.v. een vraag door de heer v. Klinken ant woordt de voorzitter dat de begro ting 1958 in de volgende vergade ring zal worden aangeboden. De heer J. L. Kuijper merkt tenslotte op dat de beplanting verre van mooi is. De gemeentewerklieden hebben evenwel nu nog geen tijd om de beplanting te spitten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1