Directrice mej* C* N* van Liere vierde het zilveren jubileum Droeve balans tweede wereldoorlog STAD EN PROVINCIE NOG GEEN OPLOSSING VOOR GESCfflL OVER WAPENZENDINGEN NAAR TUNESIE 'N BLAD WAAR PIT IN ZIT! HART Feestelijke dag voor Huishoudschool In kwart eeuw drukte zij vormend stempel op veten Op een vrydagmiddag in het nederlands hervormd verenigingsge bouw te Zierikzee, door het hoofdbestuur van de Z.L.M. belegde bijeen komst, is de directrice van de Landbouwhuishoudschool „Prinses Juliana", mejuffrouw C. N. van Liere, op hartelijke wijze gehuldigd in verband met haar 25-jarig jubileum. Een stroom van woorden en geschenken en een complete - door de leerlingen opgevoerde - revue hadden de onderwijscapaciteiten en kundigheden van de jubilaresse als thema, die - wat beduusd maar gelukkig - alle feestelijkheid over zich heen liet gaan. De voorzitter van de Commissie voor het Landbouwhuishoudonder- wijs, de heer B. H. G. ter Haar Ro- meny, feliciteerde mej. van Liere en wees op de sterke binding, die tussen haar en het landbouwhuis- houdonderwijs is ontstaan. Hij noemde haar het „prototype van een directrice", die vergroeid is met de school, waarin zij werkt. „U heeft de school groot gemaakt", aldus spr., die meende dat mej. van Liere de watersnood werkelijk niet nodig had, om haar capaciteiten aan het licht te doen treden en om haar kwaliteiten en karaktereigen schappen te doen kennen. Spr. noemde enkele recente hoogtepun ten, als opening van de vernieuw de school, de Inas-opleiding, de Z.L.M.-tentoonstelling (waarbij mej. van Liere mede betrokken was), de leerkrachtendag enz. „U heeft zich op voortreffelijke wijze dienstbaar gemaakt aan de meisjes van nu, die de moeders zijn van straks", aldus de heer ter Haar Ro- meny, die namens het hoofdbestuur en de kring „Schouwen-Duiveland" der Z.L.M. een set met een vulpen en vulpotlood aanbood, de laatste voorzien van een inscriptie. „Mejuffrouw van Liere 25 jaar directrice", was de titel van een pittige revue, samengesteld uit liedjes, schetsjes en dansjes, uit gevoerd door de leerlingen van de school. De hoogte- en dieptepunten van het schoolleven gedurende de ambtsperiode van mej. van Liere, kwamen op originele wijze op het toneel, als de oprichting der school, het primitieve begin der lessen, de werving van leerlingen, de oorlog (mei 1940), de vordering van de school, de bevrijding, de ramp van februari 1953, de vakantieweek in de Peel en de verbouwing en her opening van de school. Apotheose van deze originelel gemonteerde schoolrevue, was het aanbieden van een geschenk aan de jubilerende di rectrice, bestaande uit een tafella ken en een set vingerdoekjes. De burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester, sprekend namens de collega's burgemeesters op het eiland en het college wees op de belangrijkheid van de school jaren, omdat men gedurende deze jaren voor het laaast in het leven iets leert in georganiseerd verband. Evenwel wat „naast" de gewone SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK PARIJS, 17-11. Bij een spoorweg ongeluk dat zaterdag in Frankrijk gebeurde, zijn, voor zover tot nu toe bekend is, 29 mensen om het le ven gekomen en 21 gewond. De politie heeft de machinist van de dieseltrein, die in botsing kwam met een goederentrein en de spoor wegbeambte, die het sein aan de machiniste gaf dat hij kon vertrek ken van het station te Chantonnay, in hechtenis genomen. Het Westduitse bureau voor in lichtingen aan naaste bloedverwan ten van oorlogsslachtoffers heeft bekend gemaakt, dat er in de twee de wereldoorlog ongeveer 6.600.000 Duitse militairen en burgers ge dood of zoek geraakt zijn. Een aan tal van hen wordt nog steeds ver mist. Volgens dit bureau zijn er in de tweede wereldoorlog circa 55 mil joen mensen om het leven geko men. leerstof wordt geleerd, is door gaans het belangrijkste en in dit verband is vooral de sfeer belang rijk, die er in de school heerst. Juist deze atmosfeer in de school was en is goed, en dat is uiteinde lijk het gehele eiland ten goede ge komen. De provinciale voedselcommissa- ris, ir. J. D. Dorst, verwijlde in een geestig speechje in de tijd, dat mej. van Liere uit vier sollicitanten destijds wedr gekozen. In die tijd was spr. nog secretaris van de Z.L.M. Andere sprekers Namens de Commissie van Toe zicht voerde mevr. Vis het woord, die sprak van de „redzaamheid" als bijzondere eigenschap van mej. van Liere, een eigenschap die haar in haar loopbaan vaak te pas is ge komen, juist omdat altijd zoveel moest worden geïmproviseerd. Een vertegenwoordigster van de Bond van Plattelandsvrouwen compli menteerde de jubilaresse namens alle afdelingen, herinnerend aan de medewerking van mej. van Liere bij de inrichting van de stand op de Z.L.M.-tentoonstelling. Spr. over handigde een boekenbon. Namens het personeel feliciteer de mej. Borst, onder aanbieding van een zilveren presentje. Op rijm werden de gevoelens je gens mej. van Liere vertolkt door enkele collega's uit Zeeland. Mej. van Liere zelf - zeer onder de indruk van de stroom goede woorden en geschenken - wilde een spreiding van de toegezwaaide lof toepassen en verwees een deel hier van naar haar medewerksters en medewerkers, naar het bestuur van de Z.L.M., de leerlingen en de be volking van Schouwen-Duiveland. Tot slot sprak de voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze, die de jubilaresse schetste als een per soonlijkheid, waaraan Schouwen- Duiveland zeer veel heeft te dan ken. De atmosfeer in de school immers heeft op velen een vormenr stempel gedrukt en mej. van Liere was steeds een voorbeeld ener to tale inzet van de persoonlijkheid. Zij handelde in haar loopbaan - naar de Spreukendichter - ais een „wijze vrouw, die haar huis bouw de". Spr. bracht dank aan allen die tot het welslagen van de middag hun medewerking verleenden, in zonderheid het deel van het perso neel, dat zorgde voor de montage van de revue. Een schat van bloemen vulde de* zaal. Mej. van Liere hoorde - ge zeten in een versierde toel op het toneel - de vele toespraken aan. Het was weer eens echt een dag in „huishoudschoolsfeer", stijlvol en gezellig dus! ZIERIKZEE Ledenvergadering Nutsdepartement Dinsdag 19 november a.s. wordt alhier de jaarlijkse algemene le denvergadering gehouden van het Nutsdepartement. Voorzien zal worden in enkele vacatures, waar toe het bestuur een aantal voor drachten heeft opgemaakt, t.w. voor de Nutsspaarbank de heren P. Heering en C. O. J. Hendrikse, voor de bibliotheek de heren T. Broere en A. Brand, M. J. Polder mans en G. H. Breetvelt, voor de tuingrond verhuring de heren C. O. J. Hendrikse en M. J. W. Boogerd en voor de kascontrölecommissie de heer W. M. van Burgh. Boven dien komt aan de orde de bespre king van het winterprogramma. Kinderpostzegel-stand in P.T.T.-kantoor Heden (maandag)morgen heeft burgemeester mr. F. Th. Dijckmees ter als officieel begin van de ver koopactie - de eerste kinderpostze gels gekocht in de in het P.T.T.- kantoor alhier ingerichte stand, die bezet was door mevr. Lugt-van Heioma. Regelmatig kan het publiek zich dus ten P.T.T.-kantore van kinder postzegels voorzien. De kiosk zal hiertoe elke morgen zijn bezet, met uitzondering van de St. Nicolaas- week en de Kerstweek. Gaarne wekken wij het publiek op zich weer in ruime mate van kinder postzegels te voorzien, zodat van de meeropbrengst de belangrijke sociale en maatschappelijke taken kunnen worden gefinancierd. Kustvaarder laadde uien Voor de eerste maal na de water snood heeft zaterdagmorgen een coaster ligplaats gekozen aan de Nieuwe Haven om uien te laden. Het was het 330 ton metende vaar tuig „Lizard" uit Delfzijl. De „Li zard" arriveerde zaterdagmorgen vroeg uit Maassluis om 70 ton uien bij te laden. Zaterdagavond zou het bij niet te dikke mist vertrekken naar Ramsgate in Engeland. Parijs zal nader haar houding bepalen De permanente afgevaardigden van de vijftien Navo-landen zijn er zaterdagmiddag niet in geslaagd, het geschil tussen Frankrijk ener zijds en de V.S. en Groot-Brittan- nië anderzijds naar aanleiding van de Amerikaanse en Britse wapen zendingen naar Tunesië op te los sen. Woensdag a.s. zullen zij de kwestie opnieuw bespreken. Tijdens de bijeenkomst, die drie uur, duurde, gaven de vertegen woordigers van de drie genoemde landen een uiteenzetting van het standpunt van hun regering. De Franse afgevaardigde herhaalde de mededeling van premier Gaillard, dat de Franse regering haar hou ding ten aanzien van de volgende maand te houden topconferentie van de Navo opnieuw zal bepalen, als tegen die tijd de Atlantische so lidariteit inzake Noord-Afrika niet is hersteld. Aan de uitvoerige ge- dachtenwisseling namen vrijwel al le afgevaardigden deel. De West duitse delegatie mengde zich niet in het gesprek. Secretaris-generaal Spaak verklaarde met nadruk, dat er over elke kwestie, die in hoge mate Navo-landen aangaat, tevoren politiek overleg tussen de leden ge pleegd moet worden, overeenkom stig de aanbeveling van de „drie wijze mannen", welke vorig jaar december door de Navo-raad van ministers is aanvaard. Geslaagde feestavond sportvereniging „Burgh" Doordat in het afgelopen korfbal seizoen 3 twaalftallen bijzonder succesvol waren, het 2e, 3e en het junioren twaalftal, werden kam pioen van hun afdelingen, organi seerde de s.v. Burgh zaterdag in hotel de Koster een geslaagde feest avond. Door afwezigheid van de voor zitter, had de vice-voorzitter de heer Jac. Steur de leiding. Hij open de de avond met achter zich op het toneel in korfbaltenue gestoken junioren-twaalftal, en wees er op, dat men dergelijke avonden drie namen kan geven: feest-, contact en dansavond. Feestavond omdat er drie kampioens-twaalftallen zijn, contactavond omdat vele ouders zich eens met de vereniging kun nen verstaan en dansavond om de „training" in „lichtere" mate voort te zetten. In dichtvorm feliciteerde hij de aanvoerders en de spelers (sters) en hoopte dat ze in het vol gende seizoen de naam Burgh weer hoog zullen houden. Vervolgens ging de heer Steur over tot het uitreiken van enkele fraaie prijzen, verdiend door leden die zich buitengewoon hadden ver dienstelijk gemaakt met het sparen van punten van een bekende zeep fabriek. Jan van Nieuwenhuizen kreeg een shirt, Jopie Geleijnse een broekje en Joop Rijnberg een paar scheenbeschermers. Een zestal gro tere leden mocht een „emmertje" in ontvangst nemen. Als nieuwtje volgde de verkie zing van de sportman of -vrouw van het jaar 1957 van de s.v. Burgh. Met een groot aantal stemmen werd de heer M. Wentel gekozen, die in enkele welgekozen woorden zijn dank betuigde voor deze onder scheiding, er nog wat sportieve aanwijzigingen aan toevoegend. Ter afwisseling toonde de heer J. P. C. Boot op de hem eigen wij ze een aantal kleuren-dia's van een door hem gemaakte reis naar het Zwarte Woud. Kwaliteit en com mentaar waren uitstekend. Jammer dat de jeugdige leden niet wat stil ler waren tijdens dit stilte vragend half uurtje. De heer J. de Haan lanceerde zijn Vraag en Antwoord"-spel, met welk spel Tony Flohil, Joop Verton en S. Roos mooie prijzen wonnen. Een grote verloting zorgde er voor dat ook de penningmeester deze avond niet met lege handeh naar huis behoefde te keren. Het „Gerjori Trio" verzorgde op be schaafde wijze de dansmuziek. HAAMSTEDE Klaproos collecte Met dank aan de ijverige jeug dige collectanten delen wij mede dat de dezer dagen gehouden Klap rooscollecte, bestemd voor de oor logsgraven, de mooie som heeft op gebracht van f 81,49. SIRJANSLAND De nieuwe weg door het Dijkwater Van de nieuwe weg door het Dijkwater wordt druk gebruik ge maakt in verband met de bieten campagne. De vrachtwagens met bieten worden via deze weg geleid naar de afvoerplaatsen. Ook luxe auto's maken van de weg een druk gebruik. Ingezonden mededeling NOORDGOUWE De in deze gemeente gehou den kollecte (Klaprooskollecte) ten bate van het Ned. Oorlogsgraven- komite te Amsterdam, heeft opge bracht f 24,04. BRUINISSE Ds. H W. v. d. Brink over zijn Amerikaanse reis Zoals gemeld heeft ds. H. W. van den Brink in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw een causerie ge houden over zijn verblijf in Ame rika. Spr. wees er in het vervolg van zijn causerie op dat de Ameri kanen grote bedragen voor kerke lijke doeleinden bijeenbrengen. Hier gaat het daadwerkelijk om „een tiende van het inkomen". Ver dieping van het geestelijk leven is echter wel wenselijk. Gedurende de laatste twee maanden van zijn verblijf in Amerika maakte ds. van den Brink een reis door het onme telijke land. In verschillende ste den werd een predikbeurt vervuld. In noord-Carolina was spreker bij een negerpredikant te gast waar mee zeer ernstige en vruchtdragen de gesprekken konden worden ge voerd. De grootste protestantse kerkelij ke gemeente van Amerika bevindt zich in Hollywood. In Salt Lake City was men de gast van de Brui- nisser familie van Gorssen-Haeck. In Holland-Michigan werd ds. v. d. Brink een professoraat in de we tenschap van het Oude Testament aangeboden dat door hem uiter aard werd afgewezen. Tot slot werd een tweetal film pjes vertoond over de steden San Francisco en New York, waarna het kerkkoor nog enkele nummers ten gehore bracht Slot conclusie van ds. v. d. Brink's toespraak was dat de kerk in Amerika zijn greep op de brede massa heeft terugge kregen. Feitelijk is het zo dat op zondagen men van 9 tot 12 in de kerkelijke sfeer doorbrengt. Na de godsdienstoefening wordt gegeten en is men gezellig bijeen. De te Bruinisse in de Ned. Herv. Kerk gehouden oogstcollecte bracht op: voor de diaconie f 780,30 en voor de kerk f 1523,40, alzo to taal f 2303,20. In de Ger. Kerk was de oogstcollecte voor de diaconie f 250,34, voor de kerk f 887,89, is totaal f 1137,13, terwijl in de Ger. Gemeente als oogstcollecte werd ingezameld een bedrag van f 4808. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Bruinisse is met ingang van 1 maart 1958 benoemd mej. E. Tempel te Ulrum. Deze benoeming is het resultaat van iVz jaar adver teren. Het hoofd der school, de heer Brilman had aan zijn laatste advertenties een bijzondere vorm gegeven, waarop nu gelukkig op een bevredigende wijze is gere ageerd. ANNA JACOBA POLDER Vergadering N.CV.B. De plaatselijke afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond hield haar maandelijkse jaarvergadering onder leiding van haar presidente mej. C. W. van Strien. De spreker van deze avond was ds. Breure van Oud-Vossemeer. Zijn onder werp handelde over „Christelijke vrijheid". In een boeiende en leer zame rede behandelde ds. Breure de vele problemen die er zijn in het leven van een christen, waarop bespreking volgde. De volgende vergadering is de Kerstavond en zal op 16 december gehouden worden. Vier nieuwe le den gaven zich op. De afdeling telt nu 81 leden. HET WEEROVERZICHT I De kleine storing, die zich gedu rende het weekeinde in de buurt van ons land bevond en zaterdag- IÜ\ WAr j 1 HOT UJL i PE 8i n ir Jfr Verwachting tot dinsdagavond: Op vele plaatsen mist Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking; zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost; weinig ver andering in temperatuur. 19 nov. Zon op 8.08, onder 16.46. Maan op 5.11, onder 15.32. Nieuwe maan: 21 nov. te 17.19. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 19 nov. 0.50 v.m. 13.09 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 nov. 0.17 v.m. 12.44 n.m. middag op tal van plaatsen regen bracht, heeft nu haar betekenis ge heel verloren. Het weer in ons land staat nu evenals overal elders op het Europese vasteland onder in vloed van een hogedrukgebied, dat zijn centrum met een barometer stand van 1037 millibar in oost Po len heeft. De afgelopen nacht klaar de het in onze omgeving flink op, de daarmee gepaard gaande afkoe ling bracht vrijwel het gehele land in de mist. Op het oostelijk deel van de oce aan is, doordat een tweetal depres sies van de Azoren naar IJsland is getrokken een zeer krachtige zui delijke stroming ontstaan, die zich tot over Ierland en de Ierse zee heeft uitgebreid. Het ziet er naar uit, dat de depressie-invloed niet tot onze omgeving zal kunnen doordringen. In verband hiermee zullen de weersomstandigheden in Nederland nog weinig verandering ondergaan. De mistkansen blijven groot. Ingezonden mededeling WIL TOCH WEL WAT ZEGGEN.. dat REVUE - dit jonge, pittige familieblad - in korte tijd een vaste plaats heeft gekregen in de harten van honderdduizenden jonge huisgezinnen Géén wonder! Een staf van enthousiaste reporters is dag en nacht in touw om U steeds het beste van het beste te brengen - in woord en beeld - in Uw REVUE FEUILLETON .;„X-<K-X"X"X"X«X"X"X*X"X"X"X**X-<"X"X"X*X~X'%"X*<"X"X"X"X"X"X"X~XX"X"X~X**X*<"X"X**:M Het overwint OORSPRONKELIJKE ROMAN 4 door 'i| Dick Rebel *t* No 17 I „Het zal wel een mooie zijn.' Het is te hopen, dat je wat zuiniger met haar omgaat dan met je portemon- naie!" „Niet zoveel praatjes, waarde heer, zij is niet minder mooi dan dat kellnerinnetje, maar ik zal je voorlopig nieuwsgierig houden. Weet je, dat Geerten van de Straat in de stad gebleven is. Het schijnt hem daar best te bevallen, maar ik voorspel narigheid. De vent is iedere avond dronken en doet zijn naam eer aan, want hij kent daar alle meisjes van de straat. Het kost hem zakken vol geld plus zijn gezondheid, let op!" „Vind je, dat hij het er zo slecht van af brengt? De knul heeft ple zier, maakt zich voorlopig nog geen zorgen en verdient straks net zo goed zijn brood als wij, terwijl zijn vrouw wel net zo mooi en lief zal zijn als de onze". En wat onsamen hangend voegde Irn er iets plech tig aan toe: „Of zou jij je nu al voor goed verbinden willen?" „Je bedoelt een gemeende vriend schap?" ,Ja". „Misschien, dat weet ik nog niet. Een leven als dat van Geerten ver kies ik in geen geval". „Waarom eigenlijk niet?" Nou ja, je behoeft juist niet met de meisjes van de straat te gaan. Maar als je nu eens met die en dan weer met dat meisje gaat, lijkt mij nog niet eens zo beroerd. Overal zijn mooie meisjes. Van allen kan je houden. Kerel, laten wij samen een avon tuurlijk leven beginnen. Als je bij één blijft, wat weet je dan wel? en;;". Jasper bleef sprakeloos van ver wondering staan en bekeek Irn eens. „Doe nou maar niet zo verwon derd, geef mij liever anwoord". „Eerlijk gezegd, je brengt mijn bloed aan het koken. Neen, ik word niet kwaad, maar wel warm bij een dergelijke hartstochtelijke preek van een jongeling als gij zijt, waarde. Ik weet echter nog niet of je het meent, of dat je mijn diepste gevoelens wil peilen, beste vriend". Jasper hield lachend op. „Zeg mij je mening eens!" „Dat kan, maar vertel mij dan eerst, hoe je zo plotseling aan die opvatting komt". „Goed, ik zal je in vertrouwen nemen en je opbiechten, wat ik er varen heb". „Ben benieuwd". „Ik heb thuis moeilijkheden door Maria. Ik had die geheel anders voorgesteld. Moeders houding vol deed echter aan mijn verwachtin gen. Die vond het natuurlijk een schandaal en werd er wanhopig on der, dat haar nette zoontje het hield met een meid uit de kroeg. Vader ging echter geheel anders te werk. Die kon alles begrijpen. Werkelijk, Jasper, moeder mag goed voor mij zijn, vader is dat ook, maar dan op een veel verstandiger manier. Ik zal je niet alles vertellen, maar hij heeft mij ronduit verklaard, dat ik kon doen wat ik wilde, doch dat hij het stom van mij zou vinden, wan neer ik bij Maria bleef. Hij gaat van het standpunt uit, dat bijna de meeste meisjes mooi zijn en dat je van elk mooi meisje kunt houden. Daarom zou het verstandig van mij zijn, wanneer ik niet alleen een mooi, gezond meisje nam, maar ook een meisje dat volgens haar stand en opvoeding bij mij past". „Nou, Maria's vader zal ook wel een spaarduitje hebben en als ik mij niet vergis en daar ben ik van overtuigd, dan is Maria ondanks haar kroegleven een pracht van een meid". „Dat is zo, maar nu moet jij mij eens eerlijk zeggen, wie beter bij mij zou passen, Maria of Rie Beurt man". Jasper keek Irn onnozel aan, wees toen langzaam naar zijn voor hoofd en zei: „Gij zijt niet goed snik, waarde heer. Ik neem het meisje om wie ik het meeste geef. Wat jij doet, moet jij weten. Maar laten wij een borrel gaan kopen, kerel, je ziet er uit als een levend lijk. Het schijnt dat je nog steeds last hebt van al die koffie die je laatst gedronken hebt. Alsjeblieft geen gezeur meer over meisjes. Praat dan liever nog over school. Doch wacht, voor wij niet meer over vrouwen praten, weet je op wie ik een oogje heb?" „Voor mijn part is het een school juffrouw!" antwoordde Irn onver schillig. Jaspers ogen sloegen in het wit. „Kolossaal, kolossaal, hoe ben je dat te weten gekomen?" Nu was het Irns beurt om ver wonderd te kijken. „Is het werke lijk een schooljuffrouw en ik dacht, dat jij gezworen had nooit met een dergelijke juffer te zullen gaan?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2