ZÏERIKZEESC DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 18 NOVEMBER 1957 No. 18260 114e jaarganf ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 16.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M- J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. GENERAAL PAL MALETER ZAL NIET VOOR RECHTBANK VERSCHIJNEN Reeds dood of zwaar mishandeld Een medewerker van het Noorse blad „Morgenbladet" heeft in dit blad een artikel geschreven over generaal Pal Maleter, de militaire leider van de Hongaarse opstand. Hij is van mening dat Pal Maleter nimmer voor een Hongaarse recht bank zal verschijnen. Het hoofd van de Hongaarse re geringsvoorlichtingsdienst, J aros, met wie hij een onderhoud heeft gehad, zou tegen hem gezegd heb ben dat de zaak-Maleter een zeer delicate kwestie is, omdat de be trekkingen tussen Hongarije en an dere landen hierbij in het geding zijn. In geval het tot een proces tegen Pal Maleter zou komen, zou het noodzakelijk zijn na te gaan welke betrekkingen Pal Maleter heeft on derhouden met de ambassade van Groot-Brittannië en het Ameri kaanse gezantschap in Hongarije, aldus Jaros. Hij verklaarde dat Hongarije moeilijkheden met deze landen wil vermijden. Volgens de medewerker van „Morgen Bladet" zal er geen proces tegen Pal Maleter gevoerd worden, omdat deze al dood is'of omdat men hem zodanig heeft „be handeld" dat men hem niet meer in het openbaar kan laten optreden. MONTGOMERY TREKT ZICH TERUG Veldmaarschalk Montgomery van Alamein, die zondag 70 jaar gewor den is, heeft medegedeeld dat hij met Ingang van 20 september 1958 auto werden op slag gedood, aftreedt als plaatsvervangend op- I De uit Nijmegen afkomstige ver- perbevelhebber der Noordatlan- 1 loofde van S., die op ^e duo zat, Ernstig verkeersongeluk bij Margraten Twee doden, drie gewonden Zaterdagavond om tien minuten voor half zes zijn op de Rijksweg Maastricht-Vaals bij het Ameri kaanse militaire kerkhof te Mar graten een Duitse personenauto (Volkswagen) en een Nederlands motorrijwiel met grote snelheid te gen elkaar gebotst, toen de perso nenauto een met bieten geladen vrachtwagen wilde passeren en de bestuurder de hem tegemoetrij- dende motor te laat bemerkte. De bestuurder van dit motorrijwiel, de 23-jarige Simonis uit Noor beek (L.) en de bestuurder van de personen- tische strijdkrachten en zich terug trekt uit de actieve dienst in het Britse leger. Desbetreffende ver zoeken aan de opperbevelhebber der NAVO en de Britse regering zijn ingewilligd. Montgomery was plaatsvervangend opperbevelheb ber der NAVO sedert 1951. Zijn meest spectaculaire over winning in de tweede wereldoorlog was die op de Duitse veldmaar schalk Rommel. Hij joeg de Duit sers over een afstand van meer dan 3.000 km van Alexandrië naar Tu nesië. Montgomery, zoon van een bis schop, droeg tijdens zijn veldtoch ten een wollen trui, corduroy broek en zwarte baret. DE ONTWAPENING IN DE V.N. De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Koeznetsof heeft in het ontwapeningsdebat in de V.N.-assemblee gezegd dat de komende Navo-conferentie in Pa rijs in hoofdzaak bedoeld is om te bespreken of men west-Duitsland al dan niet atoomwapens zal ver- straekken. Hij betoogde voorts dat de westelijke resolutie der 24 lan den, die de Amerikaan Cabot Lodge kort tevoren nog had aanbevolen, niet als onderhandelingsbasis kan dienen. Volgens de Rus kon men „niets onwerkelijkers bedenken dan hetgeen de resolutie voorstelt- voortzetting van de ontwapenings- besprekingen in de commissie en ondercommissie". Rusland weigerde weer aan het werk van beide com missies in hun huidige samenstel ling deel te nemen. werd zwaar gewond. Zij werd 20 tot 30 meter ver het weiland in ge slingerd. In de auto zaten voorts twee dames, waarvan er één zwaar en de andere licht werd gewond. - - ,V - - v. <V 'v" i Als het varken, vol is dan 1 stoot het de trog om. Het Markiezenhof te Bergen op Zoom De oude markiezenstad Bergen op Zoom is vrijdag jl. weer in het bezit gekomen van he» Markiezen hof. het voormalige paleis van de heer van Bergen op Zoom, dat de burgerij eertijds aan Jan van Gly- mes heeft aangeboden en met de bouw waarvon in 1485 werd begon nen. Dit historische gebouw dat bijna 100 jaar als kazerne in ge bruik van het departement van Oorlog is geweest en in 1860 door het gemeentebestuur gratis voor dit doel werd afgestaan, zal in de toekomst gebruikt worden als cul tureel centrum voor west-Brabant. De Sowjet-Unie bouwt in Si berië een „geleerdenstad" voor twintigduizend professoren en stu denten ten dienste van wetenschap pelijk speurwerk op het gebied van de atoomenergie, automatic, ra ketten en straaimotoren, aldus heeft een vice-voorzitter van de Sowj et- academie van wetenschappen, pro fessor Michail Lawrentjef, zaterdag in een uitzending van radio-Mos kou meegedeeld. Vorige week, dinsdagmiddag omstreeks half één Is de Pluimpot voor de tweede maal afgesloten. Met nylon zakken, die ditmaal iets meer inhoud hadden dan de eerste maal werd de stroom geblokkeerd, waarna on middellijk begonnen werd met het op hoogte brengen van de dam. Op de foto zien u>e een overzicht met in het midden op de achtergrond het sluitgat tijdens de ophoging. VLIEGTUIG VAN „DE KROONDUIF" OP NIEUW-GUINEA VERONGELUKT Drie Nederlanders gedood 's-GRAVENHAGE, 16-11. Van- leen technische vlucht die in op- ochtend omstreeks vier uur dertig dracht van de Koninklijke Marine Ned. tgd, is op omstreeks 35 km ten noordwesten van Merauke op Ned. Nieuw-Guinea een „Beaver"- vliegtuig van de Nederlandse Nw.- Guinea luchtvaartuig. „De Kroon- duif" verongelukt. Van de vier inzittenden van het een-motorige toestel zijn er drie om het leven gekomen, nl. luite- nant-ter-zee tweede klasse (oudste categorie) Z. W. Mouton en de twee leden der bemanning van het vlieg tuig de heren K. Rringma en H. J. Goulooze. De vierde inzittende, de Engelsman Mold van de Britse vliegtuiginstrumentendienst Decca, werd ernstig gewond. Het ongeluk is gebeurd tijdens Vondst na 35 jaar Een dag nadat hij zijn 45- jarig huwelijksfeest had ge vierd heeft de heer A. van Staalduinen te Monster zijn gouden trouwring terugge kregen, welke hij 35 jaar ge leden te Maasland verloor. De ring werd in het voorjaar in de Westgaag opgebaggerd door de heer A. van Mil te Maasland. De eigenaar was, ondanks ijverig speuren, niet te vinden, totdat dezer da gen een bewoner van de Westgaag bij een gesprek over de gevonden ring de naam noemde van de heer Staalduinen, die daar vroe ger had gewoond. De in scriptie in de ring wees ook in die richting en thans heeft de heer Staalduinen zijn eigendom teruggekregen. m Premier Felix Gaillard heeft za terdagmorgen de vertrouwens kwestie gesteld in het Franse par lement, die hij verbond aan de fi nanciële plannen van zijn regering. Dinsdagmorgen zal hierover ge stemd worden. Er zijn in de vorige week in Co lumbia 56 mensen door benden ver moord. De bevolking van het plat teland heeft aangedrongen op een krachtig militair optreden tegen de misdadigers Er zijn veel vrouwen en kinderen onder de slachtoffers. Partij voor overheidspersoneel Naar dez.er dagen bekend is ge worden, is op dinsdag 12 november te 's-Gravenhage een nieuwe poli tieke partij opgericht onder de naam „Partij voor overheidsperso neel". In het beginsel-programma stelt de partij, de directe en indirecte belangen te zullen behartigen van het gehele overheidspersoneel van alle rangen en elke geloofsovertui ging of levensbeschouwing. De par tij wil zich doen vertegenwoordi gen in de Staten-Generaal, Provin- caile Staten en gemeenteraden. Voorzitter van het actie-comité is de heer J. Wolff, ambtenaar van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Leden van dit comité zijn de heren C. J. M. van Eyken, J. te Loo en W. van Eyle. (Het voorlopig secretariaat is ge vestigd te 's-Gravenhage). Nieuwe K.L.M.-film gereed In januari zal de film „An Inter continental Flight" die de heren Gerard J. Raucamp en Ted de Wit van Carillon te Riiswiik thans voor de K.LM. In produktie hebben, voor vertoning gereed zijn. De re gie van deze film wordt door beide heren gevoerd, ook het scenario is van hun hand. Aan de camera staat de heer J. Scherer. „An Intercontinental Flight" is geen speelfilm, zij zal alleen de sfeer weergeven aan boord van een K.L.M.-vliegtuig tijdens een inter continentale vlucht. Daarbij heeft men zich gebaseerd op jarenlange ervaringen der gedragingen van passagiers op lange afstandvluch- ten. werd gemaakt. Volgens een in 's-Gravenhage ontvangen bericht uit Merauke zou het vliegtuig, voordat het op het strand neerkwam, met de rechter vleugelhelft een palmboom hebben geraakt. Snelheidsmeters zijn niet nauwkeurig Contróle van de snelheidsmeters van ruim 1200 personenauto's heeft vorige week uitgewezen, dat het gros van de meters ongeveer tien procent meer aangeeft dan de wer kelijke snelheid. Bij een aantal me ers werden nog grotere afwijkin gen naar boven geconstateerd, tot veertig procent toe. Slechts onge veer vijf procent van de meters gaf correct de gereden snelheid weer, erwijl bij een gering aantal me ters de wijzer minder kilometers -egistreerde dan in feite gereden werd. Deze conclusies werden doorge geven naar de K.N.A.C., die maan dag in Den Haag, dinsdag in Am sterdam, woensdag in Rotterdam en donderdag in Utrecht kosteloos snelheidsmeters ijkte met het oog op de nieuwe maximumsnelheids- bepalingen. De belangstelling hier voor van de zijde der automobilis ten is zo groot geweest, dat een aantal van hen moest worden te leurgesteld. Produktiviteitcentrum voor het midden- en kleinbedrijf Om de noodzakelijke research op het gebied van winkelinrichting te kunnen verrichten en de winke liers objectieve, niet op commer ciële overwegingen berustende voorlichting te verschaffen, is de staf van het Produktiviteitscen- trum voor het midden- en kleinbe drijf - dat is opgericht door de mid denstandsbonden en de vakcentra les van werknemers en gefinancierd wordt door de hoofdbedrijfschap pen detailhandel en ambachten en het Maody fonds - uitgebreid met een deskundige die beschikbaar is om winkeliers over winkelbouw en winkelinrichting de gewenste voorlichting te verstrekken. Het centrum heeft aan zich weten te verbinden de heer N. Olij die op het gebied van winkelbouw en winkelinrichting reeds jaren werk zaam is en in verschillende bran ches geen onbekend® meer is. Landbouwschap wil geen nieuwe stad in 't westen 's-GRAVENHAGE, 16-11. Aan het vestigen van een nieuwe stad in het westen des lands zijn zulke grote bezwaren verbonden, dat van de plannen hiertoe volledig moet worden afgezien. In plaats van een nieuwe stad te stichten, zullen klei nere, reeds bestaande steden moe ten worden uitgebreid. Gedacht wordt aan de plaatsen Gouda, Al phen aan de Rijn, Woerden en Bo degraven. Dit is het standpunt van de com missie Grondgebruik van het Land bouwschap, die over het vraagstuk van de Haagse agglomeratie een brief aan gedeputeerde staten van Zuid-Holland heeft opgesteld, wel ke brief in de vergadering van het bestuur van het Landbouwschap op 20 november zal worden bespro; ken. LANDBOUWOVERSCHOTTEN BETEKENEN GEVAAR Landbouw mag niet worden overgelaten aan spel der vrije krachten HAARLEM, 16-11. In de zater- I den-Oosten en in Afrika, dagmorgen te Haarlem gehouden Ook is voergraanteelt in de over- vergadering van de vakgroep Ak- zeese gebieden sterk toegenomen en kerbouwers van de Land- en Tuin- 1 daarmee dient men in ons land re- bouwbond heeft de voorzitter, de kening te houden, heer H. A. Giesen, in zyn openings- I Sprekende over de suikerproduk- rede gesproken over de moeilijk- tie zeide de heer Giesen, dat dewe- heden met de oogst van de granen, reldmarkt veel beter is dan in het de aardappelen en de bieten. De recente verleden. Vermoedelijk eindstreep is weer zo ongeveer ge- heeft het grotere verbruik zijn in- haald en al was het zeker niet in alle opzichten naar wensen, spreker is niet ontevreden. vloed gehad. De laatste acht jaren is het verbruik meer gestegen dan in de veertig jaren voor de laatste wereldoorlog. Het bedraagt thans 65 meer dan in die periode. Vervolgens besprak de voorzitter het basis-produkt: de aardappel. Zowel bij de poot- als de consump tie-aardappelen deed zich glazig heid of „glas" voor, hetgeen te leurstellingen veroorzaakte. De heer Giesen deelde omtrent Volgens de heer Giesen dienen de grenzen beschermd te worden of andere maatregelen moeten wor den getroffen. De Nederlandse land bouw kan niet aan het spel dei- vrije krachten worden overgelaten. In sommige werelddelen zijn grote overschotten gekweekt, vooral bij i de granen. Wanneer deze zonder I aardappeImarkt mee dat voor. meer op de markt worden gebracht bereidingen worden getroffen tot oprichting van een termij nmarkt. zou het er thans voor de Neder landse landbouw, en niet in het minst voor de akkerbouwproduktie niet rooskleurig uitzien. Nog steeds neemt de wereldlandbouwproduk- tie toe. De stijging deed zich vooral voor in west-Europa, in het Mid- Een bestuur is gekozen, waarin handel en landbouw paritair ver tegenwoordigd zijn. Vermoedelijk zal de termij nmarkt ook voor deze oogst niet meer in werking kunnen treden. Verschillende prijsverlagingen kwamen tot stand Minister van Economische Zaken let scherp op (nodige) dalingen Met betrekking tot de wijze waar op prijsverlagingen kunnen worden geëffectueerd, wanneer de neer gaande prijsbeweging van grond stoffen daartoe in bepaalde secto ren van het bedrijfsleven mogelijk heden biedt, merkt de minister van Economische Zaken in zijn Memo rie van Antwoord aan de Tweede Kamer op, dat bij de stijging van de grondstoffenprijzen in het ver leden, hij zich slechts heeft kun nen verenigen met zekere prijsver hogingen onder de uitdrukkelijke voorwaarde van prijsverlaging bü het wederom teruglopen van deze grondstoffenprijzen. Mét de aanvaarding van deze voorwaarde hebben in die gevallen betrokkenen derhalve een verplich ting op zich genomen. Hoewel de minister er derhalve op vertrouwt, dat de bedoelde prijsverlagingen tot stand kunnen komen zonder ge bruikmaking van formele prijs maatregelen of concurrentiebevor- derende maatregelen, zal hij niet aarzelen van dit wapen gebruik te maken in die gevallen, waarin hij in zijn verwachtingen zou worden teleurgesteld. De laatste maanden zijn verschei dene prijsverlagingen tot stand ge komen. Hiervan kunnen worden genoemd: margarine, thee, koffie, spijsolie, maiszetmeel, volkswit brood. brei wol. benzine, petroleum, stookolie, bladzink, blikemballage, borstelwaren, hotel-, huishoudelijk- en laboratoriumglaswerk, verpak kingsglas, waterglas, borax, popu laire pharmaceutische specialité's, zinkwitprodukten, mastiek, daklak, teer, metselsteen en straatstenen. Aan de hand van het verloop van d3 wereldmarktprijzen wordt voort durend nagegaan in hoeverre ver laging van de prijzen van eindpro- dukten redelijkerwijs verlangd kan worden. Op het ogenblik vraagt de dalende beweging van de prijzen van plantaardige vetten en oliën, koper, lood, zink, staalschroot, rub ber, aardolie en wol in dit opzicht de aandacht. De uitkering aan de gemeenten in 1958 Naar vernomen wordt zullen bij de beoordeling van de aanvragen der gemeenten tot herziening van de basisbedragen der algemene uitkering uit het gemeentefonds voor 1958 over het algemeen de zelfde richtlijnen gelden als voor 1957 Dit houdt o.m. in, dat voor verhoging van het basisbedrag al leen die gemeenten in aanmerking komen, welke in verhouding tot vorige jaren en in tegenstelling met de ontwikkeling in andere gemeen ten in een zodanig ongunstige si tuatie verkeren, dat versterking van de algemene middelen onver mijdelijk geacht moet worden. De regering heeft ook de gemeenten kenbaar gemaakt het op prijs te zullen stellen indien in het verzoek schrift mededeling wordt gedaan van de maatregelen, welke zijn ge troffen tot beperking van de be stedingen, zowel op de kapitaal- dienst als op de gewone dienst van 1957 en 1958, in vergelijking met 1956. HET ZEEUWS STUDIEFONDS Op een te Middelburg gehouden persconferentie heeft de voorzitter van de Stichting Zeeuws Studie fonds, het lid van gedeputeerde staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes, een overzicht gégeven van de werk zaamheden van het studiefonds, dat dit jaar met zijn werk is begonnen. Het fonds ontving 45 aanvragen. Vier aanvragen moesten worden afgewezen, 11 werden ingetrokken, o.a. wegens het volgen van een an dere studierichting. Door toedoen van de stichting kregen 14 kandi daten een rijksstudietoelage. Vijf aanvragen zijn nog in behandeling. Aan 11 candidaten, te weten 10 mannelijke en 1 vrouwelijke, kon een renteloze lening uit het Zeeuws Studiefonds worden toegekend voor het volgen van hun studies. Boven dien heeft het Zeeuws Studiefonds aan 4 mannelijke aanvragers een aanvullend voorschot boven de rijksstudietoelage verstrekt. Het over 1957 toegekende bedrag be draagt f 12.325. De financiële basis van het Zeeuws Studiefonds acht men nog erg smal, omdat men hoofdzakelijk is aangewezen op de totale subsidie van f 22.000,waarvan f 10.000,— wordt gegeven door de provincie Zeeland en f 12.000,door 91 Zeeuwse gemeenten. Het ligt in de bedoeling het Zeeuwse bedrijfsle ven om een subsidie te verzoeken, omdat reeds nu is gebleken dat het Zeeuws Studiefonds voor de indu strie in Zeeland van grote beteke nis zal zijn, want bijna 50 procent der verkozen studierichtingen zijn zuiver technische studies, te weten waterbouwkunde, elektro-techniek, voortgezet middelbaar technisch onderwijs en hogere technische school.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1