Vijf soldaten door neerstortende straaljager gedood DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957 No. 18259 114e jaargang Paniek onder dienstpl htig n BUSSUM, 14-11. Honderden me ters ver lagen de brokstukken van de Amerikaanse Super Sabre straal jager, die vanmiddag om tien over één is neergestort op het terrein van de Palmkazerne te Bussum, nadat de vlieger, de Amerikaanse luitenant Rezk Mohamed uit Loos- drecht, het vliegtuig door middel van de schietstoel had verlaten. Op het moment dat het vliegtuig neer stortte, hadden een korporaal en drie soldaten het gebouw verlaten om zich ter aflossing naar de wacht te begeven. Allen werden gedood door neersuizende vliegtuigonder delen. In het paviljoen E, dat door de rechtervleugel van het vliegtuig ge troffen werd, had zich juist een wachtmeester ter ruste gelegd en ook deze kwam door het ongeval om het leven. Bij het ongeval zijn omgekomen de volgende ongehuwde dienst plichtigen: Wachtmeester G. J. Eenkhoorn uit Kampen, 20 jaar; soldaat eerste klasse P. C. Voshol uit Rotterdam, 21 jaar; soldaat J. A. Daalhuizen uit Odijk, 20 jaar; soldaat J. de Bruin uit Rotterdam, 20 jaar; sol daat J. van Doesburg uit Waarden burg, 19 jaar. Zeer ernstig gewond is de 21- jarige dienstplichtige wachtmeester J. D. F. van Helde uit Enschedé. Hij is ongehuwd. Hij is opgenomen in het centraal militair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht. 15 gewonde dienstplichtigen In beide paviljoens bevonden zich, in tegenstelling tot de eerste berichten, die meldden dat de meeste soldaten buiten waren voor appèl, honderd militairen. Wonder boven wonder zijn slechts vijftien Truman nodigde Stalin driemaal uit NEW YORK, 14-11. Oud-presl- dent Truman heeft donderdag ver klaard, dat hij indertijd Stalin drie maal voor een bezoek aan Amerika had uitgenodigd, doch dat de com munistische dictator niet gekomen was. Truman geloofde niet dat het kwaad kon als Chroesjtsjef de Ver. Staten zou bezoeken. Hij zei dit op een geïmprovi seerde persconferentie in New York waar hij donderdagochtend een be zoek bracht aan de secretaris-ge neraal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld. Volgens hem „maakt de volke renorganisatie het goed". Men moet er rekening mee houden, dat het een lang proces is om een derge lijke wereldorganisatie even doel matig als een plaatselijk bestuur te laten functioneren. Hij meende, dat men „geduldig moet zijn, naar het standpunt van anderen luiste ren, het eigen standpunt duidelijk moet maken en dan een compro mis moet zien te bereiken. Dat is de enige manier", zei hij. hunner gewond, van wie één zeer ernstig. De meeste gewonden, me rendeels dienstplichtigen die voor de eerste maal zijn opgekomen, hebben brandwonden en shocks. Ziekenauto's uit Bussum en Naar- den en auto's van de mobiele co lonne zijn zij deels naar de Ma- jella-stichting te Bussum, deels naar het diaconessenhuis te Naar- den overgebracht en voor een deel ook naar militaire hospitalen. Op het terrein waren o.m. aan wezig minister Staf, de Ameri kaanse ambassadeur en verschil lende Nederlandse en Amerikaanse commandanten. Brand ln cockpit Na de start van Soesterberg is door een nog onbekende technische storing brand uitgebroken in het toestel van luitenant Mohamed. Toen het vuur zich tot in de cock pit verspreidde en steeds heviger werd, was de vlieger gedwongen het toestel met de schietstoel -te verlaten, na nog vergeefse pogin gen te hebben gedaan om het on bestuurbaar geworden vliegtuig in de richting van het IJsselmeer te sturen. Het vliegtuig stortte neer op de Van der Palmkazerne en ex plodeerde. Brigade-generaal J. L. Robert is vandaag van het hoofdkwartier van de twaalfde afdeling van de Ame rikaanse luchtmacht te Ramstein in Duitsland naar Nederland gevlo gen. Hij gaf uiting aan zijn per soonlijk medeleven en drukte zich als volgt uit: „De Amerikaanse luchtmacht is diep onder de indruk van dit tra gische ongeval en spreekt haar medeleven uit met de familieleden van de omgekomen en gewonde mi litairen". Er werd onmiddellijk een aan vang gemaakt met het onderzoek naar de oorzaak van de brand door deskundigen van de Amerikaanse luchtmacht. Zoals gemeld kregen de gebrs. Kouijzer te Zie- rikzee in hun kor een monsterpaling, die hier - vastgehouden door de heer J. Kouijzer - is te zien. De vis mat 1 me ter en woog 6 pond en lYz ons. Hoe impone rend ook, het is nog niet het maximum. Deze soort zeepaling kan tot mans hoogte groeien. (Eigen foto). Alle aandacht voor structurele wijzigingen in Deltagebied Over verhoudingen wordt gerapporteerd Minister Klompé deelt in haar Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer mede, dat de struc turele veranderingen in het water- snoodgebied 1953, waar thans de Deltawerken worden uitgevoerd, haar bijzondere aandacht hebben. Reeds haar ambtsvoorganger gaf destijds opdracht een structuurana lyse samen te stellen. In het najaar van 1953 kwam deze gereed. De speciale initiatieven van de pro vinciale stichtingen voor maat schappelijk werk en verscheidene samenwerkingsorganen met be trekking tot de sociale aspecten van de structuurveranderingen, zullen, zo mogelijk, financieel wor den gesteund. Eveneens stelde haar ambtsvoorganger de werkgroep in, om de sociale aspecten van de ruim telijke ontwikkeling van zuid-west Nederland, nader te bezien. Aan deze arbeid nemen de provinciale, planologische diensten deel, de op- bouworganen, de betrokken pro vincies en ambtenaren van Rijks dienst voor het Nationale Plan en het ministerie van Maatschappelijk Werk. Inmiddels is een nader rapport over de sociale structuur versche nen, terwijl een rapport over ae mogelijk te verwachten sociale pro blemen van dit gebied op korte ter mijn gereed zal komen. Minister-president Drees naar NAVO-eonferentie 's-GRAVENHAGE, 14-11. De mi- nister-president, dr. W. Drees, zal, naar van de regeringsvoorlichtings dienst vernomen wordt, als leider van de Nederlandse delegatie deel nemen aan de ministers-conferen tie van de NAVO-landen, die van 16 tot 18 december te Parijs wordt gehouden. Strijd tegen modder in Valencia MADRID, 14-11. De Spaanse stad Valencia, die in het midden van de vorige maand is getroffen door overstromingen, heeft nu nog te kampen met de grote hoeveelheid modder, die door het water in dè stad is aangevoerd. Naar schatting ligt in Valencia een laag modder van ongeveer 3.000.000 ton, die over tweederde van de stad ligt. De zuivering van de stad wordt geleid door generaal Gomez Guil- lamon van het Spaanse leger. Met vijfduizend man, graafmachines en vrachtauto's heeft hij de strijd te gen de plaag aangebonden. Bij het vernietigen van kadavers en van bedervende levensmidde len, die zich in de laag modder be vinden, wordt gebruik gemaakt van vlammenwerpers. Vluchteling over Russische duikboten Een Russische luitenant ter zee, die in maart gevlucht is van een Russisch koopvaardijschip dat in de haven van Kiel lag, heeft op een persconferentie te München ver klaard dat de rode duikboten in staat zijn op 50 60 km afstand atoomprojectielen te lanceren. Hij zei „tientallen Russische of ficieren" te kennen, die zich in burger aan boord van koopvaardij schepen bevinden met de opdracht „alle militaire installaties en in het bijzonder radarinstallaties op te sporen, die ingericht zijn aan de kusten in het buitenland". Ook hij had een dergelijke opdracht gehad. Nederland en de wereld tentoonstelling Brussel 's-GRAVENHAGE. 15-11. Bij de samenstelling van de oorspronke lijke raming, welke begin 1955 plaats vond, moest het bestuur van de Stichting Wereldtentoonstelling Brussel 1958 zijn berekeningen vrij wel geheel op onzekere factoren baseren. Zo was bijvoorbeeld niet bekend, welk terrein aan Neder land zou worden toegewezen, waar door het niet mogelijk was om een bouwplan te maken en volstaan moest worden met globale schattin gen Het was om die reden, da^ in de begroting van algemene zaken voor de jaren 1955 tot en met 1957 een garantiebedrag van f 1 500.000 i*werd opgenomen. Dat dit bedrag thans definitief moet worden uit getrokken, kan dan ook ten dele worden toegeschreven aan te lage kostenramingen in de oorspronke lijke begroting, anderzijds aan de stijging van de lonen en prijzen in de Belgische bouwsector. De minister-president deelt dit mee in zijn nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Ka mer over de begroting 1958 van al gemene zaken. STAD EN PROVINCIE NIEUWERKERK Afd. Duiveland Bond v P attelandsvrouwen De Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Duiveland hield in „Ons Dorpshuis" een vergadering welke door de presidente, mevr. v. Eeten- de Vries, met een welkomstwoord tot de leden en voor deze gelegen heid uitgenodigde heren en verde re belangstellenden en in het bij zonder tot de spreekster van deze avond, mej Li Oostveen. Allereerst werden enige huishou delijke zaken afgedaan, waarna het Bondslied werd gezongen. Door de presidente werd mej. Oostveen daarna ingeleid aan dtf vergadering. Mej. Oostveen is hier geen onbe kende meer: Vorig jaar was zij hier met succes voor de Culturele Ver eniging opgetreden. Op de haar eigen prettige wijze vertelde mej. Oostveen van een door haar gemaakte reis door Tur kije, voornamelijk in de steden Is- tanboel en Ankara Het geheel werd met een serie keurige lantaarn plaatjes verduidelijkt. Na beëindi ging van de causerie was gelegen- i Een slecht humeur Is ver- 1 koudheid der ziel. BURGH/HAAMSTEDE Véaé avond Evenals vorig jaar hopen de ge zamenlijke VéGé-kruideniers voor hun klanten een zgn. fabrikanten avond te houden. Diverse grote fa brieken, o.a. Maggi en Arks be schuit, zullen op donderdagavond in hotel Bom te Haamstede hun produkten in een omlijsting van wat gezelligheid tonen. Gezien het succes van vorig jaar hopen de or ganisatoren op een volle zaal. BRUINISSE Mosselexport naar Frankrijk nihil De mosselexport naar Frankrijk, die wegens Duitse concurrentie en deviezenmoeilijkheden toch al veel minder was, dan in normale jaren, is thans bijna tot niets gereduceerd, wegens het uitgeput zijn van de door de Franse regering toegewe zen invoervergunningen. Slechts enkele handelaars, waaronder de dit jaar opgerichte kwekerscom binatie exporteren nog kleine hoe veelheden. In mosselkwekerskringen ver wacht men het toestaan van nieuwe invoervergunningen nog deze week, maar reeds eerder had men ge hoopt dat deze nieuwe vergunnin gen de handel zouden doen ople ven, maar telkens werd de datum achteruit gesteld Het is te hopen dat dit deze keer niet gebeurt, want het seizoen verstrijkt zonder dat de mosselkwekers in staat zijn iets te leveren. Als straks de winter in treedt zullen het onverhoopt weer natuurlijke belemmeringen zijn, die de handel lam leggen, thans zijn het omstandigheden, waarvan men vorig jaar hoopte dat zij voorgoed tot het verleden zouden behoren. heid tot het stellen van vragen. Spreekster verhaalde in antwoord daarop ook nog enkele voorvallen tijdens haar reizen in de Sahara en in de Congo. Namens de aanwezigen dankte de presidente mej. Oostveen voor de leerzame en mooie avond door haar gegeven. Oppositie tegen „Commissie van Dertien" groot „Zevihel" neemt het initiatief inzake behoud schelpdierencultuur Syrische meisjes worden geoefend in het hanteren van Tsjechische ge weren tijdens een militaire training ten noorden van Aleppo. Zij zijn leden van de Syrische vrijwillige verzetsbeweging, die bestaat uit meis jes tussen de 14 en 20 jaar. Elke ochtend oefenen, zij twee uur voordat zij naar de school of het werk gaan. 's-GRAVENHAGE. Uit schepe lingen, afkomstig van Hr. Ms. sche pen en walinrichtingen in den Hel der, is onlangs een matrozenlcapel gevormd, welke onder leiding staat van de sergeant-muzikant G. Wes- terdijk, lid van de marinierskapel der Koninklijke Marine. Op don derdag 28 november a.s. zal deze matrozenkapel voor het eerst in het openbaar optreden. Een opsnoringsvliegtuig van het Amerikaanse vliegdekschip „Phi lippine Sea" heeft donderdag ne gen lijken in de Stille Oceaan zien drijven in het gebied waar de stra- tocruiser van de P.A.A. „Romance of the Skies" vrijdag jl met 44 in zittenden verdween. Een van de lijken scheen vast te zitten aan een vliegtuigstoel. De „ommezwaai" van de „Com missie van Dertien" heeft ruim een een week lang deining veroorzaakt in de oester- en mosselwereld en wie nu van mening is dat deze dei ning voorbij is en dat alle oester- en mosselkwekers het eens zyn dat de proeven in het Veerse Gat op niets zullen uitlopen en dat mossel en oestercultuur in de Grevelingen by voorbaat gedoemd zijn te ver dwijnen, slaat toch wel heel ver de plank mis. Was er voorheen al enige wrij ving tussen „Zevibel", de organi satie ter behartiging van de Zeeuw se visserijbelangen, wie nu eigen lijk het recht had namens de Zeeuwse visserij te spreken, „Ze vibel" of de „Commissie van Der tien", nu genoemde commissie een ommezwaai heeft gemaakt, die blijk geeft van een zo onverbloemd groepsegoïsme, als geen zinnig mens voor mogelijk had gehouden, ligt het dus voor de hand dat „Ze vibel" het initiatief overneemt en de visserijbelangen, die blijkens haar naam aan haar zijn toever trouwd, gaat verdedigen overal I waar dit nuttig en nodig is. I Want dat de vissersvereniging te Bruinisse die, zoals het communi qué van de vergadering van de „Commissie van Dertien" mee- I deelde, haar eigen weg gaat, be- I tekent het toch niet dat deze vis- 1 sersvereniging alleen haar eigen weg gaat en dat alle overige mos- sel- en oesterkwekers het met de „Commissie van Dertien" eens zijn. Dat de oppositie veel groter was dan waarvan in bedoeld commu niqué sprake was, is aan geen twij fel onderhevig. Dit zal zeker spoe dig blijken wanneer deze oppositie als een gesloten front voor het voetlicht komt. Nieuwe dijkbreuken in de Po-delta ROME, 14-11. In de Po-delta zijn donderdag weer enkele dijken door gebroken, andere dijken dreigen te bezwijken. Duizenden mensen zijn bezig de gevaarlijke plekken te versterken. Het heeft er donder dag weer zwaar geregend. Het meeste gevaar loopt de 23.000 in woners tellende stad Porto Tolle, die als gevolg van een dijkbreuk door het water omspoeld wordt In deze stad bevinden zich veel vluch telingen van het bijna geheel onder water staande eiland Camerini. In de Sowjet-TJnie zijn twee postzegels uitgege ven ter gelegenheid van de ruimtevaart. - Met de linker postzegel eert men de vader van de ruimte vaart, de Russische ge leerde K. E. Tsiolkovsky, wiens 100ste geboortedag men ook een dezer dagen herdenkt. Het portret wordt geflankeerd door een ruimteschip op een van de manen van Satur- nus (rechts) en 'n Spoet- nïk"-achtige kunstmaan (links). De andere postze gel (rechts) staat in het teken van het internationale geofysische jaar en toont een raket die de lucht in geschoten wordt. De viering van de vijfde mei 's-GRAVENHAGE, 15-11 De ml- nister-president herinnert er in zijn nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over de begroting 1958 van algemene zaken aan. dat hij, bij de behandeling in de Eerste Kamer van datzelfde be grotingshoofdstuk voor 1957, heeft ingestemd met- de gedachte dat het wenselijk was met „cultureel con tact" en andere organisaties nog eens te bespreken of eên oplossing kon worden gevonden, die een ein de maakt aan de jaarlijkse gedach- tenwisseling over de viering van de bevrijdingsdag. Inderdaad is daaromtrent een beslissing geno men na een breed overleg en in bij na algehele overeenstemming met organisaties van verschillende aard. De minister-president is voorne mens tijdig voor 5 mei van het vol gend jaar nog eens een dergelijk overleg te voeren. De regering vindt geen aanlei ding een bedrag op de begroting te brengen om daaruit festiviteiten ter gelegehheid van herdenking van de bevrijding te bekostigen. MRIKZEES(MMNIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Dood sui'de neer op kazerne

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1