DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eisenhower tekent technische en weten= schappelijke richtlijnen voor de toekomst DONDERDAG 14 NOVEMBER 1957 No. 18258 114e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIE11WSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 42tr na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur; M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Uitgaven voor veiligheid moeten omhoog OKLAHOMA CITY, 14-11 Ineen toespraak voor de Amerikaanse radio en televisie heeft president Eisenhower gezegd dat de Ver enigde Staten de Russische uitda ging moeten beantwoorden met het besteden van aanzienlijk grotere bedragen aan nieuwe wapens. In zijn tweede rede, bedoeld om het Amerikaanse volk ten aanzien van de Russische vorderingen ge rust te stellen, herinnerde de pre sident aan de dagen van de nazies en zei dat niet genoeg mensen Hit- Ier aan zijn woord hadden gehou den. „Maar wij zullen die fout niet weer maken", aldus Eisenhower. Hij legde er voorts de nadruk op dat het programma voor opleiding van Amerikaanse geleerden ver sneld moet worden. Met het oog op de Russische vor deringen moet zijns inziens het ba sis-onderzoek in de V.S. toenemen. „Amerika moet een duidelijke for mule opstellen om ons te leiden bij de beslissing wat wij op het ge bied van kunstmanen en ruimte vaart zullen gaan doen. Wij zijn van plan programma's uit te wer ken op een manier, die overeen komt met onze wetenschappelijke traditie en onze veiligheid in de toekomst garandeert Dit zal grote kosten met zich meebrengen, die aan onze jaarlijkse uitgaven voor de veiligheid moeten worden toe gevoegd. Daarom moeten we zoe- Verhoogde Amerikaanse uitgaven voor defensie-onderzoek WASHINGTON. 13-11. Het Pen- tagon zal in het belastingjaar 1957/ 1958 circa 5.3 miljard dollar uit geven voor onderzoek. Uit een woensdag gepubliceerd communi qué blijkt dat het bedrag dat be schikbaar is gesteld voor het zui vere wetenschappelijke onderzoek binnenkort verhoogd zal worden. De directeur van de afdeling voor wetenschappelijk onderzoek van het Amerikaanse ministerie van Defensie, dr. Reynolds, heeft ver klaard dat deze verhoging maxi maal het dubbele zal zijn van het huidige bedrag dat voor dit onder zoek beschikbaar is gesteld. Hij voegde hieraan toe, dat de besnoei ingen die Chai-les Wilson, de vo rige minister van Defensie van de V.S., bevolen had, ongedaan zijn gemaakt. Ezel als hoofdprijs Een van de ezels, die onlangs door de veehandelaar de Koning uit Ede van Corsica naar Nederland zijn ge bracht, is thans verkocht aan de schutterij „St. Lam- bertus" te Helden. De ezel, die de naam Lambiek Bona parte heeft gekregen, wordt hoofdprijs in een loterij, die binnenkort zal worden uit geschreven ter versteviging van de kas van de schutterij, die grote uitgaven heeft ge daan en nog moet doen ter bekostiging van het fraaie uniform, waarin de leden zijn gestoken. Ned. bouwvakkers werken in Duitsland VENLO, 13-11. In de laatste we- ken hebben verschillende kleinere aannemers in noord- en midden- Limburg personeel moeten ontslaan bij gebrek aan werkgelegenheid. Ook op enkele grotere bedrijven is de bezetting reeds ingekrompen. Indien hierin geen verandering komt zullen nog meer bedrijven voor de komende winter geheel worden stilgelegd. Enige honderden bouwvakarbei ders zijn thans in de naburige Duitse grensstreek in het bouwbe drijf werkzaam. Met autobussen worden zij dagelijks gehaald en weer thuisgebracht. Financieel is het werk voor de arbeiders boven dien niet ongunstig want zij keren uit Duitsland terug met een week loon dat van f 20,tot f 30.— per week hoger ligt dan het Ne derlandse. ken naar andere mogelijkheden om de uitgaven te beperken", aldus Eisenhower. De Amerikaanse president ver klaarde met nadruk dat het besluit om grotere bedragen te besteden voor de defensie en het onderzoek op dit gebied niet van invloed zijn moet op de financiële hulp aan het buitenland. Hij zei dat het misschien nodig zal zijn bepaalde vormen van acti viteit geheel op te geven of uit te stellen en dat de beslissing hier over een van de moeilijkste en on aangenaamste taken zal zijn waar voor het Congres, als het in janu ari weer bijeen zal komen, zich ge plaatst zal zien. „Wij zullen enkele krachtige be sluiten moeten nemen", aldus Eisenhower. NAVO-PARLEMENTSLEDEN BESPREKEN PROBLEMEN TE PARIJS Voorsprong Russen niet dramatiseren PARIJS, 13-11. Charles a Can non, lid der Canadese afvaardiging naar de bijeenkomst te Parijs van leden der NAVOparlementen, heeft woensdag verklaard te menen dat de V.S. en Canada in geval van oorlog „mogelijk in groter onmid dellijk gevaar zullen verkeren" dan west-Europa. „De Russen zouden wel eens kun nen beginnen mét Noord-Amerika aan te vallen, in een poging Canada en de Verenigde Staten reeds direct zoveel mogelijk buiten gevecht te stellen. Indien dit min of meer ge lukt zou zijn, zouden zij de nog vrije Europese landen kunnen bin nenvallen en een poging kunnen wagen ook Groot-Brittannië te be zetten. Zij zouden dit kunnen doen met eenheden, voorzien van de ge bruikelijke bewapening, zonder het risico te lopen van een vernietiging der Sowjet-Unie door aanvallen met kernwapens", aldus Cannon. De Belgische afgevaardigde Par- mentier betreurde het dat de be volking uit allerlei publikaties de indruk heeft gekregen dat de oor log ieder ogenblik kan uitbreken Zouden wij niet eens uitdrukking kunnen geven aan onze hoop en onze vreugde dat de toekomst de vrede zal brengen, zo zei hij. De vooruitgang van de Russen op we tenschappelijk gebied is weliswaa* spectaculair, maar men moet dit Zapotocky overleden PRAAG, 13-11. President Anto- nin Zapotocky van TsjechoTSlowa- kije is woensdagochtend vroeg overleden, aldus heeft radio-Praag meegedeeld. De president, die 72 jaar is ge worden, werd negen dagen geleden in een sanatorium opgenomen we gens hartstoornissen. Amerikaanse satelliet 1 december de lucht in REDLANDS, 13-11. De maat- schappij te Redlands in Californië die de drietrapsraket voor de Ame rikaanse kunstmaan maakt, heeft de mededeling ontvangen dat op 1 december in Florida een Ameri kaanse satelliet zal worden gelan ceerd. Een woordvoerder van de maat schappij verklaarde dinsdag, dat de mededeling maandag van het mi nisterie van Marine, dat met het project belast is, is ontvangen. Varende lanceerplaatsen voor raketten PARIJS, 13-11 Een Amerikaan se afgevaardigde op de parlemen taire Navo-conferentie in Parijs, Jackson, heeft woensdag verklaard, dat de NAVO een vloot van duik boten moeten bouwen die als drij vende lanceerplaatsen voor het af vuren van raketten kunnen worden gebruikt. Deze duikboten dienen met raketten die een reikwijdte van 2400 km. hebben langs de kust van west-Europa te worden gesta tioneerd, zo zei hij. De Russen zou den nooit kunnen weten waar deze boten, die de Sowjet-Unie kunnen bestoken, zich bevinden. Volgens Jackson, een democraat, houden de Amerikaanse stafchefs zich op het ogenblik met dit denk beeld bezig. Jackson is voorzitter van een subcommissie der Congres commissie voor atoomenergie. niet al te dramatisch voorstellen. De twee grootste krachten in de wereld zijn thans in staat elkaar grondig te vernietigen, en deze stand van zaken kan ons alleen maar doen verwachten dat de vrede thans betere kansen maakt dan ooit tevoren. Het is beter dat wij ophouden elkaar dreigementen toe te roepen, en proberen tot een com promis te komen Het is nu een maal zo dat de Sowjet-Unie haar politiek stelsel heeft, en wij het on ze. En het is misschien tijd dat wij onze militaire commissie verande ren in een commissie van verzoe ning en hoop. K.N.A.C.: Verplichte W.A.-verzekering ook voor bromfietsers voor 's-GRAVENHAQE. 13-11. De NT A.C. heeft de minister van Justi ce gevraagd, in het komende wets ontwerp op de- verplichte "W.A.- verzekering ook de 800.000 brom- 'ietsers in ons land te betrekken. Volgend voorjaar kan de indiening worden verwacht van het wetsont werp waarbij verzek°ring tegen wettelijke aansprakelijkheid ver plicht wordt gesteld voor motor ijtuigen. Het is volgens de K.N \.C. nog geenszins zeker, dat daar bij zal worden voorgesteld, behalve ie automobilisten en de motor- en -cooterrijders ook de bromfietsers ;n de regeling te betrekken. De K.N.A.C acht dit evenwel zeer ge wenst. Als men een W.A.-verzekering verplicht wil stellen voor motorrii- luigen, dan geldt dat de bromfiets in de wet als motorvoertuig is aan gemerkt en daarvan ook inderdaad het karakter heeft, aldus de KN. A.C. Bromfietsers zijn even vaak bij verkeersongevallen betrokken als de fiets'ers, terwijl de gevolgen' van bromfietsongevallen overwe gend van ernstiger aard zijn. Het fooienstelsel in het kappersbedrijf 's-GRAVENHAGE, 13-11. Het be- stuur van het hoofdbedrijfschap Ambachten heeft vanmiddag in een openbare vergadering in het ge bouw van de Sociaal Economische Raad te 's-Gravenhage het rapport dat door een commissie was ge maakt over het fooienstelsel in het kappersbedrijf, na er drie een een half uur over te hebben gesproken, met algemene stemmen aanvaard. Er werden in het rapport tijdens de bespreking kleine veranderngen aangebracht en men besloot een redactiecommissie in te stellen die de meningen en opmerkingen die ter vergadering over het rapport zijn gemaakt uit zal werken. In de conclusies van het rapport wordt, zoals reeds is gemeld, o.m. gezegd dat het een eis van sociale rechtvaardigheid is dat de kap persbediende, evenals iedere an dere geschoolde vakarbeider, van zijn patroon een volledig loon ont vangt. Evenals de bedienden recht hebben oo het onvangen van een volwaardig loon, hebben de onder nemers recht oo het in rekening brengen van zodanige tarieven als noodzakelijk is voor het verkrijgen van een redelijk rendement. ROVIGO, 13-11. De situatie in het deltagebied van de Po, waar tengevolge van doorbraken in de zee- en rivierdijken achtduizend hectaren onder water staan, zag er woensdag wat rooskleuriger uit. Hoewel het peil van de rivier hier en daar nog stijgt, keert het getij in de Adriatische zee, waardoor het overstromingsgevaar spoedig zal kunnen afvlopien, als er geen nieu we regens komen. Mededeling aan onze adverteerders In de U dezer dagen toegezonden circulaire la vermeld, dat de speciale Sint Nicolaas-uitgave van de Zlerikzeesche Nieuwsbode zal verschijnen op 28 november. Omdat velen dit echter wat aan de late kant vinden, zijn we besloten die datum te vervroegen tot dinsdag 26 november a.s. Hierom zouden wij gaarne uw advertentie uiterlijk 21 november a.s. La ons bezit zien. De directie. 's -ia?-sr-v*. gftaa»- I -■ a Een beeld van de hoogvlakte op de „Zugspitze" bij Garmisch in l land, waar het wintersportseizoen nu is begonnen met de strijd c reuzenslalom. We zien hier op de voor grond de Duitse skiër Hans 1 linger tijdens de afdaling. eelbelovende 14-jarige- Door de aanhouding van het 14- jarige meisje W. uit Ede, heeft de politie klaarheid gebracht In ver scheidende rijwieldiefstallen. Het meisje bekende de laatste paar maanden acht fietsen en een brom fiets te hebben ontvreemd. Vrijwel alle rijwielen konden worden te ruggevonden, daar het meisje de diefstallen niet pleegde om ze te verkopen of op andere wijze te ver handelen. Wanneer ze ergens een onbe heerde fiets zag staan, die haar wel beviel, kon ze blijkbaar de ver leiding niet weerstaan en nam ze de fiets mee. Het rijwiel, dat ze op dat ogenblik in haar bezit had, ver stopte ze dan meestal ergens in het bos rond Ede en daardoor kon de politie op haar aanwijzing vrijwel alle fietsen terugvinden. De jongedame werd aangehouden toen ze inplaats van een fiets voor de afwisseling eens een bromfiets buitmaakte. President Coty heeft woensdag avond een spoedvergadering van het Franse kabinet bijeengeroepen na een conservatieve opstand tegen de belastingmaatregelen van Gail- lard, waardoor diens coalitierege ring in gevaar dreigt te komen. Gaillard heeft woensdag een diner voor de NAVO-parlementariërs, die in Parijs bijeen zijn, niet kunnen bijwonen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's t Het geluk is geschapen om 1 gedeeld te worden. „Pluympot" zit weer dicht VLISSINGEN, 13-11. Vanmorgen in alle vroegte en alle stilte is Rijkswaterstaat er toe overgegaan het vijftien meter brede sluitgat in de „Pluympot" te dichten. Om streeks 8 uur heeft men de eerste nylon zakken in dit stroomgat ge worpen en men heeft gebruik ge maakt van grotere nylonzakken dan tot dusver. Totnogtoe heeft men nylon zakken gebruikt van 1.30 bij 2.20 meter, nu van 1.48 bij 2.20, welke laatste 2/10 kubieke meter zand meer kunnen bevatten dan de eerst gebruikte zakken. Ondanks de volle stroom in het stroomgat bleven de zwaardere zakken uitstekend op hun plaats. Men is aan één zijde van het sluit gat begonnen met een strook van vier meter en om tien uur 's mor gens begon men aan de andere zijde eveneens met een strook van vier meter. Om kwart voor twaalf werd begonnen met het dichten van het overgebleven gat van zeven meter en omstreeks half één was de stroom volledig geblokkeerd Daar na is men begonnen met het om hoog brengen van de dam. Enorme paling De gebrs. Kouijzer van de Z.Z. 6 kregen een reuze-pa ling in de mosselkor. Het bleek een zeepaling van de soort, die beroemd is om haar grootte. Dc paling mat 1 meter en 5 centimeter. Het gewicht bedroeg 6 pond en 1Y2 ons. Op het dikste ge deelte mat de vis 10 centi meter. De Stichting Machinale Land bouw te Paramaribo verscheepte met het m.s. „Oranjestad" 500.000 kilo cargorijst naar Nederland De stichting heeft in de afgelopen twee maanden reeds meer dan 4 miljoen kilo rijst geëxporteerd. De Verenigde Staten hebben Frankrijk dinsdag opnieuw een no ta doen toekomen waarin naar ver luidt gevraagd wordt naar het in zicht van de regering-Gaillard in zake eventuele Amerikaanse wa penleveranties aan Tunesië. Ingewikkelde problematiek ter sprake bij Middenstandscentrale Deskundig spreker over overdraoht middenstandszaken Op een dinsdagavond alhier ge houden vergadering van de Zierik- zeese Middenstandscentrale heeft de heer J. Koster te Hilversum, vertegenwoordiger van de „Olveh 1879", het woord gevoerd over het onderwerp: „Overdracht midden standszaken, beërving en derge lijke". Spreker begon zijn causerie met aan te tonen, dat er altijd een reëel verschil aanwezig is tussen de boekwaarde van een bedrijf en de werkelijke of verkoopwaarde. Dit verschil, dat door spr. de „meer waarde" in een bedrijf werd ge noemd, bestaat uit twee stukken, namelijk: le. de „stille reserves" in het be drijf en 2e. de goodwill van het bedrijf. Uit voerlg besprak de heer Kos ter het ontstaan van de „stille re serves" op de bedrijfsmiddelen, waarbij enige af schrijf methodes be licht werden, terwijl ook de groei van de „goodwill" werd aange toond, waarna duidelijk werd ge maakt, waarom de fiscus over deze meerwaarde inkomstenbelasting wil heffen. Spr. toonde enige on billijkheden in deze heffing aan, waarbij vooral het verschil in waarde van bedrijfspanden van vóór de oorlog en nu, aan bepaalde conjunctuurveranderingen toege schreven werd. Aan de hand van de Middenstandsnota en andere pu blicaties werd een soepeler houding aangenomen en werd tenslotte be reikt dat nu de eerste f 7.500, meerwaarde is vrijgesteld v over drachtswinstbelasting, hetgeen be tekent, dat men bv. bij verkoop van een bedrijf de gehele boek waarde, vermeerderd met de vrij gestelde f 7.500,geheel belasting vrij kan ontvangen. Mocht de op brengst hoger zijn, dan is dat meer dere in principe belast tegen het normale progressieve percentage, maar op verzoek kan op deze be lastbare meerwaarde dan artikel 48 van de Wet op de I.B. worden toe gepast, en dit artikel bepaalt dan dat deze meerwaarde met een mi nimum van 20 en een maximum van 40 belast zal worden. Dat deze overdrachtwinstbelas ting betaald moet worden bij ver koop van bedrijven is meestal wel bekend, maar, vervolgde spr., er zijn veel meer momenten in het middenstandsbedrijfsleven waarop deze belasting om de hoek komt kijken. Zo moet met deze heffing ook rekening worden gehouden bij iedere bedrijfsvormverandering die plaats vindt, zoals bv. het oprich ten van een vennootschap onder firma, al of niet met eigen kinde ren, het oprichten van een com manditaire vennootschap, omzet tingen In N.V.en, in- en uittreden van vennoten, en niet in het minst bij overlijden van een ondernemer. Uitvoerig besprak de inleider de verschillende aspecten bij al deze veranderingen, waarbil aan de hand van voorbeelden uit de praktijk be- hartenswaardige aanwijzingen ge geven werden. Een bijzondere bedrijfsvorm Na dit fiscale gedeelte ging spr. wat dieper in op de bedrijfsvorm „vennootschap onder firma", een bedrijfsvorm die naar de mening van de inleider te weinig voor kwam in middenstandskringen en die toch dikwijls een goede en goed kope oplossing kon brengen voor de opvolgingsmoeilijkheden in het middenstandsbedrijf. Deze moei lijkheden liggen dikwijls op het terrein van benadeling of bevoor deling van één of meerdere kinde ren. Uitvoerig werden deze moei lijkheden aan de hand van prak tijkgevallen besproken, waarbij ook de oplossingen zeer nadrukkelijk naar voren kwamen. Ook de inhoud van een goed fir macontract werd aan een nauw keurig onderzoek onderworpen, waarbij vooral het overnemings- beding en het zg. weduwenbeding onder de loupe werden genomen. Aan de hand van het arrest „Vis- ser-Harms" werd duidelijk ge maakt, dat intreden van een we duwe in een nieuw op te richten vennootschap met de ovei-blijvende vennoot niet zo eenvoudig is als velen denken. Tot slot merkte spr. op, dat het gehele terrein van opvolging in het middenstandsbedrijf vol voetangels en klemmen ligt en dat bij voorge nomen veranderingen in de be drijf svorm of bij verkoop van het bedrijf een goede voorlichting be slist niet mag ontbreken. En deze voorlichting door deskundigen kan alleen goed worden gegeven, als de ondernemer over een uitstekende boekhouding beschikt, waaruit ge makkelijk juiste cijfers zijn te put ten. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd druk gebruik gemaakt en dit wp"He verhelderend op het totale beeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1