I mw. DRUM SHAG Werkgevers hebben weinig waardering voor kinderbijslagverzekering Radio Weltevreden U weef niet hülf hoe lekker die half zware shag half zwaar - heel lekker! Kruidenkracht! HART ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 12 november 1957 no. 18257 Beleid dat op klein maakwerk is uitgelopen" ..Vreemde kant'' aan indiening van ontwerp In „De Onderneming", orgaan van het Centraal Sociaal Werk geversverbond, zijn enkele kant tekeningen geplaatst bij de onlangs bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakte wetsontwerpen in ver band met een algemene kinderbij slagverzekering. „Ontegenzeggelijk zijn op kun stige wijze, rekening houdende met alle mogelijke politieke program ma's en gehoor gevende aan de stroming tot instandhouding van bepaalde uitvoeringsorganen, en kele voorzieningen op papier gezet die ogenschijnlijk in belangrijke mate codificeren het geen reeds be stond in een groot aantal regelin gen, maar die als men de zaak op de keper beschouwt, blijk geven van een beleid dat op klein maak werk ls uitgelopen", aldus merkt „De Onderneming" op. Verder wordt gezegd: „Uiterlijk krijgen de voorzieningen een vorm die ten nauwste aansluit bij de me thodiek die aanvaard is voor de eerste volksverzekering, de alge mene ouderdomswet. Wie wat ver der kijkt moet al ras tot de ont dekking komen dat een in 1952 door de Tweede Kamer beslechte strijd opnieuw wordt opgevat. Die strijd werd verloren door minister Joekes en staatssecretaris v. Rhijn toen de organisatiewet sociale ver zekering haar huidige gedaante kreeg. Rode draad Verscholen in de nieuwe ontwer pen ligt een aantasting van het be ginsel van de splitsing in volksver zekering enerzijds en verzekering van loontrekkende andezijds. Ver der loopt als een rode draad door de wetsontwerpen de nivellerings gedachte, gecomoufleerd door een herhaald beroep op een bepaald niet algemeen gevoeld solidariteits beginsel. Bovendien zijn fouten uit bestaande regelingen niet geredres seerd en zijn de ontwerpen en de daarbij behorende toelichting ge speend van ieder begrip voor offi- ciëte moderne administratiemetho den. Administratie De opstellers van de wetsontwer pen stellen wel oog te hebben voor eenvoud in de administaratie, maar maken deze in feite onmogelijk door in de opzet uit te gaan van 22 autonome territoriale administra tieve eenheden die ieder voor zich niet in staat zullen zijn economisch te werken. Het lijkt w I of men ten departemente zich daarover nog nooit het hoofd heeft gebroken dan wel heeft willen breken. Tijdsgebrek kan voor dit alles geen argument zijn, aangezien de wetsontwerpen al sedert vijftien maanden gereed liggen. Overigens werd een advies van de Sociale Verzekeringsraad over de technisch administratieve uitvoering van de volksverzekering categorisch afge wezen". „Vreemde zaak" Het orgaan van het Centraal So ciaal Werkgevers-Verbond merkt verder op: „De indiening van het ontwerp heeft een vreemde kant. Zij geschiedt voor wat het ministe rie van Sociale Zaken en Volksge zondheid betreft niet door minister Suurhoff maar door staatssecreta ris van Rhijn. Wij hebben ons af gevraagd wat hier de reden van kan zijn. De onderhavige aangele genheid vormt politiek gesproken een zaak van de eerste orde. Het zal toch niet zo zijn dat minister Suurhoff zich ten deze aan de ver antwoordelijkheid kan onttrekken. Maar waarom verdedigt hij dan het Minister Luns naar New York De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal op 15 november naar New York vertrekken ter bijwoning van de debatten over de kwestie van Ne derlands Nieuw-Guinea in de Al gemene Vergadering van de V.N. Mr. Luns zal ook de bijeenkomst van de NAVO in Parijs bijwonen, die begin volgende maand zal wor den gehouden. ontwerp zelf niet? Het is een bevolking omvattende weduwen- vreemde zaak". en wezenvoorziening". Skeptisch Het orgaan vervolgt: „Uit het vorenstaande volgt wel dat wij wei nig waardering kunnen opbrengen voor de opzet van de regeling die volkomen ten onrechte de vorm van een verzekering heeft gekre gen. Op het terrein der volksver zekeringen gingen wij volledig ak koord met de inmiddels ingevoerde algemene ouderdomswet. Wij zijn ook van mening dat er behoefte bestaat aan een algemene, de gehele „De Onderneming" besluit: „An ders dan vele leden in onze volks vertegenwoordiging staan wij skep tisch tegenover de urgentie van een algemene kinderbijslagvoorziening. In ons maatschappelijke bestel wachten nog vele desiderata op vervulling. Indien men, wellicht om politieke redenen, een algemene kinderbijslagvoorziening thans be paald wenselijk acht, dan is een an dere vormgeving beslist noodzake lijk". vrije-tijdsbesteding in nederland Helft der bevolking is actief lid van een vereniging Sportverenigingen het meest in trek In het onlangs door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubli ceerde deel 5 „Verenigingsleven" van de reeks „Vrije-tijdsbesteding in Nederland", wordt geconstateerd dat de helft van de Nederlandse bevolking actief deelneemt aan het verenigingsleven. Van deze 50 neemt de sport vereniging het grootste deel voor haar rekening; 16 is lid van een sportvereniging, hetgeen betekent dat er in Nederland bijna \Vz mil joen sportbeoefenaren in vereni gingsverband voorkomen. Voetbal en turnen Voetbal is nog steeds de meest populaire sport; het wordt door de helft van de mannelijke sportbe oefenaren gespeeld. Hierna volgt turnen, die vooral door vrouwen wordt beoefend. Op de derde plaats staat het zwemmen en op de vierde de nog vrij jonge sport volleybal. Gemiddeld bezoekt een lid zijn vereniging 62 maal per jaar, d.w.z. meer dan éénmaal per week. Jeugdvereniging De jeugd is in het algemeen meer. verenigingsgezind dan de oudere generatie. De jeugd heeft met name belangstelling voor de sportvereni ging en (tot het 18de jaar) voor de jeugdvereniging. Het lidmaatschap KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. In de Westerkerk te Amsterdam is een herdenkings plechtigheid gehouden ter nage dachtenis van de gevallen strijders uit de geallieerde landen van de laatste wereldoorlog. Evenals an dere jaren had het Nederlands oor- logsgravencomité de plechtigheid belegd omstreeks het tijdstip dat in andere landen de gevallenen uit de eerste wereldoorlog worden geëerd. 's-GRAVENHAGE. De regeringen van het koninkrijk der Nederlan den en van het koninkrijk Cam bodja hebben in gemeenschappelijk overleg besloten om over te gaan tot het aanknopen van diploma tieke betrekkingen. 's-GRAVENHAGE. Bondscoach Elek Schwartz heeft veertien spe lers uitgenodigd voor de centrale training van de kandidaten voor het Nederlands elftal voor de wed strijd Nederland-België, die zondag 17 november in het Feijenoord- stadion te Rotterdam zal worden gespeeld. ROTTERDAM. Na een auto jacht door de stad is de Rotterdamse po litie er in geslaagd vijf mannen te arresteren, die verdacht worden van smokkel van sigaretten. MUSSELKANAAL. De 22-jarige H. K. is toen hij te Ter Apel op een bromfiets op de brug aan de Viaduktstraat reed gegrepen door een van de andere kant komende auto bestuurd door de arts J. W. W. uit Tweede Exloërmond. De brom fietser werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Eramen vervoerd waar bleek dat hij reeds was over leden. lector te cambridge zegt: „Weinig hoop op leven op andere planeten" Hoewel het vinden van met denk vermogen begiftigde wezens op an dere planeten altijd een droom ge weest is van toekomstige ruimte onderzoekers, schijnt er geen we zenlijke hoop op te zy'n dat dit ooit zal geschieden, aldus heeft doctor J. W. S. Pringie, F.R.S., in een le zing, welke hij op 2 november voor de Interplanetary Society heeft ge houden, gezegd. In deze lezing besprak de heer Pringie de voorwaarden onder wel ke zich leven op een planeet kan ontwikkelen. Deze voorwaarden moeten „precies goed zijn", niet al leen om het leven te kunnen doen beginnen, maar ook voor ieder vol gend evolutie-stadium. Een atmo sfeer zonder zuurstof is vereist wil vorm van leven kunnen beginnen. Maar toen, ongeveer achthonderd miljoen jaar geleden, de straling van de zon voor de eerste keer tot de oppervlakte van de aarde door drong en de allereerste groene planten zich konden ontwikkelen, maakte de zuurstof welke deze voortbrachten een verdere spon tane generatie van leven onmoge lijk. van politieke en vakorganisaties komt bij de jongere generatie daar entegen weinig voor. Op het platteland vertoont men relatief een grotere verenigingsge zindheid dan in de stad. Vooral de zang- en toneelverenigingen zijn op het platteland zeer geliefd. Egyptische pers: „Hoessein een verrader" CAIRO, 11-11. - De Egyptische pers en radio, die een hevige cam pagne tegen koning Hoessein van Jordanië voeren, hebben de mo narch maandag een „verrader" ge noemd. „De Arabieren weten thans, dat koning Hoessein geheime onder handelingen heeft gevoerd met Is raël met het doel een einde te ma ken aan de Palestijnse kwestie", aldus schrijft het semi-officiële blad „Al Gomhoeria", dat vervolgt: „Koning Hoessein heeft het pad ge kozen, dat leidt naar verraad en onderworpenheid aan het imperia lism e". „Geen enkele koning heeft ooit zulke zeldzame gelegenheden laten voorbijgaan om deel te ne men aan de Arabische nationalis tische beweging". n De circusartiste „Dicke Mitzi" (dikke Marie) is zaterdag op 54-ja rige leeftijd in Wenen overleden. Zij woog meer dan 500 pond en stond bekend als de dikste vrouw van de wereld. Ingezonden mededeling SSgSrj HCBBIH WJ N coipi BAND- RECORDER^** Appelmarkt, tel. 199, Zierikzee STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Zitdag Landbouwschap Donderdag 12 dezer zal van 10 tot 13 uur in het „Huis van Nassau" te Zierikzee zitting worden gehou den door het adviesorgaan voor oorlogs- en rampschade van het Landbouwschap. Getroffenen met moeilijkheden m.b.t. de regeling van de door hen geleden oorlogs- en/of watersnood- schade, kunnen zich wanneer een bezoek aan Zierikzee bezwaarlijk is, ook mondeling of schriftelijk wenden tot het adviesorgaan en wel via het secretariaat van de gew. raad Zeeland te Goes. OOSTERLAND Ofschoon het hoofd der open bare lagere school alhier de heer D. Kosten voorlopig nog geen ai- scheidsplannen heeft, heeft hij toch reeds zijn intrek genomen in de ge meente Burgh. Thans is dus ook de hoofdonderwijzerswoning bij de school leeg komen te staan. Wegens een defect aan een der electro-motoren kon de kerkklok alhier zondag jl. bij het begin van de kerkdiensten in de Herv. kerk niet luiden, zoals naar gewoonte. Zodoende ging de kerk aan in alle stilte zonder de bronzen stem van uitnodiging. .Ingezonden mededeling van Douwe Egberts is! SPORT Brouwershaven III-MEVO II 0-4 Het zaterdagmiddagelftal Brou wershaven III heeft de zevende wedstrijd in successie verloren en wel tegen het bezoekende MEVO II. De gehele wedstrijd door toonde MEVO een duidelijker overwicht qua snelheid en techniek. Vooral in de voorhoede waren Lupgens en Kloet de gevaarlijke personen, waarbij de Vries niet te veel moet dribbelen. Dat de score tot vier doelpunten beperkt bleef is voor het grootste deel te wijten aan het doortastend optreden van back Slager, die overal opdook en met kunst en vliegwerk de MEVO-aan- valsgolven keerde. In de 12e mi nuut wist de slanke Lupgens met een technische dribbel zijn buiten man te bereiken en voordat doel man Bastiaanse het wist suisde de bal met een hard schot, gelanceerd door Berrevoets in de touwen (0-1). Brouw probeert diverse aanvallen op te zetten, maar in de voorhoede kon v. d. Weele het niet alleen aan en stiet op de MEVO-verdediging. In de 33e minuut wist Lupgens de bal vrij te spelen en het tweede doelpunt aan te tekenen (0-2). Di verse MEVO-aanvallen worden door Brouw in de buitenspelval ge smoord. Toch wist Brouw meer aanvallen op te zetten en MEVO moest enige corners cadeau geven. Zeven minuten later was het op nieuw de flitsende Lupgens, die scoorde (0-3). Na de rust speelde Brouw tegen de wind en ging meer tot de aanval over. Er werden eni ge mooie kansen verputst maar toch werd er beter gespeeld dan voor de rust. Het vierde doelpunt kwam in de 39ste minuut van de voet van Hack (0-4). Scheidsrech ter v. d. Werf had geen moeilijke wedstrijd te leiden. Junioren Burgh B I-Zierikzee B II 5-0 Een wedstrijd met een ietwat ge flatteerde uitslag. Voor de rust had Zierikzee het beste van het spel en het was voornamelijk aan Jan van Nieuwenhuizen en Jan van Driel te danken dat er geen doelpunten ontstonden. Zierikzee kwam regel matig met de wind in de rug voor het Burghdoel, doch de voorhoede had geen geluk. Bij een plotselinge uitval van de groen-zwartjes kreeg Nico de Graaf de bal, hij passeerde 2 spelers en gaf een afgemeten voorzet aan Jopie Geleijnse die de bal inschoot (1-0). Ondanks verwoe de pogingen van Zierikzee bleef de stand tot aan de rust ongewijzigd. Na rust neemt Burgh het heft in handen en in de eerste minuut scoorde Jopie Geleijnse uit een voorzet van Joop Deurloo (2-0). De dribbel-vituoos Jaap Rijnberg pas seerde toen de gehele Zierikzee- achterhoede en het was 3-0. De zelfde speler strafte 10 minuten voor het einde een fout in de rood zwarte verdediging af en schoot hard in (4-0). Zierikzee bracht het niet verder dan een paar corners die zonder resultaat bleven. De kleine Leo Dijkman bezogde Deur loo nog een niet te missen kans en deze maakte geen fout (5-0). Met deze stand kwam het einde. Scheidsrechter Speelman had een gemakkelijke taak. Brouwershaven-Zonnemaïre 1-0 Zaterdagmiddag heeft Brouwers haven met 1-0 gewonnen van het bezoekende Zonnemaire, zij het dat de bezoekers zich na het eerste k\yartier beter gingen inspelen en gedurende de verdere wedstrijd een beter spelbeeld lieten zien dan de Brouwenaars. Met veel pech maar met beter spel heeft Zonne maire de puntjes op Brouw gela ten. Het enige doelpunt kwam reeds in de derde minuut, toen midvoor Platteschorre de bal naar de links buiten Malipaard toespeelde en de ze de bal keihard achter de Mun- nik plaatste (1-0). Voor de rest bleef het bij aanvallen, waaruit niet werd gescoord. Het sublieme keepen van doelman de Munnik mag zeker worden vermeld. Bij Brouwershaven werd teveel egoïs tisch gespeeld waabij iedereen zelf wilde scoren. Men laat het samen spelen achterwege hetgeen tot ge volg heeft, dat iedere speler op een muur van verdedigers doodloopt. Scheidsrechter Pomper leidde be vredigend. Dreischor II-Zierikzee III 1-3 Met de rust leidde de thuisclub met 1-0 door een doelpunt van haar linksbuiten. Na de rust ver zetten de rood-zwarten de bakens; door A. Peute (2 x) en P. Wansink werd de eindstand 1-3. Ingezonden mededeling Herstel de schade die de moderne, onnatuur lijke leefwijze in Uw lichaam aanricht. Wie de samenhang begrijpt tussen gestoorde spijsvertering, onzuiver bloed, vale huid, verstopping, enz., zal onverwijld zijn lichaam de natuurlijke zuiverheid teruggeven met HERBESAN Kruidenthee. Bevat 14 ver schillende Kruiden met elk een eigen werking» Drink Herbesan Kruidenthee en word weer een gezond, dus jeugdig mens! Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f 1.80 per groot pak. (voldoende voor maanden.) X"X*4"X«X~X~X~X"X«X"X"X"X"XK~XMXMX»,XMXM FEUILLETON Het OORSPRONKELIJKE ROMAN door *j* Dick Rebel No 14 „Na het feest dacht ik nog veel aan haar, maar toch zou ik haar al lang vergeten zijn, wanneer ik haar, het zal een maand na het feest geweest zijn, niet iedere mor gen tegenkwam als ik naar de zaak ging. Zij had daar ergens een be trekking gekregen. Wij 'praatten, lachten, gingen samen eens uit en zo ontstond langzamerhand iets moois tussen ons. Wij misten el kaar als iets een ontmoeting tegen gehouden had. Het was een goede tijd. Wij hielden veel van elkaar en legden onze verlangens niet aan banden. Ik werd wel gewaarschuwd door een stemmetje in mij, maar het hielp niet. Op het laatst gaf ik nergens meer om. Er moest een kind komen!" „Dus. „Inderdaad, jouw vader, die jou nu een waarschuwing gaat geven, moest zelf trouwen. Dat vind je na tuurlijk verschrikkelijk of mis schien wel niet, maar daar praten wij later nog wel eens over". Irn lachte hard en zei: „Dat ik daar nooit achter gekomen ben. Het is maar heel goed dat ze het op de universiteit niet weten, want ik houd daar nog wel eens zede- preken, zie je!" „Zo.maar kom, daar hebben wij het nu niet over. Wij moesten, maar wij konden ook trouwen. Mijn vader had geld en ik zelf verdien de op jouw leeftijd al heel wat. Maar al waren er dan geen moei lijkheden met het geld, prettig was het toch niet en als ik nog eens jong werd, zou ik het zeer zeker anders doen". „Maar je ouders, wat zeiden die wel?" „Niet veel. Het kwam in die tijd nog wel eens voor". „Dat bedoel ik niet. Moeder had toch geen geld!" „Daar zeiden zij niks van. Vader kwam zelf ook uit een arbeiders gezin en moeder eveneens. En al hadden zij dan veel geld op hun oude dag, zij bleven gewoon en dachten er niet aan, voor hun zoon een meisje met geld te eisen. Moe der zou beledigd geweest zijn wan neer je haar mevrouw genoemd zou hebben". „Dan was grootmoeder „Ja, ik weet wel wat je zeggen wiltanders dan moeder! Maar dat is ook begrijpelijk. Wij zijn het anders gewend dan mijn ouders. Maar daarover heb ik het straks nog wel. Wij waren dus jong ge trouwd. Ik was zes en twintig en je moeder twee en twintig. Wij had den het goed samen, maar toch er voer ik iets wat ik niet verwacht had; toen wij een maand of drie getrouwd waren, zag ik plotseling dat er nog meer mooie meisjes wa ren. Eerst had ik verondersteld, dat alleen je moeder mooi was, maar nu kwam ik zelfs onder be koring van meisjes, die mij tevoren niet boeien konden. Ik had zonder moeite verliefd kunnen worden op een rijk meisje". „Maar vader!" „Je vindt het erg en ik zou het heel jammer gevonden hebben, wanneer het je onverschillig gela ten had. Het is voor mij een bewijs dat je de liefde ervaart zoals ik haar ervaren heb. Natuurlijk moet je je verontwaardigd voelen over mijn houding. Ik zou je het dan ook niet verteld hebben, wanneer ik er niet iets mee voor had. Ik wil er eigenlijk mee zeggen, dat je van meer dan één meisje houden kunt. Je wilt jezelf wel wijsmaken, dat het niet zo is, maar ik hoop je nog te spreken als je eenmaal alles er van weet. Trouwens, denk maar eens goed na. Als je die Maria niet gezien had, zou je immers even goed een meisje gehad hebben. Waarom zou je op een mooi meisje van arme ouders en niet op een mooi meisje van rijke ouders ver liefd kunnen worden? De liefde is willekeurig, Irn, als je haar niet leidt, voert zij soms tot de gekste dingen. Je moet haar bedwingen en ondergeschikt maken aan jouw belangen. Daar wordt zij heus niet lelijker door. Doe geen malle din gen, jongen. Ik zal je geen moei lijkheden in de weg leggen. Als je dat meisje neemt, wel, ga je gang, maar ik vrees, dat het je tegenval len zal en dan begint de ellende eerst goed. Het zou gemeen zijn eerst het vertrouwen van een meis je te winnen en haar dan in de steek te laten. Nu zou het reeds een teleurstelling zijn, maar dat zou voor beiden misschien heel wat be ter zijn dan de reeks teleurstellin gen, die je anders te wachten zou staan". „Ben je dan alleen bij moeder gebleven, omdat je haar geen ver driet wou doen?" „Ben je mal? Wij konden 't goed met elkaar vinden en zouden el kaar voor al het geld van de wereld nog niet hebben willen missen". „Maar je zei, dat je een poosje na je trouwen ook wel op een an der verliefd had kunnen worden!" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5