GAAT INDONESIË HANDELSBETREKKINGEN MET NEDERLAND VERBREKEN Radio Weltevreden STAD EN PROVINCIE De Z.L.M.-tentoonstelling maakte indruk op vele mensen ZAANHAGEL wAr UOT Pi &l LT Hotels, banken en ondernemingen met nationalisatie bedreigd DJAKARTA, 12-11. Uit dicht bij het Indonesische ministerie van Financiën staande kringen wordt vernomen, dat de Indonesische re gering de handelsbetrekkingen met Nederland zal verbreken, indien dit land niet bereid is westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië terug te geven. Deze onthulling - volgde op de verklaring van president Soekar- no, dat Indonesië Nederland zou kunnen dwingen de Indonesische nationale aanspraken op westelijk Nieuw-Guinea in te willigen door de Nederlandse belangen in Indo nesië te verzwakken en een einde te maken aan de handelsbetrekkin gen met Nederland. Ook heeft president Soekarno in redevoeringen, welke hij de laatste paar dagen heeft gehouden, de sug gestie gedaan om alle Nederlandse eigendommen in Indonesië in be slag te nemen, als middel om de Indonesische aanspraken op weste lijk Nieuw-Guinea te verwezenlij ken. Soekarno zeide, dat niet mag worden geaarzeld bij het verbreken der handelsbetrekkingen. „De re volutie kan onmogelijk door aarze ling worden gewonnen", zou de president hebben gezegd. Ongelukken op de weg ROSMALEN. Op de weg Tilburg- Breda is maandagmorgen vroeg een auto-ongeluk gebeurd, waarbij de heer E. van Zoggel uit Berlicum om het leven is gekomen. Het slachtoffer zat in een vrachtauto van het aannemersbedrijf Heymans uit Rosmalen die tegen een boom vloog door een uitwijkmanoeuvre voor een rij stilstaande auto's. Naar het schijnt heeft de bestuurder van de vrachtauto de achterlichten van de laatste van de wachtende auto's niet bijtijds gezien. De bestuurder, de heer Vrunt uit Berlicum werd gewond aan het hoofd. Een derde inzittende van de vrachtauto kwam met de schrik vrij. 's-GRAVENHAGE. Maandagmid dag te 15.05 uur is de driejarige jongen J. J. Merkestein uit de Har- stenhoekweg te Scheveningen over reden door een H.T.M.-bus, die juist van een halte was vertrokken naar de Zwolsestraat, Vermoede lijk wilde het jongetje vlak voor de bus de weg oversteken op de hoek Harstenhoekweg-Harstenhoekplein. Hij kwam onder een der wielen te recht en is ernstig gewond naar het ziekenhuis Bronovo overge bracht. Des avonds te 18 uur is hij overleden. HENGELO. Op de provinciale weg Haaksbergen-Hengelo in het dorpje Beckum, heeft 'maandagmid dag omstreeks kwart voor vier de 35-jarige wegwerker G. H. Schroer uit Haaksbergen bij een ernstig on geval het leven verloren. Uit de richting Haaksbergen reden drie personen-auto's met woonwagen bewoners, die in Haaksbergen een café hadden bezocht, met grote snelheid in de richting Hengelo. In het dorpje Beckum reed een der auto's tegen de achterkant van een voor hem rijdende landbouw wagen. De auto schoot de weg over, gleed door een greppel, waarin de weg werker S. van de Provinciale Wa terstaat aan het werk was, sleurde deze man mee, dook vervolgens in een beek en kwam aan de overzij de scheef tegen de wal tot stilstand. De wegwerker kwam klem te zit een tussen wal en auto, met het boven lichaam onder water. Collega's hebben tevergeefs getracht hem te redden. Het invloedrijke socialistische dagblad „Pedoman" in Djakarta meldde vandaag, dat het grootste hotel in Djakarta, het „Hotel des Indes", de Nederlandse banken, on- nernemingen en fabrieken tot de bedrijven zullen behoren die zul len worden genationaliseerd, als de pogingen van Indonesië voor een vreedzame teruggave van West- Irian mochten mislukken. Ingezonden mededeling TOESTEL □aar Appelmarkt, tel. 199. Zierikzee ZIERIKZEE Succesvolle propaganda campagne voor de organisatie B.B. Tientallen aanmeldingen kwamen binnen De door de B.B. georganiseerde propaganda-campagne is ten einde en de resultaten zijn verblijdend. Tientallen' aanmeldingen zijn bin nengekomen, alsmede verzoeken om nadere inlichtingen. De staf kan thans aan het werk om dit „men senmateriaal" te schiften, in te de len en voor de B.B. bruikbaar te maken. Het is opvallend dat de ingeko men meldingen stammen van men sen van „diverse pluimage". Aller lei rangen, standen en levensopvat tingen vertegenwoordigen zij en het is begrijpelijk dat het Kring- hoofd B.B. hier ter stede juist hier over zeer tevreden is. Juist in de propaganda immers werd gesteld, dat de B.B. er is voor allen en door allen. Vooral ook de nevendiensten (als verbindingen, sociale verzor ging e.d.) kunnen thans beter wor den bezet en dat is voor een goede B.B.-organisatie van eminent be lang. Intussen betekent deze gun stige ontwikkeling niet „dat men er al is met de B.B." Voortdurende belangstelling is nodig, omdat er bij de medewerkenden immers ook altijd weer „verloop" is door aller lei (vaak volledig begrijpelijke) oorzaken. De organisatie moet dan kunnen putten uit een reserve. De huidige gang van zaken evenwel stemt tot voldoening en het ziet er naar uit, dat de B.B.-organisatie thans stevig met beide benen op de Schouwen-Duivelandse grond is ge zet. Bijeenkomst filmamateurs Zaterdagavond werd door de filmamateurclub „Iris" in hotel van Oppen een bijeenkomst gehouden die verzorgd werd door de heer Emile Brumsteede uit ,'s-Graven- hage. Deze vertoonde een aantal PRIJSUITREIKING IN „GRAANBEURS" Landbouw moet nog meer naar buiten treden Gisteravond vond in de „Graan- beurs" van het „Huis van Nassau" de prijsuitreiking plaats van de Z.L.M.-landbouwtentoonstelling '57. De drukbezochte bijeenkomst stond onder leiding van de kringvoorzit ter de heer A. M. Geluk, die in zijn openingswoord allen welkom heette en de wens uitsprak voor betere tij den voor de landbouw. De heer Geluk bracht naar voren dat de tentoonstelling niet nagela ten heeft indruk te maken bij vele mensen. Spr. waarschuwde even wel voor het optreden van een ze kere verstarring, die niet denkbeel dig is als men er niet in slaagt het traditionele te doorbreken. Lande lijk wordt dit reeds geprobeerd, wat o.m. blijkt uit de grote land bouwtentoonstelling te Utrecht ge houden. Spr. meende dat de land bouw nog te weinig naar buiten treedt, zulks in tegenstelling met de visserij. Dit is wel gebleken bij de behandeling van de Deltawet in de Tweede Kamer. De vissers had den de Kamerleden op de hoogte gesteld van hun verlatigens en moeilijkheden in het kader van dit ontwerp. Spr. was zeer erkentelijk voor de medewerking die door zeer velen bij de tentoonstelling is verleend. Met name dankte hij de pers voor de verleende steun. „Wat de Z.L.M. in juli heeft kunnen presteren, had nooit mogelijk geweest als velen hun financiële steun niet hadden verleend", aldus spr. Dit geschiedde op zo'n verheugende wijze, dat zelfs het garantiefonds niet behoefde te worden aangesproken. Geheel uit eigen middelen heeft men de expo sitie kunnen financieren. Hierna ging de voorzitter over tot de uitreiking der prijzen, die bestonden uit medailles, lauwer kransen en bekers, waarbij hij bij gestaan werd door de heren Hanse en Van der Welle. Na deze plechtigheid werden twee films vertoond door de heer W. C. Sinke uit Goes. De eerste be trof de tentoonstelling, de andere de excursie die gemaakt werd naar zuid-Frankrijk. De films werden met grote belangstelling gevolgd. Deze avond vormde een waardig slot van de Z.L.M.-landbouwdagen 1957, die op zulk een uitstekende wijze een beeld gaven van de her nieuwde kracht van de landbouw na de ramp. Een volière in de wandeling Langzaam maar zeker herwint Zierikzee zijn schoonheid en aantrekkelijkheid. Het Havenpark is weer een lust voor het oog, hoe het Havenplein er enkele maanden geleden nog uitzag, kan men zich nu al bijna niet meer voorstellen. De Wandeling biedt weliswaar nog een tamelijk kale aanblik, maar over enkele jaren zal alles, wat daar nu is ingeplant zijn opgegroeid tot een fraai park. Vanzelfsprekend is het, maar daarom niet minder verblijdend, dat men er ook in particuliere kring op gebrand is daadwerke lijk mee te werken aan de opluistering van het stadsbeeld. Uit de burgerij is nu de aardige gedachte naar voren gekomen, een vogelhuisje te bouwen aan de Wandeling, waarin vogels van velerlei pluimage een tehuis zullen kunnen vinden, tot lering en vermaak der voorbijgangers. Het plan ligt klaar. Om het plan te vei-wezenlijken is natuurlijk klinkende munt nodig. Met het oog daarop zal op aanstaande vrijdag en zaterdag 15 en 16 november, een koUekte worden gehouden. Graag beveel ik deze zeer specifieke Zierikzeese aangelegen heid in aller aandacht aan. Ik doe dat tevens uit naam van een aantal Zierikzeeënaren die dit plan eveneens warm ondersteu nen, t.w. de heren A. J. Argelo, J. Coumou, M. Doeleman H.Jz., J. J. v. d. Ende, P. Heering, P. J. van Hove, J. Klaassen, H. Uijl en P. S. Wansink. Namens de organisatoren moge ik daarnaast een beroep doen op hen die in de gelegenheid zijn ten behoeve van deze volière te koliekteren. Zij worden verzocht zich daartoe te wenden tot de heer H. Uijl, Lange Nobelstraat 32. F. TH. DIJCKMEESTER. zeer interessante en inzonderheid voor deze amateurs belangwekken de films. De heer Brumsteede be antwoordde op intelligente wijze de opkomende vragen en gaf waar devolle tips voor het zelf maken van een speelfilm. Inzonderheid de experimentele filmpjes waren zeer de moeite waard. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer J. de Raaij. Afdeling Schouwen-Duiveland C.B.T.B. De gewestelijke afdeling van dè Zeeuwse C.B.T.B. belegt op dinsdag 19 november a.s. in het „Huis van Nassau" een algemene ledenverga dering, waarop het woord zal wor den gevoerd door dr. ir. C. W. C. v. Beekom, die zal spreken over het. onderwerp: „De ontwikkeling van de gemengde bedrijven op Schou wen-Duiveland". In deze lezing zal dr. van Beekom in het bijzonder stil staan bij de problemen van de landbouwbedrijven op het eiland. REN ESSE Lezing over criminologie Woensdag 13 november a.s. zal de heer C. P. A. Renters, hoofd van de technische recherche in Zuid- Holland en Zeeland, in het Dorps huis een lezing houden, verduide lijkt met lichtbeelden, over het op sporen van misdadigers. Het ge- gevene zal gaan over gevallen uit de praktijk. Op deze avond, welke uitgaat van de Culturele vereni ging, zijn ook niet-leden van harte welkom. SEROOSKERKE De collecte onder het motto Oktobermaand - Zeeuwse maand" t.b.v. de bejaardentehuizen in deze provincie, heeft alhier f 18,25 op gebracht. Kerkrestauratie vordert Met de restauratie van de Herv. kerk alhier is men thans zover ge vorderd dat begonnen is met het aanbrengen van de nieuwe glas-in- lood-ramen. Een en ander geeft aan het gebouw thans wederom een fleuriger aanzien. Bouw zes woningen Verleden week is door de aanne mer, de firma M. K. Daane en Zooii te Haamstede, een aanvang ge maakt met de bouw van zes nieu we woningwet-woningen aan de Dorpsweg alhier. Deze woningen worden gebouwd onder directie van het bouwbureau „Giljam" te Ellemeet. Café bij Schelphoek wordt herbouwd Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de heer C. v. d. Male alhier, het voor de stormvloedramp bij de haven Schelphoek alhier ge staan hebbende café wederom te herbouwen. Als plaats werd uitgekozen de splitsing van de nieuwe provinciale weg Serooskerke-Haamstede met die van de weg naar Renesse. Het ligt in het voornemen om bij het café een ruime parkeerplaats aan te leggen, waarbij een benzinesta tion geplaatst zal worden. Vooral tijdens het toeristenseizoen zal een en ander een welkome verbetering blijken te zijn, omdat de ringdijk alhier met de dijkdoorbraak Schelp hoek nog altijd veel vreemdelingen trekt, terwijl een behoorlijke con sumptiegelegenheid en een parkeer ruimte ter plaatse ontbreekt. Ook een benzinestation zal in een be hoefte voorzien. ZONNEMAIRE De Klaprooscollekte ten be hoeve van het Ned. Oorlogsgraven- comité heeft alhier opgebracht f 32,22. Een hartelijk woord van dank aan collektanten en gevers! DREISCHOR In verband met de tijdelijke afwezigheid van de postcomman- dant der Rijkspolitie alhier, is in zijn plaats gedetacheerd de wacht meester 1ste klasse de heer J. L. Smalheer, van Serooskerke (W.). V.A R.A.-feestavond in dorpshuis Vorige week werd door de afde ling Dreischor van de VARA een feestavond georganiseerd in het Dorpshuis. Voor deze avond trad het gezel schap op van Harry Meijer. De aan wezigen hebben zeker genoten van het optreden van de conferencier en sneldichter Harry Meijer. Her man Theunisse bracht wonderklan- ken op de grootste accordeon van Nederland, terwijl deze ook ham mondklanken ontlokte aan het elektronisch wonderorgel. Trudij en Harry zorgden voor alleraardig ste sketches. Ook Up Kiki als acro- Ingezonden mededeling Gratis dierfiguurtjes bij ZAANHAGELI Vraag inlichtingen bij Uw. winkelier voor het verkrijgen van 10 plastic dierfiguurtjes in ivoor- en transparante kleuren. Uw kinderen zijn er de hele dag zoet mee. de lekkerste chocoladekorrels van échte chocola batische clown viel zeer bij het pu bliek in de smaak, zodat deze feest avond als zeer geslaagd kan wor den beschouwd. De avond werd geopend en ge sloten door de heer C. Linders, dis trictsbestuurder te Zierikzee. SIRJANSLAND Paard sloeg op hol Maandagmiddag, omstreeks vijf uu is een paard gespannen voor een wagen, geleid door J. v. d. V. op hol geslagen. Paard en wagen kwamen uit de richting Oosterland en nabij de pastorie ging het dier er van door. Bij de boerderij van A. C. S. struikelde het dier, zodat het span tegen de zich aldaar bevindende omheining opreed. Het paard kwam te vallen en kreeg de wagen op zich. Togesnelde personen wisten de wagen wat op te tillen, 2odat het dier uit zijn hachelijke positie kon worden bevrijd. Ondanks wat schade aan wagen en de omheining liep het ongeluk nog goed af. Lezing over Deltaplan-problematiek voor A.R.-kiesvereniging Sterke migratie van jonge mensen op Schouwen-Duiveland Voor een in redelijke mate opge komen gehoor van anti-revolutio nairen sprak gisteravond in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw drs. H. van den Berg uit Amsterdam over „Het probleem der aanpas singsmoeilijkheden der Zeeuwse bevolking ten opzichte van het Deltaplan". Spr. wees allereerst op het ver ouderen van de bevolking van Schouwen-Duiveland. Door gebrek aan ontplooiingsmogelijkheden ont breekt de middengroep van 20 tot 35 jaar in beangstigende mate: de jongelui migreren in grote getale naar de Hollandse steden. Van deze ouderen (op iedere 7 a 8 vrouwen op het eiland is er één boven de 65 jaar) wordt verwacht dat zij zich straks aan de talloze veranderin gen zullen aanpassen. Men heeft overigens wat dit betreft geen an dere keuze. Het contact met de stedeling (hier en daar wordt dit minder be geerd) zal niet te vermijden zijn. Dit contact zal zeker vlotter gaan als men zaken kan gaan doen, bijv. in het vreemdelingenverkeer. De Westhoek is bijv. bijzonder ge charmeerd van het Deltaplan. De voorstanders van zondagsrust zullen echter met een en ander niet zo verheugd zijn. Drs. van den Berg M. Reckman naar Schouwen-Duiveland De bekende journalist M. Reck man komt met zijn lezing: „Achter de coulissen van de krant" naar Schouwen-Duiveland. Zijn eerste optreden zal plaats vinden morgen (woensdag) te Oosterland. Daarna volgen respektievelijk op donder dag en vrijdag, de plaatsen Ouwer- kerk en Noordgouwe. De komst van de heer Reckman is een gevolg van een gezamenlijke uitnodiging van de culturele verenigingen in de genoemde plaatsen. KERKNIEUWS Pinksterconferentie V.C.J.C. Eenmaal in de vijf jaar organi seert de Vrijzinnige Christelijke Jeugd Centrale (V.C.J.C.) haar lan delijke Pinksterconferentie, naast elk jaar de gewestelijke kleinere conferenties, de z.g. Pico. Men is nu reeds druk bezig belangstelling voor dit gebeuren te wekken. Er is i cabaretprogramma samenge steld, dat door diverse groepen in de gewesten is ingestudeerd en wordt uitgevoerd. In het jeugd programma van de V.P.R.Ó. van 20 november a.s. worden flitsen van dit cabaret gebracht, zoals de groep Amersfoort dit brengt. Het ligt in de bedoeling in deze uitzending nog eens terug te komen op de serie Nota Bene, de zeven voordrachten voor de rijpere jeugd, die zojuist werd afgesloten. Een groep jpngeren zal onder leiding van ds. D. Lamberts hierover een boom opzetten. constateerde evenwel dat leven is „verdwaald zijn" en dat ieder zijn huis inricht zoals dit bij zijn gees tesgesteldheid past. Hij vroeg ern stige bezinning op dit punt. Het Deltaplan is immers niet alleen wat de financiering betreft een na tionale zaak doch ook wat betreft de recreatie! Tenslotte ging spr. uitvoerig in op de problemen der industrialisa tie én de gezinsproblematiek. Wat dit betreft voorzag hij voorshands weinig verandering in de geestes gesteldheid van de eiland bevolking. De bijeenkomst stond onder voor zitterschap van de heer H. Koe- voets, die de vergadering op de ge bruikelijke wijze inleidde. Verwachting tot woensdagavond: Overwegend droog Overwegend droog weer met en kele verspreide opklaringen; lagere temperaturen; matige tot zwakke oostelijke wind. 13 nov. Zon op 7.58, onder 17.54. Maan op 22.40, onder 12.43. 14 nov. Zon op 8.00, onder 17.53. Maan op 23.56, onder 13.15. Laatste kwartier: 14 nov. te 22.59. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 13 nov. 14 nov. 6.32 v.m. 7.14 v.m. BROUWERSHAVEN: 6.11 v.m. 6.57 v.m. 18.59 n.m. 19.52 n.m. 13 nov. 14 nov. 18.29 n.m. 19.24 n.m. Springtij: 23 november. Doodtij: 17 november. HET WEEKOVERZICHT De depressie boven het Middel- lanse Zeegebied vult nu geleidelijk op en verplaatst zich in oostelijke richting. Gelijktijdig verplaatste het hogedrukgebied boven Scandi navië zich iets naar het zuiden. Als gevolg van deze ontwikkelingen neemt de wind in onze streken ge leidelijk in kracht af, waardoor ook de aanvoer van zachte lucht uit midden Europa in betekenis af neemt. Met het naderbij komen van het hogedrukgebied wordt de kans op opklaringen groter. Door deze veranderingen zal het tempe- ratuurverloop een langzame daling vertonen. Ingezonden mededeling HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS SLAAT GOED FIGUUR IN ZEELAND Meer leden en hogere collekte-opbrengsten In de zaterdag jl. te Goes gehou den Kringvergadering van het Ned. Rode Kruis bracht de voorzitter, mr. J. A. Heyse te Middelburg, in zijn openingswoord twee belangrij ke feiten in herinnering, nl. de Hongarije-herdenking en het Delta plan. In het eerste geval releveer de hij de hulpverlening aan dat land, ongeveer een jaar geleden, in het andere de in deze dagen aan genomen Deltawet door de Tweede Kamer, als uitvloeisel van de wa tersnoodramp in 1953, waarbij het Rode Kruis zo'n belangrijke rol heeft vervuld. Komende tot de behandeling der huishoudelijke zaken, bracht de voorzitter de vergadering onder de aandacht dat Zeeland zowel in het kader van de inzameling als de le denwerving dit jaar een uitzonder lijk goed figuur heeft geslagen. Er kan met grote voldoening worden geconstateerd dat de Kring Zee land ca. f 60.000 inzamelde, tegen over verleden jaar f 53.000, hetgeen plm. 90 pet. van het streefbedrag inhoudt, hetgeen een nieuw record betekent. Dit percentage bedroeg 1956 78% pet. Voor de vierde maal in successie zal Zeeland lan delijk de eerste plaats weer bezet ten. Zeer verheugend is het ook te kunnen mededelen dat de afd. St. Philipsland wederom een nieuw re cord vestigde, doordat zij f 2.403 (v.j. f 2.303) inzamelde of wel 445 pet. van het streefbedrag (v.j. 434% pet.). Dit houdt in dat zij vrij zeker is de in 1954 veroverde landelijke trophee ook dit jaar te kunnen be houden. Naar 22.000 leden Ook de ledenwerving, aldus de voorzitter, boekte in ons gewest een fraai resultaat want het aan tal leden vermeerderde met 5000 tot 210Ó0 terwijl het verder zich laat aanzien dat per ultimo van dit jaar de 22000 leden zal worden be reikt. Landelijk bekeken staat Zee land hiermede op de 2e plaats. De inspecteur de fondsenwerving, de heer J. D. de Visser Smits te Den Haag en de Kringsecretaris gaven hierna enkele nadere gegevens, o.a. de mededeling dat van de 25 Zeeuwse afdelingen er 9 zijn die boven 100 pet. van het streefbedrag der inzameling en 1 die bijna dit percentage behaalden. De Kringsecretaris geeft een ré sumé omtrent de activiteiten van het Jeugd Rode Kruis in Zeeland, waarvoor een aantal voorlichtings bijeenkomsten met onderwijzend personeel en jeugdleiders(sters) ge creëerd zijn, waarvan de resultaten reeds merkbaar zijn. Aangaande het nieuwe Rode Kruis-schip, bestemd voor chroni sche invaliden, deelde de voorzit ter mede dat dit thans in aanbouw is en in 1959 in de vaart komt. Op de algemene vergadering, in juli te Scheveningen gehouden, is een ini tiatief-voorstel van de afd. Hilver sum om de inventaris van het schip door de afdelingen aan het hoofd bestuur te schenken met algemene stemmen aangenomen. Dit moet dan worden gezien als een jubi leumgeschenk t.g.v. het 90-jarig bestaan van het Ned. Rode Kruis. De afgevaardigden der Zeeuwse afgevaardigden in deze Kringver gadering besloten allen om naar rato bij te dragen. De afd. Terneu- zen had reeds besloten om voor het beoogde doel f 1000 te schenken. Omtrent de boottocht met Zeeuw se chronische invaliden voor het volgend jaar werden enkele details besproken en deelde de voorzitter mede dat óf dokter Frima te Zou- telande óf wederom dokter Stum- phius te Vlissingen als scheepsarts zal fungeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2