Westen in „crisis van vertrouwen" Puzzle-rage vraagt ernstige aandacht van het kabinet DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 12 NOVEMBER 1957 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per vreek 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-18189 REDAKTIE EN ADMINISTRATE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, TelJ 3? en 421« na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel, 309. Norstad over N.A.V.O.: OHIO CITY, 12-11. De opperbe velhebber van de NAVO-strjjd- krachten in Europa, generaal Nor- stad, heelt maandagavond in Ohio City in de Verenigde Staten een rede gehouden, waarin h(j zei dat het Westen een „crisis van het ver trouwen" doormaakt. H(j geloofde niet dat het Westen door de lan cering van de Russische kunst manen plotseling in een technolo gische crisis was geraakt. Norstad legde de nadruk op het voorkomen van oorlog als voornaamste taak van de NAVO. Over de Russische kunstmanen zei generaal Norstad dat degene die de prestatie van de Russen tracht te bagatelliseren, dwaas is. Hij verklaarde dat er een „onheil spellende schaduw" ligt over dat gene wat in „minder wrede handen een enorme vooruitgang in het steeds voortdurende avontuur van het leven zou zijn". De generaal verwachtte dat er op de duur mili taire verwikkelingen uit een en an der zullen voortvloeien. Eenheid „Maar dit betekent niet dat de Russische kunstmanen de wereld in een vloek en een zucht hebben Brits bewapenings- program drastisch besnoeid LONDEN, 11-11. De „Daily Ex press" meldt dat de Britse regering opdracht heeft gegeven het bewa peningsprogramma van de marine drastisch te besnoeien. Volgens het blad zal de order voor de bouw van zeven fregatten geannuleerd worden. Voorts zou de verbouwing van 45 onderzeeboot jagers, die in de tweede wereld oorlog gebouwd zijn, worden stop gezet. Vier dwergduikboten, waar van er drie kortgeleden gebouwd zijn, zouden worden opgelegd. En tenslotte zal het plan tot verbou wing van het vliegdekschip „War rior" herzien worden, zo meldt het blad. De „Daily Express" schrijft dat de bouw van vier schepen, die speciaal zijn ontworpen voor het lanceren van geleide projectielen en van drie kruisers van 9.500 ton elk zal worden voortgezet. Ontploffing eist vijf doden BELFAST, 11-11. Vanmorgen zijn bij een ontploffing, die een huis aan de Ierse grens verwoest heeft, minstens viif personen om het leven gekomen. Men vermoedt, dat een zesde slachtoffer nog on der het puin ligt. Tussen de resten zijn zes machinegeweren gevonden. Het huis ligt op het grondgebied van de Ierse republiek, niet ver van Newry in noord-Ierland, waar on langs leden van het buiten de wet gestelde Ierse republikeinse leger aanslagen gepleegd hebben. De po litie meent, dat een bom in het huis pe rongeluk is ontploft. Ike's gezondheid uitstekend WASHINGTON, 11-11. De artsen, die president Eisenhower maandag aan een volledig medisch onder zoek, dat een dag duurde, onder wierpen, hebben verklaard dat zijn toestand uitstekend is. Na het on derzoek van een jaar geleden wa ren er geen symptomen van angina pectoris of zwakte der hartspieren waargenomen. Gruwelijke misdaad in Canada TORONTO, 11-11. De Canadese politie heeft in de kelder van een huis in de voorstad van Toronto, maandag de lijken gevonden van drie meisjes van vier, drie en twee jaar. De kinderen waren opgehan gen. Een vierde meisje van zes maanden was ook opgehangen, maar gaf nog tekenen van leven. In zorgwekkende toestand werd ze naar een ziekenhuis vervoerd. De slachtoffertjes heetten Mau reen, Eileen en Kathleen, de jong ste Mary Jo. De politie onderwierp de ouders in aanwezigheid van een priester aan een verhoor. Later werd de moeder in staat van beschuldiging wegens moord gesteld. Haar man is de vooraanstaande Canadese rechtsgeleerde Melville O'Donohue. veranderd", aldus generaal Nor stad. Hij merkte voorts op dat de bijeenkomst van de regeringslei ders van de NAVO-landen, die in december in Parijs zal worden ge houden, een symbool is van de een heid van het Westen. Hij was er van overtuigd dat men op deze bij eenkomst tot een versteviging van de bondgenootschapsgedachte en een krachtiger bundeling van de gemeenschappelijke inspanningen en hulpbronnen. Onjuist Generaal Norstad verklaarde voorts dat de bewering als zouden de NAVO-strijdkrachten te land zwakker worden, volkomen onjuist is. Het omgekeerde is waar. Zij zijn sterker geworden, aldus de generaal. Hij merkte hierbij op dat de uitrusting van deze strijdkrach ten aanmerkelijk verbeterd is en dat de vergroting van hun kracht volgens plan geschiedt. MINISTER SUTJRHOFF: Nog geen alarmtoestand in werkgelegenheid Aantal aanvragen naar werkkrachten ls nog groot Zondag vond in Londen aan de voet van de cenotaaf, de jaarlijkse her denking plaats ter ere van de Britse gevallenen uit de beide ivereld- oorlogen. Op deze foto zien we een overzicht tijdens de plechtigheid: het moment, waarop koningin Elizabeth een krans plaatst aan de voet van het monument. Op de achtergrond, op het balcon rechts van het monu ment een aantal leden van het Britse vorstenhuis, w.o. de hertogin van Kent, prinses Alexandra van Kent, de koningin moeder en prinses Margaret. Nieuw-Guinea en de V.N. NEW YORK, 11-11. De politieke commissie van de Verenigde Na ties heeft heden besloten, het debat over de kwestie-Nieuw Guinea te behandelen onmiddellijk na de be spreking van het Koreaanse vraag stuk, die dinsdag begint en volgens welingelichte kringen twee of drie dagen zal vereisen.Indien dit het geval is, bestaat de mogelijkheid dat de Indonesische eis inzake Ned. Nieuw-Guinea aan het eind van deze week in de politieke commis sie in behandeling komt. De politieke commissie nam ook het besluit, de zaak van het Franse bestuur over Algerije te behande len na beëindiging van de kwestie- Ned. Nieuw Guinea. De herverkaveling van Tholen De Ned. Heide Mij. heeft maan dag te Sint Maartensdijk aanbe steed het aanleggen, verbeteren en verharden van wegen, het egali seren van percelen en het graven van waterleidingen en kavelsloten in verscheidene complexen van het herverkavelingsplan eiland Tholen. Laagste inschrijver was de firma J. D. Janse te Middelburg met f 1.758.000,en hoogste inschrijver was de N.V. A.V.O.B. te 's-Herto- genbosch met f 2.340.000,De ra ming bedroeg f 1.088.490, De Indonesische minister van Defensie, Raden Hidajat, is maan- J dag per vliegtuig uit Djakarta in Rome aangekomen. X Mens en ruimtevaart Dr. John Hagen, leider van het Amerikaanse „Vangu ard"-satellietproject, heeft maandag op een persconfe rentie in Washington ver klaard, dat de Ver. Staten een goed gecoördineerd pro gram moeten opstellen om een mens in een raket de wereldruimte in te zenden en levend naar de aarde te laten terugkeren. Eerst zul len echter proeven moeten worden genomen met dieren. Een raketdeel dat een mens zou kunnen bevatten, zou zo groot als een klein vliegtuig moeten zijn, met vleugels X om een geleidelijke daling v naar de aarde mogelijk te J, 4J, maken. Dr. Hagen kon niet ♦j» zeggen, wanneer men zover X X met de ontwikkeling zou zijn. A A Men zal over een reusachtige X X raket moeten beschikken met X X een kracht die veel groter is y dan wat op het ogenblik ter X beschikking staat. Dr. Hagen meende, dat men hiervoor X X scheikundige brandstof zou A kunnen gebruiken en dat x y men niet op kerenergie be- X hoeft te wachten. «j* Dansleraren kritiseren prinses Margaret LONDEN, 11-11 Britse danslera ren hebben kritiek geoefend op prinses Margaret, omdat de belang stelling voor conventionele dansen zou zijn afgenomen sinds bekend is geworden, dat de prinses veel voelt voor „Rock 'n Roll". Minister Suurhoff meent, dat het op dit moment zeker nog niet de tijd is om de alarmklok te laten luiden met het oog op gebrek aan werk. Mag dan al - vergeleken met 31 oktober 1956 - het aantal werk loze mannelijke arbeiders verdub beld zijn, d« vraag is nog zeer groot. Een jaar geleden maakte het aan tal werklozen, hierbij de te werk gestelden op aanvullende werken inbegrepen, een cijfer van 20.700 uit, thans zijn het er 40.800. Het aantal aanvragen om mannelijke werkkrachten is nog altijd 43.000. Daarnaast is de aanvraag voor vrouwelijke arbeidskrachten nog enorm groot: 1 oktober jl. 30.300, een aantal dat zesmaal zo groot is als het aanbod. Houdt de minister rekening met De Po buiten haar oevers ROVIGO, 11-11. Op verscheidene plaatsen heeft de rivier de Po, die door de aanhoudende plensregens van de laatste dagen sterk gezwol len is, haar djjken doorbroken. Het eiland Polesine Camerini (2000 be woners) en een kwart van de ge meente Portotolle (in totaal 22.000 inwoners) staan blank. Vele dorpen zyn slechts per boot bereikbaar: honderden boerderijen moesten ontruimd worden. Uit bedreigde dorpen ztfn vrouwen, kinderen en zieken geëvacueerd. Televisiesteunzender te Goes was in de aetlier GOES, 11-11. De televisiesteun zender te Goes is vanavond, voor een proefuitzending, voor het eerst in de aether geweest. Tijdens het Vara-televisieprogramma, dat van avond werd uitgezonden, werden de Zeeuwse kijkers hierop attent gemaakt. Zij werden eerst naar ka naal zes verwezen, maar deze ver gissing werd al spoedig hersteld: het moest kanaal zeven zijn. Het beeld, dat van Bussum door middel van straalverbinding via Lopik, Loon op Zand en Roosen daal Goes bereikte, is, volgens het getuigenis van een aantal radio handelaren, prima ontvangen. Wel had men er de indruk, dat de an tennes te Goes te groot zijn. Een der handelaren wil daarom morgen met kleinere antennes gaan expe rimenteren. Het is de bedoeling, de steunzen- der Goes begin december officieel in gebruik te nemen. deze cijfers, dan is hij de mening toegedaan, dat nauwelijks van werkloosheid sprake kan zijn. Er is slechts sprake van een voelbaar teruglopen van het tekort van werkkrachten, zodat, met uitzon dering van bepaalde gebieden, nog niet gesproken kan worden van een alarmtoestand ten opzichte van de werkloosheid. Raketten en Satellieten J7QQ_KM„. F^ .2.00 KM V S \|sPOETNIKl| 500KM .w10cM9S7j -5Q<2KM Op het hierbij afgebeelde diagram is duidelijk te zien, hoe ver Ame rikanen en Russen sinds begin 1956 in het luchtruim zijn doorgedron gen. De Amerikanen zijn daarbij weliswaar het hoogst gekomen, maar dit kan slechts een schrale troost zijn voor het feit, dat de Russen er met hun Spoetnik I en II het eerst in zijn geslaagd kunstma tige aardsatellieten te lanceren. Het staat ook vast, dat met de ener gie, waarmede de Spoetnik II om hoog werd gejaagd, een raket tot op veel grotere hoogte dan de Far Side bereikte, zou kunnen worden afgevuurd. Dit nummer beslaat uit 6 pagina's Wacht niet tot een anders U i misschien eens over de muur i tilt, trek Uzelf op! Overwerk in bakkerijen 's-GRAVENHAGE, 11-11. De Staatscourant van vandaag (maan dag) bevat een beschikking van de Staatssecretaris van Sociale Zaken, waarbij toestemming wordt gege ven voor overwerk in broodbakke rijen, waarin tevens koek, banket, chocolade of suikerwerken worden vervaardigd, in de perioden van 13 november tot en met 4 december en van 16 december tot en met 23 december alsmede op 30 december. Het overwerk mag maximaal 2 uren per dag en 12 uren per week duren. Ringdijk in Haringvliet vandaag dicht? ROTTERDAM, 12-11. De ring- dijk, die de N.V. Haringvliet - een combinatie van vier aannemings- maatschappijen - in het Haring vliet heeft gebouwd, zal vanmiddag worden gesloten indien wind en water geen spaak in het wiel steken. Gistermiddag was de opening in de dijk nog ongeveer dertig meter breed en stroomde het water er met een snelheid van twee meter per seconde door. Personeelstekort bij de Rijkspolitie 's-GHAVENHAGE, 12-11. Uit de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van het ministerie van Justitie 1958 blijkt dat het aantal vakatures bij het korps rijkspolitie, uitgaande van de huidige organieke sterkte, thans rond 500 man bedraagt. Se dert 1 januari wordt als voorlopige sterkte 6700 man aangehouden, doch een definitieve organieke sterkte zal nog nader op grond van de bepalingen van de politiewet worden vastgesteld. Ruimtehondje toch nog in leven? BALTIMORE, 12-11. - De Mos- kouse correspondent van de „Bal- timore Sun" weet te melden, dat de hond in de Russische kunstmaan nummer twee op aarde geland is. Hij zou met een katapult uit de sa telliet zjjn geschoten en op 48 km van Moskou zijn neergekomen. Hij kon echter niet zeggen of het dier levend dan wel dood is. Voetbalpools, loterijen, prijsvragen Justitieel optreden stuit veelal op juridische moeilijkheden In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de be groting van het ministerie van Ju stitie voor 1958, deelt de minister van Justitie mede, dat hij bü de behandeling van de begroting van zijn departement voor het-dienst- jaar 1957 heeft uiteengezet welke bezwaren hij zag tegen het denk beeld van het instellen van een commissie, die de problematiek rondom de z.g. voetbalpools aan een onderzoek zou moeten onder werpen. Een van die bezwaren hield ver band met het standpunt der rege ring, zoals dat moest worden be paald door het te dezen in een vroeg stadium van de kabinetsfor matie aan de formateur kenbaar gemaakte standpunt van antirevo lutionaire zijde. Ontwikkelingen Inmiddels heeft zich op loterijge- bied een, ook in het vooilopig ver slag gesignaleerde, ontwikkeling voorgedaan, welke de minister aan leiding heeft gegeven zich nader te beraden omtrent de vraag wat van overheidswege op dit gebied dient te geschieden. De gehele materie, waartoe ook de „puzzle-rage" be hoort, vraagt thans een hernieuw de behandeling en een uitdrukke lijke regeringsbeslissing. Met de hier in het voorlopig ver slag aan het woord zijnde leden acht de minister zeker grond voor verontrusting aanwezig. De exploi tatie van de speelzucht heeft hier te lande inderdaad, door de nieuw opgekomen vormen, een grote om vang aangenomen. Bewijs Een justitieel optreden tegen de aanleggers van prijsvragen van het type „put of pot", „kijk u rijk" e.d levert veelal juridische moeilijkhe den op, daar op grond van de gel dende loterijwet alleen dan een veroordeling mogelijk is, indien het openbaar ministerie slaagt in het bewijs, dat de deelnemers geen overwegende invloed op de kans bepaling kunnen uitoefenen. Het verloop van enkele bij wijze van „testcases" ingestelde strafvervol gingen tegen directeuren van dag bladondernemingen is, van het standpunt der vervolging bezien, tot dusverre niet bemoedigend ge weest. Beslissing Onder deze omstandigheden kon bezwaarlijk tot het toepassen van dwangmiddelen (inbeslagneming) worden overgegaan. Dit laatste geldt ook voor de „voetbaltoto" van de K.N.V.B. en de zg. „Caritaspool". In de daarop betrekking hebbende strafzaken is namelijk tot nu toe evenmin een veroordeling uitge sproken. Intussen bestaat grond voor de verwachting, dat op korte termijn een beslissing van de Hoge Raad omtrent die beide zaken zal kunnen worden verkregen. Uit het vorenstaande volgt reeds, dat de situatie op het gebied van de voetbalpools, prijsvragen en loterijen ook naar het oordeel van de minis ter de ernstige aandacht van het kabinet verdient. Hoewel op dit ogenblik, nu nog verschillende principiële strafza ken bij de rechter aanhangig zijn, niet geheel is te overzien hoever men met de bepalingen van de be staande loterijwet kan komen, zijn er toch wel aanwijzingen, dat de geldende wet geen volkomen toe reikende grondslag biedt voor een aan de tegenwoordige omstandighe den aangepast beleid. De minister ziet hier derhalve voor de regering inderdaad een taak. Nu de aangelegenheid onder werp van bespreking uitmaakt in het kabinet, kan hij daarover thans geen nadei'e mededeling doen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1