SPOETNIK-HOND IS DOOD Zwaard noch schild van N*A*V+0+ zijn sterk genoeg DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 11 NOVEMBER 1957 No. 18256 114e jaar* ZIERIKZEESdEWNlEWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Verg:ftigd omdat terugkeer niet mogelijk was ROME, 11-11. „ünita", het or- f gaan van de communistische party van Italië, meldt uit Moskou, dat daar zondagavond laat officieel is meegedeld dat de hond in de tweede kunstmaan dood was. Het blad drukte op de voorpagina een grote foto van de Laika af met een rouwrand en had als kop van het bericht: „Laika stierf opdat de mens zou vorderen". Het blad schrijft voorts dat er vergift zat in de laatste hap voed sel. Men had hiervoor gezorgd op dat de hond geen langdurige doods strijd zou hebben. „Tot het laatste ogenblik toe hoopte men dat de Laika naar de aarde zou kunnen terugkeren. Het bleek echter niet mogelijk te zijn", aldus het blad. De Moskouse correspondent van het blad, Giuseppe Boffa, meldt dat men zondag in Moskou een beetje bedroefd was over de dood van de hond. Maar het wezenlijke doel van het experiment: het verzamelen van de nodige wetenschappelijke gege vens om vast te kunnen stellen hoe een levend wezen zich in de ruimte gedraagt, schijnt bereikt te zijn, al dus de correspondent. Hij stelt de summiere wijze, waarop de lotgevallen van de tweede Spoetnik de laatste dagen door de Russische pers zijn behan deld tegenover de grote belang stelling die men buiten Rusland voor de tweede kunstmaan toont en de aankondiging van het Ame rikaanse satellietprogramma. De Russische deskundigen geven er de voorkeur aan slechts die weten schappelijke ontdekkingen te pu bliceren, waarvan zij wetenschap pelijk volkomen zeker zijn, aldus Boffa. Later deelde een lid van de re dactiestaf van „Unita" Reuter tele fonisch mede, dat het blad abusie velijk heeft bericht dat zijn cor respondent in Moskou „officieel" in kennis was gesteld van de dood van de hond. Hij verklaarde dat de cor respondent niet alleen geen mel ding had gemaakt van een offi ciële doodstijding, maar evenmin iets gezegd had over „een laatste hap vergiftigd voedsel". De woordvoerder van het blad zei dat het bericht over de dood van de hond „gebaseerd" was op de mededelingen van de Moskouse correspondent van het blad. De Moskouse correspondent van het blad meldt voorts dat de eerste verslagen over de resultaten van de experimenten pas na afloop van Groot aantal bom aanslagen in Havanna Vrijdagavond jl. zijn tussen ne gen en tien uur, tussen de dertig en vijftig bomaanslagen gepleegd in de Cubaanse hoofdstad Havana. Een aantal personen is door een der bomontploffingen gewond. De bommen werden voor scholen, bioscopen en winkels tot ontplof fing gebracht en zij werden ver moedelijk uit voorbij rijdende auto's geworpen. Voorts werden talrijke bommen onder en naast geparkeerde auto's tot ontploffing gebracht. Prinses Margriet bij ijsballet H K.H. Prinses Margriet heeft zaterdagavond te Utrecht in gezel schap van een hofdame het ijsbal let van Maxi en Ernst Baier be zocht. De prinses woonde de gehele voorstelling van het ballet, dat in Utrecht zijn wereldpremière be leeft, bij. Tijdens de pauze gebruik te zij de thee met Maxi en Ernst Baier. DE PO BUITEN HAAR OEVERS Straten in Venetië staan blank ROVIGO, 11-11. De Italiaanse po litie en brandweer, uitgerust met motorboten en amfibievaartuigen, deden zondagavond bij het licht van fakkels hun uiterste best om het water van de Po, dat sterk ge stegen is en dat de bevolking van de Po-delta bedreigt, in bedwang te houden. Eerder op de dag waren de dij ken reeds op drie plaatsen doorge broken. Minstens 150 mensen moes ten geëvacueerd worden. In Venetië staan vele straten blank. Subandrio wil conferentie met Australië De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. dr. Subrandio, heeft een onmiddellijke conferentie tussen Indonesië en Australië over de toekomst van Nederlands Nieuw Guinea voorgesteld. „De tijd is gekomen, dat de Aus tralische regering komt praten met de Indonesische regering", aldus de minister in een verklaring. de festiviteiten i.v.m. de herden king van de oktober-revolutie ge publiceerd zullen worden. Reuter bericht dat in de laatste nieuwsuitzending van radio-Mos kou (één uur na middernacht) nog steeds niets gezegd werd over het hondje. Radio-Moskou heeft zondagavond meegedeeld, dat de radiozenders van de tweede kunstmaan „volgens plan" hebben opgehouden te wer ken. Stichting van de Arbeid wil tijdelijke toeslag op kinderbijslag Voor werknemers met minder brutoloon dan f 16,per dag Nadat de centrale organisaties van werkgevers en werknemers zich in de afgelopen dagen hebben beraden, heeft de Stichting van de Arbeid thans aan minister Suur- hoff een voorstel gedaan inzake een tegemoetkoming in de lasten, welke met name voor de loontrek- kenden met niet-verdienende kin deren voortvloeien uit de stijging van de kosten van levensonder houd, Dit voorstel steunt op drie uit gangspunten. In de eerste plaats zal met het oog op de economische situatie in ons land een te treffen voorziening niet mogen leiden tot enigerlei verhoging van de arbeids kosten van het bedrijfsleven. Zulks ligt ook in de lijn van het huidige loon- en prijsbeleid. Voorts zal zulk een voorziening een tijdelijk karakter moeten dra gen en zij zal in de derde plaats beperkt dienen te blijven tot die werknemers met kinderen, wier looninkomen een bepaalde grens niet overschrijdt. De Stichting van de Arbeid heeft de minister voorgesteld, gedurende het jaar 1958 een tijdelijke toeslag op de uitkeringen ingevolge de kin derbijslagwet te verstrekken ten bedrage van tien cent per kind per ~ig. De voor deze voorziening beno digde gelden, welke op plus minus 36 miljoen gulden worden geschat, kunnen aan de reserve van het Kinderbij slagvereveningsfonds ont trokken worden, zonder de finan ciële positie van dit fonds in ge vaar te brengen. Prins Bernhard als peter Prins Bernhard heeft vrijdag jl. als peter in de Londense St. Co- luba-kerk de doop van een doch tertje van de president-directeur van de „British European Airways'" lord Douglas of Kirtleside, bijge woond. Het dopelingetje kreeg de namen Katherine Ann. Ontwerp van Belgische raket Het Belgische blad „La Cité" heeft bijzonderheden bekendge maakt over een Belgische geleide raket, „Vogelpik 4" geheten, waar van een eerste ontwerp is gemaakt. De raket heeft een atoomkop en wordt door radar geleid. Zij dient ter bestrijding van vliegtuigen of geleide projectielen die buiten het bereik zijn van artilleriebatterijen. BESTEDINGSBEPERKING Ijzergieterij ontslaat 64 arbeiders VAASSEN, 10-11. Wegens ver mindering van werkzaamheden heeft de directie van de Ijzergie terij N.V. Vulcanus te Vaassen aan 64 arbeiders ontslag aangezegd. Hierbij zijn arbeiders die reeds tal rijke jaren bij dit bedrijf werkzaam waren. Verscheidene gepensioneer den die nog in dienst waren, gaan per 1 januari daadwerkelijk met pensioen. De ontslagen zijn gegeven na voorafgegaan overleg met de vak bonden, verklaarde de directeur, de heer drs. C Blaauw te Vaassen. De vermindering van werkzaamheden vindt zijn oorzaak in de bestedings beperking, zeide hij. De tijdelijke toeslag ware volgens de grootst mogelijke meerderheid van het stichtingsbestuur toe te kennen aan de onder de kinderbij slagverzekering vallende werkne mers, wier brutoloon uit de dienst betrekking of daarvoor in de plaats tredende uitkeringen ingevolge de sociale verzekeringswetten over de dagen, waarop zij op de wettelijke kinderbijslag aanspraak hebben, minder bedraagt dan zestien gul den per dag. De Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond was slechts bereid te gaan tot een loon grens van f 12,50 per dag. Mededeling aan onze adverteerders In de U dezer dagen toegezonden circulaire is vermeld, dat de speciale Sint Nlcolaas-uitgave van de Zlerikzeesche Nieuwsbode zal verschijnen op 28 november. Omdat velen dit echter wat aan de late kant vinden, zijn we besloten die datum te vervroegen tot dinsdag 26 november a.s. Hierom zouden wy gaarne uw advertentie uiterlijk 21 november a.s. in ons bezit zien. De directie. SPOETNIK III LONDEN, 11-11. - Volgens de „Daily Mail" zou de di recteur van het Russische instituut voor geleide pro jectielen, prof. Borowdoni- kof, tegen de Moskouse cor respondent van de „Daily Mail" gezegd hebben, dat de plannen voor het lanceren van de derde Russische kunstmaan in een vergevor derd stadium zyn. De Russische professor zou verklaard hebben, dat het lanceren van deze kunst maan het eerste onderdeel vormt van de poging om de maan te bereiken. „Spoetnik nummer drie is ontworpen om eerst rond de aarde en daarna rond de maan te cirkelen", aldus Bo- rowdonikof. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VALKENBURG. Op zaterdag 23 en zondag 24 november worden in Valkenburg (L.) kampioenswed strijden voor muziekgezelschappen gehouden. 's-GRAVENHAGE. De burge meester van 's-Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, is erevoor zitter geworden van de afdeling 's-Gravenhage van de B.E.F. (Be weging van Europese Federalisten). 's-GRAVENHAGE. Bij de Tweede Kamer zijn wetsontwerpen inge diend, resp. tot instelling van be drijfschap detailhandel in aardap pelen, groenten en fruit en detail handel in alcoholhoudende dran ken. LEIDEN. De uit het Kamerlingh Onneslaboratorium te Leiden ver miste pot met kobalt is terecht. Hij werd gevonden bij een opkoper van oude metalen te Leiden. 's-GRAVENHAGE. H.M. de Ko ningin is voornemens op 16 nov. a.s. te Utrecht de tweede lustrum bijeenkomst van de Ned. Bond van maatschappelijk werkers bij te wo nen, aldus deelt de R.V.D. mede. ZWOLLE. De oudste ingezetene van Zwolle is honderd jaar gewor den. Het is de weduwe J. J. van Rossum-Kloekke. Haar vader was destijds vele jaren de oudste in woner van Zwolle. Hij werd 104. Een broer van de honderdjarige, de heer F. Kloekke, is de oudste man van Zwolle. Hij wordt 30 november 98 jaar. ROSMALEN. De 22-jarige P. Ver stegen uit Rosmalen, die op de pro vinciale weg Rosmalen-Berlicum tengevolge van een aanrijding van de hoge dijk is afgereden, is in een ziekenhuis te 's-Hertogenbosch aan de opgelopen verwondingen overleden. In de loop van het komende jaar zal de Polygoon-Profilti Werkgemeen- schap een aanvang maken met de produktie van een Nederlandse speel- I film, waarvoor het scenario is geschreven door Kees Stip. In deze film zal de hoofdrol worden gespeeld door Wim Kan onder regie van Kees Brusse. De verschillende contracten zijn reeds getekend. - De foto toont v.l.n.r. Kees Stip, Corrie Vonk, Kees Brusse, Wim Kan, mr. J. M. Landrê, directeur van Polygoon en C. S. Roem, directeur van Profilti. UTRECHT, 10-11. Dertien per sonen werden gewond, toen zater dagavond direlst na het slot van de voorstelling van het ijsballet van Maxi en Ernst Baier in de Jaar beurshallen te Utrecht, een opgang die toegang geeft tot de tribunes verzakte en'de aansluitende zij kanten van de tribunes meesleurde. Er ontstond een paniek. De G.G. D. rukte met groot materiaal uit en vervoerde de niet ernstig gewonde slachtoffers naar het Stads- en Academisch ziekenhuis en het Dia- konessenhuis. Zes personen die slechts enkele kneuzingen en schrammen hadden opgelopen, kon den na verbonden te zijn het zie kenhuis direkt verlaten, terwijl la ter in de nacht de overige zeven gewonden ook naar huis konden worden vervoerd. Deugdelijke constructie Het publiek had voor het groot ste deel reeds de Jaarbeurshallen verlaten toen het ongeval gebeurde. Vast is komen te staan dat de op gang niet overbelast is geweest. De bouwpolitie heeft zaterdagavond een uitvoerig onderzoek ingesteld. Men is hierbij tot de conclusie ge- BIJ IJSBALLET IN UTRECHT Tribune stortte in: dertien gewonden komen dat de constructie van de tribune evenals die van de opgang deugdelijk was. Ook het voor de tribunes verwerkte hout was van een goede kwaliteit en bevond zich in een bijna nog nieuwe staat. Verschuiving Naar de mening van de directie van het ijsballet wordt het niet uit gesloten geacht, dat een der stut balken die de opgang steunde door iemand die zich onder de tribune heeft begeven, om bv. een verloren voorwerp te zoeken, opzij is ge schoven. Hierdoor werd de draag kracht ernstig verminderd. Toen men daarna de tribunes via de op gang wilde verlaten is de stutbalk gaan schuiven, waardoor de opgang ging verzakken en de zijkanten van de tribunes meesleurde Deze ver klaring voor het ongeval wordt door de bouwpolitie niet onaanne melijk geacht. Het Vaticaan zal veertien dezer, ter herdenking van het achthon- derdjarige bestaan van het heilig dom te Mariazell, in Oostenrijk, speciale series van vier postzegels uitgeven. Jaren rimpelen de huid, maar enthousiasme opgeven rimpelt de ziel. Albert Schweitzer onderscheiden Dr. Albert Schweitzer, de beken de zendeling, arts, filosoof en mu sicus, is zaterdag te München on derscheiden met een vredesprijs, die kortgeleden is ingesteld door de Beierse vereniging van oorlogs slachtoffers. Schweitzer kreeg deze prijs - groot f 10 000 mark (onge veer f 8.700) - voor zijn werk ter bevordering van de vreedzame sa menleving onder de mensen. Schweitzer las een boodschap voor, waarin hij zei dat de tegen standers van de kernproeven de moed niet moeten verliezen, hoe wel de toestand op het gebied van de ontwapening op het ogenblik niet gunstig is. EISENHOWER NAAR ZIEKENHUIS President Eisenhower is gisteren (zondag) in een ziekenhuis opgeno men. Het betreft hier een jaarlijks terugkerend onderzoek naar de ge zondheidstoestand van de presi dent, aldus deelt het Witte Huis mee. Kaalhoofdigheid ongeneeslijk LONDEN, 10-11. Het Britse haar- kundige instituut is na uitvoerige onderzoekingen tot de slotsom ge komen, dat kaalhoofdigheid onge neeslijk is. Het instituut is nu van plan een grote publiciteitscampagne te be ginnen tegen de activiteit van hen, die beweren een doeltreffend haar groeimiddel te hebben ontdekt. „Binnen een jaar op de maan" Alex Johnson, een uitvinder uit Vancouver heeft tegenover verslag gevers verklaard „een revolutio nair vliegtuig in de vorm van een vliegende schotel" te hebben ont- wopen, dat de Russische aardsatel- liet volkomen in de schaduw zou stellen. „Binnen een jaar zijn we op de maan", zei hij. Zijn toestel zou een snelheid van 14.000 km. per minuut kunnen be reiken en twee weken in de lucht kunnen blijven. Volgens Johnson had de Amerikaanse regering be langstelling voor zijn ontwerp. Hij eiste een miljoen dollar om een model te bouwen, dat zijn bewe ringen kan staven. Skeletdelen gevonden Toen de Loosduinse tuinder A. van der W. vorige week donderdag in zijn druivenkas aan het spitten was, vond hij een gebroken schedel alsmede een onderkaak met gebit. De politie heeft de skeletdelen voor onderzoek in beslag genomen. Gemeenschappelijke defensiepolitiek geboden Continentale landen door kernwapens onvoldoende beschermd PARIJS, 10-11. Verwacht wordt, dat er op de zesdaagse conferentie van parlementariërs uit de 15 Na- volanden die maandag (vandaag) te Parijs begin, van de zijde van de naties van het vasteland van Euro pa scherpe kritiek zal worden ge oefend op het feit, dat Engeland zijn verdediging in hoofdzaak ba seert op kernwapens. In een verslag, dat zal worden voorgelegd aan de militaire com missie van de conferentie, wordt de waarschuwing uitgesproken, dat de naties van het vasteland zich mogelijk nog meer van de Navo zullen afwenden als er geen over eenstemming komt over een ge meenschappelijke defensiepolitiek. Het rapport ziet nadelen in het hoofdzakelijk vertrouwen op atoom bommen en zegt dat Engelands be sluit het schild van de Navo, dat „al zo verontrustend zwak is", nog zwakker maakt. De commissievergaderingen van vandaag zijn van voorbereidende aard. Het militaire rapport zal vrij dag in open zitting worden behan deld. De opstellers er van, M. A. Gilson van België en luitenant-ge neraal E. Calmeijer van Nederland, zeggen dat het resultaat van het program voor standaardisatie van militaire uitrusting „zeer matig" is en dat de structuur van de grond strijdkrachten van de Navo „een geleidelijke desintegratie" onder gaat. Zij spreken van onvoldoende co ördinatie tussen de militaire en de politieke leiders en zeggen dat het zwaard noch het schild van de Navo sterk genoeg zijn. „Het militaire gevaar van de kant van de Sowjet-Unie kan niet alleen door middel van atoombommen worden gekeerd, waarvan het ge bruik op het juiste moment onzeker is en in elk geval niet afhangt van een beslissing van de Navo", aldus het rapport. „Dit gevaar moet ook worden bestreden met voldoende grond- en luchtstrijdkrachten. Voor de onmiddellijke toekomst is een schild van 30 divisies, uitgerust met tactische atoomwapens en gesteund door een behoorlijke luchtmacht, de minimale beveiliging van west- Europa". Het verslag kritiseert Engeland en de Verenigde Staten, na te heb ben gesproken over „de nachtmer rie van de volken die niet van de rode legers worden gescheiden door een oceaan of althans een water dat moeilijk is over te steken". De continentale landen, aldus het rapport, voelen zich niet voldoen de beschermd door strategische kernwapens.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1