Hondje „Limontjsik" in Spoetnik II komt levend terug DE ZIERIKZEESCHE COURANT Adenauer naar Londen ig Russische raket Spoedi; naar de maan WONINGBOUWLENING LEIDT TOT VER SCHUIVING VAN SPAARGELDEN Eisenhower roept onverwachts kabinet bijeen SOWJET-UNIE UIT ONTWAPENINGS COMMISSIE j DINSDAG S NOVEMBER 1957 No. 18253 114e jaargang ZIERIKZEE SfflEMNIEUWS BODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur lel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Dierenbeschermers protesteren maar rode geleerden menen Gevo'gen voor nageslacht van het dier MOSKOU, 4-11. Russische geleer den hebben verklaard dat de hond (die volgens de laatste opgave „Ll- montsjik" - Citroentje - bljjkt te heten) op een geschikte hoogte uit de satelliet zal worden geschoten en een goede kans maakt levend de aarde te bereiken. De hond - een Samojeed - stamt af van de witte poolwolf. De vacht van deze hon den is wit of roomkleurig. De hond behoort aan een van de geleerden onder wier leiding de sa telliet is gebouwd. Dr. Paziekin en prof. Petrofsky. resp. directeur en lector van het Moskouse planeta rium, hebben aan Reuter meege deeld, dat de satelliet om de aarde zal blijven cirkelen nadat de bus met de hond uit het toestel zal zijn geschoten. Diverse reacties van de hond worden via een televisiebuis naar de aarde uitgezonden. Aan de hand van deze gegevens zal worden bepaald wanneer de hond naar de aarde zal worden teruggestuurd. Voeding De hond wordt door een slangetje gevoed. Er ls voor verscheidene da gen voedsel voorradig. Het blaffen van de hond kan op de aarde niet worden gehoord, daar er geen mi crofoon in de bus is. De eerste proeven met mensen zullen in raketten worden geno men, die, nadat zij hun baan om de aarde bereikt hebben, nog brand stof over hebben om de terugreis te maken. „Limontsjek" is één van de 12 honden die speciaal voor ruimte- vluchten zijn geoefend. De kam pioen-ruimtehond is een kleine Es kimohond, die „Damka" heet, een wijfje. Gevolgen De vooraanstaande Franse bio loog Jean Rostand, heeft verklaard van mening te zijn, dat de gevolgen van de kosmische straling, waar aan de hond bloot staat, vooral tot NIEUWE FRANSE REGERING PARIJS, 5-11. De Franse kabi netsformateur, Felix Gaillard heeft maandagavond meegedeeld, dat hij de vorming van zijn nieuwe rege ring had voltooid. Het kabinet om vat zeventien ministers, onder wie de premier. BONN, 4-11. Kanselier Adenauer van west-Duitsland gaat 3 decem ber naar Londen voor een bezoek van drie dagen. Dit wordt meege deeld door de Britse ambassade in Bonn. Hij zal o.m. spreken met pre mier MacMillan. MONTREAL, 4-11. ïwanAlexan- derson, directeur van de Engelse uitzendingen van radio-Moskou, heeft uit Moskou getelefoneerd dat de Sowjet-Unie van plan is „spoe dig" een raket naar de maan te sturen. In een gesprek met radio-Mon treal zei hij, dat het hoofddoel zou zijn te bewijzen dat de mens in staat is door de ruimte te reizen. uiting zullen komen in het nage slacht van het dier. In talrijke landen hebben orga nisaties voor de bescherming van dieren geprotesteerd tegen het ge bruik van een hond in de nieuwe kunstmaan. Zo zijn o.a. bezwaren geuit door dergelijke verenigingen in Frankrijk, Nederland, Zuid- Afrika en Rhodesië. Protest Zes honden, waaronder een Rus sische wolfshond, hebben maandag voor het gebouw van de V.N. te New York „gedemonstreerd" tegen het gebruik van een hond in de tweede Spoetnik. Op hun rug wa ren borden bevestigd met opschrif ten als „weest goed voor ons"; „wij zijn de beste vrienden van de men sen, behandelt ons als zodanig". De reis van „Limontsjek" schijnt op de verbeelding van de Fransen te werken. Velen van hen hebben zich nl. bij de Russische ambassade gemeld als vrijwilliger voor ko mende interplanetaire reizen. Verne's toekomstblik Voor wie vertrouwd is met de werken van Jules Verne is het bericht over de hond aan boord van de tweede kunstmaan waarschijnlijk niet als een grote verrassing gekomen. Verne liet nl. in zijn boek „Rondom de maan" twee honden de reis meema ken, die drie mannen in een granaat van 9.625 kg. door de ruimte ondernemen. De ene hond, genaamd Satelliet sterft echter aan verwondin gen, opgelopen bij de start. De andere, „Diana", over leeft het experiment. PROCES TEGEN EMRE NAGY LONDEN, 5-11. Volgens de Lon- dense „Daily Mail" zal binnen en kele dagen te Boedapest een pro ces tegen de voormalige, door de Russen afgezette (communistische) premier Imre Nage beginnen. Volgens het blad zal de huidige Hongaarse minister-president, Ja nos Kadar, zijn voorganger, in op dracht van het Kremlin, ervan be schuldigen „buiten de landsgren zen vijandige propaganda jegens Hongarije" te hebben bedreven. T.V.-zender Goes volgende week in proefbedrijf 'S-GRAVENHAGE. 4-11. In de loop van de volgende week zal een aanvang gemaakt worden met proefuitzendingen van de televisie zender Goes. Het ligt in de bedoeling zo regel matig mogelijk de Nederlandse en eventuele Eurovisie programma's uit te zenden. Met ingang van dinsdag 5 nov. zal de zender op alle werkdagen, behalve op zaterdag, tussen 16.00 en 17.00 uur met een electronisch testpatroon in de lucht komen. De officiële indienststelling van de televisiezender Goes zal waar schijnlijk in de eerste helft december plaatsvinden. Deze foto toont de nieuwe gebouwen welke de uitbreiding vormen van het Radio Chemische Centrum van de Autoriteit voor Kernenergie van het Verenigde Koninkrijk te Amersham in het Engelse graafschap Buckinghamshire. Het nieuwe gedeelte van dit centrum is op vrijdag 1 november door lord Salisbury geopend. De nieuwe gebouwen zijn no dig geworden door uitbreiding van het werk in het Centrum en door grote vraag overde gehele wereld naar de produkten welke er worden gemaakt. In deze nieuwe vleugel worden ruwe grondstoffen voor de aanmaak van radio-aktieve isotopen afgeleverd. Ontsparing bij R.P.S. bijna f 15 miljoen AMSTERDAM, 4-11. Bi) de Rijks- postspaarbank werd in oktober 1957 ingelegd f 49,0 miljoen en terug betaald f 63,6 miljoen, hetgeen een .negatief spaarverschil opleverde van-^an f 14,6 mili°en (vorige maand f 3,5 miljoen en in oktober vo rig jaar f 3,8 miljoen). Sterke windstoot DEN HELDER, 4-11. Het hoofd station van het K.N MI. te Den Helder heeft vanochtend een wind stoot gemeten van 41 meter per se conde. Dit is een windstoot, die sterker is dan orkaankracht, en een van de sterkste, die ooit In Den Helder is gemeten. WASHINGTON, 4-11. President Eisenhower heeft zijn kabinet voor vandaag, dinsdag, bijeen geroepen, aldus heeft het Witte Huis meege deeld. Hij is hierbij afgeweken van de gewoonte, omdat vergaderingen van het kabinet normaal slechts eenmaal per week, op vrijdag, ge houden worde*. Er werd geen reden voor de on gebruikelijke kabinetszitting gege ven. Het Witte Huis deelde later mee, dat vrijdag een tweede kabinets vergadering zal worden gehouden. Poging tot moord 's-GRAVENHAGE. 4-11. Zondag avond omstrecKS half twaalf is een 16-jarig meisje A. J. E., dat zich met haar moeder nabij de ouder lijke woning aan de Loosduinseweg bevond, met een dolkmes in de rug gestoken. Het meisje is naar het ziekenhuis aan het Westeinde ge bracht. Haar toestand is redelijk wel. De dader, de 21-jarige J. F. S., is 's nachts ten huize van kennissen gearresteerd. Hij had omgang met het meisje gehad, doch deze was verbroken wegens bezwaren van de familie. NEW YORK, 4-11. De Sowjet- Unie beeft maandag by monde van haar plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Koeznet- sof in de politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. verklaard, dat zij niet meer aan het werk van de ontwapeningscommis sie en de daaruit voortgekomen subcommissie, zoals die nu zyn sa mengesteld, zal deelnemen. Koeznetsof verklaarde, dat alle pogingen om door middel van de subcommissie tot produktief werk te komen, naar de mening van zijn regering op niets zijn uitgelopen. Zoals bekend heeft de Sowjet- Unie een ontwerp-resolutie inge diend waarin wordt gevraagd de uit elf leden bestaande commissie en de uit vijf leden bestaande sub commissie voor ontwapening te ver vangen door een in het openbaar vergaderend lichaam, waarin alle 82 leden van de V.N. zijn vertegen woordigd. Een woordvoerder zei, dat het hou den van de twee vergaderingen in een week niet duidt op een of an dere noodtoestand. P.v.d.A. herdacht Hongaarse opstand AMSTERDAM, 4-11. De Partij van de Arbeid heeft vanavond op een bijeenkomst in de geheel ge vulde grote zaal van de Koopmans beurs te Amsterdam de Hongaarse opstand herdacht. Er werd gespro ken door de oud-minister van Staat van Hongarije, Anna Kethly, mi nister-president dr Drees en de voorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer Evert Vermeer Het beeld van Mercurius op het balcon in de zaal droeg een grote Hon gaarse vlag en er onder hing een spandoek met het opschrift: On voorwaardelijke solidariteit met al len, die om gewetenswille achter het ijzeren gordijn gevangen zitten. Ned. kustvaarder voor Vlissingen gezonken VLISSINGEN, 5-11. De Neder- landse kustvaarder „Corale", 500 brt., die onderweg was van Pad- dington naar Antwerpen, is van morgen omstreeks kwart voor vijf voor de boulevard van Vlissingen gezonken, na in aanvaring te zijn geweest met het Russische vracht schip „Nicolai Baumann", 1780 brt., dat van Antwerpen op weg was naar zee De „Corale" zonk vrijwel onmiddellijk, maar de bemanning van tien koppen kon zich tijdig aan boord van een Belgische loodsboot in veiligheid brengen. De kustvaarder ligt op minder dan veertig meter afstand van de kust in de vaargeul. Omtrent de oorzaak van de aanvaring is niets bekend. In 1957 is tot dusver bij de R.P.S. gespaard f 31,0 miljoen tegen f 193,0 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1956. Het saldo-tegoed per ultimo oktober 1957 bedraagt f 1944,1 mil joen (vorige maand f 1958,7 mil joen en ultimo oktober vorig jaar f 1889,9 miljoen). Verschuiving Te verwachten valt, dat de uit schrijving van een nationale wo ningbouwlening tegen aantrekke lijke voorwaarden slechts gedeelte lijk tot extra besparingen aanlei ding zou geven. Aangenomen mag worden dat deze lening voor een belangrijk deel leidt tot een ver schuiving van spaargelden. O.a. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND KINDERDIJK. Op woensdag 20 november zal 's middags te 15.45 uur van de J. en K Smit's Scheeps werven N.V. te Kinderdijk het m.s. „Prinses Beatrix" te water worden gelaten. Dit schip is in aanbouw in opdracht van de provincie Zeeland en bestemd voor de veerdienst Vlis- singen-Breskens. De doopplechtig heid zal worden verricht door me vrouw M van Poelje-Goedbloed. UTRECHT. De Hongaarse socia listenleidster Anna Kethly zal van avond voor de Utrechtse P.v.d.A.- vrouwengroep spreken op een vrou wendag te Utrecht. Hier zal ook de voorzitter van de P v.d A., de heer E. Vermeer het woord voeren. SCHOONHOVEN. Zaterdagavond omstreeks zeven uur zijn drie per sonen om het leven gekomen bij een auto-ongeval in de buurtschap Achterland onder de gemeente Groot Ammers. Door een oneffen heid in de weg sloeg een personen auto, bestuurd door de 60-jarige heer J. van der Mark uit Langerak, over de kop en kwam in een diepe sloot terecht. De bestuurder, zijn 12-jarig dochtertje Greetje en een 7-jarig buurmeisje, Aantje Witzier kwamen daarbij om het leven. Hoe wel vrij spoedig hulp kwam opda gen, duurde het geruime tijd eer men de slachtoffers uit de brok stukken kon halen Toen het een maal zover was, bleken zij reeds te zijn overleden. 's-GRAVENHAGE. Een Engelse commissie onder leiding van lord de la Warr verblijft van 4 tot 8 no vember in ons land ter bestudering van het landbouwonderwijs. De commissie is door de minister van Onderwijs in Engeland en Wales belast met het geven van advies over verdere uitbouw van het land bouwonderwijs voor 13-17 jarigen. zullen de saldi bij de spaarbanken hierdoor verminderen. Hoewel de eerste storting pas op 15 november a.s. behoeft plaats te vinden, is het opmerkelijk, dat da delijk na de aankondiging van de woningbouwlening van de Bank van Ned. Gemeenten de opnemin gen bij de Rijkspostspaarbank vrij sterk opliepen. In de loop van ok tober werd naar schatting circa 10 miljoen gulden voor dit doel aan de R.P.S. onttrokken. Het ingelegde bedrag ligt, even als in de voorafgaande maanden, laag. De woningbouwlening heeft hierop tot nu toe echter geen merk bare invloed gehad. Het in oktober ingelegde bedrag was nl. niet lager dan op grond van de ontwikkeling in september viel te verwachten. Het negatieve spaarverschil in ok tober bleef dan ook beperkt tot bijna 15 miljoen gulden, aldus de toelichting van de R.P.S. op de cij fers van oktober. Prinses Margaret naar Brits Guyana LONDEN, 5-11. Prinses Margaret van Engeland zal een kort bezoek brengen aan Brits Guyana, nadat zij in april het eerste federale parle ment van de Brits-West-Indische federatie te Trinidad zal hebben geopend Dit is maandagavond te Londen officieel bekend gemaakt. Een woordvoerder van het Britsè ministerie van koloniën deelde me de, dat prinses Margaret het eerste lid van de koninklijke familie zal zijn, dat een bezoek aan Brits Guyana brengt. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's i Werpt geen stenen in de i bron, waaruit gij hebt ge- 1 dronken. Verhoging ouderdomspensioen Dezer dag enis bekend gemaakt dat de bedragen van het algemeen ouderdomspensioen in verband met de huurverhoging met ingang van 1 augustus verhoogd zullen worden en vanaf die datum zullen bedra gen: voor gehuwden f 1524 p.j. (f 127 p.m) en voor ongehuwden f 936 p.j. (f 78 p m.). Om misverstand te voorkomen wijst de sociale verzekeringsbank er op dat op deze verhoging reeds vanaf 1 augustus jl. voorschotten zijn verleend. De thans vastgestel de verhoging bedraagt daardoor in feite f 1 per maand voor gehuwden en f 0,50 per maand voor onge huwden. De suppletie over de maanden augustus tm. oktober ten bedrage van f 3 voor gehuwden, resp. f 1,50 voor ongehuwden wordt door de uitvoeringsorganen in de maand november uitbetaald. Nationale ploegwedstrijd 1957 's-GRAVENHAGE, 4-11 De na- tionale ploegwedstrijd 1957 die is uitgeschreven door het „Ploegcomi- té Nederland" zal op vrijdag 8 no vember in de „Mariapolder" te Strijen (Hoekse Waard) worden ge houden. Schermbeeldonderzoek t.b.c. belangrijk De leider varrLct bevolkingson derzoek in Overysse!, te Enschedé, de arts P. Veeze. meent, dat voor de schooljeugd bij het onderzoek naar tuberculose het schermbeeld- onderzoek even noodzakelijk is als het onderzoek met tuberculine. De heer Veeze merkte dit op in de zaterdag te Deventer gehouden algemene vergadering van de Over ijsselse vereniging tot bestrijding van tuberculose, als conclusie uit de bevindingen, dat bij een scherm beeldonderzoek gevallen van ac tieve tuberculose werden gevonden bij kinderen, die pas een tubercu- lineonderzoek hadden ondergaan. Overigens neemt het tuberculose- cijfer in Overijssel niet toe, aldus de heer Veeze, wat niet wegneemt, da er op dit terrein nog veel te doen is. Melkvaarder verdronken IJLST, 4-11 Vanmorgen vroeg is de ongeveer 50-jarige melkvaarder Bijsterveld uit Sneek in het brede water van „De Geeuw" te IJlst verdronken, toen zijn boot tenge volge van de storm vol water liep en zonk. B. was gehuwd en had geen kinderen. Het stoffelijk over schot is nog niet gevonden. H President Antonin Zapotocky van Tsjecho-Slowakije is maandag plotseling ernstig ziek geworden, aldus meldt het staatssanatorium te Praag. OUDSTE STOOMGEMAAL VAN NEDERLAND WORDT VERVANGEN Levenskrachtig oudje was voor honderd jaar een pronkjuweel GIETHOORN, 4-11. Het wellicht oudste nog dienst doende stoomge maal van Nederland, dat van het ongeveer 8800 ha omvattende wa terschap „Mastenbroek", zal de komende maanden worden vervan gen door een nieuw elektrisch vij zelgemaal, waarvan de kosten op f 485.000,worden geraamd. In het oude gemaal bevindt zich een stoommachine, die ruim1 een eeuw geleden werd vervaardigd door de Amsterdamse machinefa briek „de Atlas" en die als een pronkjuweel van toenmalig tech nisch kunnen kan worden be schouwd. Zelfs de leek kan zien, dat er in die dagen degelijk werk werd geleverd, want alles aan het nog levenskrachtige oudje is van ijzer en koper gemaakt. De drijf stang, die een kern van hout heeft, is zo lang dat zij buiten de muren van het gebouw moet uitlopen. Vliegwiel Een merkwaardige bijzonderheid is verder het reusachtige vliegwiel, dat een doorsnee van niet minder dan acht meter heeft. Een gedeelte van dit vliegwiel verdwijnt onder de vloer van het gemaal, waar er een speciale kelder voor is gemet seld. Desondanks reikt het toch nog bijna tot de zoldering. Ook de rest van de zestien meter lange machine biedt vele verrassin gen. Zij werkt nl. nog met kleppen, een systeem dat reeds sedert lang niet meer wordt toegepast en ver vangen werd door expansie- en tasschuiven. Massale gewichten zorgen ervoor dat de kleppen weer gesloten worden. De stoommachine drijft twee grote houten scheprade ren aan, die in een aangrenzend gebouwtje zijn ondergebracht. Het nu te vervangen oude gemaal is nog vrij regelmatig in werking geweest, maar bij de wateroverlast van de laatste jaren is de capaci teit van de antieke machine te ge ring gebleken en daarom is nu tot de bouw van een tweede, nieuwe gemaal besloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1